• <
Baltexpo2023_duży

Holenderski Eemslift Hendrika zagrożony zatonięciem u wybrzeży Norwegii

zk

06.04.2021 06:55 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Holenderski Eemslift Hendrika zagrożony zatonięciem u wybrzeży Norwegii

Partnerzy portalu

Holenderski Eemslift Hendrika zagrożony zatonięciem u wybrzeży Norwegii - GospodarkaMorska.pl
Fot. HRS Sør-Norge

W poniedziałek (5.04.2021) kapitan statku MV Eemslift Hendrika, znajdującego się u zachodniego wybrzeża Norwegii nadał komunikat o zagrożeniu. Komunikat nadano po tym, jak doszło do silnego przechyłu  – około 30 stopni, spowodowanego przesunięciem ładunku. Służby ratunkowe HRS Sør-Norge ewakuowały wszystkich członków załogi statku.

Norweskie Centrum Ratownictwa  HRS Sør-Norge poinformowało o otrzymaniu sygnału o zagrożeniu, ze statku znajdującego się 60 mil morskich na zachód od Ålesund w Norwegii. Na pokładzie znajdowało się 12 członków załogi. Do akcji wysłano 3 helikoptery i 2 statki.

Ratownicy HRS początkowo ewakuowali 8 członków załogi, pozostawiając 4 osoby na pokładzie. Jednak późniejsza aktualizacja podaje, że wszyscy członkowie załogi zostali ewakuowani.

Jedna osoba została ranna i przewieziona do szpitala.

Armator wraz z organami norweskiej administracji przybrzeżnej pracują nad planem odzyskania dryfującej jednostki. Akcji nie ułatwiają trudne warunki pogodowe. W nocy z 5 na 6 kwietnia doszło do wzrostu przechyłu do 40-50 stopni.

MV Eemslift Hendrika zbudowany w 2015 r. przez Shipkits–Groningen, jest zarządzany przez Amasus Shipping B.V. Obecnie pływa pod Holenderską banderą, wcześniej był znany jako Abis Esbjerg.

Dane AIS pokazują, że statek wypłynął z Bremerhaven w Niemczech 4 marca i dotarł do Kolvereid w Norwegii.

MV Eemslift Hendrika należy do Starclass Yacht Transport - oferującego regularny transport jachtów między Norwegią a Turcją.  

Poniżej statek MV Eemslift Hendrika sfilmowany z helikoptera HRS:

Dziękujemy za wysłane grafiki.