• <

Marynarska odprawa DGRSZ

Marynarska odprawa DGRSZ - GospodarkaMorska.pl
30.09.2016 Źródło: własne

Udział w międzynarodowym ćwiczeniu Anakonda-16, zabezpieczenie Szczytu NATO w Warszawie oraz zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży to najważniejsze zadania jakie w ostatnich miesiącach realizowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ) oraz jednostki bezpośrednio podległe. 28 i 29 września br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się półroczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa dowództwa.

Podczas narady na Pomorzu dokonano podsumowania działalności w siłach zbrojnych w okresie ostatnich kilku miesięcy. Dowódca Generalny RSZ gen. broni dr Mirosław Różański wysłuchał meldunków dowódców jednostek oraz inspektorów DGRSZ.  -Ostatnie miesiące pokazały, że połączoność w działalności pomiędzy rodzajami sił zbrojnych jest wartością dodaną nie tylko podczas ćwiczeń. Zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży, Święta Wojska Polskiego, Szczytu NATO pokazało jakie pozytywne efekty przynosi synergia.- podsumował generał Różański.

Ponadto za najważniejsze zadania w minionym okresie Dowódca Generalny RSZ uznał szkolenie ukraińskich żołnierzy przez instruktorów z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w ramach natowskiej JMTG-U, misję szkoleniową NATO Assurance Measures w krajach bałtyckich realizowaną przez kompanię piechoty zmotoryzowanej z 7. Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, udział Marynarki Wojennej RP (MWRP) w Stałym Zespole Okrętów NATO na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Szczególną uwagę zwrócił na zakończenie prac koncepcyjnych DGRSZ do ćwiczenia Dragon-17, najważniejszego międzynarodowego przedsięwzięcia szkoleniowego w  Siłach  Zbrojnych RP w 2017 roku.

Generał Różański omówił również te zadania, z których należy jak najszybciej wyciągnąć wnioski i wdrożyć je do służby. Szczególnie odniósł się do naruszeń dyscypliny związanych ze spożywaniem alkoholu.

Mówiąc o priorytetach na najbliższe miesiące wskazał na certyfikację międzynarodowej brygady LITPOLUKRBRIG podczas ćwiczenia Common Challenge 17, kontynuację misji JMTG-U, uczestnictwo w Strategicznym Przeglądzie Obronnym, przyjęcie na wyposażenie jednostek okrętu niszczyciela min Kormoran II oraz systemu szkolenia zaawansowanego AJT wraz z samolotem M-346, przygotowanie Grupy Bojowej Unii Europejskiej 2019, udział w formowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej i przygotowanie w 2017 roku ćwiczenia Dragon-17.

Jednym z elementów odprawy DGRSZ był udział uczestników w ćwiczeniu epizodycznym MWRP z wykonywaniem zadań ogniowych. Ich celem było przedstawienie ogólnych zasad wykonywania zadań szkoleniowych oraz zapoznanie z praktycznym użyciem uzbrojenia podczas wykonywania wybranych elementów szkoleniowych na morzu. -Podczas planowania ćwiczeń i szkolenia uważam za stosowne poznanie specyfiki działania kolegów ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Pozwoli to zrozumieć i lepiej wykorzystać ich potencjał podczas działań połączonych.- podkreślił generał Różański.

Swoimi wnioskami i spostrzeżeniami z udziału w misji szkoleniowej Assurance Measures na Litwie, Łotwie i w Estonii podzielił się dowódca kompani z 17WBZ kpt. Krzysztof Ilnicki. Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego WIM gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak opowiedział o procedowanych zmianach dotyczących udzielania pomocy żołnierzom oraz oferty leczniczej szpitalnych placówek zdrowia.


Tekst: ppłk Szczepan Głuszczak

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.