• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rumunia: port w Konstancy odegra kluczową rolę w eksporcie surowców z Ukrainy

gm

29.04.2022 14:22 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rumunia: port w Konstancy odegra kluczową rolę w eksporcie surowców z Ukrainy

Partnerzy portalu

Rumunia: port w Konstancy odegra kluczową rolę w eksporcie surowców z Ukrainy - GospodarkaMorska.pl
Konstanta

Ponad 40 mln euro przeznaczył rząd Rumunii na usprawnienie dostaw ukraińskich surowców oraz ich eksport – podał w piątek dziennik online “News”, precyzując, że chodzi głównie o zboża oraz minerały, które nie mogły być eksportowane z powodu blokady ukraińskich portów przez Rosję.

Według bukareszteńskiego portalu premier Rumunii Nicoale Ciuca zatwierdził już decyzję o inwestycji w rozbudowę kolejowej infrastruktury w położonym na wschodzie kraju porcie w Konstancy. Konieczna jest tam m.in. elektryfikacja niektórych linii kolejowych.

Władze tego portu potwierdziły, że pod koniec kwietnia wypłynął stamtąd statek z 35 tys. ton rudy żelaza, a drugi taki ładunek opuści Konstancę około połowy maja.

Z informacji rządu Rumunii wynika, że dotychczas przez Konstancę wyekspediowano też 80 tys. ton ukraińskiego zboża, a kolejne 80 tys. ton jest w drodze do tego portu.

W piątek władze portu w Konstancy potwierdziły, że po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Morze Czarne wypłynął statek z kukurydzą z tego kraju. Na jednostce znajdował się ładunek o masie ponad 71 tys. ton.

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.