• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Symulatory szkoleniowe wykorzystujące VR. Nowość na rynku szkoleń operatorów maszyn

14.01.2022 09:22
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Symulatory szkoleniowe wykorzystujące VR. Nowość na rynku szkoleń operatorów maszyn

Partnerzy portalu

Symulatory szkoleniowe wykorzystujące VR. Nowość na rynku szkoleń operatorów maszyn - GospodarkaMorska.pl
Fot. Flint Systems

Treningowe symulatory VR mają potencjał, aby zmienić zasady gry na rynku szkoleń operatorów maszyn specjalistycznych. Są znacznie skuteczniejsze od popularnych symulatorów ekranowych i prezentują wszystkie zalety, jakie wirtualna rzeczywistość może wnieść na rynek. Sprawdźmy, czym dokładnie jest symulator treningowy VR i jakie korzyści oferują użytkownikom.

Chociaż gogle VR są już powszechnie wykorzystywane do treningu umiejętności miękkich, z powodzeniem mogą być również wykorzystywane w treningu twardych kompetencji. Dlatego Flint Systems, polski producent symulatorów szkoleniowych VR, zaczął oferować te produkty na rynku. Porty, magazyny, offshore, wojsko, budownictwo, górnictwo, rolnictwo, energetyka – to tylko kilka sektorów, które mogą skorzystać na szkoleniu z symulacji VR.

Czym jest symulator VR?

Symulator składa się z dwóch części – pierwsza z nich to software, a druga hardware. Software to po prostu aplikacja, która może „zawierać” dowolny rodzaj pojazdu w VR – czy to dźwig, wózek widłowy, koparkę, statek, pociąg, inny dowolny pojazd itp. Maszyna wirtualna ma wszystkie cechy prawdziwej – we Flint Systems nazywamy ją „bliźniakiem VR” prawdziwego pojazdu/maszyny.

Hardware, czyli część sprzętowa to gogle VR, platforma ruchu, joysticki, kierownica, pedały, itd. Są one zintegrowane z aplikacją, a ich użycie gwarantuje pełne urealnienie szkolenia na rzeczywistym pojeździe.

Co bardzo ważne, możemy zainstalować więcej niż jedną aplikację na jednej platformie ruchu, co oznacza, że ​​jedna platforma - hardware może obsłużyć wiele pojazdów/maszyn w VR.

Jak wygląda szkolenie VR?

Szkolenie jest bardzo proste. Praktykant siedzi na symulatorze, a gogle VR przenoszą go do wirtualnego świata w odpowiednie środowisko: port, plac budowy, magazyn, morze itd.. Maszyna w VR zachowuje się dokładnie tak, jak w prawdziwym życiu. Ruchy maszyny są odzwierciedlane przez platformę ruchową, dzięki czemu kursant czuje się dokładnie tak, jakby był wewnątrz prawdziwego pojazdu. Silne wiatry, zrywanie lin, fale na otwartym morzu, nagłe hamowanie – to wszystko można w pełni odzwierciedlić, dlatego symulator VR jest tak dobrym narzędziem szkoleniowym. 

Jakie pojazdy/maszyny są już dostępne w VR?

 • Wózek widłowy 
 • Łódź CTV
 • Żuraw wieżowy
 • Suwnica bramowa (RTG)
 • Żuraw STS
 • Dźwig portowy
 • Mobilny żuraw
 • Wózek wysokiego składowania (reachstacker) 

Nasz zespół cały czas pracuje nad nowymi pojazdami/maszynami. Dzięki wskazówkom od naszych Klientów i operatorów prawdziwych maszyn oraz odpowiedniej dokumentacji jesteśmy w stanie odwzorować dowolną maszynę/pojazd w VR. 

Jakie są korzyści z używania symulatorów szkoleniowych VR?

 • Bezpieczeństwo. Symulatory VR uczą realnych umiejętności w wirtualnym świecie, a to oznacza, że ​​są całkowicie bezpieczne dla ludzi i sprzętu. A jednocześnie zdobyta wiedza i doświadczenie przenoszą się w 100% na pracę na rzeczywistych maszynach.
 • Brak przerw operacyjnych. Symulator VR nie powoduje przerw w codziennych czynnościach, ponieważ nie ma potrzeby wynajmowania prawdziwych maszyn.
 • Szkolenie scenariuszy zagrażających życiu. Dzięki szkoleniu VR mamy szansę przejść przez scenariusze zagrażające życiu, takie jak wypadki, procedury BHP. Kursanci nauczą się krok po kroku przechodzić przez niebezpieczne sytuacje. 
 • Cena. Symulatory VR są zdecydowanie tańsze niż konwencjonalne szkolenia, które wymagają miejsca i prawdziwego sprzętu. Te koszty są ogromne bo muszą uwzględniać wiele elementów takich jak: wynajem maszyny/pojazdu, zablokowanie maszyny/pojazdu do codziennej pracy operacyjnej, koszt spalonego paliwa itp. Symulatory szkoleniowe VR są także tańsze niż symulatory ekranowe starego typu a jednocześnie są zdecydowanie lepsze.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.