• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Ilość plastiku na dnie morskim potroiła się w ostatnich 20 latach

gm

06.01.2023 10:03 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ilość plastiku na dnie morskim potroiła się w ostatnich 20 latach

Partnerzy portalu

Ilość plastiku na dnie morskim potroiła się w ostatnich 20 latach - GospodarkaMorska.pl

Ilość mikroplastiku na dnie mórz potroiła się w ostatnich dwóch dekadach – piszą naukowcy na łamach „Environmental Science and Technology”.

W ciągu ostatnich 20 lat globalne wytwarzanie i używanie plastikowych wyrobów sprawiły, że ilość mikroplastików na dnie mórz zwiększyła się aż trzykrotnie – piszą naukowcy hiszpańscy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie. Badania prowadzone były w 2019 r. na Morzu Śródziemnym.

Z badań wynika, że kiedy mikroplastik osiądzie na dnie morskim, nie ulega degradacji z braku erozji, tlenu lub światła.

Hiszpańska badaczka Patrizia Ziveri opisuje, że proces fragmentacji zachodzi głównie w osadach na plażach, na powierzchni morza lub w słupach wody. Kiedy jednak cząsteczki plastiku odkładają się na dnie, ich dalsza degradacja jest znikoma Jak dodaje, widać to na przykładzie plastików z lat 60. XX wieku, które ciągle zaśmiecają dno morskie.

Kumulacja zanieczyszczeń odzwierciedla globalny poziom produkcji plastiku. Szczególnie widać to, gdy bada się nagromadzenie plastiku od początku XXI wieku. Laura Simon-Sánchez dodaje, że od tego czasu ilość zanieczyszczeń na dnie morskim wzrosła trzykrotnie i ciągle się zwiększa.

Wśród zanieczyszczeń naukowcy wymieniają cząsteczki polietylenu i polipropylenu z opakowań i butelek, jak również poliester z włókien syntetycznych.

Fot. Depositphotos

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.