• <
gryfia_70lat

Zatopiono masowiec Stellar Banner u wybrzeży Brazylii (wideo)

PMK

14.06.2020 18:27 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zatopiono masowiec Stellar Banner u wybrzeży Brazylii (wideo)

Partnerzy portalu

Zatopiono masowiec Stellar Banner u wybrzeży Brazylii (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Ratownicy pracujący nad wrakiem statku Stellar Banner u wybrzeży Brazylii zatopili statek ponad trzy miesiące po tym, jak osiadł na mieliźnie. Masowiec o nośności 300 tys. dwt został celowo zatopiony 12 czerwca około 150 km od Maranhão.

Zarejestrowany na Wyspach Marshalla MV Stellar Banner osiadł na mieliźnie około 100 km od wybrzeża São Luís 24 lutego, po opuszczeniu terminal morski Ponta da Madeira Vale z ponad 270 000 ton rudy żelaza kierowanego do Chin. Wszystkich 20 członków załogi ewakuowano.

Statek został wydobyty z mielizny na początku tego miesiąca po usunięciu około 145 000 ton rudy żelaza z ładowni statku. Ze względu na stan statku podjęto decyzję o jego zatopieniu na głębszych wodach z resztkami rudy żelaza na pokładzie. Władze oświadczyły, że nie wierzą, iż pozostała ruda żelaza stanowi zagrożenie dla środowiska morskiego.

Stellar Banner jest własnością i jest zarządzany przez firmę Polaris w Korei Południowej i jest czarterowany przez brazylijskiego giganta wydobywczego Vale, aby transportować rudę żelaza z Brazylii do Chin.

Wkrótce po uziemieniu Vale poinformował, że Polaris Shipping statek doznał uszkodzenia dziobu w kanale żeglugi, gdy opuścił port i osiadł na mieliznę, by uniknąć zatopienia. Operację ratowniczą prowadził holenderski ratownik SMIT Salvage z pomocą brazylijskiej marynarki wojennej.

Partnerzy portalu

waltoria_390x100_2022
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.