• <

Wynik wyszukiwania - "bezpieczeństwa" - Wiadomości

Powtórki z historii, czyli o szkodach i niebezpieczeństwach na morzach i oceanach świata. Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2024 r.

Kwiecień to kolejny miesiąc, w którym dochodziło do groźnych ataków na statki handlowe, które w mniejszej ilości, ale nadal kontynuują swoje podróże przez Morze Czerwone oraz Zatokę Adeńską. Jak podają międzynarodowe źródła analityczne, w tym Clarksons Research takich przejść statków w zależności od ich typów jest o wiele mniej niż wcześniej. Chodzi o spadki rzędu od około 70 % do nawet 90 % statków różnych typów przepływających mniej przez te niebezpieczne rejony w stosunku do okresu grudnia 2023 roku.
12.05.2024

EKG: infrastruktura transportowa dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa

– Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

Jak budować system bezpieczeństwa państwa? Otwarcie konferencji Defence24 Days

Na PGE Narodowym w Warszawie w dniach 6-7 maja odbywa się konferencja Defence24 Days, organizowana przez portal Defence24. W wydarzeniu uczestniczą krajowi i zagraniczni przedstawiciele władz, szeregu instytucji, firm i służb mundurowych. Skupiają się na tematach związanych z szeroko pojęty bezpieczeństwem. Nie brakuje tu więc zagadnień związanych z obroną infrastruktury krytycznej, modernizacji sił zbrojnych i tworzenia systemu bezpieczeństwa państwa w środowisku wielodomenowym.
06.05.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Polsko-szwedzkie obrady w sprawach bezpieczeństwa. Wzmacnianie współpracy na Bałtyku

Przedstawiciele administracji państwowej, sił zbrojnych i pozarządowi eksperci z Polski oraz Szwecji rozmawiali 15 kwietnia br. w Belwederze m.in. o zagrożeniach płynących z rosyjsko-białoruskiej współpracy, wojskowej aktywności przy wschodniej flance Sojuszu oraz na Morzu Bałtyckim, strategicznej adaptacji NATO, sojuszniczej oraz unijnej pomocy Ukrainie, polsko-szwedzkiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, także w kontekście niedawnego przyjęcia Szwecji w struktury sojuszu.
19.04.2024

Norwegia, Dania i W. Brytania wśród sygnatariuszy Paktu Bezpieczeństwa Morza Północnego

Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy podpisały Pakt Bezpieczeństwa Morza Północnego, zakładający monitoring znajdującej się na tym akwenie podwodnej infrastruktury krytycznej - poinformowały we wtorek w komunikacie władze tych państw.
09.04.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

Szef MSZ Indii: będziemy współpracować z Filipinami w dziedzinie bezpieczeństwa

Popieramy władze Filipin, które stoją na straży suwerenności swego państwa i liczymy na znalezienie nowych obszarów współpracy z tym krajem, w tym w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa - oświadczył we wtorek w Manili szef MSZ Indii Subrahmanyam Jaishankar.
26.03.2024

Jak zapewnić bezpieczeństwa statkom napędzanym metanolem? Badanie wykazuje potrzebę wprowadzenia odpowiednich przepisów

Nowe badanie bezpieczeństwa pożarowego przeprowadzone przez globalnego dostawcę rozwiązań w zakresie technologii bezpieczeństwa, firmę Survitec, ujawniło, że istniejące metody gaszenia pożarów stosowane do gaszenia pożarów przestrzeni maszynowych i zbiorników wodnych na statkach zasilanych konwencjonalnym paliwem są nieodpowiednie w przypadku pożarów spowodowanych metanolem.
21.03.2024

Australia i Wielka Brytania podpisały nowe porozumienie o współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa

Australia i Wielka Brytania podpisały w czwartek w Canberze nową umowę o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Porozumienie ma ułatwić wspólne działanie sił obronnych obu krajów.
21.03.2024

Wstąpienie Szwecji do NATO ma szczególnie znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego

Ambasador Litwy w Szwecji Linas Linkevicius w rozmowie z PAP wskazał jak ważne jest, by Europejczycy zwiększyli wydatki na obronę. „Musimy wydawać na obronność co najmniej dwa procent PKB, natomiast to kryterium nadal przez wszystkich nie zostało spełnione. Nawet teraz, gdy Szwecja dołączyła do NATO, będzie 19 z 32 państw spełniającym ten wymóg . To zdecydowanie za mało” – powiedział.
20.03.2024

Royal Caribbean zawiesza swoje rejsy na Haiti ze względów bezpieczeństwa

Jedna z czołowych firm branży turystyki morskiej zapowiedziała, że zawiesza swoje wizyty w haitańskim porcie w Labadee ze względu na postępującą destabilizację państwa. Od miesięcy w Haiti postępuje anarchia ze względu na walki gangów, a władze tracą kontrolę nawet nad dzielnicami w stolicy. To odbija się również na gospodarce, w tym ruchu morskim do tego wyspiarskiego państwa.
15.03.2024

Holenderska fregata HNLMS Tromp wyrusza na Morze Czerwone strzec bezpieczeństwa żeglugi

Kolejne państwo dołącza do ochrony międzynarodowej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. W ten sposób Holandia chce wzmocnić międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz chronić swoje morskie interesy. Odbywa się to w momencie, gdy władze tego kraju planują wydać miliardy na modernizację sił morskich i wymianę jednostek nawodnych na nowe.
11.03.2024

MSZ: akcesja Szwecji zwiększy bezpieczeństwa Polski, regionu Morza Bałtyckiego i całego NATO

Akcesja Szwecji do NATO zwiększy bezpieczeństwa Polski, regionu Morza Bałtyckiego i całego NATO, przyczyni się do wzmocnienia kolektywnej zdolności do odstraszania i obrony Sojuszu w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji - oświadczyło w czwartek polskie MSZ.
07.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

Szwecja i Niemcy będą współpracować na rzecz bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego

Minister obrony Szwecji Pal Jonson oraz jego odpowiednik z Niemiec Boris Pistorius podpisali we wtorek w Sztokholmie umowę o współpracy w dziedzinie wojskowości.
05.03.2024

Spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji w Gdyni. Kluczowe rozmowy na temat bezpieczeństwa

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz spotkał się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Palem Jonsonem w Porcie Wojennym Gdynia, miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do zapoznania się z działalnością morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także jego planów modernizacyjnych. Przedmiotem spotkania była także polsko-szwedzka współpraca w zakresie obronności, której sprzyja fakt, że rozpoczęła się finalizacja drogi Szwecji do zostania pełnoprawnym członkiem NATO.
04.03.2024

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2024 już w kwietniu

Motywem przewodnim VI edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego będzie rozmowa o sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych dla gospodarki morskiej. Podejmiemy dyskusję na temat cyfrowych bliźniaków - technologii opartej w dużej mierze na symulacjach, modelach matematycznych i Internecie Rzeczy.
01.03.2024

IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa zapowiedziane

Już 20 czerwca w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Konferencja jest organizowana przez Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.
01.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

Ryzykowne zlecenie? DeepOcean podpisał kontrakt na offshore w Gujanie

DeepOcean otrzymał od ExxonMobil Guyana kontrakt na świadczenie usług budowy podmorskich i w zakresie inspekcji, konserwacji oraz napraw (inspection, maintenance, and repair, IMR) na wodach Gujany w Ameryce Południowej. Wiąże się to z ogromnymi dla tego państwa inwestycjami w zakresie wydobycia bogatych złóż ropy i gazu. Odbywa się to jednocześnie w trudnej sytuacji politycznej w regionie.
15.02.2024

Olechnowicz: Fuzja Orlenu z Lotosem to obniżenie bezpieczeństwa energetycznego

Połączenie Orlenu z Lotosem obniżyło bezpieczeństwo energetyczne kraju - ocenia były prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz. NIK, w opublikowanym w poniedziałek raporcie nt. transakcji uznała, że aktywa Lotosu sprzedano w cenie zaniżonej co najmniej o 5 mld zł.
06.02.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Fuzja Orlenu z Lotosem jako kluczowe przedsięwzięcie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Połączenie Orlenu z Grupą Lotos było kluczowe dla wzmocnienia bezpieczeństwa surowcowo-paliwowego Polski; zarzuty Najwyższej Izby Kontroli wobec fuzji nie mają uzasadnienia - podało biuro prasowe Orlenu. Dodało, że w wyniku połączenia Skarb Państwa nie stracił wpływu na działalność krajowych rafinerii.
22.01.2024

Ekspert: 5 działań, które zwiększą poziom cyberbezpieczeństwa w sektorze morskim

Cyberbezpieczeństwo w sektorze morskim wymaga zbudowania kompleksowej strategii, na którą składa się ochrona specjalistycznych systemów IT/OT, wykorzystanie dobrych praktyk zawartych w standardach branżowych, uświadomienie pracownikom zagrożeń oraz odpowiednia kontrola dostępu.
22.01.2024

Rumunia i Ukraina pracują nad umową bezpieczeństwa

Rumunia i Ukraina pracują nad porozumieniem, które będzie dotyczyło współpracy na rzecz bezpieczeństwa i jest negocjowane w duchu deklaracji państw G7 z lipca 2023 roku, jednak nie będzie zawierać gwarancji – ocenia w rozmowie z PAP ekspert ds. bezpieczeństwa Claudiu Degeratu.
22.01.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Spotkanie dotyczące strefy bezpieczeństwa wokół terminala LNG w Świnoujściu

Wczoraj w Porcie Szczecin-Świnoujście miało miejsce spotkanie dotyczące strefy bezpieczeństwa wokół terminala LNG i zamknięcia w związku z tym ulicy Ku Morzu.
11.01.2024

Nadzieja w 2024 roku w Przylądku Dobrej Nadziei. Połączenia z Azją ważne dla bezpieczeństwa Polski

W 2023 roku zawiodły dwa główne przejścia łączące globalne rynki. Przejście przez Kanał Panamski w 2024 roku będzie zgodnie z zapowiedziami obsługiwać statki o mniejszym zanurzeniu. Region wokół Kanału Sueskiego stał się znowu niebezpieczny i nic nie zapowiada, że w 2024 roku będzie bezpieczniej niż na początku obecnie mijającego 2023. A to oznacza również wyzwania dla polskich producentów, spedytorów, logistyków i gestorów ładunków.
31.12.2023

Wyzwanie cyberbezpieczeństwa w energetyce morskiej. Rozmowa z Mateuszem Romowiczem [wideo]

W obliczu nadchodzącej rewolucji energetycznej związanej z rozwojem sektora offshore wind, Polska staje przed szeregiem wyzwań technologicznych i regulacyjnych. Kwestią o szczególnej wadze jest cyberbezpieczeństwo – element, który Mateusz Romowicz, radca prawny z Kancelarii Legal Marine, wskazuje jako kamień węgielny ochrony krytycznej infrastruktury państwa. Jednocześnie zaznacza, że skuteczna transformacja wymaga zasilenia lokalnej branży stosownie wykwalifikowanymi pracownikami.
22.12.2023

Filipiny i Japonia omawiają kwestie bezpieczeństwa. W tle napięte stosunki z Chinami

Chiny wezwały w czwartek Filipiny do "podejmowania racjonalnych decyzji" w kontekście sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Filipińskie ministerstwo obrony poinformowało o omówieniu "pilnych" kwestii bezpieczeństwa z szefem sztabu japońskiej armii. Dzień wcześniej szef dyplomacji Wang Yi obwinił Manilę o sprowadzenie stosunków z Pekinem "na rozdroże".
21.12.2023

MOSG, BHMW i urzędy morskie wspólnie na rzecz bezpieczeństwa morskiego

Na pokładzie okrętu hydrograficznego ORP Arctowski 18 grudnia komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej, dyrektorzy urzędów Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie oraz szef Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej podpisali plany współpracy na 2024 rok.
20.12.2023

Prezydent Estonii: przewodnia rola Polski w NATO jest kluczowa dla bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego

Przewodnia rola Polski w NATO jest kluczowa dla poprawy sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego - ocenił w poniedziałek prezydent Estonii Alar Karis, witając w tym kraju prezydenta RP Andrzeja Dudę.
18.12.2023

Equinor współzałożycielem platformy współpracy w zakresie bezpieczeństwa w morskiej energetyce wiatrowej

Posiadający 50-letnie doświadczenie w prowadzeniu inwestycji morskich, Equinor podpisał 21 listopada list intencyjny, którego celem jest wdrażanie najlepszych praktyk międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz zrównoważonej środowiskowo realizacji i eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
21.11.2023

PERN: incydent cyberbezpieczeństwa w Naftor nie ma wpływu na działalność PERN

Incydent cyberbezpieczeńtwa w Naftor nie ma wpływu na działalność PERN – przekazała spółka PERN w piątek na Twitterze. Zaznaczono, że systemy IT firmy Naftor nie są powiązane z systemami informatycznymi PERN.
17.11.2023

Nowy szef brytyjskiego MSZ Cameron z pierwszą roboczą wizytą w Kijowie. Omówiono sytuację bezpieczeństwa na Morzu Czarnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z nowym ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem - poinformowało w czwartek biuro szefa ukraińskiego państwa. Zełenski podziękował Cameronowi, że swoją pierwszą wizytę roboczą jako szef MSZ składa na Ukrainie.
16.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Chińska obecność w europejskich portach problemem bezpieczeństwa dla UE i NATO

Obecność kapitału chińskiego w portach państw Unii Europejskiej to ryzyko cyberataków, szpiegostwa i wykradania wrażliwych danych; najbardziej niebezpieczna sytuacja panuje w Pireusie i Hamburgu - zaalarmowało wtorkowe wydanie włoskiego dziennika "La Stampa", powołując się na raport Parlamentu Europejskiego.
07.11.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

Orlen i Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji będą wspólnie działać na rzecz bezpieczeństwa państwa

Orlen oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (CWCR) rozpoczynają współpracę w obszarze działań planistyczno-obronnych, szkoleniowych i rozwoju kadr. Podpisane porozumienie wpłynie na wzmocnienie bezpieczeństwa kraju.
17.10.2023

Badanie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. "Potrzeba portów, rurociągów, magazynów"

Budowa samowystarczalnej krajowej infrastruktury oraz zakup surowców z różnych kierunków to w opinii uczestników badania, przeprowadzonego przez ABM Agencję Badań Marketingowych najważniejsze działania dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
15.10.2023

Były premier Australii: rosnąca presja militarna w Cieśninie Tajwańskiej ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa i pokoju

Przemawiając na dorocznym forum dialogu regionalnego Yushan w Tajpej były premier Australii Scott Morrison powiedział w środę, że jego decyzja o przekazaniu śmiercionośnej broni Ukrainie po inwazji na ten kraj Rosji miała szersze znaczenie; chodziło o okazanie sprzeciwu wobec rosnącego autorytaryzmu na świecie, także ze strony Chin.
11.10.2023

Straż Graniczna wyróżniona na Bałtyckim Kongresie Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Morskich Farm Wiatrowych

Podczas konferencji, która odbyła się w Szczecinie, Straż Graniczna została wyróżniona statuetką „Nobilis”. Wyróżnienia przyznawane są instytucjom, które przyczyniły się do wzmocnienia obronności i bezpieczeństwa RP.
09.10.2023

W celu zwiększenia bezpieczeństwa Wody Polskie remontują nieckę bielskiego potoku Straconka

Wody Polskie remontują nieckę potoku Straconka, który płynie wzdłuż bulwarów w Bielsku-Białej. To jedno z miejsc chętnie odwiedzanych przez bielszczan. Minister funduszy Grzegorz Puda zapowiedział w czwartek, że po zakończeniu remontu będzie bezpieczniej.
05.10.2023

OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?

W poprzednim artykule, dotyczącym cyberbezpieczeństwa RP, autorzy skupili się na aktach prawnych, regulujących ten zakres. Z punktu widzenia niniejszego artykułu istotnym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 913), która m.in. określa organizację krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz zadania i obowiązki podmiotów wchodzących w skład tego systemu oraz zakres Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. W poniższej publikacji zostanie pr
27.09.2023

Australia zainwestuje miliard dolarów celem zwiększenia bezpieczeństwa morskiego

Ekspansja Chin na Oceanie Spokojnym i Indyjskim jest powodem międzynarodowych napięć w regionie, w związku z czym wiele państw dąży do wzmocnienia swojego potencjału obronnego, w tym morskiego. Dotyczy to również Australii, której rząd zdecydował o zainwestowaniu dodatkowych środków w systemy obronne, pozwalające na zwiększenie zdolności w zakresie nadzoru morskiego kluczowych tras żeglugowych oraz wód terytorialnych.
20.09.2023

Gaz-System wspólnie ze służbami bezpieczeństwa państwa chroni Terminal LNG w Świnoujściu

Spółka aktywnie wspiera pracę funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej przebywających na terenie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i współpracuje z Policją w zakresie ochrony przestrzeni powietrznej nad terminalem. 18 września w Terminalu LNG odbyła się konferencja dotycząca bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej oraz współpracy Gaz-System ze Strażą Graniczną, Policją a także Wojskami Obrony Terytorialnej.
18.09.2023

Metanol w porcie. IAPH opracował zestaw procedur bezpieczeństwa. Polskie porty mają „gotowce” do wdrożenia

Metanol staje się potencjalnie alternatywnym paliwem bunkrowym w transporcie morskim. Jest paliwem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Od 2015 rośnie skala jego użycia w związku z rosnącym portfelem zamówień na statki w których są stosowane silniki dwupaliwowe, mogące wykorzystywać zielone paliwo. Oczekuje się, że w nadchodzącej dekadzie liczba statków korzystających z metanolu szybko wzrośnie, przewiduje IAPH (International Association of Ports and Harbours).
13.09.2023

Infrastruktura wodorowa wyzwaniem dla bezpieczeństwa krytycznego

W kontekście ostatnich wydarzeń geopolitycznych, takich jak ataki na Nord Stream 2 oraz sytuacja na Ukrainie, rozmowa z Mateuszem Romowiczem, radcą prawnym z Legal Marine, podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, rzuca światło na istotne zagadnienia związane z bezpieczeństwem infrastruktury wodorowej.
04.09.2023

Szkolenie „Bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej”

Porty, terminale paliwowe, rurociągi, gazociągi czy obiekty energetyczne stanowią ważny element systemu infrastruktury krytycznej państwa. Coraz większe znaczenie zyskują powstające morskie farmy wiatrowe, które będą usytuowane w polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej, poza granicami wód terytorialnych.
23.08.2023

Zełenski liczy na wsparcie Grecji w ochronie bezpieczeństwa Morza Czarnego

Grecja przyłączy się do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 – poinformował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Atenach po spotkaniu z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem.
21.08.2023

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych w październiku w Szczecinie

Think tank Nobilis Media, pod patronatem honorowym ministra Andrzeja Adamczyka z Ministerstwa Infrastruktury i Michała Jacha, przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej planuje zorganizować ogólnokrajowy Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych połączony z grą decyzyjną, której termin został zaplanowany na 4 i 5 października 2023 r. w Szczecinie.
18.08.2023

MSZ Rumunii potępia rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju. Media wskazują na zagrożenie dla bezpieczeństwa Rumunii

Najnowszy rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę portową na Dunaju nie pozostał niezauważony w Rumunii, gdzie MSZ podkreśliło, że Rosja zagraża bezpieczeństwu żeglugi także na Morzu Czarnym. Komentatorzy wskazują, iż eksport przez Rumunię, do czego w następstwie wojny została zmuszona Ukraina, stwarza wiele nowych problemów także dla Bukaresztu.
16.08.2023

Gaz-System podpisał porozumienie z Dowództwem WOT w ramach rozwoju bezpieczeństwa energetycznego

Wpisując się w zakres bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, w tym tej nadmorskiej, spółka będzie rozwijać zakres możliwości ochrony instalacji. Współpraca szkoleniowa, budowanie odporności państwa oraz przygotowanie do współdziałania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników spółki w sytuacjach kryzysowych to najważniejsze założenia wchodzącego w życie dokumentu.
27.07.2023

Debata w Niemczech na temat bezpieczeństwa na basenach. Nawet 58% Niemców obawia się wizyty na kąpielisku

Debata na temat bezpieczeństwa na niemieckich kąpieliskach ogarnęła cały kraj. Była minister ds. rodziny uważa, że "kontrole tożsamości i obecność policji na niewiele się zdadzą, jeśli arabska młodzież generalnie nie przestrzega norm naszego społeczeństwa". Głos w tej sprawie zabrał też kanclerz Scholz.
22.07.2023

ZMPG S.A. ogłosił postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. bezpieczeństwa

Rada Nadzorcza Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. ogłosiła 12 lipca br. postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. bezpieczeństwa do trwającej II wspólnej, pięcioletniej kadencji Zarządu ZMPG S.A., która rozpoczęła się w 2018 roku.
13.07.2023

Ratowniczka wodna: także w rzekach uważanych za bezpieczne czyhają niebezpieczeństwa

Nawet w rzekach uważanych za stosunkowo bezpieczne są miejsca, które stwarzają duże zagrożenia dla życia ludzi. Niektóre z nich już są oznaczone jako tzw. czarne punkty, ale wiele jest lokalizacji jeszcze nieoznakowanych – podkreśliła w rozmowie z PAP ratowniczka wodna Marta Tomczyńska.
02.07.2023

Digital Baltic: Nowa przestrzeń odstraszania - perspektywy bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego

Pierwszy panel konferencji "Digital Baltic - Towards common security" poruszał temat zmian w geopolityce regionu wraz z akcesem Finlandii i Szwecji do NATO. Zmiana oznacza, że choć z jednej strony Bałtyk stanie się niejako morzem wewnętrznym sojuszu nie będzie to jednocześnie oznaczało, że znikną wszelkie niebezpieczeństwa. Tym samym potrzeby jego ochrony oraz utrzymywania na nim sił morskich nie znikną.
27.06.2023

Kongres 590: inwestycje w infrastrukturę paliwową gwarancją bezpieczeństwa Polski

Polska infrastruktura logistyczna pozytywnie przeszła przez okres zwiększonego ryzyka wystąpienia kryzysu energetycznego. Do dalszego jej rozwoju niezbędne są inwestycje w transport kolejowy, który musi być skorelowany z całą infrastrukturą - uznali eksperci, uczestniczący w debacie o perspektywach i wyzwaniach dla logistyki paliwowej, która odbyła się podczas 8. Edycji Kongresu 590 w Warszawie.
27.06.2023

Zachodniopomorskie: 450 tys. zł na zwiększenie bezpieczeństwa nad wodą

450 tys. zł z budżetu wojewody zachodniopomorskiego przekazano na zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych w regionie. Środki zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie i specjalistyczny sprzęt.
21.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Inwestycje i programy modernizacyjne Sił Morskich RP

Podczas ostatniego panelu konferencji poruszono zagadnienia związane z rozwojem innych służb oraz instytucji morskich. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się nowa ustawa o bezpieczeństwie morskim i konsekwencje zmian dla formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo morskie, a także programy modernizacyjne Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Służby SAR oraz Urzędów Morskich.
16.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Inwestycje i programy modernizacyjne Marynarki Wojennej RP

W ramach trzeciej sesji wydarzenia odbył się panel z udziałem przedstawicieli polskich stoczni i brytyjskich koncernów zbrojeniowych, a tematem przewodnim było przedsięwzięcie budowy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, które powstają w ramach programu "Miecznik".
15.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP

Pierwsza sesja miała tytuł "Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP". W jego trakcie omawiano morski wymiar bezpieczeństwa narodowego RP w sferze politycznej, militarnej, i gospodarczej, współczesne zagrożenia bezpieczeństwa morskiego RP, a także dynamika rozwoju Sił Morskich RP w kontekście Ustawy o obronie Ojczyzny z 2022 roku oraz powołania. Poruszono również zagadnienie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
15.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Wkład przemysłu obronnego w zapewnienie bezpieczeństwa morskiego.

W trakcie trzeciej sesji zostały omówione aspekty związane rozbudową marynarki wojennej i pozostałych sił morskich. Przedstawiciele branży stoczniowej, zbrojeniowej, a także instytucji państwowych, w tym mundurowych, omówili stan inwestycji i plany na kolejne.
15.06.2023

Rozpoczęło się VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego

W Hotelu Novotel Warszawa Airport rozpoczęło się istotne wydarzenie poświęcone kwestii ochrony państwa od strony morza, jak i bezpieczeństwa infrastruktury morskiej. Wydarzenie jest okazją do spotkania ekspertów oraz przedstawicieli morskich służb i formacji mundurowych.
15.06.2023

Już jutro rozpoczyna się VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

W Warszawie odbędzie się odbędzie się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami konferencji są Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.
14.06.2023

Inwestycje dla bezpieczeństwa: Projekt programu rozwoju Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na Morzu Bałtyckim

Polski rząd planuje wprowadzić wieloletni program "Program rozwoju Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w zakresie zdolności reagowania na zagrożenia życia ludzkiego i środowiska naturalnego na Morzu Bałtyckim na lata 2023-2032". Za projekt uchwały, który ukazał się w ostatnich dniach w wykazie prac legislacyjnych i programowych, a który ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku, jest odpowiedzialny - Marek Gróbarczyk Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.
10.06.2023

Instytut Jagielloński: nowy indeks określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju

Indeks Bezpieczeństwa Energetycznego to nowy wskaźnik, który określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju - poinformował w czwartek Instytut Jagielloński. Analitycy instytutu wskazali, że według danych za 2022 r. Polska zajęła w tym rankingu 33. miejsce na 45 państw.
25.05.2023

Ukraina. Służby bezpieczeństwa zlikwidowały firmę dostarczającą Rosjanom komponenty do produkcji okrętów podwodnych

W graniczącym z Polską obwodzie wołyńskim wykryto i zlikwidowano grupę przestępczą, która wysyłała do Rosji komponenty służące do produkcji okrętów podwodnych - poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na swojej stronie internetowej.
23.05.2023

Sasin: utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego jeszcze w maju

Ostatnie uzgodnienia sektora energetycznego z sektorem bankowym powodują, że będzie możliwe formalne utworzenie NABE w maju br., być może do połowy miesiąca – zasygnalizował w poniedziałek w Katowicach wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.04.2023

Naddunajskie porty są obecnie krytycznym elementem bezpieczeństwa żywnościowego

Wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział dziś na spotkaniu z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), że porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych w obliczu ograniczonej działalności portów nad Morzem Czarnym.
21.04.2023

Już niedługo VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa FBM 2023

Już 15 czerwca br. w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami konferencji są Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.
19.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Szef ukraińskiej dyplomacji: NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego

NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i zintegrować obronę powietrzną Ukrainy z obroną członków sojuszu - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który przemawiał za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Bukareszcie, poświęconej bezpieczeństwu w tej części Europy.
13.04.2023

Szef SGWP w Szwecji o sytuacji bezpieczeństwa i współpracy regionalnej

Sytuacja bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę, perspektywy członkostwa Szwecji w NATO i współpraca regionalna to tematy rozmów szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda Andrzejczaka z szefem obrony Szwecji – poinformowała rzeczniczka Sztabu płk Joanna Klejszmit.
05.04.2023

Szef dyplomacji Ukrainy: członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją bezpieczeństwa transatlantyckiego

Przystąpienie Finlandii do Sojuszu pokazuje, że nadszedł czas na rewizję starych doktryn; członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją bezpieczeństwa transatlantyckiego - powiedział we wtorek w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który został tam zaproszony przy okazji posiedzenia szefów MSZ NATO.
04.04.2023

Nowa Zelandia. MSZ: zachęcamy Chiny do wzmacniania bezpieczeństwa na Pacyfiku i wsparcia Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta powiedziała we wtorek, że podczas wizyty w Pekinie zachęcała Chiny do wspierania i wzmacniania bezpieczeństwa państw regionu Pacyfiku oraz planu wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy i powrotu do jej prawnie uznanych granic.
28.03.2023

Baltchem zostanie objęty ochroną, jako ważny dla bezpieczeństwa państwa

W wykazie prac legislacyjnych zamieszczono projekt zmiany rozporządzenia, która pozwoli objąć spółki Baltchem S.A. Zakłady Chemiczne i Oktan Energy & V/L Service” Sp. z o.o. ochroną przewidzianą w ustawie o kontroli niektórych inwestycji ważnych dla bezpieczeństwa państwa.
14.03.2023

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023

Zwiększony fokus na inwestycje w sektorze gospodarki morskiej i większa ich waga zbiegły się w czasie ze zwiększeniem liczby zagrożeń na nie czyhających. O tym, czego się spodziewać i jak się zabezpieczać, przedstawiciele branży dyskutowali podczas Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023.
13.03.2023

PŻB Offshore laureatem nagrody Liderów Bezpieczeństwa w Przemyśle Morskim

Podczas tegorocznej edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego spółka PŻB Offshore otrzymała ważną nagrodę.
09.03.2023

Optymalizacja Kosztów Energii Elektrycznej - szkolenie organizowane przez Eko-Konsult i Akademię Bezpieczeństwa ASE

Rosnące ceny energii elektrycznej stawiają pod znakiem zapytania opłacalność produkcji i spędzają sen z powiek właścicielom i dyrektorom zakładów produkcyjnych. Obniżenie kosztów pozyskania energii elektrycznej jest możliwe, a nawet konieczne - dlatego firmy zasypywane są różnymi propozycjami rozwiązań. Organizowane w kwietniu i maju szkolenia mają pomóc odpowiedzieć na pytania, jak się w nich poruszać, jaką opcję wybrać, jak rozmawiać z partnerami oraz kiedy rozpocząć cały proces.
03.03.2023

PERN i Port Gdynia: strategiczna współpraca na rzecz bezpieczeństwa państwa

Stanowisko Przeładunku Paliw Płynnych należące do Portu Gdynia i baza paliw PERN w Dębogórzu to dziś kluczowe elementy infrastruktury stanowiące filary bezpieczeństwa energetycznego Polski. Współpraca obu podmiotów właśnie wchodzi na wyższy poziom. Trwają intensywne prace nad pogłębieniem toru wodnego w Porcie Gdynia, który pozwoli PERN rozładowywać tankowce z olejem napędowym o ładowności ponad 100 tys. ton i zanurzeniu do 15 m.
14.02.2023

Zbliża się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

Już niebawem w Gdańsku odbędzie się Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego organizowane po raz piąty przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, PZU LAB, PZU S.A. i TUW PZUW.
14.02.2023

Prezydent: komunikacja i transport to fundament bezpieczeństwa regionu

Kwestie komunikacji i transportu są fundamentalne dla bezpieczeństwa mieszkańców poszczególnych krajów oraz całego regionu - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił ponadto uwagę, że dobrze rozwinięta infrastruktura wpływa na rozwój gospodarczy.
14.02.2023

V Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i PZU Lab z Grupy PZU S.A organizują po raz piąty Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego.
29.01.2023

Marynarka Wojenna wesprze brytyjski offshore w zakresie bezpieczeństwa

Brytyjska Królewska Flota Pomocnicza (Royal Fleet Auxiliary) ma w najbliższych dniach odebrać dostawę pierwszego z dwóch okrętów przeznaczonych do wspierania podmorskich konstrukcji offshore, inicjując nową misję Ministerstwa Obrony polegającą na patrolowaniu i ochronie kluczowych aktywów podmorskich.
20.01.2023

Żaryn: Działania Hiszpanów na Bałtyku nie mają związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa Polski

Działania obywateli Hiszpanii, uratowanych na Morzu Bałtyckim, nie mają związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa RP, ani nie rodziły zagrożeń dla infrastruktury krytycznej - napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
19.01.2023

Ocean Indyjski bezpieczny dla żeglugi od 1 stycznia 2023 r. To informacja ważna dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego i militarnego

Po ponad dekadzie skutecznych operacji zwalczania piractwa zmniejszających zagrożenie, biznes żeglugowy wycofał obszar wysokiego ryzyka na Oceanie Indyjskim – informuje armatorów pływających pod banderą cypryjską Maritime Cyprus.
30.12.2022

Morskie farmy wiatrowe w systemie bezpieczeństwa Polski

20 grudnia odbyła się międzynarodowa konferencja i warsztaty Security Forum Szczecin poświęcone wpływowi morskiej farmy wiatrowej na systemy obronności państwa oraz na system ochrony granicy państwowej na morzu. Podczas Konferencji spotkali się eksperci , przedstawiciele MON, Marynarki Wojennej i deweloperzy farm wiatrowych w celu wymiany i doprecyzowania informacji dotyczących wpięcia MFW w system obronny państwa polskiego na Bałtyku, a także sposobom ich ochrony.
22.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
21.12.2022

Przyszłość bezpieczeństwa elektrycznego

Uszczelnienie, wyrównywanie potencjałów i uziemianie – w jednym przepuście.
20.12.2022

40 lat „Konstytucji dla oceanów”. UNCLOS i IMO – 40 lat współpracy dla bezpieczeństwa ludzi, fauny i flory

10 grudnia 1982 r. na spotkaniu w Montego Bay na Jamajce powstała „Konwencja o prawie morza” (ang. United Nations Convention on the Law of the Sea), która funkcjonuje pod znanym w środowisku ludzi morza skrótem UNCLOS. Była to umowa międzynarodowa, nad którą prace sfinalizowano podczas obrad III Konferencji Prawa Morza ONZ.
11.12.2022

Siostra Kim Dzong Una w ostrych słowach skrytykowała USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ

Siostra przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una w ostrych słowach skrytykowała we wtorek USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ za posiedzenie w sprawie prób rakietowych Pjongjangu. Zagroziła Waszyngtonowi „najtwardszą odpowiedzią” i „fatalnym kryzysem bezpieczeństwa”.
22.11.2022

Wiceminister Zyska: rozwój morskiej energetyki wiatrowej to kwestia bezpieczeństwa [WIDEO]

„Raport przedłożony przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej musi zostać wzięty pod uwagę w pracach nad Polityką Energetyczną Polski” – ocenił w rozmowie z PAP Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska. Z danych zawartych w raporcie wynika, że do 2040 roku możemy wybudować turbiny wiatrowe dające nawet 33 GW prądu, czyli trzykrotnie więcej niż zakładano.
18.11.2022

Rozwój sił podwodnych kluczowy dla bezpieczeństwa morskiej granicy

Dla wielu marynarek wojennych jednym z najistotniejszych rodzajów broni w ich arsenale są okręty podwodne. Ich skryte działanie, możliwości operacyjne oraz zagrożenie, jakie stanowią dla wrogich sił morskich oraz szlaków handlowych sprawia, że ich posiadanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej granicy państwowej oraz interesów na morzu.
18.11.2022

Finlandia. MSZ: będziemy dla NATO dostawcą bezpieczeństwa

Finlandia ma kompleksowy i sprawnie zarządzany system obrony narodowej i będzie dla NATO dostawcą bezpieczeństwa. Projekt aktu ratyfikacyjnego określający zobowiązania obronne oraz kwestie finansowe będzie wymagał zgody krajowego parlamentu wyrażonej zwykłą większością głosów – przekazało w czwartek fińskie MSZ.
03.11.2022

Błaszczak: misja Akademii Marynarki Wojennej jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa RP

Misja Akademii Marynarki Wojennej jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa RP, by Marynarka Wojenna stała na straży bezpieczeństwa Polski musimy mieć wyedukowanych marynarzy i oficerów - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej.
21.10.2022

Szef MON: technologie podwodne istotne dla bezpieczeństwa infrastruktury

Ośrodki akademickie rozwijające technologie podwodne odgrywają kluczowa rolę przy zapewnieniu bezpieczeństwa infrastruktury przesyłowej takiej jak gazociąg Baltic Pipe – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
21.10.2022

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma powstać do końca roku

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek w Otwocku, że podtrzymuje termin utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego do końca 2022 r. Do NABE mają trafić aktywa węglowe energetycznych spółek Skarbu Państwa.
03.10.2022

Szef MON: poleciłem szefowi Sztabu Generalnego przeprowadzenie konsultacji ws. bezpieczeństwa na Bałtyku

Poleciłem szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadzenie konsultacji z szefami obrony Danii, Szwecji i Norwegii ws. bezpieczeństwa na Bałtyku - poinformował w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
30.09.2022

Niemcy. Ekspert ds. bezpieczeństwa: dane przesyłane podmorskimi łączami są bardziej narażone na atak niż rurociągi

Oczywisty akt sabotażu, dokonany na rurociągi Nord Stream 1 i 2 pokazuje, że europejska infrastruktura jest wrażliwa. Jednak o wiele bardziej należy przejmować się danymi, przesyłanymi podmorskimi łączami niż rurociągami – komentuje w czwartek Johannes Peters, ekspert ds. strategii i bezpieczeństwa morskiego z Instytutu Polityki Bezpieczeństwa Uniwersytetu w Kilonii, na łamach RND (RedaktionsNetzwerk Deutschland).
29.09.2022

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych po możliwym sabotażu gazociągów na Bałtyku - przekazała w środę komenda główna norweskiej policji. Tego samego dnia wzmocnienie środków bezpieczeństwa ogłosił norweski koncern Equinor - największy dostawca gazu do Europy.
28.09.2022

Naimski: nie ma niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa kraju

Ostatnie 30 lat to były zmagania o niezależność energetyczną Polski. Niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa nie będzie - mówił w piątek odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego Piotr Naimski.
23.09.2022

BGK i japoński bank JBIC nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC) nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy - poinformował w środę BGK. Zamierzeniem partnerów jest też wsparcie odbudowy Ukrainy - dodał BGK.
21.09.2022

Blinken: kraje, które mogłyby robić więcej w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego, robią najmniej

Kraje, które są w stanie zrobić więcej, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, są wśród tych, które robią najmniej - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas otwarcia szczytu żywnościowego w Nowym Jorku z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Blinken zapowiedział ogłoszenie dodatkowej pomocy w walce z kryzysem.
20.09.2022

Karpacz’22: PFR inwestuje w krajowe firmy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski

Transformacja energetyczna bez udziału polskich firm nie ma sensu – powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju w trakcie debaty „Nowe podejście do bezpieczeństwa energetycznego Polski” podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
09.09.2022

Nordic-Baltic Eight: spotkanie w sprawie bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego

Przedstawiciele ośmiu państw regionu Morza Bałtyckiego spotkali się 6 i 7 września w Kownie na Litwie, aby przedyskutować kwestię bezpieczeństwa regionu w obliczu napaści Rosji na Ukrainę. Uczestnikami są ministrowie spraw zagranicznych pięciu państw nordyckich i trzech państw bałtyckich.
07.09.2022

Strategiczne znaczenie morskich farm wiatrowych dla bezpieczeństwa energetycznego

Choć inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w lutym, wojna ekonomiczna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą, Polską i państwami Europy Zachodniej trwa od co najmniej kilkunastu miesięcy. Oczywistym jest, że Rosja wykorzystuje sektor energetyczny do wywierania wpływu na Europę Zachodnią, traktując surowce energetyczne jako swoisty instrument o charakterze ekonomicznym, a nawet politycznym.
02.08.2022

MSZ Ukrainy: Oczekujemy całkowitego bezpieczeństwa na Morzu Czarnym

Podczas podpisywania w piątek w Stambule umowy, która ma odblokować eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego, Ukraina liczy bezwzględnie na zapewnienie jest pełnego bezpieczeństwa w tym zakresie - oświadczył w czwartek rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.
22.07.2022

Ukraina czeka na gwarancje bezpieczeństwa by wznowić eksport zbóż

Eksport zbóż z Ukrainy nie zostanie wznowiony bez gwarancji bezpieczeństwa dla właścicieli statków i towarów, jak i dla Ukrainy jako niepodległego kraju - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanym w środę wywiadzie dla agencji AP.
13.07.2022

Kongres Morski w Szczecinie. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju" [WIDEO]

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło dyskusji o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.
03.07.2022

Zachodniopomorskie. 400 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa nad wodą

Cztery organizacje pozarządowe otrzymały łącznie 400 tys. zł. z budżetu państwa na wsparcie bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Środki pozwolą m.in. na utrzymanie w gotowości sprzętu ratunkowego.
28.06.2022

Terlecki na Łotwie: kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności

Kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki w poniedziałek podczas wizyty na Łotwie.
27.06.2022

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa za nami. Znaczenie Marynarki Wojennej rośnie, modernizacja przyśpieszy

22 czerwca w Warszawie, już po raz siódmy odbyła się konferencja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami wydarzenia jest Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Jednodniowa konferencja poświęcona wyzwaniom z jakimi mierzy się Polska w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego zgromadziła wielu ekspertów, decydentów oraz uczestników. Gospo
27.06.2022

Forum Bezpieczeństwa Morskiego: rośnie rola Bałtyku i polskiej Marynarki Wojennej

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i planowanym rozszerzeniem NATO o Finlandię i Szwecję, rośnie rola Bałtyku i polskiej Marynarki Wojennej - uważają uczestnicy Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa zorganizowanego w środę w Warszawie.
22.06.2022

Müller: przekop Mierzei Wiślanej jedną z najważniejszych inwestycji dot. bezpieczeństwa Polski

Przekop Mierzei Wiślanej to jedna z najważniejszych inwestycji pod kątem bezpieczeństwa Polski - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Z kolei Centralny Port Komunikacyjny w przyszłości może się stać hubem komunikacyjnym Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.
07.06.2022

MFiPR: Fundusze Europejskie wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw LNG do Polski

Inwestycje energetyczne w Polsce znalazły swoje miejsce na łamach magazynu Panorama wydawanego przez KE. Fundusze unijne poprawiają bezpieczeństwo gazowe Polski: wspierają modernizację gazociągów przesyłowych i budowę magazynów LNG - przekazało w piątek MFiPR.
27.05.2022

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa odbędzie się po raz siódmy

Już 22 czerwca przedstawiciele najważniejszych organów państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i politykę gospodarczą, pracownicy wojska oraz służb mundurowych, branżowi eksperci oraz bardzo silna reprezentacja przemysłu, spotkają się podczas VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie w Novotel Airport Warszawa. Portal GospodarkaMorska.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
24.05.2022

VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2022

Już po raz siódmy Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A. organizują pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, jednodniową konferencję poświęconą wyzwaniom z jakimi mierzy się Polska w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego.
20.05.2022

Przydacz: wejście Finlandii i Szwecji do NATO powoduje znaczący wzrost bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim

Wejście Finlandii i Szwecji do NATO powoduje znaczący wzrost bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Od północnej flanki będziemy bardziej zabezpieczeni, więc to będzie z korzyścią dla Polski – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
20.05.2022

Zachodniopomorskie: ponad 200 tys. zł na wsparcie bezpieczeństwa nad wodą

Urząd Marszałkowski przekaże 210 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa nad wodą. Środki pozwolą ratownikom m.in. na przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń, zakup niezbędnego sprzętu czy utrzymanie gotowości i prowadzenie działań ratowniczych.
29.04.2022

Eko-Konsult od początku wytyczał trendy. Firma z Gdańska przez 30 lat doradza w zakresie ochrony środowiska, klimatu oraz bezpieczeństwa technicznego w Polsce

Okrągłe, 30. urodziny obchodzi Eko-Konsult, firma która specjalizuje się w doradztwie środowiskowym i technicznym. Jak powstała, jak definiuje przepis na sukces i jak przez lata kształtowała polskie wymogi?
01.04.2022

Zyska: rezygnacja z dostaw rosyjskich surowców to kwestia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
27.03.2022

Turcja. Ekspert ds. bezpieczeństwa: na Morzu Czarnym może pływać 420 min

Na Morzu Czarnym może obecnie pływać około 420 min - oszacował w sobotę turecki ekspert ds. bezpieczeństwa Coscun Basbug w telewizji CNN Turk. Przypomniał, że ich pojawienie się na tym akwenie to efekt rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
26.03.2022

Ukraina. Sekretarz rady bezpieczeństwa: Rosjanie przygotowują się do desantu w Odessie

Rosjanie przygotowują się do desantu w Odessie i obwodzie odeskim - powiedział w niedzielę wieczorem sekretarz Rady bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.
13.03.2022

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022. Debatowali o zagrożeniach i ich rozwiązaniach [WIDEO]

Czwarte Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego odbyło się 10 marca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawiciele biznesu, firm związanych z branżą offshore rozmawiali o tym, jak przemysł morski powinien działać, by był bezpieczny. Motywem przewodnim wydarzenia było znaczenie alternatywnych źródeł energii i jej magazynowanie, bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych, ryzyka występujące w przemyśle morskim, oraz nowe technologie.
10.03.2022

IV Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Gdańsku [PROGRAM]

Po raz kolejny Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z PZU S.A., TUW PZUW oraz PZU LAB zorganizuje prestiżowe wydarzenie dla sektora morskiego i offshore. Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego już 10 marca.
18.02.2022

Japonia. MAEA zaczęła ocenę bezpieczeństwa planu uwolnienia do morza skażonej wody z Fukushimy

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) rozpoczęła w poniedziałek ocenę bezpieczeństwa przygotowanego przez rząd Japonii planu uwolnienia ponad miliona ton skażonej radioaktywnymi substancjami wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.
14.02.2022

MFW a ocena bezpieczeństwa morskich obszarów RP (nowe regulacje od 06.01.2022 roku)

W swoich dotychczasowych publikacjach, tematycznie związanych z inwestycjami w morską energetykę wiatrową na polskich obszarach morskich, autorzy zwrócili uwagę czytelników na pewne pułapki prawne, które mogą czyhać na podmioty gospodarcze upatrujące w polskich MFW potencjał biznesowy.
04.02.2022

Najważniejsze postanowienia 104 sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach od 4 do 8 października 2021 r. odbyła się w formie zdalnej 104 sesja Komitetu MSC, na której podjęto szereg zagadnień przedstawionych poniżej. Na 102 i 103 sesji Komitetu odroczył on rozpatrzenie wielu zgłoszonych dokumentach dotyczących: decyzji innych organów IMO (punkt 2 porządku obrad), zwiększenia możliwości wdrożenia nowych środków (punkt 4 porządku obrad), niebezpiecznej migracji drogą morską (punkt 9 porządku obrad), formalnej oceny bezpieczeństwa (punkt 10 porządku obrad), organizacji Komitetu i metod pracy (pun
08.11.2021

MEW/Baltic Pipe: portowe opowieści

Dla niektórych czytelników w dużej mierze niezrozumiałym może być zestawianie w publikacjach obu tych projektów. Z jednej strony mamy bowiem rurę, jak niektórzy wywodzą, a z drugiej wiatraki na morzu. Na pierwszy rzut oka faktycznie może dziwić porównywanie tych inwestycji, ale niestety analizując historię Baltic Pipe, a teraz marketingowe przymiarki do Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, można odnaleźć wiele niepokojących i negatywnych dla interesów Polski prawidłowości, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo
28.10.2021

PGNiG: certyfikacja Nord Stream 2 to zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu

Certyfikacja właściciela gazociągu Nord Stream 2 w charakterze jego operatora to wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw gazu – takie jest stanowisko PGNiG dla niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii (BMWi) w ramach postępowania certyfikacyjnego.
21.10.2021

25 tys. pracowników offshore wind w USA wymaga przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa

Organizacja branżowa Global Wind Organisation (GWO) wskazuje na konieczny rozwój możliwości szkoleniowych w kontekście pojawienia się nowej branży morskiej energetyki wiatrowej w USA. W szczególności niezbędne jest przeszkolenie specjalistów w obszarze bezpieczeństwa.
30.08.2021

USA. Departament Stanu o wizycie Cholleta w Polsce: postulował współpracę we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego

Podczas wizyty w Warszawie doradca Departamentu Stanu Derek Chollet postulował kooperatywne podejście w celu zwiększenia polskiego i regionalnego bezpieczeństwa energetycznego - oznajmił w piątek resort dyplomacji USA.
23.07.2021

MSZ Polski i Ukrainy ws. Nord Stream2: wzywamy USA i Niemcy do znalezienia adekwatnej odpowiedzi na kryzys bezpieczeństwa

Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja - głosi wspólne stanowisko MSZ Polski i Ukrainy w sprawie gazociągu Nord Stream 2.
22.07.2021

Rau: ukończenie Nord Stream 2 stworzy deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO

Ukończenie Nord Stream 2 stworzy wielki deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO - ocenił w artykule opublikowanym we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który zamieszczony został również na stronie polskiego MSZ.
30.06.2021

Forum bezpieczeństwa morskiego: rośnie rola Marynarki Wojennej

Wobec wzrostu morskiej wymiany handlowej i rozbudowy infrastruktury energetycznej na morzu rośnie rola Marynarki Wojennej – uważają uczestnicy VI Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Podkreślali konieczność budowy nowych okrętów i jednostek wsparcia.
23.06.2021

Błaszczak: inwestycja na Mierzei Wiślanej ma znaczenie także dla bezpieczeństwa

Inwestycja na Mierzei Wiślanej ma charakter gospodarczy, ale także dotyczący bezpieczeństwa, połączenie Elbląga z morzem stwarza możliwości do wzmocnienia militarnego jeśli zaszłaby taka potrzeba - zaznaczył w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.
21.06.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA

W poprzednich swoich artykułach, tematycznie związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich, autorzy zwracali uwagę na fakt, iż inwestycje te obarczone są m.in. pewnymi brakami legislacyjnymi, mogącymi skutecznie opóźnić budowę MFW na polskich obszarach morskich oraz z braku doświadczenia polskich inwestorów w tego rodzaju inwestycjach, pewnymi „chorobami wieku młodzieńczego”.
14.06.2021

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej z MFW – rozwiązanie systemowe, czy początek drogi?

W swoich poprzednich artykułach autorzy przedstawili zagadnienia związane z bezpieczeństwem morskim oraz pewnymi brakami legislacyjnymi w kontekście morskich farm wiatrowych, które mają powstać w wyłącznej strefie ekonomicznej RP, a dokładniej w strefie przyległej, ponieważ pierwsze inwestycje właśnie tam są usytuowane. W dalszej części artykułu naświetlone zostanie, dlaczego autorzy akcentują to położenie MFW.
01.06.2021

USA. Nowe dyrektywy bezpieczeństwa dla rurociągów po cyberataku na Colonial Pipeline

W następstwie cyberataku na sieć rurociągów Colonial Pipeline ministerstwo bezpieczeństwa krajowego (DHS) wydało dyrektywy, skierowane do właścicieli i operatorów rurociągów. Uderzenie hakerów sparaliżowało działanie firmy i zakłóciło dostawy paliwa w części USA.
27.05.2021

Współpraca na rzecz bezpieczeństwa żeglugi i środowiska morskiego

Współczesny świat stawia szereg wyzwań przed międzynarodową branżą żeglugową. Dotyczą one m.in. konieczności ograniczenia, a w konsekwencji eliminacji emisji gazów cieplarnianych, usankcjonowania w konwencjach międzynarodowych możliwości stosowania technik zdalnych przeglądów bez narażania na pogorszenie wymaganego poziomu bezpieczeństwa, wprowadzania zabezpieczeń przed zagrożeniami cybernetycznymi czy też zagwarantowania ciągłości łańcucha dostaw drogą morską poprzez zapewnienie terminowych wymian załóg statków.
12.05.2021

PKN Orlen i Wodociągi Płockie będą współpracować nad poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na Wiśle

PKN Orlen i Wodociągi Płockie będą współpracować nad poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na Wiśle w rejonie Płocka – przekazały koncern i Urząd Miasta we wspólnym komunikacie. W lutym wezbrana z powodu zatorów lodowych rzeka zagrażała ujęciom wody dla Płocka i zakładu głównego PKN Orlen.
28.04.2021

Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych

W poprzednim artykule Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - ZielonaGospodarka opisującym pokrótce status prawny MFW oraz spojrzenie na te inwestycje przez pryzmat ustaw o zarządzaniu kryzysowym, autorzy zwrócili uwagę na fakt, iż po włączeniu Morskich Farm Wiatrowych do sieci energetycznej Polski, staną się one infrastrukturą krytyczną.
26.04.2021

Liderzy żeglugi pracują nad opracowaniem wytycznych bezpieczeństwa dla paliwa amoniakowego

Czołowi członkowie żeglugi: Lloyd’s Register’s Decarbonization Hub, Maersk, MAN Energy Solutions, Mitsubishi Heavy Industries, NYK Line, Total oraz Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping rozpoczęły nowy projekt mający na celu stworzenie wytycznych bezpiecznego użytkowania amoniaku jako paliwa morskiego.
21.04.2021

Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa

W dwóch poprzednich artykułach traktujących o nowych, na polskich obszarach morskich, inwestycjach związanych z budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych zostały poruszone tematy związane z bezpieczeństwem morskim oraz brakiem odpowiednich regulacji, pozwalających na uruchomienie procesu związanego z uzyskaniem pozwolenia na budowę MFW.
15.04.2021

Błaszczak: fregaty będą odstraszać, to zgodne ze strategią bezpieczeństwa morskiego

Budowa okrętów obrony wybrzeża Miecznik jako fregat będzie służyła odstraszaniu, jest zgodna ze strategią bezpieczeństwa morskiego wypracowaną przez ośrodek prezydencki – powiedział we wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak.
16.03.2021

Port Antwerpia użyje autonomicznych dronów do zachowania bezpieczeństwa (wideo)

Port Antwerpia po raz pierwszy wysłał autonomiczne drony do zabezpieczenia istotnej infrastruktury portowej. W pełni samodzielna maszyna przetestuje swoje możliwości inspekcji i kontroli, co ma pomóc w stworzeniu autonomicznych dronów do 2022 roku.
25.02.2021

Nord Stream 2 to projekt szkodliwy dla bezpieczeństwa całej UE?

Dwustronne stosunki między Rosją a Niemcami oraz krótkoterminowe zyski kilku firm nie mogą przesłonić faktu, że Nord Stream2 to projekt szkodliwy dla bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej, - ocenił w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński
22.02.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.