• <

Elektrownia słoneczna w Kenii pomoże przekształcić słoną wodę w pitną (foto, wideo)

ew

26.11.2019 09:40 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Elektrownia słoneczna w Kenii pomoże przekształcić słoną wodę w pitną (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Elektrownia słoneczna w Kenii pomoże przekształcić słoną wodę w pitną (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Większość z nas nie ma żadnych problemów ze zdobyciem świeżej wody pitnej. Niestety, około 2,2 miliarda ludzi na świecie nie posiada tego przywileju i toczy codzienną walkę o przetrwanie. Naprzeciw temu problemowi wychodzi projekt organizacji Give Power.

W Kiunga, małym miasteczku w Kenii przeprowadzono pilotażowy program, który już w tej chwili przyczynił się do poprawy jakości życia tamtejszych mieszkańców. Organizacja pozarządowa Give Power zainstalowała elektrownię słoneczną zasilającą dwie pompy, które są w stanie przekształcić słoną wodę w pitną. Tym samym, pomaga 35 000 osób dziennie.

Give Power nie planuje jednak osiąść na laurach i chce wykorzystać swoją technologię w innych częściach świata. Podobne instalacje mają powstać między innymi w Kolumbii i na Haiti. 

Proces odsalania, który ma zasadnicze znaczenie w zamianie słonej wody w pitną, jest bardzo energochłonny, a zatem kosztowny. Dlatego wykorzystanie energii słonecznej może stać się najlepszym długoterminowym rozwiązaniem. Instalacja Give Power jest w stanie  wyprodukować 50 kilowatów energii i zasilać 2 pompy wodne 24 godziny na dobę.

Podobne rozwiązania mogą zmienić życie mieszkańców regionów takich jak Kenia, w których ponad 1/3 ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej.

Przed wprowadzeniem tej technologii, mieszkańcy Kiunga musieli czasem podróżować przez ponad godzinę, aby zdobyć trochę wody do picia dla siebie i swoich rodzin. Ponieważ każda kropla świeżej wody była cenna, zwykle kąpali się i myli ubrania w brudnej, słonej wodzie, która jest bardzo  niszcząca dla skóry.

Jak powiedział Hayes Barnard, prezes GivePower: „Uważam, że nasza instalacja jest dobrym krokiem dla całej ludzkości. Woda, którą używali wcześniej mieszkańcy Kiunga była pełna zanieczyszczeń i pasożytów. Zasadniczo, zatruwała całe rodziny. Mam nadzieję, że przyczynimy się do poprawy takich sytuacji na świecie". 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.