• <

Wynik wyszukiwania - " stocznia Crist" - Wiadomości

Wyjątkowa jednostka wybudowana przez Crist przypłynęła na miejsce pracy

Specjalistyczny ponton MPP, jedyna w swoim rodzaju jednostka wybudowana przez stocznię Crist na potrzeby konstrukcji tunelu łączącego Danię i Niemcy, przypłynęła na docelowe miejsce pracy.
29.04.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Wyjątkowa konstrukcja do budowy podwodnego tunelu odpłynęła ze stoczni CRIST

MPP, jedyny w swoim rodzaju specjalistyczny ponton, który został skonstruowany na potrzeby budowy podwodnego tunelu łączącego Niemcy i Danię, odpłynął ze stoczni CRIST w Gdyni. Jednostka jest holowana do Kłajpedy, gdzie spędzi nieco czasu przed podróżą do Danii. Tam czekają ją testy morskie.
30.10.2023

Wspólna Kaczka 2023 za nami [wideo]

Ponad 2 tys. gości zgromadziła Wspólna Kaczka 2023. Za nami XXIII spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego, które odbyło się tradycyjnie w drugi piątek października w hali Polsat Plus Arena w Gdyni.
16.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenie tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienie przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

CRIST: konstrukcja specjalistycznego pontonu do budowy tunelu postępuje

W gdyńskiej stoczni CRIST trwają prace nad specjalistycznym pontonem, będącym kluczowym elementem, który umożliwi budowę 18-kilometrowego tunelu, który połączy niemieckie Puttgarden i duńskie Rødbyhavn.
27.06.2023

Testy podniesienia specjalistycznej ramy podwodnej w Stoczni Crist

W suchym doku gdyńskiej Stoczni Crist dnia 17 maja o godzinie 10:00 odbył się test pontonu wielozadaniowego (MPP) i jego specjalistycznej ramy podwodnej SDT (Submarge Dumping Tool).
18.05.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Innowacje

Jak zwiększyć udział polskich firm w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku i w innych częściach świata? Jak uczynić je nie tylko podwykonawcami, ale również głównymi wykonawcami? Obecnie wśród branżowych spotkań oraz na specjalistycznych portalach trwają dyskusje na temat budowy statku WTIV (Wind Turbine Installation Vessel) dla polskiego armatora.
19.04.2023

Crist wspiera leczenie Tosi Dybowskiej. Licytacja wycieczki po terenie stoczni

Przez pięć dni będzie można licytować wyjątkowe zwiedzanie zakładu stoczniowego i zapoznanie się z jego działalnością. Zebrana suma zostanie przekazana na specjalistyczną operację dziewczynki w Paley European Institute w Warszawie.
12.04.2023

Crist. Specjalistyczna jednostka do budowy tunelu zwodowana

W grudniu w stoczni Crist zwodowano specjalistyczny ponton, który posłuży do budowy tunelu łączącego Danię i Niemcy.
17.01.2023

Kolejne bloki wycieczkowca opuściły stocznię Crist

Gdyńska stocznia Crist ukończyła prace nad dwoma kolejnymi blokami i jedną kompletną sekcją statku pasażerskiego. Kolejne elementy opuszczą zaś stocznię w ciągu kilku dni.
13.01.2023

Karstensen przeprowadza się do Gdańska. Dźwigi Kone już własnością stoczni, która chce zwiększyć produkcję

Kupując udziały w spółce Synergia 99 polska stocznia Karstensen stała się właścicielem działki liczącej 10,5 ha, pochylni i siedmiu zielonych dźwigów Kone, charakterystycznej wizytówki Gdańska. – Przeprowadzka z Gdyni na nowe miejsce umożliwi nam zwiększenie potencjału produkcyjnego w lokalizacji, która od początku służyła budowie statków. Nie planujemy tego terenu odsprzedawać deweloperom – komentuje Tomasz Mulica, dyrektor Karstensena.
02.11.2022

SMM Hamburg 2022. Wielkie targi branży morskiej przed nami

Targi SMM w Hamburgu powracają po pandemicznej przerwie już w najbliższym tygodniu. Wydarzenie potrwa od 6 do 9 września.
01.09.2022

Stocznia Crist. Za nami ceremonia cięcia blach do budowy specjalistycznego pontonu [ZDJĘCIA]

22 sierpnia o godzinie 10:00 w stoczni Crist rozpoczęła się ceremonia cięcia blach na potrzeby nowego, drugiego już projektu dla armatora FLC. W ten sposób oficjalnie ruszyła budowa specjalistycznego pontonu o numerze roboczym NB100.
29.08.2022

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia Crist, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem.
18.08.2022

Zawody stoczniowe. Monter kadłubów: "Budowa statków przypomina układanie Lego" [WIDEO]

Stocznia Crist w Gdyni prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym od całkowitych podstaw szkoli monterów kadłubów. Ekspertów z wieloletnim stażem zapytaliśmy o kulisy zawodu, etapy nauki, oraz dla kogo będzie to odpowiednia praca.
26.07.2022

Crist. Kurs na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Na początku lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli stoczni Crist, firmy Synlift oraz Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w Ambasadzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie. Gości przyjął Pan Ahmed Al-Mansouri, II Sekretarz Ambasady ZEA.
17.07.2022

[WIDEO, ZDJĘCIA] Kolejny ekologiczny prom elektryczny zwodowany w stoczni Crist. Jego ładowanie trwa kilka minut

Następca słynnej Elektry, dwustronny prom hybrydowy Altera o numerze P315, zwodowano w stoczni Crist w Gdyni. Ta supernowoczesna i ekologiczna jednostka wypłynęła do fińskiego armatora FinFerries w niedzielę (10 lipca).
11.07.2022

Stocznia Crist. Kolejny mega blok popłynął do Francji [WIDEO, ZDJĘCIA]

Mega blok zbudowany w stoczni Crist jest częścią statku pasażerskiego o numerze A35. To już kolejne zlecenie dla jednej z największych stoczni świata - Chantiers de l'Atlantique.
14.06.2022

StoGda ma 25 lat. Projektuje światowej klasy jack-upy, buduje świadomość ekologiczną kolejnego pokolenia inżynierów

Historia StoGdy sięga 1997 roku, do momentu likwidacji Stoczni Gdańskiej. Decyzję o założeniu biura projektującego obiekty pływające podjęli byli pracownicy stoczni: Adam Świst, Tadeusz Kuczkowski, Marian Urban oraz Henryk Krause, którzy w kwietniu 1997 roku zarejestrowali firmę o nazwie StoGda Ship Design & Engineering sp. z o. o.
05.06.2022

Nowości w Polskim Forum Technologii Morskich [ZDJĘCIA]

W czwartek 26 maja 2022 roku odbyło się walne zgromadzenie Polskiego Forum Technologii Morskich. Podczas spotkania wybrano skład Rady Związku drugiej kadencji oraz określono najbliższe plany działalności.
02.06.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Czego życzy sobie branża morska na 2022 rok?

Barwny i pełen nieprzewidywalnych zwrotów akcji dla branży morskiej rok 2021 za nami. Przed nami natomiast kolejne 365 dni pełne wyzwań i nadziei, sukcesów i porażek. Choć w tym momencie jedynym pewnikiem jest to, że 2022 na pewno nas niejednokrotnie zaskoczy, zapytaliśmy reprezentantów branży morskiej o to, czego życzą sobie i nam wszystkim na nadchodzący rok.
01.01.2022

Green shipping – Norwegia liderem. Polska może dołączyć do klubu innowatorów

W 2022 r. wypłynie na wody Norwegii pierwszy w świecie zeroemisyjny i autonomiczny kontenerowiec. Żegluga norweska jest liderem we wdrażaniu technologii przyjaznych środowisku – to konkluzja seminarium zorganizowanego w październiku w Oslo. Konferencji towarzyszyła prezentacja Yara Birkeland, w której uczestniczyli premier Jonas Gahr Støre oraz Bjørnar Skjæran, minister rybołówstwa i polityki oceanicznej.
14.12.2021

Stocznia Crist laureatem konkursu Eksporter Roku do Francji

Uroczyste wręczenie statuetek oraz dyplomów dla najlepszych polskich eksporterów do Francji odbyło się w czwartek (25 listopada) w Ambasadzie RP w Paryżu. Podczas corocznej gali wyróżnienia otrzymują liderzy polskiego eksportu do Francji. Gala jest również pretekstem na to by zwrócić uwagę francuskich środowisk gospodarczych na wysoką jakość i konkurencyjność polskiej oferty. Stocznia Crist została wyróżniona jako jeden z trzech największych oraz kluczowych eksporterów do Francji.
28.11.2021

Dobra Firma. Przedstawiciele branży morskiej na liście nagrodzonych za innowacje i rozwój

Swoje nagrody przyznał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wybierając najlepsze firmy województwa pomorskiego. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. przedsiębiorstwa z branży morskiej, a także medycznej, spawalniczej, kolejowej, IT, rolniczej, budowlanej oraz prawniczej.
24.11.2021

Trzy wodowania w jeden dzień. Crist oddaje kolejne mega bloki statku pasażerskiego - największe, jakie buduje się w Europie [ZDJĘCIA]

We wtorek (9 listopada) dobyło się wodowanie kolejnych dwóch mega bloków o numerach roboczych V34 oraz M34. Są to kolejne z serii bloki o potężnych rozmiarach wybudowane oraz w pełni wyposażone przez stocznię Crist z Gdyni. Bloki powstały dla francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique.
14.11.2021

Czas na HUBy w polskiej gospodarce morskiej. W Stoczni CRIST powolano HUBy produkcji statkow zeroemisyjnych oraz ICT & IT

W czasie hybrydowej konferencji, która miała miejsce 29 października w stoczni CRIST poinformowano o powołaniu przez Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny BSSC dwóch HUBów. Koordynatorem Bałtyckiego HUBu produkcji statków zeroemisyjnych (Baltic ZEV HUB) jest stocznia CRIST. Koordynatorem Bałtyckiego HUBu informatycznego i sztucznej inteligencji (Baltic ICT & AI HUB) jest CADOR. Obie firmy działają w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
01.11.2021

Tunel pomiędzy Danią a Niemcami. Crist stworzy jednostkę do budowy najdłuższego tunelu zatapianego na świecie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Stocznia Crist z Gdyni będzie miała udział w budowie najdłuższego tunelu zatapianego na świecie. Mowa o 18-kilometrowym podmorskim tunelu pomiędzy Danią a Niemcami. Projekt przewiduje powstanie autostrady i linii kolejowej.
16.09.2021

8. Międzynarodowy Kongres Morski. Eksperci: nie jesteśmy gotowi na MFW

Podczas panelu poświęconemu uwarunkowaniom prawnym zaangażowania portów w sektor morskich farm wiatrowych na 8. Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie, eksperci zwracali uwagę, że brakuje nam odpowiednich regulacji.
16.09.2021

Czy polskie firmy są gotowe na offshore? Fem4Cad: „Potencjał mamy wielki, ale fatalny marketing” [ROZMOWA]

- Biorąc pod uwagę wysokie zapotrzebowanie, jasno można stwierdzić, że biznes ze statkami instalacyjnymi i serwisowymi nie może się nie udać. W Polsce wciąż brakuje wiodącego podmiotu, który weźmie ryzyko na siebie – ocenia Jan Gortatowski, prezes biura inżynierskiego Fem4Cad w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
17.08.2021

Coraz lepszy czas dla tonażu. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 25-28/2021)

Aktywność w zakresie nowych budów, transakcji kupna – sprzedaży statków używanych cały czas wzrasta. Świadczą o tym dane nie tyle ostatnich tygodni, co dotychczasowej części bieżącego roku. Na rynku recyklingu okrętowego również brakuje statków, które z kolei można by było wysłać na złom. Stąd też ceny oferowane przez zakłady złomowe, czy też tzw. cash buyer’ów osiągają wysokie wartości, zbliżając się do poziomów USD 600 za tonę statku pustego.
22.07.2021

Stocznia Crist S.A. i biuro projektowe Seatech Engineering współpracują przy budowie luksusowego statku wycieczkowego

W czerwcu odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego i luksusowego statku wycieczkowego o numerze budowy NB518. Przy budowie współpracują ze sobą gdyńska Stocznia Crist S.A. oraz gdańskie biuro projektowe Seatech Engineering.
12.07.2021

Stocznia Crist. Powstaje tu kolejny prom hybrydowy

Dzisiaj (11 czerwca) odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska, ekologicznego, promu hybrydowego dla fińskiego armatora Finferries, o numerze budowy P317.
11.06.2021

Polska stocznia Crist zaangażowana w unikalny projekt pływającej odsalarki z napędem wiatrowym

Grupa europejskich firm realizuje, na Bliskim Wschodzie, wyjątkowy projekt pływającej morskiej turbiny wiatrowej.
28.02.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

Polskie Forum Tecnologii Morskich - Razem Zrobimy Biznes

Mijają 2 lata od powołania do życia Związku Pracodawców Polskie Forum Technologii Morskich. PFTM ma siedzibę w Gdyni i podobnie jak Gdynia powstało z marzeń, a dokładnie z marzeń przedsiębiorców o stworzeniu własnej reprezentacji.
08.02.2021

Krótkie podsumowanie - przemysł stoczniowy w Polsce w 2019 roku

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni ze względu na epidemię COVID-19 nie odbyło się i zostało przełożone na rok przyszły.
18.12.2020

Latarnia Gospodarki Morskiej dla stoczni Crist! Polskie firmy będą ważnym graczem przy budowie wiatraków na Bałtyku?

Nagroda specjalna Latarnia Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich dla CRIST S.A.! "Wyróżnienie to jest pewnym pomysłem, żeby pokazać, że przemysł technologii morskich w Polsce istnieje i jest silny a jednocześnie wskazać tych, którzy są liderami i potrafią przy okazji napędzać zlecenia dla innych" -mówił dziś Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich.
16.12.2020

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Krajowy Plan Odbudowy może wspierać rozwoju przemysłu stoczniowego w Polsce

Komisja Europejska pracuje na programem znanym pod nazwą Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF), służącym odbudowie gospodarek europejskich dotkniętych kryzysem na skutek pandemii COVID-19.
08.12.2020

Pomóż nam podjąć decyzję! Za jakie osiągniecie wyróżnimy Stocznię CRIST?

Działają na światowym rynku i produkują najnowocześniejsze statki w Europie. Ich prototypowe, odważne projekty, szturmem zdobywają najważniejsze nagrody w branży. Stocznia CRIST skończyła 30 lat! Z tej okazji, Polskie Forum Technologii Morskich postanowiło przyznać nagrodę specjalną Latarnia Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich. Pomóż nam zdecydować, które osiągnięcie w historii stoczni było najważniejsze.
23.11.2020

W Norwegii zwodowano jednostkę Nexans Aurora. Jej kadłub powstał w Polsce

Statek nowej generacji do układania kabli „Nexans Aurora” został 8 listopada zwodowany w stoczni Ulstein.
09.11.2020

Stępka pod kolejny, dwustronny prom hybrydowy w stoczni CRIST (foto)

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego, dwustronnego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się położenie stępki na jednostkę.
30.10.2020

Księstwo Monako powiększy się o 6 hektarów

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to w 2025 roku zakończona zostanie realizacja projektu „Extension en mer de Monaco” - nowej, luksusowej dzielnicy mieszkalnej i wypoczynkowej na 6 hektarach zabudowanego dna Morza Śródziemnego. W jego realizacji wykorzystano NB 56 „Marco Polo” - unikalny, innowacyjny dok wybudowany przez stocznię CRIST z Gdyni.
19.10.2020

National Geographic Resolution wypłynął ze stoczni CRIST [foto, wideo]

Wielofunkcyjny, polarny statek ekspedycyjny z innowacyjntm kadłubem X-BOW, opuścił dziś stocznię CRIST. "National Geographic Resolution" popłynie teraz do norweskiej stoczni Ulstein Verft, gdzie zostaną wykonane prace wykończeniowe. Ostatecznym odbiorcą statku jest Lindblad Expeditions.
16.10.2020

Stocznia CRIST kończy 30 lat! (wywiad, wideo)

Dzięki innowacyjnym, prototypowym projektom, stała się marką znaną w branży morskiej na całym świecie. O recepcie na sukces w trudnych czasach pandemii, niewykorzystanym krajowym potencjale przy budowie promów a także o zupełnie nowych, ogromnych możliwościach dla przemysłu stoczniowego, jakie może dać budowa farm wiatrowych na Bałtyku rozmawiamy z Ireneuszem Ćwirko i Krzysztofem Kulczyckim, założycielami największej stoczni produkcyjnej w Polsce.
09.10.2020

Kolejny megablok wycieczkowca opuścił CRIST [foto]

Wczoraj do Francji wyruszył w pełni wyposażony, 172-metrowy blok pływający, zawierający część śródokręcia wraz z częścią siłowni oraz cztery dodatkowe bloki. Zrealizowany przez CRIST projekt L34 jest elementem stałej współpracy stoczni CRIST z francuskim armatorem stoczniowym Chantiers de l'Atlantique, przy budowie w pełni wyposażonych bloków do największych statków pasażerskich świata.
15.09.2020

Rozwój offshore szansą dla polskiej branży stoczniowej

Powstanie warunków dla rozwoju przemysłów typu offshore to szansa dla polskiej branży stoczniowej. Potrzebne są jednak szybkie działania i zdecydowane decyzje rządu – ocenili zgodnie uczestnicy panelu „Flota offshore szansą dla polskich stoczni?”, który odbył się w ramach III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
26.08.2020

Nowa hybryda powstaje w stoczni CRIST [foto]

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się pierwsze cięcie stali na jednostkę.
01.07.2020

Wpływ kryzysu COVID-19 na polski przemysł stoczniowy. Stan obecny i perspektywy [raport GospodarkaMorska.pl]

Szok, bezradność i wielka niewiadoma odnośnie przyszłości to dzisiejsze nastroje w firmach w Polsce, Europie i na Świecie. Szybkość rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz coraz bardziej drastyczne środki wprowadzane przez rządy, z jednej strony, wydają się być konieczne, z drugiej, z dnia na dzień, powiększają obawy o przyszłość gospodarki i biznesu. „Przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus” te słowa Donalda Trumpa doskonale obrazują dzisiejsze odczucia w gospodarce, również w firmach z sekt
06.04.2020

Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - CRIST S.A (video,foto)

Stocznia CRIST zakończyła rok 2019 z wieloma rozpoczętymi i zakończonymi projektami dla zagranicznych armatorów. Reprezentuje najwyższy poziom usług wpisując się w międzynarodowe trendy, które funkcjonują na rynku żeglugowym. Prezentujemy podsumowanie działalności stoczni za rok 2019 i i stworzone lub współtworzone przez nią pływające cuda technologii morskich
14.02.2020

Do sektora stoczniowego wkracza coraz więcej innowacji

Rynek w Polsce jest ograniczony, dlatego krajowe stocznie bazują na kontraktach z zagranicy i muszą dostosowywać się do globalnych trendów. Wśród nich są prace nad autonomicznymi napędami oraz rozwiązania proekologiczne, takie jak napędy wodorowe czy hybrydowe. Ogromną szansę dla sektora stoczniowego stwarza też morska energetyka wiatrowa. Na rozwoju offshore korzystają m.in. porty i cały przemysł stoczniowy, w tym gdyńska stocznia CRIST, która jako jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie ma doświadczenie w budowie
13.01.2020

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej (foto, wideo)

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednostka o numerze budowy NB 315 powstała na zamówienie stoczni Ulstein Verft AS. Do Norwegii wyruszyła w czwartek.
13.09.2019

MSC Grandiosa z próbami morskimi na szóstkę (wideo)

Pierwszy wycieczkowiec klasy Meraviglia-Plus armatora MSC Cruises udanie zakończył pierwsze intensywne testy systemów w czasie trzydniowych prób morskich. MSC Grandiosa prowadził testy na Oceanie Atlantyckim od 28 do 31 sierpnia.
03.09.2019

W Gdyni zakończyło się II Forum Wizja Rozwoju (foto, wideo)

W Gdyni zakończył się drugi, ostatni dzień II edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej miało miejsce w dniach 24-25 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej. We wtorek odbyły się kolejne panele z ekspertami z różnych dziedzin w ramach 16 bloków tematycznych.
26.06.2019

Jaka jest sytuacja polskiej gospodarki morskiej?

Położenie Polski nad Morzem Bałtyckim stwarza możliwości rozwoju dla polskiej gospodarki. Jak inwestować w jednostki pływające? Jak realizować projekty szybciej i taniej? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzą eksperci II Forum Wizja Rozwoju.
10.06.2019

Acta Centaurus ochrzczony. Statek częściowo powstał w stoczni CRIST

Acta Centaurus ochrzczony. Jednostka do obsługi morskich farm wiatrowych już wkrótce rozpocznie pierwsze zadania na morzu. Częściowo wyposażony kadłub statku powstał w stoczni CRIST w Gdyni, a jego budowę dokończyła norweska stocznia Ulstein.
30.05.2019

Pomorskie stawia na innowacyjną branżę stoczniową. Region chce przyciągać kolejne firmy z tego sektora

Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, a firmy działające w tej branży dostają zamówienia na coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Na gdańskiej Wyspie Ostrów – dzięki rewitalizacji terenów postoczniowych prowadzonej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną – powstaje nowoczesna infrastruktura, która ma zachęcać do inwestycji kolejne firmy z sektora morskiego. Powstawanie innowacji w branży napędzane jest także przez programy wsparcia dla start-upów i kształcenie kadr z zakresu a
21.05.2019

Megablok kadłuba nowoczesnego wycieczkowca wyruszył ze stoczni CRIST do Francji (foto)

Kolejny zakończony sukcesem projekt stoczni CRIST. We wtorek do Francji wyruszyła w pełni wyposażona część siłowniana bloku nowoczesnego wycieczkowca. Tzw. megablok i transportowane na nim sekcje dziobowe przeznaczone są na drugi statek pasażerski klasy Meraviglia-Plus dla operatora MSC Cruises. Będzie on nosił imię MSC Virtuosa. Jednostka zostanie przekazana do eksploatacji w 2020 r. Na pokład zabierze 6 300 pasażerów.
01.05.2019

Stocznia CRIST zakończyła budowę polarnego statku pasażerskiego National Geographic Endurance (foto, wideo)

National Geographic Endurance w drodze do Norwegii. W środę wieczorem częściowo wyposażony kadłub jednego z najbardziej innowacyjnych statków pasażerskich na świecie opuścił stocznię CRIST w Gdyni. Teraz jego budowę dokończy stocznia Ulstein. Jednostka ma wejść do eksploatacji w pierwszym kwartale 2020 r.
18.04.2019

Stocznia CRIST podpisała porozumienie z SOiO CONRADINUM (foto)

Stocznia CRIST i Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące CONRADINUM razem na rzecz branżowej edukacji. W piątek w Gdańsku podpisano porozumienie o współpracy. Jego celami są utworzenie klasy pod patronatem gdyńskiej stoczni oraz wymiana doświadczeń w zakresie budowy jednostek pływających.
08.04.2019

Ostatnie prace przy Acta Centaurus. Jednostka powstawała częściowo w polskiej stoczni (foto)

Nieco ponad dwa miesiące do ukończenia Acta Centaurus - nowoczesnej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych. Ostatnie prace są wykonywane w norweskiej stoczni Ulstein Verft a zespół holenderskiego operatora Acta Marine, do którego należy statek, codziennie dogląda postępów przy realizacji tego projektu.
27.02.2019

Pierwszy elektryczny prom dla Islandii zasilany technologią ABB

ABB dostaczy zintegrowane rozwiązania w dziedzinie magazynowania energii i zasilania na nowy prom dla Islandii. Co ciekawe, budową jednostki zajmuje się stocznia Crist. Planowane dostarczenie armatorowi jest przewidziane jeszcze na ten rok.
19.02.2019

Największy na świecie prom hybrydowy prawie gotowy. Color Line przygotowuje się do pierwszego rejsu (foto)

Color Hybrid prawie gotowy. W stoczni Ulstein w Norwegii kończą się prace przy budowie największego na świecie promu hybrydowego. Częściowo wyposażony kadłub jednostki dostarczyła stocznia CRIST z Gdyni. Prom ma wejść do eksploatacji latem tego roku.
15.01.2019

PAIH: Stocznia CRIST, KGHM, Fabryka Mebli Forte, Oknoplast liderami eksportu do Francji

W Paryżu nagrodzono polskie firmy, które osiągnęły największą wartość eksportu na francuski rynek. Wśród zwycięzców znaleźli się kolejno: KGHM, stocznia CRIST, Fabryka Mebli Forte oraz Oknoplast - poinformowała we wtorek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Francja to czwarty partner handlowy Polski.
11.12.2018

Stocznia CRIST zbudowała kadłub nowoczesnego statku do obsługi morskich farm wiatrowych

Acta Centaurus prawie gotowy. Stocznia CRIST zakończyła budowę nowoczesnej częściowo wyposażonej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych. Kadłub opuścił Gdynię w sobotę. Teraz prace dokończy norweska stocznia Ulstein Verft AS.
03.12.2018

Stocznia CRIST zakończyła budowę częściowo wyposażonej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych (foto, wideo)

Acta Centaurus prawie gotowy. Stocznia CRIST zakończyła budowę nowoczesnej częściowo wyposażonej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych. Kadłub opuścił Gdynię w sobotę. Teraz prace dokończy norweska stocznia Ulstein Verft AS.
03.12.2018

Firmy związane z gospodarką morską uhonorowane Orłem Pomorskim (foto)

W gdańskim Dworze Artusa w czwartek został rozstrzygnięty plebiscyt Orzeł Pomorski zorganizowany już po raz XV przez redakcję „Magazynu Pomorskiego”. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie osób i firm mających na swoim koncie szczególne osiągnięcia w biznesie, kulturze, nauce i działalności społecznej lub w sporcie. Wśród 12 wybitnych postaci i firm z Pomorza, których spektakularne działania spotykają się z uznaniem społeczeństwa, znaleźli się m.in. Zarząd Morskiego Portu Gdynia, stocznie CRIST i Sunreef Yachts oraz Andrzej Syldat
17.11.2018

Wiceprezes ARP: polski przemysł stoczniowy łapie wiatr w żagle

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok, podczas Kongresu 590, który odbywa się w Jasionce k. Rzeszowa powiedział, że "polski przemysł stoczniowy łapie wiatr w żagle".
15.11.2018

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w PSSE

Doradztwo na temat funduszy unijnych, dni otwarte Wirtualnego Biura, wizyty studyjne młodzieży, spotkania inwestorów ze studentami czy szkolnych doradców zawodowych – to propozycje Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która po kolejny włącza się w organizację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
30.10.2018

Stocznia CRIST przekazała nowoczesny statek do przewozu ryb (foto, wideo)

Aqua Tromøy w drodze do Norwegii. W czwartek ze stoczni CRIST w Gdyni wypłynął nowoczesny statek do przewozu ryb. Trafi do norweskiego klienta Artic Shipping AS.
14.09.2018

Cięcie blach w stoczni Crist. Rozpoczęła się budowa częściowo wyposażonego statku dla Ulsteina

Stocznia CRIST S.A. rozpoczęła proces cięcia blach pod budowę kolejnego częściowo wyposażonego statku dla norweskiej stoczni Ulstein Verft AS. NB 315 to statek typu Offshore Service Vessel, który będzie wykorzystywany podczas budowy morskiej farmy wiatrowej, montażu oraz prac konserwacyjnych. Jest to jednostka siostrzana względem statku Acta Auriga, przekazanego przez stocznię Ulstein w marcu 2018r., który, jako częściowo wyposażony, dostarczyła także stocznia Crist.
10.09.2018

W stoczni Crist powstaną kadłuby dwóch statków przeznaczonych do obsługi farm wiatrowych

Stocznia Crist zajmie się budową kadłubów i częściowym wyposażeniem dwóch jednostek w ramach podwykonawstwa dla norweskiego Ulsteina. Będą to siostrzane statki względem ukończonej w kwietniu Acta Aurigi.
04.09.2018

Zaprojektowana dla morskiej energetyki wiatrowej Acta Auriga ze stoczni CRIST ma już oficjalną nazwę

Acta Auriga to już jej oficjalna nazwa. Uroczystość nadania imienia nowoczesnej jednostce przeznaczonej specjalnie dla morskiej energetyki wiatrowej odbyła się w Emden w Niemczech 20 czerwca. Udział w budowie statku zamówionego w stoczni Ulstein Verft miała także stocznia CRIST z Gdyni.
02.07.2018

Gdańsk: 375 płatnych staży na wakacje dla studentów i absolwentów

Prawie trzy razy więcej chętnych niż miejsc było w tegorocznej 16. edycji programu Wakacyjny Staż 2018 w Gdańsku. Ponad 80 proc. chętnych stanowili studenci politechniki i Uniwersytetu Gdańskiego. Miejsca stażowe przygotowały 82 podmioty.
22.06.2018

Nowoczesny prom z Polski otrzymał nagrodę „Ship of the Year”

ELEKTRA, nowoczesny hybrydowy prom z Polski, z międzynarodową nagrodą „Ship of the Year”. To cenione wyróżnienie przyznawane co roku przez jury składające się z międzynarodowych ekspertów, które nominuje do konkursu wyjątkowe jednostki, a następnie – przez głosy publiczności na stronie konferencji Sulfur Cap 2020. Prom zaprojektowany przez biuro projektowe StoGda i zbudowany w stoczni CRIST w Gdyni rywalizował z Cardissą – największym na świecie metanowcem Shella, oraz z Christophem de Margerim – nowoczesnym tankowcem Sovcomflot.
23.04.2018

Potrójne wodowanie w stoczni CRIST (foto)

Potrójne wodowanie w stoczni CRIST w Gdyni. Zaplanowana na kilka dni operacja rozpoczęła się w poniedziałek. W suchym doku wodowana jest m.in. część siłowniana bloku statku pasażerskiego klasy Meraviglia-Plus dla operatora MSC Cruises. Jak poinformował portal GospodarkaMorska.pl Mikołaj Kulczycki, project manager w stoczni CRIST, zakres tego przedsięwzięcia wielokrotnie przewyższa skalę całych projektów realizowanych w polskich stoczniach.
17.04.2018

Gdańsk: Ok. 370 płatnych staży w ramach „Wakacyjnego stażu 2018”

Prawie 370 płatnych staży dla studentów i absolwentów uczelni wyższych ufundowały 93 firmy i instytucje publiczne, które biorą udział w projekcie "Wakacyjny Staż 2018". Zapisy chętnych potrwają do 9 maja.
09.04.2018

W stoczni CRIST zwodowano nowoczesny statek do przewozu ryb. Trafi na rynek norweski

Aqua Tromøy już na wodzie. W niedzielę w stoczni CRIST w Gdyni odbyło się wodowanie, a następnie wydokowanie nowoczesnego statku do przewozu ryb. W pełni wyposażona jednostka trafi do norweskiego klienta Artic Shipping AS.
23.01.2018

Statek Blue Queen trafi na sześć lat do armatora Wagenborg Offshore. Jego kadłub powstał w stoczni CRIST

Blue Queen w rękach Wagenborg Offshore. Armator podpisał z Ulstein umowę czarteru na 6 lat. Statek będzie wspierał działania Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) i Shell UK Exploration & Production (Shell UK) na Morzu Północnym.
24.11.2017

Rekordowe gdyńskie Forum Gospodarki Morskiej (wideo)

W tym roku gdyńskie spotkanie branży morskiej przyciągnęło rekordową liczbą uczestników. Celem organizatorów była nie tylko dyskusja nad problemami sektora, ale również jego integracja. W piątek (13.10) odbyło się 17. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 - jedno z najważniejszych spotkań praktyków i ekspertów sektora morskiego.
14.10.2017

Gdyńskie stocznie poszukują zawodowców (foto, wideo)

Zawodowcy potrzebni od zaraz. Aby zachęcić młode osoby do pracy w firmach związanych z gospodarką morską, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdynia stworzyły projekt „Odkrywamy gdyńskie stocznie gimnazjalistom”. W jego ramach w czwartek grupa 225 uczniów gdyńskich gimnazjów odwiedziła Bałtycki Port Nowych Technologii.
29.09.2017

CRIST wśród najlepszych polskich eksporterów do Francji

26 września w siedzibie Ambasady RP odbyła się uroczystość przyznania nagród dla najlepszych eksporterów do Francji. Jednym z wyróżnionych była stocznia CRIST S.A.
28.09.2017

Baltexpo: gospodarka morska potrzebuje pracowników

Gospodarka morska potrzebuje pracowników. „Wszystkie zawody związane z tym sektorem na Pomorzu od lat są deficytowe i ten deficyt się pogłębia”- oceniła dyrektor WUP w Gdańsku. Tylko stocznia Crist każdego roku musi zatrudnić 100-150 osób.
13.09.2017

Mało kto może pochwalić się takimi projektami! Dzięki biurze projektowemu StoGda Polacy są cenieni na całym świecie

Brali udział w projektowaniu takich jednostek jak samopodnośne jednostki typu jack-up (m.in. Innovation, Vidar, Zourite), megajacht Graceful, pływający dok Marco Polo, hybrydowy prom Elektra czy seria chemikaliowców i wiele innych obiektów. Są dowodem na to, że polska myśl okrętowa prężnie się rozwija. Rozmawiamy z przedstawicielami biura projektowego StoGda Ship Design & Engineering.
10.09.2017

Stocznia Crist buduje hybrydowy prom dla Islandii

W połowie przyszłego roku stocznia Crist w Gdyni ma zakończyć budowę hybrydowego promu pasażersko-samochodowego dla islandzkiego armatora. Jednostka ma obsługiwać kursy pomiędzy dwiema wyspami położonymi na południe od Islandii.
19.07.2017

Dla Krajowej Izby Gospodarki Morskiej nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowa z jej sekretarzem generalnym, dr Jerzym Lewandowskim

Zatrzymali tzw. podatek Adamowicza, dzisiaj walczą o możliwość korzystania przez stocznie ze środków Komisji Europejskiej. Krajowa Izba Gospodarki Morskiej (KIGM) stoi murem za firmami, z którymi współpracuje. Zresztą, jak twierdzi jej sekretarz generalny, dr Jerzy Lewandowski, Izba wykonuje dobrą robotę dla całej branży morskiej.
19.07.2017

Acergy Viking przechodzi remont w Naucie

W Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni trwa remont statku Acergy Viking. Należąca do norweskiego armatora Eidesvik Offshore ASA jednostka jest przygotowywana do prac na farmach wiatrowych na Morzu Północnym. To nowy kontrakt podpisany z Siemens Wind Power.
25.04.2017

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę hybrydowych promów dla Londynu

Uroczystość cięcia blach w Stoczni Remontowa Shipbuilding, rozpoczęła budowę dwóch promów pasażersko-samochodowych dla londyńskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego Transport for London. Hybrydowe promy o napędzie diesel - electric będą najbardziej ekologiczne na Tamizie. Jednostki posłużą mieszkańcom Londynu w przeprawie przez Tamizę łącząc dzielnice Woolwich i North Woolwich.
20.04.2017

500 osób znajdzie zatrudnienie w CRIST

Monterów, spawaczy, ślusarzy i mechaników okrętowych – osób tej profesji pilnie poszukuje stocznia CRIST. W najbliższych miesiącach zatrudnienie znajdzie tam ponad 500 pracowników produkcyjnych różnych specjalności. W ciągu czterech lat ta liczba ma ulec podwojeniu.
22.03.2017

Konferencja „Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania”

„Pracodawcy Pomorza” oraz Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej zapraszają na konferencję „Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania”.
22.03.2017

Zourite idzie jak burza

Barka, którą zbudowała stocznia Crist, postawiła już 4 z 48 podpór wiaduktu morskiego wokół wyspy La Réunion. Polska „ośmiornica” realizuje kluczową część francuskiej inwestycji, czyli posadowienie elementów autostrady na dnie morza.
21.03.2017

Prestiżowe projekty tworzone z pasją - rozmowa z Robertem Bursiewiczem, prezesem firmy Navy-San

Innowacyjne technologie, nowe rynki współpracy, a przede wszystkim – pasja w działaniu. To firma Navy-San. O zrealizowanych inwestycjach i planach rozmawiamy z jej prezesem, Robertem Bursiewiczem.
21.02.2017

Berlin w drodze do Norwegii

Kolejny projekt Crist. Tym razem z gdyńskiej stoczni do Norwegii holowany jest częściowo wyposażony trawler Berlin. Jednostka zasili flotę niemieckiego armatora DFFU (Deutsche Fischfang-Union), spółki córki islandzkiej firmy Samherji zajmującej się połowami, przetwórstwem i handlem rybami oraz owocami morza. To 30 realizacja dla Grupy Kleven, firmy z blisko 100-letnią tradycją i ponad 210 jednostkami na koncie, i potwierdzenie świetnie układającej się polsko-noreweskiej współpracy.
20.02.2017

Wodowanie ekologicznego promu w stoczni Crist

17 lutego rozpoczną się testy jednostki P310 w suchym doku. Hybrydowy prom typu "double-ended ferry" stanowi realizację CRIST dla fińskiego armatora – Finferries. Pływająca pomiędzy Nauvo a Parainen jednostka, ma służyć do transportu 90 pojazdów i maksymalnie 372 osób. Uroczyste przekazanie promu planowane jest na kwiecień 2017 r.
19.02.2017

Statek Island Venture przekazany armatorowi. W jego budowie brała udział polska stocznia

To największa jednostka przekazana dotychczas przez norweską stocznię Ulstein. Island Venture – statek typu Offshore Construction Vessel (OCV) tydzień temu trafił do spółki armatorów Island Offshore i Edison Chouest Offshoret. Będzie przeznaczony do przeprowadzania prac konstrukcyjnych.
24.01.2017

PGZ zapowiada zawiadomienie prokuratury ws. budowy statku Oceanograf

Prezes PGZ Arkadiusz Siwko zapowiedział zawiadomienie prokuratury ws. budowy statku "Oceanograf" przez należącą do koncernu stocznię "Nauta". Według Siwki poseł PO Jerzy Borowczak miał naciskać, by stocznia nie zmieniała kontraktu, który był dla niej niekorzystny. Borowczak zaprzecza.
03.11.2016

Stocznia CRIST nabiera rozpędu

Innowacje, współpraca z inwestorami w kraju i zagranicą oraz kolejne wyjątkowe budowy statków. Gdyńska stocznia CRIST rozwija się bardzo dynamicznie, a jej jednostki coraz częściej doceniają światowi potentaci. O planach na przyszłość i dotychczasowych, jedynych w swoim rodzaju projektach rozmawiamy z Grzegorzem Różańskim, wiceprezesem stoczni CRIST.
24.10.2016

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni- ranga wydarzenia z roku na rok rośnie

Gdyńskie Forum Gospodarki Morskiej było ważnym wydarzeniem; ponad sześciuset zarejestrowanych uczestników, trzydziestu prelegentów sesja otwartych pytań do Ministra Marka Gróbarczyka, wręczenie nagród branżowych oraz panele dyskusyjne dotyczące aktualnych problemów portów, przemysłu, ship managementu i logistyki morskiej, to tylko niektóre z punktów programu.
16.10.2016

Chwytając wiatr - perspektywy morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Pierwsza morska farma wiatrowa w Polsce może zacząć produkować energię już w 2022 r., a szybki rozwój tego sektora, według raportu firmy doradztwa strategicznego McKinsey & Company, zapewni 77 tysięcy nowych miejsc pracy i wzrost PKB Polski o 60 mld zł od 2030 roku.
29.09.2016

W sobotę wielkie zwiedzanie gdyńskiej stoczni

Już w najbliższą sobotę wyjątkowa okazja do poznania z bliska gdyńkich terenów stoczniowych. 3 września bramy działających tam zakładów i firm staną otworem przed gośćmi, na których czeka 7 tras tematycznych, strefy piknikowe i 3 punkty widokowe. Będzie to jedno z największych wydarzeń w ramach trwających cały rok obchodów 90 urodzin Gdyni.
01.09.2016

Polskie stocznie przekazały części kadłuba dla Norwegów

Trójmiejskie zakłady brały udział w budowie kolejnego kadłuba dla norweskiej stoczni. Stocznie zbudowały dwa duże bloki częściowo wyposażonego kadłuba dla Ronja Ocean - jednostkę do przewozu żywych ryb.
19.07.2016

Francuska nacjonalistyczna partia nie chce Polaków w tamtejszych stoczniach

Francuska skrajnie nacjonalistyczna partia, Front Narodowy, wyraża sprzeciw wobec zatrudniania Polaków we francuskiej stoczni Socarenam.
07.07.2016

Crist rozpoczął budowę unikatowego, hybrydowego promu dla Finów (wideo)

Niespełna dwa tygodnie temu Stocznia CRIST S.A. z sukcesem przekazała armatorowi specjalistyczną jednostkę samopodnośną "Zourite", a już dziś (06.04) rozpoczęto cięcie blach kolejnej innowacyjnej jednostki - tym razem dla armatora z Finlandii. Projekt o numerze budowy P310, będzie specjalistycznym, ekologicznym promem typu „double-ended”. Zaledwie trzyosobowa załoga sterująca promem oraz innowacyjny silnik dieslowo-hybrydowy to tylko część wyjątkowej specyfikacji technicznej budowanego promu.
06.04.2016

Stocznia Crist przekazała armatorowi olbrzymią barkę do budowania autostrady morskiej

Jednostka wielkości 4 pełnowymiarowych kortów tenisowych, blisko 400 dni pracy oraz zużyte 6800 ton prefabrykowanej stali. Gdyńska stocznia Crist S.A. zakończyła sukcesem próby morskie specjalistycznej barki samopodnośnej NB105. Pierwszy rozkrój blach nastąpił 2 lutego 2015r., a już wczoraj statek przekazano armatorowi.
24.03.2016

Przemysł stoczniowy a pomoc publiczna

Poniżej opisane zostały kluczowe regulacje rawne oraz praktyka decyzyjna Komisji Europejskiej z ostatnich trzech lat odnoszące się do problematyki pomocy publicznej w przemyśle stoczniowym.
12.03.2016

Crist negocjuje z Marsem spłatę kredytu

Większościowi udziałowcy stoczni Crist prowadzą rozmowy na temat spłaty pożyczki w wysokości 58,3 mln zł z udziałowcem mniejszościowym, państwowym funduszem Mars.
08.03.2016

Przetarg na przebudowę platformy Lotosu rozstrzygnięty po raz drugi

Znamy wykonawcę przebudowy platformy wiertniczej Petrobaltic na centrum eksploatacyjne. Z sześciu zgłoszonych podmiotów najlepszą ofertę złożyło konsorcjum Energomontaż-Północ Gdynia i Stocznia Remontowa Nauta - tym razem bez Stoczni Crist. Przebudowa będzie kosztować ok. 250 mln złotych.
22.04.2015

„Tak dobrze nigdy nie było”. Skok technologiczny w polskich stoczniach

Ponad 30 tysięcy zatrudnionych pracowników, najnowocześniejsze statki i okręty wojenne - rozwija się rynek stoczniowy w Polsce. Budujemy nowoczesne promy, statki do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych, platformy wiertnicze, holowniki offshore, a nawet statki ratownicze szybkiego reagowania. W pomorskich stoczniach powstają też okręty, które trafią do Marynarki Wojennej.
11.03.2015

Nauta, Crist i Energomontaż zmodernizują platformę wiertniczą PETROBALTIC

30 października spółka LOTOS Petrobaltic S.A. podpisała umowę na przebudowę platformy wiertniczej na eksploatacyjną. W skład konsorcjum wykonawców przebudowy wchodzą spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. tj. Energomontaż-Północ Gdynia, Stocznia Remontowa NAUTA oraz stocznia Crist.
31.10.2014

Przebudowa platformy „Petrobaltic”

We wtorek 21 października do Gdyni wpłynęła platforma wiertnicza "Petrobaltic", która zostanie przebudowana przez spółki z Grupy MARS na platformę eksploatacyjną. O kontrakt walczyły dwie trójmiejskie grupy stoczniowe, które coraz częściej pojawiają się w branży jako konkurenci; grupa Remontowa Holding oraz Mars Shipyards & Offshore.
22.10.2014

CRIST - bez inwestycji nie byłoby zleceń

W ciągu ostatnich trzech lat Trójmiejska stocznia CRIST przeznaczyła 53 mln zł na inwestycje w celu dostosowania terenów po byłej Stoczni Gdynia do swoich potrzeb. Przeniesienie działalności produkcyjnej było przełomowym momentem dla spółki. Dzięki korzystnemu usytuowaniu oraz potencjałowi produkcyjnemu terenów postoczniowych, CRIST zwielokrotnił swoje zdolności produkcyjne. Obecnie stocznia realizuje projekty unikalne w skali europejskiego przemysłu stoczniowego.
06.08.2014

Trójmiejskie stocznie walczą o kontrakt na przebudowę platformy Lotosu

Blisko 30 milionów złotych wart jest kontrakt na przebudowę platformy nalężącej do spółki Lotos Petrobaltic. Platforma „Petrobaltic” ma zostać przebudowana na morskie centrum wydobywcze ropy naftowej będące stałą morską budowlą hydrotechniczną. O kontrakt zabiegają dwaj najwięksi gracze z doświadczeniem w branży offshore: Gdańska Stocznia Remontowa i spółki wchodzące w skład Grupy Mars Shipyards & Offshore.
14.04.2014

Skanska wybuduje most do fabryki fundamentów farm wiatrowych

Skanska podpisała kontrakt na budowę blisko 200-metrowego mostu przez Odrę w Szczecinie, który ma połączyć lewy brzeg rzeki z wyspą rzeczną Ostrów Brdowski. W przyszłości na wyspie ma powstać m.in. fabryka fundamentów morskich farm wiatrowych.
20.03.2014

M. Stryjecki, FNEZ: morska energetyka wiatrowa może być motorem rozwoju

Aby morska energetyka wiatrowa stała się motorem rozwoju polskiego przemysłu morskiego, to nie wystarczy zbudowanie morskich farm wiatrowych o mocy 2,2 GW, dla których zostały już wydane warunki przyłączenia. Potrzebny jest efekt skali (…) Jeżeli więc rząd chce pomóc przemysłowi stoczniowemu, to cel 6 GW na 2030 rok powinien zostać zapisany w nowej polityce energetycznej - mówi Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ).
21.02.2014

INNOVATION buduje kolejną farmę na Morzu Północnym

Po zakończeniu prac przy instalacji farmy wiatrowej Global Tech I w niemieckiej części Morza Północnego, INNOVATION popłynął w okolice wybrzeży wielkiej Brytanii, by tam budować farmę Westermost Rough.
17.02.2014

Polski przemysł stoczniowy - odrodzony w innej konfiguracji i kształcie

W klasycznym rozumieniu przemysł stoczniowy w Polsce istnieje w ograniczonym zakresie działalności. Jednak branża ta znów zatrudnia niemal tylu pracowników, co w latach prosperity, uzyskując natomiast o wiele wyższe przychody i z nielicznymi wyjątkami - wszystkie jej zakłady są rentowne.
07.02.2014

Pięć ofert na most do fabryki fundamentów farm wiatrowych

Spółka Mars Most Brdowski, pośrednio zależna od Agencji Rozwoju Przemysłu, otrzymała pięć ofert w przetargu na blisko 200-metrowy most przez Odrę w Szczecinie, który ma połączyć lewy brzeg rzeki z wyspą rzeczną Ostrów Brdowski. W przyszłości ma na niej powstać m.in. fabryka fundamentów morskich farm wiatrowych.
30.01.2014

Diament Forbesa dla stoczni Crist

Gdyńska stocznia Crist po raz kolejny została laureatem prestiżowej nagrody – Diamenty Forbesa.
24.01.2014

Były hitem eksportowym Stoczni Szczecińskiej. Teraz zamawiają je w Gdyni

Norweski armator Odfjell chce zamówić cztery chemikaliowce ze stali nierdzewnej. Statki miałaby budować gdyńska stocznia Crist.
19.12.2013

Bilfinger Crist Offshore kładzie fundamenty

Spółka Bilfinger Crist Offshore rozpoczęła w Szczecinie budowę fabryki fundamentów dla morskich siłowni wiatrowych. Zakład ma ruszyć za dwa lata i produkować rocznie ok. 50 fundamentów rocznie.
06.12.2013

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zainwestowała w tereny po Stoczni Gdynia ok. 100 mln zł

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w ciągu niespełna dwu lat wydała ponad 100 mln zł na rewitalizację terenów po byłej Stoczni Gdynia, m.in. zmodernizowano biurowiec, infrastrukturę i drogi. Na dawnych terenach stoczni powstaje Bałtycki Port Nowych Technologii.
21.10.2013

Piotr Słupski, prezes zarządu MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

- Nie można stawiać tylko na jeden segment. My staramy się dywersyfikować naszą działalność i z perspektywy najbliższych lat, będziemy stawiać na segment związany z wiatrem na morzu. Do tego dojdzie również tradycyjny oil and gas, jak również produkcja specjalna i tradycyjne remonty, i przebudowy statków, powiedział w Radiu Gdańsk Piotr Słupski prezes zarządu MS TFI, funduszu, który zarządza m.in. spółkami z sektora remontu statków i budowy konstrukcji stalowych offshore.
25.09.2013

Szczecin: Powstaną strefy z mostem

Minister gospodarki popiera rozszerzenie specjalnych stref ekonomicznych w Szczecinie o tereny w Skolwinie i na Ostrowie Brdowskim. Wczoraj zgłosił w tej sprawie autopoprawkę podczas obrad Komitetu Ekonomicznego RM. Pomysł zaakceptowano. We wtorek ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąc rząd.
12.08.2013

Szef Forum Okrętowego: holding stoczniowy to utopia

Tworzenie przez ARP holdingu firm stoczniowych to utopijny pomysł, który w obecnych realiach rynkowych się nie broni - uważa przewodniczący Związku Pracodawców Forum Okrętowe i prezes stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku Andrzej Wojtkiewicz.
29.07.2013

Jest umowa. Można zacząć budowę fabryki na terenach po Gryfii

Spółka KSO kupiła 20 hektarów na wyspie Gryfia. Ma tam budować fabrykę fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych. Ostateczną umowę podpisano w Szczecinie. Teren sprzedała Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia. Nie ujawniono ceny transakcji.
09.07.2013

Stocznia Crist negocjuje kontrakty o wartości 700 mln euro

Trójmiejska stocznia Crist realizuje 10 projektów o łącznej wartości 250 mln euro dla armatorów z Norwegii, Holandii i Hiszpanii. Negocjowane są kontrakty o wartości ok. 700 mln euro na lata 2014-15.
08.07.2013

ARP: realizujemy program odrodzenia przemysłu stoczniowego

ARP realizuje program odrodzenia polskiego przemysłu stoczniowego. Jego celem jest rozwój innowacyjnej produkcji stoczniowej w Polsce oraz stworzenie jak największej liczby miejsc pracy. Inwestycja w stocznię Crist, to kolejny krok w tym kierunku - powiedział PAP prezes Agencji Wojciech Dąbrowski.
04.07.2013

Inwestycje w morskie farmy wiatrowe mogą dać 30 tys. miejsc pracy. Są szansą dla polskich stoczni

Prawie 74 miliardy złotych i 30 tysięcy miejsc pracy mają przynieść polskiej gospodarce inwestycje w morskie farmy wiatrowe – wyliczyli eksperci z Ernst & Young. Jednak brak odpowiednich regulacji prawnych opóźnia te projekty i dziś polskie stocznie zarabiają na produkcji elementów do takich farm, ale usytuowanych na Morzu Północnym.
19.06.2013

Prawie 74 miliardy złotych dla polskiej gospodarki z morskich farm wiatrowych. Nowy raport Ernst&Young.

Według raportu firmy doradczej Ernst&Young na temat wpływu morskiej energetyki wiatrowej na polską gospodarkę, nasz kraj stoi przed wyjątkową szansą. Osiągnięcie 6 GW mocy morskich farm wiatrowych w 2025 r. będzie oznaczać 73,8 mld zł wartości dodanej dla naszej gospodarki. 14,9 mld to bezpośrednie przychody sektora finansów publicznych, z czego 12,2 mld zł trafi do budżetu centralnego, a 2,7 mld zł to przychody podatkowe dla samorządów. Samo uniknięcie emisji około 40 mln ton CO2 oznacza oszczędności w wysokości około 1,6 mld zł
03.06.2013

ARP S.A. wspiera budowę fabryki konstrukcji wież wiatrowych

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Mars, zarządzany przez MS TFI, którego właścicielem jest ARP S.A. objął 29 kwietnia 2013 r. udziały w spółce celowej KSO Sp z o.o. Jest to kolejny krok do rozpoczęcia budowy na terenie Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia fabryki wytwarzającej fundamenty do morskich farm wiatrowych. Pozostałymi udziałowcami spółki są koncern Bilfiger Berger i polska stocznia Crist S.A.
07.05.2013

Bufab Poland sp. z o.o. - zarządzanie w czasach przełomu

Okres gospodarczej transformacji był dla polskich przedsiębiorstw czasem szybkiego dostosowania się do nowych warunków. Okazją do wypracowania własnej filozofii działania była współpraca z międzynarodowymi koncernami. Przykład Bufab Poland sp. z o.o. dowodzi, że rodzime firmy prywatne, niejednokrotnie okazywały się bardzo pojętnymi uczniami. V-ce Prezes Andrzej Niepiekło z polskiego oddziału Grupy Bufab przekonuje, że sztuka zarządzania wyniesiona z kontaktów z międzynarodowymi koncernami, może przyczynić się do zredukowania kosz
05.04.2013

Stocznia Crist zbuduje innowacyjne statki do obsługi norweskich farm łososiowych

Stocznia Crist wybuduje dwa statki do obsługi farm łososiowych w Norwegii. Odbiorcą jest Ewos Group, jeden z czołowych dostawców pasz i odżywek dla ryb hodowlanych na świecie.Statki będą miały 70 metrów długości i 2,4 tys. ton pojemności ładowni oraz 3000 t nośności. Jednostki tego typu dostarczają pokarm dla ryb bezpośrednio od producenta do odbiorcy. Dodatkową funkcją jednostek realizowanych przez Stocznię Crist będzie również zaopatrywanie fabryki karmy w surowce.
27.02.2013

EuroElektro- „podwoimy produkcję”

Rynek usług dostawczych dla przemysłu stoczniowego tak jak każdy z segmentów gospodarki morskiej, wytworzył swoją specyfikę. Obok hurtowników i dostawców oferujących gotowe urządzenia innych producentów, funkcjonują też rodzime przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w kompleksowej realizacji urządzeń okrętowych na potrzeby stoczni produkcyjnych. Jakość ich produkcji może śmiało konkurować z rozwiązaniami proponowanymi przez największych europejskich producentów urządzeń okrętowych.
01.02.2013

50 firm chce zawojować Brazylię

Lotos, Stocznia Nauta, Stocznia Crist, Energomontaż Północ Gdynia — te firmy, i ponad 50 innych było w środę w Brazylii na forum gospodarczym organizowanym z okazji oficjalnej wizyty Radosława Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych.
29.11.2012

Stocznia Crist otrzymała dotację na budowę morskich elektrowni wiatrowych

Stocznia Crist S.A. z Gdyni, która zajmuje się budową konstrukcji dla morskich farm wiatrowych, otrzymała dotację z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".
23.11.2012

Większe dofinansowanie dla fabryki wież wiatrowych w Szczecinie

Całkowity koszt budowy w Szczecinie zakładu do produkcji wież do elektrowni wiatrowych szacuje się na 300 mln zł. UM WP poinformował, że konsorcjum KSO odpowiedzialne za inwestycję, na jej sfinansowanie otrzyma prawie 90 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Początkowo wartość dotacji miała wynosić 15 mln zł, ale Ministerstwo Gospodarki zwiększyło jej wartość o 74 mln zł.
13.11.2012

Hotel Water Discus- pokój z widokiem na rafę

Pięciogwiazdkowe hotele, korty tenisowe, szerokie plaże czy możliwość wypożyczania sprzętu wodnego to standardowe punkty w ofercie ośrodków turystycznych. Podwodne hotele wg projektu polskich inżynierów z Politechniki Gdańskiej mają szansę stać się główną atrakcją najbardziej renomowanych ośrodków turystycznych na świecie. O specyfice projektu oraz możliwościach jego wdrożenia w życie opowie dr Lech Rowiński, pracownik Politechniki Gdańskiej oraz przedstawiciel Deep Ocean Technology.
17.09.2012

Stocznia Gdańsk zwiększy produkcję i zatrudnienie

W niespełna 2,5 lat od uruchomienia w Stoczni Gdańskiej produkcji wież dla lądowych turbin wiatrowych, stała się ona jednym z największych ich producentów w Europie Środkowej. Za dwa lata chce zostać największym ich wytwórcą w całej Europie, także dla elektrowni na morzu.
20.04.2012

Gdynia: rewitalizacja terenów byłej stoczni

Rozpoczęła się modernizacja głównego budynku biurowego byłej Stoczni Gdynia. Do końca roku w Gdyni ma powstać ok. 10 tys. m2 nowoczesnej powierzchni użytkowej. Jest to pierwszy etap rewitalizacji postoczniowych terenów i budowy Bałtyckiego Portu Nowych Technologii.
02.04.2012

Fabryka wież w stoczni

Szczecin. Państwowa agencja wesprze budowę megafabryki wież wiatrowych. To pierwszy krok do wsparcia małych firm - ujawnia "Puls Biznesu" Resort skarbu stawia przed Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) nowe cele - wspieranie inwestycji i innowacyjnych przedsięwzięć, szczególnie w energetyce.
09.03.2012

W Stoczni Gdynia powstanie park przemysłowy

W grudniu 2012 r. planowane jest zakończenie remontu głównego budynku biurowego byłej Stoczni Gdynia. Będzie to pierwszy etap tworzenia na terenie zlikwidowanego przedsiębiorstwa Bałtyckiego Parku Przemysłowego.
02.01.2012

Niemieckie elektrownie szukają producentów urządzeń offshore

Planowany i realizowany przez Niemcy rozwój elektrowni wiatrowych offshore może być szansą dla polskich stoczni morskich. Potwierdzeniem szans pomorskich firm było duże zainteresowanie ich potencjałem podczas największego spotkania przedstawicieli branży energii wiatrowej i lądowej EWEA Offshore 2011 w Amsterdamie, jaka zakończyła się w ub. tygodniu.
14.12.2011

Stocznia Crist szykuje się do kolejnych inwestycji

Stocznia Crist finalizuje prace nad specjalistycznym statkiem do budowy farm wiatrowych. Koszt inwestycji to ok. 200 mln euro. W planach stoczni jest budowa kolejnej jednostki o podobnym przeznaczeniu dla odbiorców z Niemiec.
09.12.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.