• <
urząd_morski_gdynia_2021

Jak zabezpieczyć SWÓJ biznes na NIE SWOIM statku? Ubezpieczeniem OC Czarterującego

ew

25.01.2021 05:00 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Jak zabezpieczyć SWÓJ biznes na NIE SWOIM statku? Ubezpieczeniem OC Czarterującego
Jak zabezpieczyć SWÓJ biznes na NIE SWOIM statku? Ubezpieczeniem OC Czarterującego - GospodarkaMorska.pl

Czarterowanie może być bardziej opłacalne niż posiadanie własnych jednostek pływających. Nawet, gdy w ekonomicznym rachunku uwzględnia się niespodziewane ryzyka wpływające na bezpieczeństwo wypożyczonej floty. W tym przypadku z pomocą w zabezpieczeniu interesów przychodzi OC Czarterującego. Specyficzny produkt ubezpieczeniowy, oferowany przez wielu ubezpieczycieli. W wyborze właściwego pomagają eksperci STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.

Rynek żeglugowy zna wiele powodów, dla których operatorzy decydują się na czarter. Niektóre firmy w ten sposób uzupełniają swój własny tonaż, dywersyfikując go pod kątem aktualnego stanu na rynku. Inne wykorzystują wynajęte jednostki do konkretnego, ograniczonego czasowo projektu. Dla niektórych to po prostu idealne rozwiązanie, które wpisuje się w ich możliwości operacyjno-finansowe. Bo czarterowanie w krótszej perspektywie wymaga mniejszego zaangażowania środków finansowych, niż budowa i utrzymanie własnych jednostek pływających.

Bez względu na okoliczności i pobudki, wypożyczona flota wystawiona jest zawsze na te same zagrożenia. I te same negatywne czynniki mogą wpływać na bezpieczeństwo oraz finanse firm, które decydują się na czarterowanie.

Pomocna dłoń dla czarterujących

Do typowych i najczęściej występujących ryzyk należą roszczenia armatora w stosunku do czarterującego dotyczące szkód na silniku. Na przykład wynikających z zabunkrowania paliwa o niewłaściwej jakości i parametrach. Czarterujący musi też liczyć się z ryzykiem roszczeń związanych wymaganiami wyboru tzw. „safe port, safe berths”, a więc wykorzystania w eksploatacji bezpiecznych portów i przystani.

Zamiast w takich sytuacjach dopisywać kolejne pozycje do strat – czarterujący może sam się przed nimi chronić. Z pomocą przychodzi tu ubezpieczenie OC Czarterującego.

Czym jest OC Czarterującego?

Powszechnie stosuje się je na rynku międzynarodowym – jego popularność rośnie też w Polsce. Chroni ono interesy wypożyczającego tonaż od właścicieli jednostek, w odniesieniu do umów czarterowych i kontraktów oraz ciążącej na nim odpowiedzialności. Między innymi wynikającej z reguł, praw lokalnych oraz innych regulacji.

OC Czarterującego oferuje na rynku międzynarodowym wielu ubezpieczycieli zajmujących się ochroną firm z sektora gospodarki morskiej. Wśród nich jest co najmniej kilka podmiotów bardzo mocno wyspecjalizowanych w tym zakresie, posiadających wypracowane, szczegółowe warunki, a także wieloletnią praktykę i doświadczenie.

Jak zawsze – wśród wielu opcji wybrać jest trudno. Dlatego warto w temacie ochrony swojej działalności współpracować z brokerem ubezpieczeniowym, który pomoże w dopasowaniu OC Czarterującego do specyfiki i wymagań konkretnej firmy lub konkretnego projektu.

Za co jeszcze można uzyskać odszkodowanie

Praktyka żeglugowa pokazuje, że tym, którzy swój biznes prowadzą na morzach i oceanach, ubezpieczenia pomagają w niezwykle szerokim aspekcie. Tak samo jest z OC Czarterującego. W katalogu ryzyk, za które ten ubezpieczeniowy produkt zapewni odszkodowanie znajdzie się miejsce zarówno dla ryzyk klasycznych, np. kosztów awarii wspólnej, zanieczyszczenia środowiska, odpowiedzialności za ładunek oraz cywilnej odpowiedzialności za choroby, uszkodzenia ciała lub utratę życia osób trzecich.

Przewagą OC Czarterującego jest jednak sekcja (odrębna część ubezpieczenia) obejmująca ryzyka dotyczące wyjątkowo tylko prowadzących swój biznes w oparciu o czarter. Wśród takich sytuacji są, m.in. wspomniane powyżej koszty związane z zastosowaniem wadliwego paliwa (a także utratą paliwa bunkrowego). A także te dotyczące uszkodzenia wynajmowanego statku i jego elementów: kadłuba, maszyny, wyposażenia oraz innego mienia należącego do właściciela jednostki.

A doświadczony broker ubezpieczeniowy może dodatkowo ten zakres jeszcze rozszerzyć – w oparciu o specyfikę danej działalności. Na przykład o tzw. ubezpieczenie FD&D (Freight, Demmurage & Defence), a więc ochronę dotyczącą obsługi prawnej w przypadku sporów dotyczących czarterów.

Podsumowanie

Popularność OC Czarterującego rośnie wraz z coraz częstszym wykorzystywaniem czarterowania jako ważnego elementu modelu biznesowego. I jest to proces nieuchronny.

Dlatego – nawet prowadząc biznes w oparciu o nie swoje statki – warto pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojej działalności. Eksperci morscy STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi chętnie w tym Państwu pomogą.

Zespół Ubezpieczeń Morskich i Transportowych
STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi
Poznaj STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi
www.stbu.pl

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.