• <

Polki rozpoczynają rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial

ew/pya.org.pl

24.02.2020 09:24 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Polki rozpoczynają rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial

Partnerzy portalu

Polki rozpoczynają rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial - GospodarkaMorska.pl

Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) rozpoczynają jutro rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial. Regaty odbędą się w Melbourne, a ich gospodarzem będzie Sandringham Yacht Club.

Pierwsze wyścigi odbędą się już w nocy z soboty na niedzielę. Regaty potrwają do 28 lutego, a organizatorzy zaplanowali 12 wyścigów. Stawka jest bardzo liczna i silna. Na starcie stanie 110 zawodniczek, w tym cała światowa czołówka, z Holenderką Marit Bouwmeester na czele, wielokrotną medalistką mistrzostw świata i mistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro na czele. Dla Polek start w mistrzostwach świata będzie też kolejnym etapem walki o imienną nominację do igrzysk olimpijskich w Tokio. Przypomnijmy, że Polska ma już zapewnione miejsce na igrzyskach w klasie Laser Radial.

- Mam pełną świadomość tego, że są to ważne wewnętrzne regaty eliminacyjne do Igrzysk w Tokio. Jednak staram się patrzeć szerzej niż na własne podwórko i mierzyć wysoko. Wierzę, że w momentach swojej najlepszej dyspozycji jestem w stanie rywalizować z najlepszymi żeglarkami na świecie. W niedzielę chcę zejść na wodę z przeświadczeniem, że wykonałam 100% planu i popłynę najlepiej jak potrafię – mówi Magdalena Kwaśna.

Dla Magdy będą to dopiero trzecie seniorskie mistrzostwa świata. W swoim debiucie w Aarhus w 2018 roku zajęła doskonałe, 12 miejsce. Rok później w Japonii była 49. Teraz z pewnością apetyty są dużo większe, niemniej polskich kibiców z pewnością najbardziej rozgrzewać będzie kolejny rozdział wewnętrznej rywalizacji o igrzyska.

- Przygotowujemy się do tych regat od kilku miesięcy, dużo czasu poświęcamy na trening fizyczny oraz poprawiając technikę żeglowania w silnym wietrze! Podczas mistrzostw świata spodziewamy się silnych i bardzo silnych wiatrów, ale jak to pogoda, często zdarza się że płata nam figle, także ja jestem gotowa na wszystko. Mój plan na mistrzostwa świata to dać z siebie wszystko oraz udowodnić sobie, że jestem topową zawodniczką. Chcę dać z siebie 110% i w żadnym stopniu nie chcę się skupiać na naszej wewnętrznej walce o igrzyska – mówi Agata Barwińska.

Reprezentantki Polski w Australii przebywają od początku stycznia. Kilka dni temu odebrały nowe łódki i ostatnie dni przed mistrzostwami świata poświęciły na opływanie nowego sprzętu. Znalazł się też czas na odpoczynek, by do mistrzostw świata przystąpić w pełni sił.

- Po całym styczniu spędzonym w Melbourne, luty zaczęłam od dwutygodniowych wakacji od żeglowania, z daleka od miasta i portu. Po urlopie od razu intensywne treningi. Spędziliśmy naprawdę wiele dni trenując na akwenie mistrzostw, żeby jak najlepiej poznać jego specyfikę i zapewnić sobie możliwie najlepsze przygotowanie do regat. Mistrzostwa świata w roku olimpijskim z pewnością będą charakteryzować się bardzo wysokim i wyrównanym poziomem, przez co myślę, że będzie to bardzo ekscytująca impreza mistrzowska do śledzenia. Czuje, że ostatnie miesiące były naprawdę dobrze przetrenowane i nie mogę się doczekać sprawdzenia się w pełnej stawce – dodaje Magdalena Kwaśna.

Polki są bardzo zadowolone ze współpracy z australijskim trenerem Jaredem Westem. Ta współpraca trwa od listopada i – jak przekonują zawodniczki – jest ona bardzo owocna. Australijczyk skupia się głównie na poprawie techniki żeglowania w silnym wietrze. Takie warunki spodziewane są podczas mistrzostw świata w Australii. W Melbourne rywalizować będą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak w konkurencji męskiej Polska w tym roku nie ma swoich reprezentantów.

Laser Radial to międzynarodowa klasa żeglarska wykorzystująca ten sam kadłub, co klasy Laser Standard i Laser 4.7. Wykorzystując kolumnę nieco krótszą i bardziej elastyczną niż Standard oraz zmniejszoną o 19% powierzchnię żagla stanowi jedną z najbardziej uniwersalnych klas regatowych dostępnych dla szerokiego przedziału wiekowego oraz żeglarzy o różnych umiejętnościach. W 2008 roku Laser Radial zadebiutował na igrzyskach w Pekinie jako konkurencja kobieca. Zastąpił wtedy klasę Europa. Polacy odnosili wiele sukcesów w klasie Laser Radial. Katarzyna Szotyńska cztery razy zdobywała tytuł mistrzyni świata (2000, 2001, 2002, 2003), dwa razy była mistrzynią Europy (2003, 2004). Wśród mężczyzn absolutnym dominatorem jest Marcin Rudawski, który aż 6 razy zdobywał złoty medal mistrzostw świata. Do swojej kolekcji dodał 2 srebrne medale, a w latach 2010–2017, 8 razy z rzędu zdobywał tytuł mistrza Europy. Mistrzostwo świata ma na swoim koncie również Jonasz Stelmaszyk (2014), a wicemistrzostwo świata w roku 2010 zdobył Wojciech Zemke, zaś w roku 2018 Aleksander Arian.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.