• <

Wynik wyszukiwania - "Bremerhaven" - Wiadomości

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Tak wyglądają kontenerowce XXI wieku. CMA CGM Mermaid debiutuje w Porcie Gdańsk

Dziś w terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk miała miejsce widowiskowa chwila – pierwsze zawinięcie nowoczesnego kontenerowca CMA CGM Mermaid.
24.04.2024

Reforma celna EU. W porcie morskim UE towar tymczasowy do 90 dni na składzie

Jeszcze w lutym Parlament Europejski zdecyduje o regulacjach celnych na granicach UE. To będą ważne decyzje dla działalności portów morskich i działających na ich ternie operatorów, spedytorów, agentów morskich i agencji celnych oraz urzędów „Popierając założenia reformy celnej polegające na znacznej poprawie efektywności procedur celnych w UE, European Sea Ports Organisation (ESPO) podzieliła się z ustawodawcami szeregiem obaw związanych z nowym kodeksem celnym” – informuje kierownictwo ESPO.
16.02.2024

Pierwszy kontenerowiec na amoniak będzie pływał po Morzu Północnym

Yara Eyde – tak nazywać się będzie pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany amoniakiem. Powstanie w Chinach i docelowo będzie pływał między Norwegią i Niemcami.
16.02.2024

Polskie porty mogą stracić bezpośrednie połączenie z Azją?

Maersk, jeden z największych przewoźników ogłosił, że od przyszłego roku najważniejsze linie z Azji będą kończyły kursy w głównych portach Morza Północnego. W obliczu takich zmian najbardziej zagrożony jest gdański terminal Baltic Hub.
11.02.2024

Rolnicy blokowali dojazd do portu w Hamburgu

W związku z kontynuowanymi od wielu dni protestami rolników, w poniedziałek duże ograniczenia ruchu miały miejsce na północy Niemiec. Traktory zablokowały m.in. dostęp do portów w Hamburgu oraz miejscowo ruch drogowy na terenie tego kraju związkowego – podała agencja dpa.
30.01.2024

Niemcy uruchamiają bezemisyjne połączenie intermodalne

Metrans, spółka kolejowa należąca do Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) uruchomiła codzienne połączenia kolejowe dla przewozu kontenerów między Hamburgiem a Kornwestheim. Ten ruch stanowi ważny krok w rozwoju transportu intermodalnego w Niemczech, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie rynku na zintegrowane i zrównoważone rozwiązania logistyczne.
11.01.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2023 r.

W miesiącu grudniu trwała przede wszystkim kontynuacja olbrzymiego zagrożenia wojennego, a także konkretne ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym. Uderzenia były dokonywane przez rebeliantów Huti wspieranych przez Iran, którzy stanowczo podkreślili, że pomimo coraz większych zabezpieczeń stosowanych przez organizacje i porozumienia międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa transportu w tamtym regionie nie zaprzestaną takich działań.
03.01.2024

Port Gdańsk na 5. miejscu w Unii Europejskiej z 51 proc. wzrostem przeładunków

Rok 2023 r. to drugi rok wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję. Ta sytuacja zupełnie zmieniła dotychczasowe łańcuchy dostaw i wymagała przemodelowania gospodarek, w tym także gospodarki naszego kraju. Kluczową rolę odegrały tu porty morskie, zwłaszcza największy polski port w Gdańsku. Zapewniły dostawy towarów z nowych kierunków.
28.12.2023

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.
25.12.2023

Płynący do Gdańska statek zgubił 46 kontenerów

Płynący do portu w Gdańsku frachtowiec Mayview Maersk zgubił na Morzu Północnym wskutek sztormu Pia 46 kontenerów. Cztery z nich odnaleziono w sobotę u wybrzeży północnej Jutlandii, gdzie morze wyrzuciło na brzeg m.in. lodówki.
23.12.2023

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.
07.12.2023

Największe wzrosty pośród unijnych portów w Gdańsku; sytuacja wszystkich poprawia się po pandemii

W 2022 r. łączną masę brutto ładunków morskich, obsłużonych we wszystkich portach UE, oszacowano na 3,48 mld ton, co oznacza wzrost o 0,8 proc. w porównaniu z 2021 r. (3,45 mld ton). Zakłócenia spowodowane pandemią koronawirusa doprowadziły do spadku o 7,3 proc. w 2020 r. (w porównaniu z 2019 r.) - podaje Eurostat.
06.12.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – listopad 2023 r.

Na szlakach żeglugowych na Morzu Czerwonym w okolicach Jemenu oraz Somalii ponownie po długoletniej przerwie zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Powaga sytuacji w tym regionie w ostatnich tygodniach stawała się coraz bardziej odczuwalna na całym świecie i będzie miała konsekwencje dla międzynarodowej żeglugi. W listopadzie doszło bowiem do sporej ilości incydentów związanych z ryzykami wojny, a nawet porwaniem załogi wraz ze statkiem. To na skutek gorących wydarzeń, które dzieją się na Bliskim Wschodzie.
05.12.2023

Port Gdańsk: w 2022 roku największy w Europie wzrost przeładunków

Port w Gdańsku przeładował w 2022 roku o 40 proc. więcej towarów, niż w roku poprzednim - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Jest to największy wzrost wśród wszystkich europejskich portów.
05.12.2023

Kontenerowiec Maersk z rekordowym zanurzeniem

Należący do A.P. Moller – Maersk statek o nazwie Mumbai Maersk ustanowił nowy rekord jednostki o najgłębszym zanurzeniu, jaka zawinęła do portu Felixstowe w Wielkiej Brytanii. Wpisuje się to w modernizację portów morskich celem przystosowania ich do przyjmowania coraz większych statków transportujących kontenery. Rekord został ustanowiony zaledwie cztery tygodnie po ogłoszeniu zakończenia wartego 130 milionów funtów projektu mającego na celu pogłębienie podejść do portu i jego głównych stanowisk dla kontenerów.
16.11.2023

Święto Niepodległości - powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Po półrocznym rejsie do macierzystego portu zawinął Dar Młodzieży. 11 listopada o 14:00, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim odbyło się gorące powitanie Daru Młodzieży.
11.11.2023

Powitajmy wspólnie Dar Młodzieży!

Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wraca do macierzystego portu. 11 listopada, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim, vis a vis Akwarium Gdyńskiego odbędzie się powitanie Daru Młodzieży
08.11.2023

Ruszają prace nad pierwszym na świecie kontenerowcem napędzanym amoniakiem

Nowy kontenerowiec zaplanowany do eksploatacji w Europie ma stać się pierwszym na świecie statkiem wykorzystującym czysty amoniak jako paliwo. Yara Clean Ammonia, NorthSea Container Line i Yara International łączą siły, aby zrealizować to przedsięwzięcie. Yara Eyde będzie kursować między Norwegią a Niemcami, tworząc swoją pierwszą bezemisyjną trasę morską na kontynent.
07.11.2023

Inauguracja III Edycji Studiów Podyplomowych Executive Offshore Wind MBA na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uruchomiło 27 października trzecią edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA.
30.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel V: stocznie potrzebują portów, porty stoczni, a wszyscy razem edukacji [RELACJA]

Dwudniową konferencję Rejs z GospodarkaMorska.pl wieńczyła dyskusja o wspólnych problemach i możliwościach poszczególnych sektorów branży morskiej oraz uroczyste rozdanie nagród Latarnie Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich.
04.10.2023

Dar Młodzieży przygotowuje się do chrztu na równiku

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni szykuje się do wyjątkowego wydarzenia - upamiętnienia 100-nej rocznicy przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą - żaglowiec szkolny Lwów, który również należał do uczelni. Przed załogą wiele wyzwań w związku z tym przedsięwzięciem.
28.09.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Niemcy. Rośnie spożycie kokainy, niemieckie porty stają się głównymi kanałami przerzutowymi w Europie

Rośnie spożycie kokainy w Niemczech, a konsumpcja jej pochodnych, w tym cracku, zwiększa się w wielu miastach. Coraz więcej narkotyku na europejski rynek trafia przez Hamburg i Bremerhaven – informuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
07.08.2023

PCC Intermodal uruchamia nowy regularny serwis intermodalny z/do Włoch

Nowe połączenie w sieci PCC Intermodal rusza już w sierpniu. Już można bookować pociągi do lub z Włoch.
01.08.2023

Trwa eskalacja pożaru statku z 3 tysiącami aut

Holenderska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​pożar na panamskim statku Fremantle Highnjay wymyka się spod kontroli. 200-metrowy statek, który płynął z Bremerhaven w Niemczech do Port Said w Egipcie, przewoził 2857 samochodów, w tym 25 elektrycznych. Jeden członek załogi zginął, a co najmniej 16 zostało rannych.
26.07.2023

Diamond Line wchodzi do Portu Gdynia i rozwija swoje usługi

Firma żeglugowa Diamond Line rozszerzyła swoją sieć usług dowozowych o Port Gdynia. Pierwsze przybycie statku do Hutchison Ports Gdynia odbyło się w minioną sobotę, 23 lipca.
26.07.2023

Bremerhaven – statek zdryfował i przewrócił dźwig

W niedzielę wieczorem doszło do wypadku w niemieckim porcie Bremerhaven. Statek, który zerwał się z cum, uderzył w nabrzeże i przewrócił dźwig.
10.07.2023

Wojsko zainteresowane wykorzystaniem terminalu głębokowodnego w Świnoujściu

Wojsko chciałoby wykorzystywać planowany terminal głębokowodny w Świnoujściu przy transportach wojskowych. Te są dziś realizowane na flankę wschodnią NATO w porcie Bremerhaven. Prezes portu zdradza, że trwają w tej sprawie rozmowy.
13.06.2023

Egipskie siły morskie wzmacniają się o kolejną fregatę

W stoczni SBN w Bremerhaven odbyła się 26 maja br. ceremonia przekazania okrętu z udziałem przedstawicieli egipskich władz i sił zbrojnych, a także niemieckiej branży stoczniowej. To już druga fregata z zaplanowanych czterech z serii platform bojowych MEKO A-200 EN dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya).
05.06.2023

Komendant Daru Młodzieży: "ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski"

Dar Młodzieży wypłynął w poniedziałek z Gdyni w półroczny szkoleniowy rejs z polskimi praktykantami oraz studentami z Odessy. Żaglowiec weźmie też udział w regatach The Tall Ships Races.
29.05.2023

Dar Młodzieży wyrusza w półroczny rejs

W poniedziałek, 29 maja o godzinie 11.00 Dar Młodzieży odpłynie z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w niemal półroczny rejs. Pokona podczas niego około 12 500 mil morskich.
28.05.2023

Porty są skorumpowane i infiltrowane przez przestępców? Tak twierdzi Europol

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) odpowiedzialna za zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej i zorganizowanej, opublikowała swój pierwszy raport na temat tego, jak przestępczość zorganizowana przenika do portów na Starym Kontynencie. Przedstawiając swoje ustalenia w 24-stronicowym sprawozdaniu, Europol przekazał, że jego zdaniem sieci przestępcze stale rozwijają swoje techniki, ponieważ coraz częściej dążą do infiltracji i kontroli głównych punktów logistycznych w branży morskiej.
10.04.2023

PKBWM nie będzie badała wypadku promu Wawel

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) nie będzie badała wypadku promu Wawel - dowiedziała się PAP. Pod koniec stycznia w trakcie wpływania do gdańskiego portu doszło do uszkodzenia kadłuba jednostki i zniszczenia nabrzeża.
13.02.2023

PCS i nowe kierunki jego rozwoju – branża spotkała się na promie Polferries

O kierunkach dalszego rozwoju portowego systemu informatycznego PCS oraz powiązanym z nim cyberbezpieczeństwie rozmawiali przedstawiciele branży portowej podczas „Konferencji PCS. Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne”.
05.02.2023

Prom Wawel wypłynie z Gdańska do Szwecji już w sobotę

Prom "Wawel", w którym w trakcie wpływania do gdańskiego portu doszło do uszkodzenia kadłuba, w sobotę wypłynie na swoją stałą trasę do szwedzkiego portu Nynäshamn - dowiedziała się PAP. Do tego czasu jednostka ma zostać naprawiona.
23.01.2023

Prom Wawel prawdopodobnie pozostanie w porcie na dłużej

Prom Wawel, który sobotę uszkodził kadłub w trakcie manewrów na obrotnicy przy nabrzeżu Westerplatte, prawdopodobnie pozostanie w porcie na dłużej – przekazał PAP przedstawiciel właściciela jednostki.
22.01.2023

Hutchison Ports gra z Orkiestrą!

Hutchison Ports Gdynia wesprze 31 finał WOŚP. Na licytację przeznaczono możliwość doświadczenia niecodziennej frajdy podczas zwiedzania terminalu, gdzie będzie można także sprawdzić swoje siły w kierowaniu wozem typu reachstacker pod okiem doświadczonego operatora.
19.01.2023

Do floty holowniczej Fairplay Towage Polska dołączą dwie nowoczesne jednostki [WIDEO, ZDJĘCIA]

Już wkrótce w Wietnamie zostaną załadowane do transportu dwa holowniki typu RSD Tug 2513, zbudowane przez Damen Song Cam Shipyard na zamówienie Fairplay Towage Polska. Portem macierzystym obu jednostek będzie Szczecin.
16.01.2023

Ekologiczny serwis feederowy w GCT

Do terminalu Hutchison Ports Gdynia zawijają ekologiczne, napędzane LNG kontenerowce feederowe linii Containerships należącej do CMA CGM.
15.12.2022

Niemieckie porty mogą nie podołać celom morskiej energetyki wiatrowej

Niemcy są jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Sektor offshore wind jest filarem polityki energetycznej Energiewende, ale też odpowiedzią na ograniczenia związane z rozwojem wiatraków na lądzie. Wysokim ambicjom mogą nie podołać niemieckie porty. Sytuacji nie pomaga fakt, że Federalny Sąd Administracyjny potwierdził zakaz budowy portu morskiego na użytek energetyki wiatrowej w Bremerhaven.
22.11.2022

Cyberatak na porty w Hamburgu lub Bremerhaven utrudniłby NATO operacje wojskowe

Były dowódca sił lądowych USA w Europie, emerytowany generał broni Ben Hodges ocenia, że ewentualny cyberatak na porty w Hamburgu lub Bremerhaven utrudniłby NATO operacje wojskowe, wysyłanie wsparcia sojusznikom.
21.11.2022

Egipt rozbudowuje potencjał swoich sił morskich

Marynarka Wojenna Egiptu niedługo wzbogaci się o kolejną fregatę. Przyszły ENS Al-Qahhar (905) rozpoczyna pierwsze próby morskie. Jest drugą z planowanych czterech jednostek, które wzmocnią morski potencjał państwa.
10.11.2022

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG [WIDEO]

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
07.11.2022

Chińczycy chcą zainwestować w port w Hamburgu, to budzi obawy, że mogą użyć gospodarki jako broni

Jak źle będzie, jeśli część udziałów w terminalu kontenerowym Tollerort w hamburskim porcie kupi chińska firma państwowa? Jak uniknąć sytuacji, w której pewnego dnia Chiny mogłyby użyć swojej potęgi gospodarczej w Niemczech jako broni? Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej Niemiec - pisze w sobotę tygodnik "Spiegel".
23.10.2022

Ostatni rejs Daru Młodzieży

W piątek, 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni przycumuje „Dar Młodzieży”, szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Biała fregata powraca z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego uczelni na pokładzie. W 2022 roku „Dar Młodzieży” obchodzi 40 lat służby pod biało-czerwoną banderą.
29.09.2022

Niemcy. Kanałem Nadbrzeżnym pływają statki o zanurzeniu do 2,5 m; przewozi się nimi 3,4 mln ton towarów rocznie

Położony w landzie Dolna Saksonia na północy Niemiec 70-kilometrowy Kanał Nadbrzeżny łączy rzekę Hunte w okolicach Oldenburga z kanałem Dortmund-Ems w pobliżu Doerpen. Szlakiem, którym mogą poruszać się jednostki o zanurzeniu 2,5 m transportowanych jest ok. 3,4 mln towarów rocznie. Planowana jest rozbudowa kanału.
22.09.2022

Port w Hamburgu zwiększa udział w rynku przeładunku kontenerów

Przeładunek kontenerów w porcie w Hamburgu w pierwszej połowie 2022 roku rozwijał się lepiej niż oczekiwano: z wynikiem wynoszącym 4,4 miliona TEU (standardowe kontenery 20-stopowe), w pierwszych sześciu miesiącach roku osiągnięto niewielki wzrost o 0,9 procent. W porównaniu z głównymi konkurencyjnymi portami Europy Północnej: Antwerpią-Brugią, Rotterdamem i Bremą/Bremerhaven, które odnotowały spadki przeładunku kontenerów, Hamburg był jedynym głównym portem w tym zakresie, który odnotował plus.
17.08.2022

Kongestie w portach po raz n-ty. Kiedy koniec zatłoczenia w portach?

Zatłoczenie w portach nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, zaś uczestnicy morskiego łańcucha dostaw znaleźli się w niekończącym się cyklu wyzwań logistycznych.
04.08.2022

DCT z rekordową liczbą ruchów na jednym statku

13 172 ruchy na jednym statku. DCT Gdańsk ogłosił rekord w przeładunku.
14.07.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

USA wysłały statek z pomocą dla Ukrainy

Samochodowiec Arc Integrity ma dostarczyć sprzęt wojskowy i medyczny dla walczących z Rosją Ukraińców.
23.05.2022

Niemcy będą monitorować emisje statków na Morzu Bałtyckim za pomocą drona [WIDEO]

W celu monitorowania konsumpcji paliw żeglugowych zgodnie z przepisami, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) wraz z Federalną Agencją Morską i Hydrograficzną (BSH) po raz pierwszy przeprowadzą kampanię pomiaru spalin emitowanych przez statki na Morzu Bałtyckim za pomocą drona.
01.05.2022

Pożar masowca załadowanego drewnem w Bremerhaven w Niemczech [WIDEO]

W piątek 1 kwietnia wieczorem do wybuchu pożaru doszło w ładowni pełnej drewna masowca Lascombes w Bremerhaven w Niemczech. Nie podano jeszcze żadnych informacji o przyczynie pożaru.
02.04.2022

[WIDEO] Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.03.2022

60 lat działalności na Morzu Bałtyckim – TT-Line świętuje swoje urodziny

11 602 mile morskie – tyle ma do pokonania nowy statek TT-Line, pierwszy z dwóch nowo zamówionych Green Ships, który jest w drodze ze stoczni w Nanjing w Chinach do Europy. Na miejsce ma dotrzeć pod koniec kwietnia, miesiąc po 60. rocznicy powstania TT-Line. Prom nosi nazwę Nils Holgersson, tak samo jak pierwszy statek w historii TT-Line – tradycja jest kontynuowana, ale jednocześnie firma chce zaznaczyć ogromny rozwój technologiczny promów.
28.03.2022

„Pogoria” wyruszyła na Morze Śródziemne [GALERIA]

W niedzielę 20 marca „Pogoria” wypłynęła z Gdyni w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Był to ostatni akcent bardzo intensywnego tygodnia dla legendarnego żaglowca.
20.03.2022

Cotygodniowe połączenie Port Gdynia - Nowy Jork

Linie żeglugowe MSC poinformowały o uruchomieniu cotygodniowego serwisu z Bałtyku do Stanów Zjednoczonych. Statki będą zawijać do Gdyni.
17.03.2022

Żaglowiec Pogoria po remoncie wypływa w wyjątkowy rejs do Hiszpanii

19 marca żaglowiec Pogoria wypływa w rejs do hiszpańskiej La Coruny. Jednostka po remoncie przeszła próby morskie i jest gotowa do podróży na Morze Śródziemne w celu realizacji swojego głównego zadania czyli szkolenia młodzieży. Rejs będzie też symbolicznym przywróceniem tradycyjnego pątniczego szlaku morskiego z Polski do słynnego sanktuarium Santiago de Compostela.
17.03.2022

Mumbai Maersk ściągnięty z mielizny

Powodzeniem zakończyła się druga próba ściągnięcia z mielizny kontenerowca Mumbai Maersk, który osiadł w okolicy wyspy Wangerooge u ujścia rzeki Wezery w Niemczech.
04.02.2022

400-metrowy kontenerowiec Maersk na mieliźnie w Niemczech

Pływający pod duńską flagą kontenerowiec Mumbai Maersk osiadł na mieliźnie w ujściu rzeki Wezery.
03.02.2022

W marcu ruszą pierwsze w Polsce studia MBA dla sektora offshore wind. Zaprasza UM w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni zachęca do zapisywania się na studia podyplomowe MBA dedykowane dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Zajęcia rozpoczną się już 25 marca.
02.02.2022

Dyrektor generalny DCT Gdańsk: "Otwieramy nową erę w przeładunkach kontenerowych na Bałtyku" [ROZMOWA]

– DCT Gdańsk to prawdziwy terminal XXI wieku, a rozbudowa przyniesie najnowszą niskoemisyjną technologię, z której byłby dumny każdy europejski port – mówi Charles Baker, dyrektor generalny w DCT Gdańsk.
31.01.2022

Kontenery w portach Unii Europejskiej w 2021. Polska w pierwszej 10

Zdecydowana większość 15 największych portów odnotowała wzrosty w ilości kontenerów w 2021 r. – informuje Theo Notteboom w swojej najnowszej analizie. Cieszy więc dobry wynik polskich terminali kontenerowych. Dziesięć dni przed końcem roku DCT Gdańsk pochwalił się, że przeładował 2 mln TEU w 2021 r., a Baltic Container Terminal zanotował ostatniego grudnia ubr. 573 784 TEU. Port Gdańsk utrzymuje się w pierwszej 15. Portów europejskich.
09.01.2022

Najnowszy statek Siemens Gamesa typu SOV będzie napędzany zielonym wodorem

Flota statków serwisowych dla morskich farm wiatrowych Siemens Gamesa poszerzyła się o jednostkę, na której może zostać zainstalowany akumulator o mocy 12 MW umożliwiający zmniejszenie zużycia energii. Statek będzie również zdolny do bezemisyjnej pracy dzięki zielonemu wodorowi. Dopóki w Niemczech nie rozwinie się w pełni gospodarka wodorowa, będzie zasilany generatorami diesla.
19.12.2021

W Tczewie pokazano skrzynię wydobytą z wraku parowca Karlsruhe

Drewnianą skrzynię, wypełnioną różnymi przedmiotami, wydobytą z wraku zatopionego w 1945 roku niemieckiego parowca Karlsruhe pokazano w czwartek w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie). Statek przewoził ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek.
04.11.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

US Army już w Porcie Gdańsk. Zobacz ciężki sprzęt bojowy, który przypłynął z Teksasu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Przeładunek pojazdów i ciężkiego sprzętu amerykańskiego wojska rozpoczął się w poniedziałkowy (5 lipca) poranek. Na placu Portu Gdańsk są już pierwsze jednostki bojowe US Army. Kolejne pojawią się tam 8 lipca. Misję wsparcia US Army dla Europy pod hasłem Atlantic Resolve nadzoruje z polskiej strony grupa BLG Logistics.
07.07.2021

Kopenhaga – raport z bałtyckiego rynku portowego

Port Kopenhaga jest największym duńskim portem i jednym z największych na Bałtyku. Poza tym port ten to miejsce, w którym główną siedzibę mają liczni, w tym najwięksi armatorzy świata tacy jak na przykład Maersk. Kopenhaga to również centrala tak wpływowej na żeglugę instytucji jak BIMCO – Bałtyckiej i Międzynarodowej Rady Żeglugowej (Baltic and International Maritime Council).
16.06.2021

US Army w Porcie Gdańsk. BLG Logistics z 5-letnim kontraktem dla Amerykanów

Grupa BLG Logistics, która jest operatorem na terenie Portu Gdańsk, we współpracy z American Roll-on Roll-off Carrier (ARC) wygrała 5-letni kontrakt na obsługę przeładunków wojsk amerykańskich. To nie pierwsza współpraca z czołowym amerykańskim przewoźnikiem ro-ro, który świadczy usługi transportowe dla US Army.
01.06.2021

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
28.04.2021

Sankt Petersburg - raport z bałtyckiego rynku portowego

Sankt Petersburg (Big Port St. Petersburg) to czołowy rosyjski port a także największy port kontenerowy na obszarze Bałtyku. Jego usytuowanie geograficzne powoduje, iż jest to swego rodzaju brama do całej Rosji, ponieważ to właśnie przez niego odbywa się główna wymiana handlowa z Europą oraz krajami obu Ameryk. Sankt Petersburg nazywany jest też często morską stolicą Rosji, stąd też swoją siedzibę ma tutaj wiele krajowych i zagranicznych firm z branży morskiej.
12.04.2021

Akcja ratunkowa Eemslift Hendrika zakończona sukcesem

Zespołowi ratowniczemu udało się zabezpieczyć Eemslift Hendrika i statek jest teraz holowany do Ålesund, potwierdziła Norweska Administracja Wybrzeża. W tej chwili nie ma już zagrożenia wejścia jednostki na skalisty brzeg fiordów.
08.04.2021

Holenderski Eemslift Hendrika zagrożony zatonięciem u wybrzeży Norwegii

W poniedziałek (5.04.2021) kapitan statku MV Eemslift Hendrika, znajdującego się u zachodniego wybrzeża Norwegii nadał komunikat o zagrożeniu. Komunikat nadano po tym, jak doszło do silnego przechyłu - około 30 stopni, spowodowanego przesunięciem ładunku. Służby ratunkowe HRS Sør-Norge ewakuowały wszystkich członków załogi statku.
06.04.2021

Pierwsze wyjście Daru Młodzieży na praktyki

Po dwutygodniowej kwarantannie „Dar Młodzieży” wyruszy 22 marca (poniedziałek) o godz. 10.00 w rejs szkoleniowy ze studentami Hogere Zeevarschool z Antwerpii na pokładzie.
19.03.2021

Port Gańsk w pierwszej 15 największych portów kontenerowych w Europie. Rotterdam numerem 1

Mimo, że wpływ pandemii koronawirusa zaczął być wyraźnie odczuwalny w branży kontenerowej od marca czołowe 15 portów europejskich w 2020 przeładowało łącznie 76,8 mln TEU , tylko o 2,8 proc. mniej niż w 2019 roku. Port Gdańsk utrzymał 15 pozycję przeładowując 1,9 mln TEU.
05.03.2021

Brak oddechu w kontenerach i przetasowania na szlakach promowych Raport z rynku żeglugowego (tydzień 4-7/2021)

Wielkość światowej floty dla jednostek o wielkości ponad 100 GT właśnie przekroczyła po raz pierwszy w historii 100 tysięcy jednostek. Średnia wielkość statku wynosi obecnie 21,355 DWT a średni wiek 21,7 lat. Łączna wartość światowej floty to 976 miliardów dolarów amerykańskich. 46 % światowego tonażu posiadają Azjaci, natomiast kapitał europejski jest w posiadaniu 30% wielkości floty.
23.02.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu wypełni lukę między Hamburgiem a Gdańskiem

Jest wystarczająco dużo miejsca na terminal, który wypełni lukę między Hamburgiem a Gdańskiem i zaoferuje dogodny dostęp do szerokiego zaplecza zachodniej Polski, wschodnich Niemiec i dalszych obszarów położonych na południu Europy – uważa Horst Linde, emerytowany prof. Instytutu Transportu Lądowego i Morskiego Uniwersytetu Technologicznego w Berlinie
19.02.2021

Szczecin i Świnoujście – praca zespołowa, czyli jak osiągnąć sukces w biznesie portowym

Szczecin i Świnoujście, a w zasadzie Zespół Morskich Portów Szczecin – Świnoujście to organizm gospodarczy kierowany przez jeden zarząd. Taki model organizacji pozwala na prowadzenie wspólnej polityki planistycznej, inwestycyjnej i operacyjnej. Na konkurencyjnym rynku portowym jest to niezaprzeczalnym atutem, zapewniającym ugruntowaną pozycję z dobrymi perspektywami na przyszłość nie tylko dla samych portów, ale również i korzystających z nich statków.
15.02.2021

Port Gdynia – ekspresowe tempo od prawie 100 lat

Pomimo pandemii Port Gdynia osiągnął w 2020 roku wzrost w ilości przeładunków a prowadzone i planowane ambitne inwestycje przez ten niespełna stuletni port zapowiadają dalszy jego intensywny rozwój.
28.01.2021

Nowe połączenie z BCT Gdynia do portów w Hamburgu i Bremerhaven

Terminal kontenerowy BCT Gdynia od lutego 2021 roku rozszerza ofertę bezpośrednich połączeń feederowych z portami w Hamburgu i Bremerhaven. Operatorem połączenia jest Grupa Maersk.
27.01.2021

Dobry rok 2020 dla Portowego Zakładu Technicznego

Rok 2020 – mimo pandemii COVID 19- będzie udanym rokiem w ponad dwudziestoletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego Sp. z o.o. zajmującego się montażem urządzeń kontenerowych. Pracownicy PZT tworząc swoją fachowością dobrą gdyńska markę, sprawili, iż dzisiaj PZT Sp. z o.o. to znany i sprawdzony lider dobrej portowej roboty.
28.12.2020

TRANSRUSSIA – nowe połącznie kolejowe GEFCO z Azji do Europy w 30 dni

GEFCO wprowadza nowe cotygodniowe połączenie kolejowe z Władywostoku do Europy, które jest odpowiedzią na oczekiwania rynku względem niezawodnego, bezpiecznego i elastycznego transportu z Azji. W przypadku Polski towary docierają przez Małaszewicze/Brześć do Warszawy lub alternatywnie przez Petersburg, skąd transportowane są drogą morską do Gdańska. GEFCO podkreśla krótki czas transportu z Azji do Europy, który wynosi do 30 dni.
30.11.2020

Załadunek sprzętu wojskowego w Porcie Gdynia (wideo)

Przy nabrzeżu Helskim w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym zacumował amerykański samochodowiec ARC Independence. Statek zabrał na swój pokład ciężarowe wojskowe pojazdy samochodowe.
16.11.2020

Awaria promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Jak poinformowały w ostatni czwartek lokalne szwedzkie media: "Polski prom jest sprawdzany przez władze po tym, jak podpłynął zbyt blisko płycizny i pozostaje przy nabrzeżu". Według danych śledzenia statku - od 14 października prom Wawel należący do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej - przebywał w Nynäshamn i ominął planowe czwartkowe wyjście w rejs do Gdańska. Do Polski trafił dopiero dziś w nocy.
18.10.2020

Największa wyprawa arktyczna wróciła do Niemiec alarmując o topniejącym lodzie

Lodołamacz z wyprawą naukową, która przez ponad rok badała Arktykę, powrócił w poniedziałek do macierzystego portu w Niemczech. Naukowcy alarmują o gwałtownie topniejącym lodzie morskim, co spowodowane jest globalnym ociepleniem.
12.10.2020

Polacy odnaleźli wrak okrętu Karlsruhe

Ekipa polskich nurków zlokalizowała na dnie Bałtyku wrak zatopionego w kwietniu 1945 r. parowca "Karlsruhe". Statek zatonął przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Odkrywcy wraku zastanawiają się, czy w ładowni nie ma Bursztynowej Komnaty.
30.09.2020

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Nadzwyczajne odkrycie polskich nurków [foto]

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Czy odnalezienie przez nurków Baltictech niemieckiego parowca Karlsruhe – ostatniego statku opuszczającego Piławę (port Królewca) przed zajęciem Prus Wschodnich przez Rosjan, rozwiążę tajemnicę, którą przez lata próbowano rozwikłać?
30.09.2020

ISO 45001:2018 dla Portowego Zakładu Technicznego SA

W ponad dwudziestopięcioletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego SA zajmującego się montażem urządzeń kontenerowych, pracownicy PZT stworzyli dzięki swojej fachowości dobrą gdyńska markę, która jest obecnie znana i uznana na całym świecie.
24.08.2020

Fracht FWO Polska poszerza skalę działalności w transporcie morskim

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, poszerza skalę działalności i zasięgi w transporcie morskim. Firma stawia na rozwój spedycji morskiej dla różnych grup towarów, w tym czartery statków na potrzeby transportu niestandardowych ładunków. W lipcu Fracht FWO Polska zrealizował dwie kolejne dostawy morskie w zakresie project cargo – w Europie oraz do Ameryki Południowej.
06.08.2020

Kolejny transport morski project cargo zrealizowany przez Fracht FWO w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, zorganizował w lipcu kolejny skomplikowany logistycznie transport z zakresu project cargo - trzech wielkogabarytowych elementów filtra powietrza do Meksyku. Jego realizację poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania, a o wyborze tras i środków transportu zadecydował jeden z przewożonych ładunków. Operacja odbyła się w gdańskim porcie.
05.08.2020

ISR: Władze Meklemburgii znów aktywnie lobbują na rzecz swojego sektora stoczniowego

Meklemburgia-Pomorze Przednie i Brema walczą o duże zamówienie dla stoczni w swoich landach. Ich szefowie we wspólnym liście zwrócili się do rządu federalnego o budowę nowego statku badawczego „Polarstern II” w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie, a także w stoczni Lloyd w Bremerhaven należących do Genting Group z Hongkongu.
06.07.2020

Armatorzy odwołują kolejne rejsy wraz ze zbliżającą się nową wojną handlową

Maersk i MSC przedłużyli zawieszenie transatlantyckiego serwisu TA4 / NEUATL4 do września. Usługa, która rozmieszcza pięć statków o średniej pojemności 5300 teu i ma rotację Antwerpia-Rotterdam-Bremerhaven-Liverpool-Nowy Jork-Savannah-Port Everglades-Savannah, została pierwotnie zawieszona do połowy czerwca i do połowy lipca.
28.06.2020

Marynarze z pozytywnymi wynikami testów na COVID-19 na pokładzie kontenerowca Maersk Idaho

Marynarze na pokładzie MV Maersk Idaho, pod banderą Stanów Zjednoczonych, z pozytywnym wynikiem przeszli testy na COVID-19, co uznano za pierwszy zgłoszony wybuch wirusa na amerykańskim statku komercyjnym.
26.06.2020

Bunkierka Nauticora po raz pierwszy zatankowała wycieczkowiec Iona

Nauticor z Hamburga, dostawca LNG, jednostka nordyckiej firmy energetycznej Gasum, przeprowadziła wstępną operację bunkrowania LNG dla nowego statku wycieczkowego Iona.
22.06.2020

Wodór zmieni oblicze transportu

Napęd wodorowy może być zieloną alternatywą dla silników Diesla stosowanych w transporcie kolejowym. Już teraz po Europie jeżdżą pociągi pasażerskie zasilane właśnie tym paliwem. Firmy specjalizujące się w budowie pociągów i infrastruktury wodorowej podpisały właśnie porozumienie, którego efektem będzie konwersja włoskiej kolei na wodór. – Już za kilka lat pochodzący ze źródeł odnawialnych wodór będzie filarem Nowego Zielonego Ładu i inwestycji w rzeczywistości post-COVID – mówi Marco Alverà, prezes spółki Snam. Tymczasem
16.06.2020

Największy brytyjski statek wycieczkowy przypłynie do Rotterdamu

Statek wycieczkowy Iona przypłynie do Rotterdamu na inspekcję. Tam, nowa jednostka zbudowana przez stocznię Meyer Werft dla P&O Cruises wejdzie do suchego doku. Zawinięcie statku planowane jest na 2 czerwca.
29.05.2020

Fracht FWO – kolejne dostawy wyposażenia elektrowni wiatrowych z Polski do USA

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, w pierwszym kwartale tego roku zorganizował kolejną dostawę door-to-door transformatorów wraz z akcesoriami o łącznej wadze 240 ton. Miejscem przeznaczenia urządzeń była elektrownia wiatrowa w amerykańskim stanie Ohio, gdzie zostały dostarczone przy wykorzystaniu transportu drogowego, morskiego i kolejowego.
30.04.2020

Unifeeder - duński armator w polskich portach

Dzisiaj kolejny artykuł z cyklu tekstów przedstawiających floty armatorów, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zaprezentujemy duńską spółkę Unifeeder A/S, której kontenerowce dowozowe są częstymi gośćmi naszych terminali. Jednakże jednostki pojawiające się na naszych wodach to nie jedyna obecność tego armatora w Polsce. A to za sprawą tego, że Gdynia jest ważnym punktem na mapie oddziałów tego przedsiębiorstwa i odgrywa w całej układance znaczącą rolę.
01.04.2020

MSC Ambra po raz pierwszy w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

W sobotę, 7 marca, do Gdańska wpłynął MSC Ambra. Jeden z największych kontenerowców świata zawinął do terminala DCT w ramach swojego dziewiczego rejsu.
09.03.2020

MSC Ambra po raz pierwszy w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

W sobotę, 7 marca, do Gdańska wpłynął MSC Ambra. Jeden z największych kontenerowców świata zawinął do terminala DCT w ramach swojego dziewiczego rejsu.
09.03.2020

Szef MON: manewry Defender-Europe 2020 są porównywalne z największymi ćwiczeniami wojsk na świecie

Manewry Defender-Europe 2020 są porównywalne z największymi ćwiczeniami wojsk na świecie - ocenił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Dzięki takim ćwiczeniom Polska jest bezpieczna - podkreślił.
28.02.2020

Do Gdyni wpłynął niemiecki okręt podwodny

Jak poinformował portal Trojmiasto.pl, dziś rano do gdyńskiego portu wpłynął niemiecki okręt podwodny U-33. Przedstawiciele Dowództwa Marynarki Wojennej uspokajają, że celem wizyty jest jedynie uzupełnienie zapasów na jednostce.
27.02.2020

Amerykańskie wojsko wkrótce wyruszy na manewry do Polski

Już w przyszłym tygodniu do Europy mają wyruszyć pierwsze amerykańskie transporty wojskowe na ćwiczenia "Defender Europe 2020". W ich ramach na Stary Kontynent zostanie przerzuconych 20 tys. żołnierzy USA.
16.01.2020

86 suwnic z Gdyni trafi do amerykańskich terminali kontenerowych

Rok 2019 był bardzo pracowitym rokiem w dwudziestopięcioletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego SA . Pracownicy PZT tworząc swoją fachowością dobrą gdyńska markę, sprawili, iż od ćwierćwiecza PZT SA to znana i uznana na całym świecie firma zajmująca się montażem urządzeń kontenerowych.
18.12.2019

20 tys. żołnierzy USA przybędzie wiosną na ćwiczenia do Europy

Przerzut 20 tys. amerykańskich żołnierzy do Europy, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach poligonowych m.in. w Polsce i krajach bałtyckich, zakłada scenariusz ćwiczenia Defender-Europe 20 zaplanowanego od lutego do kwietnia 2020 r. Będzie to największy przerzut amerykańskich wojsk do Europy od 25 lat.
10.12.2019

Norwegian Cruise Line ochrzciło nowy statek (wideo)

Linia wycieczkowa Norwegian Cruise Line przeprowadziła 21 listopada ceremonię chrztu swojego najnowszego statku – Norwegian Encore. Nowy wycieczkowiec został ochrzczony przez zdobywczynię nagrody Grammy, Kelly Clarkson.
25.11.2019

Neste oferuje w Niemczech nowe paliwo morskie, zgodne z przepisami IMO 2020

Fiński potentat rafineryjny Neste i niemieckie BMT Bunker und Mineralöltransport podpisały umowę dotyczącą dystrybucji i sprzedaży paliwa Neste MarineTM 0.5.
05.11.2019

Norwegian Cruise Line odebrał najnowszy statek Norwegian Encore

Norwegian Cruise Line, innowator w dziedzinie światowego cruising, odebrał dziś w Bremerhaven w Niemczech swój najnowszy statek Norwegian Encore.
31.10.2019

Bardzo dobre wyniki i przełomowe zmiany. Dzień z Portem Hamburg w Warszawie (foto, wideo)

Dzień z Portem Hamburg w Warszawie. W miniony czwartek jeden z największych portów Europy zorganizował w hotelu Mercure Warszawa Centrum dwa spotkania dla osób na co dzień związanych z transportem morskim. Były to: „Port Hamburg dla Praktyków” oraz tradycyjny Wieczór Portowy Hafenabend. Ten rok przyniósł dla hamburskiego portu przełomowe zmiany.
26.09.2019

Spektakularny rozwój Pomorza sprzyja inwestycjom! (wywiad)

Ostatnie 15 lat konsekwentnego wzrostu gospodarczego na Pomorzu przyniosło zmiany, które gołym okiem widoczne są w całym biznesie. Niedawno Trójmiasto zostało drugi raz z rzędu nagrodzone jako najszybciej rozwijające się miasto w Polsce podczas dorocznych CEE Shared Services Awards. Rozwój aglomeracji jest coraz bliższy globalnym trendom tworzącym tak zwaną Czwartą Rewolucję Przemysłową. O wpływie portów na to zjawisko, łączeniu edukacji z biznesem i o tym, dlaczego warto lokować biznes w Trójmieście opowiedział nam Mikołaj Truni
26.08.2019

Nowe zadania PZT: Kolejowe suwnice w DCT Gdańsk i powrót do Bremerhaven

Rok 2018 był bardzo pracowitym rokiem w ponad dwudziestoletniej historii Portowego Zakładu Technicznego. Zakładane wyniki ekonomiczne zostały znacznie przekroczone, a pracownicy PZT, tworząc swoją fachowością dobrą gdyńska markę, sprawili, iż dzisiaj to znana i uznana firma w zakresie montaży urządzeń kontenerowych.
20.08.2019

Do DCT Gdańsk płynie MSC Gülsün – największy kontenerowiec świata (foto, wideo)

MSC Gülsün w drodze do Portu Gdańsk. Największy na świecie kontenerowiec spodziewany jest w DCT Gdańsk w najbliższy piątek w ramach serwisu Silk/AE10. Na pokładzie pomieści prawie 24 000 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek. Statek w Gdańsku będzie widoczny z ul. Kontenerowej.
20.08.2019

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska (foto, wideo)

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska. Jego inauguracja odbyła się w środę w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk. Dzięki wykorzystaniu interkontynentalnego pociągu czas tranzytu z Azji do Polski będzie dwukrotnie szybszy. Połączenie ma być uzupełnieniem dotychczasowych serwisów opartych tylko na produkcie oceanicznym.
08.08.2019

Luksusowy Vasco da Gama po raz pierwszy w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Ma prawie 220 m długości, zabiera na pokład 1 200 pasażerów i nosi imię słynnego portugalskiego żeglarza i odkrywcy. Mowa o wycieczkowcu Vasco da Gama, który w środę po raz pierwszy w swojej historii zawinął do Portu Gdynia. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim.
25.07.2019

AIDA Cruises rozpoczęła regularnie zawijanie do niemieckiego portu Bremerhaven

Linia wycieczkowa AIDA Cruises dodała kolejny po Hamburgu, Kilonii i Warnemünde niemiecki port do swojej listy stałych zawinięć. Wycieczkowiec AIDAcara po raz pierwszy zawinął do portu Bremerhaven 13 lipca.
16.07.2019

Transporty project cargo do Japonii – Fracht FWO dostarczył 48-tonową prasę i 40-metrowe skrzydła do elektrowni wiatrowej

Daleki Wschód jest dziś jednym z najważniejszych kierunków rozwoju polskich przedsiębiorstw. Jest również jednym z kluczowych rynków, obok Ameryki Południowej i Północnej, w obsłudze których specjalizuje się Fracht FWO Polska, wiodący operator logistyczny dla przemysłu. To jedna z niewielu firm logistycznych w Polsce o tak dużym doświadczeniu w transporcie maszyn i urządzeń do krajów wschodnioazjatyckich. Właśnie pochwaliła się kolejną dostawą – 48-tonowej prasy i 40-metrowych skrzydeł elektrowni wiatrowych do Japonii.
10.07.2019

100% połowów halibuta niebieskiego w Unii Europejskiej z certyfikatem MSC

Niemieckie rybołówstwo dalekomorskie Doggerbank Seefischerei GmbH poławiające halibuta niebieskiego u wybrzeży Zachodniej Grenlandii, w czerwcu br. uzyskało certyfikat MSC. Potwierdza on, że rybołówstwo prowadzone jest w sposób zrównoważony i zgodny ze Standardem Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.
26.06.2019

Zielony żaglowiec już w Gdyni! (foto, wideo)

Jest z pewnością jednym z najbardziej nietypowych żaglowców, które gościły przy gdyńskich nabrzeżach – przy Nabrzeżu Pomorskim zacumował charakterystyczny, zielony Alexander von Humboldt II. Będzie można przyglądać mu się aż do niedzieli a w sobotę, 1 czerwca od 10:00 do 12:00 statek otworzy się dla zwiedzających.
31.05.2019

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata od piątku w Gdyni

Już jutro, około południa, do Gdyni przypłynie trzymasztowy bark, który dzięki barwie ożaglowania jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata. Alexander von Humboldt 2, bo tak nazywa się jednostka, dzięki zielonej barwie kadłuba i żagli, zdobywa serca i przełamuje stereotyp białego żaglowca.
30.05.2019

Dar Młodzieży z powrotem w Porcie Gdynia

Z pierwszej po Rejsie Niepodległości podróży szkoleniowej w sobotę wraca do Portu Gdynia Dar Młodzieży. Biała fregata spodziewana jest o godz. 10:00 przy Nabrzeżu Pomorskim. Jak podał Uniwersytet Morski w Gdyni, po powrocie żaglowiec przejdzie niezbędny remont.
04.05.2019

Hamburg Süd ochrzcił kontenerowiec klasy polarnej

Niemiecki armator, Hamburg Süd, ochrzcił jeden ze swoich kontenerowców post-panamax w meksykańskim porcie Veracruz. To uroczystość także dla portu, gdyż znajdujący się w nim terminal ICAVE po raz pierwszy powitał kontenerowiec.
29.04.2019

Złoty Lew i słynny podróżnik zawiną do Gdyni

Dłuższe i cieplejsze dni zwiastują pojawienie się przy gdyńskich nabrzeżach niezwykłych gości. I nikt nie czeka na nich z równym utęsknieniem, co zakochani w żaglach gdynianie. Spokojne wody Zatoki Gdańskiej witają żeglarzy zaciszem portu, a mieszkańcy zachwytem.
18.04.2019

Meyer Werft dostarczył nowoczesny Spectrum of the Seas armatorowi Royal Caribbean

Niemiecka stocznia Meyer Werft przekazał nowoczesny wycieczkowiec Spectrum of the Seas armatorowi Royal Caribbean International podczas ceremonii w czwartek w niemieckim Bremerhaven.
11.04.2019

„Ten rejs pokazał światu, jaka jest Polska” - opowieści prosto z Daru Młodzieży (wideo)

Wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi dobiegła końca. Żaglowiec, po 313 dniach, wrócił do Gdyni z Rejsu Niepodległości. W tym czasie opłynął glob, odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Białą Fregatę witały setki osób. Było radośnie, hucznie i uroczyście. Specjalnie dla was, rozmawialiśmy z członkami załogi najpiękniejszego polskiego żaglowca. Zobaczcie, jak wyglądał Rejs Niepodległości od kuchni!
29.03.2019

Fundacja LOTOS przywita w Gdyni załogę Daru Młodzieży

W ciągu 10 miesięcy opłynął kulę ziemską. Pokonał 33 tysiące mil morskich i zawinął do 23 portów w kilkunastu krajach świata. Przez jego pokład przewinęło się prawie tysiąc młodych ludzi. O Białej Fregacie zrobiło się głośno na całym świecie, teraz czas na wielkie przywitanie. Już w czwartek 28 marca Dar Młodzieży zacumuje w Gdyni. Przywitają go mieszkańcy, przedstawiciele władz i Marynarka Wojenna. W wydarzeniu weźmie też udział Fundacja LOTOS, która wspierała Rejs Niepodległości.
27.03.2019

Dar Młodzieży wraca do domu

Na morzu spędzili ponad 10 miesięcy. W tym czasie opłynęli ziemski glob i odwiedzili 23 porty na całym świecie. Kończy się wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi. Już za 3 dni, w czwartek 28 marca, żaglowiec wróci do Gdyni z Rejsu Niepodległości. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się sporo atrakcji. Oficjalne powitanie Białej Fregaty rozpocznie się o godz. 11.00. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele władz centralnych, przedstawiciele władz miasta, Marynarka Wojenna czy przedstawiciele i stu
25.03.2019

Najlepszy rok w historii Portowego Zakładu Technicznego

Rok 2018 był najbardziej pracowitym rokiem w ponad dwudziestoletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego. Zakładane wyniki ekonomiczne zostały znacznie przekroczone, a pracownicy firmy, tworząc swoją fachowością dobrą gdyńska markę, sprawili, iż dzisiaj PZT to znany i sprawdzony lider portowej dobrej roboty.
19.03.2019

Dar Młodzieży opłynął świat w 298 dni!

Jak czytamy w najnowszej relacji z pokładu "Daru Młodzieży", fregata zamknęła w Rejsie Niepodległości wokół ziemską pętlę na wodach Kanału Angielskiego 13 marca ok. godz. 21.10 UTC, co obwieściła statkowa syrena. Żaglowiec przeciął linię swojego kursu z początkowego etapu podróży gdy płynął między Bremerhaven i Bordeaux.
14.03.2019

Olga Nowak członkiem zarządu DB Port Szczecin

11 marca Olga Nowak powołana została na stanowisko członka zarządu DB Port Szczecin sp. z o.o. Kandydatura Olgi Nowak została wyłoniona w drodze przeprowadzonego procesu rekrutacyjnego.
14.03.2019

Olbrzymi kontenerowiec w Porcie Gdynia – znów padł historyczny rekord (foto, wideo)

Cap San Juan w Gdyni. Olbrzymi kontenerowiec zacumował w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w piątek. To historyczna wizyta – Cap San Juan pobił w Porcie Gdynia rekord największej ładowności, nośności i tonażu pojemnościowego brutto.
01.03.2019

EUROGATE ze stabilnymi przeładunkami kontenerów w 2018 roku

Niemiecki operator portowy EUROGATE zamknął rok finansowy 2018 ze stabilnymi przeładunkami kontenerów mimo ciężkich warunków rynkowych. W tym czasie bremeński koncern obsłużył 14,1 mln TEU w 12 obiektach na przestrzeni całej Europy.
12.02.2019

MSC Zoe już w Gdańsku

Na początku stycznia informowaliśmy o kontenerowcu MSC Zoe, który podczas sztormowej pogody "zgubił" nawet 270 kontenerów. Podczas incydentu, płynął do portu Bremerhaven a następnym portem na trasie miał być Gdańsk. Po przeładunku w Niemczech i otrzymaniu niezbędnego świadectwa klasy - 18 stycznia, około godziny 22, wpłynął na gdańską redę
22.01.2019

Ocean Alliance przedłużony do 2027 roku

Członkowie Ocean Alliance: CMA CGM, Cosco, OOCL i EverGreen podpisali oficjalnie przedłużenie swojego aliansu do 31 marca 2027 roku.
17.01.2019

Alians 2M wkracza na stałe do Liverpoolu

Alians 2M, składający się z Maersk Line i MSC, potwierdziły, że brytyjski Port Liverpool na stale zostanie wpisany w trasę serwisu TA4, łączącego Europę z kilkoma amerykańskimi portami.
16.01.2019

Kontener z kradzionymi częściami do luksusowych aut w porcie w Rotterdamie

Dolnośląscy policjanci we współpracy z niemieckim funkcjonariuszami przejęli w Rotterdamie w Holandii kontener z kradzionymi częściami do luksusowych aut. To kolejny etap działań policji, związanych z rozbiciem międzynarodowej grupy przestępczej kradnącej samochody.
03.01.2019

Do portu w Kłajpedzie wpłynął największy kontenerowiec w jego historii. Rośnie konkurencja dla Gdańska (foto, wideo)

Ma 400 m długości, 59 m szerokości i 19 462 TEU. Mowa o kontenerowcu MSC Ingy, który 19 grudnia zawinął do portu w Kłajpedzie. To jeden z największych statków na świecie i pierwsza tak duża jednostka w historii litewskiego portu. Dotychczas największe kontenerowce, jakie wpływały do Kłajpedy, miały 366 m długości, 48 m szerokości i 13 119 TEU.
27.12.2018

Port Gdynia w kolejnym serwisie armatora Hapag-Lloyd

W połowie października, armator Hapag-Lloyd uruchomił nowy kontenerowy serwis dowozowy łączący porty w Antwerpii i Rotterdamie z Danią, Szwecją oraz Polską. North Sea Poland Express (NPX), który rozpoczął już zawinięcia do Portu Gdynia, jest uzupełnieniem istniejącego już serwisu NBS (North Sea Baltic Service). Będzie on obsługiwany przez 2 statki o pojemności 2 500 TEU każdy z następującą kolejnością portów: Antwerpia – Rotterdam – Fredericia – Gdynia – Helsingborg – Antwerpia.
22.10.2018

Port Gdańsk zyskał bezpośrednie połączenie z portami norweskimi

Port Gdańsk zyskał bezpośrednie połączenie z portami norweskimi. A to za sprawą zmian, jakie od 1 października wprowadziła globalna firma logistyczna Samskip, która rozszerzyła sieć połączeń żeglugi bliskiego zasięgu między Norwegią a innymi portami Europy. Do Gdańska statki obsługiwane przez spółkę zależną Nor Lines mają zawijać raz w tygodniu.
02.10.2018

100 dni Rejsu Niepodległości

Setny dzień historycznej, wokółziemskiej podróży Daru Młodzieży - Rejsu Niepodległości, minął 28 sierpnia. Fregata Akademii Morskiej w Gdyni odwiedziła w tym czasie 9 portów (Tallin, Kopenhaga, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad), cztery razy zmieniały się składy załóg szkolnych, składających się z uczniów ze Szczecina i Świnoujścia, studentów AMG i laureatów ogólnopolskiego konkursu. Wrażenia z portów, pokładu i masztów z pewnością większości z nich długo pozostaną w pamięci. Pełne relacje, bil
29.08.2018

Nieźle się porysował (wideo)

Silne wiatry i deszcze w Północnej Norwegii nie sprzyjają nawet olbrzymim wycieczkowcom. W Porcie Honningsvag Mein Schiff 3 zerwał się z cum i uderzył w pirs. Nikomu nic się nie stało.
28.06.2018

Dar Młodzieży w Bordeaux

Żaglowiec „Dar Młodzieży” zawinął w środę do portu w Bordeaux. To kolejny już przystanek w rejsie dookoła świata, zorganizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas którego żaglowiec zawinie do 22 portów w 18 państwach świata, promując Polskę, jej historię i kulturę.
28.06.2018

AIDAbella i Artania w Porcie Gdynia (foto)

Wczoraj Port Gdynia gościł aż dwa wycieczkowce – mv AIDAbella i mv Artania. Przypłynęły one bezpośrednio z duńskich portów – Kopenhagi i Roenne.
27.06.2018

Szczecin: Zabytkowy lodołamacz dostępny dla zwiedzających od środy (foto)

Niemiecki lodołamacz parowy "Wal" w środę otworzy swój pokład dla zwiedzających. Jednostkę zbudowaną w Szczecinie w 1938 r. będzie można zwiedzać w stolicy Pomorza Zachodniego do najbliższego piątku.
26.06.2018

Dar Młodzieży: Pożegnali Bałtyk, wyszli na Wielki Krąg

Tydzień temu "Dar Młodzieży" opuścił Bałtyk i wychodzi na szersze wody. W szkolnej załodze pierwsza ekipa studentów Akademii Morskiej w Gdyni (z Wydziału Elektrycznego) i kolejna grupa laureatów konkursu. Z trasy raportuje komendant kpt.ż.w. Ireneusz Lewandowski:
25.06.2018

Dar Młodzieży - 30 dni minęło!

18 czerwca minęło trzydzieści dni od uroczystej inauguracji Rejsu Niepodległości. Opuszczając w piątek 15 czerwca Szczecin "Dar Młodzieży" ostatecznie pożegnał się z Polską. Odwiedził podczas tego swoistego preludium wielkiej wokółziemskiej podróży Tallin i Kopenhagę, następnie krótki skok do norweskiego Stavanger i powrót na Bałtyk - gdzie w Szczecinie uczestniczył w obchodach Światowych Dni Morza IMO.
22.06.2018

Dar Młodzieży we wtorek zawinie do Bremerhaven. Będzie można go zwiedzać

Dar Młodzieży w drodze ze Szczecina do Bremerhaven. Polska fregata zacumuje w niemieckim porcie we wtorek o 10:00 i pozostanie tam do 21 czerwca. Będzie to piąty przystanek żaglowca na trasie Rejsu Niepodległości.
18.06.2018

Rejs Niepodległości. Dar Młodzieży wypływa ze Szczecina

Dar Młodzieży kontynuuje podróż dookoła świata. W piątek polska fregata na zakończenie Światowych Dni Morza wypłynęła ze Szczecina do Bremerhaven. Po raz kolejny w Polsce zobaczymy ją dopiero pod koniec marca przyszłego roku. Żaglowiec na Nabrzeżu Bułgarskim żegnały setki osób.
15.06.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.