• <
kongsberg_mega_2020

20 lat temu ruszył w Polsce giełdowy rynek energii elektrycznej

Strona główna Stocznie, offshore 20 lat temu ruszył w Polsce giełdowy rynek energii elektrycznej
20 lat temu ruszył w Polsce giełdowy rynek energii elektrycznej - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

sons

30.06.2020 Źródło: PAP

30 czerwca 2020 r. mija 20 lat od uruchomienia w Polsce giełdowego rynku energii elektrycznej. W pierwszej sesji 30 czerwca 2000 r. na Rynku Dnia Następnego energii elektrycznej na ówczesnej Giełdzie Energii zawarto transakcje o wolumenie 483 MWh.

Dla porównania, równo 20 lat później wolumen obrotu wyniósł 92 320 MWh.

„Towarowa Giełda Energii w ciągu dwóch dekad swojej działalności wyrosła na prężną instytucję polskiego rynku energetycznego, która wspiera rozwój polskiej gospodarki poprzez oferowanie różnorodnych produktów dla rynków towarowych oraz finansowych powiązanych z kluczowymi jej sektorami” - ocenił prezes TGE Piotr Zawistowski.

Jak dodał, przejmując ponad dwa lata temu kierowanie TGE zastał ją w dobrej kondycji i może kontynuować dzieło poprzedników. „ Mam nadzieję, że w kolejnych latach pozycja Giełdy budowana aktywnością uczestników rynku i wspierana przez naszych klientów będzie co najmniej tak samo silna jak obecnie” - podkreślił Zawistowski. Jako największe wyzwania, stojące obecnie przed rynkiem energii wskazał zmiany struktury rynku i wzrostu konkurencyjności sektora, chociażby w kontekście nieuniknionej transformacji energetycznej.

Jak przypomina TGE, po uruchomieniu pierwszego rynku giełda zaczęła się intensywnie rozwijać, zdobyła wszystkie wymagane licencje, m.in. na prowadzenie giełdy towarowej oraz rynku regulowanego, które pozwoliły na rozszerzenie oferty o nowe produkty i instrumenty.

W 2012 r. ruszył obrót kolejnym towarem - gazem ziemnym. Powołanie giełdy gazu okazało się najefektywniejszym i najskuteczniejszym sposobem na zbudowanie rynkowego, opartego o konkurencję, mechanizmu kreowania hurtowej ceny gazu w Polsce - podkreśliła TGE. Giełda przypomniała, ze obecnie 70 proc. gazu dostępnego na polskim rynku jest przedmiotem handlu na TGE. przypomniała też, że od wielu lat bierze aktywny udział w budowaniu europejskiego rynku energii. Zaangażowała się m.in. w projekty Single Intraday Coupling – SIDC, czyli Rynek Dnia Bieżącego w modelu XBID oraz Single Day Ahead Coupling – SDAC w modelu PCR.

Na przełomie 20 lat działalności operacyjnej Giełdy miały miejsce wydarzenia, kluczowe zarówno z punktu widzenia samej TGE, jak i uczestników rynku. Rozwój instrumentów giełdowych i dostęp do coraz bardziej wyrafinowanych produktów wynikał z ewolucji rynków energii, jak również dynamicznych okresowych zmian, do których, zarówno TGE jak i klienci Giełdy musieli się dostosować. Można tutaj wymienić m.in.:

Po zmianach na rynku energii związanych z likwidacją kontraktów długoterminowych, na TGE uruchomiony został rynek terminowy, a także Rynek Praw Majątkowych oraz Rejestr Świadectw Pochodzenia.

Uruchomiono Giełdową Platformę Informacyjną według standardów europejskich platform transparentności zgodnych z wymogami ACER, oraz platformy RRM TGE służącą do raportowania danych transakcyjnych zgodnie z wymogami Rozporządzenia REMIT.

W maju 2020 r. ruszyła Zorganizowana Platforma Obrotu (OTF), która stanowi dopełnienie dotychczasowej oferty TGE. Także w 2020 r. pojawiła się całkowicie nowa linia biznesowo-produktowa - Rynek Towarów Rolno-Spożywczych, którego TGE jest operatorem. (PAP)

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,34 $ baryłka  2,28% 11:56
 Cyna 17958,00 $ tona 0,44% 3 sie
 Cynk 2286,00 $ tona -0,57% 3 sie
 Aluminium 1679,00 $ tona -0,36% 3 sie
 Pallad 2215,75 $ uncja  1,62% 11:54
 Platyna 977,50 $ uncja  1,72% 11:55
 Srebro 26,91 $ uncja  2,51% 11:55
 Złoto 2042,60 $ uncja  0,88% 11:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.