Grupa uderzeniowa chińskiego lotniskowca Liaoning bierze udział w ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu – potwierdziła w poniedziałek wieczorem marynarka wojenna ChRL, zaznaczając, że tego rodzaju manewry będą w przyszłości prowadzone regularnie.
Wzmożenie ćwiczeń wojskowych Chin w pobliżu Tajwanu wpisuje się w narastające napięcia na linii Pekin-Tajpej. Komunistyczne władze ChRL uznają Tajwan za część swojego terytorium, ale demokratycznie wybrany rząd wyspy uważa ją za niezależne państwo.
Chińska marynarka ogłosiła, że lotniskowiec Liaoning – pierwszy z dwóch takich okrętów w jej posiadaniu – prowadzi „rutynowe ćwiczenia” na wodach w pobliżu Tajwanu. Ich celem jest „podniesienie zdolności do ochrony suwerenności, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych kraju”.
„Podobne ćwiczenia będą w przyszłości prowadzone regularnie” – dodano w komunikacie. Nie podano, kiedy obecne manewry się zaczęły ani do kiedy będą trwały.
Ministerstwo obrony w Tajpej oświadczyło, że monitoruje sytuację w powietrzu i na wodach otaczających Tajwan. Wcześniej tajwańskie władze wielokrotnie zgłaszały wtargnięcia chińskich samolotów wojskowych w strefę identyfikacji obrony powietrznej wyspy.
Nacjonalistyczny chiński tabloid „Global Times” podkreśla, że w ćwiczeniach bierze udział niszczyciel Nanchang z nowej serii, określanej jako Typ 055, która weszła do służby w ubiegłym roku. „Połączenie lotniskowców z dużymi niszczycielami Typu 055 stanie się w przyszłości standardową konfiguracją grup zadaniowych chińskich lotniskowców” – zaznacza gazeta.
„Global Times” twierdzi również, że marynarka wojenna USA dokonywała w ostatnim czasie prowokacji wymierzonych przeciwko Chinom, zaznaczając swoją obecność na Morzu Południowochińskim. „Nie pozwolimy amerykańskim okrętom wojennym na uzyskanie jakiejkolwiek przewagi na naszym progu” – powiedział dziennikowi pekiński komentator spraw wojskowych Wei Dongxu.
USA, podobnie jak większość krajów świata, nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem. Uznawane są jednak za głównego sojusznika wyspy i są jej największym dostawcą uzbrojenia, przeciwko czemu regularnie protestuje Pekin. Władze ChRL uznają sprawę Tajwanu za jedną z najważniejszych kwestii spornych w swoich relacjach z USA.
Rozliczenia marynarzy: Chiny, od 2024 roku zmiana umowy podatkowej
Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Czarter na podróż – okres ładowania (laytime)
OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?
Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego
Areszt dla sześciu osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin