• <
KONGSBERG_2023

Konkurs na imię maszyny drążącej tunel w Świnoujściu

27.01.2021 17:45 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Konkurs na imię maszyny drążącej tunel w Świnoujściu

Partnerzy portalu

 Konkurs na imię maszyny drążącej tunel w Świnoujściu - GospodarkaMorska.pl
fot. tunel-swinoujscie.pl

Konkurs na imię maszyny drążącej tunel ogłosili prezydent miasta Świnoujście i wykonawca tunelu – poinformował dzisiaj świnoujski magistrat. Drążenie przeprawy pod Świną maszyna ma rozpocząć w marcu br.

"Zgodnie z tradycją, przed rozpoczęciem drążenia tunelu TBM (tunnel boring machine, ang. maszyna drążąca tunel) musi otrzymać imię swojej patronki. Na przykład w Gdańsku była to pomorska księżniczka Damroka, w Warszawie przy budowie metra były to Maria i Anna, a w Łodzi - Katarzyna i Faustyna" – przekazał w środę Urząd Miasta Świnoujście.

"Chcemy, aby imię maszyny, która wydrąży tunel w Świnoujściu, było wybrane przez świnoujścian spośród propozycji nadesłanych również przez mieszkańców miasta" – powiedział, cytowany w komunikacie prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz.

Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym, trwającym od 27 stycznia do 7 lutego br., każdy mieszkaniec Świnoujścia, który ukończył 13 lat, będzie mógł przesłać swoją propozycję imienia na adres bik@um.swinoujscie.pl.

Spośród wszystkich nadesłanych propozycji komisja konkursowa wybierze pięć imion, na które będzie można głosować od 12 do 24 lutego na stronie internetowej miasta; zwycięży imię, które otrzyma najwięcej głosów. Główna nagroda to 2 tys. zł; autorzy pozostałych propozycji, które znajdą się w drugim etapie, m.in. wezmą udział w wizycie na placu budowy.

TBM ma rozpocząć drążenie tunelu pod Świną w marcu br. Obecnie trwa jej montaż w komorze startowej na wyspie Uznam, skąd maszyna rozpocznie prace. Montaż ma zakończyć się w lutym, po czym nastąpi rozruch technologiczny.

Inwestorem jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/Gulermak. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz.

Koszt inwestycji przekracza 912 mln zł, z czego ponad 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej; resztę miasto dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w trzecim kwartale 2022 r

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.