• <
Baltexpo2023_duży

Marynarki wojenne Finlandii i Szwecji są w gotowości operacyjnej, by bronić wspólnie Wysp Alandzkich i Gotlandii

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarki wojenne Finlandii i Szwecji są w gotowości operacyjnej, by bronić wspólnie Wysp Alandzkich i Gotlandii

Partnerzy portalu

Fot. Merivoimat

Marynarki wojenne Finlandii i Szwecji „są w gotowości operacyjnej”, by wspólnie bronić będących jednostką administracyjną Finlandii, autonomicznych Wysp Alandzkich i szwedzkiej Gotlandii - pisze fińska gazeta „Iltalehti”.

„Oddziały i okręty są teraz w ruchu, bo zgodnie z planem - na przełomie kwietnia i maja - odbywają się manewry Aurora 23” – cytuje „Iltalehti” komunikat fińskiej marynarki wojennej. Doprecyzowała ona, że interpretowanie działań sił zbrojnych z użyciem terminologii z nadzwyczajnych przepisów „o stanie gotowości” jest „błędne”.

Nasze środowisko bezpieczeństwa jest stale obserwowane, a „nasza gotowość regulowana elastycznie” – zakomunikowała fińska marynarka wojenna, dementując weekendowe doniesienia „Iltalehti” o przejściu w „stan podwyższonej gotowości” w związku z ryzykiem sabotażowego ataku ze strony Rosji na fińsko-szwedzką infrastrukturę energetyczną.

Wcześniej gazeta przytoczyła wypowiedź kontradmirał Ewy Skoog Haslum, dowódcy szwedzkiej marynarki wojennej, która zwróciła uwagę, że w pobliżu farm wiatrowych na Bałtyku i tam, gdzie przebiegają podmorske kable energetyczne, były widziane rosyjskie okręty. W tym kontekście „Iltalehti” podała, że siły morskie Szwecji i Finlandii „podniosły gotowość” w związku z możliwym atakiem na instalacje energetyczne.

W podobnym tonie, jak marynarka fińska, doniesienia prasowe skomentowała marynarka szwedzka. „Nasza flota patroluje sytuację na morzu przez cały rok i przez całą dobę; nie komentujemy naszych informacji wywiadowczych, ale w ostatnim czasie nic się nie zmieniło, jak przedstawiono to w mediach” – przekazał Jimmy Adamson, rzecznik szwedzkiej marynarki wojennej.

W ćwiczeniach Aurora 23 udział bierze ok. 26 tys. żołnierzy z ponad 15 krajów, w tym Polski. To największe manewry pod przewodnictwem Szwedzkich Sił Zbrojnych od ponad trzech dekad. Spośród zagranicznych oddziałów najliczniej reprezentowane są siły Finlandii, USA i Wielkiej Brytanii.

Dziękujemy za wysłane grafiki.