• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Góra lodowa kolosalna jak Londyn oderwała się od szelfu na Antarktydzie

jb

27.01.2023 11:29 Źródło: BAS
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Góra lodowa kolosalna jak Londyn oderwała się od szelfu na Antarktydzie

Partnerzy portalu

Góra lodowa kolosalna jak Londyn oderwała się od szelfu na Antarktydzie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter @ESA_EO

Wycielenie gigantycznej góry lodowej z szelfu Brunt wydarzyło się w ubiegłą niedzielę i zostało potwierdzone przez organizację naukową British Antarctic Survey (BAS), która jako pierwsza zaobserwowała postępujące pęknięcia w lodzie o grubości 150 metrów już dekadę temu.

Nowa góra lodowa ma powierzchnię ok. 1550 km kwadratowych czyli tyle co Londyn.

To już drugie takie zjawisko na tym obszarze w ciągu ostatnich dwóch lat. W lutym 2021 r. wycieliła się bowiem nieco mniejsza bryła nazwana A74. Przewiduje się, że nowa góra lodowa będzie podążać podobną ścieżką, tj. Antarktycznym Prądem Wstecznym, w kierunku Morza Weddella.

Proces odłamywania się fragmentów lodowca nosi nazwę cielenia się lodowca. Naukowcy zapewniają, że ostatnie wycielenie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym.

– Spodziewaliśmy się tego zdarzenia, jest ono częścią naturalnego zachowania szelfu lodowego Brunt. Nie miało to związku ze zmianami klimatycznymi. Nasze zespoły naukowe i operacyjne nadal monitorują szelf w czasie rzeczywistym, aby upewnić się, że jest on bezpieczny – mówi profesor Dominic Hodgson, glacjolog z BAS.

Nowa góra lodowa otrzymała nazwę A81.

Dziękujemy za wysłane grafiki.