• <

Wynik wyszukiwania - "Malta" - Wiadomości

Szefowa szwedzkiej marynarki wojennej: rosyjska flota cieni może być używana do szpiegowania

Rosyjska flota cieni na Morzu Bałtyckim może być używana przez Rosję do działalności szpiegowskiej - oznajmiła w poniedziałek szefowa szwedzkiej marynarki wojennej kontradmirał Ewa Skoog Haslum.
22.04.2024

Tankowiec u wybrzeży Gotlandii powiązany jest z rosyjskim oligarchą

Zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii tankowiec, który zaopatruje w paliwo (bunkier) statki tzw. rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - ujawnił w sobotę szwedzki nadawca publiczny SVT.
20.04.2024

Dziewięciu migrantów zginęło, 15 zaginionych w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Śródziemnym

Dziewięciu migrantów zginęło, a 15 uważa się za zaginionych w wyniku katastrofy łodzi, która zatonęła na wodach maltańskich Morza Śródziemnego - podała w środę wieczorem agencja Ansa. 23 rozbitków zabrała włoska straż przybrzeżna i przewiozła na wyspę Lampedusa.
11.04.2024

Indyjska marynarka wojenna schwytała 35 piratów, uwalniając porwany przez nich statek

Indyjska marynarka wojenna uwolniła w piątek porwany przez somalijskich piratów masowiec MV Ruen i zatrzymała 35 piratów; 16-osobowa załoga statku jest bezpieczna, poinformował w sobotę rząd Somalii.
16.03.2024

Indyjska marynarka wojenna przejęła statek towarowy porwany przez piratów

Indyjski okręt wojenny przejął porwany statek handlowy Ruen i zażądał od znajdujących się na pokładzie tej jednostki piratów z Somalii, by się poddali – poinformował w sobotę rzecznik marynarki wojennej Indii.
16.03.2024

Platforma SEA-INNOVATE HUB wyrazem współpracy międzynarodowej uczelni związanych z morzem

Ruszyła platforma SEA-INNOVATE HUB, oferująca liczne kursy, okazje do nawiązania współpracy międzynarodowej oraz szansę na realizację projektów naukowo-badawczych, projektów B+R czy komercjalizację badań. To wynik wspólnych działań sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich SEA-EU w ramach projektu ReSEArch-EU.
13.03.2024

Skokowy wzrost zysku Zrembu Chojnice

Poprawiające się wyniki producent specjalistycznych kontenerów to gównie efekt wchodzących do realizacji kolejnych zamówień z obszaru sił zbrojnych, które wynikają z przyznanej w ubiegłym roku koncesji z MSWiA. Zarząd Zrembu z optymizmem patrzy na 2024 rok i spodziewa się kontynuacji pozytywnego trendu.
29.02.2024

PGE i Ørsted podpisały kolejną umowę dotyczącą wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2

Umowa obejmuje wykonanie przewiertu sterowanego pod plażą niezbędnego do poprowadzenia linii kablowych 275 kV oraz budowy tzw. muf łączeniowych, czyli stanowisk łączących morskie linie kablowe z lądowymi. Prace zrealizuje konsorcjum polskich firm – ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki.
28.02.2024

Turystyka morska na Morzu Śródziemnym. Rekordowa Valletta, Barcelona i Pireus

Pireus odwiedziło około 1,5 mln pasażerów. Terminal pasażerski Valletta na Malcie obsłużył prawie 900 tys. pasażerów. Przy nabrzeżach pasażerskich w Barcelonie statki cumowały ponad 770 razy. Dotarło na nich do stolicy Katalonii prawie 3,5 mln pasażerów. Skorzystały porty i działający w nich agenci morscy, miasta i regiony. Euro szerokim strumieniem popłynęło do tour operatorów, handlarzy pamiątkami, budżetów miast nadmorskich.
26.01.2024

Międzynarodowe siły morskie starają się odzyskać statek porwany przez somalijskich piratów

Siły Morskie Unii Europejskiej (EUNAVFOR) w ścisłej współpracy z władzami lokalnymi Somalii w dalszym ciągu uważnie monitorują sytuację w związku z porwaniem bułgarskiego statku handlowego Ruen, pływającego pod maltańską banderą. Obecne jednostka ma znajdować się pomiędzy półwyspami Eyl i Xaafun (Somalia). Żądania porywaczy pozostają nieznane.
20.12.2023

Hanseatic Nature zamyka sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk

Hanseatic Nature wyjątkowy statek, specjalizujący się w odwiedzaniu arktycznych rejonów, w niedziele wpłynął do Portu Gdańsk. Jeszcze tego samego dnia wyruszył w dalszą podróż, zamykając tym sezon na wycieczkowce w gdańskim porcie.
18.12.2023

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe, ale także podbijają tradycyjnie męskie dziedziny. Jednym z najbardziej fascynujących przykładów jest rosnąca liczba kobiet, które z pasją i niemałą determinacją zajmują się budową jachtów.
07.12.2023

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Morski alarm w Brukseli. Klastry morskie przeciw dziurom w dekarbonizacji

Komisja Europejska walcząc z ociepleniem klimatu, urodziła „dziecko” w postaci opłat ETS. Okazało się, że w ten sposób „wylała dziecko z kąpielą” do Morza Śródziemnego. W tym miesiącu system handlu uprawnieniami do emisji CO2 w żegludze morskiej był przedmiotem intensywnych dyskusji prowadzonych przez Malta Maritime Forum (MMF).
18.11.2023

Mega statki odpłyną z portów UE unikając opłat ETS. Czy ominą również Morze Północne i Bałtyk?

Malta Maritime Forum wyraziło zaniepokojenie „bezpośrednim ryzykiem” prognozując, że operatorzy żeglugowi wycofają się z Malty w wyniku wprowadzenia w przyszłym roku przez Unię Europejską podatku ekologicznego.
13.11.2023

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska.
25.10.2023

Szukamy Startupów z branży morskiej!

Organizator programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna poszukuje startupów, które chcą przyspieszyć swój rozwój, zdobyć wsparcie doświadczonych mentorów oraz dostęp do zaawansowanej infrastruktury, a także wsparcie finansowe na realizację innowacyjnego rozwiązania!
23.10.2023

Nagrodzono dziennikarzy, którzy badali sprawę zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Grecji

Grecko-niemiecko-brytyjskie konsorcjum dziennikarzy zdobyło tegoroczną Nagrodę im. Daphne Caruany Galizii za śledztwo w sprawie zatonięcia w czerwcu u wybrzeży Grecji łodzi Adriana i śmierci ponad 600 migrantów. Nagrodę przyznaje Parlament Europejski.
18.10.2023

Firma Mobile Monitoring zwycięzcą Złotej Kotwicy na targach BaltExpo

W piątek, 12 października, firma Mobile Monitoring świętowała sukces na targach BaltExpo, które odbyły się na terenach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Tegoroczne targi, zgromadziły ponad 200 wystawców z 15 różnych krajów, przyciągając ponad 5000 odwiedzających. To było wyjątkowe wydarzenie, które dało możliwość nawiązania strategicznych kontaktów biznesowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami branży.
16.10.2023

KE proponuje uprawnienia do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Wniosek promuje zrównoważone zarządzanie stadami ryb w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz realizuje zobowiązania polityczne podjęte w deklaracjach z MedFish4Ever i Sofii.
10.10.2023

Ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

Przed nami ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mimo sporej przewagi liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk muszą uważać na atakujące załogi walczące o medale Klubowych Mistrzostw Polski, a nie mniej emocji będzie w strefie spadkowej gdzie zagrożonych jest aż 7 klubów. Regaty odbędą się w Nowym Sztynorcie na jeziorze Dargin w dniach 7 i 8 października.
06.10.2023

Niemcy sponsorują statki z migrantami

"Niemcy zawarli w negocjowanej właśnie umowie o imigrantach trik: same afiszują się na pokaz z niewinnością i dobrocią, a równocześnie trzymają ręce w kieszeniach i sponsorują milionami euro statki organizacji pozarządowych, które przywożą nielegalnych imigrantów do włoskich portów - powiedział w rozmowie z PAP prof. Marco Patricelli włoski historyk, autor książki "Ochotnik" o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
05.10.2023

"Morze" Władysława Ślewińskiego trafiło do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępniło zwiedzającym najnowszy nabytek zakupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest nim obraz zatytułowany „Morze”, autorstwa Władysława Ślewińskiego, namalowany przed 1905 rokiem. To wyjątkowe dzieło stanowi znakomity przykład charakterystycznej kompozycji artysty, ukazującej fragment skalistego wybrzeża Bretanii, które opływają morskie fale.
04.10.2023

Trwa rozprawa wicepremiera Salviniego za blokowanie w sierpniu 2019 r. sprowadzenia na ląd migrantów

W piątek, w bunkrze więzienia Pagliarelli w Palermo odbywa się kolejna rozprawa włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego. Jest oskarżony o blokowanie w sierpniu 2019 r. przez sześć dni wejścia do portu na wyspie Lampedusie hiszpańskiego statku "Open Arms" z 147 migrantami na pokładzie.
15.09.2023

Włochy. Rozbitkowie mówią o śmierci 41 migrantów w katastrofie łodzi

41 migrantów zginęło, gdy łódź, którą płynęli z tunezyjskiego portu Safakis wywróciła się podczas przeprawy przez Cieśninę Sycylijską - taką wiadomość przekazało czterech rozbitków, uratowanych w środę przez włoską Straż Przybrzeżną i załogę maltańskiego statku.
09.08.2023

CMA CGM otwiera nowy serwis oceaniczny do Portu Gdańsk

Dzięki nowemu serwisowi, Port Gdańsk uzyska bezpośrednie połączenie z Busan, największym portem kontenerowym Korei Południowej i 6. największym na świecie. Pierwsze zawinięcie kontenerowca armatora CMA CGM do terminalu Baltic Hub już 15 sierpnia. Od października, statki w ramach serwisu FAL1, będą zwijały do Gdańska regularnie w cyklu cotygodniowym.
03.08.2023

Afrykańskie, azjatyckie i europejskie dziury w sankcjach. Rosyjskie towary płyną na wszystkie rynki szerokim strumieniem

W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie miało miejsce ponad 1200 incydentów manipulowania lokalizacją (GNSS) przez operatorów statków. 63% wszystkich statków omijających sankcje zostało zidentyfikowanych jako powiązane z Rosją. To dwa z wielu godnych uwagi spostrzeżeń z raportu ryzyka firmy Windward, która śledzi ruch statków, wykorzystując sztuczną inteligencję Maritime AI™.
18.07.2023

Ślad węglowy na szlakach linowych maleje. Ale zbyt wolno

Ślad węglowy generowany przez floty działające w transporcie kontenerowym zmalały w pierwszym kwartale 2023 r. na 10 z 13 najbardziej ruchliwych serwisów liniowych – wynika z najnowszej analizy ekspertów firmy Xeneta. Największe emisje notowano na statkach obsługujących zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych po Daleki Wschód. Pozytywnie wyróżnił się operator Yang Ming, który „stał się „bohaterem emisji” w branży „drugi kwartał z rzędu” – podkreśla Emily Stausbøll z Xeneta.
15.07.2023

Malta również inwestuje w morską energetykę wiatrową

Na Malcie trwają prace nad ustawą, która umożliwi ustanowienie pierwszego w kraju przetargu na morską energetykę wiatrową oraz słoneczną.
12.07.2023

Sezon wycieczkowy w pełni. Viking Jupiter zawija do Portu Gdańsk [WIDEO]

Dziś rano w Gdańsku zakołysały się fale. Przy nabrzeżu Westerplatte zacumował majestatyczny wycieczkowiec Viking Jupiter. Potężny statek przyciąga spojrzenia swoimi wyjątkowymi parametrami i luksusowym wyposażeniem.
05.07.2023

Igrzyska Europejskie - złoty medal kobiecej czwórki kajakowej na 500 m

Kajakarki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto zdobyły w Krakowie złoty medal Igrzysk Europejskich w olimpijskiej konkurencji K4 500 m. Polki wyprzedziły o 0,92 sekundy Niemki, a trzecie miejsce zajęły Dunki.
22.06.2023

Niedzielne zmagania na PŚ w kajakarstwie. Polska z kolejnymi sukcesami

Dwa zwycięstwa zanotowały polskie osady podczas drugiego dnia finałów zawodów w Pucharu Świata w Poznaniu. W kajakowej dwójce na 500 m triumfowały Martyna Klatt i Helena Wiśniewska, a w mikście kanadyjkowym na 500 m zwyciężyli Juliusz Kitewski i Amelia Braun.
28.05.2023

PŚ w kajakarstwie – dobry początek Polaków, pięć osad już w finałach

Dobre wyścigi czwórek kajakowych, awans do finału m.in. Wiktora Głazunowa, Katarzyny Kołodziejczyk i Doroty Borowskiej – tak wyglądały przedpołudniowe starty polskich reprezentantów pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu.
26.05.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2023 r.

Miesiąc kwiecień wyjątkowo obfitował w różnorakie zdarzenia i szkody morskie, których naliczono 80. W poprzednim miesiącu marcu takich wypadków morskich było mniej, bo 61. Szczególnie dużo w kwietniu było wejść na mieliznę jednostek. Pojawiły się również pożary, zatonięcia statków, zaginięcia załogantów a także kolizje, w tym z oznaczonym na mapie wrakiem.
05.05.2023

Polska i Malta dzielą wspólne obawy względem niekontrolowanej migracji

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau oświadczył w Valletcie oświadczył, że władze Polski podzielają obawy Malty dotyczące niekontrolowanej migracji. "Polska i Malta jako kraje graniczne UE są bardziej niż inne narażone na nagłe zmiany tras migracyjnych i działalność grup przestępczych, zajmujących się przemytem ludzi".
21.04.2023

Pierwszy wycieczkowiec w Porcie Gdańsk oznaką początku sezonu

Do Gdańska wpłynął statek wycieczkowy Hamburg, będąc pierwszym z ok. 50, jakie mają pojawić się w tamtejszym porcie w trakcie sezonu. Coraz częstsze wizyty dużych jednostek są znakiem jego rosnących możliwości w zakresie ich przyjmowania oraz obsługi.
20.04.2023

W Porcie Gdańsk rusza kolejny sezon żeglugi wycieczkowej

Pierwszy w tym roku luksusowy statek pasażerski zacumuje w czwartek, 20 kwietnia przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Będzie to jednostka Hamburg, pływająca pod bahamską banderą, która wielokrotnie gościła w Gdańsku. W tym roku przywitamy ją dwukrotnie, bo również 20 maja. Wycieczkowiec ma 145 m długości, 21,5 m szerokości, 5,5 m zanurzenia oraz 15 067 GT. Jednostka może przyjąć na swój pokład do 420 pasażerów. Przybycie statku planowane jest na godz. 11.
19.04.2023

Polacy powalczą o medale w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii

Ponad 1200 zawodników i zawodniczek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski wystartuje w pierwszych w tym sezonie regatach Pucharu Świata klas olimpijskich. Tradycyjne regaty o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce rozpoczną się w poniedziałek 3 kwietnia i potrwają do soboty 8 kwietnia.
02.04.2023

Przekręty na morskich szlakach. Rosji (nie tylko) halsowanie między sankcjami

Rosja omijała sankcje, stosując proste chwyty z przeładunkiem towarów na morzu lub w porcie, lub wykorzystując zmiany bandery lub armatora. A pomagają jej armatorzy wielu państw, pływający pod wygodnymi banderami. A także wiele państw, które nie włączyły się w ogóle w proces ograniczenia handlu z Rosją. Wiele państw i firm wykorzystało ten moment do robienia na wojnie biznesu.
05.03.2023

Gaz-System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz-System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej - poinformował resort klimatu. Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.
20.02.2023

Góra lodowa kolosalna jak Londyn oderwała się od szelfu na Antarktydzie

Wycielenie gigantycznej góry lodowej z szelfu Brunt wydarzyło się w ubiegłą niedzielę i zostało potwierdzone przez organizację naukową British Antarctic Survey (BAS), która jako pierwsza zaobserwowała postępujące pęknięcia w lodzie o grubości 150 metrów już dekadę temu.
27.01.2023

Czarter na podróż – załadunek. Wybrane zagadnienia (Część I)

W systemie common law podkreśla się wyraźnie, iż operacja za/wyładunkowa jest „joint operation between shipper or charterer and the shipowner’’ (za Scrutton).
19.12.2022

Hiszpania. Migranci przepłynęli z Nigerii na Wyspy Kanaryjskie uczepieni płetwy sterowej tankowca

Trzej pasażerowie na gapę zostali uratowani przez hiszpańską straż przybrzeżną w Las Palmas w poniedziałek po tym, jak trwającą 11 dni podróż z Nigerii na Wyspy Kanaryjskie przetrwali, siedząc na płetwie sterowej tankowca.
29.11.2022

Okręt flagowy dla maltańskiej marynarki wojennej

Morskie siły zbrojne Malty zostały wzmocnione o patrolowiec P 71, który stanie się flagową jednostką tego niedużego, wyspiarskiego państwa. W ramach swoich zadań nowy okręt będzie patrolować i monitorować ruch jednostek morskich w centralnej części Morza Śródziemnego, a w razie potrzeby także realizować zadań ratowniczych (SAR).
12.11.2022

Włoski rząd kwestionuje prawo morza - Meloni chce się pozbyć migrantów

Jak podaje Reuters włoski premier Giorgia Meloni, rozprawia się łodziami ratunkowymi organizacji pozarządowych pływającymi po Morzu Śródziemnym, oskarżając je i mianując taksówkami dla migrantów.
11.11.2022

Promujący Polskę jacht I Love Poland trzeci na mecie śródziemnomorskich regat

Promujący Polskę jacht I Love Poland przypłynął trzeci na metę liczących 600 mil morskich prestiżowych żeglarskich regat śródziemnomorskich z Malty, wokół Sycylii – poinformował w środę PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej.
26.10.2022

MSC przejął dużego operatora holowników

Żeglugowy gigant MSC przejął włoskiego operatora holowniczego Rimorchiatori Mediterranei – trzecią co do wielkości firmę holowniczą świata.
24.10.2022

Sztormowe czasy dla floty rybackiej UE. Sektor dotknięty wysokimi cenami paliw

Rybołówstwo Unii Europejskiej będzie miało trudności z utrzymaniem rentowności z powodu gwałtownego wzrostu kosztów energii i inflacji w 2022 r. Flota rybacka UE może zakończyć 2022 r. ze stratami, wynika z najnowszego „2022 Annual Economic Report on the EU Fishing Fleet”.
16.10.2022

Handel UE z rosnącymi obrotami generuje ruch w portach. Dominuje import gazu

W II kwartale 2022 r. wartość eksportu wzrosła o 5,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a importu o 13,3%. Deficyt Unii Europejskiej handlowy wzrósł z 69 mld euro w pierwszym kwartale 2022 r. do 123 mld euro w drugim kwartale 2022 r. I widać to w transporcie morskim, a w portach w postaci rosnących powoli albo zmniejszających się obrotów zarówno w drobnicy jak i w masowych.
25.09.2022

Latarnia morska Rozewie kończy 200 lat! 10 września br. w południe spotkają się osoby pasjonujące się morską historią

10 września 2022 r. w samo południe przy zabytkowej latarni w Rozewiu Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego organizuje obchody 200-lecia tego pięknego, morskiego obiektu. Będzie okazja do poznania jednej z ciekawszych budowli na polskim morzem.
04.09.2022

Hiszpania. Kokaina ukryta na kontenerowcu

Hiszpańskie służby ujawniły próbę przemytu kokainy na pokładzie kontenerowca Voltaire linii CMA CGM, który przypłynął do Algeciras z Kolumbii. W proceder zamieszani byli członkowie załogi, ale sprawa jest w toku.
07.07.2022

Leviathan zezłomuje w sposób zrównoważony. Ekologiczny recykling od komina aż do stępki

Minęło ponad 10 lat od zatonięcia Costa Concordia i ponad 5 lat od wydania przez Komisję Unii Europejskiej uaktualnionych przepisów regulujących recykling statków przeznaczonych na złom. W świecie żeglugowym powszechnie wiadomo, że złomowanie statków to termin umowny.
20.06.2022

Laura Hołowacz z Pierścieniem Hallera

W sobotę w Centrum Kultiry Euroregionu Stara Rzeźnia odbyła się uroczystość wręczenia Pierścienia Hallera, najwyższego odznaczenia przyznawanego w Polsce przez Ligę Morską i Rzeczną. Przyznano także pięć wyróżnień PRO MARI NOSTRO. Ich liczba wynikała z faktu, że w ostatnich latach ze względu na pandemię COVID-19 nie przyznawano wyróżnień.
19.06.2022

MSC zapowiada, że kupi Global Ports Holding. Biznes pasażerski na morzu dynamicznie rośnie

Global Ports Holding Plc, największy na świecie operator portów wycieczkowych, poinformował w środę, że otrzymał propozycję kupna za aktywów przez Mediterranean Shipping Company (MSC).
19.06.2022

ABS i SpaceX Elona Muska pracują wspólnie nad bezzałogowymi jednostkami

ABS (American Bureau of Shipping) podpisała umowę o wspólnym projekcie rozwojowym (JDP) z producentem statków kosmicznych firmą SpaceX, specjalizującą się w komunikacji satelitarnej. Firma będzie oceniać bezzałogową jednostkę Elona Muska, do odzyskiwania rakiet, pod kątem jej autonomicznych funkcji.
16.06.2022

Rosja gotowa utworzyć korytarz dla statków opuszczających Ukrainę. Ale Moskwa stawia pewne warunki

Rosja jest gotowa zapewnić korytarz humanitarny dla statków przewożących żywność, które mogłyby opuścić Ukrainę, w zamian za zniesienie niektórych sankcji, jak donosi agencja prasowa Interfax, cytując rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Andrieja Rudenko.
28.05.2022

Były bankier, który stał się magnatem żeglugowym, zbija fortunę 19 miliardów dolarów dzięki pandemii

Gianluigi Aponte porzucił pracę w finansach, aby skupić się na żegludze. Teraz, kilkadziesiąt lat później, jest właścicielem jednej z największych morskich fortun na świecie.
22.05.2022

Trzy ofiary śmiertelne i dwie zaginione w wyniku zatonięcia holownika u wybrzeży Włoch

Trzy osoby zginęły, a dwie są nadal poszukiwane po tym, jak u wybrzeży południowych Włoch podczas ciągnięcia pontonu na trasie między Włochami a Albanią zatonął holownik, podała w czwartek straż przybrzeżna – podaje Reuters.
22.05.2022

Vattenfall - pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa produkująca H2

Firma Vattenfall otrzymała od rządu brytyjskiego 9,3 mln funtów dofinansowania na innowacje z funduszu Net Zero Innovation Portfolio Low Carbon Hydrogen Supply 2. Środki te zostaną wykorzystane na opracowanie pierwszej na świecie morskiej turbiny wiatrowej produkującej wodór, w której elektrolizer zostanie zamontowany bezpośrednio na działającej turbinie.
22.05.2022

Część państw UE nie chce objęcia sankcjami unijnych tankowców transportujących rosyjską ropę

Polska i inne państwa członkowskie nie zgodzą się na wyłączenie ropy naftowej z unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
13.05.2022

UE. Impas w sprawie embarga na ropę z Rosji; trwa szukanie kompromisu

Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. „To rozbijanie solidarności unijnej” – powiedział PAP unijny dyplomata.
10.05.2022

Hiszpańskie media: sankcje wobec Rosji nie są przestrzegane w portach

Sankcje nakładane przez Unię Europejską na Rosję za jej inwazję na Ukrainę nie działają w portach Hiszpanii - twierdzą media w tym kraju, odnotowując, że po wprowadzeniu ich w kwietniu rosyjskie towary wciąż docierają drogą morską do państw UE.
09.05.2022

Rozpoczęto budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Deweloper morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank poinformował, że rozpoczęto prace budowlane na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej. Załoga NKT ruszyła z instalacją pierwszego odcinka kabla eksportowego HVDC u wybrzeży Yorkshire.
03.05.2022

Pozytywny wpływ restrukturyzacji na wyniki Grupy OTL w 2021 roku

Wynik netto Grupy OTL wyniósł 106 mln zł i oprócz efektów restrukturyzacji zawiera także częściowo efekty odwrócenia odnotowanych w poprzednich latach strat. Wynik na działalności operacyjnej w 2021 r. sięgnął 117,9 mln zł, wobec straty -40,6 mln zł w roku poprzednim. Przychody ze sprzedaży Grupy OTL wyniosły w 2021 r. ponad 791 mln zł, o 7,3% mniej r/r, ze względu na wyłączenie z konsolidacji działalności sprzedanych i niekontynuowanych. W roku 2022 kluczowa działalność portowa przyniesie wysokie wzrosty sprzedaży i wyników. Zda
01.05.2022

Armator Avenir LNG współpracuje z PGNiG przy transporcie gazu

Armator Avenir LNG rozpoczął współpracę z litewską firmą handlową w zakresie transportu surowca na niewielkie odległości. Nabywcą gazu jest PGNiG.
13.04.2022

Turecki masowiec ostrzelany przez Rosjan

W niedzielę rosyjskie media poinformowały, że rosyjskie wojsko ostrzelało na wodach ukraińskich w okolicach Mariupola turecki cywilny statek.
11.04.2022

Sankcje i miny zmienią szlaki short sea shipping w Europie [GALERIA]

Napaść Rosji na Ukrainę wpłynęła nie tylko na globalne łańcuchy dostaw. W Europie drastycznie zmienił się układ połączeń short sea shipping. Morze Czarne praktycznie wypadło z gry.
11.04.2022

PAP: eksperci oceniają, że rosyjska ropa może wrócić na rynki tankowcami pod tanią banderą

Masowe ukrywanie położenia rosyjskich tankowców przez spedytorów może być wstępem do ich formalnego przekazania tanim banderom. To obchodzenie sankcji i ukrywanie tożsamości dostawców ropy – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE ropa z Rosji może wrócić na rynki „bocznymi drzwiami”.
07.04.2022

Pierwszy rosyjski superjacht zatrzymany na wodach brytyjskich

Pierwszy rosyjski superjacht został zatrzymany na wodach Wielkiej Brytanii w ramach sankcji nałożonych przez jej rząd na Rosję - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo transportu.
29.03.2022

Umowa o budowę statku – rozliczenie "liquidated damages"

Co do zasady, większość umów o budowę statków (w tym podstawowe formularze typu „SAJ form”, „NEWBUILDCON form” itp.), przewidują, iż naliczone kary umowne („liquidated damages”), winny być rozliczone, czy to w formie potrącenia wzajemnych należności Stoczni („Seller”) i armatora („Buyer”) lub w formie odrębnej płatności gotówkowej płaconej przez Stocznię na rzecz armatora (w kwocie odpowiadającej wysokości naliczonych kar umownych). Systemowo, przyjmuje się, iż czasem, w którym takie rozliczenie winno nastąpić, jest data zakończe
23.03.2022

Niemcy i Norwegia zainwestują w rurociąg wodorowy?

Niemcy i Norwegia rozważają budowę rurociągu wodorowego łączącego oba kraje, aby zmniejszyć zależność Europy od dostaw surowców z Rosji.
20.03.2022

Grimaldi wprowadził na rynek kolejny ekologiczny ro-rowiec piątej generacji

Grimaldi odebrał szósty statek ro-ro Eco Malta. Ceremonia miała miejsce w chińskiej stoczni Jinling znajdującej się w Nanjing. Statek GG5G to największa na świecie jednostka typu ro-ro przeznaczona do żeglugi morskiej bliskiego zasięgu.
13.03.2022

SEA-EU. Kolejne uczelnie nadmorskie w sojuszu

Do SEA-EU należały do niedawna europejskie nadmorskie uczelnie z Gdańska (Uniwersytet Gdański), Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu oraz Malty. Idea polega na stworzeniu międzynarodowego i interdyscyplinarnego Uniwersytetu Europejskiego. W założeniu, działająca w ramach konsorcjum sieć uczelni, chce prowadzić m.in. współpracę naukową, badawczą oraz wymianę studencką. Do sojuszu właśnie dołączyły uczelnie z Włoch, Portugalii oraz Norwegii, zwiększając liczbę partnerów z sześciu do dziewięciu.
14.02.2022

Zderzenie statków w pobliżu Amsterdamu

Do zderzenia pełnomorskiego statku z tankowcem doszło w poniedziałek u wybrzeży Ijmuiden niedaleko Amsterdamu. Na pokład jednostki o nazwie Julietta D. wdarła się woda. Uratowano wszystkich członków załogi, jednak statek dryfuje u wybrzeży Holandii.
31.01.2022

Rozliczenia marynarzy: Malta jednak od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Malty o zmianie umowy między oboma rządami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Valletcie 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie 6 kwietnia 2011 roku.
20.01.2022

Cape Akritas rekordowym statkiem w Gdyni

Kontenerowiec Cape Akritas, który dziś wpłynął do terminalu BCT w Porcie Gdynia, pobił rekord pod względem pojemności i ładowności pośród wpływających do Gdyni jednostek.
29.12.2021

Porażka Polski w wyborach do Rady IMO

Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) wybrało skład Rady, która jest organem wykonawczym organizacji. Kandydatura Polski została odrzucona.
12.12.2021

Podatki marynarskie: Nowy/Polski Ład, a marynarze

Dnia 01 października 2021 roku sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych powszechnie określaną „Nowym/Polskim Ładem”. Z kolei dnia 28 października 2021 roku ustawy te uchwalił Senat wydłużając m.in. datę wejścia w życie tych zmian na dzień 1 stycznia 2023 roku.
18.11.2021

UWAGA-Podatki marynarskie: safety first!

Niestety ostatnie miesiące są bardzo trudne dla wielu marynarzy w związku z coraz bardziej nieprawnymi i opresyjnymi działaniami aparatu skarbowego w Polsce. Z miesiąca na miesiąc marynarze są konfrontowani z bezzasadnymi wezwaniami, decyzjami wymiarowymi oraz zajęciami rachunków bankowych marynarzy na bezprecedensową skalę, co kreuje większą niż zwykle nerwowość w środowisku marynarskim.
18.11.2021

Podatki marynarskie: od 2022 roku Malta nowe zasady rozliczania podatków?

Dnia 30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie dnia 6 kwietnia 2011 roku.
04.11.2021

Cel osiągniecia przez Ørsted neutralności klimatycznej jest zgodny z wymaganiami naukowców

Duński potentat Ørsted jest pierwszą firmą energetyczną na świecie z długoterminowym, opartym na naukowych podstawach celem neutralności klimatycznej. Potentat wiatrowy chce zrealizować swoje ambicje do 2040 roku. Jego zamierzenia są zgodne z założeniami Porozumienia Paryskiego.
01.11.2021

Jacht "I Love Poland" wrócił na Maltę - na metę regat wokół Sycylii

Promujący Polskę jacht „I Love Poland”, który startował w liczących 600 mil morskich prestiżowych żeglarskich regatach śródziemnomorskich wokół Sycylii, we wtorek w nocy w głównej stawce łodzi powrócił na Maltę, gdzie były start i meta wyścigu.
26.10.2021

Gaz w cenie - grecki armator wpasowuje się w rynek i odbiera nowoczesne statki do przewozu LNG

W ramach nowej serii naszych analiz dotyczących rynku żeglugowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji okrętowych i budów jednostek pływających. Tym razem opiszemy jednostki stosowane do przewozu ładunku skroplonego gazu ziemnego, w ciekłym stanie skupienia, tzw. LNG (ang. liquefied natural gas), które niedawno zostały odebrane przez greckiego armatora z azjatyckiej stoczni i weszły do bieżącej eksploatacji.
25.10.2021

Jacht "I Love Poland" Polskiej Fundacji Narodowej bierze udział regatach śródziemnomorskich

Promujący Polskę jacht "I Love Poland", którego właścicielem jest Polska Fundacja Narodowa płynie w liczących 600 mil śródziemnomorskich regatach żeglarskich z Malty wokół Sycylii i z powrotem na Maltę – poinformował w niedzielę PAP Temistokles Brodowski z PFN.
25.10.2021

Richard Gere świadkiem we włoskim procesie dot. przetrzymywania imigrantów na statku

Sąd we włoskim Palermo zdecydował, że hollywoodzki gwiazdor Richard Gere ma złożyć zeznania w procesie byłego szefa włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Matteo Salviniego, który jest oskarżony o pozbawienie wolności 147 migrantów i przetrzymywanie ich na statku organizacji pozarządowej.
23.10.2021

Romowicz: "Polska bandera to pilna potrzeba biznesowa, a nie kwestia sentymentów" [WYWIAD]

- Uważam, że to właśnie teraz jest świetny czas, żeby dynamicznie zabrać się za tworzenie drugiego nowoczesnego rejestru polskiej bandery - mówi radca prawny Mateusz Romowicz.
05.10.2021

POL Stella, nowa perełka we flocie PLO. Prezes: "Odbudowujemy flotę i patrzymy w przyszłość stawiając na zespół" [WIDEO]

POL Stella o długości 193 metrów to drugi bliźniaczy statek ro-ro, który Polskie Linie Oceaniczne kupiły w lipcu od tureckiego armatora. – Świętujemy sukces chcąc rozszerzać kierunki rozwoju, między innymi na offshore. Gospodarka morska powinna grać dużą rolę w naszym regionie – powiedziała prezes Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
12.08.2021

Nowy koncept Sunreef Yachts: Wyższy poziom innowacji

Od pierwszego dnia działalności, Sunreef Yachts pozycjonuje się jako lider w projektowaniu i produkcji luksusowych katamaranów. Stocznia wprowadziła jedne z najbardziej niezwykłych projektów w branży wielokadłubowców, w tym pierwszy na świecie katamaran z pokładem słonecznym. Zaprezentowany w 2003 roku przez założyciela i prezesa firmy, Francisa Lappa, pierwszy luksusowy jacht Sunreef Yachts narodził się z innowacyjnego planu aranżacji wnętrz, zanim nabrał ostatecznego kształtu.
20.07.2021

Wärtsilä przeprowadza pełne testy silników z wykorzystaniem wodoru i amoniaku

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä niedawno zakończyła pełne testy silników wykorzystujące wodór i paliwo amoniakalne, opisując je jako kluczowe dla dekarbonizacji sektora energetycznego i morskiego.
19.07.2021

CMA CGM z nowym połączeniem na Morzu Śródziemnym

CMA CGM uruchamia nowe połączenie na Morzu Śródziemnym. 7 lipca dwa statki rozpoczną rejsy na trasie Ambarli – Gebze – Gemlik – Triest – Koper – Wenecja – Malta – Ambarli.
02.07.2021

Mercy Ships odebrała największy cywilny statek szpitalny na świecie

Największy na świecie cywilny statek szpitalny, Global Mercy, został właśnie przekazany organizacji charytatywnej Mercy Ships.
29.06.2021

Ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

W tegorocznej operacji "30 Days at Sea 3.0" wzięło udział 67 krajów. "Działania doprowadziły do zidentyfikowania wielu przestępstw, od nielegalnego zrzutu po handel odpadami, oraz do zbadania tysięcy podejrzanych na całym świecie" - podał.
30.04.2021

Izraelski statek zaatakowany na wodach Zatoki Perskiej

Należący do izraelskiej firmy statek towarowy Hyperion został zaatakowany we wtorek w pobliżu portu Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformowały na Twitterze dwa proirańskie media z siedzibą w Libanie. Według nieoficjalnych informacji nikt nie zginął.
14.04.2021

Sztuczna inteligencja i widzenie maszynowe – roboty przejęły nasze najnowsze laboratorium

W nowym laboratorium na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji mamy cztery nowe roboty humanoidalne. Ich możliwości od kilku tygodni poznają nasi naukowcy.
31.03.2021

Porty morskie w rozmowach ministrów ds. transportu Polski i Słowenii

Wzmocnienie współpracy w obszarze infrastruktury i transportu między Polską i Słowenią było przedmiotem rozmów ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Marka Gróbarczyka z ministrem infrastruktury Słowenii Jernejem Vrtovecem.
23.02.2021

Podatki marynarskie: Malta z ulgą abolicyjną od 2022 roku?

30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie dnia 6 kwietnia 2011 roku.
19.02.2021

Szczecin i Świnoujście – praca zespołowa, czyli jak osiągnąć sukces w biznesie portowym

Szczecin i Świnoujście, a w zasadzie Zespół Morskich Portów Szczecin – Świnoujście to organizm gospodarczy kierowany przez jeden zarząd. Taki model organizacji pozwala na prowadzenie wspólnej polityki planistycznej, inwestycyjnej i operacyjnej. Na konkurencyjnym rynku portowym jest to niezaprzeczalnym atutem, zapewniającym ugruntowaną pozycję z dobrymi perspektywami na przyszłość nie tylko dla samych portów, ale również i korzystających z nich statków.
15.02.2021

Damen dostarczył nowoczesną jednostkę dla maltańskiego operatora holowników

15 stycznia Damen Shipyards Group przekazał holownik nowej generacji Damen RSD Tug 2513 armatorowi Tug Malta. Jednostka o nazwie Senglea dołączy to sporej floty holowników zbudowanych przez Damen.
28.01.2021

Przedsiębiorcy mogą nie mieć z czego podnosić płac minimalnych. To może przesądzić o decyzji o zwolnieniach

Podatek cukrowy, konieczność zgłaszania umów cywilnoprawnych do ZUS, zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych, podniesienie płacy minimalnej o 200 złotych brutto. Zmian podatkowych i okołopodatkowych rok 2021 przynosi całkiem sporo. Według ekspertów dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorców w epicentrum gospodarczego kryzysu i pandemii koronawirusa to nie jest dobry pomysł. Północna Izba Gospodarcza wsłuchując się w głos przedsiębiorców krytycznie ocenia podniesienie płacy minimalnej. Dotyczy to w dużej mierze branż, które najs
02.01.2021

Rozdano Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020!

W tym roku dużo wydarzeń sportowych jest odwoływanych, przesuwanych lub przenoszonych do internetu. Nie inaczej było z rozdaniem wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020, którego wyniki ogłoszono on-line w środę 23.12.2020 o godzinie 12.00.
23.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowym promie zwodowanym w Gdańsku dla kanadyjskiego giganta

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wodowaniu nowego, kolejnego już statku, który zbudowano w Polsce dla firmy BC Ferries.
22.12.2020

Atak piratów na statek Polskich Linii Oceanicznych

W poniedziałek rano na wodach Zatoki Gwinejskiej u wybrzeży Afryki doszło do nieudanej próby porwania kontenerowca M/S Port Gdynia. W załodze statku jest 20 polskich marynarzy. "Piraci po nieudanym ataku ostrzelali mostek i zeszli z jednostki" - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
21.12.2020

Utrzymuje się pozytywny trend na rynku pracy

Wedle danych Eurostatu spadek zapotrzebowania na pracę, mierzony liczbą pracujących oraz liczbą przepracowanych godzin, był minimalny w drugim kwartale, a w trzecim byliśmy jedyną gospodarką, która zanotowała wzrost w obu kategoriach - powiedział PAP Piotr Bujak, ekonomista PKO BP.
10.12.2020

Kraje południa Europy naciskają na obowiązkową relokację w pakcie migracyjnym

Grecja, Włochy, Hiszpania i Malta krytykują propozycje KE dotyczące nowego paktu o migracji i azylu. Krajom południa nie podoba się "brak równowagi", który widzą w proponowanych elementach dotyczących solidarności. Ich zdaniem należy wrócić do "obowiązkowej relokacji".
27.11.2020

Wybuch miny w saudyjskim porcie. Uszkodzony tankowiec

Dzierżawiony przez Grecję tankowiec został uszkodzony w wyniku eksplozji miny w saudyjskim terminalu - poinformowała w środę brytyjska morska firma ochroniarska Ambrey. Uszkodzony został kadłub jednostki.
25.11.2020

Żegluga a prawo dotyczące ratowania migrantów

W odniesieniu do aspektów moralnych ratowania życia na morzu, należy mieć na uwadze przepisy prawa, które regulują tę kwestie. Przytaczając sytuacje, która miała miejsce w związku z uratowaniem migrantów przez tankowiec Maersk Etienne na prośbę maltańskiego centrum SAR, warto pochylić się nad związanymi z tym problemami. Zapisy dotyczące obowiązku ratowania życia znajdowały się od zarania dziejów w kodeksach etycznych różnych wyznań religijnych, jak również w przepisach prawa morskiego na całym świecie.
03.11.2020

Złomowanie statków w Południowej Azji kwitnie pomimo pandemii koronawirusa

W trzecim kwartale 2020 roku zezłomowano łącznie 170 statków. Z tego 65%, czyli 110 statków, sprzedano na plaże Azji Południowej, wynika z ostatniego kwartalnego raportu opublikowanego przez platformę NGO Shipbreaking Platform
27.10.2020

Pilotaż Energi Oświetlenia w Porcie Gdynia rozpoczęty i nagrodzony

Na terenie Portu Gdynia na parkingu przy ul. Polskiej 39 działa już pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych zamontowana przez Energę Oświetlenie na słupie oświetleniowym. Docenione przez jury prestiżowego konkursu przedsięwzięcie Energi z Grupy ORLEN i Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA, to nie jedyny innowacyjny pilotaż koncernu realizowany w ostatnich latach w Gdyni.
23.10.2020

Jacht I love Poland na mecie regat wokół Sycylii

Promujący Polskę jacht „I Love Poland”, który startował w liczących 600 mil morskich regatach żeglarskich wokół Sycylii powrócił na Maltę, gdzie były start i meta wyścigu. Wyścig trwa i nie wiadomo jeszcze które miejsce zajmie załoga po korekcie wyników.
21.10.2020

Jacht I Love Poland startuje z Malty na regaty wokół Sycylii

Promujący Polskę jacht „I Love Poland” wystartuje w sobotę z Malty w liczących 600 mil morskich regatach żeglarskich wokół Sycylii. W załodze znaleźli się m.in. absolwenci zapoczątkowanych przez PFN szkoleń młodych żeglarzy.
17.10.2020

Malta przejęła 23 łodzie motorowe. Były wykorzystane do przemycania migrantów?

Rząd maltański ogłosił przejęcie i konfiskatę 23 łodzi motorowych, które płynęły do Libii, w związku z podejrzeniem o ich wykorzystanie do przemytu migrantów do Europy.
16.10.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Wyrusz w podróż po oceanach i zdobywaj wiedzę

Zrozumienie naszego oceanu jest drogą do zrównoważonej, długotrwałej przyszłości. Zanurz się w holistycznym nauczaniu o oceanie obejmującym nauki przyrodnicze, ekonomię, filozofię i prawo z #GEOMAR, #KielMarineScience i IOI Malta dzięki bezpłatnemu Masowemu Otwartemu Kursowi Online „Jedna planeta - jeden ocean: od nauki do rozwiązań".
05.10.2020

Nowy statek ro-ro Polskich Linii Oceanicznych - pierwszy nabytek od 30 lat

Polskie Linie Oceaniczne pierwszy raz od 30 lat powiększyły swoją flotę o nowy statek. Zakupiona 24 września jednostka, nazwana POL Maris, to 10-letni statek typu ro-ro, który zastąpi wysłużony M/V Żerań.
01.10.2020

Polskie Linie Oceaniczne z nowym statkiem ro-ro POL Maris

Dnia 24 września 2020r. Polskie Linie Oceaniczne weszły w posiadanie nowej jednostki typu Ro-Ro o pojemności 29004 GT i długości linii ładunkowej 3663m.
29.09.2020

Grecja: 12 członków załogi wycieczkowca zakażonych koronawirusem

Dwunastu członków załogi statku wycieczkowego pływającego pod banderą maltańską, na którego pokładzie znajduje się ponad 1,5 tys. osób, uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa i zostało odizolowanych - poinformowały w poniedziałek greckie władze.
28.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – nie aż tak źle? (tydzień 36-38)

Jak pokazują dane ostatnich tygodni wiele z rynków żeglugowych wykazuje się poprawą i wskazuje w wielu przypadkach na w miarę dobre bieżące wyniki operacyjne armatorów. Szczególnie dotyczy to w głównej mierze transportu kontenerowego (obsługa bieżącej konsumpcji), statków wielozadaniowych (związane z ładunkami inwestycyjno - projektowymi) jak i transportu i wymiany handlowej bliskiego zasięgu (promy i statki ro-ro).
21.09.2020

Costa Cruises przedstawia nowy harmonogram rejsów na zimę

W tym miesiącu rejsy wznowiono na statkach Costa Deliziosa i Costa Diadema. Costa Cruises będzie stopniowo zwiększać liczbę pływających wycieczkowców, których oferta będzie kierowana do mieszkańców Europy zgodnie z postanowieniami włoskiego rządu. Najpopularniejsze trasy włoskiego armatora obejmują: Morze Śródziemne, Wyspy Kanaryjskie, a także rejsy dookoła świata. Zimą 2020/2021 zadebiutuje statek Costa Firenze.
17.09.2020

Stocznia Wight Shipyard dostarczyła 4 jednocześnie budowane promy na Maltę

Wight Shipyard Co (WSC), jako pierwsza stocznia w Wielkiej Brytanii, zbudowała jednocześnie cztery promy w swoim zakładzie w Cowes. Jednostki powstały dla maltańskiego organizatora wycieczek.
11.09.2020

Polska flota handlowa – powrót do źródeł pilnie potrzebny

Po odzyskaniu niepodległości Polska nie miała własnej floty handlowej. Ówcześni rządzący zdawali sobie sprawę, że taki stan rzeczy nie jest korzystny dla państwa. Trochę zajęło, bo wiele było spraw pilnych. Ale w 1925 r. prezydent S. Wojciechowski ogłosił Ustawę o popieraniu polskiej żeglugi morskiej.
07.09.2020

Podatki marynarskie: Likwidacja ulgi abolicyjnej w 2021 roku?

W opublikowanym dnia 4 września 2020 roku wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o przygotowywanym przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (projekt nr UD 126).
07.09.2020

Były statek PŻB Silesia zostanie ośrodkiem dla migrantów na Malcie

Pasażersko-samochodowy prom Galaxy, należący niegdyś do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej pod nazwą "Silesia", zostanie teraz wykorzystany przez maltański rząd jako kwatera dla migrantów, przybywających do kraju. Prom wraz z pasażerami zostanie zakotwiczony na morzu. Działanie ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
03.09.2020

Jacht I Love Poland wyciągnięty z wody. Przejdzie teraz prace stoczniowe

Jacht I Love Poland jest zacumowany w Cascais, gdzie 11 sierpnia 2020 r. został wyciągnięty z wody, aby przeprowadzić coroczne prace stoczniowe - podała Polska Fundacja Narodowa w nawiązaniu do artykułu rmf24.pl.
02.09.2020

Mistrzostwa Polski Katamaranów 2020 zakończone [foto]

W dniach 21-23 sierpnia odbyły się w Sopocie Mistrzostwa Polski Katamaranów w klasach Open, Topcat K2 i A class. Wystartowało 50 dwukadłubowych jednostek z całej Polski oraz Czech i Niemiec.
24.08.2020

MŻMP ORC International 2020 – „PGO GoodSpeed” broni tytułu [foto]

Załoga Jerzego Brezdenia (JKMW Kotwica) na jachcie „Hadar” w grupie A i żeglarze ścigający się na jachcie „PGO GoodSpeed” ze skiperem Łukaszem Trzcińskim (Marina Urody Gdynia) w grupie B – oto tegoroczni triumfatorzy Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC International załóg wieloosobowych. Rozgrywana na Zatoce Gdańskiej od 21 sierpnia impreza zakończyła się w niedzielę 23 sierpnia w Gdańsku.
24.08.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

Morze Śródziemne i Morze Czarne: KE proponuje uprawnienia do połowów na 2021 r

Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2021 r. na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.
17.08.2020

Polska uznana przez Norwegię za kraj "czerwony" z powodu koronawirusa

Norweski rząd uznał wczoraj Polskę, za kraj "czerwony" z powodu przyrostu zakażeń COVID-19. Obok naszego kraju na norweskiej liście znalazły się Holandia, Islandia, Wyspy Owcze, Malta oraz Cypr.
13.08.2020

Malta: 65 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym ma koronawirusa

Co najmniej 65 spośród 94 migrantów, którzy w poniedziałek zostali uratowani na Morzu Śródziemnym przez siły zbrojne Malty, jest zakażonych koronawirusem - poinformowało we wtorek maltańskie ministerstwo zdrowia.
28.07.2020

Malta: Uratowano 95 migrantów z tonącego pontonu

Podczas operacji na Morzu Śródziemnym siły zbrojne Malty uratowały 95 migrantów z tonącego pontonu - poinformowały w poniedziałek późnym wieczorem maltańskie władze.
28.07.2020

Macron chce, by UE pomogła Grecji i Cyprowi w sporze z Turcją

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że UE popełniłaby bardzo poważny błąd, nie odpowiadając na prowokacje Turcji na Morzu Śródziemnym i Egejskim. Doprowadziły one do postawienia w stan gotowości marynarki wojennej Grecji.
23.07.2020

"Wielki koncert nocy letniej" na 70-lecie Portu Szczecin-Świnoujście

W sobotni (18.07.) wieczór widzowie telewizyjnej Dwójki wypłynęli na wody szczecińskiego portu. To wszystko z okazji „Wielkiego koncertu nocy letniej” oraz jubileuszu 70-lecia Portów Szczecin-Świnoujście.
19.07.2020

Potwierdzono zakażenia na kolejnym tankowcu u brzegów Andaluzji

Służby sanitarne Hiszpanii potwierdziły zakażenia koronawirusem na pokładzie płynącego z Nigerii tankowca Samus Swan. To drugi od niedzieli maltański statek, który przybił z zakażonymi członkami załogi do brzegów Andaluzji, na południu Hiszpanii.
09.07.2020

Cztery zachorowania na Covid-19 na tankowcu w okolicach Huelvy

Co najmniej czterech członków załogi maltańskiego tankowca, odbywającego regularne kursy do portów Hiszpanii i Portugalii, zachorowało na Covid-19. Kapitan jednostki wezwał władze Hiszpanii o wydanie pozwolenia na wpłynięcie do portu w Huelvie, na południowym zachodzie tego kraju.
09.07.2020

Statek NGO ze 180 migrantami płynie w stronę Sycylii

Statek organizacji pozarządowej Ocean Viking ze 180 migrantami uratowanymi na morzu 25 i 26 czerwca otrzymał w niedzielę od MSW Włoch zgodę na płynięcie do Porto Empedocle na Sycylii. Jednostka dotrze tam w poniedziałek, a migranci przejdą kwarantannę.
05.07.2020

Włochy: sześciu migrantów próbowało popełnić samobójstwo na statku

Organizacja charytatywna SOS Mediterranee poinformowała w piątek, że na jej statku sześciu z uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów próbowało popełnić samobójstwo. Zachowanie innych migrantów ma zagrażać bezpieczeństwu załogi.
04.07.2020

Pierwsza dostawa LNG drogą morską do terminala PGNiG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało pierwszy dostarczony drogą morską ładunek skroplonego gazu ziemnego w nadbrzeżnej stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Od początku kwietnia, odkąd PGNiG pełni rolę wyłącznego użytkownika instalacji, wyjechało już stamtąd ponad 50 autocystern z LNG z łącznym wolumenem prawie tysiąca ton.
12.06.2020

Skan 3D siłowni okrętowej w Niemczech w wykonaniu SEACON Engineering

Wraz ze stopniowym odmrażaniem gospodarki i powrotem wielu firm do standardowej działalności, biuro projektowe SEACON Engineering również zdecydowało się reaktywować swoje usługi.
11.06.2020

Komisja transportu poparła przepisy dot. przewoźników, tzw. pakiet mobilności

Komisja transportu PE w poniedziałkowych głosowaniach poparła kontrowersyjne przepisy dotyczące przewoźników drogowych, tzw. pakiet mobilności. W lipcu nad nowy przepisami ma głosować Parlament Europejski na sesji plenarnej.
08.06.2020

Rusza Polska Liga Żeglarska

Polska Liga Żeglarska startuje już w ten weekend. 6 i 7 czerwca w Szczecinie pierwsza z 4 rund Ekstraklasy czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Natomiast 1 Liga rozpocznie swoje zmagania w lipcu regatami w Sopocie.
02.06.2020

Katamarany rozpoczynają sezon regatowy

W dniach 6-7 czerwca 2020 obędą się w Sopocie regaty Sopot Catamaran Cup. Regaty będą jednymi z pierwszych regat na świecie po odmrożeniu restrykcji związanych z COVID – 19.
02.06.2020

Postępowanie restrukturyzacyjne jako ostatnia deska ratunku?

Wydarzenia ostatnich miesięcy znacząco wpłynęły na sytuację finansową wielu przedsiębiorców branży morskiej. Coraz więcej osób – czy to prowadzących działalność gospodarczą, czy też spółek prawa handlowego napotyka na problem niewypłacalności, pomimo podejmowanych przez państwo działań mających na celu zapobieżenie skutkom epidemii. Niekiedy ostatnią deską ratunku może okazać się postępowanie restrukturyzacyjne, które z założenia ma na celu utrzymanie bytu prawnego przedsiębiorstwa przy jednoczesnej restrukturyzacji zadłuż
02.06.2020

„Adam Asnyk” - statek Chipolbroku przywozi kolejny ładunek elementów wież wiatrowych (foto, wideo)

25 maja do gdyńskiego portu zawitał „Adam Asnyk” - wielozadaniowy statek Polsko Chińskiego Towarzystwa Okrętowego „Chipolbrok”, który przywiózł kolejną partię elementów wież wiatrowych. Główna operacja wyładunkowa została przeprowadzona przy nabrzeżu Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w ciągu zaledwie jednej doby, po czym jednostka została przeholowana na nabrzeże Rumuńskie celem przeprowadzenia dalszych operacji przeładunkowych. Wyjście statku z portu nastąpiło 27 maja późnym wieczorem tak, aby około północy minąć Hel i
01.06.2020

Załadunek olbrzymich szpul w OT Port Gdynia (foto, wideo)

W środę, 27 maja w OT Port Gdynia przy głębokowodnym stanowisku o max. zanurzeniu 13 m, przy Nabrzeżu Rumuńskim, miał miejsce załadunek 19 szpul wraz z osprzętem. Ze względu na łączną masę ładunku wynoszącą 915 ton, do operacji użyto zarówno ciężkich dźwigów portowych, jak i dźwigów statkowych.
28.05.2020

UE: Borrell liczy, że Malta wycofa swoje obiekcje dot. operacji Irini na M. Śródziemnym

Szef dyplomacji UE Josep Borrell liczy, że Malta wycofa w najbliższych dniach swoje obiekcje dotyczące finansowania operacji Irini na Morzu Śródziemnym, której celem jest kontrola embarga na dostawy broni do Libii. Malta, która zmaga się z presją migracyjną, zagroziła zablokowaniem funduszy dla unijnej operacji.
13.05.2020

Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce

Z uwagi na fakt, iż ostatnio do Kancelarii napływają coraz to bardziej zaskakujące informacje od marynarzy, którzy wyrażają obawę, że brak „przepracowania co najmniej 183 dni na statku w 2020 roku” jest równoważny z opodatkowaniem w Polsce, w poniższej publikacji wyjaśnię jak to faktycznie wygląda z perspektywy regulacji podatkowych.
27.02.2020

Ostrzeżenia przed powodziami po przejściu sztormu Dennis

W Wielkiej Brytanii trwa w poniedziałek usuwanie skutków sztormu Dennis, który przeszedł przez ten kraj w miniony weekend, powodując licznie powodzie i osunięcia się ziemi. W poniedziałek po południu nadal obowiązuje ponad 260 ostrzeżeń powodziowych.
17.02.2020

Ponad 400 migrantów na statku organizacji pozarządowych Ocean Viking

407 migrantów znajduje się na pokładzie statku organizacji pozarządowych Ocean Viking, który przeprowadził w ostatnich dniach kilka operacji na Morzu Śródziemnym. W nocy z niedzieli na poniedziałek uratowano ponad 180 migrantów - podała włoska agencja Ansa.
27.01.2020

Na Morzu Śródziemnym statek NGO uratował ponad 220 migrantów

223 migrantów uratowała na Morzu Śródziemnym podczas trzech operacji załoga statku organizacji pozarządowych Ocean Viking. Jednostka czeka na wskazanie jej portu, do którego może zawinąć.
26.01.2020

Eurostat: udział energii odnawialnej w UE wzrósł do poziomu 18 proc.

Udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii wyniósł w UE w 2018 r. 18 proc. - podał w czwartek Eurostat. 12 krajów członkowskich już osiągnęło swoje cele na 2020 r. Polska, jak wiele innych państw unijnych, może mieć z tym problem.
23.01.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.