• <
Baltexpo2023_duży

Rumunia. Żołnierze NATO ćwiczyli ewakuację ludności w delcie Dunaju

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rumunia. Żołnierze NATO ćwiczyli ewakuację ludności w delcie Dunaju

Partnerzy portalu

delta rumunia
Delta Dunaju

W delcie Dunaju, na wschodzie Rumunii, odbyły się w poniedziałek wielonarodowe ćwiczenia wojsk NATO z ewakuacji ludności zagrożonej wybuchem wojny.

Jak poinformowało rumuńskie ministerstwo obrony, w ćwiczeniach wzięło udział 500 żołnierzy z kilku państw, wchodzących w skład NATO. Manewry przeprowadzono pomiędzy miejscowościami Baltenii de Jos oraz Baltenii de Sus położonymi po obu stronach Dunaju.

Symulowaną ewakuację, jak podał rumuński resort, przeprowadzono w ramach przeprawy ludności na drugą stronę rzeki „w warunkach wrogiego ostrzału”. Łącznie uczestniczyły w niej 32 jednostki pływające.

Resort obrony Rumunii sprecyzował, że poniedziałkowa symulacja ewakuacji ludności stanowi element ćwiczeń wojsk NATO, Sea Shield 2023. Poza rumuńskimi żołnierzami, jak dodało ministerstwo, uczestniczą w nich wojskowi z 13 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i partnerskich, w tym Polacy.

zat/ ap/

fot. DepositphotosDziękujemy za wysłane grafiki.