• <

Wynik wyszukiwania - "JEF" - Wiadomości

Chiny na energetycznym kursie. Skorzystają porty i morski transport

Obecnie Chiny zamieszkuje 18% światowej populacji, zużywa 26% światowej energii pierwotnej, emituje 33% światowego CO2 związanego z energią i jest zdecydowanie wiodącym krajem w instalacji odnawialnych źródeł energii. Transformacja energetyczna w Chinach ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Chin i powodzenia globalnej transformacji energetycznej – podkreślają eksperci DNV, autorzy raportu „Energy Transition Outlook China 2024”.
16.05.2024

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

Baltic Hub: baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych będzie pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.
08.05.2024

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Most runął jak domek z kart po tym, jak uderzył w niego statek. Wielka tragedia w Baltimore (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Nad ranem we wtorek doszło do tragicznego w skutkach wypadku w Baltimore w amerykańskim stanie Maryland. Na opublikowanych w internecie nagraniach widać, że statek handlowy uderzył podpory mostu Key Bridge, w wyniku czego ten niemal w całości runął do wody. Trwa szacowanie szkód, a liczba ofiar rośnie.
26.03.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

Nowa prezes NFOŚiGW nominowana na stanowisko

Dorota Zawadzka-Stępniak zwyciężyła w procesie rekrutacyjnym organizowanym przez Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej. Rekomendacja trafiła do minister klimatu i środowiska.
15.03.2024

Walczący przeciwko Izraelowi Huti napędzili biznes izraelskim liniom

Zaskakujący zwrot akcji: Huti atakują statki ze względu na ich powiązania z Izreaelem, jednostki są przekierowywane z Morza Czerwonego, a same izraelskie linie Zim... zyskują.
29.01.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Ukraina zaprzecza jakoby planowała wysłać swoje nowe okręty na Morze Czarne

Dowódca Sił Morskich Ukrainy wiceadm. Ołeksij Nejiżpapa wypowiedział się w sprawie niedawnej informacji odnośnie uniemożliwienia przemieszczenia niszczycieli min pod niebiesko-żółtą banderą na Morze Czarne. Jego zdaniem związane z tym zamieszanie jest wynikiem nieporozumienia, a jego państwo nie planuje wysyłać pozyskanych od Wielkiej Brytanii jednostek na tamten akwen.
11.01.2024

Wielka Brytania wysyła fregatę do Zatoki Perskiej celem ochrony międzynarodowej żeglugi

Wchodząca w skład Royal Navy fregata typu 23 HMS Richmond dołącza do HMS Diamond i HMS Lancaster w ramach misji ochrony transportu morskiego przez newralgiczny szlak, zagrożony atakami rakietowymi oraz pirackimi.
10.01.2024

Turcja nie będzie przepuszczać ukraińskich okrętów przez Cieśninę Bosforską na Morze Czarne

Władze Turcji przekazały w komunikacie prasowym, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie przepuści przez swoje wody terytorialne okrętów, które Siły Morskie Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України) otrzymały na podstawie umowy zakupowej od Wielkiej Brytanii.
02.01.2024

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Wspólne ćwiczenia sił fińskich, estońskich i brytyjskich na Zatoce Fińskiej po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector

Marynarki wojenne Finlandii, Estonii oraz Wielkiej Brytanii, a także fińska Straż Przybrzeżna rozpoczęły w poniedziałek wspólne patrole na Zatoce Fińskiej w celu ochrony strategicznej infrastruktury podwodnej – poinformowały fińskie siły zbrojne.
04.12.2023

Pocisk okrętowy służył jako ozdoba ogrodowa. I to przez 100 lat

Małżeństwo z Pembrokshire latami trzymało XIX-wieczny trzydziestokilogramowy pocisk z działa okrętowego jako ogrodową ozdobę. Państwo Edwards byli zaszokowani, kiedy okazało się, że trzeba ewakuować ulicę, bo saperzy muszą zdetonować ozdobę ogrodową.
04.12.2023

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł szwedzki okręt HSwMS Belos

Z wizytą roboczą w Polsce pojawił się, 1 grudnia, okręt ratowniczy Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji (Svenska Marinen), przeznaczony do wspierania działań okrętów podwodnych. Wizyta zbiega się z rozpoczęciem tego samego dnia misji Połączonych Sił Ekspedycyjnych (Joint Expeditionary Force, JEF) w zakresie ochrony podwodnej infrastruktury krytycznej.
01.12.2023

Royal Navy na czele międzynarodowego zespołu okrętów chroniącego podwodne kable na Bałtyku

20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF), wyjątkowego, międzynarodowego zgrupowania sił morskich, będzie strzec bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Morza Bałtyckiego. Na jego czele stoi Wielka Brytania, która wysłała znaczne zgrupowanie na zagrożony obszar.
30.11.2023

20 okrętów do ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Jest to jasny sygnał dla Rosji

Minister Obrony Szwecji Pal Johnson przekazał, że infrastrukturę morską na Morzu Bałtyckim będzie patrolowało 20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF). Ma to być nie tylko forma bezpieczeństwa, ale także demonstracja siły, wskazująca Rosji, że kraje Europy są gotowe do obrony interesów na Morzu Bałtyckim.
28.11.2023

Zainstalowano pierwszą turbinę morskiej farmy wiatrowej South Fork, która zasili Nowy Jork

Pierwszy z 12 generatorów turbin wiatrowych Siemens Gamesa dla morskiej farmy wiatrowej South Fork został 20 listopada br. postawiony na miejscu przeznaczenia przez zespół budowniczych na miejscu realizacji projektu, 55 mil od Montauk w stanie Nowy Jork.
21.11.2023

Ekspert: Gazociągi i kable zawsze będą narażone na zagrożenia, konieczna poprawa świadomości sytuacyjnej na Bałtyku

Najważniejszą rzeczą jest obecnie podjęcie kroków służących poprawie świadomości sytuacyjnej na morzu - potrzeba więcej czujników i okrętów marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej; musimy jednak pamiętać, że podmorskie kable i rurociągi zawsze będą w pewnym stopniu podatne na zagrożenia – ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS), komentując uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię z Finlandią i Szwecją.
07.11.2023

Ukraińskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu pk. "Joint Warrior" na Morzu Północnym

Pod holenderskim dowództwem znajdują się dwa okręty przeciwminowe, należące do Sił Morskich Ukrainy. Biorą udział w trwających dwa tygodnie ćwiczeniach, mając możliwość współdziałania z państwami NATO oraz partnerskimi.
02.11.2023

Rosyjski okręt podwodny aktywny na Bałtyku. Śledzą go okręty NATO

Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (Allied Maritime Command, MARCOM) koordynuje działania międzynarodowych zespołów okrętów NATO i państw partnerskich w zakresie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Wśród wykonywanych zadań było śledzenie rosyjskiego okrętu podwodnego (kod NATO: Kilo) Krasnodar, który przybył z Morza Śródziemnego.
31.10.2023

Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

ORP Gen. Kazimierz Pułaski wyruszył dziś z Portu Wojennego Gdynia i udał się na Morze Północne, by wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. "Joint Warrior", organizowanym przez morskie siły zbrojne Wielkiej Brytanii.
16.10.2023

Brytyjski lotniskowiec z wizytą w szwedzkim Göteborgu

Do szwedzkiego portu wszedł HMS Queen Elizabeth, jeden z największych okrętów w wyposażeniu Royal Navy. Odbywa się to w ramach współpracy obronnej JEF (Joint Expeditionary Force), w którą jest zaangażowanych szereg państw w zakresie bezpieczeństwa Morza Północnego i dróg prowadzących na Bałtyk.
14.10.2023

Dziesięć krajów północnej Europy chce zwiększyć ochronę infrastruktury na Morzu Bałtyckim

Dziesięć krajów północnej Europy, tworzących Połączone Siły Ekspedycyjne (JEF) pod dowództwem Wielkiej Brytanii, chce zwiększyć ochronę infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim - wynika z deklaracji szefów państw, którzy w piątek spotkali się w Visby na Gotlandii.
13.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

USA, Rosja i Chiny rozbudowują swoje poligony jądrowe

Największe mocarstwa jądrowe na świecie, Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, od kilku lat konsekwentnie rozbudowują swoje poligony do testów atomowych; nie można wykluczyć powrotu tych państw do przeprowadzania prób z użyciem broni nuklearnej - poinformowała w piątek amerykańska stacja CNN.
22.09.2023

Flagowy okręt Royal Navy wyrusza celem objęcia przewodnictwa w międzynarodowym zespole morskim

HMS Queen Elizabeth wyruszył z Portsmouth, aby skierować się na północ i poprowadzić rozmieszczenie Lotniskowcowej Grupie Uderzeniowej (Carrier Strike Group) wraz ze okrętami z krajów partnerskich.
09.09.2023

USS Roosevelt znowu w gdyńskim porcie

Do Portu Gdynia drugi raz w tym miesiącu wszedł amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Roosevelt (DDG 80). Krótki postój, jaki miał miejsce 12 sierpnia br., służył zatankowaniu oraz uzupełnieniu zapasów na okręcie, po czym ten znowu wyszedł w morze, wykonywać zadania w ramach NATO.
13.08.2023

Atak wydry rzecznej na pływające kobiety w USA. Trzy zostały ranne

W stanie Montana wydra zaatakowała trzy kobiety pływające na dętkach na rzece Jefferson, dopływie Missouri. Jedna z nich doznała tak bardzo poważnych obrażeń, że musiała zostać przetransportowana helikopterem do szpitala.
04.08.2023

To prawdopodobnie światowy rekord. Temperatura wody na Florydzie przekroczyła 37,8 st. Celsjusza

Temperatura morza wokół Florydy przez dwa dni z rzędu przekraczała 37,8 st. Celsjusza, co meteorolodzy uznają za potencjalny światowy rekord - poinformowała w środę agencja Associated Press.
28.07.2023

Siemens Energy traci 8 mld dolarów po awariach turbin wiatrowych

Wyprzedaż akcji Siemens Energy pogłębia się, powodując utratę wartości rynkowej do 8 miliardów dolarów – alarmuje Reuters. Ceny akcji Siemens Energy spadły rekordowo po rosnących problemach w Siemens Gamesa Renewable Energy. Ceny akcji spadły aż o 36% po tym, jak firma zgłosiła „znaczący wzrost wskaźników awaryjności elementów turbin wiatrowych” – ustalił Ryan Duff z „Energy Voice”.
03.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Nowy superjacht Jeffa Bezosa na szmaragdowych wodach Sardynii

Niedawno zwodowany luksusowy jacht Jeffa Bezosa pływa w rejonie Szmaragdowego Wybrzeża na Sardynii - podały w piątek lokalne media.
23.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Rozpoczęto budowę statku serwisowego Eco Edison

W USA rozpoczęto budowę pierwszego w Stanach Zjednoczonych statku serwisowego (SOV) dla farm wiatrowych, spełniającego wymogi Jones Act. Jednostka będzie wspierała realizację projektów morskich deweloperów Ørsted i Eversource.
15.04.2023

Brytyjscy komandosi przez 10 lat będą mieli bazę na północy Norwegii

Wielka Brytania poinformowała w środę o otwarciu bazy dla swoich komandosów na dalekiej północy Norwegii, co ma wzmocnić możliwości NATO w Arktyce w związku ze zwiększonym zagrożeniem po inwazji Rosji na Ukrainę.
09.03.2023

FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo!

W ostatni piątek lutego w Sopocie odbyła się ekspercka konferencja Ukierunkowany połów danych, podczas której podsumowano wyniki projektu Platforma transferu wiedzy FindFISH.
07.03.2023

Szczecińska Partner Stocznia zbudowała kadłub dla Holendrów

Partner Stocznia ze Szczecina przekazała kontrahentowi częściowo wyposażony kadłub jednostki do transportu ładunków ciężkich i wielkogabarytowych.
03.03.2023

Orlen zamówił kolejne dostawy LNG z USA

PKN Orlen i Sempra Infrastructure zawarły 20-letni kontrakt na dostawy 1 miliona ton metrycznych skroplonego gazu ziemnego rocznie. LNG ma być dostarczone przez terminal w Świnoujściu, Kłajpedzie lub planowany FSRU w Gdańsku.
25.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
23.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Wielka Brytania wysłała fregatę na Morze Północne. Jest zagrożenie gazociągów

Brytyjska marynarka wojenna w poniedziałek wieczorem wysłała fregatę na Morze Północne w związku z potencjalnym ryzykiem celowego uszkodzenia gazociągów - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
04.10.2022

AFP: wydostający się z gazociągów Nord Stream metan wywoła natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza

Wyciek metanu z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2 z pewnością wywoła "silny i natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza", stwierdził Piers Forster, dyrektor Międzynarodowego Centrum Klimatu Priestley na Uniwersytecie w Leeds, cytowany przez AFP.
29.09.2022

Statek nazwany imieniem matki Bezosa idzie na złom

Statek-lądowisko dla rakiety kosmicznej nazwany imieniem matki Jeffa Bezosa został przekazany do rozbiórki.
17.08.2022

Orlen opublikował raport za 2021 rok

Grupa Orlen opublikowała Raport Zintegrowany za rok 2021. Dokument został opracowany przez Bureau Veritas Polska. W raporcie podsumowana jest m.in. działalność i dane finansowe grupy za poprzedni rok.
08.08.2022

Rosjanie na Krymie odwołali obchody. Boją się ukraińskiego wojska

Rosjanie na anektowanym Krymie boją się ukraińskich sił zbrojnych, dlatego odwołali obchody Dnia Marynarki Wojennej Rosji i oskarżyli Ukrainę o rzekomy atak dronem w Sewastopolu - pisze w niedzielę Marynarka Wojenna Ukrainy.
31.07.2022

Jacht Jeffa Bezosa nie spowoduje demontażu zabytkowego mostu

Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że firma Oceanco, która buduje superluksusowy jacht dla multimiliardera Jeffa Bezosa, będzie domagać się demontażu historycznego mostu w Rotterdamie na potrzeby transportu jednostki. W ostatnim czasie firma miała poinformować, że zrezygnuje z pomysłu.
12.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Magazyny energii zwiększają zyski farm PV

Udział energii z paneli fotowoltaicznym w krajowym miksie energetycznym w ostatnich dniach bił rekordy. Główna w tym rola mikroinstalacji, jednak bez farm fotowoltaicznych te rekordy nie byłyby możliwe. Zgodnie z prawami rynku duży popyt zmniejsza cenę, ta zasada nie omija również rynku energii elektrycznej. Jak w takiej sytuacji powinni reagować operatorzy farm, aby zwiększyć swoje zyski?
07.07.2022

"Polska morska energetyka wiatrowa a rozwiązywanie ewentualnych sporów" – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Panie mecenasie, biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia wygląda na to, że polski offshore wind przyspiesza. Jak według pana to wygląda legislacyjnie?
07.06.2022

Networked Energy Services ze wsparciem Polskiej Strefy Inwestycji. Co powstanie w Gdańsku?

Spółka Networked Energy Services (NES) otrzymała wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji na utworzenie nowego zakładu – "Centrum Logistyczno-Konfiguracyjnego". Decyzję o przyznaniu ulgi podatkowej wydał Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
02.06.2022

Babcock nagrodzony 10-letnim kontraktem na obsługę dokowania lotniskowców typu HMS Queen Elizabeth

Babcock International, międzynarodowa firma z branży obronnej i bezpieczeństwa, została nagrodzona 10-letnim kontraktem na obsługę suchego doku dla lotniskowców typu Queen Elizabeth (QEC) Królewskiej Marynarki Wojennej.
18.05.2022

USA. Jedenaście ofiar śmiertelnych katastrofy statku z haitańskimi migrantami

Co najmniej 11 osób utonęło, gdy statek przewożący haitańskich migrantów wywrócił się w pobliżu Portoryko - poinformowała w czwartek Straż Przybrzeżna USA.
13.05.2022

Rola magazynowania energii w rozwoju elektromobilności

Transformacja energetyczna to proces, który systemowo dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, firm i osób fizycznych. Jednym z jej elementów jest rozwój elektromobilności, który w ostatnim czasie zdecydowanie przyspieszył na świecie, ale także w Polsce. Po polskich drogach jeździ już ponad 40 tys. samochodów z napędem elektrycznym. Jednak jak poradzą sobie sieci przesyłowe przy milionie samochodów i jak ważną rolę będą pełnić magazyny energii?
10.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Czarter na czas – przekazanie statku czarterującemu („delivery”) [Część 2]

W naszym opracowaniu Czarter na czas – przekazanie statku czarterującemu („delivery”). Część 1 rozpoczęliśmy analizę prawną, niezwykle istotnego, początkowego etapu realizacji umowy czarteru na czas (time charterparty) – przekazanie statku („delivery”) przez armatora do czarterującego. Rozważaliśmy, w szczególności, charakter prawny samego obowiązku przekazania i skutki naruszenia tego obowiązku przez armatora. W tym kontekście wyodrębniliśmy niezawinione opóźnienie od zawinionej zwłoki w przekazaniu statku.
05.03.2022

Ceny ropy windują do góry i zaliczą najsilniejszy tygodniowy wzrost od niemal 2 lat

Ropa na rynkach paliw drożeje, a notowania tego surowca zaliczą w tym tygodniu najmocniejszą zwyżkę od niemal 2 lat. Inwazja Rosji na Ukrainę mocno wstrząsnęła globalnymi rynkami i spowodowała wzrost obaw o możliwe załamanie podaży, a ceny surowca wzrosły do najwyższego poziomu od 2008 r. - informują maklerzy.
04.03.2022

Ćwiczenia wojskowe korpusu 10 państw Europy Płn. na Bałtyku

Dowodzona przez Wielką Brytanię wspólna grupa ekspedycyjna JEF, w skład której wchodzi 10 państw północnoeuropejskich, przeprowadzi serię zintegrowanych działań wojskowych, w tym na Morzu Bałtyckim - poinformował we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace.
22.02.2022

Kultowy most w Rotterdamie może zostać rozebrany, by umożliwić przepłynięcie jachtu Bezosa

Aby umożliwić przepłynięcie superjachtu za prawie pół miliarda dolarów założyciela firmy Amazon Jeffa Bezosa, konieczny będzie czasowy demontaż mostu Koningshaven, lepiej znanego jako De Hef, w Rotterdamie.
04.02.2022

Amerykański sprzęt wojskowy w Porcie Gdynia

Ponad 200 elementów uzbrojenia m.in. wozów opancerzonych i wojskowych ciężarówek dla amerykańskiego 1. Batalionu 185. Pułku Piechoty przeładowano w gdyńskim porcie. Do USA przetransportowano zaś ekwipunek 3.Batalionu 161. Pułku Piechoty. Port w Gdyni będzie służył do rozładunku amerykańskiej armii do 14 lutego.
04.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

W USA wahania cen na rynku paliw, zapasy ropy maleją

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku waha się podczas czwartkowej sesji, inwestorzy oceniają mocniejszy od oczekiwań spadek amerykańskich zapasów ropy, co jest dowodem, że zapotrzebowanie na paliwa jest mocne pomimo fali koronawirusa - Omikronu - informują maklerzy.
30.12.2021

Morska energetyka w Europie – to potencjał 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku

Europa może skorzystać z możliwości ekonomicznych o wartości 140 mld euro i stworzyć 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku, jeśli obejmie przywództwo na globalnym rynku morskiej energetyki.
25.12.2021

Amazon zaśmieca morza i oceany. W 2020 roku do wód trafiło 29 proc. więcej odpadów

Oceana, międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych opublikowała raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku Amazon wyprodukował ok. 599 mln funtów odpadów plastikowych (ok. 271,7 mln ton).
21.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Intensywne prace w stoczni "Gryfia". Remontują cztery statki jednocześnie

W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A., trwa remont jednostki Apatyth należącej do szczecińskiego armatora firmy Unibaltic. Chemikaliowiec Apatyth to jedna z jedenastu jednostek tego armatora, którego współpraca ze stocznią trwa od wielu lat.
22.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Duńczycy oczekują dodatkowego gigawata morskiej energii wiatrowej z Bornholm Energy Island

Duńskie Ministerstwo Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej zwróciło się do Energinet o rozszerzenie obecnych obszarów studium wykonalności w lokalizacji Bornholm Energy Island na Morzu Bałtyckim, co pozwoliłoby na zainstalowanie 1 GW więcej mocy, a także stałoby się nowym miejscem, w którym Projekt Hesselø mógłby zostać zbudowany.
19.10.2021

Nic na siłę w mediacji dla branży morskiej

Budowanie świadomości prawno-mediacyjnej to zadanie dla środowiska prawniczego, mediatorów, całego środowiska propagującego idee mediacji oraz podmiotów, które już skorzystały z mediacji, która przyniosła dla nich wymierne korzyści. Zasadniczym celem jest, aby przeważającą część sporów rozwiązywać dużo szybciej i taniej w przestrzeni mediacyjnej, a nie w sądzie powszechnym.
08.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Masowce odnotowują największy dzienny zysk w ciągu dekady

W już i tak znakomitym roku dla żeglugi armatorzy masowców właśnie odnotowali największy dzienny zysk od dekady.
16.09.2021

Czarter – "safe port". Część III

W części pierwszej Czarter - "safe port" Część I oraz w części drugiej Czarter – „safe port”. Część II podjęliśmy próbę wyjaśnienia jednego z najważniejszych elementów każdej umowy frachtowej (czarteru na podróż, czarteru na czas) – pojęcia „bezpiecznego portu”.
13.08.2021

Amerykańscy deweloperzy offshore wind przyśpieszają. Farma MarWind zostanie rozbudowana

Firma US Wind, amerykański deweloper morskich farm wiatrowych, ogłosiła plan rozszerzenia budowy famy MarWin o 82 turbiny, która pierwotnie miały składać się z 22 jednostek. Projekt Momentum Wind zakłada budowę elektrowni wiatrowej o łącznej mocy do 1200 MW. W planie jest także budowa zakładu produkcji monopali w stanie Maryland.
09.08.2021

Ceny ropy w USA rosną po największej wyprzedaży od września

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę, natomiast w poniedziałek jej cena zanotowała największy spadek od września 2020 r. Analitycy oczekują jednak, że niska podaż surowca może doprowadzić do wzrostu cen. Niewielki wzrost zaliczyła też cena miedzi.
20.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Ropa w USA staniała najmocniej od 4 tygodni i jej cena nadal spada

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkowały w czwartek najmocniej od 4 tygodni, a podczas piątkowego handlu surowiec nadal traci na wartości - informują maklerzy.
18.06.2021

Statki 5R dla polskich portów, offshore, żeglugi śródlądowej i na eksport

Już niedługo małe jednostki bezzałogowe będą wykorzystywana we Francji na wybranych akwenach portowych i morskich, a może nawet śródlądowych. Takie rozwiązania można również wdrożyć w Polsce.
23.05.2021

Ogień na morskim poligonie [foto]

W piątek, 16 kwietnia, zakończyły się ćwiczenia na morzu. Okręty we współdziałaniu z Siłami Powietrznymi, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizowały szkolenie z zakresu osłony szlaków żeglugowych, zabezpieczenia transportu, a także uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu. W ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
16.04.2021

Duńczycy wchodzą na rynek morskiej energetyki wiatrowej w USA

Wschodzący rynek morskiej energetyki wiatrowej w USA, potrzebuje wsparcia, i z takim przychodzą dwaj giganci. Amerykańska firma Crowley i duńska firma żeglugowa ESVAGT łączą siły, aby zbudować i obsługiwać specjalnie jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych zgodne z Jones Act.
19.03.2021

Oceany zaczną emitować obecny w ich wodach freon

Gdy w atmosferze znajdowało się więcej freonu - gazu szkodzącego warstwie ozonowej, dużą jego część pochłaniały wody oceanów. Teraz, gdy jego ilość w atmosferze spada, morza zaczną go emitować do atmosfery. To może zafałszować pomiary produkcji freonu na Ziemi - sugerują naukowcy na łamach PNAS.
18.03.2021

Zmarł australijski nastolatek poparzony przez meduzę osę morską

17-letni chłopiec został poparzony przez meduzę, 22 lutego, podczas kąpieli w pobliżu miasta Bamaga w Cape York. Wody na północnym krańcu Australii charakteryzują się występowaniem jednych z najbardziej niebezpiecznych meduz na świecie. Ciało osy morskiej bo o niej mowa ma kształt przypominający pudełko, stąd angielska nazwa box jellyfish.
06.03.2021

Belgijski terminal zamawia flotę zautomatyzowanych dźwigów

Terminal DP World Antwerp Gateway zamówił flotę 34 zautomatyzowane żurawie (ARMG) dla swojego terminalu kontenerowego w belgijskiej Antwerpii.
20.01.2021

W USA najdłuższe pasmo wzrostów cen ropy od 2 lat

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zalicza najdłuższe od niemal 2 lat pasmo wzrostów cen - to jeszcze nie koniec, bo surowiec nadal zyskuje na wartości - informują maklerzy.
13.01.2021

Założyciel Amazona ochrzcił statek do obsługi rakiet kosmicznych

Jeff Bezos, najbogatszy do niedawna człowiek na świecie, sprawił nietypowy prezent swojej matce. Jej imieniem nazwany został prom Jacklyn, który obsłuży starty rakiet kosmicznych.
12.01.2021

Zapasy ropy spadły 3 tydzień z rzędu

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA rosną powyżej 48 USD w reakcji na dane o spadku amerykańskich zapasów surowca, już 3. tydzień z rzędu - informują maklerzy.
30.12.2020

Ceny ropy w USA rosną - najlepszy czas od maja

Ceny ropy w USA rosną już piątą sesję - to najdłuższe pasmo zwyżek od maja. Niespodziewany spadek amerykańskich zapasów ropy i słaby dolar dają inwestorom na rynkach paliw impet do działania.
26.11.2020

ORP Pułaski wrócił do domu

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski powróciła do Gdyni. Jednostka gdyńskiej Flotylli reprezentowała Polską Marynarkę Wojenną w ćwiczeniu „ORCA" na wodach Oceanu Atlantyckiego.
12.11.2020

ORP Pułaski w ćwiczeniu ORCA [foto]

We wtorek, 10 listopada, fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski powróciła do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Jednostka gdyńskiej Flotylli reprezentowała Polską Marynarkę Wojenną w ćwiczeniu pk. ORCA na wodach Oceanu Atlantyckiego.
11.11.2020

Ochrona przeciwpowodziowa i ochrona przyrody – to połączenie jest możliwe!

W dolinie środkowej Odry udało się połączyć ochronę przeciwpowodziową z ochroną przyrody dzięki projektowi Fundacji WWF Polska. To pierwsze w Polsce proekologiczne rozwiązanie przeciwpowodziowe na taką skalę, a w tym roku przyniosło zamierzone efekty, okazując się pionierskim i skutecznym działaniem. Poprawiło się bezpieczeństwo powodziowe okolicznych mieszkańców, a rzeka odzyskała część swoich terenów zalewowych, dzięki czemu udało się przywrócić warunki do odtworzenia cennych siedlisk łęgowych.
06.11.2020

Na rynkach ropy kończy się najgorszy miesiąc od marca

Na rynkach ropy kończy się najgorszy miesiąc od marca. Nastroje wśród inwestorów są mocno minorowe z powodu obaw, że odradzająca się pandemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i Europie wpłynie na ograniczenie popytu na paliwa.
30.10.2020

Holownik H-2 Semko na próbach morskich (wideo)

26 października rozpoczęły się próby morskie czwartego z serii sześciu holowników projektu B860, H-12 Semko budowanego w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding. Jednostka zostanie przekazana 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.
27.10.2020

Witek: renoma Uniwersytetu Morskiego ważnym atutem polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa wyższego

Renoma i dokonania Uniwersytetu Morskiego w Gdyni są ważnym atutem polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa wyższego – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników sobotniej inauguracji roku akademickiego 2020/21 na uczelni.
10.10.2020

Ceny ropy w USA lekko w górę po niespodziewanym spadku jej zapasów o prawie 2 mln baryłek

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw lekko drożeje. Ceny surowca są nieznacznie powyżej 40 USD/b po nieoczekiwanym spadku amerykańskich zapasów ropy o prawie 2 mln baryłek.
01.10.2020

Zieleń i mała retencja zamiast betonu. Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego

Trwają konsultacje oraz uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły dotyczące planowanych zapisów.
30.08.2020

Kraje Zatoki Perskiej przedłużają embargo ONZ m.in. na okręty dla Iranu

Sześć krajów arabskich należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), podzielonej konfliktami wewnętrznymi, poparło przedłużenie oenzetowskiego embarga na broń nałożonego na Iran, na dwa miesiące przed jego wygaśnięciem.
10.08.2020

Nowe miejsce dla żeglarzy powstało w Dźwirzynie

18 lipca odbyło się długo wyczekiwane, oficjalne otwarcie mariny Dźwirzynie.
20.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; obawy o koronawirusa w USA

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje. Analitycy obawiają się, że popyt na surowiec może ucierpieć w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w USA.
20.07.2020

Ceny ropy w USA zniżkują w oczekiwaniu na konferencję OPEC+

Ceny ropy w USA spadają. Rynki czekają na decyzję państw OPEC+ dotyczącą cięć w produkcji ropy naftowej - analitycy spodziewają się, że ograniczenia zostaną zmniejszone. Inwestorzy śledzą również doniesienia dotyczące pandemii koronawirusa w USA.
13.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; na rynku obawy o Covid-19 w USA

Ceny ropy w USA idą w dół. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, największego na świecie konsumenta ropy, może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
07.07.2020

USA: Mocne wzrosty na Wall Street

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami, a Dow Jones zyskał 460 punktów. Na rynkach panuje optymizm, bowiem inwestorzy liczą na odbicie w gospodarce oraz opracowanie szczepionki na koronawirusa. Akcje Amazona i Netflixa zanotowały historyczne szczyty notowań.
07.07.2020

20 lat temu ruszył w Polsce giełdowy rynek energii elektrycznej

30 czerwca 2020 r. mija 20 lat od uruchomienia w Polsce giełdowego rynku energii elektrycznej. W pierwszej sesji 30 czerwca 2000 r. na Rynku Dnia Następnego energii elektrycznej na ówczesnej Giełdzie Energii zawarto transakcje o wolumenie 483 MWh.
30.06.2020

Trump wypomina Niemcom kupowanie energii z Rosji

Podczas wiecu wyborczego w Tulsie w stanie Oklahoma prezydent USA Donald Trump skrytykował w sobotę Niemcy za kupowanie energii od Rosji, wskazując na gazociąg Nord Stream 2.
21.06.2020

Ceny ropy w USA wahają się

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw wahają się - od spadków do wzrostów. Inwestorzy obawiają się, że druga fala epidemii koronawirusa zagrozi ożywieniu popytu na surowce - informują maklerzy.
16.06.2020

Nowy projekt zakłada likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu

Do Sejmu w poniedziałek trafił projekt ustawy, przewidujący likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu i przejęcie funkcji przez NFOŚ. Zamiast FNT działać miałoby tzw. wieloletnie zobowiązanie FNT w ramach NFOŚiGW.
15.06.2020

Ropa w USA tanieje po silnym wzroście amerykańskich zapasów surowca

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają w reakcji na silny wzrost zapasów surowca, co potęguje obawy inwestorów o nadmierną podaż ropy na globalnych rynkach - informują maklerzy.
10.06.2020

Wymiana taboru w LOTOS Kolej przynosi efekty

W 2019 roku LOTOS Kolej pozyskała dziesięć nowoczesnych lokomotyw, a w 2020 kolejne trzy. Zgodnie z planem, już czerwcu park lokomotyw gdańskiej spółki zasilą kolejne dwie. Są to pojazdy trakcyjne polskiej produkcji firmy NEWAG – DRAGON 2, Griffin oraz 6Dg, a także wyprodukowane przez Siemens – VECTRON.
28.05.2020

ORP Orzeł pod wodą

Największy okręt podwodny Marynarki Wojennej RP ćwiczył na Bałtyku. W ubiegłym tygodniu, ORP Orzeł odbył szkolenie morskie polegające m. in. na sprawdzeniu przygotowania załogi do samodzielnego operowania poza macierzystym portem w położeniu nawodnym i podwodnym.
18.05.2020

Ceny ropy w USA rosną

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje - od początku tego tygodnia surowiec zyskał ponad 20 proc. Będzie to największy tygodniowy wzrost cen WTI od lutego - podają maklerzy.
08.05.2020

ORP Bielik w zanurzeniu

ORP Bielik odbywał szkolenie na morzu, sprawdzając m. in. przygotowanie załogi do samodzielnego operowania poza macierzystym portem w położeniu podwodnym. Marynarze określili elementy manewrowe własnej jednostki oraz dokonali kalibracji urządzeń nawigacyjnych.
02.05.2020

Lotos: Najefektywniej, jak to tylko możliwe

Rafineria Grupy LOTOS zużywa 3 razy więcej energii niż system ciepłowniczy całego Gdańska. To dużo i mało, bo zakład LOTOSU należy do najbardziej efektywnych energetycznie na świecie. Mimo to koncern cały czas podejmuje kolejne kroki związane z optymalizacją kosztów energii. Jak wynika z obliczeń ekspertów, przełoży się to na dalsze wielomilionowe oszczędności oraz przyczyni do poprawy środowiska.
27.04.2020

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku zmierza w kierunku 23 USD/b

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje o ponad 1 proc. i jest wyceniana blisko 23 USD za baryłkę. Po decyzji OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy o 10 mln b/d inwestorzy zastanawiają się, czy to wystarczy, aby złagodzić sytuację związaną z załamaniem popytu na paliwa na globalnych rynkach - podają maklerzy.
14.04.2020

CNN: ceny ropy mogą spaść poniżej zera, by następnie wystrzelić do góry

Kończące się możliwości składowania nadwyżek wydobywczych mogą zmusić producentów ropy do sprzedawania jej po cenach ujemnych - pisze portal CNN. Nie oznacza to jednak epoki taniego surowca, gdyż po kryzysie, ceny prawdopodobnie znacząco pójdą w górę.
02.04.2020

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku niewiele powyżej 20 USD za baryłkę

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana niewiele powyżej 20 USD za baryłkę. Na rynkach ocenia się, że popyt na surowiec w kwietniu może spaść o 15-22 mln baryłek dziennie - podają maklerzy.
01.04.2020

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje

Ceny ropy w USA zwyżkują po najmocniejszym od 30 lat spadku notowań w poniedziałek. Surowiec w N.Jorku drożeje o ponad 7 procent po tym, gdy w poniedziałek stracił rekordowe 25 proc. - informują maklerzy.
10.03.2020

Dowódca NATO w Estonii: fińskie rezerwy blokują Rosję przed atakiem na region bałtycki

Finlandia, mająca w rezerwie ok. 280 tys. żołnierzy, tworzy „silny front północny”, a Rosja nie jest w stanie zagrozić krajom bałtyckim z tej flanki - ocenił pułkownik Paul Clayton, dowodzący siłami NATO w Estonii.
24.02.2020

Ceny ropy w USA minimalnie spadają

Ceny ropy w USA minimalnie spadają. Inwestorzy śledzą informacje dotyczące epidemii koronawirusa, a eksperci już szacują, że baryłka ropy może stanieć o 5 dolarów w reakcji na ograniczenie podróży i aktywności gospodarczej - informują maklerzy.
28.01.2020

Ceny ropy w USA rosną po podpisaniu umowy handlowej Stany-Chiny

Ceny ropy w USA rosną po podpisaniu pierwszej fazy umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która m.in. zawiera zapis o większych zakupach przez Chiny amerykańskiej ropy i produktów naftowych. Notowania ropy mają też wsparcie z powodu spadku zapasów surowca w USA - informują maklerzy.
16.01.2020

Stany Zjednoczone obawiają się cyberataków w sektorze morskim

Wraz z zabiciem przez USA irańskiego generała Qassema Soleimaniego zagrożenie cyberatakami na amerykańskie firmy i agencje rządowe osiągnęło punkt krytyczny. Światowy przemysł morski musi wziąć to pod uwagę.
08.01.2020

Coraz więcej statków czeka w kolejce do bunkrowanie w Singapurze

Armatorzy są zmuszeni czekać dłużej i płacić więcej za bunkrowanie w azjatyckim porcie Singapur. Powodem jest wejście od nowego roku nowych przepisów odnośnie zawartości siarki w paliwach.
02.12.2019

Działania Donalda Trumpa wpłyną negatywnie na ceny ropy

Dane o wzroście amerykańskich zapasów ropy i działania prezydenta USA negatywnie wpływają na ceny surowca - informują maklerzy.
28.11.2019

Dane o zapasach ropy i działania prezydenta USA negatywnie wpływają na ceny surowca

Dane o wzroście amerykańskich zapasów ropy i działania prezydenta USA negatywnie wpływają na ceny surowca - informują maklerzy.
28.11.2019

USA: Seria eksplozji w rafinerii w Port Neches, ewakuacja czterech miejscowości [wideo]

Seria potężnych eksplozji wstrząsnęła w środę kompleksem rafinerii ropy naftowej w Port Neches (stan Teksas). Trzech pracowników zostało rannych. Zarządzono ewakuację mieszkańców czterech pobliskich miejscowości.
27.11.2019

Ministerialne dofinansowanie dla polskiego żeglarstwa sportowego

11.500.000 złotych – tyle w roku 2020 wyniesie dofinansowanie dla Polskiego Związku Żeglarskiego z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pieniądze te zgodnie z ministerialnymi wytycznymi zostaną przeznaczone na dofinansowanie przygotowań zawodników kadry narodowej do igrzysk olimpijskich i regat rangi mistrzostw świata i Europy w sportach olimpijskich (środki z budżetu państwa w kwocie 6.700.000 zł) oraz na wspieranie szkolenia sportowego i współzawodnictwa młodzieży (środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w kwocie 4.800.0
15.11.2019

Szczyt stawek tankowców już na nami, ale prognozy dalej są optymistyczne

Wzrost kosztów wynajmu tankowców w ubiegłym miesiącu może już wydawać się odległym wspomnieniem, ale był on na tyle mocny, aby przekonać analityków monitorujących losy branży, że nadchodzą lata boomu.
13.11.2019

Traderzy na rynku ropy realizują zyski po mocnym wzroście cen surowca w piątek

Ropa w USA tanieje - traderzy na rynku ropy realizują zyski po mocnym wzroście cen surowca w piątek - podają maklerzy.
04.11.2019

Ceny ropy w górę, rynek liczy na większą stymulację chińskiej gospodarki po słabszym PMI

W czwartek ceny ropy naftowej lekko zwyżkują. Rynek liczy na większą stymulację gospodarki Chin, po tym jak odczyt PMI z chińskiego przemysłu znalazł się na najniższym od ponad 6 miesięcy poziomie. Wzrosty cen surowca mogą być jednak ograniczane przez środowe dane na temat ilości zapasów ropy w USA.
31.10.2019

Ropa w USA zyskuje - po dwóch dniach spadków cen przyszedł czas na odrabianie strat

Ceny ropy naftowej w USA nieznacznie rosną - po dwóch dniach zniżek - łącznie o 3,5 proc.- przyszedł czas na odrabianie strat - podają maklerzy.
16.10.2019

Maleją szanse na rozwiązanie konfliktu USA-Chiny, a od tego zależą losy ropy

Maleją szanse na rozwiązanie konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami, a od tego zależą losy ropy naftowej w najbliższym czasie - podają maklerzy.
09.10.2019

Ro Vision zbudowany w Marine Projects Ltd. w Gdańsku (wideo)

W stoczni Marine Projects Ltd. Sp. z o.o. zbudowany został częściowo wyposażony transportowiec ryby żywej „Ro Vision” dla norweskiego armatora Rostein AS z Harøy. Jednostka typu LFC czyli Live Fish Carrier po przeholowaniu do Norwegii zostanie ostatecznie wyposażona w stoczni Larsnes Mek. Verksted AS i przekazana armatorowi w lecie 2019 r.
09.09.2019

Ropa w USA drożeje o ponad 1 proc. - w tym tygodniu może być ważna decyzja

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje o ponad 1 procent. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie OPEC, podczas którego zostanie oceniona sytuacja na globalnych rynkach paliw - podają maklerzy.
09.09.2019

USA i Chiny uzgodniły wznowienie negocjacji handlowych w październiku

Negocjacje handlowe Stanów Zjednoczonych i Chin zostaną wznowione na początku października w Waszyngtonie - poinformowało w czwartek chińskie ministerstwo handlu. W połowie września ma odbyć się spotkanie na szczeblu roboczym.
05.09.2019

Władze Warszawy zdecydowały o przyjęciu pomocy dot. alternatywnego rurociągu

W piątek rano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczył m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
30.08.2019

Na morskim poligonie w Rosji wybuchła rakieta z napędem jądrowym?

Do wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji w dniu 8 sierpnia mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym, o którym w ubiegłym roku mówił Władimir Putin - pisze Reuters, powołując się na ekspertów.
12.08.2019

Orlen Serwis i Orlen Projekt z umową o współpracy m.in. przy remontach i inwestycjach

Orlen Serwis i Orlen Projekt zawarły umowę m.in. w sprawie remontów instalacji produkcyjnych oraz inwestycji na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku oraz niektórych spółek Grupy Orlen, w tym w Anwil we Włocławku i w czeskim Unipetrolu.
05.08.2019

Na Bałtyku rozpoczęły się ćwiczenia Baltops-19 (wideo)

Około 50 okrętów różnych klas i typów, 36 śmigłowców i samolotów, 8600 marynarzy oraz żołnierzy piechoty morskiej bierze udział w tegorocznych ćwiczeniach Baltops, które rozpoczęły się na Bałtyku.
12.06.2019

BAE Systems kupuje amerykańskiego producenta bezzałogowych systemów podwodnych Riptide

BAE Systems ogłosiło zakup kluczowych aktywów firmy Riptide Autonomous Solutions z siedzibą w Plymouth, Massachusetts – dostawcy innowacyjnych i przystępnych cenowo technologii i rozwiązań z obszaru podwodnych systemów bezzałogowych (unmanned underwater vehicle – UUV). Platformy podwodne Riptide mają niewielkie rozmiary, są proste a jednocześnie zaawansowane, wydajne i niezwykle elastyczne, cechują je przy tym większe parametry w zakresie głębokości działania, zasięgu, długotrwałości misji oraz prędkości.
03.06.2019

Czeski i polski Senat w Porcie Gdańsk (foto)

Port Gdańsk gościł parlamentarzystów z Czech, Marszałka Senatu RP oraz Wojewodę Pomorskiego. Podczas spotkania zaprezentowany został potencjał transportowy i możliwości obsługowe gdańskiego portu w kontekście wymiany handlowej z Czechami.
16.05.2019

Wkrótce 2 maja - inwestorzy czekają na odpowiedź OPEC na ostrzejsze sankcje USA

Wkrótce 2 maja - wówczas przestają obowiązywać zwolnienia USA na import irańskiej ropy przez niektóre kraje. Inwestorzy czekają teraz jaka będzie odpowiedź OPEC na ostrzejsze amerykańskie sankcje na irański surowiec - podają maklerzy.
30.04.2019

Zgoda na budowę terminalu Port Arthur LNG

Zarząd PGNiG z zadowoleniem przyjął informację o wydaniu zgody przez amerykańską Federalną Komisję Regulacji Energetyki (FERC) na budowę terminalu skraplającego Port Arthur w Jefferson County w stanie Teksas nad Zatoką Meksykańską, który ma zacząć działać w 2023 roku.
25.04.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.