• <
port_szczecin_1100x200_2021_top_porty

Logistyka: 10 wskazówek jak dobrze przygotować firmę na brexit

gm24

19.11.2019 17:42 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Logistyka: 10 wskazówek jak dobrze przygotować firmę na brexit
Logistyka: 10 wskazówek jak dobrze przygotować firmę na brexit - GospodarkaMorska.pl

Brexit znacząco wpłynie na łańcuchy dostaw w przemyśle. Opłaty celne, składanie zgłoszeń przywozowych i wywozowych czy też ryzyko opóźnień będą wymagać gotowości do zarządzania zmianami oraz znajomości nowych przepisów. O tym jak przygotować się na ten moment, wyjaśnia międzynarodowa grupa zadaniowa GEFCO ds. Brexitu, która wspiera klientów i analizuje wszystkie możliwe scenariusze dla logistyki branży przemysłowej po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Przeanalizuj swoje przepływy

Przygotowując się na konsekwencje brexitu, należy po pierwsze zdefiniować lokalizacje wysyłki i odbioru towaru oraz ewentualne punkty tranzytowe. Posiadając tę wiedzę, należy przeanalizować schematy celne, a także rodzaje transportu (lądowy, morski, powietrzny) i jego typy (FTL, LTL). Wraz z przywracaniem granic między UE i Wielką Brytanią wróci konieczność posługiwania się dodatkowymi dokumentami, takimi jak faktura handlowa, lista przewozowa, pozwoleniami na przywóz czy różnego rodzaju świadectwami, jak fitosanitarne. Inne dokumenty również mogą być wymagane w zależności od rodzaju ładunku. W przypadku braku umowy brexitowej, cła będą musiały zostać opłacone w Wielkiej Brytanii lub w UE. Na terenie wspólnoty podstawowe taryfy WTO będą miały zastosowanie do produktów brytyjskich, a w Wielkiej Brytanii będą zależały od nowych taryf HMRC, czyli brytyjskiego urzędu skarbowego.

Przygotuj zespół do przestrzegania przepisów celnych

Nawet w przypadku tzw. twardego brexitu płynny i nieprzerwany przepływ towarów przez nową granicę będzie można utrzymać dzięki złożeniu wymaganych deklaracji do właściwego organu celnego kraju UE oraz urzędu skarbowego w Wielkiej Brytanii. Bez uprzednio złożonego zgłoszenia przywozowego / wywozowego lub tranzytowego powstanie ryzyko opóźnienia na granicy. Ważne, aby odpowiedzialny za przepływy do Wielkiej Brytanii zespół logistyczny miał możliwość przetwarzania zgłoszeń celnych, posiadał niezbędne narzędzia IT, celne i licencje eksportowe. Należy również zweryfikować, czy warunki handlowe umów spełniają wymogi prawne w przypadku braku porozumienia brexitowego. Firmy mogą składać zgłoszenia celne we własnym zakresie, ale bez odpowiedniej znajomości przepisów powinny rozważyć wsparcie ze strony doświadczonego brokera celnego, takiego jak GEFCO.

Zmień dotychczasowe reguły handlowe

Zrewiduj dotychczasowe warunki Incoterms. Unikaj reguły EXW, która ustanawia najmniejszą odpowiedzialność oraz zaangażowanie po stronie sprzedającego, zaś deklaracja eksportowa należy do obowiązków kupującego. W przypadku kontroli podatkowej nie będziesz w stanie uzasadnić sprzedaży bez podatku VAT, bez posiadania dowodu prawnego. Nie stosuj również reguły DDP, która przenosi najszerszą odpowiedzialność oraz zakres czynności na sprzedającego, zaś za deklarację importową odpowiada sprzedawca. Nie będziesz mógł kontrolować ryzyka związanego z przepływem dokumentów i będziesz odpowiedzialny za brak zgodności. W sytuacji brexitu najważniejsze będzie uwzględnienie reguł FCA oraz DAP.

Zidentyfikuj kody taryfy celnej i pochodzenie towarów

Ustalenie kodów i pochodzenia jest obowiązkowe dla każdej operacji celnej i stanowi podstawę do obliczenia cła oraz innych podatków. Pamiętaj, że pochodzenie celne różni się od kraju pochodzenia. Pochodzenie celne dotyczy ostatniego kraju, z którego towary zostały wysłane, podczas gdy pochodzenie towaru tyczy się głównie miejsca produkcji. Poproś o BTIR (żądanie wiążącej informacji taryfowej) i/lub BOIR (wiążące informacje dotyczące pochodzenia).

Uzyskaj nowy numer EORI w Wielkiej Brytanii lub w UE

Rejestracja i identyfikacja podmiotu gospodarczego (EORI) to unikalny europejski kod nadany firmie przez administrację celną umożliwiający przeprowadzanie operacji celnych w UE. Posiadanie tego numeru jest obowiązkowe przed każdą odprawą celną. Gdy Wielka Brytania opuści UE, wszystkie dotychczasowe numery GB EORI staną się bezużyteczne. Jeśli firma będzie chciała przeprowadzać operacje celne w Wielkiej Brytanii, potrzebuje nowego numeru GB EORI. Nie trzeba posiadać siedziby w kraju, w którym prowadzona jest działalność, chyba że firma będzie się starać o zwrot podatku VAT.

Zarejestruj się w brytyjskiej przejściowej uproszczonej procedurze (TSP)


Okres przejściowy określa czas, w którym UE i Wielka Brytania będą negocjować swoje przyszłe stosunki współpracy. Zaczyna się w dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i zakończy się 31 grudnia 2020 roku lub 31 grudnia 2021 roku, jeżeli dojdzie do wzajemnego porozumienia w sprawie ewentualnego przedłużenia przed 30 czerwca 2020 r. W tym okresie większość obecnych przepisów pozostanie w mocy. W przypadku importu towarów z UE do Wielkiej Brytanii, importer musi się zarejestrować się w brytyjskiej przejściowej uproszczonej procedurze (TSP). Jest ona dostępna tylko dla firm mających siedzibę w Wielkiej Brytanii i posiadających numer EORI GB i umożliwia korzystanie z uproszczonych zgłoszeń przywozowych.

Skorzystaj z odroczenia podatku VAT


W zależności od spełnienia określonych warunków, zgodę na odroczenie podatku VAT można otrzymać od lokalnych organów celnych. Odroczenie płatności VAT obowiązuje w wybranych krajach europejskich, między innymi w Polsce, Francji czy w Belgii. W przypadku braku porozumienia w sprawie opuszczenia wspólnoty takie rozwiązanie będzie obowiązywać również w Wielkiej Brytanii.

Upewnij się, że faktury eksportowe są zgodne

W przypadku brexitu zastosowanie będzie miał art. 146 dyrektywy 2006/112/WE dotyczący operacji eksportowych z UE, a jego odpowiednik w prawie angielskim został uchwalony w ustawie o podatku VAT z 1994 r., sekcja 30(8). Zwróć uwagę na klauzule prawne na fakturach handlowych. Towary wysyłane z UE do Wielkiej Brytanii nie będą już dostawami wewnątrzwspólnotowymi, a będą to towary eksportowane.

Przewiduj przepływ importowo-eksportowy opakowań wielokrotnego użytku


Brexit wprowadzi nowe formalności celne, jak na przykład podatek importowy czy cło. Będzie to również dotyczyło przepływu opakowań wielokrotnego użytku. Planowana jest możliwość wprowadzenia tymczasowych rozwiązań importowo-eksportowych.

Oddaj kwestie podatku VAT w ręce ekspertów

Konsekwencjami brexitu będą również zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT. Rejestracja numerów identyfikacyjnych VAT musi być prowadzona przez przedstawiciela podatkowego mającego siedzibę w Unii Europejskiej (27) – spółkę zależną lub przedstawiciela podatkowego. Może się to odbić na przepływach finansowych między podmiotami.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.