• <
escort_980x120_gif_2020

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata od piątku w Gdyni

Strona główna Jachty, żeglarstwo Jeden z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata od piątku w Gdyni

ew

30.05.2019 Źródło: własne
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata od piątku w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Już jutro, około południa, do Gdyni przypłynie trzymasztowy bark, który dzięki barwie ożaglowania jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców świata. Alexander von Humboldt 2, bo tak nazywa się jednostka, dzięki zielonej barwie kadłuba i żagli, zdobywa serca i przełamuje stereotyp białego żaglowca.

Zielony żaglowiec stanie przy nabrzeżu Pomorskim, w miejscu, w którym zwyczajowo widzimy „Dar Młodzieży”. Co ciekawe, będzie możliwość zwiedzenia pokładu jednostki, ale dokładne godziny nie są jeszcze znane. Wyjście z portu zaplanowano na godz. 12 w niedzielę, 2 czerwca.

Tajemnica jego zielonych żagli bierze się trochę z przekory, a trochę z legendarnej niemieckiej oszczędności. Jak wspominał inżynier Zygmunt Choreń, zielone żagle zaproponował przedstawiciel browaru Beck’s. Załadował ciężarówkę zielonym płótnem o wartości 50 tysięcy marek. Oszczędnym Niemcom żal było zmarnować taki dar. Zielone żagle uszyto, choć na początku miały być stawiane tylko czasami. Ostatecznie się przyjęły, a miłośnicy żeglarstwa i sama załoga nie wyobrażają sobie statku w innym niż zielony anturażu.


Warto wspomnieć, że to właśnie Zygmunt Choreń w drugiej połowie lat 80. zaprojektował przebudowę starego latarniowca z 1906 roku na bark.
 
Od wejścia do służby w 1988 roku Alexander von Humboldt wielokrotnie brał udział w regatach i zlotach żaglowców. Gdynię odwiedził w 2009 roku.

Na jego pokładzie młodzież z całego świata poznawała tajniki żeglarstwa, ale też uczyła się życia, wspólnie stawiając czoła żywiołom. Z czasem okazał się jednak mały i  kosztowny w utrzymaniu. Powstał pomysł zbudowania nowego, nieco większego barku. Alexander von Humboldt 2 powstał w latach 2008-11 w stoczni w Bremerhaven. Ma 65 m długości i spektakularne zielone ożaglowanie.
 
Po wizycie w Gdyni, żaglowiec popłynie do St. Petersburga. 

 

Źródło:
własne

Dziękujemy za wysłane grafiki.