gm24
Firma PING DSP stworzyła wyjątkowy system sonarowy dedykowany obszarom płytkowodnym. Jest to nowy sposób wykorzystania zjawiska interferencji fal elektromagnetycznych w pomiarach hydrograficznych. Dzięki zastosowaniu technologii CAATI (Computed Angle-of-Arrival Transient Imaging) pokonano wiele ograniczeń charakterystycznych dla tradycyjnych systemów interferometrycznych.
Główną zaletą systemu 3DSS jest jednoczesna rejestracja danych batymetrycznych i sonarowych.
Podgląd danych w 3D w dedykowanym programie 3DSS-DX-Display umożliwia skuteczne rozpoznawanie obiektów znajdujących się nie tylko na dnie (jak w przypadku klasycznego sonogramu), ale również w toni wodnej, tj. porzuconych sieci rybackich (rysunek 1), fragmentów konstrukcji podwodnych oraz wielu innych.
Technologia 3DSS zapewnia przede wszystkim wysoką rozdzielczość obrazowania 3D, szerokie i bardzo dokładne pokrycie swath oraz lepszą jakość obrazowania 2D. Zaletą prezentowanego rozwiązania jest również bardzo przystępna cena, jak na sondę wielowiązkową. Więcej informacji można znaleźć na stronie Marine Technology – wyłącznego przedstawiciela firmy PING DSP w Polsce (http://www.marinetechnology.pl/ping-dsp.html). Firma oprócz dystrybucji sprzętu i oprogramowania oferuje szkolenia w zakresie obsługi urządzeń 3DSS.
Dostępne są różne warianty i konfiguracje systemu sonarowego 3DSS:
Wariant podstawowy:
3DSS-DX-450 - Kompaktowy dwuprzetwornikowy sonar boczny
oraz warianty rozbudowane:
3DSS-iDX-BASE Swath Bathymetry 3D Sidescan Sonar System z wbudowanym geodezyjnym IMU, czujnikiem prędkości dźwięku i modułem interfejsu sonaru (SIU) z możliwością rozbudowy. W zestawie znajdują się dodatkowe komponenty:
3DSS-iDX-FULL 3DSS-iDX-BASE jak wyżej z wysoko wydajnym, dwuantenowym odbiornikiem GNSS zintegrowanym z SIU. Włączone komponenty GNSS to:
Szczegółowe specyfikacje do pobrania:
http://www.marinetechnology.pl/dokumenty/3dss_idx_brochure_2019.pdf
http://www.marinetechnology.pl/dokumenty/3dss_dx_brochure_2018.pdf
Autor: Weronika Motyl
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami