• <

Wynik wyszukiwania - "maszyna" - Wiadomości

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

Fast Track Logistic tworzy nowy terminal przeładunkowy w Porcie Gdańsk, który za chwilę rozpocznie przeładunki w pełnej skali

Przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Gdańsk powstaje nowy terminal przeładunkowy – Fast Track Terminal. Na obejmującym 3,5 hektara terenie odbywać się będą przeładunki i magazynowanie m.in. zbóż, drewna, stali czy materiałów sypkich.
21.04.2024

Eureka Shipping ogłasza budowę najnowocześniejszego statku do transportu cementu

Eureka Shipping, firma specjalizująca się w transporcie cementu, będąca własnością SMT Shipping i The CSL Group, ogłosiła 9 kwietnia rozpoczęcie budowy nowoczesnego, ekologicznego cementowca, przeznaczonego do obsługi tras na amerykańskich Wielkich Jeziorach (Great Lakes). Jednostka o nośności 12 500 ton został zaprojektowans w celu zastąpienia dwóch starszych jednostek, przy zachowaniu tej samej pojemności ładunkowej.
17.04.2024

Polcopper ma nowy potężny dźwig w Porcie Gdańsk

W Porcie Gdańsk, na Nabrzeżu Przemysłowym, od niedawna pracuje nowy dźwig. Olbrzymi Mantsinen 160 należący do firmy Polcopper to największa maszyna tego producenta w Polsce.
07.04.2024

Powstanie gigantyczny samolot do transportu morskich turbin wiatrowych

Rozwój technologii energii odnawialnej generuje wyzwania związane z ich rosnącymi rozmiarami i logistyką transportu. W dużej mierze przyczyniają się do tego powstające na całym świecie lądowe oraz morskie farmy wiatrowe. Amerykański startup Enter Radia postanowił zmierzyć się z tymi problemami, prezentując innowacyjny projekt ogromnego samolotu o nazwie WindRunner, który został zaprojektowany specjalnie do transportu łopat turbin wiatrowych.
29.03.2024

Rosyjski myśliwiec runął do morza koło Krymu. Maszynę mogli omyłkowo zestrzelić Rosjanie

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.
28.03.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Kluczowy moment realizacji wnęki dokowej w Porcie Gdynia

Na budowie wnęki dokowej w Porcie Gdynia osiągnięto 85% zaawansowania prac kafarowych. To zasługa między innymi wyspecjalizowanej załogi oraz sprzętu – pracuje tam drugi co do wielkości kafar w Europie. Maszyna służy do wbijania pali w dno.
14.02.2024

Uniwersytet zgubił drona pod antarktycznym lodowcem

Uniwersytet w Göteborgu stracił podwodnego drona pod lodowcem szelfowym Antarktyki. Była to jedna z niewielu na świecie maszyn przystosowanych do prowadzenia badań w tamtejszych warunkach.
05.02.2024

Siły zbrojne Wenezueli zestrzeliły samolot meksykańskiego kartelu, lecący znad Morza Karaibskiego

Siły zbrojne Wenezueli zestrzeliły w czwartek samolot należący do jednego z meksykańskich karteli narkotykowych, ponieważ maszyna została uznana za "intruza" - poinformowali w piątek przedstawiciele wenezuelskiej armii.
27.01.2024

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły w 2023 r. o 3%. Porty morskie beneficjentami

W 2023 r. globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 3%, co zdaniem UNCTAD jest efektem mniejszych obaw przed recesją. W biznesie morskim inwestorzy byli aktywni szczególnie w sektorze Oil & Gas oraz produkcji owoców morza, turystyce, morskim transporcie i portach. Sektor morskiej energetyki wiatrowej przeżywał natomiast niespodziewane wycofywanie się z kontraktów, o czym pisaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl.
25.01.2024

Jak powstaje „Miecznik”? Widzieliśmy budowę przyszłego ORP Wicher na 5 minut przed położeniem stępki

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.
18.01.2024

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu, kluczowy hub przeładunków ropy naftowej i jej produktów w regionie Bałtyku. Maszyna przeleciała 1250 km.
18.01.2024

Amerykańscy nurkowie z pomocą okrętu ratowniczego wydobyli wrak samolotu, który spadł do morza w pobliżu Japonii

Okręt ratowniczy US Navy, USNS Salvor, we współpracy z zespołem nurków, wydobył z dna morza wrak zaginionego przed miesiącem samolotu transportowego V-22 Osprey,, który niespodziewanie runął do morza. Zginęła cała, ośmioosobowa załoga. Teraz specjaliści będą mogli dokładnie przebadać przyczyny katastrofy.
28.12.2023

To najwyższa hala w polskim przemyśle stoczniowym. Na obiekcie należącym do PGZ Stocznia Wojenna zawieszono wiechę

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

Amerykanie wydobyli swój patrolowiec z Zatoki Kaneohe

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i ratownicy specjalistycznej firmy Smit wydobyli z dna Zatoki Kaneohe na Hawajach samolot patrolowy P-8A Poseidon, który wpadł do wody w listopadzie. Maszynę prawdopodobnie uda się przywrócić do służby.
05.12.2023

Amerykański samolot spadł do Oceanu Spokojnego. Jedna osoba nie żyje [AKTUALIZACJA]

Amerykański samolot wojskowy V-22 Osprey runął do Oceanu Spokojnego w rejonie południowojapońskiej wyspy Yakushima - podała w środę agencja Reutera. Samolot zajął się ogniem.
29.11.2023

Bezzałogowce przyszłością lotniskowców? Udane testy Royal Navy kierunkiem rozwoju morskich platform startowych

Największy samolot bez załogi, jaki kiedykolwiek wystartował z lotniskowca Royal Navy, ma "utorować" drogę nowej generacji brytyjskiego lotnictwa morskiego. Specjalnie zmodyfikowany samolot o kryptonimie „Mojave” obsługiwany zdalnie przez pilota przy terminalu komputerowym, wystartował i bezpiecznie wylądował na pokładzie HMS Prince of Wales podczas wyjątkowej próby u wschodniego wybrzeża USA.
22.11.2023

Pięciu wojskowych USA zginęło w katastrofie lotniczej nad Morzem Śródziemnym

Pięciu wojskowych amerykańskich zginęło w piątek wieczorem w wypadku podczas szkoleniowego tankowania samolotu; ich maszyna rozbiła się na Morzu Śródziemnym - przekazało w niedzielę ministerstwo (departament) obrony USA.
12.11.2023

Jedyny w tym roku duński projekt MEW dobiega końca

– Osiągnęliśmy kamień milowy – mówi dyrektor projektu Vattenfall, odnosząc się do farm wiatrowych Vesterhav Syd i Vesterhav Nord, które są prawie gotowe do dostarczania energii do 350 000 gospodarstw domowych. Statek instalacyjny Vole au vent zainstalował niedawno wysłane z Portu Esbjerg turbiny wiatrowe.
12.11.2023

PG Eksploatacja odebrała kolejny, nowy dźwig

W godzinach popołudniowych 18 października br. na ląd w Porcie Gdańsk zjechał dźwig Liebherr LHM 550. Jest już trzecim, jaki zakupiła firma w związku z rozwojem swojej działalności w zakresie zwiększenia przeładunków towarów masowych.
20.10.2023

Nowy żuraw zwiększy moce przeładunkowe PG Eksploatacji

Dzisiaj do Portu Gdańskiego Eksploatacja dotarł nowy, trzeci już żuraw samojezdny Liebherr LHM 550. Podobna dostawa miała miejsce w czerwcu br., gdy do portu dostarczono drugi z trzech zamówionych wielofunkcyjnych żurawi. Port zapowiada, że to nie ostatni w tym roku nowoczesny nabytek spółki.
18.10.2023

Trzech żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej zginęło w katastrofie samolotu u wybrzeży Australii

Trzech żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej zginęło w katastrofie samolotu wojskowego, do której doszło w niedzielę rano podczas ćwiczeń u północnych wybrzeży Australii; pięciu rannych przetransportowano do szpitala w mieście Darwin, ich stan zdrowia jest poważny - powiadomiły źródła w siłach piechoty morskiej USA, cytowane przez agencję AFP.
27.08.2023

363 MWh w 24 godziny! Vestas ustanawia światowy rekord

Vestas ogłasza rekord wydajności pojedynczej turbiny w czasie 24 godzin. Prototyp modelu V236-15.0 MW™ odnotował fenomenalną produkcję 363 megawatogodzin energii.
10.08.2023

Dwa duże kontrakty mają wynieść włoską marynarkę wojenną na nowy poziom możliwości

Reagując na wyzwania współczesności Włochy zdecydowały się na unowocześnienie swoich sił morskich. W związku z tym zakupią nowe okręty patrolowe oraz zmodernizują już posiadane niszczyciele rakietowe, aby skuteczniej realizować zadania obrony własnych interesów, a także wypełniania zobowiązań w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
02.08.2023

W DB Port Szczecin trwa składanie suwnicy STS

DB Port Szczecin na początku lipca zyskał elementy suwnicy kontenerowej typu STS, której składanie trwa w dalszym ciągu. Za pomocą mediów społecznościowych port pochwalił się dotychczasowymi efektami prac.
28.07.2023

DB Port Szczecin będzie miał nową suwnicę kontenerową

DB Port Szczecin zbroi się w nową suwnicę STS. Jej elementy przypłynęły już do Szczecina, a sama maszyna będzie gotowa do pracy jeszcze w tym roku.
09.07.2023

"Miecznik" - co dziś o nim wiemy?

Agencja Uzbrojenia informuje, że w fazę realizacji wchodzi program "Miecznik" i już 16 sierpnia ma rozpocząć się cięcie blach pod prototypową, pierwszą z trzech wielozadaniową fregatę, która wejdzie w przyszłości w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Przypomnijmy, co teraz wiemy o tym największym przedsięwzięciu dla polskiej Marynarki Wojennej w XXI wieku.
30.06.2023

PG Eksploatacja: nowy żuraw już przypłynął, lada moment zacznie pracę

Port Gdański Eksploatacja wzbogacił się o nowy wielofunkcyjny żuraw. Drugi z trzech zamówionych dźwigów Liebherr LHM 550 przypłynął wczoraj z fabryki w Rostocku, a dziś zjechał z pokładu statku na nabrzeże w Gdańsku.
14.06.2023

Port w Walencji testuje zeroemisyjny ciągnik terminalowy zasilany wodorem

W zeszłym tygodniu hiszpański port w Walencji stał się pierwszym portem na świecie, który rozpoczął eksploatację ciągnika 4×4 zasilanego zielonym wodorem do transportu kontenerów na terenie swojego terminala.
01.05.2023

Powstaje największy elektryczny żuraw

Firma Mammoet poinformowała, że pierwsze elementy największego na świecie żurawia pierścieniowego, zasilanego całkowicie energią elektryczną, są już gotowe do złożenia. Maszyna ma być gotowa w 2024 roku.
25.04.2023

Katastrofa amerykańskiego drona na Morzu Czarnym. Opublikowano nagranie ze zdarzenia

Trwa śledztwo w sprawie incydentu z z udziałem drona MQ-9 Reaper i rosyjskiego myśliwca Su-27. W wyniku zderzenia amerykańska jednostka runęła do wody. Można obejrzeć nagranie z momentu kolizji.
16.03.2023

Strącony przez Rosjan dron MQ-9 Reaper to maszyna rozpoznawcza, wykorzystywana również do misji bojowych

Rosyjski myśliwiec uderzył we wtorek w amerykański samolot bezzałogowy MQ-9 Reaper lecący nad Morzem Czarnym, powodując jego runięcie i zniszczenie. MQ-9 Reaper to maszyny rozpoznawcze, ale mogą też przenosić uzbrojenie i wykonywać misje bojowe. Dron waży 2,2 tony, ma zasięg do 2,5 tys. km, może latać przez ponad dobę. Posiadają je stacjonujące w Polsce wojska amerykańskie. Reapery są również używane przez Siły Zbrojne RP.
14.03.2023

Tu powstanie Miecznik. Rusza ważna inwestycja w PGZ Stoczni Wojennej

Już wkrótce PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni zmieni się nie do poznania. Inwestor wraz z generalnym wykonawcą, Konsorcjum składającego się ze spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET, podpisali umowę w sprawie budowy nowych obiektów, a także przebudowy już istniejącej infrastruktury.
10.03.2023

Konosament – „Himalaya Clause”

W większości konosamentowych umów frachtowych, lub nawet szerzej, wszelkich umów frachtowych, pojawiają się postanowienia umowne o tajemniczej nazwie „Himalaya Clause” (lub „Himalaya Provision”). Czym są tego typu postanowienia umowne i jakie wywołują skutki prawne (dla których to właśnie skutków są wprowadzane do umów przewozowych)?
03.03.2023

Wiadomo, czemu supernowoczesny myśliwiec USA runął do morza. Wyciekło nagranie

To prosty błąd pilota spowodował nagłośnioną w ubiegłym roku katastrofę jednego z najnowocześniejszych samolotów w arsenale US Army, myśliwca F-35C. Zdarzenie miało miejsce na Morzu Południowochińskim. Od tego czasu trwało oficjalne śledztwo wyjaśniające przyczynę tego kosztownego zdarzenia.
28.02.2023

Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?

Firma Kyodo Senpaku wystawiła trzy nowe automaty oferujące produkty spożywcze pochodzenia wielorybiego. Na razie tego typu "atrakcje" pojawiły się w Tokio, ale przedsiębiorstwo planuje umieścić kolejne w Osace. Liczy na zwiększenie ich liczby do 100 w ciągu pięciu lat, oczekując na rosnący popyt.
25.01.2023

Turecka stocznia proponuje nowe warianty szybkich okrętów

Ares Shipyard zaprezentowała nowe warianty okrętów przechwytujących, przeznaczonych do działań patrolowych. Wykorzystuje tu doświadczenie z budowy szybkich i wytrzymałych jednostek, w tym jachtów i statków bezzałogowych.
25.01.2023

OT Port Gdynia zwiększa wydajność i moce przeładunkowe dzięki strategicznej inwestycji

Należący do Grupy OT Logistics OT Port Gdynia zwiększy potencjał przeładunkowy dzięki zakupowi Shiploadera, maszyny umożliwiającej załadunek statków szybszy o 50% w stosunku do obecnie stosowanej technologii. Shiploader to strategiczna inwestycja OT Port Gdynia, dzięki której roczny potencjał przeładunków masowych, drobnicowych i agro wzrośnie do 4,7 mln ton.
24.01.2023

PGZ Stocznia Wojenna gotowa na cięcie blach pod budowę Miecznika

Rok 2023 ma istotne znaczenie dla stoczni, gdyż to w nim ma rozpocząć się budowa pierwszej z trzech fregat tworzonych w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. Już niedługo będzie mieć miejsce pierwsze cięcie blach pod budowę prototypowej jednostki. Stocznia już posiada wyposażenie, które ma to umożliwić.
10.01.2023

Pożegnanie „Wyspiarki”, mrożenie gruntu i budowa dróg, czyli najważniejsze wydarzenia na budowie tunelu w 2022 roku

W styczniu 2023 roku mijają trzy lata od rozpoczęcia budowy komory startowej dla maszyny, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. W tym czasie na budowie trwała między innymi budowa dróg, ramp dojazdowych do tunelu, konstrukcji wewnętrznych, jak również wyjść ewakuacyjnych przy zastosowaniu metody mrożenia gruntu.
03.01.2023

Statkiem z Hiszpanii do Szczecina, barką do Opola. Wyjątkowy transport drogą morską

Za kilka dni rozpocznie się transport drogą kołową elementów maszyny, która będzie drążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 w okolicach Rzeszowa na Podkarpaciu. Części maszyny przybyły do Szczecina statkiem z Hiszpanii. Następnie do Opola barkami i pontonami przetransportowane zostały Odrą.
03.11.2022

Elementy maszyny do drążenia tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica dotarły do portu w Hamburgu

Największe elementy maszyny TBM (Tunnel Boring Machine), która będzie drążyła tunel na odcinku trasy S19 , dotarły statkiem z portu w Santander do portu w Hamburgu w Niemczech – poinformował w środę Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.
05.10.2022

Przez stulecia Elbląg był portowym miastem, do którego ciężko było dopłynąć

Elbląg od wieków wykorzystywał to, że leżał blisko morza - od XIII wieku był miastem należącym do Hanzy, w XVI w. królowa angielska utworzyła tu Kompanię Wschodnią, która sprzedawała sukno. Niestety, płytkość przeprawy do elbląskiego portu od zawsze rodziła problemy.
15.09.2022

W Zalewie Szczecińskim odkryto wrak samolotu [WIDEO]

W Zalewie Szczecińskim zlokalizowano wrak samolotu, najprawdopodobniej są to szczątki amerykańskiego bombowca B17-G zestrzelonego w 1944 roku – poinformował w środę dyr. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Samolot miał prowadzić całą formację bombowców na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach.
14.09.2022

Siemens Gamesa wygrywa z GE - Haliade-X narusza patent - firma dostaje zakaz sprzedaży w USA

Wydane orzeczenie zezwala na wyłączenie projektów Vineyard i Ocean Wind 1 z uwagi na interes publiczny, a OEM zapowiada, że będzie szukać prawnych i technicznych możliwości, w sprawie flagowej turbiny podaje w swoim komunikacie Reuters.
09.09.2022

DCT Gdańsk. Terminal obala stereotyp nudnego BHP [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jak bezpiecznie pracować na wysokości, podnosić ciężkie towary czy uwolnić rannego z pojazdu? O tym, z jakimi zagrożeniami wiąże się praca na terminalu kontenerowym, mogły dowiedzieć się rodziny pracowników DCT Gdańsk, na terenie którego odbyła się kolejna już edycja Aktywnego Dnia BHP. Liczne atrakcje zapewnione przez organizatorów, zostały uzupełnione pokazami ciężkiego sprzętu, symulacjami wypadków i pożarów. Finałem był charytatywny bieg po terminalu.
07.09.2022

Norwegia. Media: znaleziono ludzkie szczątki na Bałtyku, gdzie rozbił się prywatny samolot

Łotewska marynarka wojenna natrafiła na ludzkie szczątki na Morzu Bałtyckim, gdzie w niedzielę rozbił się prywatny samolot Cessna 551 - podała we wtorek norweska telewizja TV 2. Na pokładzie odrzutowca były cztery osoby.
06.09.2022

USA. Jedna osoba zabita i osiem zaginionych w katastrofie hydroplanu

Jedna osoba zginęła, a osiem innych uznano za zaginione w niedzielnej katastrofie małego samolotu w Puget Sound w stanie Waszyngton. O zdarzeniu poinformowała Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych.
05.09.2022

DCT Gdańsk przygotowuje się na wzrost i ekspansję dzięki zakupowi półautomatycznych suwnic RTG

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim i członek Grupy PSA, złożył zamówienie na 10 nowych półautomatycznych suwnic (ARTG) od firmy Konecranes. Terminal zobowiązał się także do modernizacji swojej obecnej floty 15 suwnic RTG Konecranes. Pozwoli to sprostać dynamicznemu rozwojowi terminala, który przyspieszy jeszcze bardziej po otwarciu nowego nabrzeża głębokowodnego w 2024 roku.
29.08.2022

Szczecin. W porcie zatonęła koparka

W szczecińskim porcie zatonęła koparka, która zsunęła się do wody z pontonu.
25.08.2022

Bufab otwiera laboratorium jakościowe [WIDEO]

Polski oddział firmy Bufab w Gdańsku otworzył specjalistyczne laboratorium jakościowe. Można w nim mierzyć parametry metali, takie jak prostoliniowość, skład chemiczny metali czy grubość ich powłok galwanicznych. Laboratorium jest akredytowane i otwarte na klientów zewnętrznych.
08.08.2022

Drony pilnują wczasowiczów na 22 plażach; maszyna uratowała topiącego się 14-latka

Drony wyposażone w kamizelki ratunkowe patrolują już w Hiszpanii 22 plaże, wynika z poniedziałkowych szacunków telewizji SIC, która podała, że jedno z tych urządzeń uratowało życie topiącego się 14-latka.
25.07.2022

Śmigłowiec spadł do morza w Grecji

Dwie osoby zginęły w środę po tym, jak helikopter walczący z pożarem lasu na greckiej wyspie Samos wpadł do morza, dwie inne znajdujące się na jego pokładzie zostały uratowane, poinformowała grecka straż przybrzeżna.
14.07.2022

Grecja. Helikopter z czterema członkami załogi runął do Morza Egejskiego

Helikopter, który brał udział w operacji gaszenia pożaru na greckiej wyspie Samos, we wschodniej części Morza Egejskiego, spadł do morza, u zachodniego brzegu wyspy - poinformował w środę portal ekathimerini.com.
13.07.2022

103 turbiny od Siemensa Gamesa – powstaje jeden z największych projektów offshore na Bałtyku

Siemens Gamesa i wpd podpisały umowę ramową na dostawy dla ogromnej morskiej elektrowni wiatrowej Gennaker o mocy 927 MW. Farma zlokalizowana jest zaledwie 15 km od wybrzeża Niemiec, a potężny projekt ma zawierać 103 morskie turbiny wiatrowe Siemens Gamesa Direct Drive, każda z 167-metrowym wirnikiem. Po włączeniu opcji PowerBoost każda maszyna może osiągnąć moc do 9 MW. Umowa zawiera 20-letnią umowę serwisową.
05.07.2022

[WIDEO] Sławomir Michaluk, Vestas Polska: Ważny jest zrównoważony rozwój, tak by koszt energii był coraz bardziej konkurencyjny

Jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju technologicznego w zakresie zielonej energii. Widok coraz większych turbin wiatrowych wzbudza w nas emocje. Jednak między planowaniem projektu a uruchomieniem farmy wiatrowej musi zajść cały szereg procesów. O wyzwaniach rozwijającej się branży morskich farm wiatrowych – ograniczeniach łańcucha dostaw i ryzykach związanych z fazą instalacji mówi Sławomir Michaluk, Project Manager w Vestas Poland.
30.06.2022

Ekspert OSW: napięcie rośnie wzdłuż całej linii styku Rosja-NATO; incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku

Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - mówi PAP Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
29.06.2022

Australijski samolot w rejonie Morza Południowochińskiego zagroził chińskiej suwerenności?

Ministerstwo obrony Chin odniosło się we wtorek do zarzutów ze strony Australii, że chiński myśliwiec w niebezpieczny sposób przechwycił jej samolot zwiadowczy w rejonie Morza Południowochińskiego. Australijska maszyna zagroziła naszej suwerenności – oświadczył resort w Pekinie.
07.06.2022

Najgorsza faza kryzysu żywnościowego może dopiero nastąpić. Jak uratować ukraińskie zboża?

Najgorsza faza kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie może dopiero nastąpić - taką opinię wyraził szef misji ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Pierre Vauthier. Ujawnił, że rozważane są różne możliwości uratowania ukraińskich zbóż.
25.05.2022

Symulator żurawia wieżowego od Flint Systems

Flint Systems to polski producent unikatowych w skali światowej symulatorów szkoleniowych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość (VR). Trójmiejska firma ma w swojej ofercie już kilkanaście produktów, a jednym z nich jest symulator szkoleniowy żurawia wieżowego. Sprawdźmy, jak wygląda symulator i czym różni się szkolenie w VR od zwykłego szkolenia.
17.05.2022

Ukraina. Nie żyje zastępca dowódcy Marynarki Wojennej ds. lotnictwa morskiego

Zastępca dowódcy Marynarki Wojennej Ukrainy ds. lotnictwa morskiego pułkownik Ihor Bedzaj zginął w walce z wrogiem - podał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na Tarasa Czmuta, dyrektora fundacji "Wróć żywy", która wspiera Siły Zbrojne Ukrainy.
09.05.2022

Zawody stoczniowe. Dobry spawacz to fachowiec precyzyjny i cierpliwy [WIDEO]

Na czym polega praca spawacza i jakie trzeba mieć cechy by odnaleźć się w zawodzie? Podglądamy pracę eksperta od kuchni.
11.04.2022

Blokada unijnych portów? Ministrowie ds. transportu chcą zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi

List ministrów ds. transportu Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do komisarz UE ds. transportu A. Vălean ws. zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi.
23.03.2022

NGLMachining – postój remontowy Lotos 2022

Kolejny raz zespół NGLMachining bierze udział w pracach prowadzonych na terenie rafinerii Lotos w ramach postoju remontowego 2022. To jednocześnie kontynuacja remontu rozpoczętego jeszcze w 2021 roku. Aktualnie realizowany, drugi etapu remontu, objął 50 z 65 instalacji: w tym 1000 aparatów, 1700 rurociągów, 5300 urządzeń automatyki i 750 urządzeń elektrycznych.
21.03.2022

Akademia Morska w Szczecinie. Rektor: "Nasz rozwój wytyczają trendy gospodarcze kraju" [ROZMOWA]

Akademia Morska w Szczecinie to najważniejsza w regionie uczelnia szkoląca ludzi pracujących na morzu. Wrażenie robi nie tylko jej bogata 75-letnia tradycja, ale i obecne działania. O supernowoczesnych inwestycjach, rozwijającej się infrastrukturze badawczej i szkoleniowej, możliwościach dla biznesu i przyszłych pracownikach offshore mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor uczelni.
10.03.2022

Kobiety w branży morskiej. Chętnie pracują 45 metrów nad ziemią, szefują milionowym projektom [WIDEO]

Praca na gigantycznych suwnicach, przenoszenie 65-tonowych ładunków czy zarządzanie strategicznymi dla portów projektami – w tych wszystkich rolach doskonale odnajdują się przedstawicielki płci pięknej, którym z okazji ich święta zadaliśmy kilka pytań na temat pracy w branży morskiej.
08.03.2022

Rosja zamyka żeglugę na części Morza Czarnego

Marynarka wojenna Rosji, państwa-agresora, zamknęła dla żeglugi północno-zachodnią część Morza Czarnego, tłumacząc to "operacją antyterrorystyczną" - powiadomiła w sobotę ukraińska straż graniczna. Podkreślono, że wybrzeże tej części Morza Czarnego należy do Ukrainy, nie do Rosji.
26.02.2022

Dzielny i samodzielny – nowy nawodny dron w Polskiej Służbie Hydrograficznej

Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW) właśnie wzbogaciło się o kolejną jednostkę pływającą. Nie jest to jednak okręt, a supernowoczesny autonomiczny pojazd nawodny.
16.02.2022

Statek Chipolbrok w Porcie Gdańsk. Co miał na pokładzie? [WIDEO]

Statek Chipolbrok o nazwie Nowowiejski zawinął do Portu Gdańsk ze środy na czwartek (19/20 stycznia). W ten sposób zakończył swoją podróż importową z Dalekiego Wschodu.
25.01.2022

Żuraw Liebherr poprawi operacyjność w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A.: "400-tonowy kolos wjechał na plac" [WIDEO, ZDJĘCIA]

To największa od 30 lat inwestycja w sprzęt tego formatu w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. Właśnie przypłynął z fabryki w Rostocku mobilny żuraw portowy Liebherr LHM 550, jeden z największych w swojej klasie.
23.01.2022

Symulatory szkoleniowe wykorzystujące VR. Nowość na rynku szkoleń operatorów maszyn

Treningowe symulatory VR mają potencjał, aby zmienić zasady gry na rynku szkoleń operatorów maszyn specjalistycznych. Są znacznie skuteczniejsze od popularnych symulatorów ekranowych i prezentują wszystkie zalety, jakie wirtualna rzeczywistość może wnieść na rynek. Sprawdźmy, czym dokładnie jest symulator treningowy VR i jakie korzyści oferują użytkownikom.
14.01.2022

Tajwański myśliwiec F-16V rozbił się i wpadł do morza

Myśliwiec F-16V rozbił się w morzu w zachodniej części kraju, podało we wtorek ministerstwo obrony Tajwanu. Dowództwo sił powietrznych Tajwanu postanowiło pozostawić na ziemi całą flotę F-16.
12.01.2022

Izrael. Śmigłowiec wojskowy rozbił się na Morzu Śródziemnym

Izraelski śmigłowiec wojskowy rozbił się w poniedziałek wieczorem na Morzu Śródziemnym u północnego wybrzeża Izraela podczas lotu szkoleniowego. Jak podała armia, w wypadku zginęło dwóch pilotów.
04.01.2022

Zachodniopomorski Nobel za badania nad niezawodnością silników okrętowych

W październiku w Szczecinie wręczono „Zachodniopomorskie Noble” – nagrody dla naukowców z regionu. Jednym z laureatów jest prof. dr hab. inż. Leszek Chybowski ze szczecińskiej Akademii Morskiej, który otrzymał nagrodę za badania i wdrożenie technologii z zakresu bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń i silników okrętowych.
02.01.2022

Świnoujście. Trwa budowa tunelu - głowica już wyciągnięta [ZDJĘCIA]

Po obu stronach Świny prowadzony jest demontaż Wyspiarki i systemów, które były potrzebne w trakcie drążenia tunelu. W ubiegłym tygodniu w komorze odbiorczej (na wsypie Wolin) rozebrano m.in. głowicę urabiającą maszyny TBM.
13.11.2021

Trzeci mobilny dźwig portowy Liebherr w Mukran

Mukran Port Terminal GmbH w Porcie Sassnitz zakupił trzeci mobilny dźwig portowy Liebherr – model LHM 550. Tym samym w Sassnitz działa już sześć mobilnych dźwigów Liebherr.
20.10.2021

SunStone odbiera trzeci ekologiczny statek ekspedycyjny

Firma SunStone Ships, właściciel ekspedycyjnego statku wycieczkowego z siedzibą na Florydzie, odebrał trzeci z siedmiu statków wycieczkowych klasy Infinity nowej generacji dla China Merchants Heavy Industry (CMHI).
19.10.2021

Baltic Pipe. Wydrążono 1000 metrów tunelu pod plażą na duńskim wybrzeżu [WIDEO]

Maszyna TBM "Danka" zakończyła swoją pracę przy BalticPipe. Ważąca ponad 100 ton tarcza, wydrążyła ok. 1000 metrów tunelu przechodzącego pod plażą na duńskim wybrzeżu.
16.10.2021

Zgrany duet OT Port Gdynia z Port Consultants. Jak przebiegało przesunięcie żurawia o masie 236 ton? [ZDJĘCIA]

Na nabrzeżu Rumuńskim na terenie OT Port Gdynia została wykona usługa przemieszczenia żurawia nabrzeżowego typu FUD Q-16. Ta olbrzymia maszyna waży 236 ton.
06.10.2021

Tunel pomiędzy Danią a Niemcami. Crist stworzy jednostkę do budowy najdłuższego tunelu zatapianego na świecie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Stocznia Crist z Gdyni będzie miała udział w budowie najdłuższego tunelu zatapianego na świecie. Mowa o 18-kilometrowym podmorskim tunelu pomiędzy Danią a Niemcami. Projekt przewiduje powstanie autostrady i linii kolejowej.
16.09.2021

Adamczyk: nie byłoby tunelu pod Świną, gdyby nie determinacja rządu i samorządu

Tunel pod Świną nie zostałby zbudowany, gdyby nie ogromna determinacja polityków Prawa i Sprawiedliwości i władz samorządowych - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas wizyty na terenie budowy tunelu w Świnoujściu.
16.09.2021

Eneria wspomaga ciągłość działania Naftoportu

Rosnące zapotrzebowanie na morskie przeładunki ropy naftowej sprawiło, że Naftoport stał się kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dla zapewnienia ciągłości działania władze portu korzystają z rozwiązań Caterpillar.
07.09.2021

Tunel pod Świną: betonowa "kołyska" już czeka na maszynę TBM [ZDJĘCIA]

Maszyna TBM jest już na 1276 metrze tunelu. Do pokonania pozostało jej nieco ponad 200 metrów. Ostatnie dni to postęp prac nawet po 14 -18 metrów dziennie. Maszyna przed komorą odbiorczą zwolni, by bezpiecznie wejść w blok betonowy, a potem do szybu odbiorczego, który na moment wyjścia zostanie wypełniony wodą.
01.09.2021

Największy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej ukończony

Cobra Wind oddała do użytku pływającą farmę wiatrową Kincardine na wybrzeżu Szkocji dla Pilot Offshore Renewables. Jest to największy tego typu obiekt o mocy 50 MW.
31.08.2021

Pola skończyła swoją pracę przy Baltic Pipe [ZDJĘCIA]

Gaz-System poinformował, że maszyna drążąca Pola zakończyła ostatecznie swoją pracę przy drążeniu 600-metrowego odcinka na polskim wybrzeżu.
17.08.2021

Wydrążono kilometr tunelu pod Świną. "Powstaje najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce" [WIDEO]

Kilometr tunelu wydrążyła maszyna TBM Wyspiarka w Świnoujściu – poinformowała w czwartek GDDKiA. Budowa świnoujskiej przeprawy ma się zakończyć w ostatnim kwartale przyszłego roku.
13.08.2021

Amerykański samolot do wykrywania skażeń radioaktywnych widziany nad Bałtykiem

Boeing WC-135W Constant Phoenix, specjalistyczny samolot wykorzystywany przez amerykańską armię do rozpoznawania pogody i wykrywania skażeń radioaktywnych został wykryty nad Bałtykiem.
09.08.2021

Tenneco bada paliwa syntetyczne dla transportu neutralnego dla klimatu. Jaka jest przyszłość e-paliw?

Firma wykorzystuje swoje doświadczenie w dziedzinie układów napędowych w celu poprawy wydajności paliwowej pojazdów i redukcji emisji do badań nad paliwami do pojazdów elektrycznych.
28.07.2021

W Świnoujściu. Wydrążyli już połowę tunelu pod dnem Świny

Dzisiaj 13 lipca 2021 roku maszyna drążąca TBM Wyspiarka minęła 742 metr tunelu, który na stałe połączy wyspy Uznam i Wolin, a samo Świnoujście z resztą kraju. W tej chwili TBM znajduje się w najgłębszym miejscu, czyli niemal 40 metrów pod lustrem wody.
13.07.2021

Tunel w Świnoujściu. Zakończono produkcję obudowy tunelu

6280 segmentów obudowy tunelu wyprodukowano w zakładzie prefabrykacji, który specjalnie w tym celu powstał na wyspie Uznam. To dokładnie tyle, ile potrzeba do obudowania całego tunelu.
08.07.2021

USA. Towarowy boeing 737 spadł do wody pod Hawajami

Towarowy samolot boeing 737-200 z dwoma pilotami na pokładzie lądował awaryjnie nieopodal Honolulu na Hawajach - podała w piątek Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Obaj piloci zostali uratowani z miejsca wypadku.
02.07.2021

Baltic Pipe – zakończono wiercenie tunelu w miejscu lądowania gazociągu podmorskiego w Polsce

W dniu 8 czerwca br. maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku.
10.06.2021

Bułgaria: Myśliwiec MiG-29 spadł do Morza Czarnego. Trwa poszukiwanie pilota

Myśliwiec MiG-29 bułgarskiego lotnictwa wojskowego spadł w nocy z wtorku na środę do wód Morza Czarnego - poinformowało ministerstwo obrony. Trwają poszukiwania pilota i maszyny. Do katastrofy doszło podczas manewrów wojskowych.
09.06.2021

Zachodniopomorskie. Maszyna TBM drąży tunel pod cieśniną Świny

Wyspiarka drąży już pod Świną - poinformowano w piątek na oficjalnym profilu facebookowym "Tunel w Świnoujściu" poświęconym inwestycji. Drążenie od wyspy Uznam do wyspy Wolin maszyna TBM powinna zakończyć we wrześniu.
04.06.2021

Homo Cosmicus w marynarskim mundurku

W Akademii Pomorskiej w Słupsku w dniu 13 maja br. odbyła się konferencja pt. „Launch of the Polish Space Rocket”. Konferencję zorganizowały Komitet Nauk Kosmicznych Gdańskiego Oddziału PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
14.05.2021

W Świnoujściu jest już 419 metrów tunelu

Potężna TBM Wyspiarka wydrążyła już 419 metrów tunelu i na całej tej długości ułożyła blisko 250 betonowych pierścieni obudowy tunelu. W trakcie miała jeszcze przestoje na przeglądy. Największe wyzwania wciąż przed maszyną i załogą budowlaną. Gotowy świnoujski tunel połączy wyspy Uznam i Wolin i będzie najdłuższym tunel podwodnym w Polsce.
06.05.2021

Adamczyk: tunel pod Świną ma już 305 m długości; przejedziemy nim jesienią 2022 r.

Drążony tunel pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, ma już 305 metrów długości - poinformował w czwartek na antenie radiowej Jedynki minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przejazd tunelem będzie możliwy jesienią przyszłego roku - dodał.
29.04.2021

Hiszpania: Akcja ratunkowa na plaży - śmigłowiec zabrał ważącego tonę byka

Hiszpańska obrona cywilna przeprowadziła w środę udaną operację uwolnienia byka z jednej z plaż na północy kraju. Ważące prawie tonę zwierzę zostało zabrane przez śmigłowiec.
28.04.2021

Nowa linia symulatorów Grupy Flint

Flint Systems, firma należąca do grupy kapitałowej Flint, zaprezentowała najnowszą linię swoich symulatorów szkoleniowych wykorzystujących technologię VR. Choć obecnie służą głównie w branży portowej, mogą być zastosowane w niemal każdej dziedzinie przemysłu, np. w górnictwie, budownictwie, czy produkcji.
22.04.2021

PGE S.A.inwestuje i zwiększa możliwości przeładunkowe w Porcie Gdańsk

Liebherr LHM 550 to nowy żuraw, którego zakup został sfinansowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu już niebawem pojawi się na nabrzeżach Basenu Górniczego Portu Gdańsk. Urządzenie przeładunkowe zakupiłPort Gdański Eksploatacja S.A. (PGE), największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części Portu Gdańsk i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu.
21.04.2021

W Świnoujściu wydrążono już ponad 100 metrów tunelu

Na wyspie Uznam TBM Wyspiarka przebiła się już przez ścianę czołową w szybie startowym i układa kolejne pierścienie tunelu. Do czwartku 8 kwietnia zamontowano ich 71, czyli gotowych jest 116 metrów tunelu. Zgodnie z harmonogramem za około pół roku maszyna powinna przebić się pod dnem Świny i dotrzeć na wyspę Wolin, gdzie przygotowywana jest komora do jej odbioru.
08.04.2021

Prace nad odblokowaniem Kanału Sueskiego ukończone w 87 proc.

Szef zarządu Kanału Sueskiego oznajmił w piątek, że prace nad pogłębianiem kanału, co ma pozwolić na jego odblokowanie, są bliskie ukończenia. Jak dotąd usunięto 17 tys. metrów sześciennych piasku, czyli 87 proc. potrzebnej ilości.
26.03.2021

Najważniejsze wypowiedzi polityków z dzisiejszej inauguracji prac przy tunelu w Świnoujściu

Gazoport, planowany gazociąg Baltic Pipe wraz z tunelem pod Świną pokazują, czym jest racja stanu - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w Świnoujściu, podczas uroczystości rozpoczęcia drążenia tunelu między wyspami Wolin i Uznam.
05.03.2021

Nowe regulacje dot. zanieczyszczeń. Eneria dostawcą silników Caterpillar zgodnych z aktualnymi wymaganiami

Dbałość o środowisko należy do najważniejszych omawianych tematów na całym świecie. Wprowadzanie udoskonaleń w maszynach w znacznej mierze skupia się na zredukowaniu bądź całkowitym zlikwidowaniu negatywnych skutków działania urządzenia na środowisko.
05.03.2021

Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig: Bez terminalu kontenerowego świnoujski port będzie się cofał w rozwoju

Obrót kontenerowy rośnie systematycznie, z roku na rok. Pomiędzy Hamburgiem, a Gdańskiem nie ma takiego głębokowodnego terminalu kontenerowego. Ponadto atutem Świnoujścia jest lokalizacja - przy ujściu Odry, na przecięciu różnych szlaków śródlądowych, z perspektywą połączenia Odra-Dunaj, dostępem do środkowej Europy drogami śródlądowymi. Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig w wywiadzie potwierdza zasadność powstania głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
05.03.2021

Gróbarczyk: "tunel w Świnoujściu to inwestycja oczekiwana, pożądana i konieczna"

Tunel w Świnoujściu zapewni stałe połączenie z resztą kraju – powiedział PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, to ostatnie miejsce w Polsce bez takiego połączenia.
05.03.2021

Kolejny żuraw portowy Liebherr LHM 550 zwiększy rozwój portu w Norwegii

Karmsund Havn IKS właśnie podpisał kontrakt na drugi żuraw portowy Liebherr LHM 550.
03.03.2021

Świnoujście: drążenie tunelu od wyspy Uznam do Wolina ruszy za tydzień

Drążenie tunelu pod Świną ma rozpocząć pod koniec przyszłego tygodnia maszyna TBM, której świnoujścianie nadali imię Wyspiarka. Prace nad tunelem mają się zakończyć w 2022 r.
25.02.2021

Port Antwerpia użyje autonomicznych dronów do zachowania bezpieczeństwa (wideo)

Port Antwerpia po raz pierwszy wysłał autonomiczne drony do zabezpieczenia istotnej infrastruktury portowej. W pełni samodzielna maszyna przetestuje swoje możliwości inspekcji i kontroli, co ma pomóc w stworzeniu autonomicznych dronów do 2022 roku.
25.02.2021

Ku zielonej przyszłości - nowa inwestycja w Gdańsku

Szwedzka firma Northvolt zainwestuje 200 mln dolarów, czyli prawie 750 mln złotych, w budowę fabryki umożliwiającej montaż najnowocześniejszych systemów bateryjnych.
19.02.2021

Northvolt wybuduje na Wybrzeżu fabrykę modułów bateryjnych

Na polskim Wybrzeżu powstanie zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu. Powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy.
19.02.2021

Przemysł 4.0 szansą na wyjście Polski z pandemicznego kryzysu

– Transformacja cyfrowa przemysłu to nasz as w rękawie, ponieważ Polska ma ogromny potencjał. Jeśli odważnie zagramy tą kartą, to nasza gospodarka szybko odrobi straty po pandemii koronawirusa i możemy też stać się liderem reindustrializacji w Europie – mówi Dawid Solak z Platformy Przemysłu Przyszłości. Jak wskazuje, pandemia COVID-19 okazała się katalizatorem, który skłonił polskie firmy do przyspieszenia cyfrowej transformacji, ale nadal jedną z głównych barier dla tego procesu pozostaje brak pracowników o odpowiednich kompete
18.02.2021

Konkurs na imię maszyny drążącej tunel w Świnoujściu

Konkurs na imię maszyny drążącej tunel ogłosili prezydent miasta Świnoujście i wykonawca tunelu – poinformował dzisiaj świnoujski magistrat. Drążenie przeprawy pod Świną maszyna ma rozpocząć w marcu br.
27.01.2021

Montaż maszyny TBM do drążenia tunelu w Świnoujściu mocno zaawansowany

Zaawansowanie montażu maszyny TBM do budowy tunelu w Świnoujściu wynosi już około 65 proc. W ukończonej w listopadzie ubiegłego roku komorze startowej po stronie wyspy Uznam znalazła się już cała głowica urabiająca. Pod koniec lutego mają rozpocząć się próby maszyny, a drążenie ma ruszyć w marcu.
14.01.2021

Trwają przygotowania do drążenia tunelu w Świnoujściu

We wtorek w Świnoujściu dźwigi opuściły głowicę urabiającą do komory startowej, gdzie maszyna rozpocznie drążenie tunelu pod Świną. Wiercenie tunelu pod dnem rzeki ma się rozpocząć w marcu br.
12.01.2021

Z morza wydobyto czarną skrzynkę rozbitego Boeinga

Płetwonurkowie indonezyjskiej marynarki wojennej wydobyli z dna morza jedną z czarnych skrzynek rejestrującą parametry lotu samolotu Boeing 737, który rozbił się w sobotę krótko po starcie z Dżakarty - poinformowały we wtorek władze. Na pokładzie maszyny były 62 osoby.
12.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście [wideo]

Rok 2020 był rokiem wymagającym, który upłynął w cieniu koronawirusa, z którym mierzył się świat. Jednak pomimo tych trudnych okoliczności inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście weszły właśnie w fazę realizacyjną w terenie i idą zgodnie z harmonogramem.
28.12.2020

OCEAN2020 – w środku podróży

Projekt OCEAN2020 dedykowany budowaniu kompleksowej świadomości sytuacyjnej na morzu (ang. Maritime Situational Awareness – MSA) znajduje się obecnie na półmetku realizacji. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodzący w jej skład Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA aktywnie uczestniczą w tym zakrojonym na szeroką skalę ogólnoeuropejskim projekcie badawczo-rozwojowym, finansowanym z funduszu Europejskiej Agencji Obrony (ang. European Defence Agency EDA).
18.12.2020

Zamontowano pierwsze elementy maszyny drążącej tunel w Świnoujściu

Trwa montaż pierwszych elementów maszyny, która wydrąży tunel łączący wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Ważąca ponad 3 tys. ton maszyna pracę ma rozpocząć w marcu przyszłego roku.
14.12.2020

Maszyna szyfrująca Enigma wyłowiona z dna Bałtyku

Niemieccy nurkowie przeszukujący Morze Bałtyckie wyłowili maszynę szyfrującą Enigma używaną przez niemiecką armię podczas II wojny światowej, ich zdaniem maszyna została wyrzucona za burtę z zatopionej łodzi podwodnej -poinformował w środę Reuters.
04.12.2020

MPWiK rusza z budową Kolektora Wiślanego

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rusza z budową Kolektora Wiślanego - poinformował dziś stołeczny ratusz. Jak wyjaśnił, kolektor ma powstać w ciągu ok. 3 lat i pozwoli on czasowo zatrzymać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie ulewnych deszczy.
03.12.2020

Świnoujście buduje tunel. Rusza montaż wielkiego „kreta”

W przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż maszyny TBM (Tunnel Boring Machine) w szybie startowym, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się początek drążenia tunelu pod Świną, który połączy wyspę Uznam i Wolin. Marzenie mieszkańców Świnoujścia i nie tylko o sprawnej komunikacji jest coraz bliżej spełnienia.
26.11.2020

Chiny wysłały załogowy okręt podwodny na rekordową głębokość do Rowu Mariańskiego [wideo]

Chiński okręt podwodny z 3-osobową załogą wylądował na dnie Rowu Mariańskiego na głębokości 10 909 metrów. Okręt Fendouzhe pobił rekord kraju pod względem najgłębszego nurkowania z załogą.
12.11.2020

Tunel w Świnoujściu. Na wyspie powstaje niemal 800 potężnych pierścieni [foto]

Są już gotowe pierwsze segmenty, z których będzie wykonany tunel łączący wyspy Uznam i Wolin. Specjalna maszyna Tunnel Boring Machine (TBM), która będzie drążyła tunel pod dnem Świny, będzie jednocześnie układała te betonowe segmenty w pierścienie, a kolejne zabudowane pierścienie będą tworzyły pełną obudowę tunelu.
30.10.2020

Konfekcjonowanie nawozów i innych produktów chemicznych w OT Port Gdynia

Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom rynku, OT Port Gdynia we współpracy z firmą Venkon Port oferuje na terenie terminala usługę, polegającą na konfekcjonowaniu nawozów i innych produktów chemicznych luzem w big bagi o wadze: 500 kg, 600 kg, 750 kg oraz 1 000 kg.
22.10.2020

W Świnoujściu trwa rozładunek wielkiego „kreta”

Gigant, w środę wieczorem na statku Da Chang przypłynął z portu Nansha w Chinach. To on wydrąży tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. Po złożeniu jego tarcza będzie mieć średnicę 13,46 metra. Całkowita długość TBM (Tunnel Boring Machine) to około 100 metrów, a waga 2740 ton.
09.10.2020

Maszyna drążąca tunel drogowy już w Świnoujściu (foto)

Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel w Świnoujściu łączący wyspy Uznam i Wolin, jest już w Polsce. Dopłynęła z Chin na plac budowy po ponad miesięcznym rejsie. Maszyna jest rozładowywana i w ciągu najbliższych miesięcy zostanie zmontowana w komorze startowej, a następnie będzie testowana. Rozpoczęcie drążenia tunelu planowane jest na marzec 2021 roku, a cała inwestycja ma się zakończyć we wrześniu 2022 roku.
09.10.2020

Maszyna do drążenia tunelu pod Świną jest już na miejscu

„Da Chang", statek na którego pokładzie znajduje się TBM (Tunel Boring Machine, czyli maszyna drążąca tunel) jest już w Świnoujściu.
07.10.2020

Nietypowy ładunek zmierza do portu w Świnoujściu

Mieszkańcy Świnoujścia, turyści i kibicujący budowie tunelu pod Świną niemal codziennie sprawdzają portal marinetraffic.com śledząc położenie statku „Da Chang”, na którego pokładzie od paru tygodni płynie do Polski TBM (Tunel Boring Machine, czyli maszyna drążąca tunel).
30.09.2020

Robotyzacja i autonomizacja marynarki wojennej postępuje. Przyszłe wojny mogą odbywać się bez strat w ludziach

Marynarka USA zainwestuje 7 mln dol. w przygotowanie konceptu dużego statku bezzałogowego, przeznaczonego do patrolowania mórz i oceanów. To kolejna inwestycja amerykańskiej armii w autonomiczny sprzęt wojenny, po helikopterach sterowanych z poziomu tabletu. Pomimo że wprowadzanie sztucznej inteligencji do branży obronnej wiąże się z licznymi kontrowersjami, może się przyczynić do ograniczenia strat w ludziach w wyniku działań wojennych.
23.09.2020

Nowa maszyna przeładunkowa w porcie w Szczecinie

Aktualnie w Szczecinie została uruchomiona nowa maszyna przeładunkowa – Sennebogen 860 M. Przy masie około 80 ton i zasięgu 24 metrów, jest jedną z największych koparek używanych w grupie.
14.09.2020

Maszyna do drążenia tunelu w Świnoujściu przypłynie październiku

Maszyna do drążenia tunelu w Świnoujściu przypłynie na statku z Chin w październiku. Maszyna rozpocznie wiercenie tunelu pod Świną na Wyspie Uznam.
12.09.2020

Dachser: towar wagi ciężkiej w trasie

Wysyłka 138 ton z Brazylii do Meksyku -Dachser Air & Sea Logistics zorganizował transport ponadgabarytowej maszyny do produkcji samochodów. Po rozebraniu jej na 14 części, sam największy element - kompresor - ważył 125 ton. Podróż składała się z trzech etapów – przejeździe ładunków przez brazylijski stan Sao Paulo, transportu statkiem kontenerowym do Meksyku i przewozu maszyny do zakładu produkcyjnego w środkowym Meksyku ciężarówką.
01.09.2020

Tunel pod Świną. „Kret” gigant płynie do Świnoujścia [foto, wideo]

Potężna maszyna TBM (Tunel Borring Machine), która wydrąży tunel pod dnem Świny i na stałe połączy wyspy Uznam i Wolin, jest już na pokładzie statku Da Chang i płynie do Świnoujścia. Na miejscu (w zależności od warunków pogodowych) spodziewana jest na przełomie września i października.
24.08.2020

Lotos z nowym żurawiem - to największy dźwig w rafinerii

Nowy żuraw Grove GMK5180L-1 zasili park maszynowy spółki LOTOS Serwis. Dźwig będzie wykorzystywany przy remontach oraz utrzymaniu ruchu na terenie rafinerii Grupy LOTOS. Gdański koncern kupił sprzęt od Zeppelin Polska, jedynego dystrybutora maszyn firmy Grove w Polsce.
21.08.2020

Tunel pod Świną: rozpoczyna się załadunek maszyny! Świnoujście czeka na giganta [foto, wideo]

W porcie Nansha w Chinach rozpoczął się załadunek gigantycznej maszyny, która wydrąży tunel w Świnoujściu. W ciągu kilku dni wszystkie elementy maszyny, a jest ich 129 - zostaną umieszczone na statku Da Chang. Na przełomie września i października przypłyną do Świnoujścia.
18.08.2020

Do czerwca eksport spadł o 5,3%, a import o 9,4% rdr

W pierwszej połowie wartość polskiego eksportu rok do roku spadła o 5,3 proc. a importu o 9,4 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu zanotowano wzrost eksportu o 6 proc., przy spadku importu o 8,6 proc.
17.08.2020

Dwa obroty na minutę - o maszynie, która wydrąży tunel pod Świną

Tunnel Boring Machine (TBM), która wiosną 2021 roku ma rozpocząć drążenie tunelu łączącego części Świnoujścia położone na wyspach Wolin i Uznam, ma największą tarczę spośród wszystkich, jakie kiedykolwiek pracowały w Polsce. Jej średnica wynosi 13,46 m - to mniej więcej wysokość pięciopiętrowego budynku. Ważyć będzie około 2740 ton. „Z czym to porównać? Najłatwiej z wagonami kolejowymi. Jeden - pasażerski - waży ok. 20 ton.
29.07.2020

Rosja: myśliwiec Su-27 przechwycił samolot patrolowy USA nad morzem Czarnym

Rosyjski myśliwiec Su-27 zmusił do zawrócenia amerykański samolot patrolowy P-8A Poseidon, który zbliżał się do granicy Rosji nad wodami Morza Czarnego - podało w poniedziałek ministerstwo obrony w Moskwie, nie wskazując dokładnego miejsca incydentu.
27.07.2020

Pracuś, Osiłek, Ciamajda i Łasuch wybudują sztuczną wyspę

Na Zalewie Wiślanym zaczyna powstawać sztuczna wyspa, będąca jednym z elementów inwestycji kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Docelowo wyspa będzie miała powierzchnię około 181 ha i zagospodarowana zostanie na siedlisko dla ptaków. Do jej budowy sprowadzony został specjalistyczny sprzęt, który został złożony m.in. w Elblągu.
24.07.2020

Śmigłowiec holenderskiej armii rozbił się na Morzu Karaibskim - dwie osoby nie żyją

Śmigłowiec holenderskiej armii rozbił się na Morzu Karaibskim, niedaleko wyspy Aruba, terytorium zależnego Holandii. Dwie osoby z zginęły z czterech znajdujących się na pokładzie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Holandii.
20.07.2020

„Sailing Poland” startuje po bałtyckie rekordy!

Żeglarski team jachtu Volvo Ocean 65 „Sailing Poland” zamierza ustanowić rekordy trasy Gdynia – Bornholm – Gdynia oraz Gdynia – Gotlandia – Gdynia. Start do pierwszego wyścigu już w najbliższą sobotę 18 lipca
16.07.2020

Chińczycy przygotowują do transportu maszynę do wiercenia tunelu pod Świną

W Chinach, gdzie zbudowano maszynę do wiercenia tunelu pod Świną, trwa jej demontaż i przygotowanie do transportu. We wrześniu maszyna ma przypłynąć do Świnoujścia.
15.07.2020

Maszyna która wydrąży tunel pod Świną gotowa

Prace przy budowie maszyny, która wydrąży tunel pod Świną, dobiegły końca. Mimo panującej pandemii koronawirusa chińska firma CREG (China Railway Engineering Group) z powodzeniem zakończyła kilkudniowe testy. Od połowy czerwca Tunnel Boring Machine jest już gotowa do użytku.
07.07.2020

Autonomiczne i uzbrojone pojazdy wkraczają na pola walki. Będą patrolować granice na lądzie, morzu i w powietrzu

Maszyny coraz częściej zastępują zawodowych żołnierzy na polu walki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii autonomicznych roboty wojskowe nowej generacji nie tylko pozwalają wykonywać część niebezpiecznych zadań zdalnie, ale w niektórych sytuacjach mogą także podejmować samodzielne decyzje na podstawie danych zebranych z inteligentnych czujników. Roboty będą wykorzystywane m.in. w procesach rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.
01.07.2020

Solidne wzrosty na Wall Street na początku nowego tygodnia

Po spadkach na koniec ubiegłego tygodnia, poniedziałek na Wall Street przyniósł solidne wzrosty. Inwestorzy zastanawiają się, w jaki sposób wzrost przypadków koronawirusa w USA może przełożyć się na zapowiadane ożywienie po obecnej recesji.
29.06.2020

Pojawienie się koronawirusa przyspieszy automatyzację rynku pracy

Pandemia koronawirusa położyła się cieniem na globalnej gospodarce. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, konieczne było ograniczenie pracy w części zakładów przemysłowych oraz zamknięcie linii produkcyjnych. Ubocznym efektem restrykcji pandemicznych będzie wzrost zainteresowania technologiami z branży automatyzacji, w tym robotami wyspecjalizowanymi w wykonywaniu zadań zlecanych do niedawna fizycznym pracownikom.
22.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.