• <

Wynik wyszukiwania - "Wyspy Alandzkie" - Wiadomości

Rosyjski milioner "zakochał się w morzu" i kupił fińskie wyspy na strategicznym szlaku

W Turku w Finlandii przed sądem stanął rosyjski milioner Paweł Mielnikow, oskarżony o malwersacje księgowe i oszustwa podatkowe. Zakochałem się w morzu, kupiłem łódź, a fiński archipelag jest piękny – tłumaczył Rosjanin, wyjaśniając powody zakupu kilku wysp położonych na strategicznym szlaku morskim do Wysp Alandzkich i Szwecji.
08.01.2024

Parlament Finlandii odrzucił petycję w sprawie likwidacji konsulatu Rosji na Wyspach Alandzkich

Parlament Finlandii nie zajmie się inicjatywą obywatelską w sprawie likwidacji rosyjskiego konsulatu w Mariehamn, stolicy Wysp Alandzkich, zdemilitaryzowanego archipelagu położonego w połowie przeprawy morskiej do Szwecji.
11.12.2023

Fiński prezydent o zniesieniu demilitaryzacji Wysp Alandzkich

Czy naprawdę jest obecnie dobry czas aby, choćby częściowo, zrywać porozumienie pokojowe? – pytał retorycznie prezydent Sauli Niinisto podczas piątkowej wizyty w Mariehamn, stolicy Wysp Alandzkich. Według raportu fińskiego MSZ, do którego dotarły media „Finlandia nie powinna podejmować prób zniesienia demilitaryzacji Wysp, ani też likwidacji konsulatu Rosji”.
04.11.2023

Dopłać za bilet promowy żeby zredukować emisje

Pasażerowie fińskich linii Viking Line mają nie lada okazję – mogą (ale nie muszą) dopłacić do ceny biletu, by zmniejszyć emisje wyemitowane przez ich podróż.
07.09.2023

NAPA zapewni wyposażenie dla nowych promów hybrydowych Finnlines kursujących po Bałtyku

Fińska firma żeglugowa Finnlines i zajmująca się oprogramowaniem morskim NAPA podpisały umowę na instalację elektronicznych rozwiązań do raportowania, monitorowania floty i zarządzania stabilnością na dwóch nowo zbudowanych statkach RoPax klasy Superstar.
21.06.2023

Marynarki wojenne Finlandii i Szwecji są w gotowości operacyjnej, by bronić wspólnie Wysp Alandzkich i Gotlandii

Marynarki wojenne Finlandii i Szwecji „są w gotowości operacyjnej”, by wspólnie bronić będących jednostką administracyjną Finlandii, autonomicznych Wysp Alandzkich i szwedzkiej Gotlandii - pisze fińska gazeta „Iltalehti”.
02.05.2023

Rosja chciała 25 lat temu zamknąć swój konsulat na Wyspach Alandzkich, fińskie władze się nie zgodziły

W 1998 r. Rosja zaproponowała przeniesienie swojego konsulatu z Wysp Alandzkich do Turku. Fińskie władze się sprzeciwiły. Obawiały się renegocjacji umowy o międzynarodowym statusie archipelagu i ryzyka zwiększenia uprawnień nadzorczych strony rosyjskiej w kwestii demilitaryzacji obszaru – wynika z odtajnionych po latach dokumentów.
25.04.2023

Finowie chcą likwidacji rosyjskiego konsulatu na Wyspach Alandzkich

Zdaniem obywateli kraju utrzymywany od czasów II wojny światowej konsulat Rosji na Wyspach Alandzkich, utrzymywany od czasów II wojny światowej, stanowi „zagrożenie dla bezpieczeństwa Finlandii”. Po wstąpieniu kraju do NATO została zgłoszona petycja zamknięcia tej placówki.
09.04.2023

Finnlines wzbogaci się o nowe ro-paxy

W Chinach powstają dwa nowe promy towarowo-pasażerskie dla Finnlines. Pierwszy z nich został właśnie zwodowany, zaś na budowie drugiego położono stępkę.
02.09.2022

Supergwiazdy we flocie Finnlines

Finnsirius i jej siostra Finncanopus. Tak nazywają się dwa nowe nabytki w portfolio fińskich linii Finnlines. Statki będą pływały z Finlandii do Szwecji.
11.04.2022

Hamburg otworzył sezon. Do Portu Gdańsk przypłynie ponad 100 wycieczkowców [WIDEO]

Pływający pod bahamską banderą Hamburg zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w niedzielę po godzinie 12.00. Wizyta tej luksusowej jednostki w Gdańsku otworzyła tegoroczny sezon wycieczkowców. – Na ten rok mamy zaplanowanych ponad 100 statków – mówi Michał Stupak, ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk.
11.04.2022

Pierwszy w tym sezonie wycieczkowiec już w niedzielę w Porcie Gdańsk

Luksusowy statek pasażerski „Hamburg”, pływający pod bahamską banderą, w najbliższą niedzielę (10.04) zacumuje przy Terminalu Promowym Westerplatte.
06.04.2022

Uniwersytet Morski stawia na żeglarstwo

Przypomina o tradycjach żeglarskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i ma je rozwijać. Działa na rzecz uczelni, ale będzie miejscem otwartym dla wszystkich. Ma organizować szkolenia, rejsy i regaty. Ośrodek Żeglarstwa i Sportów Wodnych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni został utworzony 1 stycznia. Funkcjonuje zaledwie od kilkunastu dni, ale za to pełną parą. Już teraz szuka chętnych do załogi jednego ze swoich jachtów.
15.01.2021

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

Przegląd promowy: podsumowanie tygodnia, a w nim m.in.: o szansach na nowe połączenie promowe z Gdyni

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o wizycie w Gdyni należącego do Finnlines giganta, mogącej być zwiastunem startu nowego serwisu cargo, a także o dużym opóźnieniu związanym z dostawą nowego promu Viking Line.
21.07.2020

Viking Line podsumowuje 2019 r. Wzrost przewozów cargo, mniej pasażerów

Z początkiem nowego roku wielu armatorów rozpoczęło publikację wyników za 2019 r. Powody do zadowolenia ma m.in. firma Viking Line, przynajmniej gdy chodzi o liczbę przewiezionych ładunków.
16.01.2020

Klienci coraz lepiej oceniają ofertę przewoźników promowych

Armatorzy stale podnoszą jakoś oferowanych usług. Rośnie też poziom satysfakcji pasażerów korzystających z komunikacji promowej. Coraz lepszymi wynikami na tym polu może pochwalić się Viking Line.
25.07.2019

Poznaliśmy nazwę nowego promu Viking Line

Brzmi majestatycznie i dostojnie. Firma Viking Line ogłosiła właśnie nazwę nowego promu, który zacznie pływać w jej barwach od 2021 r. Zainteresowanie głosowaniem, w trakcie którego wyłoniono zwycięską nazwę, przekroczyło wszelkie granice.
28.05.2019

Zgłoś się na wyjątkowy, trzytygodniowy rejs po Europie na pokładzie żaglowca Generał Zaruski

Sztokholm, Wyspy Alandzkie i stolica archipelagu Maarienham, Tallin, Ryga znajdą się na trasie rejsu jachtem szkolnym „Generał Zaruski” w ramach „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, który odbędzie się w lipcu. Armator na chętnych czeka do 19 kwietnia.
06.03.2019

Kolejny wycieczkowiec dla Viking Cruises opuścił stocznię Fincantieri

Włoska stocznia Fincantieri dostarczyła wycieczkowiec Viking Jupiter armatorowi Viking. Jednostka opuściła zakład w Ankonie 7 lutego.
07.02.2019

Mniej pasażerów, ale sytuacja stabilna. Viking Line zaprezentował statystyki za 2018 r.

Firma Viking Line opublikowała dane za 2018 r. Jak poinformował przewoźnik, był to czas, w którym sytuacja utrzymywała się na stabilnym poziomie, choć nie udało się uniknąć spadków.
15.01.2019

Nowy prom dla Viking Line już za dwa lata. Budowa właśnie się rozpoczęła

W chińskiej stoczni Xiamen Shipbuilding rozpoczęła się budowa nowego promu dla Viking Line. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, pasażerowie będą mogli skorzystać z nowoczesnej jednostki w 2021 r.
05.09.2018

Viking Line poprzestanie na razie na budowie jednego promu

Nie będzie – przynajmniej na razie – drugiego nowego promu dla Viking Line. Armator poinformował w ostatnich dniach o swojej decyzji.
06.02.2018

Rekordowy rok Viking Line

Kolejny armator ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o osiągnięte w 2017 r. rezultaty. Ubiegły rok przeszedł do historii Viking Line jako rekordowy.
11.01.2018

Finlandia: Rada Nordycka przyjęła wspólną strategię

Podczas trzydniowego szczytu Rady Nordyckiej w Helsinkach przyjęto nową międzynarodową strategię współpracy w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony. Priorytetem Rady jest współpraca pokojowa w regionach Bałtyku, Arktyki i na forum UE.
02.11.2017

Viking Line wybrał partnera, który zaprojektuje wnętrza nowego promu

Firma Viking Line dokonała ważnego wyboru, który będzie miał wpływ na wygląd jej nowego promu. Wybrała firmę projektową, która zadecyduje o wyglądzie wnętrz nowej jednostki popularnego przewoźnika.
29.09.2017

„Obcy obiekt podwodny” mógł wpłynąć do szwedzkiego portu

Obcy obiekt podwodny został zaobserwowany pod koniec czerwca w szwedzkim porcie w Gaevle, 160 km na północ od Sztokholmu - wynika z ekspertyzy opublikowanej w poniedziałek przez gazetę "Dagens Nyheter".
25.09.2017

Targi Żeglarskie hanseboot już wkrótce

58. edycja Międzynarodowych Targów Żeglarskich hanseboot odbędzie się w dniach 28.10-05.11.2017 r. w Hamburgu, zarówno dla profesjonalistów, skiperów amatorów oraz początkujących żeglarzy i motorowodniaków i wszystkich miłośników sportów wodnych rozpocznie się wyjątkowe święto. Targi hanseboot, organizowane blisko północnoeuropejskich akwenów morskich oraz śródlądowych, stwarzają okazję do zapoznania się z ofertą łodzi i jachtów oraz zdobycia informacji o trendach i nowościach w branży sportów wodnych.
15.09.2017

Finowie nie wpuścili słynnego rosyjskiego żaglowca STS Kruzensztern do portu na Wyspach Alandzkich

Rosyjski żaglowiec STS Kruzensztern chciał wpłynąć do portu na Wyspach Alandzkich w czasie wrześniowych białorusko-rosyjskich manewrów Zapad-2017. Władze Finlandii nie wyraziły zgody na tę wizytę - podał w poniedziałek dziennik „Hufvudstadsbladet” (HBL).
28.08.2017

Akustyczny komunikat bałtyckich morświnów

Naukowcy realizujący projekt SAMBAH odczytali nagrania z podwodnych detektorów. Największy na świecie hydroakustyczny projekt badawczy, poszukujący miejsc i okresów występowania morświnów na naszym morzu, zakończył fazę terenową. Są zatem pierwsze informacje o tym, gdzie współcześnie żyją te tajemnicze, niezwykle rzadkie i zagrożone wyginięciem zwierzęta. Realizatorem badań w polskich obszarach morskich jest zespół helskiej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w partnerstwie z Oddziałem Morskim In
05.03.2014

Viking Line: wzmocnienie na Tallinn-Helsinki i udany 2013 rok

Rok 2013 dla fińskiego armatora Viking Line był pełen pozytywnych wrażeń i sukcesów.
10.01.2014

ABB ma zlecenie 130 mln dol. na kabel podmorski

ABB zdobyła warte około 130 mln dolarów zamówienie od Kraftnat Aland AB na dostawę nowego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy kontynentalną Finlandią a Wyspami Alandzkimi.System przesyłowy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) będzie w stanie przewodzić 100 MW energii elektrycznej przy minimalnych stratach na dystansie 158 kilometrów.
09.01.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.