• <

Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej otwiera sezon regatowy

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej otwiera sezon regatowy

Partnerzy portalu

Fot. Polski Związek Żeglarski

Ponad 500 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w rozpoczynających się dzisiaj w Krynicy Morskiej regatach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. Tegoroczna edycja podzielona jest na trzy części, a na Zalewie Wiślanym zaprezentują się żeglarze z 20 klas regatowych. Regaty potrwają do niedzieli 26 maja. 

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego to wyjątkowa impreza, która co roku otwiera sezon regatowy w Polsce. Przez kilka dni w jednym miejscu spotykają się polscy żeglarze regatowi z klas olimpijskich, nieolimpijskich, ale też amatorskich. Oprócz wymiaru sportowego ważny jest również integracyjny charakter tych regat. Idea Pucharu PZŻ to spotkanie różnych pokoleń polskich żeglarzy. Jest to okazja do zaprezentowania młodzieży zbierającej doświadczenie w klasach przygotowawczych oraz bardziej doświadczonych i utytułowanych żeglarzy realizujących szkolenie w konkurencjach olimpijskich. 

Pierwszą edycję Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego zainaugurują dwie niezwykle interesujące klasy – olimpijska 470 i najpopularniejsza w Polsce klasa amatorska Omega. Na linii startu zobaczymy młodych zawodników, którzy do Krynicy Morskiej przyjadą prosto z mistrzostw Europy klasy 470 z francuskiego Cannes oraz mocną flotę z klasy Omega, dla których start podczas Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego będzie doskonałą formą do sprawdzenia swoich umiejętności przed Akademickimi Mistrzostwami Polski. Na klasie Omega wystartuje także wielu zawodników reprezentujących Kadrę Narodową Polskiego Związku Żeglarskiego w klasach olimpijskich.

Od wtorku 21 maja na akwenie pojawią się zawodnicy z klasy 420, dla których te regaty są jedną z eliminacji na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing nad jeziorem Garda we Włoszech. W drugiej części Pucharu PZŻ na wodach Zalewu Wiślanego rywalizować będą również żeglarze z klasy L’Equipe i Cadet.

Ponad tygodniowy Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego zamknie trzecia część (24-26 maja), w której wystąpi największa ilość żeglarzy. Na linii startu staną zawodnicy z klas ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7, 49er, 29er, Finn, Hobie Cat 16, A-Class, Europa, OK Dinghy, iQFoil oraz Techno. Są to zarówno klasy olimpijskie, te obecne, jak i dawne oraz klasy przygotowawcze do łódek olimpijskich.  Zalew Wiślany zapełnią setki żagli, a rywalizacja odbywać się będzie aż na czterech trasach. Dla większości zawodników majowe regaty w Krynicy to wewnętrzna eliminacja na imprezy międzynarodowe. 

- Regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego dla zawodników są bardzo dobrą okazją do ścigania się w dużej flocie, a na tym etapie rozwoju jest to doświadczenie nie do przecenienia. Dla nas trenerów jest to również doskonała okazja do obserwacji najbardziej utalentowanych żeglarzy, sprawdzenia jak się rozwijają, jakie robią postępy, gdzie mają rezerwy. Te wszystkie informacje później okazują się bardzo przydatne w planowaniu ich żeglarskiego rozwoju i typowaniu na kolejne klasy. Zachęcam wszystkich do startu, bo doświadczenie zdobyte w Krynicy Morskiej na pewno zaprocentuje - mówi Rafał Szukiel, trener główny PZŻ ds. dzieci i młodzieży.

Oprócz celów czysto sportowych, Polski Związek Żeglarski w Krynicy Morskiej będzie realizował również misję upowszechniania żeglarstwa. Ważnym punktem imprezy będą zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. To program, który PZŻ już od 11 lat realizuje dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Co roku w bezpłatnych zajęciach żeglarskich w całej Polsce bierze udział kilka tysięcy dzieci. W Krynicy Morskiej z podstawami żeglarstwa zapoznają się uczniowie miejscowych szkół podstawowych. 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.