• <
gryfia_70lat

Szwedzki rząd wzmocni infrastrukturę wojskową na Gotlandii

gm

29.04.2022 14:39 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szwedzki rząd wzmocni infrastrukturę wojskową na Gotlandii

Partnerzy portalu

Szwedzki rząd wzmocni infrastrukturę wojskową na Gotlandii - GospodarkaMorska.pl

Rząd Szwecji przekaże 1,6 mld koron (ok. 160 mln euro) na wzmocnienie infrastruktury wojskowej na położonej strategicznie Gotlandii. Na wyspie powstaną m.in. koszary oraz hale dla pojazdów opancerzonych.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę motywuje nas do zwiększenia obecności wojskowej na Gotlandii, a do tego potrzebna jest infrastruktura dla poborowych”, podkreślił w piątek na spotkaniu z prasą minister ds. rynku finansowego Max Elger.


Jeszcze przed wybuchem wojny, w połowie stycznia na Gotlandii wylądowały siły reagowania kryzysowego szwedzkiego wojska. W 2015 roku zdecydowano o przywróceniu jednostki wojskowej na wyspie w miejscowości Tofta.

W tym roku rząd przekazał siłom zbrojnym dodatkowe 2 mld koron (ok. 200 mln euro). Władze ogłosiły także zwiększenie budżetu obronnego w najbliższych latach do 2 proc. PKB z obecnych 1,25 proc.

Położona strategicznie pośrodku Morza Bałtyckiego Gotlandia uważana jest przez ekspertów za „naturalny lotniskowiec”, pozwalający przejąć kontrolę nad regionem.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.