• <

Wynik wyszukiwania - "sekcja" - Wiadomości

Regaty Rocznicowe o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej

Politechnika Gdańska zaprasza do udziału w Regatach Rocznicowych o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej w Żeglarstwie na wodach Zatoki Puckiej. Organizatorem zawodów jest Sekcja Żeglarska Politechniki Gdańskiej, przy współpracy z YC Rewa.
16.05.2024

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Dania. Ruszył proces w sprawie morderstwa na kutrze

Pięciu mężczyzn w wieku od 29 do 42 lat, członków załogi kutra rybackiego Inger Katrine, stanęło dziś przed sądem w duńskim Holstebro. Są oskarżeni o morderstwa 41-letniego mężczyzny w trakcie połowów na Morzu Północnym.
29.04.2024

Dzięki systemowi smarowania powietrzem OceanGlide firma Alfa Laval podpisała pierwsze porozumienie o współpracy z koreańską stocznią

Alfa Laval podpisując pierwsze porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) w zakresie instalacji OceanGlide, nawiązała współpracę z koreańską firmą stoczniową. Zawarte porozumienie świadczy o rosnącym zainteresowaniu rynku systemem OceanGlide jako realnym rozwiązaniem w zakresie efektywności energetycznej i dekarbonizacji.
18.04.2024

Nastolatek zabił Polaka w porcie w Dortmundzie

13-letni chłopak zabił w porcie w Dortmundzie bezdomnego mężczyznę - przekazała w piątek niemiecka policja i prokuratura. Nagranie z telefonu komórkowego pokazuje, jak dziecko dźgnęło mężczyznę nożem w czwartek wieczorem. Według mediów ofiara zabójstwa to Polak.
06.04.2024

Ukraiński marynarz powiesił się na statku zaatakowanym przez Huti

Na statku, który dwa miesiące temu został trafiony na Morzu Czerwonym rakietą Huti, znaleziono zwłoki ukraińskiego marynarza. Mężczyzna najpewniej się powiesił.
31.03.2024

Port Gdynia pod ochroną. Jak zapewnić bezpieczeństwo infrastrukturze?

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie w ostatnich latach stanęły przed zarządzającymi obiektami infrastruktury strategicznej w Polsce, jest zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa. Zaglądamy do Zarządu Morskiego Portu Gdynia, by sprawdzić, jak bardzo wielowątkowe i trudne jest to zagadnienie w tak rozbudowanej i urozmaiconej instytucji.
30.01.2024

Jak powstaje „Miecznik”? Widzieliśmy budowę przyszłego ORP Wicher na 5 minut przed położeniem stępki

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.
18.01.2024

Pierwsza sekcja przejściowa dla farmy East Anglia Three opuszcza fabrykę

Pierwsza z 95 sekcji przejściowych (transition piece) do budowy morskiej elektrowni wiatrowej East Anglia Three o mocy 1,4 GW opuściła fabrykę Windar Renovables, kierując się do portu w Avilés, gdzie zostanie ostatecznie skompletowana.
15.01.2024

Gdańscy stoczniowcy i uczniowie oddali hołd ofiarom Grudnia'70

Emerytowani i czynni Stoczniowcy oraz uczniowie pomorskich szkół złożyli w piątek kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając 53. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2023

Radio Swoboda: w postsowieckiej Azji brakuje powierzchni magazynowych z powodu importu do Rosji

Z powodu importu równoległego do Rosji, mającego na celu omijanie sankcji nałożonych na ten kraj, w postsowieckich krajach Azji Centralnej oraz Zakaukazia brakuje powierzchni magazynowej; jej deficyt szacowany jest na milion metrów kwadratowych - poinformowała we wtorek uzbecka sekcja portalu Radia Swoboda.
31.10.2023

Kiedy złożyć wniosek o upadłość przedsiębiorstwa?

Pandemia oraz okoliczności wojny na Ukrainie niewątpliwie spowodowały pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju dotkniętym wciąż wysokim poziomem inflacji. Kryzys dotyczy przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, które w związku z rosnącymi kosztami prowadzenia firmy czy niewypłacalnością kontrahentów coraz częściej zmuszone są sięgać po narzędzia prawne mające pomóc przywrócić płynność finansową (np. restrukturyzacja).
24.10.2023

CRIST. Powstaje sekcja gigantycznego wycieczkowca

W dniu 29 września 2023 roku przeprowadzono urzędowy przegląd pierwszej sekcji kadłuba dla statku Meyer Turku NB-1402 ICON 3.
03.10.2023

Wody Polskie: minionej doby z Kanału Gliwickiego wyłowiono ok. 350 kg śniętych ryb

Minionej doby z wód Kanału Gliwickiego wyłowiono około 350 kg śniętych ryb - poinformował w niedzielę Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Gliwicach (Śląskie). Wody kanałów gliwickiego i kędzierzyńskiego oraz Odry są stale monitorowane, kontynuowane są też rejsy patrolowe - zapewniają Wody Polskie.
17.09.2023

Protesty w greckim porcie po śmierci pasażera zepchniętego z promu

Nie milkną echa wydarzenia, jakie miało miejsce przedwczoraj w Grecji, gdzie spóźniony pasażer został zepchnięty przez członków załogi odpływającego promu z rampy i zginął. Czterem osobom postawiono zarzuty, a pod promem w Iraklionie zebrali się protestujący.
07.09.2023

Nowa fregata Royal Navy nabiera kształtów. To wzór dla polskiego "Miecznika"

W stoczni należącej do koncernu Babcock w Rosyth zaprezentowano stan prac nad pierwszą fregatą typu 31, która podobnie jak jednostki programu "Miecznik" są oparte na platformie Arrowhead 140. Patrząc na powstający kadłub można więc sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać polska fregata, której budowa rozpoczęła się od cięcia blach 16 sierpnia tego roku.
04.09.2023

Future Proof Shipping przekształca drugi statek na paliwo wodorowe

Kontenerowiec Future Proof Shipping, FPS Waal, przybył do stoczni Holland Shipyards Group, aby rozpocząć konwersję na napęd wodorowy. Zainstalowany zostanie w pełni bezemisyjny układ napędowy, w tym ogniwa paliwowe PEM, magazyn wodoru, zestawy akumulatorów i elektryczny układ napędowy.
23.08.2023

Niemal 100 łodzi motorowych trafi do polskich kajakarzy i wioślarzy

94 łodzie motorowe za blisko 5 mln zł trafią do polskich klubów kajakowych i wioślarskich dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk symbolicznie przekazał je prezesom Polskiego Związku Kajakowego i Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.
22.08.2023

Nabrzeże Czeskie z pozwoleniem na użytkowanie

W szczecińskim porcie trwa budowa nowych nabrzeży. Harmonogram prac obejmuje między innymi roboty czerpalne. Miesięcznie wydobywa się tam ok. 100 000 m3 urobku. Inwestycja jest jednym z ważniejszych projektów realizowanych przez ZMPSiŚ w Porcie Szczecin. Generalnym wykonawca prac są spółki z Grupy NDI.
25.07.2023

Stanowisko PŻB S.A. ws. artykułu opublikowanego na portalu Money.pl

https://www.money.pl/gospodarka/miliony-utopione-w-prom-pis-stepka-morawieckiego-to-wierzcholek-gory-lodowej-6906453035129824a.html
22.06.2023

Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

J-POWER, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Chubu Electric Power, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) i Albatross Technology (Albatross) zawarły umowę o współpracy w zakresie badań nad projektem demonstracyjnym nowej generacji pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii.
08.06.2023

Prokuratura wyjaśnia okoliczności utonięcia 12-letniej Ukrainki w Skierniewicach

Prokuratura Rejonowa w Skierniewicach wyjaśnia okoliczności tragedii, do której doszło w poniedziałek wieczorem. Po poszukiwaniach służb, w zalewie Zadębie odnaleziono ciało 12-letniej dziewczynki, obywatelki Ukrainy. Jej o dwa lata starszą siostrę udało się uratować.
06.06.2023

Puchar opuszcza Trójmiasto. XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury już za nami

Tegoroczne Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury przeszły do historii jako niezwykle wyrównane i pełne emocji. Na wodach Motławy rywalizowało ponad 160 zawodników z 8 instytucji kultury. Aby przekonać się o tym, jak bardzo emocjonujący był finał regat wystarczy spojrzeć na uzyskane czasy. O zwycięstwie Muzeum Zamkowego w Malborku zdecydowały setne sekundy. Na drugim miejscu uplasowało się Narodowe Muzeum Morskie, a na trzecim Akwarium Gdyńskie.
30.05.2023

Trwają przygotowania do Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Start w najbliższy piątek

Osiem załóg zmierzy się w XIII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Coroczne wydarzenie rozgrywane na wodach Motławy przyciąga nie tylko entuzjastów kultury i sztuki, ale także miłośników sportów wodnych i rywalizacji. Mieszkańcy Gdańska i turyści z zapartym tchem dopingują ścigające się osady. W tym roku zawody zostaną rozegrane 26 maja. Pierwsze starty zaplanowano na godz. 16.00.
23.05.2023

Nad Jeziorem Paprocańskim powstały wypożyczalnia i stanowisko ratowników

Nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach zakończyła się budowa budynku wypożyczalni sprzętu wodnego i stanowiska dla ratowników – podała we wtorek rzeczniczka tyskiego magistratu Ewa Grudniok.
23.05.2023

Rozpoczęto odbudowę jachtu należącego do Ryszarda Kuklińskiego

W stoczni w Jachtklubie Conrad w Gdańsku odbyła się w sobotę uroczystość z okazji rozpoczęcia odbudowy "Strażnika Poranka", jachtu szkoleniowego dla dzieci, który niegdyś należał do generała Ryszarda Kuklińskiego.
20.05.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
06.05.2023

Energia na szwedzkich falach. Duńczycy z Polakami przetarli morski szlak

Tuż za miedzą szwedzka firma Ocean Harvesting otrzymała 400 tys. EUR finansowanie na ulepszenie systemu sterowania i optymalizacji projektu konwertera energii fal InfinityWEC, który ma doprowadzić do morskiego projektu próbnego InfinityWEC w skali 1:3. Ponad 10 lat temu Polacy brali udział w projektowaniu i zbudowali elektrownię do pozyskiwania energii z fal morskich dla Danii.
01.05.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Zidentyfikowano wyłowione z Wisłoka ciało - to 16-latek, który uciekał przed policją

Ze wstępnej identyfikacji zwłok młodego mężczyzny, które wyłowiono z rzeki Wisłok w Wielką Sobotę wynika, że to 16-latek, który 14 marca wskoczył do rzeki, uciekając przed policją, i porwał go nurt – dowiedziała się w środę PAP w prokuraturze.
12.04.2023

Kolejny prom Polferries powrócił z remontu

Linie Polferries poinformowały, że należący do nich prom Mazovia przeszedł duży remont w szczecińskiej stoczni Gryfia.
30.03.2023

W Basenie Kaszubskim Portu Szczecin powstają nowe nabrzeża

"Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” to jeden z flagowych projektów inwestycyjnych realizowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w porcie Szczecin. Jego celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Założeniem projektu jest także podniesienie konkurencyjności portu w Szczecinie poprzez zwiększenie dostępu dla morskich statków handlowych o większym tonażu niż obecnie.
22.03.2023

Baltic Operator zbudował sekcję statku dla stoczni Karstensen

W piątek 24 lutego rano, na Nabrzeżu Kaszubskim w Gdańsku odbył się załadunek sekcji statku rybackiego.
26.02.2023

RCB ostrzega przed neutralizacją niewybuchów w pobliżu Baltic Hub

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę SMS do mieszkańców Gdańska i powiatu gdańskiego ostrzegający przed planowaną neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
22.02.2023

Rybacy zabili członka załogi

Duńska policja zatrzymała pięciu rybaków pracujących na kutrze Inger Katrine. Są oni oskarżeni o brutalne morderstwo nowego członka załogi.
07.02.2023

Martwy waleń na plaży. Zderzył się ze statkiem. Winna energetyka morska? [WIDEO]

Choć martwe walenie na plażach w New Jersey nie są niczym nowym, to u zwierzęcia, które znaleziono w zeszłym tygodniu, zidentyfikowano specyficzne obrażenia.
19.01.2023

Kolejne bloki wycieczkowca opuściły stocznię Crist

Gdyńska stocznia Crist ukończyła prace nad dwoma kolejnymi blokami i jedną kompletną sekcją statku pasażerskiego. Kolejne elementy opuszczą zaś stocznię w ciągu kilku dni.
13.01.2023

Senatorowie domagają się reformy w US Navy w kontekście służby marynarzy na remontowanych okrętach

Jako właściwie najważniejszy rodzaj sił zbrojnych armii USA, marynarka wojenna znajduje się pod silną presją polityków. Tym razem poruszanym tematem jest służba marynarzy na okrętach przechodzących długie okresy napraw i konserwacji w różnych stoczniach.
11.01.2023

Ciało 51-letniego mężczyzny wyłowiono z morza w okolicach Jastrzębiej Góry

W okolicy Jastrzębiej Góry (woj. pomorskie) wyłowiono dziś z morza dryfujące ciało 51-letniego mężczyzny. Jego poszukiwania trwały przez kilka godzin. W przyszłym tygodniu zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.
30.12.2022

Odpady z energetyki mogą wracać do obiegu. Nowe centrum badawcze PGE zbada ponowne wykorzystanie popiołów, żużli czy łopat wiatrakowych

W elektrowniach i elektrociepłowniach należących do Grupy PGE tylko w 2020 roku zostało wytworzonych w sumie 4,33 mln t popiołów, żużli i gipsów z instalacji odsiarczania spalin. Zamiast skończyć jako odpad, mogą być z powodzeniem przetworzone na pełnowartościowe produkty i wykorzystane np. w budownictwie czy górnictwie.
21.12.2022

Badania nie wyjaśniły przyczyny śmierci płetwonurka, który zginął w Gdyni

Przyczyna śmierci 44-letniego płetwonurka, który zaginął 11 grudnia podczas powrotu z nurkowania na wysokości Babich Dołów w Gdyni będzie znana po przeprowadzeniu dodatkowych badań histopatologicznych.
20.12.2022

Morderstwo na platformie. Trwa śledztwo w sprawie śmierci pracownika

Po incydencie na platformie wiertniczej w Zatoce Perskiej władze katarskie wszczęły dochodzenie karne, aby wyjaśnić okoliczności zabójstwa jednego z pracowników platformy offshore i ataku na innego.
15.12.2022

Mewa zakończyła próby morskie. Zbliża się czas przekazania jej siłom zbrojnym

Trzeci z planowanych sześciu niszczycieli min typu Kormoran 2, przyszły ORP Mewa, zakończył próby morskie.
09.12.2022

Neutralizacja miny morskiej w gdyńskim porcie zakończona [ZDJĘCIA]

Specjaliści z Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Wybrzeża dokonali neutralizacji miny morskiej typu GC z czasów II wojny światowej.
06.12.2022

Kursanci stoczni Crist laureatami WorldSkills Poland [WIDEO]

Uczestnicy kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego stoczni Crist zajęli całe podium konkurencji spawalnictwa podczas olimpiady WorldSkills Poland.
01.12.2022

Gdańsk. Prokurator planuje powołanie biegłego do oceny stanu silnika barki, która uległa katastrofie

Prokurator planuje powołanie biegłego do oceny stanu technicznego silnika barki. Do prokuratury jeszcze nie wpłynęły opinie po przeprowadzonych sekcjach zwłok ofiar katastrofy Galara Gdańskiego I na Kanale Kaszubskim, podczas której zginęły cztery osoby - dowiedziała się PAP.
24.11.2022

Gdańsk. W czwartek sąd rozpatrzy zażalenie na niearesztowanie sternika barki

W czwartek sąd rozpatrzy zażalenie prokuratury na niearesztowanie 19-letniego sternika barki, który jest podejrzany o spowodowanie umyślnej katastrofy w ruchu wodnym. Po przewróceniu się Galara Gdańsk I, 14 osób wpadło do wody. W wypadku zginęły cztery osoby.
25.10.2022

W porcie w Gdyni wyłowiono zwłoki mężczyzny

Zwłoki mężczyzny wyłowiono w środę w okolicach portu w Gdyni. Na miejscu pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora.
05.10.2022

Minister Moskwa: dotychczasowe badania wody i ryb nie potwierdziły obecności toksyn

Dotychczasowe badania wody z Odry i ryb nie potwierdziły obecności toksyn - powiedziała w środę PAP.PL minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pracują eksperci, trwają analizy, zdecydowano m.in. o dodatkowym badaniu dna i zdjęciach satelitarnych - wskazała.
17.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Trwają testy systemu uzbrojenia przeznaczonego dla Kormoranów II

Okrętowy system uzbrojenia OSU-35K, który instalowany będzie na budowanych niszczycielach min projektu 258, czyli Kormoranów II, przechodzi właśnie testy.
08.08.2022

Zawody stoczniowe. Monter kadłubów: "Budowa statków przypomina układanie Lego" [WIDEO]

Stocznia Crist w Gdyni prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym od całkowitych podstaw szkoli monterów kadłubów. Ekspertów z wieloletnim stażem zapytaliśmy o kulisy zawodu, etapy nauki, oraz dla kogo będzie to odpowiednia praca.
26.07.2022

Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone

Na kolejnym etapie LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 na wodzie zaroiło się od Optimistów. Podczas Vector Sails Cup ponad 250 najmłodszych żeglarzy przez 3 dni zmagało się z wiatrem podczas 17 wyścigów rozegranych w dwóch grupach. Dla wielu z nich było to pierwsze w życiu spotkanie z morskich akwenem i okazja do zdobycia bezcennych doświadczeń.
07.07.2022

W polskim offshore wind brakuje pracowników. Kodiak przychodzi z pomocą

Nie od dziś wiadomo, że tworząca się w Polsce branża offshore musi na początku rozwiązać duży problem – w kraju brakuje pracowników z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami w prowadzeniu projektów morskich farm wiatrowych. W odpowiednich obszarach deweloperów mogą jednak wspomóc zatrudniające Polaków zagraniczne firmy, jak chcący pokazać się na naszym rynku Kodiak.
21.06.2022

[WIDEO] Zalew połączony z Zatoką. Przekop Mierzei wkrótce gotowy

Inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślanej nabiera ostatecznych kształtów. Śluza kanału żeglugowego jest już napełniona wodą do docelowego poziomu, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy.
14.06.2022

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zwycięzcą XII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury [ZDJĘCIA]

Blisko 200 zawodników wzięło udział w XII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Rywalizacja rozgrywana w samym sercu Gdańska przyciągnęła sporą liczbę kibiców. Z nabrzeża Motławy wioślarskie zmagania podziwiało kilkaset osób. Po niezwykle zaciętym finale zwycięstwo wywalczyła ekipa z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
26.05.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwają roboty i testy drugiego mostu obrotowego

Roboty czerpalne i narzut z kamienia w portach osłonowych na Zatoce Gdańskiej oraz montaż wyposażenia hydrotechnicznego w śluzie. Poza tym próby ruchowe drugiego już mostu obrotowego i dalsze wykonywanie sztucznej wyspy na Zalewie. Tak w skrócie przebiegały prace na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej w ostatnim czasie. Nowy kanał żeglugowy ma być gotowy jeszcze w tym roku.
21.03.2022

Portowi Solidarnościowcy nie chcą obsługiwać rosyjskich statków

Krajowa Sekcja Portów Morskich NSZZ „Solidarność” wystosowała do premiera Morawieckiego list otwarty, w którym wzywa do zakazania wejść rosyjskich statków do polskich portów.
09.03.2022

Przekop Mierzei Wiślanej coraz bliżej. Co się dzieje na terenie inwestycji? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Mimo silnych wiatrów i sztormów prace przy budowie Przekopu Kanału Mierzei Wiślanej postępują w dobrym tempie. Nieustannie wiele dzieje się zarówno w porcie zewnętrznym, w centralnej części inwestycji, jak i w rejonie sztucznej wyspy.
14.02.2022

Polskie okręty ćwiczyły na Bałtyku

W ramach manewrów „Passex” na Morzu Bałtyckim wraz z holenderskim okrętem desantowym HNLMS Rotterdam ćwiczyły załogi fregaty ORP Gen. K. Pułaski oraz korwety patrolowej ORP Ślązak.
29.01.2022

Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania

Podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach, msza św., apel pod pomnikiem Polska Morska, festyn – to główne uroczystości, jakimi Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania.
27.11.2021

Martwy 15-tonowy wieloryb utknął na brzegu w Calais

Samica płetwala zwyczajnego licząca prawie 20 metrów długości i ważąca prawie 15 ton utknęła w niedzielę na skałach w porcie w Calais w północnej Francji. Zwierzę było poważnie ranne i zmarło na brzegu.
07.11.2021

Świnoujście. Akcja ratownicza zakończona. Wydobyto operatora suwnicy

W tej chwili trwają oględziny prokuratorskie – przekazał PAP w piątek zastępca komendanta miejskiego PSP w Świnoujściu bryg. Tomasz Wojciechowski. Dodał, że strażacy wydobyli operatora suwnicy z kabiny; z uwagi na stan poszkodowanego odstąpiono od działań ratowniczych.
05.11.2021

Odnaleziono wrak tankowca zatopionego podczas II wojny światowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Amerykańska rządowa organizacja NOAA zlokalizowała wrak. Prawdopodobnie jest to tankowiec Bloody Marsh, który podczas Ii wojny światowej został zatopiony przez niemiecką łódź podwodną.
03.11.2021

Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w kolejny etap. Trwa montaż pierwszej bramy do "serca" inwestycji [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wrześniu rozpoczął się montaż pierwszej bramy do śluzy na budowie przekopu Mierzei Wiślanej. To jedna z największych tego typu konstrukcji w Polsce. Bramy zapobiegną mieszaniu się wód obu akwenów.
21.09.2021

Droga Czerwona w Gdyni – ministerstwo wciąż milczy, środowiska portowe naciskają

Po raz kolejny powraca kwestia budowy Drogi Czerwonej w Gdyni, która ma stać się kluczową arterią kołową do Portu Gdynia. Ministerstwo infrastruktury w dalszym ciągu zwleka z decyzjami, a tymczasem środowiska zgromadzone wokół biznesu, samorządu i organizacji społecznych zwracają się o interwencję do premiera Morawieckiego.
21.09.2021

Śledztwo po utonięciu w Piszu. Prokuratura bada sprawę, miasto chce upamiętnić chłopca

Podczas wypadku w Piszu na rzece Pisie jacht zahaczył o linię wysokiego napięcia i dwóch porażonych prądem żeglarzy wpadło do wody. Na pomoc ruszył 14-latek, który utonął. Władze miasta dziś zdecydują, jak uhonorować chłopca.
11.08.2021

Mierzeja Wiślana. Rozpoczęło się pogłębianie kanału [WIDEO, ZDJĘCIA]

Rozpoczęło się pogłębianie kanału żeglugowego, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Prace wykonuje jedna z najnowocześniejszych w Europie pogłębiarek. Nie mniej dzieje się w rejonie sztucznej wyspy, której obwód został już zamknięty. Zintensyfikowano także prace na lądzie.
02.08.2021

Ożywienie w przemyśle zwiększa zapotrzebowanie na usługi project cargo

W pierwszym półroczu produkcja sprzedana przemysłu w Polsce wzrosła o 18, 2 proc. w porównaniu z ub.r. Najnowsze dane GUS wskazują na wyraźne ożywienie w branży po ubiegłorocznym wyhamowaniu, a analitycy podkreślają jej kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarki. To bardzo dobra informacja dla operatorów logistycznych, którzy specjalizują się w organizacji łańcuchów dostaw dla przemysłu, do których należy Fracht FWO Polska.
27.07.2021

"Latające" promy przyszłości na trasie Francja-Anglia [podsumowanie tygodnia 25/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o „latających promach”, które w niedalekiej przyszłości mogą zasilić flotę Brittany Ferries.
22.06.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA

W poprzednich swoich artykułach, tematycznie związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich, autorzy zwracali uwagę na fakt, iż inwestycje te obarczone są m.in. pewnymi brakami legislacyjnymi, mogącymi skutecznie opóźnić budowę MFW na polskich obszarach morskich oraz z braku doświadczenia polskich inwestorów w tego rodzaju inwestycjach, pewnymi „chorobami wieku młodzieńczego”.
14.06.2021

Łeba. Największy eksponat już w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego

Największy eksponat nowopowstającego Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, kuter GDY-18, dopłynął do swojego miejsca przeznaczenia. W miniony weekend odbyła się operacja wstawienia jednostki do budynku dziesiątego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego.
10.06.2021

Norwegia: Załoga statku w porcie Narwik ma Covid-19, jedna osoba nie żyje

U 16 z 18 członków załogi statku, który od początku maja czeka na wejście do portu w Narwiku, potwierdzono Covid-19. Jeden z zakażonych marynarzy nie żyje - podały w środę władze miasta Narwik.
12.05.2021

Pierwsze asfalty na budowie przekopu

Powstaje nowa droga 501 na Mierzei Wiślanej. Pierwsze warstwy bitumiczne już zostały ułożone. Droga będzie przebiegać przez dwa nowe mosty – w ich rejonie oraz w podporach trwa wykonywanie zasilania, które pozwoli na naprzemienne zamykanie i otwieranie mostów. Dzięki temu zostanie zachowana ciągłość ruchu samochodowego. Intensywne prace toczą się też w obrębie Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego czy sztucznej wyspy.
30.04.2021

Projektowanie i Budowa Jachtów - nowy kierunek i współpraca Politechniki Gdańskiej z PRS

22 kwietnia 2021 roku Polski Rejestr Statków podpisał porozumienie z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej o współpracy naukowo-dydaktycznej w związku z otwarciem nowego kierunku studiów na PG - Projektowanie i Budowa Jachtów.
23.04.2021

PCC Intermodal chce zwiększyć częstotliwość połączeń z Ukrainą

Mija rok, odkąd PCC Intermodal SA przyjęło pierwsze zamówienie na dostawy z Europy Zachodniej na Ukrainę i włączyło do swojej sieci regularnych połączeń pociąg z/do Mostyckiej.
04.03.2021

Polak faworytem żeglarskich mistrzostw Europy? Wygrał regaty Portugal Grand Prix

Piotr Myszka wygrywa regaty Portugal Grand Prix będące generalnym sprawdzianem przed rozpoczynającymi się 7 marca mistrzostwami Europy w klasie RS:X. Reprezentant Polski i zawodnik KS AZS AWFIS Gdańsk - Sekcja Żeglarska wszystkie osiem wyścigów kończył w pierwszej trójce - cztery wygrał, trzy razy był drugi i raz trzeci.
04.03.2021

U.S. Coast Guard (USCG) - Morskie Organy Ścigania (cz.1)

Niniejszy artykuł będzie pierwszym z serii publikacji poświęconym instytucjom na świecie znanym jako ang. maritime law enforcement, co możemy przetłumaczyć jako morskie organy ścigania. Jak zostanie to opisane w niniejszej serii, funkcjonariusze tych instytucji zajmują się szeroko rozumianym bezpieczeństwem morskim. Ważnym elementem, który należy zaznaczyć, jest fakt, iż chodzi tu zarówno o maritime safety jak i maritime security.
25.02.2021

100 martwych delfinów na plaży w Mozambiku

Na plaży na wyspie Bazaruto w Mozambiku znaleziono ciała około 100 martwych delfinów - poinformował w środę serwis BBC News.
24.02.2021

Jak zabezpieczyć SWÓJ biznes na NIE SWOIM statku? Ubezpieczeniem OC Czarterującego

Czarterowanie może być bardziej opłacalne niż posiadanie własnych jednostek pływających. Nawet, gdy w ekonomicznym rachunku uwzględnia się niespodziewane ryzyka wpływające na bezpieczeństwo wypożyczonej floty. W tym przypadku z pomocą w zabezpieczeniu interesów przychodzi OC Czarterującego. Specyficzny produkt ubezpieczeniowy, oferowany przez wielu ubezpieczycieli. W wyborze właściwego pomagają eksperci STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.
25.01.2021

Wrak Golden Ray: sekcja rufowa już usunięta [foto, wideo]

Wielki statek dźwigowy VB-10000 podniósł rufową część statku Golden Ray na barkę, po wykonaniu drugiego z siedmiu cięć, w ramach operacji usuwania zatopionego wraku.
07.01.2021

Gigantyczna sekcja Golden Ray pocięta i załadowana na barkę (galeria)

Gigantyczna sekcja wraku samochodowca Golden Ray została pocięta i załadowana na barkę. To bardzo ważny moment w procesie usuwania jednostki, która wpłynęła na mieliznę w pobliżu amerykańskiego Port Brunswick.
03.12.2020

Bareboat charter/demise charter a dochodzenie roszczeń

Według ogólnej zasady, armatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenie ładunku w przypadkach, gdy statek jest czarterowany w ramach Bareboat charter/demise charter [dalej: „czarter bez załogi”]. W większości przypadków to czarterujący bez załogi jest podmiotem odpowiedzialnym z tego tytułu.
01.12.2020

Są nowe ustalenia w sprawie śmiertelnego wypadku przy nabrzeżu Westerplatte

"Mężczyzna próbował wejść na holownik, którego kapitan był pijany" - podało dziś Radio Gdańsk. To nowe ustalenia w sprawie wtorkowego wypadku przy nabrzeżu Westerplatte.
27.11.2020

Dzień Niepodległości - polskie żeglarstwo pod zaborami

Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. W 1795 roku, po III rozbiorze Polski, nasz kraj zniknął z mapy świata. W 1918 roku, po I Wojnie Światowej Polska odzyskała niepodległość, dzięki czemu wiele dziedzin życia, w tym żeglarstwo mogło się rozwijać. Przy okazji tego ważnego święta, warto jednak wspomnieć, że polskie żeglarstwo swoje korzenie ma pod zaborami.
12.11.2020

Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)

Będzie miał 18 km długości i powstanie 40 m pod powierzchnią Bałtyku. Budowa najdłuższego na świecie podwodnego tunelu ułożonego na dnie morza z gotowych segmentów właśnie się rozpoczęła. Ma połączyć Niemcy i Danię już w 2029 roku.
22.10.2020

Obrady Kapituły Kryształowego Żagla

Kryształowy Żagiel to Nagroda Pomorskiego Związku Żeglarskiego przyznawana od dwunastu lat za najważniejsze osiągnięcia żeglarskie na Pomorzu mijającego sezonu. Kapituła wyłoniła dzisiaj, 15 października, nominowanych i laureatów za rok 2020.
15.10.2020

CPK może stworzyć ponad 290 tys. nowych miejsc pracy

Centralny Port Komunikacyjny do 2040 r. pozwoli stworzyć ok. 290 tys. nowych miejsc pracy - wynika z raportu firmy Kearney. Jak dodano, w pierwszym roku działalności portu lotniczego, całościowy program CPK wygeneruje 70,5 mld zł wzrostu produkcji globalnej w Polsce.
06.10.2020

Nowy raport ONZ: Zrównoważone rybołówstwo szansą na zachowanie bioróżnorodności oceanów

Nowy raport opublikowany przez ONZ „Global Biodiversity Outlook 5” wskazuje, że żaden z uzgodnionych 10 lat temu celów na rzecz ochrony bioróżnorodności na świecie nie został w pełni osiągnięty. Naturalne siedliska dzikich zwierząt nadal zanikają, postępuje wylesianie i zanieczyszczenie środowiska, a ogromna liczba gatunków pozostaje zagrożona wyginięciem w wyniku naszej działalności. Autorzy raportu apelują: dużym zagrożeniem dla bioróżnorodności oceanów są połowy ryb i owoców morza prowadzone w sposób niezrównoważony i nawołują
01.10.2020

Porozmawiajmy o wodorze i przyszłości

Rok temu o technologiach wodorowych, które odmienią świat, rozmawiano w Gdyni, teraz – w całości w sieci. Już w przyszłym tygodniu kolejna, 3. edycja międzynarodowej konferencji PCHET (Polish Conference on Hydrogen Energy and Technology). Dyskusjom o zeroemisyjnym źródle energii będzie mógł przysłuchać się każdy, kto interesuje się tematem.
23.09.2020

Tylko 9 proc. plastiku jest ponownie wykorzystywane

Zaledwie 3 proc. wyprodukowanego na świecie plastiku jest w użyciu. Tylko 9 proc. uczestniczy w zamkniętym obiegu. Tymczasem większość niekompostowalnych tworzyw mogłaby być zastąpiona biodegradowalnymi odpowiednikami. Ogromnym problemem pozostaje też transgraniczne przerzucanie odpadów, których największe ilości trafiają do krajów rozwijających się. ONZ podejmuje inicjatywy mające na celu wprowadzenie regulacji dotyczących produkcji polimerów syntetycznych.
21.09.2020

MP w sprincie za nami, przed nami Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich

Już dzisiaj prawie 300 zawodników i zawodniczek rozpoczyna rywalizację w Mistrzostwach Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Bazą regat będą ośrodki Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku i AZS COSA Górki Zachodnie.
18.09.2020

Płetwonurkowie odnaleźli ciało zaginionego żeglarza

Płetwonurkowie odnaleźli ciało zaginionego na jeziorze Jeziorak 52-letniego żeglarza. To mieszkaniec woj. małopolskiego, który ostatni raz widziany był w Siemianach w okolicach ekomariny - podała dziś rzeczniczka Iławskiej policji asp. Joanna Kwiatkowska.
11.09.2020

Wydobycie wraku Golden Ray wstrzymane ze względu na koronawirusa

Plan cięcia i wydobycia wraku samochodowca Golden Ray został wstrzymany w związku z ogniskiem koronawirusa na miejscu operacji. W kwarantannie znajduje się około 50 pracowników zaangażowanych w projekt.
27.07.2020

Ogromny statek dźwigowy VB-10000 przygotowuje się do wydobycia wraku Golden Ray

Dwukadłubowy statek VB-10 000 z podwójnym kadłubem przybył do portu w Fernandina na Florydzie, aby wprowadzić ostatnie modyfikacje, przygotowując się do cięcia i usuwania przewróconego samochodowca Golden Ray z St. Simons Sound w stanie Georgia.
07.07.2020

Forum Burmistrzów Gmin Węglowych

Odejście od węgla to wyzwanie, które stoi nie tylko przed polską gospodarką. W Europie, obok nas, do uniezależnienia się od węgla dążą m.in. Bułgaria, Grecja czy Niemcy. Kluczowe wyzwanie polega na tym, aby zmiana ta przebiegała w sposób planowy i bezpieczny dla mieszkańców regionów, w których ma miejsce wydobycie i spalanie węgla. Należy zrobić wszystko, aby nie ponieśli oni skutków transformacji europejskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej. Wierzymy, że współpraca na rzecz dekarbonizacji na szczeblu samorządowym
30.06.2020

Zbliża się otwarcie szwedzkiego portu Stockholm Norvik

Sztokholm Norvik Port, nowy port głębinowy do transportu towarów i kontenerów, przygotowuje się do debiutu zaplanowanego na ten rok.
13.04.2020

Przedłużony okres zawieszenia akcji krajowych i zagranicznych dla kadry narodowej PZŻ

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii i wydłużeniem okresu zamknięcia placówek oświatowych, Polski Związek Żeglarski podjął decyzję o wydłużeniu do Świąt Wielkanocnych okresu zawieszenia akcji krajowych i zagranicznych dla Kadry Narodowej PZŻ.
24.03.2020

Pracodawcy i związkowcy podpisali porozumienie na rzecz bezpiecznego transportu

Związek pracodawców Transport i Logistyka Polska oraz Sekcja Krajowa Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność" podpisały porozumienie na rzecz bezpiecznego i odpowiedzialnego transportu drogowego. Będą domagać się m.in. wprowadzenia całkowitego zakazu załadunku i rozładunku przez kierowców.
24.02.2020

Zatwierdzono plan wydobycia wraku samochodowca Golden Ray

Korpus inżynierów amerykańskiej armii udzielił zgody Unified Command (UC) na plan budowy bariery ochronnej środowiska (EPB) wokół uziemionego samochodowca Golden Ray przed jego rozbiciem sekcje i usunięciem.
10.02.2020

Kolejne wodowanie w Karstensen Shipyard Poland. Pełen portfel zamówień na rok 2020 (foto, wideo)

3 stycznia w gdyńskim oddziale Stoczni Karstensen odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego kadłuba statku rybackiego oznaczonego numerem stoczniowym #454. Była to pierwsza operacja otwierająca pełen portfel zamówień na rok 2020 a jednocześnie czwarta w historii zakładu istniejącego niespełna półtora roku.
10.01.2020

W Motławie znaleziono ciało 74-letniej kobiety

Jak poinformowała PAP w czwartek rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku st. asp. Karina Kamińska, w rzece w Motławie znaleziono ciało 74-letniej kobiety. Najprawdopodobniej przyczyną śmierci było utonięcie.
02.01.2020

Pomorska Gala Żeglarska

W gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się Pomorska Gala Żeglarska, podczas której Pomorski Związek Żeglarski podsumował sezon na Pomorzu. Przyznano też nagrody Kryształowy Żagiel dla wyróżniających się żeglarzy, trenerów, kluby oraz organizatorów imprez.
11.12.2019

Poznaliśmy najlepszych żeglarzy Pomorza

Piotr Adamowicz pomorskim żeglarzem roku 2019, Zuzanna Rybicka żeglarką a Paweł Solecki trenem. W poniedziałek 9 grudnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się XI Pomorska Gala Żeglarska.
10.12.2019

Wycieczkowiec Global Dream zawinął do Wismar (wideo)

Po prawie 50-kilometrowym holowaniu wycieczkowiec Global Dream dotarł do zakładu Wismar w MV Werften, gdzie zostanie wyposażony.
01.12.2019

Logistyka: 10 wskazówek jak dobrze przygotować firmę na brexit

Brexit znacząco wpłynie na łańcuchy dostaw w przemyśle. Opłaty celne, składanie zgłoszeń przywozowych i wywozowych czy też ryzyko opóźnień będą wymagać gotowości do zarządzania zmianami oraz znajomości nowych przepisów. O tym jak przygotować się na ten moment, wyjaśnia międzynarodowa grupa zadaniowa GEFCO ds. Brexitu, która wspiera klientów i analizuje wszystkie możliwe scenariusze dla logistyki branży przemysłowej po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
19.11.2019

Stocznia Gdańska – niezwykłe miasto w mieście

Stocznia Gdańska to polski kandydat do wpisania na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to zasługuje na ochronę i upamiętnienie ze względów na swoją wyjątkowość. Jest zarówno kolebką Solidarności jak i miejscem unikalnego dziedzictwa przemysłowego
28.10.2019

Cięcie blach pod wycieczkowiec nowej generacji dla Cunarda (wideo)

We włoskiej stoczni Fincantieri rozpoczęto budowę 249 statku w historii brytyjskiego armatora. - Po latach projektowania i planowania wreszcie doczekaliśmy startu bodowy nowego statku. 249-ta jednostka w naszej flocie będzie zarazem czwartym luksusowym wycieczkowcem, który odbierzemy w obecnym wieku – powiedział Simon Palethorpe, prezes Cunarda.
13.10.2019

Świnoujście: Śledztwo ws. śmierci dwojga nastolatków

Śledztwo ws. śmierci dwojga nastolatków, których samochód wpadł we wtorek wieczorem do Kanału Piastowskiego, prowadzi świnoujska prokuratura. Przeprowadzona zostanie sekcja zwłok.
11.09.2019

Prokuratura: Zidentyfikowano ciało znalezione w czwartek w jeziorze Kisajno

Identyfikacja potwierdziła, że znaleziono w jeziorze Kisajno ciało mężczyzny, który 18 sierpnia uczestniczył w wypadku, co do którego prokuratura rejonowa w Giżycku prowadzi śledztwo - podała Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Od niedzieli poszukiwanym był Piotr Woźniak-Starak.
22.08.2019

Zobacz wodowanie wycieczkowca Norwegian Encore w stoczni Meyer Werft (wideo)

17 sierpnia najnowszy wycieczkowiec Norwegian Cruise Line po raz pierwszy opuścił dok stoczni Meyer Werft w niemieckim Papenburgu. Do sieci trafiło nagranie z tego wydarzenia.
19.08.2019

GUS: W II kwartale mniej o 26 proc. w skali roku upadłości podmiotów gospodarczych

W II kwartale br. zarejestrowano 94 tys. 385 podmiotów gospodarczych, czyli o 5,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku; doszło też do 131 upadłości, tzn. o 26 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2018 r. - podał w poniedziałek GUS.
12.08.2019

Meyer Werft zwodował najnowszy wycieczkowiec Norwegian Cruise Line

Norwegian Encore zwodowany. 17 sierpnia najnowszy wycieczkowiec Norwegian Cruise Line opuścił dok stoczni Meyer Werft w niemieckim Papenburgu.
11.08.2019

Prokuratura: Spadochroniarki, które wpadły do Bałtyku, miały na sobie obciążające pasy

Spadochroniarki, które w poniedziałek wpadły do Bałtyku, według świadków miały na sobie pasy z obciążeniem – poinformowała PAP w czwartek koszalińska prokuratura. Miały one pomóc w wykonaniu figury akrobatycznej, mogły jednak utrudniać pływanie po upadku do wody.
08.08.2019

Prokuratura: Dwie kobiety, które wpadły do morza, były doświadczonymi spadochroniarkami

Czworo spadochroniarzy, którzy wpadli w poniedziałek do morza - także dwie kobiety, których nie udało się uratować - było doświadczonymi skoczkami – poinformowała we wtorek PAP koszalińska prokuratura. Według wstępnych ustaleń zdarzenie, do którego doszło w Kołobrzegu, to wypadek.
06.08.2019

Na plaży w Orłowie znaleziono zwłoki starszego mężczyzny

Zwłoki około 70-letniego mężczyzny znaleziono we wtorek rano na plaży w gdyńskiej dzielnicy Orłowo. Po wstępnych oględzinach ciała policjanci sądzą, że mężczyzna nie padł ofiarą przestępstwa. Sekcja zwłok ma potwierdzić lub wykluczyć czy mężczyzna utonął .
09.07.2019

Kolejny udany projekt spółki Intermarine UK

Spółka Intermarine UK, specjalizująca się w projektach inżynierii morskiej, zakończyła swój najnowszy projekt budowy platformy pływającej dla Royal Navy.
02.07.2019

PKN Orlen opublikował online Raport Zintegrowany za 2018 r.

O najważniejszych aspektach działalności Grupy Orlen w 2018 r. można przeczytać w wersji online Raportu Zintegrowanego, który koncern opublikował pod adresem internetowym: raportzintegrowany2018.orlen.pl. Jest to kompendium wiedzy o bieżących i planowanych działaniach Grupy Orlen - podała spółka.
29.06.2019

ORP Lech wypłynął z Gdyni po zwłoki znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa

Po zwłoki znalezione we wraku "Wilhelma Gustloffa" wypłynął w poniedziałek z Gdyni ORP Lech. Czynności przygotowawcze i sama akcja wydobycia ciała może potrwać dzień lub dwa - poinformował PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
24.06.2019

Po znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa zwłoki Marynarka Wojenna ma wypłynąć w poniedziałek

Po znalezione zwłoki we wraku statku „Wilhelm Gustloff” Marynarka Wojenna ma wypłynąć w poniedziałek. Czy tego samego dnia zostanie podjęta próba wydobycia ciała, czy też stanie się to we wtorek lub środę, zależeć będzie od pogody – powiedział PAP prokurator rejonowy w Lęborku.
21.06.2019

Nowy lotniskowiec amerykańskiej marynarki gotowy w 92 proc. Zobacz wideo z jego budowy (wideo)

Po czterech latach prac nowy amerykański lotniskowiec John F. Kennedy jest bliski ukończenia. US Navy opublikowało niedawno nagranie z instalacji 588-tonowej sekcji nadbudówki na pokładzie tego okrętu.
06.06.2019

Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wzrosło o 7,1 proc. rdr – GUS

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2019 roku wyniosło 5.186,12 zł, co oznacza wzrost rdr o 7,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,9 proc.
21.05.2019

GUS: Rośnie liczba wydawanych zezwoleń na pracę cudzoziemców

W ostatnich latach systematycznie rośnie liczba wydawanych zezwoleń na pracę cudzoziemców; w 2018 r. wydano ich 328,8 tys., niemal 40 proc. więcej niż w 2017 r. - poinformował w poniedziałek GUS. Zezwolenia na pracę najczęściej wydawane są obywatelom Ukrainy.
20.05.2019

Damen buduje ekologiczny statek pasażerski. Jednostka częściowo powstaje w Polsce

Damen Shipyards Group buduje przyjazny dla środowiska statek pasażerski. Pierwsze cięcie blach pod 34-metrową dzienną (bezkabinową) jednostkę odbyło się 7 maja. Wycieczkowiec powstaje dla armatora Windermere Lake Cruises, który na co dzień operuje w angielskim Parku Narodowym Lake District. Damen i Windermere Lake Cruises prowadzą budowę statku ściśle konsultując się z lokalnymi władzami i mieszkańcami. Wszystko po to, by zminimalizować szkodliwe oddziaływanie na ten chroniony i wrażliwy ekologicznie obszar, wpisany na lis
15.05.2019

Kolejna firma planuje sprzedaż swojej działalności odwiertowej

Saipem, włoska firma świadcząca usługi w branży wydobycia ropy naftowej, prowadzi rozmowy na temat sprzedaży zarówno morskich, jak i lądowych jednostek wiertniczych w oddzielnych transakcjach.
06.05.2019

Megablok kadłuba nowoczesnego wycieczkowca wyruszył ze stoczni CRIST do Francji (foto)

Kolejny zakończony sukcesem projekt stoczni CRIST. We wtorek do Francji wyruszyła w pełni wyposażona część siłowniana bloku nowoczesnego wycieczkowca. Tzw. megablok i transportowane na nim sekcje dziobowe przeznaczone są na drugi statek pasażerski klasy Meraviglia-Plus dla operatora MSC Cruises. Będzie on nosił imię MSC Virtuosa. Jednostka zostanie przekazana do eksploatacji w 2020 r. Na pokład zabierze 6 300 pasażerów.
01.05.2019

UE: Nord Stream 2 grozi w liście do Junckera pozwem ws. dyrektywy gazowej

Spółka powołana do budowy Nord Stream 2 domaga się od Komisji Europejskiej stwierdzenia, że jej projekt dostanie odstępstwo od dopiero co uchwalonych przepisów dyrektywy gazowej. W przeciwnym razie grozi pozwaniem UE za narażanie milionowych inwestycji.
25.04.2019

W Sztokholmie otwarto Centrum Nauki Morza Bałtyckiego

Następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria otworzyła w czwartek w Sztokholmie Centrum Nauki Morza Bałtyckiego. Ogromne akwaria, multimedialna wystawa oraz laboratorium ukazują bogactwo podwodnego życia oraz zagrożenia dla środowiska.
12.04.2019

Półmetek Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. W tym roku kierowcom zostanie udostępnione blisko 500 kilometrów nowych tras

Program Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na półmetku. Do tej pory kierowcom udostępniono już ponad 725 km nowych dróg, z czego 321,4 km tylko w ubiegłym roku. W 2019 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi warte 20 mld zł przetargi na realizację kolejnych 435 km nowych dróg, chodzi o 17 odcinków obwodnic, dróg ekspresowych i autostrad, które po oddaniu do użytku wydłużą istniejące ciągi tras. Na koniec tego roku zakontraktowanie środków unijnych na budowę dróg z obecnej perspektywy Unii Europejskiej ma sięgnąć
11.04.2019

Saipem planuje sprzedaż swojej działalności odwiertowej

Saipem, włoska firma świadcząca usługi w branży wydobycia ropy naftowej, prowadzi rozmowy na temat sprzedaży zarówno morskich, jak i lądowych jednostek wiertniczych w oddzielnych transakcjach.
02.04.2019

Wiosną ruszy miejscowe usuwanie płycizn Kanału Gliwickiego

Wiosną br. na Kanale Gliwickim ruszą prace związane z likwidacją miejsc najbardziej ograniczających żeglugę - zapowiedział w środę dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Łukasz Lange.
27.03.2019

Znamy nominowanych do Carbonów 2019

Kapituła Śląskich Nagród Żeglarskich ogłosiła nominowanych w sześciu kategoriach. Nagrody zostaną ogłoszone podczas Gali Carbonów, która obędzie się w piątek, 29 marca wieczorem, podczas Festiwalu JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.
22.03.2019

40 kg plastikowych torebek w brzuchu wieloryba (foto)

16 worków na ryż, 4 torby używane na plantacjach bananów i wiele plastikowych torebek na zakupy znaleziono w brzuchu walenia wyrzuconego na początku marca na brzeg w dolinie Compostela. "To największa ilość plastiku w ciele zwierzęcia, jaką kiedykolwiek widzieliśmy" - piszą naukowcy.
18.03.2019

Konfederacja Lewiatan: W styczniu wzrost płac najwyższy od 11 lat

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2019 r. wyniosły przeciętne ponad 4,9 tys. zł, co oznacza rekordowe podwyżki od 2008 roku - podkreśliła w komentarzu do wtorkowych danych GUS ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.
19.02.2019

Fundacja Anioły lubią Żywioły na rzecz żeglarzy z niepełnosprawnościami nie zwalnia tempa

Fundacja Anioły lubią Żywioły dr Marka Lickendorfa oraz Centrum Żeglarskie w Szczecinie tworzą sekcję żeglarską dla osób z niepełnosprawnościami w ramach Regatowej Reprezentacji Szczecina. Udało się już nabyć odzież żeglarską, a teraz zbierane są fundusze na zakup jachtu. Inicjatywę wspiera również Polski Związek Żeglarski.
14.02.2019

Instytucje finansowe przekażą KAS informacje o podatnikach za okres od 01.01.2016 r. do 30.04.2017 r.

Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zobligowała się do wymiany informacji o aktywach finansowych rezydentów tych państw zgromadzonych na rachunkach prowadzonych przez polskie instytucje finansowe. W celu realizacji zobowiązań uchwalona została ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami stanowi wyraz implementacji do polskiego porządku prawnego obowiązku wymiany info
04.02.2019

Sześć fok bez głów odnalezionych w Nowej Zelandii

Przerażające odkrycie w Scenery Nook w Christchurc. Jeden z tamtejszych przewodników, zauwazył dryfujące ciała sześciu młodych fok. Wszystkie były pozbawione głów.
19.12.2018

Brazylia zwodowała pierwszy okręt klasy Riachuelo

Pierwszy okręt podwodny S-BR z napędem dieslowo-elektrycznym klasy Riachuelo został zwodowany 14 grudnia w brazylijskiej stoczni Itaguai Naval Complex.
18.12.2018

Nakłady i wyniki przemysłu w I–III kwartale 2018 r.

GUS opublikował dane na temat sytuacji w przemyśle w okresie I-IX 2018 r. Wyniki wskazują na kontynuację pozytywnych tendencji rozwojowych w badanej grupie przedsiębiorstw przemysłowych. Produkcja przemysłowa (w przedsiębiorstwach powyżej 9 zatrudnionych) była wyższa niż przed rokiem o 5,9% (w cenach stałych). Podobne tempo wzrostu miało miejsce także w 2017 r.
14.12.2018

Oferty polskich portów dla słowackiego biznesu

4 października 2018 w Żylinie na Słowacji, odbyła się 8. Międzynarodowa Konferencja CMDTUR 2018. Konferencja CMDTUR organizowana jest przez Uniwersytet w Żylinie, odbywa się co dwa lata i skierowana jest do przedsiębiorców oraz naukowców branży TSL ze Słowacji i zagranicy. Podczas tegorocznej edycji jedna sekcja zatytułowana „Oferty polskich portów dla słowackiego biznesu” została całkowicie poświęcona polskim portom. Patronat nad wydarzeniem objęli Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bra
09.10.2018

Konferencja „Chemia, geochemia i ochrona środowiska morskiego”

Sekcja Chemii Morza Komitetu Badań Morza PAN oraz Instytut Oceanologii PAN zapraszają w dniu 19 października 2018 r. na XIII Konferencję pt. „Chemia, geochemia i ochrona środowiska morskiego”.
26.09.2018

Ogólnopolski kongres TECHEM 2018 na PG

IX Kongres Technologii Chemicznej TECHEM 2018 odbędzie się w dniach 3-7 września na Politechnice Gdańskiej. To ogólnopolskie przedsięwzięcie, które gromadzi przedstawicieli środowisk gospodarczych i akademickich odbywa się co trzy lata. Dziewiątą edycję wydarzenia organizuje Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej.
28.08.2018

Okręt wywiadowczy dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej nabiera kształtów

Wspólny projekt Stoczni Remontowej „Nauta” oraz PGZ Stoczni Wojennej jest coraz bardziej zaawansowany. Zostało już zrealizowane ok. 50 proc. prac konstrukcyjnych związanych z budową kadłuba okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT). W toku prac wykorzystywane są nowo zakupione maszyny stoczniowe, a współpraca pomiędzy Stocznią Wojenną i „Nautą” stanowi modelowy przykład udanej kooperacji pomiędzy spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej, generującej szereg synergii.
28.08.2018

Martwy gigant u wybrzeży Japonii (foto, wideo)

Martwy olbrzym na plaży. W Kamakura morze wyrzuciło na brzeg ciało płetwala błękitnego. To prawdopodobnie pierwszy przedstawiciel tego gatunku, który pojawił się u wybrzeży Japonii.
07.08.2018

Franken czy Frankenstein? - felieton Marka Błusia

Zewsząd słychać, że na wczasowiczów czyha wrak zatopionego w 1945 roku na Zatoce Gdańskiej zaopatrzeniowca Krigsmarine Franken. Lada moment ma on wypuścić paliwo ze swoich zbiorników, oczywiście prosto na plaże. Informacje na ten temat podawane są w charakterze pewników. Ponieważ trudno dyskutować z teorią opartą na wątłych poszlakach spiętych emocjami, proponuję dwa przykłady, w których jest spora doza podobieństw do casusu Frankena.
07.08.2018

Trwają kolejne testy unikatowego systemu do usuwania plastiku z oceanów (wideo)

120-metrowa sekcja systemu firmy Ocean Cleanup została odholowana z Zatoki San Francisco na Ocean Spokojny, gdzie przeprowadzono test holowania instalacji.
03.07.2018

Dachser uruchomił nowy magazyn w Sosnowcu

Dachser, jeden z wiodących globalnych operatorów logistycznych, otworzył nowy magazyn klasy A w Śląskim Centrum Logistycznym i przeniósł do niego swój sosnowiecki oddział. Nowy obiekt jest większy o 80% od poprzedniego oraz zajmuje powierzchnię ponad 8 500 m?, z czego prawie 8 000 m? będzie wykorzystywane na potrzeby cross-dockingu i logistyki kontraktowej.
12.06.2018

Wieloryb zdechł po połknięciu ponad 80 plastikowych worków (wideo)

Jak poinformował The Guardian, bezskuteczna próba uratowania zwierzęcia, miała miejsce w południowej Tajlandii. Ledwo żywy, mlody wieloryb został znaleziony w kanale, blisko granicy z Malezją.
04.06.2018

Megablok statku pasażerskiego opuścił stocznię Crist [foto, wideo]

Stocznia Crist przekazała bardzo duży, częściowo wyposażony blok wraz z 3 sekcjami części dziobowej. Gigantyczny zestaw, w którym megablok został jednocześnie platformą transportową dla pozostałych sekcji został wyholowany z gdyńskiej stoczni przez holownik Bugsier 9 i wyruszył w stronę stoczni STX France w St. Nazaire. Olbrzymie elementy to kluczowe części konstrukcji pierwszego statku pasażerskiego klasy Meraviglia-Plus dla operatora MSC Cruises. Jednostka ma zostać przekazana do eksploatacji w październiku 2019 r. Na po
28.05.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.