• <

Niszczyciel Albatros już w Porcie Wojennym w Gdyni [ZDJĘCIA]

gm

18.08.2022 11:00 Źródło: 8. FOW
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Niszczyciel Albatros już w Porcie Wojennym w Gdyni [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Niszczyciel Albatros już w Porcie Wojennym w Gdyni [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. 8. FOW/Wojsko Polskie

W środę 17 sierpnia, do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Albatros – drugi z sześciu tego typu okrętów, które wejdą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jednostka została już przekazana Marynarce Wojennej, a oficjalne rozpoczęcie służby nastąpi po uroczystości pierwszego podniesienia bandery.

Albatros to drugi z zaplanowanych sześciu nowoczesnych niszczycieli min budowanych dla Marynarki Wojennej RP przez Konsorcjum, w którego skład wchodzą: lider – Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. oraz członkowie – Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. i PGZ Stocznia Wojenna. Od 28 listopada 2017 roku pierwszy z serii, ORP Kormoran, pełni służbę w składzie 13. Dywizjonu Trałowców.

Miesiąc po podniesieniu bandery na ORP Kormoran, 27 grudnia 2017 roku podpisano kontrakt na budowę 2 kolejnych niszczycieli min, tj. Albatrosa i Mewę. Oddanie tego drugiego Agencja Uzbrojenia zapowiedziała do końca roku. W czerwcu tego roku w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej, w świnoujskim Porcie Wojennym, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na budowę 3 kolejnych niszczycieli min, które zasilą 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Tak więc, siły obrony przeciwminowej zostaną gruntownie zmodernizowane i łącznie 6 okrętów projektu 258 typu KORMORAN II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Przekazanie okrętu poprzedzały kilkumiesięczne próby zdawczo-odbiorcze, w trakcie których sprawdzono platformę morską oraz urządzenia i systemy zwalczania zagrożeń minowych. Pomyślne zakończenie prób zdawczo-odbiorczych potwierdziło zdolność  okrętu do realizacji jego głównych zadań, do których należy: poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.