• <

Wynik wyszukiwania - "Gotlandia" - Wiadomości

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Szwedzi wybudują rezerwowy port dla wojska i żeglugi cywilnej na Gotlandii

Rząd Szwecji ogłosił w czwartek zamiar wybudowania na strategicznie położonej na Morzu Bałtyckim wyspie Gotlandia drugiego, rezerwowego portu dla marynarki wojennej i żeglugi cywilnej. Wymaga tego m.in. członkostwo kraju w NATO, aby móc przyjąć pomoc od sojuszników.
28.03.2024

Wejście Szwecji do NATO zmienia sytuację na Bałtyku. Co nowy członek wnosi do Sojuszu? (opinia)

Przegłosowanie przez węgierski parlament zgody na przyjęcie Szwecji do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zamyka trwającą dwa lata drogę tego państwa, który przed dekady deklarował swoją neutralność, a w obliczu zagrożenia zdecydował zmienić swoją politykę. W ten sposób NATO zyskuje cenny nabytek, dzięki któremu Morze Bałtyckie staje się dużo bezpieczniejsze. Warto wiedzieć, co zmienia obecność Szwecji w Sojuszu i jaki jest jej potencjał.
27.02.2024

ORP Wodnik powraca z rejsu w ramach zimowej praktyki

Po dwóch tygodniach pobytu w morzu do Portu Wojennego Gdynia powrócił okręt szkolny ORP Wodnik. Na jego pokładzie przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczyli się rzemiosła i zdobywali cenne doświadczenie w związku z ich przyszłą drogą zawodową. Powracających podchorążych oraz załogę okrętu powitała kadra 3. Flotylli Okrętów oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
16.02.2024

ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej opuścili Port Wojenny Gdynia i wyruszyli w morze celem odbycia praktyki morskiej. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
07.02.2024

NATO: Kaliningrad to nie nasze zmartwienie, a Rosji

Myślę, że Kaliningrad (obwód królewiecki) nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego; to Rosjanie muszą martwić się o wzmacnianie tego obszaru - ocenił w rozmowie z portalem LRT dowódca Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU) na Litwie, pułkownik Peter Nielsen.
15.11.2023

Dziesięć krajów północnej Europy chce zwiększyć ochronę infrastruktury na Morzu Bałtyckim

Dziesięć krajów północnej Europy, tworzących Połączone Siły Ekspedycyjne (JEF) pod dowództwem Wielkiej Brytanii, chce zwiększyć ochronę infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim - wynika z deklaracji szefów państw, którzy w piątek spotkali się w Visby na Gotlandii.
13.10.2023

Szwedzka droga do NATO. Po ponad roku oczekiwania kluczowa zgoda Turcji na rozszerzenie sojuszu

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią, w maju 2022 r. Jej kandydatura była przez ponad rok blokowana kolejnymi żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że jego kraj ratyfikuje akcesję Szwecji, co uznawane jest za ostatni krok na drodze ku przystąpieniu Sztokholmu do Sojuszu.
11.07.2023

Szwedzkie media: planowane farmy wiatrowe na Bałtyku mogą osłabić obronność

Planowane wzdłuż wybrzeży Szwecji farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą osłabić zdolności obronne kraju oraz NATO. Szwedzkie siły zbrojne negatywnie zaopiniowały sześć z ośmiu przyszłych inwestycji - pisze w czwartek gazeta "Dagens Nyheter".
25.05.2023

Marynarki wojenne Finlandii i Szwecji są w gotowości operacyjnej, by bronić wspólnie Wysp Alandzkich i Gotlandii

Marynarki wojenne Finlandii i Szwecji „są w gotowości operacyjnej”, by wspólnie bronić będących jednostką administracyjną Finlandii, autonomicznych Wysp Alandzkich i szwedzkiej Gotlandii - pisze fińska gazeta „Iltalehti”.
02.05.2023

Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenie pk. "Anakonda"

W terminie od 17 kwietnia do 16 maja odbędą się największe manewry Wojska Polskiego pk. Anakonda, odbywające się cyklicznie co trzy lata. W ich trakcie będą miały miejsce epizody w domenie powietrznej, lądowej i morskiej, z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym marynarki wojennej.
20.03.2023

OX2 zbada możliwość stworzenia podmorskiego gazociągu do transportu wodoru na Bałtyku

Spółka OX2 uzgodniła z Gasgrid Finland i Nordion Energi, operatorami systemów przesyłowych gazu (OSP) w Finlandii i Szwecji, oraz Copenhagen Infrastructure Partners, że zbada możliwość rozwoju nowej infrastruktury rurociągów do transportu wodoru w rejonie Morza Bałtyckiego, aby umożliwić dystrybucję pomiędzy Finlandią, Wyspami Alandzkimi, Szwecją, Danią i Niemcami.
16.12.2022

Ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich: Gotlandia kluczowa dla regionu

Położona na Bałtyku Gotlandia pełni kluczową rolę w utrzymaniu transportu morskiego w przypadku zaistnienia konfliktu - zgodzili się w piątek na wyspie ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich. Zapowiedzieli zacieśnienie współpracy w regionie w związku ze wstąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO.
02.09.2022

Szwedzka Gotlandia przygotowuje się na ewentualny atak Rosjan

Władze regionu Gotlandia, szwedzkiej wyspy położonej strategicznie pośrodku Morza Bałtyckiego, przygotowują się na ewentualny atak ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku Szwecji o wstąpienie do NATO.
19.05.2022

Szwedzki rząd wzmocni infrastrukturę wojskową na Gotlandii

Rząd Szwecji przekaże 1,6 mld koron (ok. 160 mln euro) na wzmocnienie infrastruktury wojskowej na położonej strategicznie Gotlandii. Na wyspie powstaną m.in. koszary oraz hale dla pojazdów opancerzonych.
29.04.2022

Most nad Sundem zamknięty, przewozy promowe zawieszone

Z powodu orkanu Malik zamknięto w sobotę wieczorem most łączący Danię ze Szwecją nad cieśniną Sund. Na Bałtyku nie kursują promy, w tym zawijające do polskich portów.
30.01.2022

Szwedzka armia potwierdza, że rosyjskie okręty opuszczają Bałtyk

Okręty marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej zmierzają w kierunku Cieśnin Duńskich, aby opuścić Morze Bałtyckie - oświadczyło w poniedziałek szwedzkie wojsko. Armia Szwecji w weekend wzmocniła swoją obecność na strategicznej wyspie Gotlandia.
17.01.2022

Port w Visby ochraniany przez czołgi

Na wyspie Gotlandia wylądowały w piątek siły reagowania kryzysowego szwedzkiego wojska - podał dziennik "Dagens Nyheter". Według lokalnych mediów port w Visby ochraniają czołgi, a w mieście widoczne są patrole.
14.01.2022

ISR: Napięta sytuacja na Bałtyku – Szwecja pokazuje determinację

Szwedzka armia przeprowadza na oddalonej o 230 kilometrów od półwyspu helskiego wyspie Gotlandia i na okalających ją wodach Bałtyku ćwiczenia stanowiące jawną demonstrację jej siły i determinacji w obronie strategicznych interesów w regionie.
28.08.2020

Demonstracja siły szwedzkiej armii na Gotlandii

Na wyspie Gotlandia i na okalających ją wodach Bałtyku odbywają się ćwiczenia szwedzkiej armii, mające na celu demonstrację jej siły. Jest to odpowiedź na manewry rosyjskiej marynarki wojennej oraz sytuację na Białorusi.
26.08.2020

Dziś na Bornholm, jutro dookoła świata

Jacht Volvo Ocean 65 Sailing Poland jeszcze w piątek odbywał kolejny, rutynowy trening na Zatoce Gdańskiej. W sobotę wyruszył w stronę Bornholmu, by ustanowić rekord trasy Gdynia - Bornholm - Gdynia. Jak wszystko dobrze pójdzie, za 2 lata wystartuje w legendarnym wyścigu dookoła świata The Ocean Race.
20.07.2020

„Sailing Poland” startuje po bałtyckie rekordy!

Żeglarski team jachtu Volvo Ocean 65 „Sailing Poland” zamierza ustanowić rekordy trasy Gdynia – Bornholm – Gdynia oraz Gdynia – Gotlandia – Gdynia. Start do pierwszego wyścigu już w najbliższą sobotę 18 lipca
16.07.2020

Szwedzki rząd zapowiada podatek, by sfinansować większy budżet obronny

Centrolewicowa koalicja rządowa w Szwecji porozumiała się co do planu wprowadzenia nowego podatku od banków, dzięki któremu zamierza sfinansować zwiększenie krajowego budżetu obronnego - poinformowała w sobotę minister finansów Magdalena Andersson.
31.08.2019

Szwecja: Nowa strategia zakłada działania obronne przez trzy miesiące

Z zaprezentowanej we wtorek strategii obronnej Szwecji na lata 2021-2025 wynika, że w przypadku wojny kraj ten będzie gotowy do odpierania ataku przez trzy miesiące. Założenie to wymaga jednak reformy wojska oraz zwiększenia nakładów na zbrojenia.
14.05.2019

Na Bałtyku odbyła się największa w Polsce majówka pod żaglami

Fiku Miku po Bałtyku, czyli czwarta edycja największej majówki pod żaglami na Morzu Bałtyckim z Fundacją 4 Kontynenty dobiegła końca. W tym roku żeglarze popłynęli do Szwecji, by uczcić 100 lat relacji dyplomatycznych Szwecji i Polski. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego.
09.05.2019

Bitwa o Gotland - Delphia Challenge 2018, czyli 500 mil non-stop

Już w najbliższą niedzielę 16 września, w samo południe, rozpoczną się regaty Bitwa o Gotland, najdłuższe i najtrudniejsze regaty samotników na Bałtyku. 500-milowa trasa, którą trzeba pokonać non-stop, stanowi poważne wyzwanie, a rekord wciąż pozostaje niepobity.
11.09.2018

Uczestnicy OnkoRejsu już w domu

W sobotę, po 7 dniach żeglugi uczestniczki 4. OnkoRejsu wróciły do Gdyni. 28 osób, które są po lub w trakcie leczenia onkologicznego, wypłynęło w Onkorejs z Gdyni do Szwecji na pokładzie żaglowca "Zawisza Czarny". Celem rejsu było łamanie stereotypów na temat choroby nowotworowej i przekonywanie do badań profilaktycznych.
17.09.2017

Na Bałtyku rozpoczęły się manewry wojskowe Aurora 17

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęły się w poniedziałek największe od ponad 20 lat manewry szwedzkiego wojska Aurora 17 z udziałem sił państw NATO. Manewry są odpowiedzią na rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad-2017.
11.09.2017

Gdynia: Żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynął w Onkorejs do Szwecji (wideo)

28 osób, które są po lub w trakcie leczenia onkologicznego, wypłynęło w Onkorejs z Gdyni do Szwecji na pokładzie żaglowca "Zawisza Czarny". Celem Onkorejsu jest łamanie stereotypów na temat choroby nowotworowej i przekonywanie do badań profilaktycznych.
10.09.2017

Spadochroniarze z USA przylecą do Estonii na czas manewrów Zapad-2017

Stany Zjednoczone planują przerzucić do Estonii spadochroniarzy na czas wrześniowych wspólnych manewrów Białorusi i Rosji Zapad-2017 - poinformowała we wtorek agencja BNS.
08.08.2017

Rząd szwedzki jednak pozwoli na wynajęcie portu na potrzeby Nord Stream 2

Rząd w Sztokholmie nieoczekiwanie poinformował w poniedziałek, że gmina Karlshamn na południu Szwecji będzie mogła wynająć swój port na potrzeby budowy gazociągu Nord Stream 2.
30.01.2017

Brak zgody na korzystanie ze szwedzkich portów nie zablokuje budowy gazociągu Nord Stream 2

Decyzja szwedzkich władz lokalnych nie zablokuje budowy gazociągu Nord Stream 2. Jak zapowiedzieli przedstawiciele spółki Nord Stream AG, brak zgody na korzystanie ze szwedzkich portów spowoduje jedynie wzrost ceny projektu.
16.12.2016

Szwedzkie lokalne władze nie wynajmą portów na budowę Nord Stream 2

Lokalne władze bałtyckiej wyspy Gotlandia oraz gminy Karlshamn na południu Szwecji oznajmiły w środę, że nie wynajmą swoich portów na potrzeby budowy gazociągu Nord Stream 2.
14.12.2016

Szwedzki rząd: budowa Nord Stream 2 osłabi nasze bezpieczeństwo

Szefowa szwedzkiej dyplomacji oraz minister obrony Szwecji oznajmili we wtorek, że wykorzystanie szwedzkich portów do budowy gazociągu Nord Stream 2 osłabi możliwości obronne Szwecji.
13.12.2016

Szwedzkie wojsko przeciwne wynajęciu portu na potrzeby Nord Stream 2

Szwedzkie wojsko sprzeciwia się wynajęciu portu w Slite na wyspie Gotlandia na potrzeby budowy gazociągu Nord Stream 2. Powodem są kwestie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.
18.10.2016

Gotlandia zapleczem technicznym dla Nord Stream 2? Trwają negocjacje

Port Mukran w Niemczech oraz dwa fińskie porty - Hamina Kotka i Koverhar. To lokalizacje, jakie spółka odpowiedzialna za realizację gazociągu Nord Stream 2 wybrała na bazę logistyczną dla planowanej inwestycji po dnie Morza Bałtyckiego. Ma do nich dołączyć szwedzka Gotlandia. Uzyskanie zgody nie będzie jednak łatwe dla Rosjan.
02.09.2016

Pierwsza ropa z bałtyckiego złoża B8 już w rafinerii

Do rafinerii Grupy LOTOS w Gdańsku przetransportowano pierwszy ładunek ponad 100 tys. baryłek ropy naftowej z bałtyckiego złoża B8. Łączne wydobywalne zasoby złoża B8 zdefiniowano na poziomie ok. 27 mln baryłek ropy oraz 484 mln m3 gazu.
07.01.2016

Czy Bałtyk stał się nowym obszarem Zimnej Wojny?

Obecna gra w "kotka i myszkę" na Morzu Bałtyckim przypomina działania z czasów Zimnej Wojny – donoszą przedstawiciele szwedzkiej marynarki wojennej. Od 20 lat nie było w tym regionie tak licznych działań militarnych.
05.05.2015

Sieć SUBMARINER oraz PPOM w Polce zaprezentowane podczas „Baltic Sea Week” w Szwecji

Sieć SUBMARINER - projekt flagowy Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego oraz Planowanie Przestrzenne Obszarów Morskich (PPOM) w Polsce zostały zaprezentowane przez Joannę Przedrzymirska z Instytutu Morskiego w Gdańsku, podczas „Baltic Sea Week” - Dzień Międzynarodowy.
03.07.2014

Kierunek wydobycie

W I kw. br. zakończono rozpoczęte w grudniu 2013 r. wiercenie otworu 25/5-9 (Trell) na koncesji PL102F. Operatorem koncesji jest Total E&P Norge AS. Wiercenie zakończyło się odkryciem akumulacji węglowodorów. Aktualnie spółka LOTOS Norge analizuje wyniki wiercenia ww. otworu i dokonuje interpretacji materiału sejsmicznego 3D w celu oszacowania wielkości akumulacji.
07.05.2014

Nowa platforma LOTOSU już na Bałtyku (wideo)

Do Polski dotarła dziś nowo zakupiona platforma spółki LOTOS Petrobaltic. Spółka jako jedyna prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. W finansowaniu zakupu jednostki uczestniczyła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. we współpracy z Nordea Bank Polska S.A.
27.02.2014

Nord Stream przygotowuje budowę nowej nitki gazociągu

Otwartym spotkaniem w Visby na szwedzkiej wyspie Gotlandia konsorcjum Nord Stream rozpoczęło w poniedziałek przygotowania do uzyskania pozwolenia na budowę kolejnych nitek Gazociągu Północnego. Według założeń inwestycja ma powstać na dnie Bałtyku do 2016 roku.
21.05.2013

Ułożono pierwszą nitkę Gazociągu Północnego

Na dnie Bałtyku ułożyło pierwszą nitkę Gazociągu Północnego - poinformował w czwartek inwestor konsorcjum Nord Stream. Na razie trzy odcinki gazociągu nie są jeszcze połączone, ich zespawanie nastąpi wiosną i latem bieżącego roku.
06.05.2011

LOTOS Petrobaltic będzie kontynuował poszukiwania na Bałtyku

Dr Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Geolog Kraju, podpisał dziś w Gdańsku sześć decyzji zmieniających koncesje przyznane wcześniej spółce LOTOS Petrobaltic.
10.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.