• <
gryfia_70lat

Stocznia Crist. Powstaje tu kolejny prom hybrydowy

AK

11.06.2021 15:55 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stocznia Crist. Powstaje tu kolejny prom hybrydowy

Partnerzy portalu

Stocznia Crist. Powstaje tu kolejny prom hybrydowy  - GospodarkaMorska.pl
Fot. wizualizacja

Dzisiaj (11 czerwca) odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska, ekologicznego, promu hybrydowego dla fińskiego armatora Finferries, o numerze budowy P317.

To już trzeci, tego typu, nowoczesny prom hybrydowy „plug-in”, w pełni wyposażony, budowany dla fińskiego operatora promowego Finferries przez stocznie Crist. 

Budowa kolejnej jednostki  jest kontynuacją długoletniej, owocnej współpracy między CRIST a Finferries, a także ugruntowaniem ogromnego doświadczenia jakie stocznia Crist nabyła realizując poprzednie projekty. 

Prom hybrydowy będzie pokonywać swoją trasę, korzystając wyłącznie z własnych baterii ładowanych bezpośrednio z lądu podczas ładunku i rozładunku, natomiast spalinowe zespoły prądotwórcze będą służyły jedynie jako rezerwowe źródło zasilania jednostki w przypadku złych warunków pogodowych na trasie. 

Jednostka o długości 70 m przeznaczona do eksploatacji na wodach o ograniczonym dostępie, specjalnie zaprojektowana dla połączenia Nauvo-Korppoo w Finlandii, będzie miała możliwość przetransportowania do 52 samochodów osobowych lub kombinację przyczep, ciężarówek, autobusów i samochodów, a także przewóz do  200 pasażerów na swoim pokładzie.

Należy przypomnieć, iż  pierwszym wybudowanym przez Crist dla Finferries najnowocześniejszym, dwustronnym  promem hybrydowym, była „Elektra”.  

"Elektra" to pierwszy tego typu prom wybudowany w Unii Europejskiej a drugi na świecie, który okazał się wielkim sukcesem na skalę międzynarodową. Jego innowacyjny system ładowania i rozwiązanie hybrydowe zostały nagrodzone m.in. międzynarodową nagrodą "Ship of the Year" w konkursie Marine Propulsion Awards 2018 oraz nagrodą CEMT 2018 przyznaną za wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskiego przemysłu morskiego wręczoną podczas II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.