• <
siemens_gamesa_2022

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma powstać do końca roku

gm

03.10.2022 13:31 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma powstać do końca roku

Partnerzy portalu

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma powstać do końca roku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay.com

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek w Otwocku, że podtrzymuje termin utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego do końca 2022 r. Do NABE mają trafić aktywa węglowe energetycznych spółek Skarbu Państwa.

Jak zaznaczył Sasin, o ile generalnie termin utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego do końca roku jest aktualny, to nie można wykluczyć „opóźnienia rzędu kilku tygodni”.

„Wszystkie uwarunkowania, które legły u podstaw podjęcia decyzji o utworzeniu NABE, nie zniknęły, a nawet stały się jeszcze bardziej wyraźne. Mamy właściwie już wszystkie sprawy zakończone, łącznie z tym, że w budżecie państwa zostały zaprojektowane środki na spłatę zobowiązań spółek” - powiedział wicepremier. „Kwestia tego długu jest rozwiązana, w porozumieniu z bankami” - podkreślił.

W marcu 2022 r. rząd przyjął w drodze uchwały dokument „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”.

Dokument zakłada, że z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa wydzielone zostaną aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Właścicielem takich aktywów zostanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), utworzona na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK).

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.