• <
gryfia_70lat

Saab wyposaży jednostkę polskiej marynarki w okręt podwodny (FOTO)

21.08.2015 10:08 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Saab wyposaży jednostkę polskiej marynarki w okręt podwodny (FOTO)

Partnerzy portalu

Saab wyposaży jednostkę polskiej marynarki w okręt podwodny (FOTO) - GospodarkaMorska.pl

Lokalizacja położenia min morskich stanowi duże wyzwanie i może być niebezpieczna zarówno dla samych jednostek, jak i ich załóg. Do wykonywania tego typu zadań Polska wybrała spółkę Saab z jej Double Eagle, bezzałogowym pojazdem wykrywającym miny. Ten podwodny system będzie operował z pokładu najnowszego niszczyciela min MW Kormoran II, który zostanie zwodowany 4 września.

W przeszłości wyszukiwanie min odbywało się przy użyciu specjalistycznego okrętu wyposażonego w sonar zamontowany na kadłubie lub holowany za okrętem w specjalnej obudowie. Opracowany na podstawie najnowocześniejszych technologii  Double Eagle został zaprojektowany tak, aby poruszać się kilkaset metrów przed statkiem, minimalizując tym samym zagrożenie dla załogi. Rozpoznanie podwodnych zagrożeń następuje przy pomocy czujnika znajdującego się na pokładzie pojazdu. Bezzałogowy system Double Eagle jest szybko uruchamiany  i z łatwością można go odzyskać z wody. Co wymagane przy wykrywaniu min, jest wyposażony w zestaw niskoszumowych silników bezszczotkowych, dzięki czemu wykonuje swoje misje przy minimalnym poziomie hałasu.

Double Eagle jest aktywowany na pokładzie okrętu. Akwen operacyjny pojazdu może być wstępnie zdefiniowany przez operatora. Oznacza to, że Double Eagle porusza się mijając szereg punktów orientacyjnych, aby w końcu dotrzeć do celu. W tym samym czasie można nim sterować manualnie, aby zapobiec  przypadkowemu ominięciu interesującego załogę okrętu obiektu. System jest połączony z macierzystą jednostką za pomocą specjalnego przewodu z mechanizmem, który zapobiega jego splątaniu.

Double Eagle, który jest wykorzystywany przez szereg marynarek wojennych państw prowadzące działania na Morzu Bałtyckim, doskonale radzi sobie z trudnymi warunkami panującymi w Bałtyku – zmiennym zasoleniem i sezonowymi wahaniami temperatury. Saab oferuje ten pojazd na kolejne niszczyciele min, których pozyskanie jest w planach Marynarki Wojennej RP.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.