• <

Firmy związane z gospodarką morską uhonorowane Orłem Pomorskim (foto)

Strona główna Firmy związane z gospodarką morską uhonorowane Orłem Pomorskim (foto)
Firmy związane z gospodarką morską uhonorowane Orłem Pomorskim (foto) - GospodarkaMorska.pl

pc/gdynia.pl/port.gdynia.pl

17.11.2018 Źródło: własne

W gdańskim Dworze Artusa w czwartek został rozstrzygnięty plebiscyt Orzeł Pomorski zorganizowany już po raz XV przez redakcję „Magazynu Pomorskiego”. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie osób i firm mających na swoim koncie szczególne osiągnięcia w biznesie, kulturze, nauce i działalności społecznej lub w sporcie. Wśród 12 wybitnych postaci i firm z Pomorza, których spektakularne działania spotykają się z uznaniem społeczeństwa, znaleźli się m.in. Zarząd Morskiego Portu Gdynia, stocznie CRIST i Sunreef Yachts oraz Andrzej Syldatk z firmy An-Elec.

Nagrodę Laureata Laureatów Orła Pomorskiego otrzymała stocznia CRIST. To wyróżnienie przyznawane niezależnie od werdyktu czytelników „Magazynu Pomorskiego”. Każdego roku dotychczasowi laureaci wybierają spośród siebie właśnie Laureata Laureatów.
 
– Stocznia CRIST przez ostatnie lata stała się nie tylko jednym z symboli Gdyni, ale też żywym dowodem na to, że przemysł stoczniowy w Trójmieście ma się dobrze. W trakcie dwudziestoośmioletniej działalności osiągnęła pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Należy do grona firm wyróżniających się innowacyjnością, niszowymi produktami i dobrą organizacją łańcucha dostaw. Taka filozofia biznesowa firmy wpisuje się bardzo mocno w gdyńską strategię rozwoju miasta – to w innowacyjnym przemyśle i nowych technologiach jest przyszłość polskiego przemysłu morskiego. Gratuluję wyróżnienia i liczę, że CRIST stanie się przewodnikiem na drogach światowego biznesu dla kolejnych gdyńskim firm – mówiła w laudacji Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Stocznia CRIST otrzymała już jedną nagrodę w tym plebiscycie. W 2013 roku firma odebrała Orła Pomorskiego.

CRIST koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego. Firma współpracuje m.in. z klientami z: Polski, Niemiec, Norwegii, Danii, Finlandii, Islandii, Francji, Belgii, Holandii i ze Szkocji. Ma na swoim koncie ponad 300 zakończonych projektów, 1 500 pracowników, najnowsze linie produkcyjne oraz zdolność do przetworzenia ponad 50 tysięcy ton stali rocznie. Oferta stoczni obejmuje m.in. budowę statków do obsługi farm rybnych, kontenerowców i holowników z uwzględnieniem aktualnie dostępnej technologii. Firma jest też otwarta na budowę różnego rodzaju konstrukcji hydrotechnicznych – zbudowała m.in. trzy śluzy zamontowane na rzece Ren w Bremenhaven. Obecnie współpracuje m.in. z norweską stocznią Ulstein. Do częściowo wyposażonego dla nich polarnego statku pasażerskiego i największego promu hybrydowego świata wkrótce dołączy kablowiec „Nexans Aurora”. Dla Norwegów powstaje też „National Geographic Endurance”. To wielofunkcyjny polarny statek pasażerski. Długa na blisko 125 metrów, a szeroka na ponad 20 metrów jednostka będzie mogła pływać w trudnych warunkach polarnych. Statek ma być gotowy w 2020 r.

Wśród laureatów Orła Pomorskiego – przyznawanego przez czytelników „Magazynu Pomorskiego”, wśród firm związanych z gospodarką morską znaleźli się: Zarząd Morskiego Portu Gdynia, stocznia Sunreef Yachts oraz Andrzej Syldatk z firmy An-Elec.

Statuetkę Orzeł Pomorski w imieniu Zarządu Morskiego Portu Gdynia odebrał Adam Meller, prezes ZMPG, natomiast uroczystą laudację wygłosiła Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodniczącą Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, posłanka na Sejm RP.

– To dobrze, że zostaliśmy jako zarząd portu docenieni i zauważeni. Po prostu pozytywnie oceniono i doceniono wielką pracę jaką wykonujemy, budując dzień po dniu nowe oblicze gdyńskiego portu – powiedział Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. – Cieszymy się z przyznania statuetki Orzeł Pomorski – nagrody świadczącej o docenianiu roli i znaczenia Portu Gdynia w województwie pomorskim. Dzisiaj nadrzędnym celem działań zarządu portu jest długofalowy rozwój – przede wszystkim budowa Portu Zewnętrznego. Laury i nagrody to dobra rzecz, ale port żyje na co dzień swoimi problemami i planami. Jestem absolutnie przekonany, że będziemy kontynuować nasze portowe zadania. Port Gdynia będzie systematycznie unowocześniany i rozbudowywany – dodał.

W imieniu stoczni Sunreef Yachts statuetkę odebrał jej właściciel – Francis Lapp. Laudację wygłosił natomiast Bogdan Goworowski.

Sunreef Yachts to światowy lider w projektowaniu i konstrukcji katamaranów żaglowych, motorowych oraz super jachtów typu „custom made” o długości od 60 do ponad 200 stóp. Jak podkreśla stocznia, wprowadziła ona do świata jachtingu wiele przełomowych rozwiązań, takich jak pierwszy na świecie pokład słoneczny na luksusowym katamaranie czy pierwszy motorowy i żaglowy dwukadłubowiec typu double-deck. Firma stworzyła także pierwszy w historii przemysłu stoczniowego karbonowy superjacht żaglowy, a także jako pierwsza zainstalowała składany maszt na dwukadłubowym superjachcie. Co roku na rynek trafiają co najmniej dwa nowe modele z gdańskiej stoczni.

Orzeł Pomorski powędrował także do Andrzeja Syldatka z firmy An-Elec. Laudację wygłosił Jerzy Miotke.

An-Elec jest znaczącą firmą w branży elektrycznej i ślusarskiej w przemyśle okrętowym i lądowym. Skupia się na procesie projektowania, budowy i testowania rozdzielnic elektrycznych. Posiada certyfikat bezpieczeństwa VCA, który umożliwia realizacje projektów z branży: budowlanej, montażowo-instalacyjnej, maszynowej, transportowej, mechanicznej, elektrycznej, chemii, petrochemii oraz w oczyszczalniach i firmach remontowych na terenie krajów UE. Przedsiębiorstwo ma też uprawnienia producentów uznanych światowych marek m.in. ABB, Mitsubishi, Moeller, Siemens, które pozwalają na uruchamianie, obsługę oraz serwis maszyn, urządzeń i systemów automatyki produkowanych przez te firmy. An-Elec współpracuje także m.in. z firmami: Chevron, SMT, Croon, Emri, Scana Zamech, Gdańska Stocznia Remontowa, PGZ Stocznia Wojenna, Etmal, Morska Stocznia Remontowa Gryfia.

Orzeł Pomorski to plebiscyt organizowany przez redakcję „Magazynu Pomorskiego”. Jego czytelnicy wybierają firmy lub osoby, które, ich zdaniem, są najlepsze, mają ciekawe inicjatywy i wyróżniają się swoimi działaniami w biznesie, kulturze, nauce, działalności społecznej lub w sporcie. Laureatami zostają ludzie nie tylko wyjątkowi i zasłużeni, ale też tacy, którzy potrafili dzielić się swoimi sukcesami z innymi. Doceniani są przedsiębiorcy aktywni, kreatywni, pomysłowi i przebojowi, stanowiący siłę i energię, niosący pozytywne przemiany, dzięki którym Pomorze rozwija się dynamicznie i zapewnia atrakcyjną i przyjemną przestrzeń do życia. Patronat nad plebiscytem sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.