• <

Wynik wyszukiwania - "Kormoran II" - Wiadomości

Nowe umowy na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia dla fregat programu "Miecznik" z niemiecką firmą Rohde & Schwarz. To kolejny kontrakt zawarty w związku z pracami nad dostawami kluczowych systemów, jakie znajdą się na polskich okrętach.
07.05.2024

W Szczecinie można zwiedzać nowe polskie niszczyciele min

Przy Wałach Chrobrego w Szczecinie zacumują dziś dwa nowe okręty Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Można będzie wejść na pokład.
14.04.2024

Kolejny francuski okręt z wizytą w Gdyni. Tym razem to FS Thétis (A 785)

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł okręt badawczy typu Lapérouse, Thétis, wchodzący w skład francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale). Wizyta miała charakter roboczy i służyła odpoczynkowi załogi oraz uzupełnieniu zapasów. Obecność jednostek morskich państw NATO w polskich portach służy potwierdzeniu ich znaczenia dla działań sojuszniczych oraz utrzymywania bezpieczeństwa na Bałtyku.
25.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się położenie stępki pod niszczyciel min, przyszły ORP Rybitwa

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 20 marca uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”. Po przekazaniu go Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
18.03.2024

Aselsan kończy pomyslnie testy podwodnego pojazdu autonomicznego Deringöz

Turecka firma Aselsan pomyślnie przeprowadziła pierwsze, podwodne testy autonomicznego pojazdu podwodnego, który ma zrewolucjonizować pracę pod wodą. Ma być do użytku cywilnego jak i wojskowego. Wyniki mają być zadowalające.
13.03.2024

Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
12.03.2024

Rozpoczyna się pierwszy remont średni na ORP Kormoran

ORP Kormoran (601) wszedł do Gdańskiej Stoczni „Remontowa” na swoją pierwszą naprawę średnią. Wiąże się też z useryjnieniem jednostki, dzięki czemu niszczyciel min ma zostać doprowadzony do standardu, jaki reprezentują pozostałe okręty proj. 258.
23.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Tak wygląda przyszłość sił przeciwminowych? Wyjątkowy "okręt-matka" rozpoczyna testy

RFA Stirling Castle rozpoczyna próby z specjalistycznym zespołem w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów w wodzie. Mają one zrewolucjonizować sposób, w jaki Royal Navy ma radzić sobie z zagrożeniami podwodnymi. Zastosowane rozwiązania i technologia mają zapewnić zapewnić bezpieczeństwo wód Wielkiej Brytanii, jak i zmniejszyć ryzyko dla marynarzy.
16.02.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

Szef BBN wskazuje na potrzebę rozbudowy morskiej infrastruktury. Czeka nas "odbudowa" Portu Wojennego Hel?

Podczas uroczystości położenia stępki pod prototypowa fregatę programu "Miecznik" Jacek Siewiera zwrócił uwagę na szereg wyzwań stojących przed morskim rodzajem sił zbrojnych. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania w tym celu Punktu Bazowania Hel, który do 2006 roku był siedzibą zlikwidowanej 9. Flotylli Obrony Wybrzeża.
05.02.2024

Stępka położona. Za nami kolejny, ważny etap budowy drugiego okrętu programu "Delfin"

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się, 23 stycznia, uroczystość związana z budową drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". W jej trakcie dokonano uroczystego położenia stępki pod przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To kolejna jednostka, która wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Jaka jest przyszłość polskich sił zbrojnych na morzu? Tematyczne spotkanie w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na pierwsze w 2024 roku spotkanie z cyklu "Nasze Sygnały" pt. „Miecznik”, „Delfin" i „Kormoran”… - nowe otwarcie w Marynarce Wojennej RP.
17.01.2024

Ważna uroczystość w Remontowa Shipbuilding S.A. 19 stycznia odbędzie się cięcie blach pod budowę piątego niszczyciela min

W gdańskiej stoczni odbędzie się ceremonia rozpoczęcia budowy nad kolejnym okrętem typu Kormoran II, przyszłym ORP Rybitwa (605), piątym niszczycielem proj. 258. To pierwsze tego typu wydarzenie w 2024 roku związane z realizacją zlecenia dla polskiej Marynarki Wojennej w kwestii dostarczenia nowoczesnych jednostek przeciwminowych. W przyszłości wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
15.01.2024

Konie pociągowe polskiej Marynarki Wojennej. Nowoczesne holowniki proj. B860

Morski rodzaj sił zbrojnych w Polsce przechodzi obecnie najbardziej dynamiczny moment rozwoju w swojej XXI-wiecznej historii. Trwa budowa nowych okrętów, a w ostatnim czasie kolejne były wcielane do służby. W skład formacji weszły w latach 2020-2021 także jednostki pomocnicze. Choć nie są to jednostki bojowe, z racji na przeznaczenie i wielozadaniowość stanowią istotny wkład w rozwój marynarki wojennej.
05.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Bezzałogowy pojazd Double Eagle od Saab zakupem dla sił morskich Kuwejtu

Szwedzki koncern otrzymał kontrakt od Marynarki Wojennej USA na półautonomiczny zdalnie sterowany pojazd Double Eagle (SAROV), które zostaną przekazane Siłom Morskim Kuwejtu. Podobne wyposażenie znajduje się na polskich niszczycielach min typu Kormoran II.
13.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna z umową na dostawę wyposażenia dla fregat programu "Miecznik"

Gdyńska stocznia podpisała umowę z kanadyjską firmą OSI Maritime Systems na dostawę zintegrowanych systemów nawigacyjnych i mostkowych (Integrated. Navigation Bridge System INBS) dla trzech wielozadaniowych fregat budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej.
05.12.2023

Prezydent mianował nowych admirałów polskiej Marynarki Wojennej

Prezydent RP i zarazem Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej duda mianował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Wśród nich są dowódcy jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych. Akty mianowania zostaną wręczone 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
07.08.2023

Politechnika Gdańska zaopatrzy nowe Kormorany w systemy Głuptak

Trzy niszczyciele min typu Kormoran II, przyszłe ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka, które Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w czerwcu 2022 roku, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej o kryptonimie Głuptak. Kolejny raz wyposażenie okrętowe powstałe z udziałem uczelni pojawi się i będzie używane na okrętach polskiej Marynarki Wojennej.
27.07.2023

Położenie stępki pod ORP Jaskółka. Kolejny etap budowy niszczyciela min w Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Jaskółka (604). To już czwarty okręt tej serii powstający na jej terenie i jednocześnie pierwszy z drugiego zamówienia na trzy jednostki, który ogłoszono w ubiegłym roku. Wydarzenie wpisuje się w ciąg inwestycji pod kątem rozwoju polskiej Marynarki Wojennej.
25.07.2023

Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędą się w przyszłym tygodniu dwa wyjątkowe wydarzenia. 25 lipca zostanie położona stępka pod czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, natomiast 27 lipca pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin".
23.07.2023

Digital Baltic: Przewaga regionalna oparta na danych - gromadzenie, łączenie i wymiana danych

Podczas trzeciego, ostatniego panelu podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security" jego uczestnicy roztrząsali zagadnienie wykorzystania najnowszych rozwiązań służących gromadzeniu danych z wielu źródeł, narzędzi do ich analizy, a także sprawnej wymiany danych i zapewnianej im ochrony w ramach cyberbezpieczeństwa.
28.06.2023

Digital Baltic: Ochrona morskiej infrastruktury krytycznej

Podczas drugiego panelu konferencji "Digital Baltic - Towards common security" eksperci wojskowi, cywilni, a także naukowcy i przedstawiciele sektora obronnego przedyskutowali temat rodzajów, zagrożeń, aktualnie podejmowanych działań, inicjatyw służących ochronie zasobów infrastruktury krytycznej. Ważnym tematem stały się przyszłościowe perspektywy technologiczne i możliwości wykorzystania np. pojazdów autonomicznych oraz sztucznej inteligencji.
27.06.2023

Polsko-Kanadyjska umowa podpisana w PGZ Stocznia Wojenna

PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę o długoletniej współpracy z Kanadyjską firmą OSI Maritime Systems, wiodącym na świecie dostawczą Zintegrowanych Systemów Nawigacyjnych dla jednostek nawodnych i podwodnych.
26.06.2023

Remontowa Shipbuilding S.A. wyróżnioniona za ORP Albatros

Pod patronatem honorowym Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju odbył się konkurs „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności”. Wśród laureatów znalazł się niszczyciel min proj. 258 ORP Albatros.
21.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Inwestycje i programy modernizacyjne Marynarki Wojennej RP

W ramach trzeciej sesji wydarzenia odbył się panel z udziałem przedstawicieli polskich stoczni i brytyjskich koncernów zbrojeniowych, a tematem przewodnim było przedsięwzięcie budowy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, które powstają w ramach programu "Miecznik".
15.06.2023

Już jutro rozpoczyna się VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

W Warszawie odbędzie się odbędzie się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami konferencji są Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.
14.06.2023

Akcja informacyjna Marynarki Wojennej o potrzebie posiadania sił morskich

Służby Prasowe jednostek polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowały spot, będący finałem prowadzonej od tygodnia akcji "Czy jesteś na to gotowy", mającej uświadamiać, jakie zagrożenia wiążą się z brakiem sił morskich.
08.06.2023

PGZ Stocznia Wojenna zacieśnia współpracę z OSI Maritime Systems

26 maja 2023 r. miała miejsce wizyta Ambasador Kanady w Polsce, pani Cathrine Godin, w PGZ Stoczni Wojennej. Wizyta związana była ze współpracą pomiędzy polskim i kanadyjskim sektorem zbrojeniowym. Przykładem takiej kooperacji są zainstalowane przez PGZ Stocznię Wojenną oraz kanadyjską firmę OSI Maritime Systems zintegrowane systemy nawigacyjne i taktyczne na niszczycielach min Kormoran II (ORP Albatros i ORP Mewa). Obydwie firmy zaprojektowały, wybudowały, dostarczyły i zainstalowały na obu okrętach systemy Zintegrowanego Mostka
28.05.2023

Zebranie podkomisji ds. przemysłu obronnego ws. programu "Miecznik". Podano kluczowe szczegóły

Podkomisja stała do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zebrała się 24 maja, aby przedstawić informacje dt. budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
24.05.2023

Bezzałogowe jednostki mają być bronią USA przeciw Iranowi

USA mają plan, którego celem ma być lepsze wykrywanie zagrożeń na Bliskim Wschodzie ze strony takich państw jak Iran. Chce to robić poprzez zwiększenie działań z użyciem bezzałogowych, morskich dronów. Ma to pomóc także lepiej chronić szlaki żeglugowe oraz monitorować nielegalną działalność na morzu.
08.05.2023

"Delfin" wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczyna się cięcie blach pod nowy okręt dla polskiej floty

To już druga w tym roku ceremonia cięcia blach pod budowę okrętu, która odbywa się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia rozpoczęła się budowa pierwszego (z zaplanowanych dwóch) okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu Delfin, który w niedalekiej przyszłości wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
27.04.2023

W tym tygodniu odbędzie się ceremonia cięcia blach pod pierwszego "Delfina"

Na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT (signal intelligence) w ramach programu pk. „Delfin” dla polskiej Marynarki Wojennej. To już drugie w tym roku wydarzenie tego typu wskazujące na dynamiczny rozwój polskiej branży okrętowej.
24.04.2023

Już niedługo VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa FBM 2023

Już 15 czerwca br. w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami konferencji są Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.
19.04.2023

Poselska "troska" o nazwy dla nowych okrętów polskiej floty

Wraz z wzmacnianiem potencjału sił morskich RP nie brakuje interpelacji i zapytań posłów odnośnie ich stanu. W ostatnim czasie pojawiły się również pytania odnośnie nie tylko dotyczące wprowadzania do służby nowych jednostek, bądź programów ich budowy.
15.04.2023

ORP Jaskółka już powstaje. Ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego Kormorana

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min proj. 258. To symboliczne rozpoczęcie procesu dostarczania drugiej partii okrętów tego rodzaju dla polskiej Marynarki Wojennej.
28.03.2023

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego Kormorana

We wtorek 28 marca 2023 roku o godzinie 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się uroczystość cięcia pierwszych blach do budowy czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II.
26.03.2023

Rodzeństwo razem. Pierwsze wyjście w morze trzech niszczycieli min typu Kormoran II

Pierwszy raz w morze wyszły wspólnie najnowocześniejsze polskie okręty przeciwminowe proj. 258. Była to nie tylko okazja do wspólnych zdjęć, ale też sprawdzenia umiejętności, przed przyszłymi, potencjalnie również wspólnymi operacjami i ćwiczeniami morskimi. W przyszłym tygodniu obędzie cię ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min.
21.03.2023

Politechnika Gdańska zaopatruje ORP Mewa w nowoczesny sprzęt przeciwminowy

Wchodzące do służby w polskiej Marynarce Wojennej okręty przeciwminowe typu Kormoran II są wyposażone w nowoczesny sprzęt umożliwiający im realizację zadań na światowym poziomie. Wiele elementów wyposażenia i uzbrojenia zostało stworzonych rękoma polskich twórców i projektantów. Wśród nich jest system obrony przeciwminowej Głuptak, który powstał na Politechnice Gdańskiej.
20.02.2023

Czas upłynął! ORP Mewa wchodzi do szyku

Tegoroczny dzień świętego Walentego z pewnością zostanie zapamiętany przez osoby związane z polską Marynarką Wojenną. Dziś podniesiono banderę na trzecim niszczycielu min proj. 258, ORP Mewa (603). W ten sposób zakończył się pierwszy etap doposażania morskiego rodzaju sił zbrojnych w nowoczesne okręty przeciwminowe.
14.02.2023

Przekazanie obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża [GALERIA]

W Porcie Wojennym Świnoujście miało dziś miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Kadm. Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie objął kmdr Piotr Sikora.
09.02.2023

Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa

Wielkimi krokami zbliża się wejście do służby trzeciego niszczyciela min proj. 258. Po przekazaniu w grudniu marynarce wojennej Mewa przygotowuje się do wejścia do służby w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża stacjonującym w Gdyni.
03.02.2023

Błaszczak: Realnie wzmacniamy Wojsko Polskie

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że rząd w praktyczny sposób wzmacnia polską armię i odstrasza potencjalnego agresora. Przypominał, że w 2023 roku siły zbrojne otrzymają amerykańskie Himarsy, czołgi Abrams i samoloty koreańskie FA-50. Szereg wydatków dotyczy także marynarki wojennej.
19.01.2023

ORP Kormoran idzie do naprawy

Rozstrzygnięto postępowanie przetargowe w sprawie wyboru wykonawcy naprawy średniej i dokowej niszczyciela min ORP Kormoran. Komenda Portu Wojennego Gdynia wskazała Gdańską Stocznię Remontową.
11.01.2023

Korea Południowa również wzmacnia swój potencjał militarny o drony

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) prowadzi rozmowy z Marynarką Wojenną Korei Południowej w celu opracowania bezzałogowych pojazdów podwodnych (UUV) do celów wojskowych.
30.12.2022

Mewa w Porcie Wojennym Gdynia

Do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Mewa, będący trzecim z sześciu planowanych okrętów typu Kormoran II, które wejdą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
28.12.2022

„Ratownik” marynarce potrzebny

Poruszenie podczas XIV Konwentu Morskiego na początku grudnia tematu budowy nowego okrętu ratowniczego dla polskiej Marynarki Wojennej służy nie tylko przypomnieniu o potrzebach tej formacji. Każe przypomnieć sobie o kwestii rozwoju zdolności ratownictwa morskiego i jak ważne są jednostki przeznaczone do takich zadań.
26.12.2022

Saab wyremontuje szwedzkie niszczyciele min

Szwedzki koncern zbrojeniowy podpisał umowę z Szwedzkim Zarządem Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) na modernizację dwóch okrętów obrony przeciwminowej typu Kaster. Wartość zamówienia wynosi 350 mln koron, czyli 146 mln zł.
22.12.2022

Mewa przekazana Marynarce Wojennej

Trzeci niszczyciel min typu Kormoran II został przekazany morskiemu rodzajowi sił zbrojnych po zakończeniu prób morskich i zdawczo-odbiorczych. W przyszłym roku nastąpi oficjalne wcielenie okrętu do służby.
22.12.2022

Mewa zakończyła próby morskie. Zbliża się czas przekazania jej siłom zbrojnym

Trzeci z planowanych sześciu niszczycieli min typu Kormoran 2, przyszły ORP Mewa, zakończył próby morskie.
09.12.2022

Podniesienie bandery na ORP Albatros. Okręt wchodzi do szyku [ZDJĘCIA]

W 104. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej, 28 listopada, na niszczycielu min typu Kormoran II podniesiono biało-czerwoną banderę. ORP Albatros jest drugim, po ORP Kormoran, okrętem proj. 258, który wszedł do służby w polskiej Marynarce Wojennej. Uroczystość odbyła się w Porcie Wojennym Gdynia, a z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową.
29.11.2022

Kormorany przyszłością sił przeciwminowych polskiej Marynarki Wojennej [ZDJĘCIA]

Do służby w morskim rodzaju sił zbrojnych wchodzi drugi niszczyciel min proj. 258, przyszły ORP Albatros. Należy do serii okrętów zaliczanych do najnowocześniejszych w swojej klasie, prezentując rozwiązania i możliwości na miarę XXI wieku.
27.11.2022

Mewa się dozbraja

Na niszczycielu min typu Kormoran 2, przyszłym ORP Mewa, dokonano próbnego montażu okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K. Docelowy ma zostać przeprowadzony na początku 2023 roku.
12.11.2022

„Kormorany” na półmetku

Do końca tego roku gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. ma przekazać ostatni z trzech zaplanowanych niszczycieli min proj. 258 typu Kormoran II, przyszły ORP Mewa. Jednocześnie przygotowuje się do budowy trzech kolejnych jednostek, zatwierdzonych w czerwcu tego roku przez MON.
02.11.2022

Prezydent: nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska będzie Polsce potrzebna

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska, kształcąca kadry do służby na morzu będzie Polsce potrzebna - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali z okazji stulecia wyższego wojskowego szkolnictwa morskiego i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
21.10.2022

Błaszczak: misja Akademii Marynarki Wojennej jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa RP

Misja Akademii Marynarki Wojennej jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa RP, by Marynarka Wojenna stała na straży bezpieczeństwa Polski musimy mieć wyedukowanych marynarzy i oficerów - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej.
21.10.2022

Kolejne zamówienie na podwodne drony od Saab do niszczenia min dla okrętów Kormoran

Saab dostarczy kolejne pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, służące do bezpiecznej neutralizacji min morskich – poinformowała firma w środę. Pojazdy zostaną dostarczone w latach 2026-2027 wraz z wprowadzaniem do służby w Marynarce Wojennej drugiej serii okrętów typu Kormoran II.
19.10.2022

Przekazanie dokumentów dla ORP Mewa. PRS kończy nadzór nad budową jednostki

We wtorek 20 września br. w biurze Remontowa Shipbuilding S.A. odbyło się oficjalne przekazanie dokumentów: Certyfikatów Klasowych oraz Konwencyjnych na jednostkę ORP Mewa, będącego ostatnim z serii trzech nowoczesnych okrętów projektu 258 Kormoran II.
20.09.2022

Targi SMM 2022 za nami. Silna reprezentacja polskich firm w Hamburgu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich SMM przez cztery dni (6-9 września) zgromadziły w Hamburgu tłumy przedstawicieli szeroko rozumianej gospodarki morskiej z całego świata. Podczas jednej z największych imprez branży morskiej, polskie firmy zaprezentowały się w bardzo mocnym składzie.
12.09.2022

Budowa okrętów dla Marynarki Wojennej pod czujnym okiem PRS-u

Polski Rejestr Statków będzie nadzorował budowę trzech niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej. Fakt ten przypieczętowano 6 września w Hamburgu podpisaniem umowy z Remontową Shipbuilding S.A. podczas pierwszego dnia targów morskich SMM.
06.09.2022

Niszczyciel Albatros już w Porcie Wojennym w Gdyni [ZDJĘCIA]

W środę 17 sierpnia, do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Albatros – drugi z sześciu tego typu okrętów, które wejdą w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Jednostka została już przekazana Marynarce Wojennej, a oficjalne rozpoczęcie służby nastąpi po uroczystości pierwszego podniesienia bandery.
18.08.2022

Drugi z niszczycieli min typu Kormoran II odebrany przez marynarkę

Marynarka Wojenna RP otrzymała ORP Albatros, drugi nowoczesny niszczyciel min typu Kormoran II. Okręty służą m. in. do zwalczania min morskich i prowadzenia rozpoznania torów wodnych - poinformował w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
16.08.2022

Trwają testy systemu uzbrojenia przeznaczonego dla Kormoranów II

Okrętowy system uzbrojenia OSU-35K, który instalowany będzie na budowanych niszczycielach min projektu 258, czyli Kormoranów II, przechodzi właśnie testy.
08.08.2022

Ukraina otrzyma brytyjskie okręty przeciwminowe, trwa szkolenie marynarzy

Wielka Brytania przekaże wkrótce Ukrainie okręty przeciwminowe; duża grupa marynarzy ukraińskich przechodzi teraz w Wielkiej Brytanii odpowiednie szkolenie - poinformował w poniedziałek w telewizji ukraińskiej Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie.
01.08.2022

Umowa na trzy niszczyciele min Kormoran II dla Marynarki Wojennej zatwierdzona

- Miałem sposobność zatwierdzić umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej; to dobre okręty, zbudowane w polskiej stoczni - powiedział szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak w Świnoujściu.
26.06.2022

Marynarka Wojenna RP zamawia trzy niszczyciele min Kormoran II

Marynarka Wojenna RP otrzyma trzy niszczyciele min typu Kormoran II; umowę na dostarczenie okrętów podpisze w niedzielę w Świnoujściu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak - poinformował w piątek resort obrony.
24.06.2022

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa odbędzie się po raz siódmy

Już 22 czerwca przedstawiciele najważniejszych organów państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i politykę gospodarczą, pracownicy wojska oraz służb mundurowych, branżowi eksperci oraz bardzo silna reprezentacja przemysłu, spotkają się podczas VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie w Novotel Airport Warszawa. Portal GospodarkaMorska.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
24.05.2022

VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2022

Już po raz siódmy Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A. organizują pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, jednodniową konferencję poświęconą wyzwaniom z jakimi mierzy się Polska w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego.
20.05.2022

MON: zamówimy kolejne trzy niszczyciele min

Zamówienie kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran II zapowiedział we wtorek resort obrony; umowa ma zostać zawarta do połowy tego roku. Marynarka Wojenna dysponuje obecnie trzema jednostkami tego typu.
15.03.2022

Nowy dowódca 13. Dywizjonu Trałowców już wybrany

W gdyńskim Porcie Wojennym odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku Dowódcy 13. Dywizjonu Trałowców. Dowodzenie objął komandor porucznik Michał Dziugan. Ustępujący ze stanowiska komandor Jarosław Iwańczuk żegna się z dywizjonem, w którym służył przez większość swojej kariery zawodowej i przechodzi na stanowisko służbowe do Inspektoratu Marynarki Wojennej.
02.02.2022

ORP Czajka służył 54 lata. Za nami ostatnie opuszczenie bandery na okręcie

ORP Czajka to ponad 54 lata współtworzenia historii Polskiej Marynarki Wojennej. 8 grudnia na terenie 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni odbyła się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na tym okręcie. Przez wszystkie te lata okręt realizował zróżnicowane zadania wojny minowej pod biało-czerwoną banderą. Kilkukrotnie wchodził w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej oraz Sił Odpowiedzi NATO reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej.
08.12.2021

ORP Albatros rozpocznie służbę w listopadzie

ORP Albatros zostanie przekazany do służby Marynarki Wojennej pod koniec listopada – zapewnił Dariusz Jaguszewski, członek zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding SA realizującej projekt "Kormoran II", podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Jaguszewski zaznaczył, że prace związane z budową okrętów typu "Kormoran II" zbliżają się ku końcowi.
10.09.2021

Targi Baltexpo 2021. Gdańsk znów stolicą branży morskiej [RELACJA WIDEO - dzień I]

Pierwszy dzień Baltexpo 2021, największych targów branży morskiej w Polsce za nami. W programie wydarzenia znalazły się debaty na temat Inicjatywy Trójmorza, modernizacji Marynarki Wojennej i budowy Mieczników czy Nowego Jedwabnego Szlaku. Targi Baltexpo potrwają do środy (8 września) w AmberExpo w Gdańsku. Prezentuje się na nich 116 wystawców z 8 krajów.
06.09.2021

Fregata dla Polski nie będzie taka sama jak jednostki zbudowane dla innych odbiorców

Wykonawca w programie fregaty Miecznik zostanie wybrany spośród oferentów z Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii; nie oznacza to, że platformą dla Polski będzie jedna ze znanych konstrukcji z tych państw – zapowiada Inspektorat Uzbrojenia.
14.08.2021

Remontowa Shipbuilding S.A. oficjalnie dołączyła do Konsorcjum PGZ-Miecznik

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o. o. oraz Remontowa Shipbuilding S.A. podpisały aneks, na bazie którego stocznia z Gdańska oficjalnie dołączyła do Konsorcjum PGZ-Miecznik.
23.06.2021

Forum Morskiego Radia Gdańsk. Znamy Statek Roku

Za nami pierwszy dzień Forum Morskiego Radia Gdańsk. Podczas wieczornej gali ogłoszono wyniki konkursu Statek Roku. Jego celem było wyłonienie najlepszej jednostki wybudowanej w polskich stoczniach we wskazanym czasie.
10.06.2021

ORP Albatros na próbach morskich

We wtorek, 8 bm. rozpoczął się pierwszy etap prób morskich ORP Albatros – drugiego z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. Okręt, przeznaczony do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym, budowany jest w stoczni Remontowa Shipbuilding SA.
10.06.2021

Powstało Konsorcjum PGZ-Miecznik

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. zawarły porozumienie ustanawiające konsorcjum, będące głównym wykonawcą projektu pozyskania dla Marynarki Wojennej RP fregat pod kryptonimem "Miecznik". Pierwszym polskim partnerem, który dołączy do Konsorcjum będzie Remontowa Shipbuilding S.A.
14.05.2021

Saab podpisał kontrakt na wsparcie logistyczne dla polskich systemów Double Eagle

Saab podpisał z Dowództwem Portu Wojennego w Gdyni umowę na dostarczenie zintegrowanego wsparcia logistycznego dla systemów Double Eagle Mk III i Double Eagle SAROV. Kontrakt opiewa na 14,7 mln zł i będzie realizowany w latach 2021-2023. Zakres dostaw w poszczególnych latach obejmie dostawy części zamiennych, narzędzi specjalnych, dokumentacji technicznej oraz szkolenia.
31.03.2021

Błaszczak: fregaty będą odstraszać, to zgodne ze strategią bezpieczeństwa morskiego

Budowa okrętów obrony wybrzeża Miecznik jako fregat będzie służyła odstraszaniu, jest zgodna ze strategią bezpieczeństwa morskiego wypracowaną przez ośrodek prezydencki – powiedział we wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak.
16.03.2021

MON: ograniczone zdolności Marynarki Wojennej, 60 mld zł na okręty do 2035 r.

Zdolności Marynarki Wojennej są zadowalające w rozpoznaniu zwalczaniu min, w innych obszarach są ograniczone – powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Zadeklarował, że do 2035 r. na okręty i jednostki wsparcia zostanie przeznaczonych 60 mld zł.
16.03.2021

10-lecie Inspektoratu Uzbrojenia

W bieżącym roku obchodzimy 10. rocznicę funkcjonowania Inspektoratu Uzbrojenia, który rozpoczął realizowanie zadań z dniem 1 stycznia 2011 r.
15.01.2021

Blisko 73 mld zł wydał przez ostatnie 10 lat Inspektorat Uzbrojenia MON

72,9 mld zł wydał w ramach zadań realizowanych w latach 2011-2020 Inspektorat Uzbrojenia MON - przekazał rzecznik Inspektoratu mjr Krzysztof Płatek. Zaznaczył, że 39,3 mld zł zostało skierowanych do polskiego przemysłu obronnego.
14.01.2021

Chrzest i wodowanie okrętu ORP MEWA i holownika H-13 Przemko

W czwartek 17 grudnia 2020 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy Remontowa Holding odbędzie się chrzest i wodowanie okrętu ORP Mewa – trzeciego niszczyciela min projektu 258 „Kormoran II” oraz holownika H-13 Przemko – szóstej wielozadaniowej jednostki pomocniczej, budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej.
15.12.2020

ORP Flaming kończy służbę w Marynarce Wojennej

Przez ponad 54 lata realizował zróżnicowane zadania wojny minowej pod biało-czerwoną banderą, kilkukrotnie wchodził w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej oraz Sił Odpowiedzi NATO reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej. W piątek, 4 grudnia, po 54 latach służby, na okręcie ORP Flaming opuszczono po raz ostatni banderę Marynarki Wojennej RP.
04.12.2020

Postępy reanimowanego programu Ratownik: Polska złożyła ofertę na budowę okrętu

3 listopada, w odpowiedzi na pytania zadanie przez Zespół Badań i Analiz Militarnych Inspektorat, Uzbrojenia MON poinformował o postępach programu zamówienia i budowy wyspecjalizowanego okrętu ratowniczego projektu 570-II, który kryje się pod kryptonimem Ratownik.
09.11.2020

MON zakupił dwie autonomiczne jednostki podwodne

Światowy lider morskich bezzałogowych systemów, Teledyne Marine - Vehicles ogłosił, że ​​Ministerstwo Obrony RP, za pośrednictwem stoczni Remontowa Shipbuilding pozyskało, dwa komplety wyposażenia dla drugiego i trzeciego niszczyciela min typu Kormoran II. Przewidywana dostawa dwóch systemów zostanie dodana do obecnej floty Gavia AUV, z powodzeniem obsługiwanej przez Polską Marynarkę Wojenną.
06.07.2020

Polska zamawia system Double Eagle SAROV firmy SAAB dla Kormoranów

Saab otrzymał zamówienie na dostawy systemu "Double Eagle Sarov", przeznaczonego do działań przeciwminowych (MCM). System zostanie dostarczony dla niszczycieli min typu "Kormoran II", budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach konsorcjum w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding. Dostawy zaplanowano na lata 2021-2022.
11.02.2020

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. partnerem strategicznym OSI Maritime Solutions (OSI)

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. (PGZ SW) rozpoczyna współpracę strategiczną z OSI Maritime Systems (OSI) w zakresie dostaw Zintegrowanych Systemów Nawigacyjnych i Taktycznych na wyposażenie okrętów Marynarki Wojennej.
02.01.2020

ORP Mewa kończy służbę w Marynarce Wojennej

Po ponad 52 latach służby w Marynarce Wojennej, na okręcie ORP Mewa opuszczono po raz ostatni biało-czerwoną banderę. Uroczystość odbyła się na terenie 13. Dywizjonu Trałowców w Porcie Wojennym w Gdyni.
30.12.2019

Gdańska technika okrętowa z gigantycznym potencjałem (wywiad)

Jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Europie, z olbrzymim potencjałem i możliwościami znajduje się w Gdańsku! Jego pracownicy brali udział w powstawaniu Kormorana czy Ślązaka. O analizach numerycznych jednostek dla Marynarki Wojennej, łączeniu wiedzy teoretycznej z praktyką i o tym, dlaczego prace obliczeniowe mogą na wczesnym etapie wyeliminować wiele błędów opowiedzieli nam Adam Bocian i Rafał Klotzke z Centrum Techniki Okrętowej.
05.09.2019

Są chętni na polskie Kormorany?

Wczoraj, w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się uroczyste położenie stępki pod drugi z serii trzech okrętów budowanych dla Marynarki Wojennej RP. "Albatros" ma trafić do 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jak poinformowało Radio Gdańsk, już trzy państwa są poważnie zainteresowane zakupem polskich niszczycieli min typu Kormoran II.
06.12.2018

Położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min projektu 258 KORMORAN II (foto)

Dziś rano, w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min projektu 258 KORMORAN II. Jest to drugi z serii trzech okrętów budowanych dla Marynarki Wojennej RP.
05.12.2018

Chrzest i wodowanie pierwszego z serii nowoczesnego holownika dla Marynarki Wojennej RP (foto, wideo)

H-11 Bolko już na wodzie. Uroczystość chrztu i wodowania pierwszego z sześciu holowników budowanych dla Marynarki Wojennej RP odbyła się w poniedziałek w Gdańsku. Nowoczesne jednostki powstają w stoczni Remontowa Shipbuilding.
08.10.2018

Stocznia Wojenna zwiększa zatrudnienie i podpisuje nowe kontrakty

PGZ Stocznia Wojenna od kilku miesięcy prowadzi akcję rekrutacyjną. Do tej pory Spółka zatrudniła kilkudziesięciu nowych pracowników. Potrzeba wzmocnienia kadrowego Przedsiębiorstwa jest tym pilniejsza, że Stocznia podpisuje nowe kontakty, dotyczące produkcji przeznaczonej na zarówno na rynek wojskowy, jak i cywilny.
03.10.2018

Radio Gdańsk: okręty typu Kormoran II mogą się stać polskim hitem eksportowym?

We wtorek, odbyło się uroczyste cięcie blach w związku z budową drugiego z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. O tym, dlaczego jest to bardzo ważne wydarzenie gospodarcze oraz o tym, czy tego typu okręty mogą stać się polskim hitem eksportowym rozmawiali w Radiu Gdańsk, podczas audycji Artura Kiełbasińskiego: Wioletta Kakowska-Mehring - z portalu Trojmiasto.pl oraz Piotr Stareńczak z Portalu Morskiego.
20.09.2018

Cięcie blach na ORP Albatros, drugi z serii niszczycieli min dla MW

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła w Gdańsku budowę drugiego z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Uroczyste cięcie blach odbyło się we wtorek. Okręt ma być gotowy za trzy lata.
18.09.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego niszczyciela min typu Kormoran II (foto, wideo)

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła w Gdańsku budowę drugiego z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Uroczyste cięcie blach odbyło się we wtorek. Okręt ma być gotowy za trzy lata.
18.09.2018

Remontowa Holding na MSPO 2018

W dniach od 4 do 7 września miał miejsce Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce, który od ponad ćwierć wieku jest wizytówką polskiej branży i najlepszym sposobem promocji rodzimych firm. Jest także miejscem prezentacji nowości sektora obronnego z całego świata.
13.09.2018

Umowa na SRN podpisana

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM) opracuje dla Marynarki Wojennej RP innowacyjny „Mobilny System Radionawigacyjny Średniego Zasięgu SRN”. Umowa w tej sprawie została podpisana w dniu 5 września 2018 roku, podczas Targów MSPO 2018. Została ona zawarta pomiędzy reprezentującym Skarb Państwa Inspektoratem Uzbrojenia (IU) a CTM, wchodzącym w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).
06.09.2018

15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – dobiegły końca (foto, wideo)

Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – za nami. Trzydniowe wydarzenie zakończyło się w Gdańsku w środę. W tym roku udział w nim wzięło ponad 140 wystawców z 15 krajów, w tym również portal GospodarkaMorska.pl.
28.06.2018

Modernizacja i nowe kontrakty w PGZ Stocznia Wojenna

PGZ Stocznia Wojenna od początku roku intensyfikuje działania dotyczące pozyskania zamówień w obszarze nowych budów jak i remontów jednostek pływających zarówno w kraju jak i za granicą.
09.02.2018

Zintegrowany System Nawigacyjny na najnowszym okręcie Marynarki Wojennej ORP KORMORAN II

Przekazany do służby w Marynarce Wojennej RP w grudniu 2017 roku, nowoczesny niszczyciel min ORP „Kormoran II” to jeden z najważniejszych, zakończonych projektów związanych z modernizacją polskiej floty wojennej w ostatnich latach. W ponad miesiąc od podniesienia bandery przyglądamy się zainstalowanemu na okręcie, nowoczesnemu Zintegrowanemu Systemowi Nawigacyjnemu.
23.01.2018

W MON podpisano umowy na kolejne niszczyciele min i okręt ratowniczy

Dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min projektu Kormoran wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego oraz jednego okrętu ratowniczego z opcją zamówienia drugiego zakładają warte blisko 2 mld zł umowy, podpisane w środę w MON. Dostawy przewidziano na lata 2020-22.
27.12.2017

MON: Po świętach umowa na kolejne niszczyciele min

Umowa na dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min oraz nowego okrętu ratowniczego zostanie podpisana w najbliższą środę – poinformowało w piątek MON.
22.12.2017

Szef MON: Musimy odbudować Marynarkę Wojenną

Marynarka Wojenna musi zostać odbudowana – powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz. Zapewnił, że będą kupowane nowe okręty, w tym podwodne, ponowił zapowiedź, że dowództwo MW wróci do Gdyni. Podkreślał także wkład MW w odzyskanie przez Polskę dostępu do morza w 1918 r.
29.11.2017

Podniesienie bandery na ORP Kormoran

Polska musi być silna na Bałtyku – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości wprowadzenia do służby niszczyciela min ORP Kormoran II, która odbyła się we wtorek. Zorganizowano ją w 99. rocznicę odtworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Zdaniem szefa MON
28.11.2017

ORP Kormoran wprowadzony do służby. Macierewicz: Polska musi być silna na Bałtyku (foto, wideo)

Polska musi być silna na Bałtyku – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości wprowadzenia do służby niszczyciela min ORP Kormoran II, która odbyła się we wtorek. Zorganizowano ją w 99. rocznicę odtworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Zdaniem szefa MON, MW była „przez wiele lat, z różnych powodów, zaniedbana”.
28.11.2017

Obchody 99. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej

Podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach uczci we wtorek Marynarka Wojenna 99. rocznicę jej odtworzenia. Tego dnia w Gdyni będzie też miała miejsce uroczystość wcielenia do służby nowo wybudowanego niszczyciela min ORP "Kormoran II".
28.11.2017

Kownacki: Przekazanie „Kormorana” ważne także symbolicznie

Przekazanie ORP "Kormoran II" jest ważne nie tylko ze względu na zdolności Marynarki Wojennej, ale i symbolicznie - to pierwsza od dawna nowa jednostka; jest to także wskazówka dla innych zakładów - powiedział w poniedziałek wiceszef MON Bartosz Kownacki.
28.11.2017

Gdynia: Marynarka Wojenna zaprezentowała okręt ORP „Kormoran” (foto)

Marynarka Wojenna zaprezentowała w Gdyni nowy okręt – niszczyciel min ORP "Kormoran". Na wtorek zaplanowano uroczyste pierwsze podniesienie bandery na jednostce; od tego momentu formalnie zacznie ona pełnić funkcję okrętu MW.
27.11.2017

Pierwsze podniesienie bandery na ORP Kormoran

Najnowszy polski okręt wojenny zostanie wcielony w skład Marynarki Wojennej w dniu 99. rocznicy jej utworzenia. Okręt ORP "Kormoran" otrzyma banderę MW już w najbliższy wtorek 28 listopada w Gdyni.
27.11.2017

Budowa Kormorana zakończona sukcesem. MON zamówi dwa kolejne niszczyciele min

Inspektorat Uzbrojenia potwierdził, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamówi dwa kolejne niszczyciele min typu Kormoran II – poinformowało Radio Gdańsk. Nowa umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. Prototypową jednostkę stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała Marynarce Wojennej w ubiegłym tygodniu. Kormoran wejdzie do służby już w najbliższy wtorek.
23.11.2017

Jeszcze nie podnieśli bandery, a już chcą go kupić. Kormoran stał się hitem

Pięć krajów chce kupić polskiego niszczyciela min typu Kormoran II – podało Radio Gdańsk. Piotr Dowżenko, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding potwierdził tę informację.
21.11.2017

Niszczyciel min Kormoran II gotowy do służby

Kilka tygodni temu, na wodach Zatoki Gdańskiej, pomyślnie zakończyły się prowadzone od kilku miesięcy badania kwalifikacyjne nowoczesnego niszczyciela min „Kormoran”. Potwierdziły one wymagania kontraktowe okrętu do realizacji jego głównych zadań, tj. poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i zwalczania min morskich, przeprowadzania jednostek morskich przez akweny zagrożone minami oraz obrony przeciwminowej okrętów i statków podczas przejścia morzem. Okręt budowany przez konsorcjum, którego trzon tworzą stocznia Remontow
20.11.2017

Podniesienie bandery na ORP Kormoran

Uroczystość podniesienia bandery na ORP Kormoran jest planowana na 28 listopada - nieoficjalnie dowiedziało sie Tvn24.pl. To rocznica utworzenia nowożytnej Marynarki Wojennej (MW) w Polsce, jak również rocznica bitwy pod Oliwą z 1627 roku, najsłynniejszego osiągnięcia floty z czasów I Rzeczypospolitej.
11.11.2017

ORP „Kormoran” na ostatnich próbach. W listopadzie wejdzie do służby?

Na Bałtyku przeprowadzono kolejne próby jednostki ORP „Kormoran”. Tym razem testowano między innymi strzelanie i poszukiwanie min. Eksperci sprawdzali również działanie silników oraz sprawność systemów na głównym stanowisku dowodzenia. Państwowe badania kwalifikacyjne ORP „Kormoran” dobiegły końca. Wkrótce jednostka trafi do marynarki wojennej - informuje portal polska-zbrojna.pl
18.10.2017

Centrum Techniki Morskiej walczy z terrorystami

Centrum Techniki Morskiej na rynku działa od 1982 roku i przez ten czas stworzyło i wdrożyło w życie wiele systemów wojskowych. Nowoczesne urządzenia i technologie, znajdują swoje zastosowanie w przeciwdziałaniu morskim zagrożeniom, w tym terrorystycznym, w trudnych warunkach podwodnych. Nie inaczej jest z Portable Underwater Protection System for Naval Task Groups.
25.09.2017

Plan modernizacji Marynarki Wojennej. 20 zadań na liście

Inspektorat Uzbrojenia przekazał Defence24.pl aktualny harmonogramu realizacji zadań w ramach programu operacyjnego „Zwalczanie zagrożeń na morzu” do 2030 r. W ramach programu realizowanych jest 20 oddzielnych zadań.
16.09.2017

ORP Kormoran ma wejść do służby już w czerwcu

Polski okręt zakończył już wstępne badania – potwierdził Mateusz Filipp, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding. Oznacza to, że niedługo ORP Kormoran może trafić do służby.
26.04.2017

Kary umowne dla wykonawcy ORP Kormorana

- Polska Marynarka Wojenna potrzebuje gotowych okrętów na teraz – mówił w rozmowie z Radiem Szczecin komandor Artur Bilski były oficer Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił NATO w Europie. To jego komentarz do sytuacji okrętu ORP Kormoran.
10.04.2017

Czy polska marynarka powinna zakupić australijskie fregaty?

W momencie gdy nie wiadomo, kiedy polskie okręty wejdą do służby, polscy marynarzy rozważają możliwość przejęcia wycofanych z linii australijskich fregat typu Adelaide. Nie wiadomo jeszcze na ile ten pomysł rozwiąże problemy polskiej marynarki.
03.04.2017

Niedługo ruszą testy kwalifikacyjne Kormorana

Powoli dobiegają końca badanie wstępne realizowane przez niszczyciel min ORP Kormoran. Teraz na okręt czekają testy kwalifikacyjne, a po nich przekazanie jednostki Marynarce Wojennej.
14.03.2017

Już niedługo Kormoran wejdzie do służby. Wciąż wprowadzane są jednak poprawki

Zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding niszczciel min Kormoran miał zostać oddany do służby. Termin ten jednak został wydłużony, ze względu na wprowadzane poprawki. Okręt ma ostatecznie trafić do służby w przyszłym miesiącu.
06.02.2017

Czy używane australijskie fregaty zastąpią pomysł budowy okrętów Miecznik i Czapla?

W momencie gdy nie wiadomo, kiedy polskie okręty wejdą do służby, polscy marynarzy rozważają możliwość przejęcia wycofanych z linii australijskich fregat typu Adelaide. Nie wiadomo jeszcze na ile ten pomysł rozwiąże problemy polskiej marynarki.
25.01.2017

Nad Bałtykiem ma powstać największa grupa stoczniowa

Zakup Stoczni Szczecińskiej przez Fundusz Inwestycyjny Mars jest pierwszym krokiem w odbudowie polskiego przemysłu stoczniowego – podkreślali w poniedziałek przedstawiciele polskich władz na konferencji w Szczecinie. Nad Bałtykiem ma powstać największa grupa stoczniowa.
23.01.2017

ORP Kormoran na poligonie morskim

Okręt dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki oraz niszczyciel min ORP Kormoran wyszły w morze. Na jednym z morskich poligonów w pobliżu Portu Wojennego Gdynia przeprowadzono próby współpracy obu okrętów. Najważniejszym punktem tego współdziałania było podanie paliwa z okrętu dowodzenia na przechodzący próby morskie niszczyciel min. Oba okręty były w ruchu.
10.12.2016

ORP „Kormoran” wejdzie do służby w przyszłym roku

Mimo że Ministerstwo Obrony Narodowej powiadomiło o czteromiesięcznym opóźnieniu przy budowie najnowocześniejszego niszczyciela min ORP „Kormoran”, jego wykonawca, czyli stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska, stanowczo zaprzecza tym doniesieniom.
03.11.2016

Opóźnienia przy budowie ORP „Kormoran”

Jak podaje Radio Gdańsk, najnowszy polski okręt z opóźnieniem wejdzie do służby w Marynarce Wojennej. Zdaniem MON, powodem jest „realizacja pracy rozwojowej”.
30.10.2016

ORP Kormoran przypłynął do Gdyni

ORP Kormoran przechodzi kolejne testy. Tym razem w gdyńskim porcie wojennym dokonywane są pomiary pól fizycznych.
11.10.2016

Marynarska odprawa DGRSZ

Udział w międzynarodowym ćwiczeniu Anakonda-16, zabezpieczenie Szczytu NATO w Warszawie oraz zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży to najważniejsze zadania jakie w ostatnich miesiącach realizowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ) oraz jednostki bezpośrednio podległe. 28 i 29 września br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się półroczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa dowództwa.
30.09.2016

ORP Kormoran wyszedł w morze

Po trzech latach od podpisania umowy między Inspektoratem Uzbrojenia, a konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding, budowa polskiego niszczyciela zbliża się ku końcowi. ORP Kormoran rozpoczął właśnie próby morskie.
13.07.2016

Tergoroczne edycje Balt Military Expo i konferencji NATCON były największe w historii

Marek Buczkowski, Dyrektor projektu Balt Military Expo, stwierdził, że była to z pewnością największa z dotychczasowych edycji tego istntnego dla polskiej obronności morskiej wydarzenia. Targom towarzyszyły pokazy komandosów i wpłynięcie do Gdańska dwóch okrętów wojskowych, jednak wielu uczestników wydarzenia była zbyt zajęta by choć na chwilę opuścić teren AmberExpo.
22.06.2016

Kownacki: w ciągu kilku tygodni analiza programu modernizacji armii

W ciągu najbliższych kilku tygodni program modernizacji technicznej polskiej armii zostanie podany analizie, tak, aby dostosować go do możliwości budżetowych - poinformował w poniedziałek w Gdańsku wiceminister obrony Bartosz Kownacki.
21.06.2016

ORP Kormoran już na testach

Po testach łodzi dla nurków, systemów siłowni przyszedł czas na poddanie okrętu próbom na uwięzi. A już za miesiąc wypłynie w morze i przejdzie próby morskie – informuje Polska-zbrojna.pl.
05.04.2016

ORP Kormoran rośnie w oczach

‘Nasze "dziecko" rośnie i mężnieje. Przybiera na wadze średnio 1 tonę na dzień’ - taki wpis wraz ze zdjęciami znalazł się na Facebooku 13 Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety.
04.03.2016

ORP Kormoran rośnie w oczach (zdjęcia)

‘Nasze "dziecko" rośnie i mężnieje. Przybiera na wadze średnio 1 tonę na dzień’ - taki wpis wraz ze zdjęciami znalazł się na Facebooku 13 Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety.
04.03.2016

Budowa polskiego niszczyciela min bez opóźnień

Budowa niszczyciela min ORP Kormoran idzie sprawnie i bez opóźnień. Obecnie okręt jest uzbrajany, trwa także kompletowanie załogi – wynika z informacji portalu Interia.pl.
17.12.2015

Współpraca Saab i Stoczni Marynarki Wojennej

Saab, spółka prowadząca działalność w zakresie bezpieczeństwa i obronności, ogłosiła podpisanie listu intencyjnego ze Stocznią Marynarki Wojennej S.A. w Gdyni. Porozumienie stanowi podstawę do podjęcia bliskiej współpracy przy oferowaniu wspólnych dostaw rozwiązań morskich, w tym okrętów podwodnych, zamówionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej dla Polskiej Marynarki Wojennej.
05.11.2015

Premier Ewa Kopacz w Gdańsku - kampania wyborcza z gospodarką morską w tle

Kampania wyborcza na ostatniej prostej, pretekstem do wizyty Premier Ewy Kopacz w gdańskim Lotosie było wydobycie pierwszych próbek ropy ze złoża B8. Zapytaliśmy ją także o gospodarkę morską.
21.10.2015

ORP Kormoran już na wodzie. Premier: będą inwestycje w modernizację Marynarki Wojennej

- Będą kolejne inwestycje w modernizację Marynarki Wojennej - zapowiada premier Kopacz. W gdańskiej Stoczni Remontowej zakończyła się uroczystość zwodowania polskiego niszczyciela min ORP Kormoran II.
04.09.2015

Saab wyposaży jednostkę polskiej marynarki w okręt podwodny (FOTO)

Lokalizacja położenia min morskich stanowi duże wyzwanie i może być niebezpieczna zarówno dla samych jednostek, jak i ich załóg. Do wykonywania tego typu zadań Polska wybrała spółkę Saab z jej Double Eagle, bezzałogowym pojazdem wykrywającym miny. Ten podwodny system będzie operował z pokładu najnowszego niszczyciela min MW Kormoran II, który zostanie zwodowany 4 września.
21.08.2015

PGZ będzie współpracować z PRS przy budowie okrętów dla polskiej marynarki

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. podpisała umowę o współpracy z Polskim Rejestrem Statków S.A. Tym samym PRS stał się kolejną z firm współpracujących na rzecz budowy okrętów dla Marynarki Wojennej RP.
20.07.2015

ORP Ślązak zwodowany. To pierwszy chrzest zbudowanego w Polsce okrętu od ponad 20 lat (FOTO)

Na ten dzień polska marynarka czekała od długiego czasu. Dziś w Stoczni Marynarki Wojennej odbyło się bowiem wodowanie i chrzest okrętu patrolowego ORP Ślązak. To pierwsze wodowanie jednostki Marynarki Wojennej zbudowanej w polskiej stoczni od ponad 20 lat.
03.07.2015

Polskie stocznie wybudują sześć okrętów wojennych

Wybudowanie trzech okrętów obrony wybrzeża i trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min zostanie zlecone polskim stoczniom, a główną rolę w realizacji tego zamówienia odegra Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) – ogłosił wiceszef MON Czesław Mroczek.
18.06.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.