• <
BOTA_FILM_2021

PGZ będzie współpracować z PRS przy budowie okrętów dla polskiej marynarki

20.07.2015 10:48 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie PGZ będzie współpracować z PRS przy budowie okrętów dla polskiej marynarki
PGZ będzie współpracować z PRS przy budowie okrętów dla polskiej marynarki - GospodarkaMorska.pl

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. podpisała umowę o współpracy z Polskim Rejestrem Statków S.A. Tym samym PRS stał się kolejną z firm współpracujących na rzecz budowy okrętów dla Marynarki Wojennej RP.

PGZ i PRS będą współpracować nad realizacją projektów związanych z programami pk. „Miecznik” i „Czapla”. Współpraca PGZ i PRS ma zapewnić najwyższą jakość produktów dla Marynarki Wojennej RP. PRS posiada kompetencje, własne przepisy oraz zasady nadzoru nad projektowaniem i budową okrętów wojennych. Zapewnią one prawidłowy przebieg całego cyklu życia okrętu od fazy projektowej, poprzez  jego budowę – aż do wycofania go ze służby. PGZ zamierza także skorzystać z doświadczenia PRS w zakresie przepisów międzynarodowych i wymagań stawianych przez Towarzystwo Klasyfikacyjne samym okrętom, jak i dokumentacji technicznej.

- Polska Grupa Zbrojeniowa buduje sieć kooperantów w ramach polskiego przemysłu stoczniowego i systemów morskich. Takie działanie zapewni MON i Marynarce Wojennej RP możliwość zakupu polskich produktów realizowanych przez najlepszych specjalistów w kraju. – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGZ. – Priorytet to „Miecznik” i „Czapla”. Potem będziemy z PRS starać się o realizację kolejnych projektów – dodał.

PRS posiada również bogate doświadczenie w nadzorze nad budową i eksploatacją statków oraz innych obiektów pływających. Aktualnie prowadzone projekty dotyczą budowy ORP „Ślązak” oraz „Kormoran II”. Z kolei PGZ dysponuje rozbudowanym zapleczem produkcyjno-usługowym w przemyśle stoczniowym i stalowym. W najbliższych latach, oprócz „Miecznika” i „Czapli” Grupa planuje starać się o realizację jeszcze co najmniej 10 innych projektów związanych z modernizacją Marynarki Wojennej RP. Grupa szacuje, że jej udział w programie zwalczania zagrożeń na morzu może wynieść 8,5 mld zł spośród 13,3 mld zł przeznaczonych na ten cel.

- Polski Rejestr Statków, jako narodowy klasyfikator, współpracuje z Marynarką Wojenną RP od wielu lat i jest należycie przygotowany, by służyć jej wszechstronną pomocą przy nadzorze technicznym nad budową okrętów oraz innych obiektów inżynierii morskiej, a także infrastruktury lądowej. Jest to warte przypomnienia u progu przystąpienia do realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych RP, w tym budowy nowych okrętów dla Marynarki Wojennej RP – powiedział prezes Dariusz Rudziński, prezes Polskiego Rejestru Statków S.A. – W ramach współpracy ze strukturami NATO działamy w Stowarzyszeniu Towarzystw Klasyfikacyjnych krajów NATO-NSCA (Naval Ship Classification Association) oraz w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bezpieczeństwa Okrętów Wojennych-INSA (International Naval Safety Association), których celem jest współpraca towarzystw klasyfikacyjnych krajów NATO ze strukturami Sojuszu w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji okrętów wojennych, a także rozwój nowych obszarów techniki morskiej – dodał.

Aktualny potencjał części stoczniowej PGZ skupionej wokół Grupy MARS Shipyards & Offshore to 600 mln zł rocznych przychodów, 1900 wysokiej klasy specjalistów oraz setki realizowanych kontraktów. PGZ finalizuje też rozmowy o przejęciu Stoczni Marynarki Wojennej S.A. i budowie na jej bazie silnego podmiotu, który będzie w stanie sprostać przyszłym oczekiwaniom MW RP. Zwiększa to znacznie możliwości PGZ w zakresie dalszego rozwoju i realizacji nowych kontraktów dla Marynarki Wojennej RP.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.