• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Czy Bałtyk stał się nowym obszarem Zimnej Wojny?

05.05.2015 14:26 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Czy Bałtyk stał się nowym obszarem Zimnej Wojny?

Partnerzy portalu

Obecna gra w "kotka i myszkę" na Morzu Bałtyckim przypomina działania z czasów Zimnej Wojny – donoszą przedstawiciele szwedzkiej marynarki wojennej. Od 20 lat nie było w tym regionie tak licznych działań militarnych.

Ostatnie przypadki namierzenia samolotów myśliwskich oraz okrętów podwodnych w okolicach Szwecji i Finlandii napędzają atmosferę niepokoju w obliczu kryzysu na Ukrainie. W odpowiedzi na te działania kraje skandynawskie zaczynają wzmacniać obronę. Przykładem może być Gotlandia, która od 1989 roku pozostawała rozbrojona i pełniła funkcję turystyczną. Obecnie jednak reaktywowano tam bazę lotniczą a niedługo umieszczony tam będzie garnizon wojskowy.

Bałtyk to wciąż jeden ze strategicznych obszarów - strefa handlowa obejmująca 90 mln ludzi. Obecnie stał się jednak teatrem dla militarnych rozgrywek. W zeszłym tygodniu Litwa doniosła, że rosyjskie okręty zakłócały proces kładzenia podwodnych kabli morskich, łączących ten kraj ze Szwecją. Moskwa tłumaczyła się ochroną swoich obszarów ćwiczeniowych. Również w zeszłym tygodniu fińska marynarka wystrzeliła miny ostrzegawcze w niezidentyfikowany okręt podwodny, należący prawdopodobnie do Rosji. Kilka miesięcy temu w Szwecji miała miejsca największa od Zimnej Wojny mobilizacja. Wtedy to helikoptery oraz okręty typu stealth przeczesywały szwedzkie wody w poszukiwaniu zauważonej na radarze jednostki podwodnej.

W związku z takimi incydentami wzrasta budżet bałtyckich państw wydawany na obronę. Szwecja przez kolejne 5 lat powiększy ten budżet o 10,2 mld koron szwedzkich. Wpłynie to na większe zapotrzebowanie na modernizację i budowę nowych okrętów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.