• <
Proteh GlassDeep_top

Modernizacja i nowe kontrakty w PGZ Stocznia Wojenna

pc

09.02.2018 15:27 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Modernizacja i nowe kontrakty w PGZ Stocznia Wojenna
Modernizacja i nowe kontrakty w PGZ Stocznia Wojenna - GospodarkaMorska.pl

PGZ Stocznia Wojenna od początku roku intensyfikuje działania dotyczące pozyskania zamówień w obszarze nowych budów jak i remontów jednostek pływających zarówno w kraju jak i za granicą.

Przystąpiliśmy do negocjacji nowych kontraktów i spodziewamy się znacznego ilościowego wzrostu prac począwszy od drugiego kwartału br. Jeszcze bardziej optymistycznie zapowiada się drugie półrocze jak również kolejne lata – mówi Konrad Konefał, prezes zarządu PGZ SW.

Stocznia realizuje aktualnie dwa duże kontrakty dla Marynarki Wojennej RP: RATOWNIK – budowa okrętu ratowniczego oraz KORMORAN II – budowa dwóch niszczycieli min w zakresie łączności, nawigacji i uzbrojenia. Wspólnie z Stocznią Remontową Nauta planowane jest pozyskanie i przeprowadzenie w tym roku kilku znaczących remontów i modernizacji okrętów polskiej Marynarki Wojennej, jak również realizacja budowy okrętu wojennego dla Marynarki Wojennej Szwecji.

W Stoczni rozpoczęły się także działania modernizacyjne w wielu obszarach przedsiębiorstwa. Planowana jest kompaktyzacja terenów, modernizacja infrastruktury, a przede wszystkim uruchomienie inwestycji, które w okresie upadłości nie mogły być zrealizowane. Do najważniejszych będzie należała modernizacja przesuwnicy oraz podnośnika. Rozpoczęto już proces tworzenia centralnej narzędziowni, oraz integracji biura projektowo – technologicznego. Stocznia jest w trakcie zakupu nowych półautomatów spawalniczych. Wdrażany jest także kompleksowy program podnoszenia standardów bezpieczeństwa pracy w tym system powiadamiania o wypadku, oznakowania Stoczni oraz wymiany środków ochrony osobistej. Ważnym punktem na mapie najpilniejszych działań jest poprawa warunków socjalnych, głównie w części produkcyjnej. Zidentyfikowano miejsca, które wymagają natychmiastowych remontów, głównie szatnie i pomieszczenia sanitarne.

Działania te są jeszcze w początkowej fazie, ale ich efekty już niebawem będą widoczne – mówi prezes Konefał.

Zmiany dotyczą także struktury zatrudnienia i wynagrodzeń. Podjęto prace zmierzające do podniesienia udziału pracowników fizycznych w ogóle zatrudnionych oraz do zmiany dystrybucji funduszu płac, tak by więcej środków było kierowanych do pracowników z obszarów produkcji, handlu i realizacji projektów oraz konstruktorów i projektantów. W wyniku tych działań należy spodziewać się wzrostu płac i zatrudnienia na kluczowych dla Spółki stanowiskach, jak również sukcesywnego ustawania stosunku pracy w pozostałych obszarach – głównie za porozumieniem stron i z powodu nabycia praw emerytalnych.

Zdaniem kierownictwa Stoczni powyższe działania są konieczne do uzyskania zdolności konkurowania na rynku zarówno polskim, jak i międzynarodowym oraz sprawności w zabezpieczaniu potrzeb Marynarki Wojennej RP.

Oczekują od nas tego Siły Zbrojne RP, ale przede wszystkim nasi pracownicy, ponieważ gwarancję pracy i rozwoju może zapewnić tylko takie przedsiębiorstwo, które poradzi sobie w konkurencyjnych warunkach – podsumowuje Konrad Konefał.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.