gm24
Firma PING DSP stworzyła wyjątkowy system sonarowy dedykowany obszarom płytkowodnym. Jest to nowy sposób wykorzystania zjawiska interferencji fal elektromagnetycznych w pomiarach hydrograficznych. Dzięki zastosowaniu technologii CAATI (Computed Angle-of-Arrival Transient Imaging) pokonano wiele ograniczeń charakterystycznych dla tradycyjnych systemów interferometrycznych.
Główną zaletą systemu 3DSS jest jednoczesna rejestracja danych batymetrycznych i sonarowych.
Podgląd danych w 3D w dedykowanym programie 3DSS-DX-Display umożliwia skuteczne rozpoznawanie obiektów znajdujących się nie tylko na dnie (jak w przypadku klasycznego sonogramu), ale również w toni wodnej, tj. porzuconych sieci rybackich (rysunek 1), fragmentów konstrukcji podwodnych oraz wielu innych.
Technologia 3DSS zapewnia przede wszystkim wysoką rozdzielczość obrazowania 3D, szerokie i bardzo dokładne pokrycie swath oraz lepszą jakość obrazowania 2D. Zaletą prezentowanego rozwiązania jest również bardzo przystępna cena, jak na sondę wielowiązkową. Więcej informacji można znaleźć na stronie Marine Technology – wyłącznego przedstawiciela firmy PING DSP w Polsce (http://www.marinetechnology.pl/ping-dsp.html). Firma oprócz dystrybucji sprzętu i oprogramowania oferuje szkolenia w zakresie obsługi urządzeń 3DSS.
Dostępne są różne warianty i konfiguracje systemu sonarowego 3DSS:
Wariant podstawowy:
3DSS-DX-450 - Kompaktowy dwuprzetwornikowy sonar boczny
oraz warianty rozbudowane:
3DSS-iDX-BASE Swath Bathymetry 3D Sidescan Sonar System z wbudowanym geodezyjnym IMU, czujnikiem prędkości dźwięku i modułem interfejsu sonaru (SIU) z możliwością rozbudowy. W zestawie znajdują się dodatkowe komponenty:
3DSS-iDX-FULL 3DSS-iDX-BASE jak wyżej z wysoko wydajnym, dwuantenowym odbiornikiem GNSS zintegrowanym z SIU. Włączone komponenty GNSS to:
Szczegółowe specyfikacje do pobrania:
http://www.marinetechnology.pl/dokumenty/3dss_idx_brochure_2019.pdf
http://www.marinetechnology.pl/dokumenty/3dss_dx_brochure_2018.pdf
Autor: Weronika Motyl
Nietypowy gość nieopodal Motławy. Młoda foka znaleziona daleko od morza
W środę rząd zajmie się projektem ustawy dot. wspierania zrównoważonego rybactwa
Mikroplastik zaburza produkcję energii u małych organizmów wodnych
Renaturyzacja Doliny Łupawy jeszcze w tym roku
Na plażach pojawiają się młode foki szare. WWF Polska wskazuje, jak zachowywać się w razie spotkania
Klif w Gdyni Orłowo ponownie niebezpieczny. Znów dochodzi do osunięć ziemi