• <

Wynik wyszukiwania - "ruda" - Wiadomości

Tak powstaje napęd "Miecznika". Zakończono próby fabryczne silnika dla przyszłego ORP Wicher

Zakończyły się próby fabryczne silnika wysokoprężnego MTU 20V8000M71 przeznaczonego na pierwszą z trzech fregat Miecznik, budowanej od sierpnia ub. r. W niedalekiej przyszłości zostanie on dostarczony do gdyńskiej stoczni celem umieszczenia go w siłowni okrętowej.
26.04.2024

Terminal Kontenerowy w Porcie Świnoujście z decyzją lokalizacyjną

Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski wydał decyzję lokalizacyjną dla Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu. Tym samym można już przystąpić do projektowania infrastruktury dostępowej do terminalu. Powstanie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest jednym z elementów ujętych w „Programie rozwoju portów morskich do 2023 roku”. Jego celem jest utrwalenie pozycji polskich portów w basenie Morza Bałtyckiego i stworzenie z nich kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej.
17.04.2024

Port Gdańsk w pierwszej dziesiątce w Europie

Port Gdańsk wskoczył na dziewiąte miejsce pośród portów w Europie pod względem przeładunków. Pośród portów w samej Unii Europejskiej Gdańsk zajmuje 7. lokatę.
03.04.2024

Tomasz Ślęzak nowym prezesem Węglokoksu. Spółka jest większościowym właścicielem gdańskiego Portu Północnego

Tomasz Ślęzak został we wtorek wybrany przez radę nadzorczą Węglokoksu nowym prezesem tej spółki. Ślęzak, dotąd związany z ArcelorMittal Poland, zastąpił Tomasza Heryszka, który był prezesem Węglokoksu od maja 2019 r. Wiceprezesami spółki zostali: Agnieszka Walter i Adrian Sienicki.
12.03.2024

Sfinalizowano transakcję przejęcia Portu Północnego przez Węglokoks

29 lutego, po spełnieniu się warunków zawieszających, Węglokoks i SEA-invest zamknęły transakcję nabycia udziałów PPS Port Północny sp. z o.o. i zawarły umowę transferu udziałów. Tym samym z dniem 1 marca Węglokoks wchodzi w prawa większościowego właściciela Portu Północnego.
29.02.2024

Zakup Portu Północnego przez Węglokoks wciąż czeka na finalizację

Państwowa spółka Węglokoks nadal finalizuje transakcję zakupu Portu Północnego, co ma nastąpić do końca lutego br. Spółka informowała o jej zamknięciu już w październiku zeszłego roku. Okazuje się, że wówczas podpisano tylko warunkową umowę nabycia udziałów.
21.02.2024

Pozwolenie na budowę fabryki konstrukcji wiatrowych

Wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę fabryki konstrukcji wiatrowych. Decyzję przekazał podczas wmurowania kamienia węgielnego pod jedną z dwóch powstających fabryk duńskiej firmy Vestas.
07.02.2024

Król Danii Fryderyk X w Szczecinie: chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału leżącego w energetyce wiatrowej

Polska i Dania to kraje połączone przez morze i wiatr; chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału leżącego w morskiej energetyce wiatrowej; mam nadzieję, że ta współpraca wesprze Polskę w odchodzeniu od paliw kopalnych - mówił w czwartek w Szczecinie król Danii Fryderyk X.
01.02.2024

Port Police. Trwa postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i wiceprezesa

Port Police wciąż czeka na kandydatów na stanowiska prezesa i wiceprezesa Zarządu. Dokumenty można składać do końca stycznia.
19.01.2024

Świnoujście. Mieszkańcy żądają otwarcia drogi zamkniętej przez terminal LNG

Od połowy kwietnia 2023 roku w Świnoujściu zamknięta jest ulica Ku Morzu, prowadząca do ważnych atrakcji turystycznych miasta i regionu. Zamknięto ją w związku z wprowadzeniem strefy ochronnej wokół gazoportu. Mieszkańcy Świnoujścia domagają się otwarcia ulicy i powołują na przedwyborcze obietnice.
14.01.2024

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp Wałów Chrobrego

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp reprezentacyjnych Wałów Chrobrego - poinformowały w wtorek władze miejskie. To wynik ugody między miastem a spółką Polsteam - Żegluga Szczecińska.
09.01.2024

Baltic Dry Index: Grudzień pod znakiem spadków kosztów transportu

Główny indeks giełdy Baltic Exchange, który mierzy koszty transportu towarów na całym świecie, spadł w środę szóstą sesję z rzędu, spadając o 3,1% do najniższego poziomu od niemal miesiąca, wynoszącego 2150 punktów. Spadek następuje po krótkim, nagłym skoku wartości na początku grudnia. Mimo tego oraz chwilowych spadków indeks notuje ciągły, średni wzrost wartości.
21.12.2023

Jak naprawić turbinę? Zapytaliśmy ekspertów

Chociaż turbiny wiatrowe pozostają jednym z najwydajniejszych spośród dostępnych nam narzędzi generacji czystej energii, jak wszystkie struktury ze stali, wymagają regularnych inspekcji oraz precyzyjnego serwisu, by utrzymać swoją efektywność. Skala wyzwań związanych z naprawą tak potężnych maszyn jest wprost proporcjonalna do ich imponujących rozmiarów. Adam Kozłowski i Paweł Rudacki z Alpin Weld dzielą się z nami swoją wiedzą, jak utrzymać turbinę w optymalnej kondycji.
22.11.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Alpin Weld

Alpin Weld to firma, która całkowicie przedefiniowała standardy w zakresie dostępu linowego oraz spawania na morzu. Innowacyjne podejście i rzeczywista pasja do pracy na, nomen omen, najwyższym poziomie, wyprowadziły ją na pozycję jednego z wiodących w branży graczy.
05.10.2023

Kolejne statki z rudą i zbożem wyruszyły z Ukrainy

Trzy statki ze zbożem i rudą żelaza wypłynęły z portu w Czarnomorsku i portu Piwdennyj, a kolejnych pięć jednostek czeka na zacumowanie w celu załadunku - poinformował w niedzielę ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow.
01.10.2023

W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

Po pokonaniu 27 500 km, uniwersalny okręt desantowy-dok Dixmude, fregata La Fayette i ich 800 marynarzy i żołnierzy armii francuskiej, w tym 160 podchorążych, zacumowały w Tulonie 13 lipca br. Opuścili oni Francję 8 lutego tego roku, aby wyruszyć na misję dookoła świata, bogatą w operacje, szkolenia i współpracę międzynarodową. W sumie misja pk. Jeanne D'Arc 2023 obejmowała 10 wizyt na czterech kontynentach i 23 inicjatywy współpracy międzynarodowej.
14.07.2023

Forum Wizja Rozwoju już od poniedziałku

Już w poniedziałek, 19 czerwca w Gdyni rozpocznie się dwudniowe VI Forum Wizja Rozwoju, które obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki. Uczestnicy 50 paneli podejmą się omówienia najważniejszych zagadnień dotyczących praktycznie każdej dziedziny życia społeczno-ekonomicznego kraju. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki.
16.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy.
15.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
30.05.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Baltic Dry Index zalicza spadek, ale jest lepiej niż było

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który mierzy koszty transportu towarów na całym świecie, spadł we wtorek dziewiąty dzień z rzędu, osiągając poziom z 8 marca. Mimo trwających od dwóch miesięcy wahań, koszt transportu towarów największymi statkami utrzymuje poziom w porównaniu z okresem od grudnia do lutego, gdy wartość frachtu była najniższa od czasu wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku.
24.05.2023

Grupa OT Logistics ze wzrostem przychodów

Grupa OT Logistics, w skład której wchodzą m.in. terminale OT Port Świnoujście i OT Port Gdynia, zanotowała w 2022 roku wzrost przychodów.
26.04.2023

Rekordowo niski poziom niemieckiej żeglugi śródlądowej

W 2022 r. żeglugą śródlądową w Niemczech przetransportowano o 6,4 proc. mniej towarów niż rok wcześniej. Niemiecka żegluga śródlądowa musiała w ostatnich latach zmagać się ze skutkami pandemii i niskiego stanu wód. Odnotowano jedynie wzrost o 12,1 procent w przypadku transportu węgla, co było wynikiem zwiększonego popytu na surowiec podczas kryzysu energetycznego.
04.04.2023

Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2023 na Politechnice Gdańskiej

Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zapraszają na TARGOiOWISKO 2023 – Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się 5 kwietnia, w godz. 10:00-14:00, w budynku Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej (parter i I piętro). Podczas targów przedstawiciele firm przedstawią oferty praktyk studenckich, pracy oraz staży.
27.03.2023

Rynek transportu morskiego rudy żelaza i stali może być istotny dla Polski

Po napaści Rosji na Ukrainę sytuacja polskiego przemysłu stalowego uległa zmianie i być może porty polskie będą musiały, tak jak w przypadku węgla, odegrać istotną rolę w zabezpieczeniu dostaw czynników produkcji dla polskich hut.
20.03.2023

Globalna sytuacja polityczna wpływa na wyniki portu w Hamburgu

Międzynarodowe kryzysy ukształtowały morską obsługę towarów w porcie w Hamburgu w 2022 roku. Hamburskie terminale obsłużyły 119,9 mln ton ładunków morskich. Oznacza to zmianę o minus 6,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
20.02.2023

Indeks masowych statków towarowych tonie już piąty raz z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe, spadł piąty tydzień z rzędu, pod presją słabszych stawek w różnych segmentach statków. Ogólny indeks, który uwzględnia stawki dla statków typu capesize, panamax i supramax przewożących suche towary masowe, spadł o 19 punktów, czyli około 3%, do 621, najniższego poziomu od połowy czerwca 2020 roku.
06.02.2023

[WIDEO] Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

O godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczeła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście, Portu Gdynia.
24.01.2023

Baltic Dry Index utrzymuje spadek czwarty tydzień z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe capesize, panamax i supramax, notuje kolejny, duży spadek, utrzymując wielotygodniową, złą passę.
23.01.2023

Baltic Index notuje najgorszy dzień w historii, a popyt na statki maleje

Indeks frachtu morskiego ładunków masowych na giełdzie bałtyckiej zanotował we wtorek największy spadek w historii, pod presją słabnących stawek w różnych segmentach z powodu słabego popytu z Chin w związku z rosnącą tam liczbą przypadków COVID-19.
06.01.2023

Kiedyś ruda żelaza, dziś zboże do Azji. Masowce zmieniają ładunki

Masowce, które jeszcze niedawno przewoziły rudy żelaza czy węgiel, są myte, by móc załadować zboże przeznaczone na rynek azjatycki. Zmianę spowodowało pogorszenie się koniunktury na chińskim rynku budowlanym.
03.12.2022

Ładunki masowe na wagę złota. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 40-43/2022)

Kolejne tygodnie ostatniego kwartału roku to kontynuacja światowych trendów makroekonomicznych. Wysoka inflacja, wysokie ceny energii, wyhamowująca konsumpcja detaliczna, ale również mniej zamówień przemysłowych ma duży wpływ na warunki panujące w światowym handlu morskim i transporcie morskim.
08.11.2022

Baltic Dry Index zalicza najgorszy tydzień od trzech miesięcy

Notowania zmian w cenie frachtu morskiego suchych ładunków masowych na Baltic Exchange w piątek były najgorsze od początku sierpnia. Wynikało to głównie ze słabości w większych segmentach statków typu capesize i panamax.
31.10.2022

Port Gdański Eksploatacja notuje kolejne rekordy przeładunków

Od początku roku operator portowy PG Eksploatacja S.A. przeładował łącznie 4,2 mln ton towarów. Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem zakończonym na poziomie 800 tys. ton. Główne grupy ładunkowe to węgiel, koks, ruda, zboża, drobnica, inne masowe.
03.10.2022

PG Eksploatacja notuje kolejne rekordy przeładunków

Od początku roku operator portowy PG Eksploatacja S.A. przeładował łącznie 4,2 mln ton towarów. Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem zakończonym na poziomie 800 tys. ton. Główne grupy ładunkowe to węgiel, koks, ruda, zboża, drobnica, inne masowe.
30.09.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wenda i Kwiatkowski upamiętnieni [WIDEO]

Od dziś można popatrzeć na Port Gdynia w towarzystwie jego budowniczych. Z okazji 100-lecia Portu Gdynia na Nabrzeżu Pilotowym odsłonięto ławeczkę upamiętniającą budowniczych portu – inżyniera Tadeusza Wendę i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wcześniej odsłonięto także specjalną tablicę w Kościele Morskim.
26.09.2022

Nowe ładunki z Ukrainy w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. [WIDEO]

Pod koniec maja Port Gdański Eksploatacja S.A., największy uniwersalny operator przeładunkowy w Porcie Gdańsk obsłużył pierwszy statek m/v SAROCHA NAREE, który zabrał w swoich ładowniach ok 30 tys. ton w/w "gąsek" z Ukrainy.
26.07.2022

Porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym za pierwsze półrocze br.

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował pierwsze półrocze br. pod względem przeładunków. Te są o blisko trzy procent lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-czerwiec br. obsłużyli prawie 17,5 mln ton ładunków.
13.07.2022

Portowy skok stulecia. Gang ukradł 20 kontenerów z ładunkiem

W pobliżu portu Manzanillo w Meksyku doszło do bezprecedensowego wydarzenia. Grupa mężczyzn ukradła... 20 całkowicie załadowanych kontenerów.
15.06.2022

Pierwszy statek z ukraińską rudą wypłynął z portu Świnoujście  

Blisko 30 tys. ton rudy żelaza pochodzącej z Ukrainy opuściło port w Świnoujściu. Ładunek obsłużyła na nab. Górników spółka OT Port Świnoujście SA.
25.05.2022

Prezes Portu Gdańsk na EKG: ukraińskie towary płyną w świat z Gdańska [WIDEO]

Wojna w Ukrainie, sankcje i 80 proc. spadek obrotów na Nowym Jedwabnym Szlaku zaburzyły łańcuchy dostaw i wymusiły radykalne zmiany w spedycji towarów. To wyzwanie, ale i szansa dla Gdańska, drugiego pod względem ilości przeładunków portu na Bałtyku. „Jesteśmy portem, który będzie zabezpieczał logistykę drogą morską dla Ukrainy” – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
26.04.2022

Umowa na przebudowę zbiornika Ruda w Mławie podpisana

22 marca 2022 r. podpisano umowę na przebudowę zbiornika Ruda w Mławie. Koszt realizacji wyniesie ok. 14,5 mln zł. Zakończenie inwestycji jest planowane na koniec 2023 r. Przebudowa obejmie blisko 58 hektarów zbiornika powstałego w wyniku spiętrzenia wody w rzece Mławce.
22.03.2022

Rosyjski eksport kolejowy przez porty morskie wzrósł o 5,8% r/r w 2021 roku

Transport towarów koleją przeznaczonych na eksport przez rosyjskie porty morskie wyniósł w 2021 r. 351,1 mln ton. To oznacza wzrost o 5,8% rok do roku. To rekord wszechczasów – informują Koleje Rosyjskie.
17.02.2022

Bałtycki Indeks Towarowy dalej spada przy słabym zapotrzebowaniu na jednostki capesize

Indeks frachtu morskiego suchych towarów masowych na Baltic Exchange spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od ponad miesiąca, co jest spowodowane niższymi stawkami w segmentach statków typu capesize i supramax.
26.10.2021

Po trzech kwartałach br. porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym

W portach Szczecin-Świnoujście spółki przeładunkowe obsłużyły o 8,3 proc. więcej ładunków w okresie styczeń-wrzesień br. w porównaniu do tego samego okresu ub. roku. Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście opublikował najnowsze dane za trzy kwartały 2021.
11.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Bałtycki Indeks Towarowy wzbił się na najwyższy poziom od 12 lat

Główny wskaźnik przewozów suchych ładunków masowych na giełdzie Baltic Exchange wzrósł w poniedziałek do najwyższego od 12 lat poziomu, ponieważ stawki w różnych segmentach statków podskoczyły w związku z silnym popytem i globalnymi ograniczeniami w zakresie żeglugi.
20.09.2021

Masowce odnotowują największy dzienny zysk w ciągu dekady

W już i tak znakomitym roku dla żeglugi armatorzy masowców właśnie odnotowali największy dzienny zysk od dekady.
16.09.2021

Coraz więcej turystów na kajakowych szlakach w Polsce

Turystyka kajakowa w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. I nic dziwnego - tysiące kilometrów pięknych rzek, możliwość obcowania z przyrodą i brak konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt. To wszystko zachęca coraz to kolejne osoby do spróbowania swoich sił w kajaku. I to dosłownie - w końcu wiosłowanie trochę tych sił wymaga!
28.08.2021

Bałtycki Indeks Towarowy przerywa 11-dniową serię wzrostów

Główny wskaźnik przewozów morskich suchych ładunków masowych na giełdzie Baltic Exchange spadł w środę, zatrzymując 11-dniową passę, w czasie której osiągnął on najwyższy poziom od ponad dekady.
26.08.2021

Ożywienie na rynku powraca na stałe wraz z rosnącymi stawkami frachtu

Aby zobaczyć, jak szybko popyt na towary odbił się po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, nie trzeba szukać dalej niż na rynek ich wysyłki.
24.08.2021

Bałtycki Indeks Towarowy przekroczył granicę 4000 punktów

Główny wskaźnik frachtu morskiego, Bałtycki Indeks Towarowy, wzrósł w piątek do ponad 11-letniego szczytu dzięki stałemu popytowi na wszystkie statki, a stawki kapitalizacji osiągnęły najwyższy poziom od połowy 2009 roku.
22.08.2021

Silny rynek w segmencie Capesize podnosi wskaźnik Baltic Dry na coraz wyższe poziomy

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange przedłużył swoją zwycięską passę do ośmiu sesji w czwartek, wspierany przez gwałtowny wzrost stawek w różnych segmentach statków, zwłaszcza Capesize, które osiągnęły najwyższy poziom od ponad 11 i 1/2 roku.
20.08.2021

Baltic Dry Index osiągnął najwyższy poziom od czerwca 2010 roku

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który śledzi stawki dla statków przewożących suche towary masowe, wzrósł we wtorek szóstą z rzędu sesję, osiągając najwyższy poziom od ponad dekady dzięki silniejszemu popytowi w różnych segmentach statków.
18.08.2021

Dla kota za dużo, dla psa za mało. Chiny nie chcą australijskich rud żelaza

Chiny zmniejszają wolumen zamówień na rudy żelaza z Australii, stopniowo dążąc do zmniejszenia zależności od tamtejszych dostaw. Żelazny krok Chin budzi uzasadnione zainteresowanie, ponieważ wpływa na globalną gospodarkę morską, począwszy od transportu, a na budowie statków skończywszy.
15.08.2021

Wyższe ceny frachtu podniosły wskaźnik Baltic Dry do najwyższego od 11 lat poziomu

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który śledzi stawki dla statków przewożących suche towary masowe, wzrósł w piątek do najwyższego od ponad 11 lat, napędzany silnym popytem w różnych segmentach statków.
14.08.2021

Przeładunki w portach Szczecin i Świnoujście cały czas w górę

Zespół portów Szczecin-Świnoujściem utrzymał w lipcu br. wzrostowy trend w przeładunkach. W porównaniu do lipca ub. roku tegoroczne wyniki są o 15 proc. lepsze. Dotychczas w tym roku obydwa porty obsłużyły prawie 19 mln ton ładunków.
31.07.2021

Porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym za pierwsze półrocze

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował pierwsze półrocze br. pod względem przeładunków. Te są o 11,5 proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Obydwa porty obsłużyły w okresie styczeń-czerwiec br. ponad 17 mln ton ładunków.
12.07.2021

Efekt hossy na rynku stalowym – wyzwania związane z obsługą portową

Obserwując przepływ towarów przez Polskie porty morskie, można zaobserwować, że jednym z kluczowych importowanych towarów w ostatnich latach jest stal.
07.07.2021

Bałtycki Indeks Towarowy osiąga najwyższe od 11 lat zyski w różnych segmentach

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe, osiągnął szczyt ponad 11 lat, wzmocniony przez solidniejsze stawki we wszystkich segmentach statków.
29.06.2021

Porty Szczecin-Świnoujście utrzymały w maju dwucyfrowe tempo wzrostu przeładunków

Dwucyfrowa dynamika wzrostu obsłużonych ładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu utrzymana w maju, w którym przeładunki w górę o prawie 18 proc. W sumie po pięciu miesiącach br. wyniki są o 13 proc. lepsze aniżeli w tym samym czasie ub. roku.
23.06.2021

Ekspert: bezpieczeństwo energetyczne Polski celem szerokiej akcji dezinformacyjnej

Niewątpliwie Polska jest celem zaplanowanej i szeroko zakrojonej akcji dezinformacyjnej ze strony Rosji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego – ocenił w rozmowie Grzegorz Kuczyński, publicysta i ekspert ds. wschodnich.
11.06.2021

Ruda żelaza w porcie w Świnoujściu – wyniki i specyfika obsługi

Pomimo długotrwałej pandemii, kwiecień 2021 w świnoujskim porcie zakończył się przeładunkiem rudy żelaza i manganu z wynikiem o prawie 13 proc. lepszym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W procesie przewozu ładunków masowych bardzo dużą rolę odgrywa transport morski, jest to najlepszy i najwydajniejszy sposób transportu dużych ilości towaru. Do portu w kwietniu tego roku wpłynęło 5 statków z rudą żelaza, koncentratem miedzi oraz z rudą manganu pochodzących z Liberii i RPA.
25.05.2021

Porty w Szczecinie i Świnoujściu odrabiają straty po pandemii, w kwietniu przeładunki w górę o prawie 18 procent

W zespole portów Szczecin-Świnoujście kwiecień był kolejnym miesiącem tego roku, w którym znacząco wzrosły przeładunki w porównaniu do roku ubiegłego. Kwiecień 2021 zakończył się wynikiem o 17,6 proc. lepszym aniżeli kwiecień 2020. W sumie po czterech pierwszych miesiącach br. obydwa porty są na plusie o prawie 12 proc. wobec tego samego okresu ub. roku.
14.05.2021

Statek z wirtualnym kapitanem przygotowuje się do rejsu

Na akwenach położonych w pobliżu Plymuth trwają próby statku. Dowodzi nim AI Captain. Inteligentny system zaprojektowany przez IBM.
08.05.2021

Nowy sprzęt przeładunkowy w OT Port Świnoujście

W ślad za ożywieniem przeładunków zrealizowanych w ostatnich miesiącach w OT Port Świnoujście, a także realizując założone cele strategiczne, Spółka rozpoczęła proces doposażania terminala w nowoczesny sprzęt. Nowe inwestycje nie tylko wpłyną na zwiększenie możliwości obsługi różnorodnych ładunków masowych na terminalu, ale również poprawią jakość wykonywanych usług oraz bezpieczeństwo i warunki pracy swoich pracowników.
29.04.2021

W marcu przeładunki w górę o 13 procent w portach w Szczecinie i Świnoujściu

W zespole portów Szczecin-Świnoujście marzec był kolejnym miesiącem tego roku, w którym wzrosły przeładunki w porównaniu do roku ubiegłego. Marzec 2021 zakończył się wynikiem o 13 proc. lepszym aniżeli marzec 2020. W sumie po pierwszym kwartale br. obydwa porty są na plusie o 10 proc. wobec pierwszych trzech miesięcy ub. roku.
15.04.2021

Intensywny I kwartał w portach morskich - podsumowanie działań TSL Silesia

Trwająca pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia ciągle mają negatywny wpływ na gospodarkę Polski, jednakże kluczowy dla przewozów droga morską handel zagraniczny na szczęście w dalszym ciągu nie zamiera i opiera się skutkom covidu. Kontynuowane inwestycje w budownictwo i infrastrukturę oraz związane z nimi zapotrzebowanie na surowce, jak również i wyroby stalowe pozwoliły utrzymać obrót towarów obsługiwanych w portach morskich na dość wysokim poziomie.
14.04.2021

Północna Droga Morska alternatywą dla Kanału Sueskiego?

W 2020 r. Północną Drogą Morską w tranzycie przepłynęły 64 statki, w 2019 r. – 37 jednostek, a w 2018 – 27 statków. Kanał Sueski dziennie pokonuje około 500 jednostek. Czy wobec tego Północna Droga Morska może stanowić alternatywę dla szlaków handlowych prowadzących przez Pacyfik, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne?
28.03.2021

Luty dał znacząco więcej ładunków w portach Szczecin i Świnoujście

W lutym br. było o 9 proc. więcej ładunków w zespole portów Szczecin-Świnoujście aniżeli w lutym ub. roku. Tym samym w 2021 roku, luty to po styczniu (+8 proc.) drugi miesiąc z rzędu z dodatnim wynikiem pod względem ilości obsłużonych przeładunków.
15.03.2021

COVID w żegludze nie taki groźny ale koryguje prognozy. Polskie porty wypadły dobrze na tle portów UE

W 2020 r. statki przetransportowały na pokładach, w ładowniach i zbiornikach 11,3 mld t towarów oszacowali analitycy Research and Markets. Wynika z tego, że flota handlowa po chwilowym załamaniu odżyła, za wyjątkiem niektórych segmentów, jak rynek transportu samochodów czy turystyki morskiej i przewozu pasażerów.
05.03.2021

Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig: Bez terminalu kontenerowego świnoujski port będzie się cofał w rozwoju

Obrót kontenerowy rośnie systematycznie, z roku na rok. Pomiędzy Hamburgiem, a Gdańskiem nie ma takiego głębokowodnego terminalu kontenerowego. Ponadto atutem Świnoujścia jest lokalizacja - przy ujściu Odry, na przecięciu różnych szlaków śródlądowych, z perspektywą połączenia Odra-Dunaj, dostępem do środkowej Europy drogami śródlądowymi. Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig w wywiadzie potwierdza zasadność powstania głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
05.03.2021

Dobry początek roku w portach Szczecin i Świnoujście

Rok 2021 w zespole portów Szczecin-Świnoujście rozpoczął się wzrostem przeładunków. Te w relacji styczeń 2021 do stycznia 2020 wzrosły o prawie 8 proc. Wzrosty zauważalne są w prawie wszystkich grupach towarowych. Liderem miesiąca pod względem przeładowanej ilości była ruda, w górę o blisko 154 proc. W styczniu br. w portach obsłużono masowce z rudą żelaza, rudą manganu i koncentratem cynku.
16.02.2021

Sytuacja na rynku pracy coraz lepsza?

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej wykazuje wzrost oceny konsumentów nt. sytuacji Polski pod kątem bezrobocia i oszczędzania pieniędzy; ich zdaniem jest coraz lepsza - powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
11.02.2021

Magazynowy boom w 2020 r. Jaki będzie 2021?

Pomimo pandemii rynek magazynowy w Polsce pozostaje w bardzo dobrej kondycji. W 2020 roku zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej zwiększyły się o ponad 2 mln mkw. Tym samym całkowita podaż osiągnęła w Polsce 20,6 mln mkw. W porównaniu z 2019 r. to wzrost o ponad 10%. Eksperci Colliers prognozują, że wysoki poziom podaży utrzyma się również w roku 2021.
08.02.2021

50 lat temu padło gierkowskie pytanie „Pomożecie?”

50 lat temu, 25 stycznia 1971 r., w Gdańsku, a dzień wcześniej w Szczecinie, nowy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier Piotr Jaroszewicz spotkali się ze strajkującymi robotnikami. Podczas gdańskiego wiecu padło pytanie „Pomożecie?”, które stało się ważnym symbolem atmosfery i propagandy tzw. dekady Gierka.
26.01.2021

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował przeładunki w 2020

Na nabrzeżach, których gospodarzem jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA przedsiębiorstwa portowe obsłużyły w 2020 roku podobną ilość ładunków jak w roku 2019. Porty zakończyły rok wynikiem 31 177,5 tys. ton, co wobec 32 174,8 tys. ton z roku 2019 jest wynikiem mniejszym o 3,1 proc.
18.01.2021

Szkolenie dla kadry instruktorskiej programu PolSailing

W formie wirtualnej, na platformie ClickMeeting odbyło się szkolenie kadr instruktorskich Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing. To flagowy program Polskiego Związku Żeglarskiego w zakresie upowszechniania żeglarstwa realizowany wraz z Ministerstwem Sportu i przy współpracy z ośrodkami regionalnymi w Polsce. PolSailing dedykowany jest nie tylko dzieciom, ale też całym rodzinom. Obejmuje szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczną naukę żeglowania na łódkach typu Optimist oraz deskach windsurfingowych pod ok
19.12.2020

W portach Szczecin-Świnoujście więcej towarów w listopadzie

Listopad, to po wrześniu i październiku kolejny miesiąc, który zespół portów Szczecin-Świnoujście kończy ze wzrostem (+4,4 procent) przeładunków porównując do ubiegłego roku.
14.12.2020

Bezpłatne szkolenie dla instruktorów klasy Optimist i żeglarstwa deskowego

Polski Związek Żeglarski oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist zapraszają na bezpłatne szkolenie kadry instruktorskiej w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej – PolSailing. Szkolenie odbędzie się w dniach 12-13 grudnia i jest dedykowane wszystkim animatorom, nauczycielom, instruktorom i trenerom żeglarstwa zainteresowanym zagadnieniami wstępnej edukacji żeglarskiej.
07.12.2020

W portach Szczecin i Świnoujście wciąż rosną przeładunki

Zgodnie z danymi w zespole portów Szczecin-Świnoujście w październiku br. przeładowano o osiem i pół procent więcej towarów aniżeli w tym samym miesiącu ub. roku.
16.11.2020

Port Szczecin-Świnoujście: należy wykorzystać możliwości, które daje lokalizacja (wywiad wideo)

- Jeśli uda nam się zrealizować wszystkie zamierzenia inwestycyjne, w 2050 roku będziemy dysponować w zespole portów Szczecin-Świnoujście potencjałem mogącym obsłużyć niemal trzykrotnie więcej ładunków aniżeli obecnie - zapewnia prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Krzysztof Urbaś, z którym rozmawiamy o przełomowej budowie głębokowodnego terminala kontenerowego, pracy w czasie pandemii i olbrzymiej roli społecznej odpowiedzialności biznesu.
26.10.2020

Uruchomienie zbiornika Racibórz obniża poziom wody w Odrze

Rozpoczęcie procesu piętrzenia wody na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny przynosi oczekiwane efekty - w środę wieczorem rosnący wcześniej poziom wody w Odrze na wodowskazie w Raciborzu-Miedoni obniżył się o 13 cm - wynika z informacji Wód Polskich.
15.10.2020

Finał 14. edycji kampanii „Pływam bez promili”

W Polsce co roku w wypadkach nad wodą ginie kilkaset osób. Ryzyko utonięcia jest w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Dlatego powstała kampania “Pływam bez promili”, która od 14 lat edukuje Polaków na temat bezpieczeństwa nad wodą, a tegoroczne działania kampanii spotkały się z dużym zainteresowaniem.
03.09.2020

Rynek masowców radzi sobie z kryzysem wywołanym COVID-19. Przynajmniej w tym momencie

Koszt przemieszczania towarów takich jak węgiel i ruda żelaza przez oceany rośnie, wraz z większymi zakupami Chin. To, czy rynek wytrzyma ekonomiczne wstrząsy wywołane pandemią, jest trudniejszym pytaniem.
01.07.2020

Poznaj legendę słynnego żaglowca Pogoria

„Pogoria. Legenda żaglowca” Krzysztofa Romańskiego to nowa książka poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich żaglowców. W najbliższą sobotę 27 czerwca w Gdyni odbędzie się jej wodowanie.
23.06.2020

Zatopiono masowiec Stellar Banner u wybrzeży Brazylii (wideo)

Ratownicy pracujący nad wrakiem statku Stellar Banner u wybrzeży Brazylii zatopili statek ponad trzy miesiące po tym, jak osiadł na mieliźnie. Masowiec o nośności 300 tys. dwt został celowo zatopiony 12 czerwca około 150 km od Maranhão.
14.06.2020

11,3 mln ton przeładowanych w I kwartale 2020 w Porcie Gdańsk

W I kwartale 2020 roku w Porcie Gdańsk widoczny jest wpływ pandemii koronawirusa na branżę morską i obsłużony w porcie wolumen. Port Gdańsk w I kwartale 2020 roku uzyskał wynik o 8,3% niższy niż w analogicznym okresie 2019 roku zamykając I kwartał przeładunkami na poziomie 11,3 mln ton. Odnotowano spadki w większości grupach ładunkowych oprócz zbóż (+223%), LPG (+27%) i innych masowych (+6,4%).
13.05.2020

Prezes ZUS: zrealizowaliśmy 1,1 mln wniosków z tarczy antykryzysowej

Zrealizowaliśmy już 1,1 mln wniosków w ramach tarczy antykryzysowej – poinformowała w czwartek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Poinformowała także o udostępnieniu nowego wzoru wniosków o wsparcie, w tym o świadczenie postojowe za kolejny okres
07.05.2020

ZUS: prawie 340 mln zł na kontach przedsiębiorców

Blisko 340 mln zł trafiło już na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodaje, że do końca kwietnia z tytułu świadczenia postojowego może zostać wypłacone nawet pół miliarda złotych.
24.04.2020

Porty w Szczecinie i Świnoujściu ze spadkiem przeładunków w pierwszym kwartale br.

Porty w Szczecinie i Świnoujściu odnotowały w pierwszym kwartale br. siedmioprocentowy spadek w porównaniu do analogicznego okresu w ub.r. Jednocześnie zwiększyły się w nich przeładunki zbóż.
09.04.2020

ZUS: pierwsze świadczenia postojowe trafią do przedsiębiorców już 15 kwietnia

ZUS uruchomił specjalny system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ma on ułatwić weryfikację dokumentów. "Pierwsze tzw. świadczenia postojowe trafią na konta uprawnionych klientów już 15 kwietnia" - zapowiedział w czwartek ZUS.
09.04.2020

Prezes ZUS: ubieganie się o zwolnienie ze składek i świadczenia postojowe będzie maksymalnie uproszczone

Chcemy, by formalności związane z ubieganiem się o zwolnienie ze składek na ZUS i świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i zleceniobiorców były maksymalnie uproszczone - zapowiedziała w środę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska.
25.03.2020

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców w związku z COVID-19 (stan na 23.03.2020 rok)

Pandemia koronawirusa COVID – 19 to nie jedynie zagrożenie dla zdrowia i życia setek tysięcy ludzi, ale silne uderzenie w gospodarkę na poziomie zarówno krajowym, jak i światowym. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że zamknięcie sklepów, punktów usługowych czy instytucji użyteczności publicznej oraz zataczająca coraz szersze kręgi kwarantanna społeczna, przy jednoczesnym narastaniu zobowiązań o charakterze prywatno, jak i publicznoprawnym, pomniejszają uzyskiwane przez przedsiębiorców dochody, co grozi utratą płynności, a naw
25.03.2020

Magdalena Kwaśna 5 w mistrzostwach świata klasy Laser Radial

Magdalena Kwaśna piątą zawodniczką mistrzostw świata klasy Laser Radial! To największy sukces zawodniczki Chojnickiego Klubu Żeglarskiego w karierze! Druga z Polek, Agata Barwińska (SSW MOS Iława), zajęła w Australii 23 miejsce. Mistrzynią świata została Marit Bouwmeester z Niderlandów. Na starcie stanęło 105 zawodniczek.
28.02.2020

Polki rozpoczynają rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial

Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) rozpoczynają jutro rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial. Regaty odbędą się w Melbourne, a ich gospodarzem będzie Sandringham Yacht Club.
24.02.2020

Prezydent: oddaję hołd mieszkańcom Pomorza, którzy walczyli, aby tutaj była Polska

Oddaję hołd wszystkim mieszkańcom tej ziemi, wszystkim ludziom, którzy walczyli i starali się o to, aby tutaj była Polska - mówił w poniedziałek w Wejherowie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2020

HES Gdynia Bulk Terminal sp. z.o.o - inwestycje i rozwój z troską o środowisko - podsumowanie 2019 roku

HES Gdynia Bulk Terminal może zaliczyć rok 2019 do bardzo udanych. Po wielu inwestycjach z 2018 roku spółka nie osiada na laurach. Systematycznie wdraża niezbędne rozwiązania proekologiczne i optymalizujące procesy przeładunkowe. HES Gdynia zaliczany jest do grona najbardziej innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się terminali przeładunkowych w Polsce.
28.01.2020

Podsumowanie 2019 roku w portach Szczecin-Świnoujście

28 stycznia br. na specjalnej konferencji prasowej zarząd portów Szczecin i Świnoujście podsumował miniony 2019 pod względem przeładunków, inwestycji oraz utrzymania infrastruktury portowej.
28.01.2020

Duży wzrost przewozów PŻM

Polska Żegluga Morska zanotowała w ubiegłym roku bardzo dobre wyniki przewozowe. Statki narodowego armatora przewiozły 16,8 mln ton ładunków i było to aż o 2,2 mln ton więcej niż w 2018 r.
09.01.2020

Nowy dźwig w HES Gdynia (foto, wideo)

HES Gdynia Bulk Terminal (dawny MTMG) kontynuuje inwestycje w celu udoskonalenia potencjału przeładunkowego. Dnia 13 listopada br, na pokładzie specjalistycznego statku typu heavy load carrier ‘Aura’, do gdyńskiego terminalu przybył nowy, wielozadaniowy dźwig.
15.11.2019

Dziennikarze obejrzeli miejsce ataku na obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej

Saudyjskie władze po raz pierwszy pokazały w piątek zagranicznym dziennikarzom miejsce ataku z 14 września na instalacje naftowe na wschodzie kraju, o które Rijad i Waszyngton oskarżają Teheran. Iran temu zaprzecza.
21.09.2019

Amerykanka Sarah Thomas czterokrotnie przepłynęła kanał La Manche

Niezwykłym wyczynem popisała się Amerykanka Sarah Thomas, która jako pierwsza w historii przepłynęła kanał La Manche za jednym zamachem cztery razy. Zajęło jej to 54 godziny.
17.09.2019

RCB: W czwartek utonęło sześć osób

W czwartek w całej Polsce utonęło sześć osób - poinformowało w piątek PAP Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
30.08.2019

Ponad 19 mln t towarów przeładowały porty w Szczecinie i w Świnoujściu od początku 2019 r.

Ponad 19 mln ton towarów obsłużyły porty w Szczecinie i Świnoujściu w okresie od stycznia do lipca tego roku. Towarów było więcej o ponad 1,4 mln ton niż rok temu.
21.08.2019

ZMPSiŚ: Stabilny poziom przeładunków po I półroczu

Zespół portów Szczecin-Świnoujście w pierwszym półroczu wypracował lepszy o dwa procent wynik przeładunków towarów aniżeli w ubiegłym roku.
18.07.2019

Cargill w zeszłym roku znacząco zmniejszył emisję CO2 ze swojej floty

Koncern Cargill zmniejszył w zeszłym roku emisję dwutlenku węgla ze wszystkich swoich czarterowanych statków.
12.06.2019

Rekordowy masowiec w Porcie Gdynia. Przypłynął z ponad 111 tys. t węgla z Australii (foto, wideo)

Rekordowy masowiec w Porcie Gdynia w kategorii „single load”. Mineral China, bo o nim mowa, w minioną środę zawinął do HES Gdynia Bulk Terminal z Australii z ładunkiem ponad 111 tys. t węgla. Obecnie przy Nabrzeżu Holenderskim trwa rozładunek tego surowca.
11.06.2019

Kujawsko-Pomorskie: Poziom Wisły poniżej stanów ostrzegawczych

Poziom Wisły w województwie kujawsko-pomorskim w środę sięga poniżej stanów ostrzegawczych i na razie nie występuje zagrożenie podtopienia najniżej położonych terenów - wynika z informacji służb kryzysowych.
29.05.2019

ME w żeglarstwie - podwójny sukces Polaków w klasie Laser Radial

Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów) zdobył złoty, a Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) srebrny medal żeglarskich mistrzostw Europy w nieolimpijskiej klasie Laser Radial, które zakończyły się w sobotę w Porto.
25.05.2019

Aleksander Arian umocnił się na prowadzeniu ME klasy Laser

Aleksander Arian wygrał dwa czwartkowe wyścigi i umocnił się na prowadzeniu mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Drugi nadal jest natomiast Marcin Rudawski. Z kolei słabszy dzień mają za sobą Polacy w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
25.05.2019

ME w żeglarstwie: W klasie Laser Radial nadal Polacy na czele

Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów) utrzymał prowadzenie, a Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach Europy w klasie Laser Radial, które odbywają się w Porto. Pierwszy z Polaków wygrał oba czwartkowe wyścigi.
24.05.2019

Żeglarskie święto dla całych rodzin

Zasmakuj żeglarstwa w gdyńskiej marinie! W sobotę 25 maja w godzinach od 10:00 do 17:00 Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza do Mariny Gdynia na rodzinny piknik żeglarski pełen atrakcji. W programie m.in.: rejsy po zatoce, lekcje żeglarstwa, zwiedzanie jachtów żaglowych, a także gry i zabawy z atrakcyjnymi nagrodami. Piknik, na który wstęp będzie bezpłatny, przypieczętuje kolejną edycję programu „Gdynia na fali”.
23.05.2019

Marcin Rudawski goni Aleksandra Ariana, Przemysław Machowski wiceliderem MEJ

Aleksander Arian nadal jest liderem, ale Marcin Rudawski awansował na drugą pozycję podczas mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Przemysław Machowski został wiceliderem po 3. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
23.05.2019

ME w żeglarstwie - Polacy na prowadzeniu w Laser Radial

Aleksander Arian utrzymał prowadzenie, a Marcin Rudawski awansował z czwartej na drugą pozycję w żeglarskich mistrzostwach Europy w klasie Laser Radial, które odbywają się w portugalskim Porto.
23.05.2019

Aleksander Arian liderem ME klasy Laser Radial, młodzi też w czołówce

Aleksander Arian został liderem, a Marcin Rudawski awansował na czwartą pozycję podczas mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Przemysław Machowski jest trzeci, a Dominika Raszka piąta po 2. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
22.05.2019

Aleksander Arian wiceliderem mistrzostw Europy w klasie Laser Radial

Aleksander Arian zajmuje drugie miejsce po 1. dniu mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Laura Szulc jest szósta, a Przemysław Machowski ósmy, również po 1. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
21.05.2019

Startują Mistrzostwa Europy klas Laser Standard i Laser Radial oraz MEJ w klasie Laser 4.7

W Porto do 25 mają potrwają Mistrzostwa Europy seniorów w klasach Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn. W tym samym czasie, we francuskim Hyeres, będą miały miejsce także mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser 4.7.
21.05.2019

Za nami półmetek Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego

Minęły dwa dni Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który rozgrywany jest na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej.
11.05.2019

Podsumowanie 1. dnia Pucharu PZŻ

Na wodach Zalewu Wiślanego w czwartek w Krynicy Morskiej odbyły się pierwsze wyścigi Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który potrwa do niedzieli 12 maja. W tym roku, ze względu na napięty terminarz imprez międzynarodowych, regaty odbywają się tylko w jednym terminie dla wszystkich klas, a nie w dwóch jak to miało miejsce w ostatnich latach. W związku z tym Zalew Wiślany zaroił się od zawodników wielu klas. Już po raz czwarty z rzędu bazą regat jest Krynica Morska, która przywitała wszystkich solidnym wiatrem, dochodzącym pr
10.05.2019

Przeładunki na plusie w pierwszym kwartale 2019 r. w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Zespół portów Szczecin-Świnoujście zamknął pierwszy kwartał tego roku wynikiem lepszym o 8 procent niż rok temu pod względem przeładunku towarów. Oba porty obsłużyły dotychczas 7 328,4 tys. ton ładunków, czyli o 520,6 tys. ton więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.
29.04.2019

Gaz-System: przetarg na budowę części gazociągu na Litwę - w drugiej połowie roku

Gaz-System planuje ogłoszenie przetargu na budowę południowej części gazociągu GIPL, który połączy Polskę i Litwę, w drugiej połowie tego roku - poinformował w środę operator polskiego systemu przesyłowego gazu.
24.04.2019

Mniejszy import rudy żelaza w Chinach mocno uderzył w armatorów masowców capesize

Rynek przewozów masowych mocno odczuwa długotrwały spadek chińskim importów rudy żelaza, mimo że produkcja stali w tym kraju rośnie - donosi BIMCO.
18.04.2019

MTMG Sp. z o.o. zmienia nazwę na HES Gdynia Bulk Terminal Sp. z o.o.

MTMG – Morski Terminal Masowy Gdynia Spółka z o.o., zmienia nazwę na HES Gdynia Bulk Terminal Spółka z o.o. Nowe miano terminalu obowiązuje od 19 marca i jest wynikiem ujednolicenia nazw spółek funkcjonujących w ramach grupy HES International. Ideą właściciela jest aby terminale posiadały w nazwie przedrostek „HES”, następnie nazwę miejsca, w którym prowadzona jest działalność oraz funkcję pełnioną przez daną spółkę – „Bulk Terminal”.
03.04.2019

Zakończenie Rejsu Niepodległości. „Złożyli wspaniały hołd obrońcom Rzeczypospolitej”

„Cieszę się, że w Gdyni, po trudach tak długiej wyprawy, znów możemy powitać piękny żaglowiec, który blisko rok niósł całemu światu wspaniałą wieść o odzyskaniu przez Polskę przed stu laty niepodległości”- napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników czwartkowej uroczystości powitania żaglowca „Dar Młodzieży”.
31.03.2019

Zofia Klepacka zajęła 2. miejsce w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy

Zofia Klepacka zajęła drugie miejsce w XIX Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy 2018 roku. Przed naszą zawodniczką znalazła się tylko Anita Włodarczyk. Nominowanych było jeszcze dwóch żeglarzy, Marcin Rudawski i Wojciech Brzozowski.
28.02.2019

ZMPSiŚ: styczeń 2019 utrzymał przeładunki na plusie

Styczeń br. utrzymał wielkość przeładunków w zespole portów Szczecin-Świnoujście na dwucyfrowym plusie. W sumie w pierwszym miesiącu nowego roku operatorzy portowi obsłużyli 2 385,1 tys. ton, co stanowi wzrost o 11 proc. wobec stycznia ub. roku.
18.02.2019

ZMPSiŚ: transport zaplecza w 2018 - kolej i samochody liderem

Aby towary znalazły się na statku, bądź z niego trafiły do odbiorcy na lądzie muszą być do portu dostarczone, bądź z niego wywiezione. W zespole portów Szczecin-Świnoujście transport zaplecza odbywa się głównie koleją i samochodami.
06.02.2019

Troje żeglarzy nominowanych w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy 2018 roku

Zofia Klepacka, Marcin Rudawski i Wojciech Brzozowski zostali nominowani w ramach XIX Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy 2018 roku. Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu.
05.02.2019

Dobre perspektywy dla terminali morskich Grupy Kapitałowej OT Logistics w 2019 r.

Terminale morskie Grupy Kapitałowej OT Logistics, największego operatora portowego w Polsce i lidera w obszarze żeglugi śródlądowej w Europie Środkowo-Wschodniej, korzystają z dobrej koniunktury na przeładunki portowe, wspieranej przez szybki wzrost gospodarczy kraju. Grupa spodziewa się, że korzystne warunki rynkowe oraz rozwijanie współpracy z dotychczasowymi kontrahentami w zakresie obsługi przeładunku i transportu węgla pozwolą na kontynuację wzrostu masy przeładowanych towarów w 2019 r.
29.01.2019

Rekordowe przeładunki w 2018 roku w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Zespół portów Szczecin-Świnoujście rekordem zakończył rok 2018, takich wyników nie było jeszcze nigdy. Porty zamknęły rok wynikiem przekraczającym 28,6 mln ton obsłużonych towarów. Oznacza to wzrost o 12,5 procent wobec 2017 roku. Zarząd Portu zaprezentował wyniki na konferencji prasowej.
16.01.2019

Gliwice: PKP PLK przebudują stację Łabędy po 2020 r.

Do sierpnia 2020 r. powstać ma kompletna dokumentacja projektowa dla modernizacji stacji Gliwice Łabędy i tamtejszego węzła kolejowego, wraz z budową nowego przystanku przy gliwickim Osiedlu Kopernika. Prace zostaną wykonane w nowej perspektywie finansowej.
11.01.2019

Morski Port Police zostanie rozbudowany

Morski Port Police zostanie rozbudowany. Jak podaj Radio Szczecin, powstaną nowe nabrzeża oraz zaplecze ze zbiornikami. Obecnie policki port przeładowuje prawie 2 mln t towarów rocznie, co plasuje go na czwartym miejscu pod względem przeładowywanej masy towarowej.
14.12.2018

Zespół portów Szczecin-Świnoujście idzie na rekord

Znakomite wyniki przeładunkowe notują operatorzy portowi w zespole portów Szczecin-Świnoujście, którzy dotychczas obsłużyli o 13,2 proc. więcej towarów aniżeli rok temu.
12.12.2018

Rekordy przeładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Rekordowy październik i znakomity bilans po 10 miesiącach pod względem przeładowanych towarów w portach w Szczecinie i Świnoujściu. W samym październiku porty przeładowały o blisko 26 procent, a w ciągu dziesięciu miesięcy o 13,2 procent więcej towarów, aniżeli w analogicznym okresie ubiegłego roku.
16.11.2018

Rafalska: nie ma odwrotu od e-zwolnień

Nie ma odwrotu od obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Nie będzie kolejnego wydłużania terminu wprowadzenia tej reformy – mówiła w środę w Krakowie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
14.11.2018

Ustawa e-akta ma ograniczyć obowiązki przedsiębiorców i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników

Skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej czy domyślne przekazywanie pensji na konto pracownika – przewiduje ustawa e-acta, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.
04.10.2018

Rosną przeładunki w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Ponad 13-procentowy wzrost przeładunków w zespole portów Szczecin-Świnoujście po ośmiu miesiącach tego roku. W sumie w obu portach w okresie od stycznia do końca sierpnia obsłużono 18,6 mln ton towarów.
26.09.2018

MTMG walczy z pyłem węglowym. Wkrótce pomoże w tym nowoczesny sprzęt (foto, wideo)

MTMG – Morski Terminal Masowy Gdynia inwestuje w nowoczesny sprzęt. Chce w ten sposób nie tylko zwiększyć potencjał produkcyjny, ale także zadbać o środowisko i ograniczyć poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. W czerwcu tego roku z powodu jego wzmożonego rozprzestrzeniania się ucierpieli mieszkańcy Śródmieścia Gdyni.
24.09.2018

Morski Terminal Masowy Gdynia zaprasza

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dokonuje się przeładunku suchych i płynnych ładunków masowych? W sobotę, 22 września będziecie mieli wyjątkową okazję, aby się tego dowiedzieć, zwiedzając Morski Terminal Masowy Gdynia. Podczas spotkania pracownicy terminalu m.in. przybliżą charakterystykę spółki i pokażą wykorzystywane technologie przeładunkowe.
14.09.2018

MTMG zakupił kolejne nowoczesne sprzęty przeładunkowe

MTMG – Morski Terminal Masowy Gdynia zajmuje się przeładunkiem towarów, takich jak: węgiel, koks, zboże czy skaleń. Spółka kontynuuje inwestycje w celu podniesienia potencjału przeładunkowego. Nowoczesne sprzęty wpłyną również pozytywnie na ochronę środowiska. Z racji działalności, jednym z priorytetów MTMG jest ograniczenie wpływu firmy na otoczenie, w tym minimalizowanie emisji pyłów z suchych ładunków masowych, takich jak węgiel.
13.09.2018

Poznaliśmy żeglarskich mistrzów Polski juniorów i klas nieolimpijskich

W sobotę 1 września zakończyły się mistrzostwa Polski juniorów oraz klas nieolimpijskich, które odbyły się w Gdańsku-Górkach Zachodnich. Zawodnicy ścigali się w klasach Laser Radial mężczyzn, Europa, OK Dinghy i w juniorach w klasach RS:X, 29er, 420, Hobie Cat 16 oraz Laser Radial dziewcząt.
03.09.2018

Pierwsze półrocze z dwucyfrowym wzrostem w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Ponad 14 mln ton towarów przeładowano w zespole portów Szczecin-Świnoujście. Oznacza to wzrost wobec ubiegłego roku o prawie 12 procent.
16.07.2018

PE w żeglarstwie - trzy polskie załogi w czołówce

Trzy polskie załogi plasują się na czołowych miejscach w klasach olimpijskich po czwartkowych wyścigach żeglarskich regat Pucharu Europy w Kilonii - Kieler Woche. Na czwartej pozycji w 49er są Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk).
22.06.2018

Bezpieczeństwo żeglugi morskiej

Żegluga morska jest sferą działalności człowieka obarczoną dużym ryzykiem. Ogromne przestrzenie do pokonania, zmienne, często ekstremalnie niekorzystne, warunki atmosferyczne, rosnący ruch statków w kanałach i portach, nie zawsze bezpieczny ładunek do przewiezienia, wreszcie takie zjawiska jak piractwo czy terroryzm morski, to tylko część z zagrożeń jakie, związane są z transportem morskim. A jednak do tragedii i wypadków statków dochodzi stosunkowo rzadko. To głównie zasługa działalności Międzynarodowej Organizacji Morski
06.06.2018

Iracki Kurdystan podpisał nową umowę z Rosnieftem

Władze irackiego Regionu Kurdystanu podpisały w piątek w Petersburgu nową umowę z Rosnieftem, której przedmiotem jest budowa gazociągu w Kurdystanie. Wcześniejsze umowy zawarte między kurdyjskim rządem a rosyjską spółką spotykały się z protestami rządu irackiego.
26.05.2018

Porty Szczecin-Świnoujście: o sześć procent więcej towarów niż przed rokiem

O sześć procent więcej towarów niż przed rokiem obsłużyły spółki przeładunkowe w zespole portów Szczecin-Świnoujście w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. Rosną przeładunki węgla, rudy, innych masowych oraz drobnicy i ropy.
22.05.2018

Puchar PZŻ – Tomasz Chamera: Na Zalewie Wiślanym zaroiło się od żagli

419 zawodników rywalizowało w Krynicy Morskiej w drugiej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. „Cieszy bardzo duża liczba uczestników. Od piątku do niedzieli na Zalewie Wiślanym roiło się od żagli” - powiedział prezes PZŻ Tomasz Chamera.
20.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.