• <

Magdalena Kwaśna 5 w mistrzostwach świata klasy Laser Radial

ew/pya.org.pl

28.02.2020 12:18 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Magdalena Kwaśna 5 w mistrzostwach świata klasy Laser Radial

Partnerzy portalu

Magdalena Kwaśna 5 w mistrzostwach świata klasy Laser Radial - GospodarkaMorska.pl

Magdalena Kwaśna piątą zawodniczką mistrzostw świata klasy Laser Radial! To największy sukces zawodniczki Chojnickiego Klubu Żeglarskiego w karierze! Druga z Polek, Agata Barwińska (SSW MOS Iława), zajęła w Australii 23 miejsce. Mistrzynią świata została Marit Bouwmeester z Niderlandów. Na starcie stanęło 105 zawodniczek.

Magdalena Kwaśna od początku tych mistrzostw pływała znakomicie i przede wszystkim równo. Na 10 rozegranych wyścigów aż 7 kończyła w pierwszej dziesiątce, a jej najsłabszy wynik to miejsce 17, na którym finiszowała trzy razy, m.in. w jedynym rozegranym dzisiaj wyścigu. Przed tymi mistrzostwami Magda mówiła, że wierzy w siebie i gdy jest w swojej najlepszej dyspozycji, jest w stanie rywalizować z najlepszymi żeglarkami na świecie. W Melbourne udowodniła, że nie były to słowa rzucane na wiatr.

- To był niesamowity tydzień. Nigdy nie czułam się tak dobrze przygotowana, nigdy też chyba nie byłam tak pewna swoich umiejętności. To przede wszystkim zasługa trenera, który zadbał o jak najlepsze przygotowanie do regat, dzięki czemu na starcie czułam się w 100 procentach przygotowana do walki. To były też najrówniejsze regaty w historii moich startów na tak wysokim poziomie. 17 miejsce, które w dalszym ciągu jest dobrym miejscem w stawce ponad 100 zawodniczek, było moją "odrzutką" (najgorsze dwa wyniki nie są brane pod uwagę do klasyfikacji – przyp.red.). Jestem z siebie bardzo dumna, niesamowicie się cieszę i z tych emocji nie jestem w stanie zbyt wiele powiedzieć - mówi Magdalena Kwaśna.

Magda ma powody do zadowolenia nie tylko z uwagi na 5 miejsce w mistrzostwach świata. Chojniczanka zdobyła najwięcej punktów w krajowych kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Tokio.

- Dopóki nie dostanę oficjalnej nominacji, to o tym nie myślę, bo nie chcę zapeszać. Na razie cieszę się z dobrego startu w mistrzostwach świata i z postępu jaki zrobiłam. Wyniki są nagrodą za dobrą pracę wkładaną na treningach i dowodem na to, że jestem coraz lepszą żeglarką. W Melbourne miałyśmy wyścigi w każdych warunkach wietrznych, od słabych, przed średnie do silnych, co tym bardziej mnie cieszy, bo czuję że mam dobrą prędkość w każdych warunkach i staje się coraz bardziej uniwersalną zawodniczką. Bardzo dziękuję wszystkim za wsparcie i za trzymanie kciuków - dodaje Magdalena Kwaśna.

O tym kto pojedzie do Tokio finalną decyzję podejmuje Zespół Decyzyjny Polskiego Związku Żeglarskiego. Wyniki uzyskane w imprezach kwalifikacyjnych są najważniejszym kryterium, niemniej pod uwagę brane są także takie czynniki, jak aktualna forma i zdrowie zawodnika, ocena wyników sportowych uzyskanych podczas pozostałych regat krajowych i zagranicznych, w szczególności rozgrywanych na akwenie olimpijskim, ocena psychologiczną, w tym ocena umiejętności skutecznego działania pod presją. Nominacja olimpijska musi zostać ogłoszona najpóźniej 30 czerwca 2020 roku. Teraz przed reprezentantkami Polski europejski cykl zgrupowań i startów. 20 marca zaczyna się zgrupowanie na Majorce, a w planach między innymi start w Pucharze Księżniczki Zofii.

Laser Radial to międzynarodowa klasa żeglarska wykorzystująca ten sam kadłub, co klasy Laser Standard i Laser 4.7. Wykorzystując kolumnę nieco krótszą i bardziej elastyczną niż Standard oraz zmniejszoną o 19% powierzchnię żagla stanowi jedną z najbardziej uniwersalnych klas regatowych dostępnych dla szerokiego przedziału wiekowego oraz żeglarzy o różnych umiejętnościach. W 2008 roku Laser Radial zadebiutował na igrzyskach w Pekinie jako konkurencja kobieca. Zastąpił wtedy klasę Europa.

Polacy odnosili wiele sukcesów w klasie Laser Radial. W czasach kiedy klasa nie była w programie igrzysk olimpijskich, Katarzyna Szotyńska cztery razy zdobywała tytuł mistrzyni świata (2000, 2001, 2002, 2003), dwa razy była mistrzynią Europy (2003, 2004). Wśród mężczyzn absolutnym dominatorem jest Marcin Rudawski, który aż 6 razy zdobywał złoty medal mistrzostw świata. Do swojej kolekcji dodał 2 srebrne medale, a w latach 2010–2017, 8 razy z rzędu zdobywał tytuł mistrza Europy. Mistrzostwo świata ma na swoim koncie również Jonasz Stelmaszyk (2014), a wicemistrzostwo świata w roku 2010 zdobył Wojciech Zemke, zaś w roku 2018 Aleksander Arian.

Pełne wyniki MŚ tutaj:
http://sailingresults.net/sa/results/overall.aspx?ID=80330.4

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.