Marynarka Wojenna RP otrzymała ORP Albatros, drugi nowoczesny niszczyciel min typu Kormoran II. Okręty służą m. in. do zwalczania min morskich i prowadzenia rozpoznania torów wodnych - poinformował w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Jak poinformował minister obrony na Twitterze, "dziś Marynarka Wojenna RP otrzymała ORP Albatros, drugi nowoczesny niszczyciel min typu Kormoran II". "Umowa na dostawę kolejnych 3 jednostek została podpisana w czerwcu tego roku. Okręty Kormoran II służą m.in. do zwalczania min morskich i prowadzenia rozpoznania torów wodnych" - dodał.
Stronami umowy są Skarb Państwa (Agencja Uzbrojenia) oraz Konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding wraz z PGZ Stocznia Wojenna oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej.
Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).
Dziś Marynarka Wojenna RP otrzymała ORP „Albatros”, drugi nowoczesny niszczyciel min typu KORMORAN II. Umowa na dostawę kolejnych 3 jednostek została podpisana w czerwcu tego roku. Okręty KORMORAN II służą m. in. do zwalczania min morskich i prowadzenia rozpoznania torów wodnych. pic.twitter.com/qq4HlmnkK9
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) August 12, 2022
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty