oprac. MN
Okręt dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki oraz niszczyciel min ORP Kormoran wyszły w morze. Na jednym z morskich poligonów w pobliżu Portu Wojennego Gdynia przeprowadzono próby współpracy obu okrętów. Najważniejszym punktem tego współdziałania było podanie paliwa z okrętu dowodzenia na przechodzący próby morskie niszczyciel min. Oba okręty były w ruchu.
Obecne ćwiczenia to dopiero początek testów Kormorana. Od kwietnia przyszłego roku okręt ma przechodzić państwowe badania kwalifikacyjne. Jeśli ich wynik będzie pozytywny, niszczyciel min typu Kormoran II wejdzie do służby. Od nich będzie też zależała decyzja MON, czy zamawiać dwie kolejne takie jednostki.
Docelowo ORP Kormoran ma trafić do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Do jego głównych zadań należeć będą: zwalczanie i poszukiwanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty