• <
escort_980x120_gif_2020

Magnetyczny proszek usuwa mikroplastik z wody

gm

07.12.2022 08:57 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Magnetyczny proszek usuwa mikroplastik z wody

Partnerzy portalu

Magnetyczny proszek usuwa mikroplastik z wody - GospodarkaMorska.pl

Naukowcy z Australii opracowali proszek, który usuwa z wody drobinki mikroplastiku. Może on być następnie odcedzony przy użyciu magnesu.

Innowacyjny sposób na szybkie usuwanie mikroplastiku z wody opracowali naukowcy z RMIT University w Melbourne (Australia). Jak zaznaczyła kierująca badaniami prof. Nicky Eshtiaghi, dotychczasowe metody mogą zająć kilka dni, natomiast opracowany przez jej zespół tani i zrównoważony sposób pozwala osiągnąć lepsze wyniki w jedną godzinę. Chodzi o adsorbent w postaci proszku, który usuwa mikrodrobiny plastiku 1000 razy mniejsze niż te wykrywane i usuwane obecnie przez oczyszczalnie ścieków. Adsorbent został z powodzeniem przetestowany w warunkach laboratoryjnych, a jego wynalazcy planują nawiązać współpracę z przemysłem i dalej rozwijać swoją metodę.

- Struktura nanofilarowa, którą opracowaliśmy w celu usunięcia tego zanieczyszczenia, którego nie można zobaczyć, ale które jest bardzo szkodliwe dla środowiska, jest poddawana recyklingowi z odpadów i może być używana wielokrotnie. To wielka wygrana dla środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym - zapewniła prof. Eshtiaghi

Ponieważ nanomateriał zawiera żelazo, można użyć magnesów do łatwego oddzielenia mikroplastiku i zanieczyszczeń od wody. Został zaprojektowany tak, aby przyciągać mikroplastiki bez tworzenia wtórnych zanieczyszczeń lub śladu węglowego.

- Adsorbent ma specjalne właściwości powierzchniowe, dzięki czemu może skutecznie i jednocześnie usuwać z wody zarówno mikrodrobiny plastiku, jak i rozpuszczone zanieczyszczenia. Mikroplastiki mniejsze niż 5 milimetrów, których degradacja może trwać do 450 lat, nie są wykrywalne i usuwalne za pomocą konwencjonalnych systemów przetwarzania, co powoduje, że miliony ton są każdego roku uwalniane do morza. To nie tylko szkodliwe dla organizmów wodnych, ale ma również znaczący negatywny wpływ na zdrowie ludzi - powiedział biorący udział w badaniach dr Nasir Mahmood.

Eshtiaghi i jej zespół współpracowali z różnymi zakładami wodociągowymi w całej Australii, w tym z Melbourne Water and Water Corporation w Perth nad niedawnym projektem Australian Research Council Linkage mającym na celu optymalizację systemów pompowania osadu.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.