• <

Wynik wyszukiwania - "laura" - Wiadomości

CMS wspiera Gaz-System przy zawarciu pierwszej w Polsce umowy czarteru jednostki FSRU

Międzynarodowa kancelaria CMS udzielała wsparcia w prowadzonym przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. procesie mającym na celu wyłonienie dostawcy oraz zawarcie pierwszej w Polsce umowy czarteru pływającej jednostki regazyfikacyjnej (FSRU). Umowa określająca warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU została zawarta pomiędzy Gaz-System S.A. a White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
10.05.2024

Pierwsze bunkrowanie metanolem kontenerowca Ane Maersk w Antwerpii

Pierwszy na świecie duży kontenerowiec napędzany metanolem Ane Maersk zawinął 1 kwietnia do mieszczącego się w porcie w Antwerpii MSC PSA European Terminal (MPET). ​ Statek zakończył w nim swoją pierwszą operację bunkrowania na wodach europejskich. Skutecznie zrealizowana procedura ma wpisywać się w ideę dekarbonizacji transportu morskiego i Portu Antwerpia-Bruga, aby stać się miejscem obsługi jednostek z napędem konwencjonalnym, jak i coraz popularniejszym ekologicznym, o niższej lub zerowej emisji CO2.
04.04.2024

Chrzest Astrid Maersk w Jokohamie. To drugi, duży kontenerowiec duńskiego giganta napędzany metanolem

W Japonii nazwano kolejny, wyjątkowy statek we flocie Maersk, który wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi poprzez użycie zielonego paliwa. Astrid Maersk to drugi z 18 zaplanowanych dużych kontenerowców zasilanych metanolem, dostarczanych zamawiającemu w latach 2024-2025. Firma oczekuje, że nowa seria przyczyni się do osiągnięcia celu związanego z dążeniem do zerowej emisji CO2 i stania się przyjazną środowisku.
04.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol już w Europie

Brytyjski Port Felixstowe przywitał Ane Maersk, pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem. To także pierwsze zawinięcie tego statku do portu w Europie Zachodniej w ramach ustalonej trasy żeglugowej, która wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi i branży morskiej.
27.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

Jak zapewnić bezpieczeństwa statkom napędzanym metanolem? Badanie wykazuje potrzebę wprowadzenia odpowiednich przepisów

Nowe badanie bezpieczeństwa pożarowego przeprowadzone przez globalnego dostawcę rozwiązań w zakresie technologii bezpieczeństwa, firmę Survitec, ujawniło, że istniejące metody gaszenia pożarów stosowane do gaszenia pożarów przestrzeni maszynowych i zbiorników wodnych na statkach zasilanych konwencjonalnym paliwem są nieodpowiednie w przypadku pożarów spowodowanych metanolem.
21.03.2024

Gdynia może być miejscem produkcji e-metanolu, zielonego paliwa dla statków

Zielony metanol ma szansę stać się paliwem alternatywnym dla paliw kopalnych dla branży morskiej, która odpowiada za 3% globalnych emisji CO2. Podczas spotkania w PPNT o możliwościach produkcji tego paliwa przyszłości w Gdyni rozmawiała w międzynarodowym gronie wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.03.2024

W ubiegłym roku wszystkie polskie porty osiągnęły zysk

Wszystkie polskie porty zamknęły ubiegły rok zyskiem; przeładowano w nich niemal 150 mln ton - poinformował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
09.03.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol wyruszył w dziewiczy rejs

Ane Maersk, pierwszy na świecie oceaniczny kontenerowiec zasilany metanolem, rozpoczął swój dziewiczy rejs.
14.02.2024

Światowa dominacja lodowych wojowników z Polski

Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) został mistrzem świata, a następnie mistrzem Europy w żeglarskiej, bojerowej klasie DN. Tytuły wicemistrzowskie wywalczył Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Ogólnie, z Estonii, gdzie zostały rozegrane obie imprezy polscy żeglarze lodowi wracają z 12 medalami.
11.02.2024

Rekordowe zamówienia na eko statki. Porty morskie pod presją modernizowanych flot

Dekarbonizacja floty rozpędza się wraz z zamówieniami na nowe statki. I choć to w stoczniach europejskich powstaje wiele innowacyjnych konstrukcji, beneficjentami wydatków armatorów na dekarbonizację flot są stocznie azjatyckie. Głównie to chińskie i koreańskie, które otrzymują na tacy nowe technologie. Porty morskie muszą wciąż inwestować w obsługę statków zasilanych energią z nabrzeża i bunkrowanych paliwami alternatywnymi.
28.01.2024

Nowy, duży statek napędzany metanolem dla Maersk otrzymał nazwę. Trwa budowa "zielonej floty"

Podczas ceremonii w stoczni HD Hyundai Heavy Industries (HD HHI) w Ulsan w Korei Południowej pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał nazwę Ane Maersk. Statek należy do serii 18 jednostek napędzanych zielonym paliwem, które zostaną dostarczone w latach 2024–2025. Na początku lutego rozpocznie działalność na trasie AE7 łączącej Azję i Europę, co ma stanowić kamień milowy dla zaangażowania firmy w zakresie transportu niskoemisyjnego.
26.01.2024

Znana sieć sklepów będzie korzystać z ekologicznego serwisu Maerska

A.P. Moller-Maersk ogłosił, że do grona klientów korzystających z rozwiązania ECO Delivery w transporcie morskim dołącza duńska sieć sklepów Flying Tiger Copenhagen.
22.01.2024

Maersk i Hapag-Lloyd połączą floty w ramach nowego sojuszu

Giganci żeglugi kontenerowej, Maersk i Hapag-Lloyd, ogłosili współpracę w ramach sojuszu Gemini Cooperation. Inicjatywa ta, mająca na celu zwiększenie efektywności operacyjnej i przyspieszenie dekarbonizacji flot, rozpocznie się w lutym 2025 r.
17.01.2024

ONE również stawia na metanol i zamawia kontenerowce z ekologicznym napędem

Japońskie przedsiębiorstwo żeglugowe Ocean Network Express (ONE), podpisało 17 stycznia w Singapurze kontrakty na budowę nowoczesnych kontenerowców z chińskimi stoczniami Jiangnan Shipyard i Yangzijiang Shipbuilding. W ramach umowy wykonawcy dostarczą zamawiającemu do 2027 roku 12 kontenerowców o pojemności 13 000 TEU. Będą one zasilane metanolem.
17.01.2024

Pół wieku jasnoniebieskich kontenerowców. Maersk obchodzi wyjątkowy jubileusz

50 lat temu komercyjną działalność rozpoczął pierwszy kontenerowiec w charakterystycznym odcieniu błękitu. Duńska firma chwali się ważną rocznicą w ramach swojej działalności, w trakcie której urosła do rangi giganta branży żeglugowej.
17.01.2024

Ponad połowa nowych duńskich statków gotowa na zielone paliwa

Według danych Danske Rederier, duńskiego stowarzyszenia zrzeszającego armatorów, ponad połowa statków zamówionych przez tamtejsze przedsiębiorstwa żeglugowe będzie mogła korzystać z ekologicznych paliw.
12.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Maersk i MGC zawiązują współpracę w zakresie promocji metanolu w Japonii

Mitsubishi Gas Chemical Company (MGC), gigant żeglugowy z Danii i władze miasta Jokohama podpisali protokół ustaleń (MoU) w zakresie promowania stosowania ekologicznego metanolu w tamtejszym porcie. Ma to być ważny krok w zakresie popularyzacji użycia tego "zielonego paliwa" w gospodarce morskiej Japonii.
27.12.2023

European Energy ma swój udział w dekarbonizacji sektora morskiego transportu

Przemysł i branża transportowa to po energetyce dwa obszary, które odpowiadają za największą część emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego European Energy angażuje się w produkcję zielonych paliw do napędzanych e-metanolem kontenerowców Maersk. To przełom w myśleniu o realizacji modelu zeroemisyjnej gospodarki.
20.12.2023

Na Bałtyku ruszy pierwszy ekologiczny serwis feederowy

Linie X-Press Feeders planują utworzyć pierwszy ekologiczny serwis feederowy, który ma funkcjonować na Bałtyku i Morzu Północnym.
13.12.2023

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol bliski ukończenia. Będzie pływać z Azji do Europy

Maersk ogłosił, że pierwszy duży kontenerowiec napędzany metanolem zostanie zwodowany jeszcze tej zimy i obsługiwać będzie trasę między Azją a Europą.
08.12.2023

Nowe zamówienia statków: LNG i metanol łeb w łeb

Według informacji DNV, w listopadzie złożono w stoczniach zamówienia na łącznie osiem jednostek zasilanych paliwami alternatywnymi. Są to samochodowce i ro-ro. Cztery z nich mają korzystać z LNG, cztery z metanolu.
05.12.2023

Maersk będzie zatrudniać poniżej 100 tysięcy pracowników

A.P. Moller - Maersk, lider w branży przewozu kontenerów na skalę światową, planuje dokonać redukcji zatrudnienia o 10 tysięcy pracowników w odpowiedzi na obecne spowolnienie gospodarcze i zmniejszone wydatki konsumentów, które wpłynęły na spadek obrotów handlowych. Spółka prognozuje również niższe przychody i zyski w roku 2023.
07.11.2023

Ciągota do metanolu. Chwilowa moda czy nadzieja transportu morskiego?

Wraz z kolejnymi strategiami klimatycznymi, globalny transport morski podąża za trendami dekarbonizacyjnymi. Jednym z paliw, z którym wiązane są spore nadzieje, stanowi metanol, coraz powszechniejszy w budowanych jednostkach.
28.10.2023

Nadchodzące inwestycje zmienią obraz Portu Gdynia i samego miasta

Kolosalny wzrost przeładunku paliw, pokaźne wzrosty przeładunków zbóż, węgla i koksu, a także bardzo poważne inwestycje, które w znaczny sposób zmienią port i miasto w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat – tak wygląda 2023 rok w Porcie Gdynia.
23.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Metanol w natarciu. Maersk już bliski pierwszego dużego metanolowego kontenerowca

Zaledwie kilkadziesiąt dni po chrzcie pierwszego na świecie kontenerowca, który może korzystać z zielonego metanolu w charakterze paliwa, Maersk robi kolejny krok w kierunku upowszechnienia tego rodzaju napędu. Pierwszy na świecie duży kontenerowiec na metanol został zwodowany.
17.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

W stoczni Hyundai Heavy Industries zwodowano kolejny statek dla Maersk napędzany metanolem

Niedługo po rozpoczęciu działalności zgodnie z przeznaczeniem przez kontenerowiec Laura Maersk, napędzany metanolem, odbyło się wodowanie kolejnej jednostki, mającej w przyszłości tworzyć trzon "zielonej floty". To pierwszy, z zamówionej w Korei Południowej serii 12 statków, które mają odmienić branżę żeglugową w myśl dekarbonizacji branży morskiej.
09.10.2023

Ruggiero di Lauria zwodowany. To szósty patrolowiec budowany przez Fincantieri

Dla stoczniowców w Muggiano 6 października był ważnym dniem, gdyż odbyło się wodowanie kolejnego, wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). W przyszłości ma wzmocnić bezpieczeństwo interesów państwa na Morzu Śródziemnym.
06.10.2023

Pierwszy na świecie kontenerowiec na metanol w GCT

W terminalu kontenerowym GCT w Porcie Gdynia dziś w nocy pojawił się statek Laura Maersk – nowy feeder linii Maersk. To pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany metanolem, który w dodatku ma prowadzić regularną żeglugę na Bałtyku.
05.10.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Alpin Weld

Alpin Weld to firma, która całkowicie przedefiniowała standardy w zakresie dostępu linowego oraz spawania na morzu. Innowacyjne podejście i rzeczywista pasja do pracy na, nomen omen, najwyższym poziomie, wyprowadziły ją na pozycję jednego z wiodących w branży graczy.
05.10.2023

MOL i Tsuneishi włączają się w "wyścig po metanol" i zamawiają swój pierwszy statek napędzany tym paliwem

Wedle dyrektywy Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) odnośnie dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2 największe firmy branży morskiej dążą do stania się liderem ekologicznych przemian. Chcąc również zabezpieczyć swoje inwestycje poszukują alternatyw od konwencjonalnych paliw kopalnych, wykorzystując przy tym technologię dwupaliwową. Zainteresowaniem cieszą się napędy na LNG, wodór, czy też metanol.
21.09.2023

Historyczny moment. Chrzest pierwszego kontenerowca napędzanego metanolem od Maersk

W Kopenhadze odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał imię Laura Maersk, co ogłosiła jego matka chrzestna, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wydarzenie ma rozpocząć nowy etap na drodze ku dekarbonizacji żeglugi.
14.09.2023

Niespodzianki w żeglarskich mistrzostwach Polski

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.
10.09.2023

Pierwszy kontenerowiec na metanol zawitał do Europy. Wkrótce na Bałtyku

Pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany metanolem, nowy feeder linii Maersk, który prawdopodobnie będzie się nazywał Laura Maersk, przypłynął do Europy. Docelowo statek ma operować na Bałtyku.
30.08.2023

Unikatowa wodorowa łódź Cicha Moc ochrzczona w Szczecinie

„To świetny napęd, ale musieliśmy się napracować, by ujarzmić tę moc” – mówi Kuba Wszytko, jeden z inżynierów, który pracował przy innowacyjnym napędzie wodorowym. W Szczecinie oficjalnie ochrzczono Cichą Moc, to jedyna taka jednostka na świecie. Już teraz wzbudza zainteresowanie największych stoczni jachtowych.
23.08.2023

Wyjątkowa łódź na skalę świata będzie miała premierę podczas Żagli 2023

To prawdopodobnie będzie pierwsza taka jednostka na świecie, nowoczesna technologicznie, ekologiczna i gotowa do masowej produkcji – mówi Marcin Hołub. Podczas Żagli 2023 zaprezentowana zostanie Cicha Moc, to będzie pierwsza jednostka w klasie do 6 metrów, która będzie wyposażona w ogniwo wodorowe.
13.08.2023

Niemiecka gmina z wyspy Uznam obawia się skutków budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu

W spór, dotyczący planowanego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, zaangażowała się leżąca po sąsiedzku niemiecka gmina Heringsdorf z wyspy Uznam, która obawia się skutków jego budowy – podaje w czwartek agencja dpa.
11.08.2023

Pierwszy, napędzany metanolem kontenerowiec Maersk wyrusza w dziewiczy rejs

Mając do przebycia 21 500 mil morskich z południowokoreańskiego Ulsan do duńskiej Kopenhagi najnowszy nabytek giganta żeglugowego jest pierwszym w jego flocie napędzanym metanolem. Po przybyciu do Danii zostanie oficjalnie nazwany i rozpocznie swoją działalność.
21.07.2023

PŚ w żeglarstwie – triumf Przybytka i Piaseckiego w klasie 49er w Kilonii

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) wygrali zaliczane do Pucharu Świata tradycyjne regaty Kieler Woche w olimpijskiej klasie 49er. Była to już 142. edycja tej imprezy, pierwszy raz żeglarze rywalizowali w Kilonii w 1882 roku.
21.06.2023

Bezpieczeństwo morskie: nowe wnioski wspierające czystą i nowoczesną żeglugę

Komisja Europejska przedstawiła dziś pięć wniosków ustawodawczych służących unowocześnieniu unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa morskiego i zapobiegających zanieczyszczeniu wód przez statki. Biorąc pod uwagę, że 75 proc. handlu zagranicznego UE odbywa się drogą morską, transport morski należy traktować nie tylko jako ważny element krwioobiegu zglobalizowanej gospodarki, ale również podstawowy czynnik rozwoju wysp, regionów peryferyjnych oraz oddalonych regionów przybrzeżnych UE.
01.06.2023

Doświadczenie kontra młodość. Regaty o Puchar PZŻ zakończone

To było starcie żeglarskich rutyniarzy z utalentowaną młodzieżą – tak można podsumować drugą część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej rywalizowano w klasach olimpijskich oraz w nieolimpijskiej klasie OK Dinghy. Faworyci nie zawiedli.
29.05.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
12.03.2023

Blisko 200 krajów przyjęło traktat ONZ o wodach międzynarodowych w celu ochrony życia morskiego

Blisko 200 krajów przyjęło "traktat o wodach międzynarodowych", mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie - informuje w poniedziałek serwis CNN.
06.03.2023

Polski jacht WindWhisper Racing Team wygrywa w klasie VO65 w karaibskim klasyku

Załoga jachtu WindWhisper wykorzystuje przerwę pomiędzy etapami The Ocean Race do szlifowania formy na Karaibach. Polska ekipa wzięła udział w silnie obsadzonych regatach RORC Caribbean 600, wygrywając w swojej klasie (VO65) i zajmując trzecie miejsce wśród łodzi jednokadłubowych.
01.03.2023

Luksusowy jacht na mieliźnie zagrożeniem ekologicznym w pobliżu Hawajów

Na początku tygodnia w zatoce Honoula Straż Wybrzeża USA ewakuowała załogę i pasażerów jachtu, który osiadł przy brzegu. Teraz okazuje się, że z kadłuba jednostki wycieka olej napędowy.
23.02.2023

Włoski lodołamacz pobił rekord na biegunie południowym

Laura Bassi, włoski lodołamacz przewożący naukowców prowadzących badania na Antarktydzie, dopłynął dalej na południe niż jakikolwiek statek wcześniej. Było to możliwe przez cofanie się lodu wokół biegunów.
01.02.2023

Polska stała się portem zastępczym i hubem logistycznym dla Ukrainy

Zdaniem ekspertów rosnące przeładunki pozwalają mówić o ubiegłym roku jako bardzo udanym dla polskich portów i rekordowych wynikach przeładunków. To dobra wiadomość dla zachodniopomorskiej gospodarki, bo oznacza, że sektor morski, mimo obaw ekspertów, obronił się i wykorzystywał swój potencjał.
26.01.2023

Ilość plastiku na dnie morskim potroiła się w ostatnich 20 latach

Ilość mikroplastiku na dnie mórz potroiła się w ostatnich dwóch dekadach – piszą naukowcy na łamach „Environmental Science and Technology”.
06.01.2023

Nowa technologia okrętowa od Wärtsilä posłuży do produkcji wodoru

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä zawarła umowę o wspólnym rozwoju z rodzimym przedsiębiorstwem Hycamite TCD Technologies, specjalizującym się w rozwoju technologii produkcji czystego wodoru i stałego węgla z metanu.
29.11.2022

Ukraina. Kolejne dwa statki z ukraińskim ziarnem wypłynęły z portów

Kolejne dwa statki płyną „korytarzem zbożowym” z atakowanej przez Rosję Ukrainy. W piątek rano jednostki wiozące ukraińskie ziarna do Turcji i Iranu wyszły z portów nad Morzem Czarnym - podała agencja Ukrinform, cytując tureckie ministerstwo obrony
12.08.2022

Prezes PGNiG: dostawy gazu do Baltic Pipe będą zabezpieczone miksem własnej produkcji i gazu zakontraktowanego

Dostawy gazu do Baltic Pipe będą zabezpieczone w postaci miksu własnej produkcji ze złóż w Norwegii oraz gazu zakontraktowanego od producentów surowca na Norweskim i Duńskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowała w poniedziałek prezes PGNiG Iwona Waksmundzka Olejniczak.
27.06.2022

Laura Hołowacz z Pierścieniem Hallera

W sobotę w Centrum Kultiry Euroregionu Stara Rzeźnia odbyła się uroczystość wręczenia Pierścienia Hallera, najwyższego odznaczenia przyznawanego w Polsce przez Ligę Morską i Rzeczną. Przyznano także pięć wyróżnień PRO MARI NOSTRO. Ich liczba wynikała z faktu, że w ostatnich latach ze względu na pandemię COVID-19 nie przyznawano wyróżnień.
19.06.2022

Świeży śnieg na Antarktydzie zawiera mikroplasik

Naukowcy po raz pierwszy znaleźli mikroplastik nawet w świeżym śniegu, padającym na Antarktydzie. Jest go więcej, niż w okolicznych wodach, i może pochodzić z działalności ludzi na polarnym kontynencie, ale także z miejsc oddalonych o tysiące kilometrów.
10.06.2022

Wystawa o żeglarstwie lodowym w Muzeum Zalewu Wiślanego

W Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich prezentowana jest wystawa „Żeglarstwo lodowe. Bojery DN na Zalewie Wiślanym”. To okazja, by na własne oczy zobaczyć m.in. zabytkowy ślizg lodowy z mistrzostw rozgrywanych w Krynicy Morskiej.
12.05.2022

Wiceprzewodniczący KE: Polska staje się prawdziwym hubem gazowym w Europie

W poniedziałek odbędzie się spotkanie ministrów ds. energii, aby omówić kwestie związane z dostawami gazu - poinformował podczas wystąpienia w Senacie wiceprzewodniczący KE Maros Sefcovic. Polska odgrywa i będzie odgrywać bardzo istotną rolę w dywersyfikacji dostaw gazu do Europy - dodał.
28.04.2022

Branża TSL w obliczu wojny w Ukrainie

Ponad 60 proc. firm z sektora TSL boi się konsekwencji gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę. Eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie wskazują najważniejsze zagrożenia.
07.03.2022

Amerykański pilot odmawia wejścia na pokład rosyjskich statków

Jak relacjonuje portal gCaptain starszy pilot jednego z głównych amerykańskich portów poinformował dzisiaj władze, że odmawia wejścia na pokład jakichkolwiek statków pod banderą Rosji, które wpływają do portu. Dzieje się to w tym samym dniu, w którym brytyjski minister transportu wezwał wszystkie brytyjskie porty do odmowy dostępu do rosyjskich „statków pływających pod banderą, zarejestrowanych, będących w posiadaniu, kontrolowanych, czarterowanych lub eksploatowanych”.
01.03.2022

Mikroplastiku w morzach jest więcej niż sądzono

Cząstki mikroplastiku są różnorodne, a stosowane metody mogą nie wykrywać wielu zanieczyszczeń tego typu. Problem zanieczyszczenia mórz mikroplastikiem jest więc prawdopodobnie większy, niż się wydawało, i potrzebne są nowe sposoby prowadzenia badań.
31.01.2022

Zachodniopomorski Nobel za badania nad niezawodnością silników okrętowych

W październiku w Szczecinie wręczono „Zachodniopomorskie Noble” – nagrody dla naukowców z regionu. Jednym z laureatów jest prof. dr hab. inż. Leszek Chybowski ze szczecińskiej Akademii Morskiej, który otrzymał nagrodę za badania i wdrożenie technologii z zakresu bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń i silników okrętowych.
02.01.2022

W 2022 roku energia z wiatru będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek

Mijający rok jest pełen sukcesów dla energetyki wiatrowej. Rozpoczął się nowy rozdział dla polskiej gospodarki dzięki projektom morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Do tego aukcje, Sector Deal, czy strategia wodorowa rządu – to tylko niektóre tegoroczne osiągnięcia naszej branży. Ale wciąż mamy wiele do zrobienia – przede wszystkim walczymy o długo wyczekiwane złagodzenie zasady 10H, która uwolni moc lądowych farm wiatrowych. Tylko w ten sposób unikniemy dalszego wzrostu cen prądu.
28.12.2021

Inwestycje PGNiG w Norwegii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kończy się kontrakt jamalski, na mocy którego do Polski płynie błękitne paliwo od rosyjskiego Gazpromu. Ale dzięki inwestycjom PGNiG w wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Polska wreszcie uniezależni się od dostaw ze Wschodu.
02.12.2021

Agata Barwińska złotą medalistką mistrzostw Europy

Agata Barwińska (MOS Iława) mistrzynią Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial (ILCA 6). Regaty odbyły się w Warnie (Bułgaria) a Polka odniosła zdecydowane zwycięstwo poprawiając swój zeszłoroczny wynik, kiedy to w Gdańsku sięgnęła po brązowy medal.
11.10.2021

Portrezerwa. Specjaliści od kompleksowych przeładunków z Trójmiasta

Portrezerwa z Gdańska zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę przeładunków. Na rynku są od siedmiu lat i nie ma dla nich przeładunków niemożliwych. - Nasz zespół tworzą doświadczeni i świetnie wyszkoleni pracownicy. Cel to skuteczna usługa, oszczędność czasu i pieniędzy kontrahenta - mówią szefowie firmy.
19.07.2021

Przełom w projektowaniu turbin pływowych

Projekt innowacyjnej technologii turbiny pływowej firmy Orbital Marine Power został doceniony w konkursie iF Design Awards.
18.05.2021

Czarter na podróż – WIBON/”reachable berth”

W naszym artykule Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port”, rozważany był pierwszy, kluczowy warunek uznania statku za „arrived”, którego spełnienie (obok dwóch pozostałych warunków, to jest, rzeczywistej gotowości statku/złożonej noty gotowości) „uruchamia” liczenie przestojowego („lay-time”/„lay-days”).
29.04.2021

Efektywne logistyczne rozwiązania dla klientów są motorem napędowym rozwoju ESA Logistika

Ograniczona dostępność wolnej powierzchni w portach utrudniająca obsługę logistyczną dużych (wolumenowo, jak również gabarytowo) projektów inwestycyjnych realizowanych w strukturze łańcucha dostaw z wieloma punktami nadania do wielu punktów przeznaczenia, jak również przeciągające się wciąż okoliczności z powodu pandemii COVID-19.
06.04.2021

Tomasz Zakrzewski i Laura Banach mistrzami Polski w klasie DN

Tomasz Zakrzewski i Laura Banach złotymi medalistami Międzynarodowych Mistrzostw Polski w klasie DN. Bojerowe regaty rozegrane zostały na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej, a na starcie stanęło 60 zawodników i zawodniczek z Polski, Węgier, Szwecji i Niderlandów.
22.02.2021

Plaże Bali zasypane śmieciami

Kultowe plaże Bali pokryte są olbrzymimi górami śmieci. Władze podają, że każdego dnia z najbardziej znanych i lubianych plaż zbieranych jest od 30 do 60 ton odpadów!
05.01.2021

Nie przyznano honorowego tytułu Żeglarza Roku, są cztery równorzędne wyróżnienia

Po raz pierwszy w 51-letniej historii Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” nie nadało, ze względu na pandemię koronawirusa, tytułu Żeglarza Roku, najwyższego polskiego trofeum żeglarskiego. Przyznano natomiast cztery równorzędne Wyróżnienia Rejs Roku 2020.
01.01.2021

Co najmniej jedna ofiara huraganu Zeta

Co najmniej jedna osoba zginęła po tym, gdy huragan Zeta dotarł w środę do wybrzeży Luizjany i Mississippi, powodując poważne zniszczenia. W jednej z miejscowości, szkody były największe od czasu huraganu Katrina.
29.10.2020

Ceny ropy w USA nieznacznie w górę

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku nieznacznie drożeje. Uwaga inwestorów kieruje się na doniesienia dotyczące huraganu Delta, który zagraża wydobyciu ropy w Zatoce Meksykańskiej - podają maklerzy.
08.10.2020

Huragan Delta przeszedł nad Jukatanem i zmierza w kierunku USA

Huragan Delta przeszedł dzisiaj nad meksykańskim półwyspem Jukatan i zmierza na północ. Prawdopodobnie w piątek uderzy w południowe wybrzeże USA w stanach Luizjana i Missisipi.
07.10.2020

Najcieplejsze lato w historii

Globalnie okres czerwiec-sierpień był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów, za latami 2016 i 2019. Jednocześnie, na półkuli północnej było to najcieplejsze lato w historii pomiarów, bijące poprzednio rekordowe lata 2016 i 2019, ze średnią temperaturą o 1,17oC wyższą od średniej z lat 1981-2010. To wpisuje się w trend: pięć najcieplejszych okresów letnich na półkuli północnej miało miejsce od 2015 roku.
06.10.2020

Arktyka się topi. Szokujące zdjęcia pokazują konsekwencje 100 lat zmian klimatycznych (foto)

Na początku XX wieku lodowce arktyczne były najbardziej tajemniczymi i nieodkrytymi cudami natury. Po ponad 100 latach badań, eksploracji i eksploatacji, stały się przerażającym świadectwem skutków globalnego ocieplenia. Christian Åslund, szwedzki fotoreporter współpracujący z Greenpeace, zebrał kilka wczesnych zdjęć lodowców na Svalbardzie w Norwegii z Norweskiego Instytutu Polarnego i zestawił je z własnymi zdjęciami tych samych miejsc z 2002 roku. Różnice są niewiarygodne.
28.09.2020

Nowe badania potwierdzają: Arktyka się topi. Tempo zmian jest nadzwyczajne

Arktyka przechodzi w zupełnie nowy stan klimatyczny z powodu szybkiego ocieplenia. Wielkość lodu morskiego późnym latem, kiedy osiąga swoje coroczne minimum, weszła już w statystycznie inny klimat, a temperatura powietrza na powierzchni i liczba dni z padającym deszczem zamiast śniegu również zaczynają się zmieniać. – Tempo zmian jest nadzwyczajne – alarmuje Laura Landrum, naukowiec amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosfery.
24.09.2020

Arktyka przestawia się na nowy klimat?

Nowy rodzaj klimatu wykształca się w Arktyce: z mniejszą ilością lodu, za to z większymi opadami deszczu i cieplejszym powietrzem – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Climate Change”.
20.09.2020

MP w sprincie za nami, przed nami Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich

Już dzisiaj prawie 300 zawodników i zawodniczek rozpoczyna rywalizację w Mistrzostwach Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Bazą regat będą ośrodki Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku i AZS COSA Górki Zachodnie.
18.09.2020

Huragan Sally urwał część mostu na Florydzie (wideo)

W wybrzeże USA uderzył w środę kolejny huragan w tym roku. Sally powoduje podtopienia, a w Pensacoli na Florydzie urwał część drogowego mostu. Na południowym wybrzeżu USA ponad pół miliona domów nie ma dostępu do prądu.
17.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – uzależnieni od Chin (tydzień 35-37)

Odmrożenia światowych gospodarek po okresie „lockdown’u” przynoszą swoje efekty. Prognozuje się, że w najbliższym czasie bardzo duża część produkcji zostanie przekazana do transportu morskiego, co daje po raz kolejny nadzieję na poprawę rynków frachtowych. Obecną dynamikę gospodarczą dyktuje nadal gospodarka chińska, która po przejściu pandemii na przełomie roku nabiera coraz mocniejszego tempa.
16.09.2020

Cheniere wznawia normalną działalność w Sabine Pass LNG

Eksporter LNG z Houston, Cheniere Energy, powiedział, że wznowił normalną działalność w obiekcie LNG Sabine Pass po huraganie Laura.
10.09.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną i są blisko 43 USD za baryłkę. Słabnie zagrożenie huraganami w USA, rośnie za to niepokój inwestorów o wzrost liczby zakażeń koronawirusem na świecie, co może osłabić popyt na paliwa - podają maklerzy.
31.08.2020

Huragan Laura zabił co najmniej 14 osób

Huragan Laura, który przeszedł w nocy z środy na czwartek nad Luizjaną i Teksasem na południu USA, kosztował życie co najmniej 14 osób - poinformowały w piątek lokalne władze i media.
29.08.2020

Całkiem dobry tydzień dla ropy

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lekko spadają, ale kończący się tydzień zaliczą jako 4. z kolei ze zwyżką cen. W USA trwa szacowanie strat po przejściu huraganu Laura nad Luizjaną i Teksasem - podają maklerzy.
28.08.2020

Szacowanie strat po przejściu huraganu Laura

W Teksasie i Luizjanie trwa szacowanie strat po przejściu huraganu Laura, w nocy ze środy na czwartek. Gwałtowny, wyrywający drzewa z korzeniami żywioł zdewastował miasto Lake Charles, jego centrum ominęło natomiast Houston i Nowy Orlean.
27.08.2020

Ostrzeżenie przed katastrofalnymi skutkami huraganu Laura

Huragan Laura, sklasyfikowany jako cyklon czwartej kategorii dotarł w czwartek po północy czasu lokalnego do wybrzeży Luizjany. Według meteorologów to najsilniejszy huragan w Luizjanie od ponad stu lat, a przewidywane skutki mogą być katastrofalne.
27.08.2020

Nadciągający nad Teksas huragan odbija się na cenach ropy

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw pozostają stabilne, a w Londynie rosną. Rynek przygotowuje się na zakłócenia w produkcji i rafinacji ropy w USA z powodu huraganu Laura - podają maklerzy.
27.08.2020

Ropa w USA nieznacznie tanieje

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw nieznacznie tanieje. Na rynkach są obawy o możliwe szkody w infrastrukturze naftowej w USA z powodu zbliżającego się huraganu Laura - podają maklerzy.
26.08.2020

Huragan i sztorm zagrażają produkcji ropy. Ceny surowca spadają

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje - surowiec jest wyceniany po około 42,5 USD/b. Tropikalny sztorm Marco w Zatoce Meksykańskiej zaczyna ustępować, za to tropikalna burza Laura zaczyna przybierać na sile i w czwartek może być już huraganem, kiedy uderzy w ląd - podają maklerzy.
25.08.2020

Ceny ropy w USA wahają się

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw znajduje się na etapie wahań, po zaliczeniu 3. z kolei tygodnia wzrostu notowań. Inwestorzy śledzą informacje dotyczące huraganu Marco i tropikalnego sztormu - Laury - szalejących w Zatoce Meksykańskiej. Z pola widzenia nie schodzi pandemia COVID 19, która wydaje się stabilizować w USA, ale ponownie uderza w Europie i Azji.
24.08.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. To będzie już 3. z kolei tydzień wzrostu notowań tego surowca - na razie o 1,5 proc. Pandemia na świecie nie ustępuje, a na rynkach pojawiają się obawy o możliwy spadek popytu i nadwyżkę ropy na giełdach paliw.
21.08.2020

Druga edycja Ustka Charlotta Sailing Days: znamy Mistrzów Polski [foto]

W pierwszym tygodniu sierpnia rozegrano drugą edycję regat Ustka Charlotta Sailing Days. W ciągu 5 dni wystartowało ponad 140 jachtów z 5 krajów w tym Polska, Czechy, Niemcy, Chorwacja oraz Irlandia.
10.08.2020

Zmiany w przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych planowane jesienią. Będą kolejne udogodnienia dla inwestorów

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad paszportem strategicznego inwestora – nowym pakietem preferencji dla firm zainteresowanych inwestowaniem w Polskiej Strefie Inwestycji. – Ma on przyspieszyć proces uzyskania pozwolenia na inwestycje dzięki ułatwieniom dotyczącym np. pozwoleń wodno-prawnych czy zatrudniania cudzoziemców – wyjaśnia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Prace w resorcie mają zakończyć się przed końcem wakacji.
24.07.2020

Wszystko co pływa flisem się nazywa! XXIV Flis Odrzański będzie mieć swój finał w sobotę na Łasztowni

Niegdyś flisacy spływali Odrą, by pokazywać jak piękna to rzeka i jak wielki ma potencjał gospodarczy i turystyczny. Dzisiaj Flis to wydarzenie symboliczne, pokazujące morską i wodną tradycję. Już w najbliższą sobotę na Łasztowni zacumują dwa galery, a także wodniacy płynący do Szczecina łodziami, żaglówkami i motorówkami. Skromniejszy niż zwykle, ale pełen tradycji i pozytywnych, marynistycznych uczuć finał Flisu Odrzańskiego odbędzie się o godzinie 12:00 na Skwerze Kapitanów na Łasztowni. XXIV Flis Odrzański nosi imię słynnej „
09.07.2020

Wzburzone wody branży wycieczkowców. Statki utknęły na oceanach

Pandemia koronawirusa wywarła olbrzymi wpływ na branżę turystyczną. Armatorzy wycieczkowców odwołują rejsy przynajmniej do maja i nie mają pewności, kiedy będą mogli je przywrócić. W dodatku, co najmniej dziesięć statków wciąż pozostaje na wodach mórz i oceanów w związku z odmowami ich przyjęcia przez kolejne porty. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, tym bardziej, że na niektórych jednostkach stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem.
02.04.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Medale Polaków w juniorskich MŚ i ME w klasach DN i Ice-Optimist

W szwedzkiej miejscowości Ore Kyrka odbyły się mistrzostwa świata juniorów i mistrzostwa Europy juniorów w bojerach oraz w klasie Ice-Optimist. Świetnie spisali się Polacy.
22.02.2020

Więcej przeładunków morskich w hamburskim porcie – dwucyfrowy wzrost w przewozach lądowych koleją

Największy uniwersalny port Niemiec uzyskał w roku 2019 dobre rezultaty w przeładunkach morskich osiągając wynik 136,6 miliona ton (+1,1 %). Hamburg zdołał utrzymać dobrą pozycję pomimo osłabienia w globalnym handlu i istniejących sankcji handlowych.
20.02.2020

HES Gdynia Bulk Terminal sp. z.o.o - inwestycje i rozwój z troską o środowisko - podsumowanie 2019 roku

HES Gdynia Bulk Terminal może zaliczyć rok 2019 do bardzo udanych. Po wielu inwestycjach z 2018 roku spółka nie osiada na laurach. Systematycznie wdraża niezbędne rozwiązania proekologiczne i optymalizujące procesy przeładunkowe. HES Gdynia zaliczany jest do grona najbardziej innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się terminali przeładunkowych w Polsce.
28.01.2020

Szacowana stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 proc.

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie br. 5,1 proc. i w porównaniu do października wzrosła o 0,1 punktu procentowego – poinformował PAP resort rodziny, pracy i polityki społecznej. To bardzo dobry wynik, który świadczy o dobrej kondycji rynku pracy - ocenia minister Marlena Maląg.
05.12.2019

Elektrownia słoneczna w Kenii pomoże przekształcić słoną wodę w pitną (foto, wideo)

Większość z nas nie ma żadnych problemów ze zdobyciem świeżej wody pitnej. Niestety, około 2,2 miliarda ludzi na świecie nie posiada tego przywileju i toczy codzienną walkę o przetrwanie. Naprzeciw temu problemowi wychodzi projekt firmy Give Power.
26.11.2019

Klasa 505: Finał Pucharu Polski klasy 505

Na jeziorze Dąbie w Szczecinie zostały rozegrane ostatnie regaty zaliczane do Pucharu Polski Klasy 505 w 2019 roku. W imprezie wzięło udział 16 załóg z całej Polski, a organizatorem regat było Centrum Żeglarskie Szczecin.
04.10.2019

Znamy mistrzów Polski w Sprintach w klasie Laser Radial

Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa) i Laura Szulc (Chojnicki Klub Żeglarski) mistrzami Polski w sprintach klasy Laser Radial do lat 17. W rywalizacji żeglarzy do lat 19 tytuły mistrzowskie wywalczyli Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa).
02.09.2019

Naukowcy: Nagrzewanie się wody prowadzi do natychmiastowej śmierci koralowców

Nagrzewanie się wody w oceanach do wysokich temperatur, które zdarza się coraz częściej, może wywoływać niemal natychmiastową śmierć koralowców - alarmuje w piątek portal BBC News, przytaczając badania naukowców zajmujących się Wielką Rafą Koralową.
09.08.2019

Volvo Gdynia Sailing Days: Kapałka i Gołębiowski w złotej flocie

Rozgrywane w ramach jubileuszowej 20. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostwa świata w klasie 29er osiągnęły półmetek. Po dziewięciu wyścigach nastąpił podział na cztery stałe floty, z których tylko złota rywalizować będzie o medale. W tym gronie znalazła się także jedna polska załoga Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława), która zajmuje 37. lokatę.
01.08.2019

Volvo Gdynia Sailing Days: Amerykanie Baker i Shelley liderami mistrzostw świata w klasie 29er

175 załóg z 27 krajów przystąpiło w poniedziałek do rywalizacji w mistrzostwach świata w klasie 29er, które odbywają się w ramach jubileuszowej 20. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Po trzech wyścigach na czele znajdują się Amerykanie Stephan Baker i Ripley Shelley, natomiast najlepsi z 10 polskich załóg Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) zajmują 40. lokatę.
30.07.2019

Eko Komes: W dziedzinie chemii mamy się czym chwalić! (wywiad)

Przemysł stoczniowy i szeroko pojęta gospodarka morska są nierozłącznie związane z chemią służącą do usuwania zanieczyszczeń ropopochodnych, mycia czy odtłuszczania. Skuteczne rozwiązania pozwalają oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. O nowoczesnych trendach w branży chemii przemysłowej i obiektowej, belgijskiej jakości dostępnej na wyciągnięcie ręki i współpracy z największymi firmami w Polsce opowiedzieli nam właściciele firmy EkoKomes.
08.07.2019

Lotos: opóźnienie projektu EFRA przez braki kadrowe u wykonawcy

Brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników, z którym borykał się włoski wykonawca inwestycji EFRA, spółka KT, spowodował opóźnienie w formalnym zakończeniu budowy - powiedział PAP wiceprezes Grupy Lotos ds. inwestycji i innowacji Patryk Demski.
03.07.2019

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła – 56 jachtów ścigało się w ten weekend w stolicy

W pierwszy weekend lata rozegrano drugą edycję regat o Puchar Dzielnicy Wisła wystartowało 56 załóg i prawie 200 zawodników. Puchar w regatach Mistrzów trafił w ręce załogi KidsCore AZS UW Team ze sternikiem Bartłomiejem Szotyńskim. Pierwsze miejsce na podium w Pucharze Wianków wywalczyła załoga Pol377 Team Politechnika Gdańska, ze sternikiem Marcinem Styborskim.
24.06.2019

Wymagający dzień na Pucharze Świata w Marsylii

Z powodu zbyt silnego wiatru nie wszyscy zawodnicy kontynuowali rywalizację podczas 2. dnia finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata, które odbywają się w Marsylii. Najwyżej sklasyfikowane spośród naszych żeglarzy są Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda, które zajmują 4. miejsce w klasie 49erFX.
06.06.2019

Polacy w czołówce po 1. dniu finałowego PŚ w Marsylii

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda zajmują czwarte miejsce w klasie 49erFX, Maks Żakowski jest piąty w kiteboardingu, a Piotr Myszka szósty w klasie RS:X po 1. dniu finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata, które odbywają się w Marsylii.
05.06.2019

Aleksander Arian umocnił się na prowadzeniu ME klasy Laser

Aleksander Arian wygrał dwa czwartkowe wyścigi i umocnił się na prowadzeniu mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Drugi nadal jest natomiast Marcin Rudawski. Z kolei słabszy dzień mają za sobą Polacy w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
25.05.2019

Marcin Rudawski goni Aleksandra Ariana, Przemysław Machowski wiceliderem MEJ

Aleksander Arian nadal jest liderem, ale Marcin Rudawski awansował na drugą pozycję podczas mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Przemysław Machowski został wiceliderem po 3. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
23.05.2019

Aleksander Arian wiceliderem mistrzostw Europy w klasie Laser Radial

Aleksander Arian zajmuje drugie miejsce po 1. dniu mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Laura Szulc jest szósta, a Przemysław Machowski ósmy, również po 1. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
21.05.2019

Startują Mistrzostwa Europy klas Laser Standard i Laser Radial oraz MEJ w klasie Laser 4.7

W Porto do 25 mają potrwają Mistrzostwa Europy seniorów w klasach Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn. W tym samym czasie, we francuskim Hyeres, będą miały miejsce także mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser 4.7.
21.05.2019

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego 2019 przeszedł do historii

W dniach 9-12 maja na wodach Zalewu Wiślanego w Krynicy Morskiej odbyła się kolejna edycja Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na starcie stanęło 484 zawodników z całej Polski, którzy rywalizowali w 17 konkurencjach.
12.05.2019

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości: „To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować” (foto, wideo)

To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować. I zaręczam, że my go wykorzystamy – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podczas gali na zakończenie Rejsu Niepodległości, która w czwartek odbyła się w Gdyni. Dar Młodzieży powrócił do macierzystego portu po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w niej wzięło ok. 1 00
02.04.2019

Konkurs na „Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2019” (wideo)

Nowa edycja konkursu na Rolnika Roku rozpoczęta. Wygraj 10 000 euro! Zgłoszenia przyjmujemy do 20 kwietnia 2019 r. Fundacja WWF Polska po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód.
05.03.2019

Brittany Ferries mocno inwestuje w rynek hiszpański

Britanny Ferries podpisało porozumienie z hiszpańską firmą energetyczną Repsol na dostawę gazu LNG na potrzeby swojej działalności w Hiszpanii. List intencyjny pomiędzy dwoma firmami ma w zapewnić w dłuższej perspektywie paliwo dla promu Salamanca, który wejdzie do służby w 2022 roku.
26.02.2019

Zuzanna Rybicka mistrzynią świata juniorek w klasie DN, 7 medali Polaków

Zuzanna Rybicka została mistrzynią świata juniorek w klasie DN i zajęła drugie miejsce w kategorii open, a Polacy zdobyli w sumie siedem medali w zakończonych w czwartek bojerowych mistrzostwach świata juniorów w klasach DN i Ice Optimist.
08.02.2019

DSV z nagrodą Lidera Logistyki w badaniu Operator Logistyczny Roku

DSV już czwarty rok z rzędu odbiera nagrodę w prestiżowym badaniu Operator Logistyczny Roku. W trakcie siedemnastej Gali Logistyki, Transportu i Produkcji DSV Road zostało uhonorowane tytułem Lidera Logistyki w kategorii Usługi najwyższej jakości za odpowiednią cenę.
10.12.2018

Poznaliśmy mistrzów Polski w sprintach klas Laser 4.7 U16 i Laser Standard U20

We wtorek 29 sierpnia zakończyły się mistrzostwa Polski w sprintach w klasach Laser 4.7 U16 dziewcząt i chłopców oraz Laser Standard U20. Z kolei był to pierwszy dzień rywalizacji w klasach Laser Radial w kategoriach U17 i U19 dziewcząt oraz chłopców.
29.08.2018

Rozpoczeły się MP w sprintach klas Laser 4.7 U16 oraz Laser Standard U20

Za nami pierwszy dzień mistrzostw Polski w sprintach w klasach Laser 4.7 U16 dziewcząt i chłopców oraz Laser Standard U20.
28.08.2018

Dyrektor Nadzorów Przemysłowych PRS S.A. Janusz Dilling został odznaczony Pierścieniem Patriotów

Z przyjemnością i wielkimi wyrazami szacunku - informujemy, że Dyrektor Pionu Nadzorów Przemyslowych PRS S.A., kierujący również Inspektoratem Okrętów Wojennych w Pionie Okrętowym PRS S.A. - Pan kmdr rez. mgr inż. Janusz Dilling, otrzymał „Pierścień Patrioty”. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych oraz Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego. Odznaczenie honoruje zasłużone osoby i ich wybitny wkład w pracę na rzecz bezpieczeństwa i ochrony informacji oraz znaczący u
01.07.2018

Nowym szefem IOM będzie Portugalczyk Antonio Vitorino

Były komisarz UE, Portugalczyk Antonio Vitorino, został w piątek wybrany na nowego dyrektora generalnego Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). Dopiero drugi raz w prawie 70-letniej historii agencji nie będzie przewodniczył jej Amerykanin.
30.06.2018

W wyborze szefa IOM odrzucono kandydata, którego zaproponował Trump

Wysunięta przez prezydenta USA Donalda Trumpa kandydatura Amerykanina Kena Isaacsa na dyrektora Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) została w piątek odrzucona. Dotychczas szefem tej agencji, od jej utworzenia w 1951 r., prawie zawsze byli Amerykanie.
30.06.2018

Optymistyczni żeglarze na starcie

Pierwsza część 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days na nami. W środę 27 czerwca poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski juniorów w klasie Laser Standard, a także triumfatorów Pucharu Miasta Gdyni. Przez trzy dni na Zatoce Gdańskiej w trzech klasach, także Laser Radial i Laser 4.7, rywalizowało 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski. Czwartek jest pierwszym dniem zmagań w klasie Optimist.
29.06.2018

Lasery zainaugurowały Volvo Gdynia Sailing Days 2018

Przedstawiciele klas Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7 zainaugurowali w poniedziałek 25 czerwca rozgrywane po raz 19. regaty Volvo Gdynia Sailing Days. Pierwszego dnia na Zatoce Gdańskiej pojawiło się 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski, którzy rywalizują w Pucharze Miasta Gdyni, a w klasie Laser Standard dodatkowo o tytuł mistrza Polski juniorów.
26.06.2018

Grzegorczyk: Tauron bardzo poważnie analizuje inwestycje w offshore

Bardzo poważnie analizujemy budowę farm wiatrowych na morzu (offshore); taki kierunek to jeden z megatrendów, w który możemy się wpisać - mówi PAP prezes Tauronu Filip Grzegorczyk. Jak dodaje, dochody z rynku mocy należy właściwie zainwestować.
23.06.2018

Morze wyrzuciło potwora (foto)

Potwór na walijskiej plaży. Truchło w Rhossili znalazła spacerowiczka Beth Jannetta. Zdjęcie dziwnego stwora trafiło do sieci. Naukowcy wiedzą już, co to jest.
03.06.2018

20-lecie Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb

Z okazji Jubileuszu 20-lecia powołania Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb (PSPR) 24-26 maja 2018 r. w Kołobrzegu odbyła się Konferencja Przetwórców Ryb pod honorowym patronatem Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wydarzenie połączone było z promocją Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w kontekście możliwości uzyskania wsparcia w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014-2020”.
28.05.2018

Widowiskowy chrzest wycieczkowca Mein Schiff 1 (foto, wideo)

W ostatni piątek, krótko po 22:30, odbył się jeden z najbardziej widowiskowych chrztów wycieczkowców na świecie. Wydarzenie miało miejsce w Hamburgu a świetowano nadanie imienia najnowszemu statkowi TUI Cruises - Mein Schiff 1.
14.05.2018

Największa na świecie flaga zawiśnie na latarni morskiej w Świnoujściu

Jak poinformowało Radio Szczecin, dziś na latarni morskiej w Świnoujściu zawiśnie największa na świecie flaga narodowa. Złożona waży aż 80 kilogramów!
02.05.2018

HH-Ferries notuje doskonałe rezultaty na trasie Helsingør-Helsingborg. Mimo tego, wciąż nie zamierza spoczywać na laurach

HH-Ferries Group nie zwalania tempa. Przewidywania wskazujące na to, że I kwartał w wykonaniu tego przewoźnika może okazać się lepszy od bardzo dobrego ubiegłorocznego, potwierdziły się.
20.04.2018

Obajtek: PKN Orlen chce wzmacniać pozycję włocławskiego Anwilu

Według prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, Anwil, należący do grupy Orlen, jest jednym z wiodących przedsiębiorstw Wielkiej Syntezy Chemicznej, a płockiemu koncernowi zależy, by tę pozycję włocławskiej spółki dalej wzmacniać. Obajtek spotkał się z pracownikami Anwilu
19.04.2018

PKN Orlen nie planuje sprzedaży Anwilu

PKN Orlen zapewnił, iż jego strategiczne plany nie przewidują sprzedaży włocławskiej spółki Anwil. Jak podkreślił płocki koncern, zakłady chemiczne Anwil są niezwykle ważnym, integralnym elementem budowania wartości grupy Orlen, która wiąże z nimi istotne plany rozwojowe.
13.04.2018

Michał Korneszczuk wygrywa A-CAT INTERNATIONAL EASTER CUP we Włoszech

Po udanych, zeszłorocznych Mistrzostwach Świata Katamaranów A-Class w Sopocie, polscy żeglarze nie spoczęli na laurach i kontynuują dobrą passę w jednoosobowych katamaranach klasy A.
03.04.2018

Kolizja kontenerowców MSC i Maersk w peruwiańskim porcie (wideo)

Największy na świecie przewoźnik kontenerowy Maersk Line miał trudny początek roku, po szeregu wypadków, jakie spotkały jego jednostki w ostatnim czasie.
26.03.2018

Mały wodny smok, który odrasta!

Aksolotle meksykańskie to małe smoki, które w hodowli nigdy nie przeobrażają się w dorosłego osobnika, przez całe życie pozostają w stadium larwalnym, nawet w tym stadium się rozmnażają. Ten płaz swój atrakcyjny wygląd zawdzięcza pierzastym zewnętrznym skrzelom i dwóm parą odnóży. Zarówno skrzela, odnóża, jak i część ogona może im odrosnąć. Te sympatyczne stworki są też obiektem westchnień naukowców. Wykorzystywany jest w laboratoriach do badań z zakresu transplantacji, badania wad serca, a także na potrzeby endokrynologii i gene
03.03.2018

Interpretacja czarterowej klauzuli dotyczącej liczenia przestoju statku („demurrage”)

Orzeczenie arbitrażu w Londynie Nr 23/17 przyniosło ciekawe rozważania dotyczące aktualnie obowiązujących w prawie angielskim zasad interpretacji czarterowych postanowień umownych dotyczących liczenia „demurrage”.
18.02.2018

Kancelaria prezydent Litwy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Wilnie

Prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Dalia Grybauskaite podczas spotkania w Wilnie będą rozmawiali o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki, energetyki, transportu – poinformowało w środę biuro prasowe prezydent Litwy.
14.02.2018

Wpływamy na wody Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm

Inspirująca opowieść o młodej holenderskiej żeglarce Laurze Dekker, która samotnie opłynęła świat jachtem, oraz praktycznie nieznana w naszym kraju dramatyczna historia wywrotki jachtu Rose-Noelle, która zdarzyła się w Nowej Zelandii w 1989 roku. To tylko niektóre filmy jakie zobaczymy w tym roku w Gdyni podczasFestiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Kolejna edycja startuje 3 lutego.
20.01.2018

DSV z Brązowym Godłem i wyróżnieniem

DSV kolejny już raz zostało nagrodzone w prestiżowym badaniu Operator Logistyczny Roku. Do zeszłorocznych wyróżnień operator dołączył w tym roku trzecią nagrodę główną - Brązowe Godło dla DSV Road oraz wyróżnienie w kategorii Najlepsza Firma Logistyczna wśród nowych partnerów programu dla DSV Air & Sea.
12.12.2017

Gazowiec B Gas Lotta opuścił Gdynię. To może być jego ostatnia podróż

W Gdyni gościł prawie 3 lata, a w niedzielę opuścił ten port. Mowa o wyłączonym z eksploatacji gazowcu LPG B Gas Lotta, który cumował przy Nabrzeżu Kutrowym. Statek na holu jednostki Vitus popłynął do Esbjerg w Danii, gdzie znajduje się siedziba jego obecnego dysponenta – stoczni złomowej Smedegaarden A/S.
07.11.2017

Angielskie miasteczko w morskiej pianie. Niezwykły widok (wideo)

Burza Ophelia przyniosła nie tylko silny deszcz i wiatr, ale także pokryła grubą warstwą piany ulice, samochody i niższe budynki angielskiego miasteczka Cleveleys. To był niesamowity widok.
18.10.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.