• <

Wynik wyszukiwania - "Rumunia" - Wiadomości

Dwóch mężczyzn zginęło podczas przeprawy przez rzekę na granicy z Rumunią

W rzece Cisa przy granicy Ukrainy z Rumunią odnaleziono ciała dwóch mężczyzn, którzy najprawdopodobniej utonęli podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy - poinformowała w niedzielę Państwowa Straż Graniczna Ukrainy.
28.04.2024

ABL wykona usługi badania gwarancyjnego dla gazowego projektu Neptun Deep na Morzu Czarnym

OMV Petrom wyznaczył firmę konsultingową ABL do świadczenia usług w zakresie morskich przeglądów gwarancyjnych (Marine Warranty Survey, MWS) przy budowie rumuńskiego projektu pola gazowego Neptun Deep na Morzu Czarnym. Projekt ten jest największym projektem dotyczącym gazu ziemnego na rumuńskich wodach. Oczekuje się, że wydobycie surowca rozpocznie się w 2027 roku, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu.
19.04.2024

"Morskie kły" w Rumunii. Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu "Sea Shield 24"

Z udziałem 12 państw NATO i partnerskich rozpoczęły się największe, cykliczne ćwiczenia morskie w Rumunii pk. "Sea Shield". W przedsięwzięciu ponownie bierze udział lądowy komponent polskiej Marynarki Wojennej w postaci modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.
12.04.2024

Na Morzu Czarnym rozpoczynają się manewry Sea Shield 24

Międzynarodowe ćwiczenia Sea Shield 24, których gospodarzem jest Rumunia, rozpoczynają się w poniedziałek w Konstancy nad Morzem Czarnym. W manewrach, które potrwają do 21 kwietnia, uczestniczą także żołnierze z 12 innych krajów, w tym z Polski.
08.04.2024

Bułgaria i Rumunia już w strefie Schengen, kontrole graniczne w portach zniesione

Po 13 latach oczekiwań Bułgaria i Rumunia weszły w niedzielę do strefy Schengen, choć nie w pełni. Na razie zniesione zostały tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole nadal obowiązują.
31.03.2024

Rumunia od niedzieli objęta lotniczym i morskim Schengen

Rumunia, podobnie jak Bułgaria, od 31 marca br. wejdzie do strefy Schengen, jednak na razie zniesione zostaną tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole zostaną utrzymane.
30.03.2024

Finlandia kolejnym państwem, który przekaże Ukrainie łodzie bojowe. Dostawy pójdą przez Rumunię

Prezydent Rumunii Klaus Johannis poinformował parlament, że Finlandia przekaże Ukrainie wojskowe jednostki nawodne, które zostaną przetransportowane przez rumuńską granicę.
19.03.2024

Pod Konstancą nad Morzem Czarnym powstaje największa baza NATO w Europie

Władze Rumunii rozbudowuje bazę lotniczą Mihail Kogalniceanu pod Konstancą nad Morzem Czarnym – informują rumuńskie media. Szacowany koszt kompleksu, który ma stać się „stolicą NATO” w Europie i największą bazą Sojuszu na kontynencie, to 2,5 mld euro. Docelowo pomieści 10 tys. żołnierzy oraz ich rodziny.
18.03.2024

Damen woduje w rumuńskiej stoczni korwetę dla Pakistanu. Rumunia wciąż bez nowych okrętów dla siebie

W należącej do Damen stoczni w Galati odbyło się wodowanie trzeciego patrolowca (Offshore Patrol Vessel, OPV) typu Yarmook, przyszłego PNS Yamama (F-274), która wejdzie w skład pakistańskich sił morskich. To kolejny okręt, który powstaje w tej stoczni dla zagranicznego klienta, gdy sama Rumunia ma problem z modernizacją swoich sił morskich.
21.02.2024

Damen Shipyards kompleksowo elektryfikuje połączenia promowe w Kanadzie

Damen Shipyards wygrał kontrakt na dostawę promów samochodowych do Kolumbii Brytyjskiej. Działający również w Polsce Damen wybuduje cztery elektryczne promy pasażersko-samochodowe dla kanadyjskiego operatora BC Ferries. Damen dostarczy również urządzenia do ładowania promów z lądu.
11.02.2024

Rumunia i Ukraina pracują nad umową bezpieczeństwa

Rumunia i Ukraina pracują nad porozumieniem, które będzie dotyczyło współpracy na rzecz bezpieczeństwa i jest negocjowane w duchu deklaracji państw G7 z lipca 2023 roku, jednak nie będzie zawierać gwarancji – ocenia w rozmowie z PAP ekspert ds. bezpieczeństwa Claudiu Degeratu.
22.01.2024

KE zatwierdziła 126 mln euro na rumuński program inwestycji w porty w związku z wojną na Ukrainie

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek wydzielenie 126 mln euro na rumuński program wsparcia inwestycji w portach w związku ze zwiększeniem przepływów handlowych, spowodowanym przez agresję Rosji na Ukrainę – informuje rumuński portal Digi24.
12.01.2024

Ukraina zaprzecza jakoby planowała wysłać swoje nowe okręty na Morze Czarne

Dowódca Sił Morskich Ukrainy wiceadm. Ołeksij Nejiżpapa wypowiedział się w sprawie niedawnej informacji odnośnie uniemożliwienia przemieszczenia niszczycieli min pod niebiesko-żółtą banderą na Morze Czarne. Jego zdaniem związane z tym zamieszanie jest wynikiem nieporozumienia, a jego państwo nie planuje wysyłać pozyskanych od Wielkiej Brytanii jednostek na tamten akwen.
11.01.2024

W Stambule zainaugurowano misję przeciwminową na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea"

Bułgaria, Rumunia i Turcja podpisują umowę w sprawie powołania Grupy Zadaniowej do zwalczania min morskich na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea". Oficjalna ceremonia odbyła się w Stambule, gdzie spotkali się przedstawiciele resortów obrony tych państw.
11.01.2024

Bułgaria bojkotuje austriacki biznes z powodu niepełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen

W Bułgarii coraz silniejsze są nastroje antyaustriackie z powodu blokowania przez Wiedeń pełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen. Austria zgodziła się, by począwszy od końca marca obywatele Bułgarii i Rumunii mogli po niej swobodnie się przemieszczać, lecz wyłącznie drogą powietrzną i morską. Tymczasem biznes bułgarski uważa, że rocznie traci co najmniej 1 mld euro z powodu przestojów na granicach lądowych.
10.01.2024

Rumunia inwestuje w transport drogowy, łącząc port w Konstancy z Ukrainą

W ekspresowym tempie trwają pracę nad jedną z największych rumuńskich inwestycji drogowych. Blisko 3 000 osób, wspartych ciężkim sprzętem, właściwie dzień w dzień, przez całą dobę pracuje nad stworzeniem sprawnego połączenia między Ukrainą a Rumunią, co ma usprawnić m.in. transport ukraińskich towarów do rumuńskich portów.
08.01.2024

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen 31 marca 2024 roku. Na razie ma dotyczyć to podróży samolotami i drogą morską

Rumunia i Bułgaria zostaną od 31 marca 2024 r. przyjęte do strefy Schengen - ogłosiła w sobotę późnym wieczorem hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
31.12.2023

Ukraińskie porty zwiększyły w tym roku przeładunki o 15,8%.

Trwająca od lutego ubr. wojna na Ukrainie okazała się wyjątkowo bolesna dla krajowej branży żeglugowej, jednak w ostatnim czasie udało się jej częściowo podźwignąć z kryzysu. Krajowe statystyki podają, że w okresie styczeń-listopad br. porty zwiększyły przeładunki w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku o 15,8%, do 52,8 mln ton. Jest to efekt wykorzystania tzw. "korytarza zbożowego", współpracy międzynarodowej i sukcesów w zakresie zabezpieczenia ukraińskich wód terytorialnych i infrastruktury morskiej.
19.12.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przeprowadzą wspólne działania w zakresie rozminowania Morza Czarnego

Trzy państwa leżące regionu czarnomorskiego planują podpisanie trójstronnego porozumienia w sprawie rozminowania akwenu morskiego celem zabezpieczenia wybrzeży oraz żeglugi. Umowa ma wejść w życie 11 stycznia przyszłego roku i wiąże się z rozwojem współpracy w zakresie obrony przeciwminowej.
18.12.2023

Kolejny rosyjski dron spadł na terytorium Rumunii w trakcie ataku na porty ukraińskie

Rosyjski dron spadł w Rumunii przy granicy z Ukrainą tworząc krater o głębokości 1,5 m – poinformował resort obrony narodowej w Bukareszcie w czwartek rano. W trakcie rosyjskiego ataku na Ukrainę przestrzeń powietrzną Rumunii monitorowały myśliwce F-16 i Eurofighter z natowskiej misji Air Policing.
14.12.2023

Gwałtowne zamiecie w Rumunii. Zamknięto drogi i porty

Wywołany gwałtownymi zamieciami alarm pogodowy trwa w niedzielę w płd.-wsch. części Rumunii, m.in. w okręgach Konstanca, Tulcza, Gałacz i Braila. Setki kierowców utknęły na drogach z powodu śnieżycy. Zamknięte są drogi i porty czarnomorskie. Konstanca jest pozbawiona wody pitnej, a w 400 miejscowościach nie ma prądu z powodu uszkodzenia linii energetycznych.
26.11.2023

Porażka rumuńskiego programu budowy korwet. Miał być "Miecznik", a jest "Gawron". Ratunkiem europejski program budowy okrętów?

Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało o planach unieważnienia przedsięwzięcia, mającego wzmocnić morski potencjał kraju. Jest to pokłosie anulowania kontraktu z koncernem Naval Group na budowę serii nowych okrętów figurujących jako "korwety wielozadaniowe".
13.11.2023

Jest porozumienie Węgier z Rumunią, aby zwiększyć przepustowość interkonektora gazowego

Węgry i Rumunia zgodziły się na zwiększenie przepustowości intekonektora gazowego, łączącego oba kraje – poinformował w środę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas wizyty w Bukareszcie.
08.11.2023

Rumunia zrezygnuje z okrętów podwodnych? Premier: "Priorytety są zupełnie inne". Przestroga dla Polski?

Występujący w rumuńskiej telewizji premier Marcel Ciolacu zaskoczył wielu specjalistów ds. morskich wypowiedzią na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. Jego zdaniem program zakupu okrętów podwodnych "nie jest w tej chwili tym, czego Rumunia potrzebuje” i uważa, że obecne priorytety Ministerstwa Obrony Narodowej są „zupełnie inne”.
06.11.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min, poinformował w piątek bułgarski minister obrony Todor Tagarew na konferencji w Sofii poświęconej perspektywom pokoju na Ukrainie i bezpieczeństwu na Morzu Czarnym.
20.10.2023

Kolejny cywilny statek na minie na Morzu Czarnym

Zarejestrowany w Liberii tankowiec uderzył na Morzu Czarnym nieopodal rumuńskich wybrzeży w minę morską. To już kolejny podobny wypadek w tym miesiącu.
16.10.2023

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego - poinformowało w środę ministerstwo obrony w Ankarze.
11.10.2023

Prezydent Rumunii: w najbliższej przyszłości możemy stać się istotnym dostawcą gazu dla Węgier

Mam nadzieję, że znaczące zasoby gazu ziemnego, które odkryto w Rumunii wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, będą eksploatowane w najbliższej przyszłości i mój kraj może stać się istotnym dostawcą surowca dla Węgier – powiedział w środę prezydent Rumunii Klaus Iohannis po spotkaniu z prezydent Węgier Katalin Novak w Budapeszcie.
11.10.2023

Premierzy Bułgarii, Grecji i Rumunii omawiali rozszerzenie regionalnych połączeń transportowych i sieci energetycznych

Premierzy Bułgarii Nikołaj Denkow, Grecji Kyriakos Micotakis i Rumunii Marcel Ciolacu omawiali w poniedziałek w Ewksinogradzie koło Warny rozszerzenie połączeń transportowych oraz sieci energetycznych w regionie; podkreślono konieczność objęcia tą siecią Mołdawii.
09.10.2023

Rumunia. Po kolejnym ataku dronów na Ukrainę zamknięte przejście graniczne na Dunaju

Po nocnym rosyjskim ataku przy użyciu dronów na ukraińską infrastrukturę dunajską w Reni i Orliwce konieczne było zamknięcie granicznej przeprawy promowej pomiędzy Ukrainą i Rumunią – powiadomiły władze w Bukareszcie.
06.10.2023

Rumuński prezydent: rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne

Rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne. Potrzebne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO i regionu Morza Czarnego – oświadczył prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wideokonferencji z przywódcami państw G7, Polski, szefów NATO oraz UE.
04.10.2023

Rumuńska marynarka wojenna nabyła dwa brytyjskie niszczyciele min

Okręty przeciwminowe typu Sandown, ex-HMS Blyth i HMS Pembroke, zostały sprzedane Rumunii przez Urząd Sprzedaży Sprzętu Obronnego (Defence Equipment Sales Authority, DESA). Mają one wzmocnić potencjał obronny tego kraju w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min morskich i innych obiektów niebezpiecznych w rejonie Morza Czarnego.
02.10.2023

Rumuńska armia twierdzi, że Rosja systematycznie zakłóca sygnał GPS na wodach terytorialnych kraju

Siły zbrojne Rosji w sposób systematyczny zakłócają sygnał GPS na wodach terytorialnych Rumunii, poinformował szef sztabu generalnego armii tego kraju generał Daniel Petrescu, cytowany w piątek przez bukareszteńskie media.
29.09.2023

Władze Rumunii chcą zakupić port morski w sąsiedniej Mołdawii

Władze Rumunii są zainteresowane nabyciem od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jedynego istniejącego na terytorium Mołdawii portu morskiego, międzynarodowego portu w Giurgiulesti, na południu tego kraju - poinformował w czwartek premier Rumunii Marcel Ciolacu.
28.09.2023

Mina morska uszkadza statek na Morzu Czarnym. Załoga ewakuowana

Pływający pod banderą Togo statek towarowy Seama uderzył w minę morską nieopodal rumuńskiego portu Sulina, blisko granicy z Ukrainą. Służby ratunkowe z Rumunii ewakuowały 12 członków załogi. Nie ma informacji o ofiarach.
20.09.2023

Paweł Soloch: Bukareszt ważnym partnerem i sojusznikiem Polski

Bukareszt jest ważnym partnerem i sojusznikiem Polski – podkreślił w rozmowie z PAP ambasador RP w Rumunii Paweł Soloch.
15.09.2023

Ukraina wysłała przez port w Konstancy 9,2 miliona ton zbóż w ciągu ośmiu miesięcy

Ukraina wysłała przez rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym 9,2 miliona ton zbóż w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku - przekazały agencji Reutera władze portowe. Tempo transportu spadło jednak w ostatnim czasie w związku ze zintensyfikowaniem się rosyjskich ataków na ukraińskie porty nad Dunajem przy granicy z Rumunią.
15.09.2023

W stoczni należącej do Damen zwodowano patrolowiec dla Marynarki Wojennej Pakistanu

W stoczni Damen Shipyards Galati w Rumunii odbyła się 12 września br. ceremonia wodowania przyszłego PNS Hunain, jednego z serii morskich okrętów patrolowych (Offshore Patrol Vessel, OPV), zaliczanego również do klasy korweta, które stocznia buduje dla pakistańskich sił morskich. Damen otrzymał kontrakt na budowę okrętu po pomyślnej dostawie dwóch poprzedników, PNS Yarmook i PNS Tabuk w 2020 roku.
14.09.2023

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów.
09.09.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

Media: problemy tajemniczego statku na Morzu Czarnym

Rumuńskie media donoszą, że frachtowiec Amanos nadał sygnał SOS na Morzu Czarnym. Kiedy jednak na miescu zjawiły się holowniki, kapitan odmówił przyjęcia pomocy.
28.08.2023

Rumunia i Ukraina zawarły umowę ws. eksportu żywności. Konstanca głównym portem

Rumunia będzie transportowała do 60 proc. ukraińskiego zboża - zapowiedział premier Marcel Ciolacu w piątek po podpisaniu umowy o współpracy w eksporcie ukraińskiej żywności z goszczącym w Bukareszcie premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem - poinformowała agencja AP.
19.08.2023

MSZ Rumunii potępia rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju. Media wskazują na zagrożenie dla bezpieczeństwa Rumunii

Najnowszy rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę portową na Dunaju nie pozostał niezauważony w Rumunii, gdzie MSZ podkreśliło, że Rosja zagraża bezpieczeństwu żeglugi także na Morzu Czarnym. Komentatorzy wskazują, iż eksport przez Rumunię, do czego w następstwie wojny została zmuszona Ukraina, stwarza wiele nowych problemów także dla Bukaresztu.
16.08.2023

W pobliżu rumuńskiego portu Konstanca wybuchła mina morska

W pobliżu rumuńskiego kurortu Costinesti niedaleko portu Konstanca wybuchła w poniedziałek mina morka – poinformował ukraiński portal Europejska Prawda, powołując się na rumuński portal Digi24.
14.08.2023

Rumunia ma swojego "Gawrona". Koniec marzeń o wielozadaniowej korwecie?

Władze kraju anulowały kontrakt na budowę serii nowych okrętów figurujących jako "korwety wielozadaniowe". Okręty miały zostać wyprodukowane przez francuską firmę Naval Group.
08.08.2023

Po ataku na port Izmaił rosyjskie drony miały latać nad domami w rumuńskiej miejscowości - resort obrony zaprzecza

Po ataku rosyjskich dronów na ukraiński port Izmaił, bezzałogowce przeleciały nad domami mieszkańców przygranicznej rumuńskiej miejscowości Ceatalchioi - przekazał w wypowiedzi dla portalu Digi24 szef lokalnych władz Tudor Cernega. Rumuńskie ministerstwo obrony zaprzeczyło tej informacji.
03.08.2023

Jeden z najdłuższych w Europie. W Rumunii otwarto olbrzymi most

Trzeci pod względem długości most wiszący na kontynencie otwarto w Rumunii. Rozpościerająca się nad Dunajem przeprawa łączy dwa rumuńskie regiony i otwiera drogę do rejonów nad Morzem Czarnym przy granicy z Ukrainą.
07.07.2023

Rumuńska "Orka" z ofertą od Francji. Propozycja również dla Polski?

Ogłoszona 24 maja przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka informacja o rozpoczęciu procedowania programu Orka wywołała poruszenie wśród zainteresowanych zagadnieniem broni podwodnej. W międzyczasie swój program rozwija Rumunia, współpracująca z potencjalnym oferentem dla polskiej Marynarki Wojennej.
26.05.2023

MI: spotkanie ministrów ds. transportu Polski i Rumunii

Na marginesie konferencji pt. Lepsze połączenia dzięki instrumentowi "Łącząc Europę – CEF", która odbyła się 16 maja 2023 r w Bukareszcie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z wicepremierem, ministrem transportu i infrastruktury Rumunii Sorinem Mihai Grindeanu.
16.05.2023

MI: O przyszłości europejskiego transportu w Bukareszcie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w konferencji pt. Lepsze połączenia dzięki instrumentowi „Łącząc Europę-CEF”.
16.05.2023

Polska i Rumunia podpisały deklarację ws. wzmocnienia współpracy w zakresie infrastruktury

O przyszłości europejskiego transportu w Bukareszcie rozmawiano podczas konferencji pt. Lepsze połączenia dzięki instrumentowi „Łącząc Europę-CEF”. Ministrowie transportu Polski i Rumunii podpisali również wspólną deklarację o wzmocnieniu współpracy w zakresie infrastruktury transportu kolejowego i drogowego.
16.05.2023

Rumunia. Żołnierze NATO ćwiczyli ewakuację ludności w delcie Dunaju

W delcie Dunaju, na wschodzie Rumunii, odbyły się w poniedziałek wielonarodowe ćwiczenia wojsk NATO z ewakuacji ludności zagrożonej wybuchem wojny.
15.05.2023

Po incydencie nad Morzem Czarnym oddziały NATO postawione w stan podwyższonej gotowości

„Oddziały NATO Air Policing zostały postawione w stan podwyższonej gotowości w odpowiedzi na niebezpieczne zachowanie rosyjskiego samolotu wojskowego w pobliżu polskiego samolotu Frontex nad Morzem Czarnym w pobliżu Rumunii w piątek. NATO pozostaje czujne” - poinformowała PAP Kwatera Główna Sojuszu.
08.05.2023

Żaryn o incydencie z samolotem SG: Rosja cynicznie i celowo eskaluje napięcie

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn stwierdził w mediach społecznościowych, że Rosja "w sposób cyniczny i celowy eskaluje napięcie i próbuje zastraszyć Polskę". Odniósł się w ten sposób do incydentu z samolotem polskiej formacji, który brał udział w misji Frontex w Rumunii, nad Morzem Czarnym. W jego opinii to poważne naruszenie wpisujące się w ciąg eskalacji napięć wywoływanych przez rosyjski rząd.
07.05.2023

Rumunia inwestuje w okręty podwodne. Przykład dla Polski?

W związku z rosnącymi wydatkami na zbrojenia kolejne państwo NATO postanowiło zwiększyć zdolności swojej marynarki wojennej. Po blisko 20 latach Rumunia chce mieć znów możliwość prowadzenia działań podwodnych. W ich zakresie boryka się z podobnymi problemami jak Polska.
17.04.2023

Prezydent Rumunii: należy zwiększyć obecność wojsk NATO w regionie Morza Czarnego

Wojska NATO powinny zwiększyć swoją obecność w regionie Morza Czarnego - oświadczył w poniedziałek prezydent Rumunii Klaus Iohannis na konferencji prasowej w Bukareszcie po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
03.04.2023

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuńskie porty

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuński port w Konstancy. To ważne wsparcie dla przewozu towarów z i do Ukrainy, ograniczonego przez trwającą wojnę. Wykorzystuje przy tym nie tylko możliwości przeładunkowe w Rumunii, ale też szansa na rozwój transportu rzecznego.
24.03.2023

Edda Wind zwiększa swoją flotę statków do obsługi morskich farm wiatrowych

Norweska firma Edda Wind chce zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku offshore poprzez zamówienia nowych statków. W tym celu zawarła umowę ze spółką zależną włoskiego koncernu Fincantieri, wietnamską stocznią Vard, na budowę czterech statków do obsługi technicznej morskich farm wiatrowych (Commissioning Service Operation Vessel, CSOV) o wartości 268 mln dolarów, z możliwością zamówienia kolejnych.
06.03.2023

Rumunia. Media: USA w 2023 r. mogą uruchomić bazę wojskową nad Morzem Czarnym

Armia Stanów Zjednoczonych może w 2023 r. uruchomić swoją bazę wojskową nad Morzem Czarnym. Służyłaby ona do wzmocnienia wschodniej flanki NATO - informują w czwartek rumuńskie media.
02.03.2023

Rumunia chce wybudować most pontonowy na granicy z Mołdawią by transportować zboże z Ukrainy

Rząd Rumunii wybuduje we współpracy z władzami Mołdawii most pontonowy na granicznej rzece Prut w celu usprawnienia transportów towarowych z Ukrainy, głównie zboża.
27.02.2023

Damen wspiera nowe możliwości wsparcia offshore, ujawniając dwa projekty będące w trakcie realizacji

Grupa Damen Shipyards wykorzystuje swoje zasoby i doświadczenie w budowie statków, aby stać się ważną siłą w branży offshore. Dostrzega możliwości rozwoju w zakresie morskiej energii wiatrowej, a także innych segmentach sektora energii morskiej i akwakultury. W tym celu rozwija swoją ofertę skierowaną do nowej grupy odbiorców.
21.02.2023

Rumuński rząd wyraża zaniepokojenie oznakami, że Ukraina pogłębia kanał Bystre

Władze Rumunii oświadczyły w poniedziałek, że są zaniepokojone oznakami, iż sąsiednia Ukraina pogłębia kanał Bystre, który przecina wspólny, wrażliwy ekologicznie region przybrzeżny. Bukareszt zwrócił się do Kijowa z prośbą o umożliwienie mu sprawdzenia tego miejsca.
20.02.2023

Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy

Z pomocą rumuńskiej infrastruktury udało się z Ukrainiy wyekspediować w 2022 roku ponad 12 mln ton zbóż, pomimo toczącej się wojny. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.
02.02.2023

Podatki dotkną inwestorów offshore wind. Zostaną podjęte działania prawne przeciwko Polsce

Polska i Rumunia wprowadziły niedawno nowe przepisy mające na celu ograniczenie przychodów spółek energetycznych w związku z wysokimi cenami.
10.01.2023

Rumunia będzie ściągać zieloną energię z Azerbejdżanu przez Morze Czarne

Przywódcy Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii i Węgier podpisali w sobotę w Bukareszcie porozumienie o przesyle zielonej energii elektrycznej z Azerbejdżanu do Europy z wykorzystaniem kabla położonego na dnie Morza Czarnego.
17.12.2022

Albania planuje pływającą fotowoltaikę

Albańska spółka skarbu państwa SENA ogłosiła przetarg na pływającą farmę fotowoltaiczną. Zlokalizowana na jeziorze inwestycja ma produkować 12,9MW mocy.
07.11.2022

Rumunia. Terminal logistyczny w Siedmiogrodzie połączy cztery europejskie morza

Budowany w Siedmiogrodzie, w środkowej Rumunii terminal logistyczny, zostanie połączony z trasami do czterech europejskich mórz: Bałtyku, Czarnego, Północnego oraz Adriatyku - podały w poniedziałek bukareszteńskie media.
24.10.2022

Rumunia porozumiała się z Azerbejdżanem ws. budowy terminala LNG

Rządy Rumunii i Azerbejdżanu porozumiały się w sprawie budowy terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG). Powstanie on u brzegów Morza Czarnego i będzie odbierał azerski LNG sprowadzany metanowcami, a następnie po regazyfikacji surowca kierował go do sieci.
20.10.2022

Przez wojnę w Ukrainie w porcie w Konstancy wybudowano 10 linii kolei towarowej

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w porcie w Konstancy, na wschodzie Rumunii, wybudowano 10 linii kolejowych przewozów towarowych. Obsługują one ładunki surowców docierających z Ukrainy, m.in. zbożem i metalami, podał w piątek bukareszteński portal Hotnews cytując władze największego rumuńskiego portu.
16.09.2022

Wykoleił się pociąg towarowy z ukraińskim zbożem, śledczy nie wykluczają sabotażu

W środę rano w okręgu Marusza, w środkowej Rumunii, wykoleił się pociąg towarowy przewożący ukraińskie zboże, podała bukareszteńska telewizja Pro TV. Sprecyzowała, że policja uruchomiła już dochodzenie w sprawie przyczyn zdarzenia i nie wyklucza sabotażu.
14.09.2022

Rumunia. Okręt marynarki wojennej uderzył w dryfującą minę na Morzu Czarnym

Incydent nastąpił podczas próby rozbrojenia ładunku wybuchowego. Mimo eksplozji nikt nie ucierpiał.
09.09.2022

Rumunia. Od czasu wybuchu wojny wyeksportowano ponad 1 mln ton zboża z Ukrainy

Rumunia pomogła wyeksportować z ogarniętej od końca lutego wojną Ukrainy ponad 1 mln ton zbóż i nasion - podał szef Stowarzyszenia Ukraińskich Przedsiębiorców Rolnych Roman Slaston cytowany przez tygodnik Newsweek Romania.
22.08.2022

Media: susza ograniczyła ruch statków na Dunaju; kilkaset czeka na wyższą wodę

Ponad sto statków nie może kontynuować podróży Dunajem z powodu niskiego poziomu wody na tej rzece na granicy rumuńsko-bułgarskiej - podała w poniedziałek bukareszteńska telewizja Digi24.
16.08.2022

Rumuni inwestują by pomóc w eksporcie ukraińskich towarów

Rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym od czasu wybuchu wojny w Ukrainie stał się głównym hubem dla ukraińskich produktów. Rumuni planują kolejne inwestycje, by ułatwić ich eksport.
04.08.2022

Rumunia będzie importować gaz; magazyny zapełnione w 60 proc.

Magazyny gazu ziemnego Rumunii są wypełnione w 60 proc., wynika z szacunków rządu kierowanego przez Nicolae Ciucę, cytowanych we czwartek przez bukareszteńskie media. Wskazują one, że w jego planach jest sprowadzanie surowca z zagranicy.
04.08.2022

Rumunia.Turystów na czarnomorskim wybrzeżu najmniej od 30 lat

Liczba urlopowiczów na wybrzeżu Morza Czarnego w Rumunii jest najniższa od 30 lat - informuje cytujący przedsiębiorców sektora turystycznego bukareszteński portal Hotnews.
20.07.2022

Port w Konstancy. Chaos komunikacyjny wskutek masowych transportów zboża z Ukrainy

Na rumuńskich drogach prowadzących do portu w Konstancy, we wschodniej części kraju, w czwartek wystąpił poważny chaos komunikacyjny, związany z masowym napływem transportów zboża z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.
08.07.2022

Premier Wielkiej Brytanii: G7 bada możliwość transportu zboża z Ukrainy przez Dunaj

Przywódcy państw grupy G7 przyglądają się możliwości transportu ukraińskiego zboża, uwięzionego wskutek rosyjskiej blokady morskiej, poprzez Dunaj - poinformował w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
04.07.2022

Morawiecki: KE będzie pracowała nad wsparciem Polski i Rumunii w transporcie ukraińskiego zboża

KE będzie pracowała nad mechanizmami, które mają wesprzeć Polskę i Rumunię w transporcie ukraińskiego zboża do Afryki Północnej i na Bliski Wschód - mówił w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po unijnym szczycie.
24.06.2022

Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie

Prezydent Emmanuel Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie. Według francuskiego prezydenta Rumunia jest w trakcie realizacji inwestycji i może stanowić swego rodzaju „punkt łącznikowy" dla Europy.
17.06.2022

Rumunia. Ruszyło wydobycie gazu ze złóż na Morzu Czarnym

W Rumunii ruszyło na wielką skalę wydobycie gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych pod dnem Morza Czarnego - poinformowała amerykańska spółka Sea Oil & Gas (BSOG), zaangażowana w eksploatację tych złóż. Ich wielkość szacowana jest na 42-84 mld metrów sześciennych.
15.06.2022

Cztery kraje regionu Morza Czarnego potwierdzają masową śmierć delfinów wskutek wojny

Biolodzy oraz organizacje ochrony zwierząt z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji potwierdziły setki przypadków padłych delfinów wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym, prowadzonych przez Rosję w ramach inwazji na Ukrainę.
03.06.2022

Główny port morski w Rumunii uzależniony od dostaw paliw z Rosji

Czarnomorski port w Konstancy, główny ośrodek transportu morskiego w Rumunii, jest uzależniony od dostaw paliw z Rosji - ogłosił we wtorek minister obrony tego kraju Vasile Dincu. Zapewnił, że w najbliższym czasie rząd podejmie działania, służące likwidacji tej zależności od Moskwy.
31.05.2022

Rumunia. Eksperci: rany u delfinów dowodzą, że Rosja może używać bomb fosforowych

Poparzenia na ciele delfinów docierających do rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego dowodzą, że Rosja podczas inwazji na Ukrainę może stosować na tym akwenie bomby fosforowe - twierdzą biolodzy i weterynarze cytowani przez bukareszteńską telewizję Digi 24.
30.05.2022

Rumunia: wydobycie gazu z Morza Czarnego pozwoli sfinansować niezależność energetyczną

Rząd Rumunii spodziewa się, że rozpoczęcie w czerwcu br. masowego wydobycia gazu ziemnego ze złóż na Morzu Czarnym pozwoli sfinansować szereg przedsięwzięć służących osiągnięciu niezależności energetycznej, ogłosił minister energii Virgil Popescu.
24.05.2022

Kowalczyk: Polska głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii

Polska jest głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii i stamtąd w świat; wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica - powiedział w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk. Z Ukrainy do Polski dziennie może wjechać ok. 150 wagonów dziennie; potrzeby są 5-6 razy większe - wskazał
19.05.2022

Rumunia. Zatwierdzono ustawę dot. wydobycia gazu ze złóż na M. Czarnym

Izba Deputowanych Rumunii przyjęła w środę ustawę dotyczącą pozyskiwania gazu ziemnego ze złóż tego kraju na Morzu Czarnym. Pozwoli ona na masowe wydobycie surowca z dna tego akwenu.
18.05.2022

Rumunia planuje eksportować gaz ziemny z Morza Czarnego

Władze Rumunii planują stać się regionalnym eksporterem gazu ziemnego wydobywanego z dna Morza Czarnego - powiedział we wtorek premier tego kraju Nicolae Ciuca.
17.05.2022

Przez rumuńskie porty przeszło już ponad 120 tys. ton zboża z Ukrainy

Z rumuńskich portów wypłynęło już ponad 120 tys. ton zboża z Ukrainy od czasu najazdu Rosji na ten kraj - oszacował w poniedziałek rząd w Bukareszcie.
16.05.2022

Rumuni remontują kolej, by port w Gałaczu przyjął ukraińskie towary

Zgodnie z informacjami, jakie przekazaliśmy w kwietniu, Rumunia ruszyła z modernizacją linii kolejowej w porcie Gałacz nad Dunajem, co ma ułatwić transport ukraińskich towarów.
14.05.2022

Premier Rumunii wezwał Niemcy do zwiększenia obecności wojskowej w regionie Morza Czarnego

Premier Rumunii Nicolae Ciuca wezwał w środę Niemcy do zwiększenia obecności wojskowej w regionie Morza Czarnego. Apel został skierowany podczas spotkania z przebywającym w Bukareszcie prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem.
04.05.2022

Rumunia: port w Konstancy odegra kluczową rolę w eksporcie surowców z Ukrainy

Ponad 40 mln euro przeznaczył rząd Rumunii na usprawnienie dostaw ukraińskich surowców oraz ich eksport – podał w piątek dziennik online “News”, precyzując, że chodzi głównie o zboża oraz minerały, które nie mogły być eksportowane z powodu blokady ukraińskich portów przez Rosję.
29.04.2022

80 tys. ton zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu

80 tys. ton ukraińskich zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu w Konstancy. Zarząd portu potwierdza, że w najbliższym czasie spodziewa się kolejnych dostaw.
26.04.2022

Miny na Morzu Czarnym zagrażają żegludze na Dunaju

Ukraińska straż graniczna zamknęła szlaki żeglugowe u ujścia Dunaju z powodu zagrożenia minami dryfującymi w Morzu Czarnym – podała firma analityczna APK-Inform.
26.04.2022

Rumunia rusza z offshore

W piątek premier Rumunii, Nicolae-Ionel Ciucă podpisał długo wyczekiwaną w kraju umowę offshore.
21.04.2022

Rumuński koncern Petrom zrezygnował z importu rosyjskiej ropy naftowej

Największy paliwowy koncern Rumunii, spółka Petrom zrezygnowała z importu rosyjskiej ropy naftowej. Decyzja władz firmy, jak wskazują lokalne media, ma związek z rosyjską inwazją na Ukrainę.
13.04.2022

Brytyjczycy: miny w Morzu Czarnym uwolnione przez działania Rosjan

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w niedzielę odniosło się do kwestii znajdowanych w Morzu Czarnym min morskich. Departament stwierdził, że to rosyjskie działania sprawiły, że ładunki dryfują w akwenie.
04.04.2022

Amerykanie rozpoczną wydobycie gazu z odwiertu na Morzu Czarnym

Amerykańska firma Sea Oil & Gas (BSOG) rozpocznie wydobycie gazu ziemnego z odwiertu na wodach terytorialnych Rumunii na Morzu Czarnym - podał w poniedziałek bukareszteński dziennik online “News”, cytujący władze spółki.
04.04.2022

Ukraina chce eksportować zboża przez rumuńskie porty

Władze Ukrainy prowadzą rozmowy z sąsiadującymi krajami, Mołdawią i Rumunią, w sprawie zwiększenia eksportu zbóż drogą kolejową do jednego z rumuńskich portów w razie długotrwałej blokady portów ukraińskich - komentują w poniedziałek media na Ukrainie i w Rumunii.
21.03.2022

Rumunia. Morska Dyrekcja Hydrograficzna: na Morzu Czarnym pływają miny

Na Morzu Czarnym pływają miny, twierdzą władze Morskiej Dyrekcji Hydrograficznej Rumunii (DHM), przestrzegając przed wysokim zagrożeniem dla statków znajdujących się na tym akwenie. Zaznaczają, że ładunki wybuchowe zostały rozmieszczone w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
21.03.2022

Rumunia patrzy na offshore wind. Niemiecki inwestor wybuduje wiatraki na Morzu Czarnym

Morska energetyka wiatrowa wkracza na kolejne akweny. Pod koniec lipca 2021 roku, wpd offshore stał się pierwszą firmą w Rumunii, która oficjalnie złożyła wniosek o pozwolenia na rozwój projektów offshore wind na Morzu Czarnym.
02.02.2022

Prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii: Inicjatywa Trójmorza coraz bardziej atrakcyjna globalnie

Inicjatywa Trójmorza staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko regionalnie, ale i globalnie; Trójmorze to najdynamiczniej rozwijająca się część Europy – wskazywali w piątek prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii. Podczas szczytu Trójmorza w Sofii Bułgaria przekazała Łotwie prezydencję w inicjatywie.
09.07.2021

Rumunia: Wybuch w rafinerii ropy naftowej nad Morzem Czarnym. Dwie osoby ranne [WIDEO]

W rumuńskiej rafinerii ropy naftowej Petromidia nad Morzem Czarnym doszło w piątek rano do wybuchu, w wyniku którego dwie osoby zostały ranne – poinformował telewizję Digi24 przedstawiciel władz Konstancy, gdzie mieści się zakład.
02.07.2021

Ukraina: Dwie osoby zginęły, jedna poszukiwana po katastrofie statku handlowego

U wybrzeży Rumunii zatonął statek handlowy z 13 obywatelami Ukrainy na pokładzie - podaje w czwartek portal Europejska Prawda. W katastrofie zginęły dwie osoby. Jeden członek załogi jest poszukiwany, trwa akcja ratunkowa.
11.03.2021

Rumuński żaglowiec Mircea po raz pierwszy zacumował w Gdyni

Mircea – żaglowiec szkolny Rumuńskiej Marynarki Wojennej, już w Gdyni. Jednostka zacumowała w środę rano przy Nabrzeżu Pomorskim. Do piątku pokład statku jest otwarty dla zwiedzających.
26.07.2017

Podniesienie bandery na Herkulesie – najmocniejszym holowniku na Bałtyku

Nowoczesny, imponujący i ma potężną moc. To Herkules – najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service. Na jednostce uroczyście podniesiono banderę i wkrótce Herkules zaczyna pracę.
17.11.2016

Zobacz namocniejszy holownik na polskim wybrzeżu – HERKULES dotarł do Gdańska

Tak mocnej jednostki tego typu w Polsce jeszcze nie było. Herkules, najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service, przypłynął do Gdańska z Galati w Rumunii. Będzie najmocniejszym ze stacjonujących dotychczas w polskich portach.
01.11.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.