• <

Wynik wyszukiwania - "OTC" - Wiadomości

Już wkrótce start sezonu wycieczkowego w Porcie Gdynia

Kolejny sezon wycieczkowy zbliża się wielkimi krokami. Do Portu Gdynia pierwszy cruiser zawinie już 2 maja. Będzie to mierząca 251,89 metry AIDAdiva. Przy 41 zawinięciach, Gdynię odwiedzi 11 różnych statków. Tegoroczny sezon potrwa aż do października.
28.03.2024

Statek BYD z dostawą samochodów elektrycznych wkrótce w Europie

Statek typu ro-ro firmy Byd jeszcze w lutym zawita do portów w Holandii i Niemczech z dużą dostawą samochodów elektrycznych. Jest to pierwszy z planowanych ośmiu 200-metrowych transportowców typu ro-ro stworzonych specjalnie dla azjatyckiej firmy motoryzacyjnej.
16.02.2024

Wycieczkowce mają nowego kapitana. Jason Liberty przewodzi CLIA od stycznia 2024 r.

Jason Liberty został w styczniu br. mianowany przez Radę Dyrektorów przewodniczącym Rady Cruise Lines International Association (CLIA). To wiodąca organizacja stowarzyszająca branżę rejsów wycieczkowych. Jason Liberty jest prezesem i dyrektorem generalnym Royal Caribbean Group.
03.02.2024

Wkrótce premiera nowych elektrycznych katamaranów od Sunreef Yachts

Podczas targów Dubai International Boat Show Sunreef Yachts zaprezentuje dwa elektryczne katamarany - 80 Sunreef Power Eco i Sunreef 80 Eco oraz jeden z najlepiej sprzedających się modeli katamaranów 60 Sunreef Power. Przez cały czas trwania imprezy, katamarany będą dostępne dla gości w Dubai Harbour Marina na stanowisku MD-37, 28 lutego - 3 marca.
31.01.2024

Putin na uroczystości położenia stępki pod atomowy lodołamacz Leningrad

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w uroczystości położenia stępki pod budowany w Petersburgu nowy atomowy lodołamacz Leningrad.
31.01.2024

W Meyer Turku praca wre. Rozpoczęto prace nad trzecim wycieczkowcem klasy Icon

Ceremonią cięcia blach rozpoczęto prace nad kolejnym wycieczkowcem dla Royal Caribbean. Przed stoczniowcami ponad dwa lata prac, w trakcie których zbudują kolejną jednostkę, jaka znajdzie się w gronie rekordzistów w kategorii największych statków pasażerskich.
22.01.2024

Największy wycieczkowiec na świecie przybył do Miami. Wkrótce rozpocznie komercyjne rejsy

Na Florydę przybył długo wyczekiwany statek wycieczkowy Icon of the Seas. Z tej okazji firma Royal Carribbean zorganizowała mu huczne powitanie. W pierwszy komercyjny rejs jednostka wypłynie 27 stycznia.
11.01.2024

Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.
07.12.2023

Wkrótce doraźny remont mostu obrotowego w Giżycku, bez niego statki nie mogą spłynąć na miejsce zimowania

Wkrótce rozpocznie się doraźny remont mostu obrotowego w Giżycku, który ma pozwolić na otwarcie przęsła mostu. To z kolei pozwoli spłynąć statkom Żeglugi Mazurskiej na miejsce zimowania, bo na razie jednostki stoją w giżyckim porcie.
05.11.2023

Na PGZ Stocznia Wojenna odbyło się 13. Forum Innowacji i Rozwoju Technologicznego

Forum Innowacji i Rozwoju Technologicznego to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. Impreza ma na celu promowanie współpracy pomiędzy podmiotami z sektora obronnego, naukowego i biznesowego. Forum jest okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć technologicznych, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów. 13 edycja wydarzenia odbyła się w dniach 5 – 6 października w Gdyni. Jej gospodarzem była PGZ Stocznia Wojenna.
09.10.2023

PGZ Stocznia Wojenna partnerem programu rozwoju technologii podwójnego zastosowania

Gdyńska stocznia wspiera bezpłatny program który Polski Fundusz Rozwoju S.A. i PFR Ventures tworzą we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz PGZ – Polską Grupą Zbrojeniową. W pierwszej edycji programu wiążą się z założeniami „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim”.
19.09.2023

Wkrótce przetarg na pogłębienie toru na rzece Elbląg przed elbląskim portem

Wkrótce planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na roboty czerpalne na rzece Elbląg w pobliżu portu w Elblągu. Prace nie będą obejmować odcinka w samym porcie, gdyż pogłębienie toru wodnego w tym miejscu należy do zarządu elbląskiego portu, przekazał Urząd Morski w Gdyni.
09.09.2023

Pierwszy kontenerowiec na metanol zawitał do Europy. Wkrótce na Bałtyku

Pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany metanolem, nowy feeder linii Maersk, który prawdopodobnie będzie się nazywał Laura Maersk, przypłynął do Europy. Docelowo statek ma operować na Bałtyku.
30.08.2023

PORR kończy prace w Porcie Północnym w Gdańsku

PORR S.A. ogłosił, że zrealizował modernizację falochronu północnego wyspowego w Porcie Północnym w Gdańsku. Dzięki temu ten ma oprzeć się sztormom i niepogodzie na Morzu Bałtyckim.
29.06.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami! Wiatru nie było zbyt wiele, ale wystarczająco dużo, aby rozegrać niemal wszystkie zaplanowane wyścigi na Zatoce Gdańskiej.
26.06.2023

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem w Świnoujściu na wyspę Uznam

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem na bałtycką wyspę Uznam. Według oficjalnych informacji, otwarcie dużego polskiego projektu w Świnoujściu powinno nastąpić do końca czerwca, "czyli dokładnie na letnie wakacje w Niemczech" - pisze portal rbb24. Uznam jest znany jako "wanna berlińczyków".
26.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Kierowcy wkrótce pojadą tunelem pod Świną

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wizytował 2 czerwca br. budowę tunelu drogowego pod Świną w Świnoujściu. W ramach inwestycji powstał najdłuższy podwodny tunel w Polsce.
02.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Na Motławie więcej kontroli jednostek pływających

Na Motławie w Gdańsku zwiększona zostanie kontrola jednostek pływających. To pokłosie kolejnej już kolizji, do której doszło w ostatnim czasie na akwenie.
24.05.2023

Wkrótce ruszy przetarg na wykonawcę części hydrotechnicznej terminala offshore w Świnoujściu

Na przełomie maja i czerwca ogłoszony ma być przetarg na wykonawcę części hydrotechnicznej terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu.
23.05.2023

Już wkrótce ruszą regularne rejsy Żeglugi Gdańskiej na Przekop Mierzei Wiślanej

Od 17 czerwca Żegluga Gdańska będzie regularnie pływać na przekop Mierzei Wiślanej. Rejsy wyruszające z Gdyni będą się odbywać co sobotę.
23.05.2023

USS Gerald R. Ford - największy na świecie lotniskowiec wkrótce wejdzie do Oslo

Największy na świecie okręt wojenny - amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford, odbywa swój dziewiczy rejs. Obecnie znajduje się na Morzu Północnym, w najbliższych dniach wpłynie do portu w Oslo - poinformował norweski resort obrony.
23.05.2023

Gróbarczyk: wkrótce rozpoczniemy negocjacje ws. współpracy biznesowej z właścicielami gruntów w elbląskim porcie

Nie zamierzamy nacjonalizować portu w Elblągu; w niedługim czasie rozpoczniemy negocjacje ws. współpracy biznesowej z właścicielami gruntów znajdujących się w porcie - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
21.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Kolejna interpelacja poselska w sprawie okrętów podwodnych. Czy cierpliwość już się kończy?

Temat okrętów podwodnych wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród entuzjastów zagadnienia, martwiących się o stan zasłużonego dla polskiej Marynarki Wojennej Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Ukazała się kolejna interpelacja w sprawie przyszłości jednostki i jej sytuacji, będącej obecnie najdramatyczniejszą w jej długoletniej historii.
09.05.2023

PKN Orlen. Wkrótce operacja przewiezienia największego i najcięższego elementu do budowy kompleksu Olefin III

Na przyszły tydzień w Płocku (Mazowieckie) planowany jest transport kolumny Wash Tower, największego i najcięższego elementu budowanego w zakładzie głównym PKN Orlen kompleksu Olefin III. Transport wyruszy z nabrzeża Wisły 9 maja wieczorem, a na plac budowy dotrze w nocy z 10 na 11 maja.
05.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
04.05.2023

Mrągowo: sternik oraz właściciel łodzi usłyszeli zarzuty ws. utonięcia 8-latki

Po śmierci 8-letniej dziewczynki uwięzionej w łódce na jez. Tałty w ub. roku, prokuratura postawiła dwóm osobom zarzuty. Sternik odpowie za umyślne naruszenie zasad w ruchu wodnym a wynajmujący łódź za narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia - podała prokuratura okręgowa w Olsztynie.
14.04.2023

Na jeziorze Niegocin wywrócił się houseboat

Na jeziorze Niegocin (warmińsko-mazurskie) wywrócił i częściowo zatopił się houseboat, który żeglarze najprawdopodobniej chcieli przeprowadzić z jednego portu do drugiego. Nikomu nic się nie stało, ale jednostkę trzeba będzie wyciągnąć na brzeg - podał PAP w piątek Mariusz Raubo z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
14.04.2023

Baltexpo Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje 2023. Najważniejsze wydarzenie morskie w Europie Środkowo-Wschodniej już wkrótce!

10-12 października 2023 roku w AmberExpo w Gdańsku odbędą się najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej targi morskie – Baltexpo. Wydarzenie to skupia w jednym miejscu przedstawicieli przemysłu okrętowego, stoczni, portów i terminali, a także offshore z energetyką wiatrową. Nie zabraknie również salonu militarnego Balt-Military-Expo! To unikalne połączenie merytorycznych dyskusji prowadzonych przez światowej klasy prelegentów, przestrzeni dla biznesu i nawiązywania kluczowych dla rozwoju kontaktów handlowych.
30.03.2023

Sun Ship Management Ltd. może wkrótce zostać objęta sankcjami UE. W tle transport rosyjskiej ropy z użyciem "floty cieni"

Mająca swoją siedzibę w Dubaju firma przewozowa jest na celowniku europejskich służb z racji na jej powiązania z rosyjskim przedsiębiorstwem żeglugowym Sowkomflot jako do nie dawna spółka zależna. Istnieje obawa, że należące do niej statki służą do omijania sankcji.
17.02.2023

Najnowocześniejszy, ekologiczny jacht z Polski już wkrótce na targach w Dubaju

Na targach Dubai International Boat Show stocznia Sunreef Yachts zaprezentuje całkowicie elektryczny Sunreef 80 Eco oraz jeden z najlepiej sprzedających się modeli katamaranów 60 Sunreef Power. Przez cały czas trwania imprezy, katamarany będą dostępne dla gości w Dubai Harbour Marina na stanowisku: MD-49, w dniach 1-5 marca.
02.02.2023

RVO wkrótce otworzy przetarg na badania geotechniczne dla farm wiatrowych Nederwiek II i III

Holenderska Agencja Przedsiębiorczości (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) zaprasza zainteresowanych by od 15 marca tego roku składali ofert na badania geotechniczne na terenie II i III strefy morskiej farmy wiatrowej Nederwiek.
25.01.2023

CMA CGM finalnie wycofało się z Rosji

Francuska firma żeglugowa CMA CGM tuż przed końcem roku ukończyła proces całkowitego wycofania się z rynku rosyjskiego. Ostatnim akcentem było zbycie udziałów w rosyjskich terminalach portowych.
05.01.2023

Pierwsza dostawa propanu dotarła do gazoportu w Policach [WIDEO]

22 tys. ton propanu do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu dotarło w czwartek do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach w ramach inwestycji Polimery Police. Projekt obejmuje m.in. budowę zintegrowanego kompleksu chemicznego.
22.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Statek FSRU firmy Excelerate wkrótce dotrze do Finlandii

Fińska firma energetyczna Gasgrid poinformowała, że należąca do Excelerate Energy jednostka pływająca do magazynowania i regazyfikacji (FSRU) Exemplar dotrze w najbliższych tygodniach do portu Inkoo w Finlandii, aby służyć jako alternatywa dla importu gazu z tego kraju, który ma być dostarczany m.in. do polskich portów.
12.12.2022

Stena Ebba wkrótce zawita na Bałtyk

Stena Ebba, najnowszy prom typu E-Flexer w barwach Stena Line, jest już w Europie i wkrótce pojawi się na Morzu Bałtyckim.
15.11.2022

Statkiem z Hiszpanii do Szczecina, barką do Opola. Wyjątkowy transport drogą morską

Za kilka dni rozpocznie się transport drogą kołową elementów maszyny, która będzie drążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 w okolicach Rzeszowa na Podkarpaciu. Części maszyny przybyły do Szczecina statkiem z Hiszpanii. Następnie do Opola barkami i pontonami przetransportowane zostały Odrą.
03.11.2022

Orlen stawia na port instalacyjny w Świnoujściu oraz fabrykę turbin w Szczecinie. Kluczowe decyzje dotyczące morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy Orlen w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.
13.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

PGNiG odebrało w terminalu w Kłajpedzie 90 mln m sześc. gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w terminalu w Kłajpedzie na Litwie 90 mln m sześc. gazu ziemnego. Była to szósta w tym roku dostawa do tego terminalu - poinformowała spółka w poniedziałek.
26.09.2022

Dar Pomorza świadkiem miłosnej historii. Goście odnaleźli zaproszenie w butelce wrzuconej do Bałtyku

Diana i Wojciech wpadli na niebanalny pomysł i kilka tygodni przed swoim ślubem na Darze Pomorza wrzucili do Morza Bałtyckiego butelkę z zaproszeniem na uroczystość. Nietypowe znalezisko wyłowiły dzieci, które tego lata wraz z rodzicami wypoczywały na plaży. Rodzina, zauroczona treścią listu, niedługo po tym, wróciła nad polskie morze, tym razem w charakterze weselnych gości.
02.09.2022

Ruszyła budowa rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej

W chińskiej stoczni oficjalnie rozpoczęto budowę kadłuba pływającej elektrowni jądrowej, która ma pracować na Czukotce.
31.08.2022

Chińskie władze badają złowione ryby i owoce morza pod kątem koronawirusa

Zgodnie z nakazem lokalnych władz w mieście Xiamen na wschodnim wybrzeżu Chin testom na koronawirusa poddawani są nie tylko rybacy wracający z połowu, ale również złowione przez nich ryby i owoce morza – podały w czwartek chińskie media.
18.08.2022

Kontenery w zautomatyzowanych portach. PSA International i DCT poprowadzą porty na Bałtyku nowym kursem?

Terminale kontenerowe warto automatyzować, a inwestycja w automatyzację przeładunku pojemników zwraca się w czasie około 5 lat wynika z wnikliwych badań eksploatacji 63 portów kontenerowych przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Kaliforni, Gandawie i Anwerpii oraz Pireusie.
15.08.2022

90 lat temu podniesiono polską banderę na niszczycielu ORP "Burza"

90 lat temu, 10 sierpnia 1932 r., na flagsztoku ORP "Burza" zawisła biało-czerwona bandera. Niszczyciel brał udział w walkach u wybrzeży Norwegii i Bitwie o Atlantyk. Przez lata pełnił funkcję okrętu muzeum w Gdyni. Zwiedziły go 4 mln osób.
10.08.2022

Żeglarz uratowany po 16 godzinach w wywróconej łodzi na Atlantyku [WIDEO]

Hiszpańska straż przybrzeżna uratowała żeglarza, który po wywrotce jachtu przeżył 16 godzin na Oceanie Atlantyckim dzięki bańce powietrza uwięzionej pod pokładem - poinformowała w czwartek BBC.
04.08.2022

Port Gdańsk współpracuje z Portem Baku w Azerbejdżanie. Jakie mają plany?

Zwiększenie wymiany handlowej między Azerbejdżanem i Polską, nawiązanie relacji partnerskich i współpracy - to część ustaleń wynikających z listu intencyjnego, który 25 lipca podpisał w Ministerstwie Cyfryzacji i Transportu Azerbejdżanu prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke i dyrektor operacyjny Portu Baku Eugene Saeh. Porozumienie zawarli przy udziale ministra infrastruktury Marka Gróbarczyka.
28.07.2022

Niemcy gromadzą gaz; magazyny zapełnione w ponad 65 procentach; celem 75 procent

Szef Federalnej Agencji ds. Sieci, Klaus Mueller, wyraził zadowolenie z obecnego tempa napełniania niemieckich magazynów gazu. Poziom wypełnienia w sobotę wyniósł 65,91 proc. Jednak zapełnienie magazynów w 95 procentach do listopada uważa za nierealistyczne. Celem jest teraz osiągnięcie 75-procent do września.
25.07.2022

Prezydent w Porcie Wojennym w Gdyni podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek w Gdyni ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.
22.07.2022

[WIDEO] Trąba wodna nad Bałtykiem nagrana z platformy Lotos Petrobaltic

Wyjątkowe nagranie opublikowała na swoim profilu na Twitterze Grupa Lotos. W sieci pojawiły się również inne ujęcia trąby wodnej mm.in. na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz. Na filmie widzimy niedzielną trąbę wodną nad Bałtykiem, którą nagrano z polskiej platformy wydobywczej Lotos Petrobaltic.
11.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Zatoka Gdańska jest po to, aby żeglarze się rozwijali. Lotos Nord Cup Gdańsk [GALERIA]

Start regat LOTOS Nord Cup Gdańsk nie mógłby być lepszy. To dopiero początek sezonu żeglarskiego, a uczestnikom trafiła się piękna słoneczna pogoda z wzmagającym się wiatrem. W takich warunkach humor i forma sportowców zwyżkuje z dnia na dzień więc każdy ma apetyt na poprawienie swoich wyników.
27.06.2022

Wkrótce Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego, odbędzie się w dniach 8-24 lipca.
25.06.2022

Turcja. Wkrótce rozmowy o transporcie ukraińskiego zboża przez korytarze w portach nad Morzem Czarnym

W Stambule w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy na temat transportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne; udział w nich wezmą przedstawiciele Ukrainy, ONZ, Turcji i Rosji - podała we wtorek turecka gazeta "Milliyet", a także stacja telewizyjna CNN Turk.
21.06.2022

Pierwszy od dwóch lat tankowiec z ropą wkrótce wyruszy do Europy

Ładunek 650 tys. baryłek ciężkiej ropy naftowej ma wkrótce wypłynąć z Wenezueli tankowcem, wyczarterowanym przez włoską firmę naftową Eni - podała w piątek agencja Reuters. Do Wenezueli płynie z Europy drugi duży tankowiec, który część załadowanej tam ropy ma dostarczyć do Hiszpanii.
18.06.2022

[WIDEO] Zalew połączony z Zatoką. Przekop Mierzei wkrótce gotowy

Inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślanej nabiera ostatecznych kształtów. Śluza kanału żeglugowego jest już napełniona wodą do docelowego poziomu, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy.
14.06.2022

Kolejne trzy morskie kosze dla czystszego Bałtyku [ZDJĘCIA]

Każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastikowych odpadów. Jednym z najczęściej wymienianych rozwiązań tego problemu jest recycling, jednak globalnie jedynie 9% wytworzonego plastiku trafia do drugiego obiegu. Stąd niezbędne są działania na rzecz oczyszczania mórz i oceanów z plastiku, a doskonałym do tego narzędziem - morskie kosze, które Fundacja Mare od 2021 roku instaluje na Bałtyku.
13.06.2022

Nowości w Polskim Forum Technologii Morskich [ZDJĘCIA]

W czwartek 26 maja 2022 roku odbyło się walne zgromadzenie Polskiego Forum Technologii Morskich. Podczas spotkania wybrano skład Rady Związku drugiej kadencji oraz określono najbliższe plany działalności.
02.06.2022

75 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Akademia morska już wkrótce stanie się politechniką [ZDJĘCIA]

Zakończyły się uroczyste obchody jubileuszu – za nami 75 lat historii szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. To czas podsumowań i odważnego spojrzenia w przyszłość. Władze uczelni podkreślają dumę z faktu, że w roku 75-lecia udało się uzyskać możliwość podwyższenia statusu naszej uczelni do rangi politechniki.
01.06.2022

Zatonięcie ORP „Orzeł” – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia w tajemniczych okolicznościach okrętu podwodnego ORP „Orzeł”.
29.05.2022

Odnaleziono ciała dwóch mężczyzn; jeden zaginął w Wiśle, drugi w Bugu

Po sześciu dniach odnaleziono ciała dwóch mężczyzn, którzy zaginęli w rzekach na Mazowszu. Jeden zatonął w sobotę w Bugu, drugi w Wiśle – poinformowały PAP w piątek miejscowe służby.
27.05.2022

Kosz morski zainstalowano w Gdańsku. Wkrótce w regionie pojawią się kolejne [WIDEO, ZDJĘCIA]

Trzeci kosz, którego zadaniem jest zbieranie odpadów z powierzchni wody zainstalowano w gdańskiej marinie. Podczas montażu tego ważnego z punktu widzenia środowiska urządzenia obecni byli przedstawiciele miasta, sponsora i Fundacji Mare, która promuje proekologiczne rozwiązania koncentrując się na ochronie ekosystemów morskich. Kolejne kosze już wkrótce we Władysławowie, Pucku, Helu i Mechelinkach. Na tym jednak nie koniec.
25.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Pomorze zaprezentowało w USA potencjał sektora morskiej energetyki wiatrowej

Właśnie zakończyła się misja gospodarcza Offshore Wind USA 2022 do Houston w Stanach Zjednoczonych, zrealizowana w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy (PBE). Organizatorem wyjazdu była Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. (InvestGDA), działająca na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Gdańska oraz całego regionu.
09.05.2022

Nowelizacja prawa wodnego wkrótce wejdzie w życie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury.
05.05.2022

Ropa wciąż drożeje; wkrótce decyzja OPEC+ w sprawie dostaw surowca w czerwcu

Ropa naftowa drożeje kolejną sesję, Inwestorzy czekają na ogłoszenie przez OPEC+ decyzji w sprawie dostaw ropy z krajów tego sojuszu w czerwcu - informują maklerzy.
05.05.2022

Świat do odkrycia: pomorski potencjał offshore

Konferencja OTC w USA w Teksasie
04.05.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Wkrótce ostatni etap budowy na Zalewie Wiślanym

Pod koniec przyszłego tygodnia zostanie podpisana umowa na budowę toru wodnego w ramach powstającej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Będzie to odcinek toru o długości ok. 8,2 km na Zalewie Wiślanym - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
01.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Prom Salish Heron już w Kanadzie. Wkrótce zacznie pracę

Jak poinformowała stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku z grupy kapitałowej Remontowa Holding, kolejny prom z napędem gazowym został przekazany kanadyjskiemu Armatorowi BC Ferries. Mowa o jednostce Salish Heron.
30.03.2022

Wkrótce szkolenia odchodzących z kopalń górników na potrzeby energetyki wiatrowej

Wkrótce ruszy pilotażowy program szkoleń dla odchodzących z branży pracowników sektora górniczego na potrzeby energetyki wiatrowej. Początkowo kursami zostanie objętych 16 pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
23.03.2022

Port Gdańsk. Wkrótce modernizacja czterech kolejnych nabrzeży

Port Gdańsk to w ostatnich latach wielki plac budowy. Właśnie dobiega końca, kluczowa dla rozwoju Portu Wewnętrznego, inwestycja związana z pogłębianiem toru wodnego i modernizacją ponad 5 km nabrzeży, a już projektowana jest kolejna, będąca niejako jej kontynuacją.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

PKN Orlen i koncern Sabic wkrótce ogłoszą wspólne projekty w petrochemii. Lokalizacją Gdańsk?

Za 2-3 miesiące chcemy ogłosi z koncernem Sabic, firmą kontrolowaną przez Saudi Aramco, wspólne projekty w petrochemii. Nie wykluczone, że ich lokalizacją będzie Gdańsk - poinformował w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
14.03.2022

Trwa rozbudowa portu w Pucku. To największa tego typu inwestycja w regionie, wkrótce "oaza" dla żeglarzy [ZDJĘCIA]

Zmienia się krajobraz Zatoki Puckiej. Port w Pucku dostanie drugie życie w ramach projektu "Rozbudowa i przebudowa portu w Pucku dla rozwoju funkcji rybackich, turystycznych, żeglarskich". Obecnie trwa pierwszy etap projektu. Wartość inwestycji to ponad 32 mln zł, a po jej zakończeniu pojawi się 98 nowych miejsc cumowania dla jachtów. Pytamy wykonawcę, firmę NDI, o postępy w przedsięwzięciu.
10.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Bezpieczniej na torze wodnym Szczecin-Świnoujście. Wkrótce wymiana zasilania na znakach nawigacyjnych

Nowe wozy ratowniczo-gaśnicze, pojazdy elektryczne i wymiana elementów zasilania na znakach nawigacyjnych wzdłuż toru wodnego Szczecin-Świnoujście - to wszystko przewidują umowy dofinansowania podpisane w poniedziałek (6 grudnia) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz Urzędem Morskim w Szczecinie. Wartość inwestycji to blisko 2,5 mln zł.
07.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Zbiornik retencyjny Wileńska II w Gdańsku. Wkrótce przetarg na projekt na budowę

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg dotyczący opracowania dokumentacji projektowej dla budowy zbiornika retencyjnego Wileńska II. Ma on powstać u zbiegu ul. Wileńskiej i Sobieskiego. Prace projektowe mają potrwać 18 miesięcy od daty podpisania umowy.
11.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

"Bałtyku oddychaj". Prezes Grupy GeoFusion: "Bałtyk może wkrótce nie nadawać się do odpoczynku"

Kampania społeczna "Bałtyku oddychaj" ma uświadomić Polaków, z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w najbliższych latach, jeśli nie zostaną podjęte kroki związane z zanieczyszczeniem Morza Bałtyckiego przez broń chemiczną i inne substancje ropopochodne. - Wyrzuty broni chemicznej mogą pojawiać się coraz częściej - prognozuje Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion.
09.08.2021

Premier: wkrótce duże inwestycje offshore w tym budowa portu offshore'owego w Trójmieście

Jestem przekonany, że za 5 lat, a w kolejnym interwale czasowym za 10 lat, duże inwestycje offshore wesprą polski system elektroenergetyczny - zadeklarował w poniedziałek podczas wizyty w Porcie Gdańsk premier Mateusz Morawiecki.
26.07.2021

Rosja. MSZ: Nord Stream 2 wkrótce zacznie działać

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała w czwartek, że gazociąg Nord Stream 2 "wkrótce zacznie działać", mimo prób - jak oceniła - upolitycznienia tego projektu. Oznajmiła, że Nord Stream 2 wzmocni bezpieczeństwo energetyczne całej Europy.
22.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Wkrótce na trasie Dover-Calais, nowy prom DFDS [podsumowanie tygodnia 21/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o oficjalnym przekazaniu nowoczesnego promu typu E-Flexer dla DFDS. Już za kilka miesięcy będą z niego korzystać pasażerowie oraz klienci frachtowi na trasie Dover-Calais. To będzie zupełnie nowa jakość żeglugi przez kanał La Manche.
25.05.2021

Na Kanale Elbląskim usunięto awarię; ruch jednostek zostanie wkrótce przywrócony

Na Kanale Elbląskim usunięto awarię, do jakiej doszło na pochylni w Kątach, która spowodowała całkowite wstrzymanie ruchu jednostek. Wody Polskie czekają na decyzję o dopuszczeniu pochylni do ruchu - poinformował PAP w czwartek rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz.
07.05.2021

Ocean Indyjski to morskie cmentarzysko” tysięcy migrantów, Covid-19 pogłębia podziały

Tysiące ludzi utonęły w ostatnich dekadach na Oceanie Indyjskim w drodze na Majottę, jedyną wyspę archipelagu Komorów, która wciąż należy do Francji. Ci, którym udało się dopłynąć, stają się celami obław urządzanych przez miejscową ludność, która nie chce się niczym dzielić ze swymi niedawnymi rodakami. Podziały pogłębia szalejąca na wyspie pandemia Covid-19, która nie powstrzymała zdesperowanych ludzi chcących dopłynąć do lepszego świata.
03.05.2021

PKN Orlen: Wkrótce ruszą sezonowe stacje nawodne na Mazurach, nad Bałtykiem i nad Zalewem Zegrzyńskim

PKN Orlen z początkiem maja uruchomi ponownie 6 swych stacji nawodnych dla żeglarzy i motorowodniaków, które zlokalizowane są na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim i nad Zalewem Zegrzyńskim. Jak podała spółka, obiekty te, oferujące oprócz paliw także artykuły spożywcze, będą czynne do września.
28.04.2021

Holenderski frachtowiec wciąż dryfuje u wybrzeży Norwegii, wkrótce początek akcji ratunkowej

Wkrótce rozpocznie się akcja ratowania holenderskiego statku, który od poniedziałku dryfuje u wybrzeży Norwegii - poinformowały w środę media. Ratownicy są już na miejscu i czekają na poprawę pogody.
07.04.2021

U wybrzeży Danii wkrótce ruszą prace przy pierwszej nitce Nord Stream 2

Pod koniec marca powinny rozpocząć się prace przy układaniu pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2 (Line A) w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii na Bałtyku - podał w środę dziennik "Kommersant", powołując się na Duńską Agencję Energii (DEA).
17.03.2021

Urząd Morski w Gdyni: wkrótce podpisanie umowy na II etap budowy kanału przez Mierzeję

Na przełomie marca i kwietnia zostanie prawdopodobnie podpisana umowa na przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg. W jej ramach wykonawca wybuduje też most w Nowakowie. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - podał Urząd Morski w Gdyni.
14.03.2021

Wkrótce zielone światło dla budowy dużej morskiej farmy wiatrowej w pobliżu wybrzeża Massachusetts

Jak donoszą amerykańskie media administracja Joe Bidena niebawem zatwierdzi projekt budowy morskiej farmy wiatrowej Vineyard Wind LLC. Inwestycja o wartości 2,8 miliarda dolarów ma powstać w pobliżu wybrzeża Massachusetts.
07.03.2021

MON: dokonano odbioru holownika H-3 Leszko, który wkrótce trafi do służby

W Stoczni Remontowej Shipbuilding S.A. w Gdańsku dokonano odbioru holownika H-3 Leszko, który wkrótce trafi do służby w Marynarce Wojennej - poinformował resort obrony.
24.02.2021

Wkrótce ruszy proces w sprawie polskiego kapitana zatrzymanego w Meksyku?

Jak poinformowało RMF FM, na 27 stycznia zaplanowana jest rozprawa w procesie aresztowanego półtora roku temu w Meksyku polskiego kapitana Andrzeja Lasoty. Nie jest jednak pewne, że dotrą na nią choćby w wirtualnej formie eksperci prawa i transportu morskiego, broniący oskarżonego.
18.01.2021

Wkrótce aktualizacja strategii PGNiG

Aktualizacja strategii Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zostanie ogłoszona w I kwartale 2021 r. – powiedział PAP prezes PGNiG SA Paweł Majewski. Prace nad dokumentem są praktycznie na finiszu - zaznaczył.
31.12.2020

Premier w "PB": wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego

Walka z pandemią kiedyś się skończy, dlatego poza doraźną pomocą dla firm patrzymy również w przyszłość, by wówczas szybko ruszyć do gospodarczego wyścigu; wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego - zapowiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" premier Mateusz Morawiecki.
07.12.2020

Niezwykłe odkrycie na dnie Morskiego Oka. Ratownicy natrafili na zatopioną łódź [foto]

Choć dzisiaj jest to dla nas nie do pomyślenia, w przedwojennych czasach tatrzańscy turyści mieli szczęście podziwiać nieodparty urok Morskiego Oka nie tylko z nabrzeża, a z samego centrum jeziora.
01.12.2020

Marszałek pomorski o zapowiedzi weta do budżetu UE: pchacie Polskę w otchłań

Zapowiadane przez członków polskiego rządu weto wobec wieloletniego budżetu UE oraz Funduszu Odbudowy, oznacza utratę miliardów euro dla Polski i Pomorza; pchacie Polskę w otchłań - zwrócił się dziś do rządzących marszałek pomorski Mieczysław Struk.
20.11.2020

Twoja własna ognioodporna łódź ratunkowa? Wkrótce wojskowy przetarg

Pasjonujesz się militariami i regularnie powiększasz kolekcję o wszystko, co związane z polską armią? A może twoje hobby to motoryzacja i marzy ci się odrestaurowanie wojskowego Honkera? Już za kilka dni spora „wyprzedaż” gdyńskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego. Czeka ponad 90 ofert, a wśród nich sprzęt, łódź ratunkowa z silnikiem, pojazdy, a nawet… drewno na opał.
17.11.2020

Dobra passa złotego może się wkrótce skończyć

Od minimów z października polska waluta umocniła się do dolara, euro i franka o 4–5 proc. w ciągu zaledwie kilkunastu dni. Wiązało się to z poprawą nastrojów na globalnych rynkach, co skutkowało także ignorowaniem zagrożeń wewnątrz kraju, np. rosnącej liczby zakażeń i protestów społecznych. Jednak przestrzeń do dalszego umocnienia złotego nie jest już duża. Zdaniem Marcina Kiepasa, analityka walutowego Tickmill, największym zagrożeniem byłby twardy lockdown. Na razie jednak, zgodnie z deklaracjami rządu, jego widmo się odsunęło.
17.11.2020

Wkrótce powstanie największy na Oceanie Atlantyckim rezerwat morski

Wokół należącego do Wielkiej Brytanii archipelagu Tristan da Cunha powstanie największy na Oceanie Atlantyckim i czwarty największy na świecie rezerwat morski - ogłosił w piątek brytyjski rząd.
14.11.2020

Lewitujący pociąg przewiezie wkrótce ładunki z imponującą prędkością

Pierwsi pasażerowie podróżowali już w lewitującym systemie Hyperloop. Virgin Hyperloop osiągnął prędkość 172 km/h. Tym samym dzieli nas tylko krok od wprowadzenia rewolucyjnego systemu transportu na szeroką skalę. Hyperloop będzie w stanie przewozić ludzi i ładunki między miastami z prędkością większą niż komercyjne samoloty pasażerskie z rekordową wydajnością energetyczną. Podróż między Nowym Jorkiem a Waszyngtonem może trwać zaledwie 30 minut, tym samym miasta mogą się stać kolejnymi stacjami metra.
12.11.2020

Port Zewnętrzny w Porcie Gdynia wchodzi w kluczowy etap [wideo]

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. formalnie uruchomił procedurę na wybór partnera prywatnego dla projektu „Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”. Postępowanie prowadzone jest w formie dialogu konkurencyjnego – najbardziej optymalnej formie prowadzenia zamówienia przewidzianego w ustawie Prawa Zamówień Publicznych i Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, dla dużych projektów infrastrukturalnych.
06.11.2020

Przeładunki zboża w Porcie Gdynia. Wkrótce nowy terminal Agro?

Od początku roku do października w Porcie Gdynia przeładowano 4146,6 tys. ton, co oznacza większy wynik niż za cały rok 2019 (3220,5 tys. ton). Dynamika wzrostu przeładunków zboża za pierwsze 3 kwartały 2020r. wyniosła 76,5%
30.10.2020

Statek Akademik Czerski może wkrótce wznowić układanie Nord Stream 2

Jednostka pomocnicza rosyjskiego statku Akademik Czerski prowadzi próbne badania na Bałtyku - podał dziś "Kommiersant". Zdaniem dziennika może to świadczyć o tym, że sam Akademik Czerski prowadzi badania w celu wznowienia układania gazociągu Nord Stream 2.
14.10.2020

Narzędzia do walki z kryzysem - wywiad z ekspertem

O optymalnych sposobach reakcji przedsiębiorstw na kryzys gospodarczy rozmawiamy z Mariuszem Grajdą, partnerem zarządzającym firmy doradczej MGW CCG.
09.10.2020

Inwestycja w Porcie Gdańsk na ostatniej prostej (foto, wideo)

Rozbudowa i modernizacja sieci drogowej oraz kolejowej w Porcie Północnym w Gdańsku dobiega końca. Kończy się asfaltowanie ostatniego odcinka ul. Kontenerowej. Do wykonania pozostała izolacja i dodatkowe zabezpieczenie na przesyłowych rurach paliwowych PERN i Lotos. Inwestycję realizowaną na zlecenie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. wartą ponad 176 milionów złotych wykonuje firma NDI z Sopotu.
06.10.2020

Wkrótce przekazanie największego, cywilnego statku szpitalnego (wideo)

Szczególny projekt szwedzkiej Steny RoRo. Po kilku latach projektowania i budowy - największy na świecie, cywilny statek szpitalny dla organizacji humanitarnej Mercy Ships zostanie wkrótce przekazany przez chińską stocznię. Według planów, ma wejść do służby do końca 2021 roku.
06.10.2020

Wkrótce neutralizacja 5,4-tonowej bomby z toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Neutralizacja 5,4-tonowego niewybuchu z czasów II wojny światowej, "Tallboya" odbędzie się w dniach 12-16 października – poinformowały w czwartek służby odpowiedzialne za usuwanie bomby. Będzie to największa tego typu akcja, konieczna będzie ewakuacja części mieszkańców, miasto przez kilka dni nie będzie funkcjonowało normalnie.
01.10.2020

Antydronowy jastrząb już wkrótce w portach Szczecin-Świnoujście

W ramach prac nas systemem „Inteligentnej ochrony”, przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. wzięli udział 23 września br. w realnym pokazie najnowszego systemu ochrony antydronowej „Jastrząb” firmy Hertz Systems, który zorganizowano na lotnisku w Zielonej Górze.
24.09.2020

Wkrótce budowa pierwszego na świecie holownika napędzanego wodorem (wideo)

Port w Antwerpii zlecił budowę pierwszego na świecie holownika napędzanego wodorem. Ten wyjątkowy „Hydrotug” jest napędzany silnikami spalającymi wodór w połączeniu z olejem napędowym. Silniki spełniają również najsurowszą normę, EU Stage V, co czyni je silnikami z najniższym wskaźnikiem emisji na rynku.
18.09.2020

Wkrótce Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej

30 września w Szczecinie ma zostać podpisana Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej - poinformował w czwartek resort klimatu. Krajowy sektor offshore w 2040 r. ma zapewnić ponad 20 gigawatów mocy.
17.09.2020

Niekorzystny wiatr i oczekiwanie na sztorm

Trzecia doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland to duży spadek prędkości jachtów oraz zmiana kierunku wiatru na bardzo niekorzystny – prosto od dziobu. Żeglarze odczuwają już zmęczenie, a przed nimi jeszcze dużo wyzwań. Ostatnie 12h regat to wyczerpujące halsowanie pod wiatr ze świadomością, że od północy nadciąga sztorm. Czy uda im się schronić do portu zanim nadejdzie? Na pewno nie wszystkim.
16.09.2020

Szybkim halsem do Gotlandii

Pierwsza doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland upłynęła zawodnikom na bardzo szybkiej żegludze w stronę Gotlandii. Noc minęła bez dramatycznych przeżyć, choć jak zawsze w tym wyścigu, niektóre jednostki doznały awarii i odpadły z rywalizacji. Do godziny 12.00 dnia dzisiejszego z regat wycofały się trzy jednostki. Pozostałe jachty są już u wybrzeży Gotlandii.
14.09.2020

W Norwegii zidentyfikowano wrak niemieckiego okrętu wojennego Karlsruhe

Na Morzu Północnym nieopodal miasta Kristiansand zidentyfikowano wrak niemieckiego krążownika lekkiego Karlsruhe, zatopionego podczas II wojny światowej - poinformował norweski operator sieci energetycznej Stattnet.
07.09.2020

Młodzi aktywiści pozwali 33 kraje europejskie w związku ze zmianami klimatycznymi

Sześć młodych osób z Portugalii złożyło w czwartek pozew przeciwko 33 krajom, w tym Polski, do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, twierdząc, że bezczynność rządu w sprawie zmian klimatu zagraża ich przyszłości.
07.09.2020

W Gdyni przyznano Nagrody Gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Gdyni Nagrody Gospodarcze w siedmiu kategoriach przyznano dziś w Forum Wizja Rozwoju. Wyróżnienie honoruje polskie przedsiębiorstwa za znaczący wkład w rozwój rodzimej gospodarki.
24.08.2020

Nowa pilotówka już w Porcie Gdynia [foto,wideo]

Prosto ze stoczni Safehaven Marine w irlandzkim Cork do Portu Gdynia. Nowoczesna pilotówka dla przedsiębiorstwa Unipil w niedziele dotarła do Gdyni a w poniedziałek została zwodowana przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych.
17.08.2020

Najlepsze polskie jachty w nowej marinie w Gdyni - wkrótce POLBOAT Yachting Festival

Polski przemysł jachtowy jest doceniany na całym świecie. Naszą specjalnością są łodzie motorowe do 11 m z silnikiem zaburtowym. W tym segmencie Polska jest europejskim liderem i zajmuje drugie miejsce na świecie, ustępując tylko Stanom Zjednoczonym. Polski przemysł znany jest również z produkcji jachtów żaglowych oraz jednostek luksusowych, wielokrotnie nagradzanych na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie. Teraz wszystko to, co najlepsze, będzie można zobaczyć w jednym miejscu i czasie — podczas POLBOAT YACHTING FESTIV
13.08.2020

Naukowcy wkrótce ujawnią więcej informacji nt. niebieskiej dziury w oceanie

Posiadamy dużo informacji na temat przestrzeni kosmicznej i planet, niż na temat oceanów, które przecież konsekwentnie badamy. Morze daje pożywienie wielu żywym organizmom, a ta biosfera stała się nawet ważniejsza niż wcześniej myśleliśmy.
11.08.2020

Szef MSZ Rosji: Nord Stream 2 zostanie wkrótce zrealizowany

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wyraził we wtorek przekonanie, że projekt gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończony i że nastąpi to "w najbliższym czasie". Ławrow mówił o tym na spotkaniu w Moskwie z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem.
11.08.2020

Sunreef Yachts już wkrótce na targach Cannes Yachting Festival 2020

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży nautycznej, czyli Cannes Yachting Festival odbędzie się w dniach od 8 do 13 września. W związku z sytuacją pandemii, organizatorzy podejmą szereg środków, aby zapewnić zwiedzającym bezpieczeństwo.
10.08.2020

Mamy tylko 12 lat aby zapobiec nieodwracalnym skutkom zmian klimatu

ONZ ostrzega, że zostało nam już tylko 12 lat, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom spowodowanym zmianami klimatycznymi. Może w tym pomóc biznes, m.in. poprzez kreowanie innowacyjnych rozwiązań dla klimatu, które walczą ze smogiem, poprawiają efektywność energetyczną i wykorzystują recykling. – Pandemia SARS-CoV-2 uwypukla krytyczną rolę, jaką nauka i biznes pełnią w rozwiązywaniu globalnych wyzwań – podkreśla Mike Roman, przewodniczący rady nadzorczej i prezes zarządu 3M.
10.08.2020

Wkrótce zakończenie budowy statku wielozadaniowego Zodiak II

W najbliższych dniach PRS zakończy swoje zadania przy nadzorze nad budową jednostki B618/1 - Zodiak II. Wielozadaniowy statek został zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding i jest jedną z dwóch bliźniaczych jednostek zamówionych w 2018 r. przez Urząd Morski w Szczecinie, która przeznaczona jest dla Urzędu Morskiego w Gdyni.
07.08.2020

7 osób wpadło do wody przy wywrotce łodzi motorowej; nie żyje 9 - latka

Podczas wywrotki łodzi motorowej siedem osób wpadło do wody, jedna z dziewczynek została uwięziona w kabinie – poinformowała PAP mł. asp. Ewelina Gryszpan z biura prasowego szczecińskiej policji. 9-latki nie udało się uratować. Do wypadku doszło w sobotę na jeziorze Dąbie, na wysokości Orlego Przesmyku.
25.07.2020

Port Gdańsk: wkrótce powiemy ogólnoświatowe „sprawdzam” (wywiad wideo)

- Cała Polska i jej południowi sąsiedzi, są już dla nas w zasięgu ręki, zrealizowane inwestycje drogowe przyspieszyły już transport towarów, zaś obecnie realizowane inwestycje kolejowe uczynią to niebawem - zapewnia prezes Portu Gdańsk, Łukasz Greinke, z którym rozmawiamy o dynamicznych inwestycjach, ogromnym zainteresowaniu koncepcją portu centralnego, ambicjach konkurowania z największymi portami na świecie i odpowiedzialnej roli gospodarza.
19.07.2020

Rosja: wkrótce ruszy budowa "rosyjskich mistrali"

W Rosji rozpocznie się wkrótce budowa okrętów wojennych, które mają być odpowiedzią na niedostarczone jej po aneksji Krymu francuskie mistrale - podał we wtorek dziennik "Izwiestija". Według gazety w tym tygodniu nastąpi położenie stępki pod dwie jednostki typu Priboj.
14.07.2020

Horała: wkrótce ruszą prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej w Gdyni

W połowie sierpnia powinien być ogłoszony przetarg na obwodnicę metropolitalną Trójmiasta. Później również na odcinek trasy S6 Lębork-Słupsk – poinformował w poniedziałek Marcin Horała - wiceminister infrastruktury.
13.07.2020

Z Cork do Gdyni. Pilotówka do zadań specjalnych (wideo)

Prosto z Safehaven Marine w irlandzkim Cork do Gdyni. Nowoczesna pilotówka dla lokalnej firmy Unipil przeszła już próby morskie, a jej producent dzieli się efektownym wideo z jednostką pokonującą swoje pierwsze morskie fale.
07.07.2020

Wkrótce przekazanie holownika H-2 Mieszko

Prace przy holownikach budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding SA dla Marynarki Wojennej idą pełną parą. Na początku czerwca w stoczni uroczyście zwodowano piątą z serii sześciu jednostek – H-3 Leszko, a H-2 Mieszko przeszedł pomyślnie próby morskie i stoczniowe. Teraz przyszła kolej na próby zdawczo-odbiorcze tej jednostki.
01.07.2020

Wkrótce ruszy budowa pływającej bariery przy wyspie Lesbos

Greckie ministerstwo obrony podało we wtorek, że w ostatni etap wkroczyły przygotowania do budowy pływającej bariery o długości prawie 3 km i wysokości ponad metra u wybrzeży Lesbos, która ma chronić tę wyspę przed uchodźcami.
30.06.2020

Koalicja Klimatyczna rusza z kampanią: Co z tą wodą?

O tym, że sytuacja jest dramatyczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyjątkowo niski poziom wody w rzekach czy wielki pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym to widoczne ostrzeżenia, których nie możemy zlekceważyć. Och­rona wody i jej zasobów w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego musi stać się ­priorytetem. Czy to możliwe, że któregoś dnia woda w kranie przestanie płynąć? Trwająca właśnie kampania „Co z tą wodą?” ma uświadomić nam, jakie mamy zasoby wodne oraz dlaczego i jak powinniśmy o nie zadbać.
19.06.2020

PGE uruchomi wkrótce dwie farmy wiatrowe na północy Polski

Polska Grupa Energetyczna (PGE) otworzy wkrótce farmy wiatrowe w powiatach Kamień Pomorski i Gryfice - podała dzisiaj spółka.
18.06.2020

Wkrótce neutralizacja miny w rejonie Portu Gdynia

Urząd Morski w Gdyni informuje, że w okresie pomiędzy 15 – 19 czerwca br. (zapasowy termin 22-26 czerwca br.), z rejonu między wejściem południowym do Portu Gdynia a Basenem Żeglarskim, przeprowadzona zostanie operacja wydobycia i neutralizacji miny morskiej, pochodzącej z okresu II wojny światowej. Operacja będzie prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie miny jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. Najbardziej prawdopodobna data operacji to 16.06.br. – ostate
15.06.2020

Na czym najlepiej szkolić żeglarzy?

Wystarczy Omega czy lepiej sprawdzi się duży jacht morski? Od kursu na patent żeglarza jachtowego ludzie często rozpoczynają przygodę z żeglarstwem. Jakie znaczenie dla instruktorów i kursantów ma rodzaj jachtu?
04.06.2020

Polska wkrótce otworzy granice dla państw bałtyckich

Szef litewskiego ministerstwa spraw zagranicznych Linas Linkeviczius zapowiedział w czwartek, że Polska wkrótce dołączy do tzw. bałtyckiej bańki podróżniczej oraz że możliwość dołączenia do tej bańki rozważa Finlandia.
04.06.2020

Zmarł marynarz, który wypadł za burtę holownika. Historia jak do tego doszło pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo na morzu

Holownik miał wkrótce opuścić miejsce, z którego często korzystał. Jeden członek załogi był na stacji dokującej, aby zwolnić linie. Miał na sobie pełny zestaw środków ochrony osobistej (PPE), w tym kamizelkę ratunkową z autopompą z osobistym nadajnikiem lokalizacyjnym (PLB) i zapinany pasek krokowy.
25.05.2020

Optimist to nie wszystko. Czy można inaczej rozpocząć szkolenie?

Od dekad naukę żeglarstwa sportowego w Polsce zaczyna się od klasy Optimist. Ma ona wiele plusów, ale są też inne możliwości. Rozpoczęcie przygody ze sportem żeglarskim od jachtu wieloosobowego jest jedną z nich.
22.05.2020

Nowy rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

21 maja 2020 roku Rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na kadencję 2020 – 2024 został wybrany prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. Rektor-elekt rozpocznie swoją kadencję 1 września 2020.
21.05.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.