• <

Wynik wyszukiwania - "stany " - Wiadomości

Zyski spadają, oczekiwania rosną. Hapag-Lloyd aktualizuje prognozy na 2024

Niemiecki gigant żeglugowy Hapag-Lloyd skorygował swoje prognozy finansowe na 2024 rok, podnosząc dolny próg oczekiwań. To wynik rosnącego popytu na transport morski oraz wzrostu stawek frachtowych. Niemniej jednak, pozytywne trendy rynkowe nie zdołały zamaskować znaczącego, 84-procentowego spadku zysku netto w pierwszym kwartale roku.
16.05.2024

Centralne Dowództwo USA: tymczasowy port na plaży w Strefie Gazy już zakotwiczony

Stany Zjednoczone zakotwiczyły w czwartek tymczasowy port na plaży w Strefie Gazy w ramach misji dostarczania pomocy humanitarnej palestyńskim cywilom – poinformowało Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).
16.05.2024

USA: radykalny wzrost ceł na towary z Chin. Pekin zapowiada odwet

Prezydent USA Joe Biden poinformował we wtorek o radykalnym zwiększeniu ceł na szereg chińskich towarów eksportowych. Biały Dom zachowa cła nałożone za poprzedniej prezydentury i wprowadzi nowe bariery, wśród których jest m.in. czterokrotne podniesienie ceł na samochody elektryczne.
14.05.2024

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi liczyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzroście kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

David Cameron: Zachód musi być twardszy i bardziej asertywny

Zachód musi być twardszy i bardziej asertywny w obronie swoich interesów, bo robienie zbyt mało i zbyt późno tylko ośmiela agresora - ostrzeże w czwartek brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron. Wezwie wszystkie kraje NATO do wydawania na obronę przynajmniej 2,5 proc. PKB.
09.05.2024

Wycieczkowce w 2023 przewiozły rekordową ilość pasażerów

W 2023 statki wycieczkowe na całym świecie przewiozły 31,7 mln pasażerów, co stanowi rekord. Liczba ta wzrosła od dotychczasowej najwyższej z 2019 roku o 7%.
09.05.2024

Duński port ze zgodą na pogłębienie, bliżej do stania się bazą NATO

Port w duńskim Esbjergu otrzymał finalne pozwolenie środowiskowe na pogłębienie prawie 22-kilometrowego toru podejściowego. Po zakończeniu prac będzie mógł przyjmować większe statki, w tym okręty wojenne NATO.
30.04.2024

Na Białorusi bez zmian. Dyrektor spółki, która wybuduje białoruski port w Rosji, do niedawna siedział w więzieniu

Białoruś i Rosja przymierzają się do realizacji największej białoruskiej inwestycji zagranicznej – budowy portu morskiego przeznaczonego dla białoruskich towarów na rosyjskim arktycznym wybrzeżu. Niezależne media donoszą, że szef spółki odpowiedzialnej za inwestycję do niedawna jeszcze siedział w więzieniu za oszustwa.
30.04.2024

Wielka Brytania chce stworzyć własne pociski hipersoniczne

Wielka Brytania planuje do 2030 roku wyposażyć swoje siły zbrojne w hipersoniczny pocisk manewrujący własnej konstrukcji, aby dogonić w tej sferze Rosję i Chiny - podał "The Sunday Telegraph".
28.04.2024

Na oczach Zachodu rosyjska "flota-widmo" przewozi broń i ropę

Rosyjska “flota-widmo” przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik „Corriere della Sera”. Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.
27.04.2024

Zdaniem sekretarza stanu USA Pekinu może odegrać konstruktywną rolę w kryzysach międzynarodowych

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oznajmił w piątek w Pekinie po spotkaniu z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, że Chiny mogą odegrać konstruktywną rolę w kryzysach międzynarodowych, a także podkreślił znaczenie "odpowiedzialnego zarządzania" różnicami pomiędzy oboma krajami.
27.04.2024

USA zaproponowały bojownikom Huti "zachęty" za odstąpienie od ataków na Morzu Czerwonym

Władze USA zaproponowały jemeńskim rebeliantom Huti "zachęty" w zamian za odstąpienie od ataków na statki na Morzu Czerwonym - podał portal wychodzącej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich gazety "The National", powołując się na źródła we władzach Jemenu.
25.04.2024

Reflex: bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam trwały wzrost cen surowca

Bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam obecnie trwały wzrost cen surowca - napisali w piątkowym komentarzu analitycy z Refleksu. Prognozują, że w następnym tygodniu utrzyma się ryzyko symbolicznych podwyżek cen benzyn, a w przypadku diesla - symbolicznych obniżek.
19.04.2024

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

Amerykański lotniskowiec wysłany w pobliże Izraela w związku z groźbami Iranu

Amerykański lotniskowiec Dwight Eisenhower pojawił się w piątek na wodach Morza Czerwonego w pobliżu Izraela; jednostka ta byłaby w stanie przechwycić irańskie pociski rakietowe i drony, gdyby Teheran zrealizował swoje groźby ataku na izraelskie obiekty wojskowe - powiadomił portal Times of Israel.
12.04.2024

Od 2025 r. Wielka Brytania będzie przeprowadzała regularne ćwiczenia wojskowe z USA i Japonią

Od przyszłego roku Wielka Brytania będzie regularnie przeprowadzać wspólne ćwiczenia wojskowe wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią w regionie Indo-Pacyfiku, co ma na celu zwiększenie tam bezpieczeństwa - poinformowało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
11.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Amerykanie zniszczyli wyrzutnię rakiet rebeliantów Huti

Agencja Reuters, powołując się na amerykańskie źródła wojskowe, poinformowała w poniedziałek o zniszczeniu systemu rakietowego wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, operujących z terytorium Jemenu.
09.04.2024

Otwarcie polsko-amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz Michael Goff z Departamentu Energii USA oficjalnie zainaugurowali działalność polsko-amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC – Clean Energy Training Center).
03.04.2024

Kandydat na prezydenta Gdyni: Gdynia musi rozwijać się w stronę gospodarki morskiej

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydentów miast w Polsce. Jednym z kandydatów na prezydenta Gdyni jest Marek Dudziński, który poruszył kwestię gospodarki morskiej miasta.
03.04.2024

Mołdawia zakupiła pierwszy ładunek LNG z USA przez grecki terminal

Ambasada USA pogratulowała Mołdawii pierwszego "testowego" zakupu gazu skroplonego z Ameryki przez grecki terminal LNG w Aleksandropolis. To pomoc w dywersyfikacji dostaw i uniezależnieniu się od rosyjskiego szantażu energetycznego.
03.04.2024

Prezydent Biden zaniepokojony wsparciem Chin dla Rosji

Prezydent USA Joe Biden odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - podał Biały Dom. Podczas rozmowy prezydent miał m.in. wyrazić rosnące zaniepokojenie wsparciem Pekinu dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego oraz działaniami przeciwko filipińskim statkom.
02.04.2024

Zmarł ostatni żołnierz, który przeżył japoński atak na Pearl Harbor na USS Arizona

Zmarł ostatni żołnierz z amerykańskiego pancernika USS Arizona, który cumował w Pearl Harbor podczas japońskiego ataku w grudniu 1941 roku. Lou Conter miał 102 lata – poinformowało stowarzyszenie Pacific Historic Parks, upamiętniające ofiary ataku.
02.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Analityk: Ukraina pokazała, że może zakłócić eksport rosyjskiej ropy przez porty

Ostatnie ataki ukraińskich dronów na rafinerie w Rosji pokazały, że Ukraina jest w stanie zagrozić eksportowi rosyjskiej ropy naftowej przez porty w Primorsku i Noworosyjsku - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
31.03.2024

Dowództwo Operacyjne: Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej

Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej (ang. Combined Maritime Forces - CMF) - poinformowało w środę Dowództwo Operacyjne. To największe na świecie - jak podkreślili wojskowi - partnerstwo morskie chroniące prawo międzynarodowe w Zatoce Perskiej oraz na Morzach Arabskim i Czerwonym.
20.03.2024

Wstąpienie Szwecji do NATO ma szczególnie znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego

Ambasador Litwy w Szwecji Linas Linkevicius w rozmowie z PAP wskazał jak ważne jest, by Europejczycy zwiększyli wydatki na obronę. „Musimy wydawać na obronność co najmniej dwa procent PKB, natomiast to kryterium nadal przez wszystkich nie zostało spełnione. Nawet teraz, gdy Szwecja dołączyła do NATO, będzie 19 z 32 państw spełniającym ten wymóg . To zdecydowanie za mało” – powiedział.
20.03.2024

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek test rakiety balistycznej – poinformowała armia Korei Południowej. W Seulu przebywa sekretarz stanu USA Antony Blinken, który uczestniczy tam w szczycie na temat demokracji.
18.03.2024

Europejskie Porozumienie Przemysłowe wyzwaniem i szansą dla portów i stref ekonomicznych

Liderzy kilkunastu branż przemysłowych wzywają do podjęcia 10 pilnych działań w celu przywrócenia konkurencyjności i utrzymania miejsc pracy w Europie. W lutym br. 73 liderów branży reprezentujących prawie 20 sektorów przemysłu przedstawiło „Deklarację z Antwerpii w sprawie europejskiego porozumienia przemysłowego” belgijskiemu premierowi Alexandrowi De Croo i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
15.03.2024

"Le Figaro": Rosja umacnia pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych

Rosja umacnia swoją pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych – pisze francuski dziennik "Le Figaro". Jak zaznacza gazeta, Rosatom buduje obecnie 19 reaktorów za granicą, oferując m.in. dostęp do korzystnego finansowania.
12.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

Armia USA zniszczyła rakietę i drony rebeliantów Huti

Stany Zjednoczone zniszczyły przeciwokrętowy pocisk balistyczny oraz trzy bezzałogowe drony wystrzelone w kierunku amerykańskiego okrętu wojennego na Morzu Czerwonym przez rebeliantów Huti - poinformowała we wtorek armia USA.
06.03.2024

Zatopiony przez rebeliantów Huti statek zagraża środowisku

Statek Rubymar, który zatonął w Zatoce Adeńskiej po ostrzale jemeńskich separatystów Huti, zagraża środowisku naturalnemu Morza Czerwonego. Wraz Rubymar na dno poszło 21 tys. ton nawozów sztucznych.
03.03.2024

Potrzeba matką wynalazku. Ataki Huti na Morzu Czerwonym jako narzędzie na dobry biznes

Po miesiącach spokoju, sytuacja na światowych szlakach morskich za sprawą ataków jemeńskich Huti na Morzu Czerwonym drastycznie się zmieniła. Można zasadnie zastanawiać się, czy obecna sytuacja nie jest wywołana oczekiwaniami biznesu.
02.03.2024

"Joint Warrior" - morski aspekt "Steadfast Defender 2024" pokazuje możliwości sił NATO

U północnych wybrzeży Norwegii rozpoczęły się 24 lutego ćwiczenia Royal Navy pk. "Joint Warrior 23-1" będące częścią serii największych od lat ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender 2024", największego tego typu przedsięwzięcia NATO od zakończenia Zimnej Wojny.
29.02.2024

Trwają ćwiczenia wojskowe w regionie Azji i Pacyfiku pk. "Cobra Gold"

W Tajlandii trwa Cobra Gold, jedne z największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w regionie Azji i Pacyfiku. Dwutygodniowe manewry z udziałem przeszło 9,5 tys. osób z 30 państw mają na celu wzmocnienie interoperacyjności m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.
28.02.2024

USA boją się szpiegowania przez chińskie dźwigi. Chińczycy: „paranoja”

„Całkowita paranoja” – tak oskarżenia o możliwość monitorowania przepływu ładunków za pomocą chińskich dźwigów w portach całego świata skomentował rzecznik Ambasady Chin w USA.
23.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Polska żywność trafia do odbiorców na całym świecie. Jej wartość za rok 2023 miała wynieść 51,8 mld euro

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.
18.02.2024

USA przeprowadziły cyberatak na irański statek wywiadowczy

Stany Zjednoczone przyznały się do przeprowadzenia cyberataku na irański statek, który zbierał dane wywiadowcze na temat statków handlowych na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.
16.02.2024

Rakietą w ubezpieczenia statków. Ubezpieczenie na Morzu Czerwonym z 10 tys. do 700 tys. dolarów za rejs

Ataki na Morzu Czerwonym zwiększają ryzyko biznesowe ubezpieczycieli morskich, rosną składki za ryzyko wojenne - informuje Moody’s. Operatorzy i spedytorzy spotykają się z przypadkami, że ubezpieczyciele unikają ponoszenia ryzyka za ubezpieczania statków przewożących towary przez Zatokę Adeńską. Niestabilność cen ubezpieczeń morskich jest rosnącym problemem brokerów ubezpieczeniowych po atakach na Morzu Czerwonym - alarmuje United Insurance Brokers Ltd (UIB).
15.02.2024

Przywódca Korei Północnej nadzorował test nowego pocisku; chce wzmocnienia granic morskich

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował test pocisku manewrującego klasy ziemia-woda w ramach dążenia do wzmocnienia bezpieczeństwa granic morskich – podały w czwartek państwowe media. Południowokoreańska armia oświadczyła, że "pozostaje mocno zaangażowana" w obronę faktycznej granicy morskiej.
15.02.2024

Wzbiera woda w Wiśle. W Płocku ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe

W związku z przyborem Wisły w niedzielę wieczorem ogłoszono w Płocku pogotowie przeciwpowodziowe. Mieszkańców i pracodawców zobowiązano do zabezpieczenia przed zatopieniem, lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią, substancji zagrażających środowisku.
11.02.2024

Damen Shipyards kompleksowo elektryfikuje połączenia promowe w Kanadzie

Damen Shipyards wygrał kontrakt na dostawę promów samochodowych do Kolumbii Brytyjskiej. Działający również w Polsce Damen wybuduje cztery elektryczne promy pasażersko-samochodowe dla kanadyjskiego operatora BC Ferries. Damen dostarczy również urządzenia do ładowania promów z lądu.
11.02.2024

Kolejne ataki armii USA przeciwko Huti w Jemenie

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek, że przeprowadziły ataki na cztery drony nawodne i siedem rakiet manewrujących "gotowych do wystrzelenia przez rebeliantów Huti w Jemenie w statki na Morzu Czerwonym".
09.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Zbigniew Pisarski: manewry Steadfast Defender to jasny sygnał NATO dla Rosji

Przeprowadzając manewry Steadfast Defender NATO wysyła Rosji jasny sygnał: my jesteśmy gotowi. Plany obronne Sojuszu mamy nie tylko na papierze, ale potrafimy je też wprowadzić w życie – powiedział PAP prezes Fundacji im Kazimierza Pułaskiego Zbigniew Pisarski.
07.02.2024

Pies przeżył osiem dni zamknięty w kontenerze. Uratowali go funkcjonariusze straży wybrzeża

Inspektorzy z US Coast Guard na obszar Houston-Galveston dokonali niespodziewanego odkrycia w trakcie kontroli kontenerów znajdujących się w porcie. W jednym z nich znajdował się... pies. Zwierzęciem natychmiast zajęli się funkcjonariusze oraz ratownicy. Zdaniem specjalistów znajdowało się w zamknięciu przez ponad tydzień.
06.02.2024

Sky News: ataki mogą zmniejszyć zasoby Huti, ale na razie ich nie odstraszają

Niewiele wskazuje na to, że działania podejmowane przez Wielką Brytanię i USA usuwają zagrożenie, jakie stanowią jemeńscy rebelianci Huti. Ogranicza się ich zasoby, jednak na razie koalicjanci nie odstraszają Jemeńczyków - ocenia w niedzielę brytyjska telewizja Sky News.
04.02.2024

USA i Wielka Brytania uderzyły na powiązane z rebeliantami Huti cele w Jemenie

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły w sobotę ataki na 36 celów powiązanych ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti w Jemenie, uderzając w m.in. w magazyny broni i wyrzutnie rakietowe - wynika ze wspólnego oświadczenia obu krajów.
04.02.2024

Hanwha Ocean rozpoczyna budowę statków do transportu amoniaku

Południowokoreańska stocznia rozpoczęła 2024 rok budową ekologicznego statku, wyposażonego w technologię przyjazną środowisku. Odpowiada za budowę statków zaopatrzonych w technologie umożliwiające skuteczną redukcję emisji CO2.
02.02.2024

Do IMO złożono wniosek dotyczący osiągnięcia zerowej emisji CO2 w żegludze. Dekarbonizację ma wesprzeć fundusz opłat

Międzynarodowa Izba Żeglugi ( International Chamber of Shipping, ICS), Wspólnota Bahamów i Republika Liberii przedstawiły Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) szczegółową propozycję dotyczącą Funduszu Żeglugi Zeroemisyjnej w celu przyspieszenia przejścia na zerową emisję do 2050 roku. Ma on zachęcać do produkcji i stosowania paliw oraz technologii morskich o zerowej emisji gazów cieplarnianych oraz zapewnić miliardy dolarów na wsparcie transformacji energetycznej w krajach rozwijających się.
01.02.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Orlen z większym załadunkiem cystern LNG w terminalu w Świnoujściu

W 2023 r. Grupa Orlen załadowała w terminalu w Świnoujściu 8423 cysterny LNG o łącznym wolumenie ponad 149,5 tys. ton. To o prawie 60 proc. więcej niż w 2022 r. Pod tym względem obecny rok, jak wskazują dane za styczeń, może być jeszcze lepszy - podał w poniedziałek koncern.
29.01.2024

Alarm 3 stopnia dla floty Norwegii. Marynarz może zejść ze statku pływającego w strefie wojny

Podczas, gdy wielu operatorów zmienia trasy swoich statków, norweska administracja morska podeszła do zagadnienia kompleksowo i wyznaczyła strefy zagrożeń statkom pływającym pod banderą tego kraju. A trzeba podkreślić, że flota norweska to czwarta flota narodowa na świecie pod względem wartości.
27.01.2024

Administracja prezydenta USA ogłasza tymczasowe wstrzymanie oczekujących zezwoleń na eksport LNG

Biały Dom poinformował 26 stycznia w komunikacie prasowym, że ogłasza tymczasowe wstrzymanie wydawania decyzji w sprawie eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) do krajów niebędących stroną umowy o wolnym handlu do czasu, gdy Departament Energii będzie mógł zaktualizować analizy stanowiące podstawę do uzyskania zezwoleń. Obecnie USA są już największym eksporterem gazu na świecie, a oczekuje się, że do końca tej dekady eksport podwoi się.
26.01.2024

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły w 2023 r. o 3%. Porty morskie beneficjentami

W 2023 r. globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 3%, co zdaniem UNCTAD jest efektem mniejszych obaw przed recesją. W biznesie morskim inwestorzy byli aktywni szczególnie w sektorze Oil & Gas oraz produkcji owoców morza, turystyce, morskim transporcie i portach. Sektor morskiej energetyki wiatrowej przeżywał natomiast niespodziewane wycofywanie się z kontraktów, o czym pisaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl.
25.01.2024

Huti przeprowadzili nieudane ataki na amerykański statek w Zatoce Adeńskiej. Z pomocą przybył okręt

Z terytorium Jemenu doszło 24 stycznia do ponownego ataku na żeglugę na trasie prowadzącej do Kanału Sueskiego. Około godziny 14:00 czasu Sany bojownicy Huti mieli zaatakować kontenerowiec M/V Maersk Detroit, płynący pod banderą USA. Z pomocą ruszył amerykański okręt.
24.01.2024

Amerykański niszczyciel rakietowy przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Okręt marynarki wojennej USA, niszczyciel rakietowy USS John Finn, przepłynął przez korytarz w Cieśninie Tajwańskiej, który znajdował się "poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa przybrzeżnego" – podała amerykańska marynarka. Tego dnia do Tajpej przybyła amerykańska delegacja w celu okazania wsparcia dla prezydenta elekta Laia Ching-te.
24.01.2024

Korea Płn. wystrzeliła kilka pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego

Korea Północna wystrzeliła w środę kilka pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego – poinformowało południowokoreańskie wojsko. Agencja Yonhap podaje, powołując się na swoje źródła, że były to pociski zdolne do przenoszenia głowicy nuklearnej.
24.01.2024

"Financial Times": USA zwracały się do Chin o wywarcie nacisku na Iran w sprawie działań Huti

USA kilkakrotnie zwracały się do Chin o skłonienie Iranu do powstrzymania ataków jemeńskich rebeliantów Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym, ale efekty tych zabiegów są znikome - informuje w środę portal dziennika "Financial Times".
24.01.2024

Stocznia Szczecińska „Wulkan”. Transport pierwszego modułu doku dla „Gryfii”

Na terenie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” 17 stycznia przeprowadzono operację transportu pierwszego modułu doku budowanego dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.
22.01.2024

Po atakach Huti dostawy ropy z Bliskiego Wschodu do Europy zmniejszyły się o połowę

Dostawy ropy z Bliskiego Wschodu do Europy zmniejszyły się prawie o połowę w wyniku ciągłych ataków rebeliantów Huti na szlaki handlowe na Morzu Czerwonym, poinformowała w sobotę na swoim portalu Al-Dżazira.
20.01.2024

Siły zbrojne USA przeprowadziły kolejne trzy uderzenia przeciwko ruchowi Huti

Siły zbrojne USA przeprowadziły trzy kolejne uderzenia prewencyjne przeciwko jemeńskim bojownikom z ruchu Huti, przygotowującym się do wystrzelenia rakiet przeciwokrętowych - podal w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, ataków dokonano w samoobronie.
19.01.2024

Belgia przyłącza się do europejskiej operacji przeciwko Huti

Rząd zdecydował, iż Belgia przyłączy się do europejskiej operacji przeciwko Huti i wyśle okręt wojenny na Morze Czerwone - poinformował na konferencji prasowej premier Aleksandr De Croo.
19.01.2024

Niewielkie zmiany cen ropy w USA; obawy o Bliski Wschód utrzymują się

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku notują niewielkie zmiany. Rynki nadal obawiają się możliwości eskalacji konfliktów w rejonie Bliskiego Wschodu i Azji Zachodniej.
19.01.2024

Huti zaatakowali rakietami amerykański tankowiec

W czwartek wieczorem sprzymierzona z Iranem milicja Huti wystrzeliła dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne w stronę tankowca należącego do USA, które uderzyły w wodę w pobliżu statku, nie powodując żadnych obrażeń ani uszkodzeń, podało Centralne Dowództwo USA.
19.01.2024

Okręty USA dokonały kolejnego ataku rakietowego na cele Huti w Jemenie

Okręty US Navy dokonały w nocy ze środy na czwartek kolejnego ataku rakietowego na cele wspieranych przez Iran rebeliantów Huti w Jemenie - poinformowali przedstawiciele administracji USA. Był to już czwarty tego rodzaju atak w ciągu ostatnich dni. W ataku uczestniczyły zarówno jednostki nawodne jak i podwodne.
18.01.2024

Kolejny atak Huti. Twierdzą, że trafili amerykański masowiec

Organizacja ds. handlu morskiego Wielkiej Brytanii (UKMTO) i brytyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim Ambrey podały w środę, że otrzymały raporty o ataku na statek handlowy w pobliżu jemeńskiego portu Aden. Jemeńscy Huti poinformowali, że zaatakowali rakietami amerykańską jednostkę.
17.01.2024

Huti wzruszają ramionami na nazwanie ich terrorystami

Rzecznik Huti Mohammed Abdulsalam oświadczył w środę, że mimo wpisania jemeńskiego ruchu przez USA na listę organizacji terrorystycznych ataki na statki na Morzu Czerwonym będą kontynuowane.
17.01.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna (Część I)

Większość formularzy przewoźników liniowych w ogólnych warunkach przewozowych (konosamentowej umowy frachtowej – to jest umowy przewozu opartej na wystawionym konosamencie) zawiera specyficzny zapis związany z prawem i jurysdykcją. O ile za podstawowe prawo i jurysdykcję przyjmuje się albo prawo (i jurysdykcję) angielską (np. MAERSK – B/L Terms and Condition, Art. 26) lub inną, właściwą dla specyfiki danej linii (np. prawo chińskie w COSCO B/L Terms and Conditions – Art. 27; prawo francuskie CMA-CMG B/L Terms and Conditions – Art
17.01.2024

Baltic Power - pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca stal niskoemisyjną

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal w całości z surowców pochodzących z recyklingu w elektrycznym piecu łukowym zasilanym energią odnawialną. Wykorzystanie tego materiału zmniejszy emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia turbiny o 10 procent. Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
16.01.2024

Huti grożą amerykańskim statkom

Rzecznik jemeńskich rebeliantów Huti zapowiedział w poniedziałek, że ugrupowanie rozszerzy ataki także na amerykańskie i brytyjskie statki. Dotąd wspierana przez Iran grupa twierdziła, że prowadzi na Morzu Czerwonym ostrzał jednostek izraelskich.
15.01.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

Nad Morzem Czerwonym bez zmian. Trwa dalsza wymiana ognia z Huti. Strącono kolejną rakietę bojowników

Po tym jak w piątek rozpoczął się atak sił koalicji przeciwko jemeńskim bojownikom wspieranym przez Iran, nasiliły się ataki rakietowe skierowane przeciwko statkom i okrętom przemierzającym trasę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Mimo szeregu uderzeń na cele w Jemenie Huti zapowiadają dalsze działania przeciwko międzynarodowej żegludze.
15.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

Gospodarka Chin na fali wznoszącej. Sama nie ożywi transportu morskiego i portów

Ożywienie gospodarki chińskiej ostatnich 3 kwartałach 2023 r. jest sygnałem dla wielu gospodarek, że handel światowy się ożywi, a wraz z nim ożyje transport morski i porty. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie utrzymujących się pozytywnych symptomów wzrostu aktywności we wszystkich wiodących obszarach gospodarki. Dzieje się tak pomimo, a może nawet w wyniku nałożonych przez Stany Zjednoczone sankcji.
14.01.2024

Minister obrony Hiszpanii: nie weźmiemy udziału w żadnej misji wojskowej na Morzu Czerwonym

Hiszpania nie weźmie udziału w żadnej misji wojskowej na Morzu Czerwonym, w tym ewentualnej operacji Unii Europejskiej - zapowiedziała minister obrony w Madrycie Margarita Robles.
14.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

USA nałożyły sankcje na irańskiego biznesmena wspierającego rebeliantów Huti

Resorty finansów i dyplomacji USA nałożyły w piątek sankcje na wspieranego przez irańskie służby biznesmena Saida al-Dżamala, który miał być zaangażowany w finansowanie jemeńskich rebeliantów Huti i ich ataków na statki handlowe w regionie Morza Czerwonego.
12.01.2024

Ceny ropy w USA zwyżkują po atakach USA i Wielkiej Brytanii na cele Huti

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Analitycy wskazują, że rośnie premia za ryzyko wobec przeprowadzonych przez koalicję pod wodzą USA ataków na cele rebeliantów Huti w Jemenie.
12.01.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

USA. Departament Stanu zapowiedział kroki odwetowe za przejęcie tankowca przez Iran

Departament Stanu zapowiedział, że podejmie konsultacje z partnerami w regionie, by pociągnąć Iran do odpowiedzialności za zajęcie przez niego tankowca St. Nikolas w Zatoce Omańskiej. Iran poinformował, że zajęcie statku było związane z wcześniejszą konfiskatą irańskiej ropy przez USA w związku z amerykańskimi sankcjami.
11.01.2024

Irańczycy potwierdzili uprowadzenia tankowca St Nikolas

Irańska marynarka wojenna potwierdziła w czwartek, że przejęła tankowiec St. Nikolas w Zatoce Omańskiej - podały media państwowe. Wcześniej pojawiły się informacje, że na pokład tankowca weszli uzbrojeni ludzie, a następnie jednostka obrała kurs w kierunku Iranu.
11.01.2024

Porwanie tankowca na Zatoce Omańskiej. Podejrzany Iran

Kilku zamaskowanych napastników weszło na pokład tankowca St Nikolas na Zatoce Omańskiej. Statek został przekierowany najpewniej do jednego z irańskich portów. Jednostka była wcześniej obiektem sporu między Iranem i USA.
11.01.2024

Chiny wezwały USA do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu

Ministerstwo obrony Chin w oświadczeniu wydanym w środę, po dwudniowych konsultacjach z USA w Waszyngtonie, wezwały Stany Zjednoczone do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu.
10.01.2024

Generał Breedlove: Ukraina jest gotowa do kolejnej fazy działań wojennych

Były dowódca NATO w Europie generał Philip Breedlove powiedział we wtorek w Atlantic Council., że ofensywa wojsk ukraińskich nie zakończyła się porażką, gdyż Rosja poniosła ciężkie straty, a Ukraina jest gotowa do kolejnej fazy działań wojennych.
10.01.2024

Huti wypowiadają wojnę USA

Po tym, jak amerykańskie siły na Morzu Czerwonym ostrzelały łodzie z bojownikami Huti, atakującymi kontenerowiec Maersk Hangzhou, zatapiając trzy z nich i zabijając 10 bojowników, Huti wydali oświadczenie o „rozpoczęciu nowego konfliktu z amerykańskim wrogiem”.
09.01.2024

Offshorowe domino za 250 mln USD. „Imperium Wiatrowe” w USA się zachwiało, a w Polsce?

A miało być tak pięknie. Administracja Bidena-Harrisa ogłosiła pod koniec listopada 2023 r. zatwierdzenie projektu morskiej energetyki wiatrowej Empire Wind („Imperium Wiatrowe”). To było szóste potwierdzenie programu strategicznego amerykańskiego rządu. Celem strategicznym administracji jest uruchomienie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.
08.01.2024

Rosja przemieściła w okolice Krymu zespół okrętów w postaci trzech podwodnych i jednego desantowego

Do Sewastopola miał przybyć z Noworosyjska jeden z największych rosyjskich okrętów obecnie operujących na Morzu Czarnym, okręt desantowy-dok proj. 11711 Piotr Morgunow (117). Towarzyszyć mu mają trzy okręty podwodne, zdolne do przeprowadzenia ataku rakietowego z użyciem systemu uzbrojenia Kalibr, w skład którego wchodzą rakiety przeciwokrętowe wykorzystywane już wcześniej do ataków na ukraińską infrastrukturę, w tym nadmorską.
08.01.2024

Ekspert: interwencja zbrojna przeciwko Huti byłaby bardzo trudna militarnie

Interwencja zbrojna przeciwko jemeńskim rebeliantom Huti byłaby bardzo trudną operacją militarną - mówi w rozmowie z PAP dr hab. Łukasz Fyderek, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Huti - którzy twierdzą, że w ten sposób wspierają walkę Palestyńczyków w Strefie Gazy - przeprowadzili na Morzu Czerwonym od połowy listopada ponad 20 ataków na statki handlowe przy użyciu rakiet, pocisków przeciwokrętowych i dronów.
07.01.2024

Ekstremalna susza wciąż dotyka Kanał Panamski. To rodzi ogromne problemy dla międzynarodowej żeglugi

Zmiany klimatyczne wpływają na globalne przepływy handlowe, w tym przez Kanał Panamski, obsługujący statki przewożące produkty i surowce ze 160 krajów oraz ponad 40 proc. amerykańskich kontenerów - wskazuje portal Xataka w piątek. W normalnych warunkach tą drogą przepływa co roku 12 tys. statków z ładunkami.
05.01.2024

Norweskie ministerstwo energii zatwierdziło spółkę Orlenu jako operatora koncesji Polaris

Norweskie ministerstwo energii zatwierdziło spółkę z Grupy Orlen jako operatora koncesji Polaris na Morzu Barentsa - poinformował w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek. Decyzja ta umożliwia budowanie nowych kompetencji, które przyczynią się do redukcji emisyjności energochłonnych branż - dodał.
03.01.2024

USA na czele w eksporcie LNG

Stany Zjednoczone zdetronizowały Katar pod względem wielkości eksportu LNG.
03.01.2024

Groźba eskalacji konfliktu? Kim Dzong Un polecił armii przygotować Koreę Północną do ewentualnej wojny

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ponownie zagroził atakiem nuklearnym na Seul i zlecił przyśpieszenie przygotowań wojskowych do „wojny”, która „może zostać wywołana w każdej chwili” na Półwyspie Koreańskim – podała w niedzielę państwowa agencja KCNA.
31.12.2023

Potencjał zmian w transporcie z Ukrainy

Po rosyjskiej agresji Polska w naturalny sposób stała się dla wielu ukraińskich firm węzłem transportowym dla dostaw do krajów Unii Europejskiej. W łańcuchu logistycznym pojawiło się jednak wiele wyzwań. W opinii ukraińskich przedsiębiorstw, które są ważnym partnerem dla polskich portów i kolei, postęp następuje, ale w niektórych obszarach cały czas widać niewykorzystany potencjał.
28.12.2023

Maersk wraca na Morze Czerwone

Maersk wznowi żeglugę przez Morze Czerwone pod eskortą amerykańskiej marynarki. Decyzja ta następuje po uruchomieniu operacji Strażnik Dobrobytu (Prosperity Guardian), mającej na celu ochronę kluczowych szlaków morskich.
25.12.2023

Hiszpania nie weźmie udziału w misji "Strażnik Dobrobytu" na Morzu Czerwonym. Huti podziękowali

Hiszpania nie weźmie udziału w proponowanej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej misji "Strażnik Dobrobytu" na Morzu Czerwonym, której celem ma być ochrona morskiego transportu handlowego przed atakami rebeliantów Huti z Jemenu.
25.12.2023

CENTCOM: zestrzeliliśmy cztery drony wystrzelone przez Huti

Stany Zjednoczone zestrzeliły w sobotę cztery drony zmierzające w stronę amerykańskiego niszczyciela na południowym Morzu Czerwonym i wystrzelone z obszarów Jemenu kontrolowanych przez Huti, podało Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).
24.12.2023

Szef Pentagonu udał się na lotniskowiec USS Gerald Ford. Ruch Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty

Minister obrony USA Lloyd Austin udał się w środę nieoczekiwanie na lotniskowiec USS Gerald R. Ford, który wraz ze swą grupą okrętów pozostaje na Morzu Śródziemnym. Przywódca jemeńskiego ruchu Huti Abdel-Malek al-Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty.
20.12.2023

Huti: nie zaprzestaniemy ataków na statki na Morzu Czerwonym

Wspierani przez Iran jemeńscy rebelianci Huti oświadczyli we wtorek, że nie zaprzestaną ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym, mimo że Stany Zjednoczone ogłosiły utworzenie nowych morskich sił ochronnych.
19.12.2023

USA, Japonia i Korea Południowa aktywują śledzenie w czasie rzeczywistym rakiet z Korei Północnej

Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa oświadczyły we wtorek, że w pełni uruchomiły system do wykrywania i oceny wystrzeliwanych przez Koreę Północną rakiet w czasie rzeczywistym oraz prowadzą więcej trójstronnych ćwiczeń wojskowych.
19.12.2023

Stan Nowy Jork uruchamia czwarty przetarg na morską energetykę wiatrową

Urząd ds. Badań i Rozwoju Energii stanu Nowy Jork [dalej: Nyserda] uruchomił czwarty przetarg na morską energetykę wiatrową. Przetarg jest w istocie następstwem odrzucenia przez państwo petycji w sprawie obniżek cen, w wyniku czego inwestycje mające wytwarzać ponad 13 gigawatów znalazły się w zawieszeniu. Ostateczny termin na składanie ewentualnych oferty mija 25 stycznia 2024 roku, natomiast ogłoszenie wyników ma nastąpić w lutym 2024 roku.
18.12.2023

Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek rano czasu miejscowego w kierunku Morza Japońskiego kolejny pocisk, tym razem dalekiego zasięgu; mógł to być międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) – podała agencja Yonhap, powołując się na komunikat armii Korei Południowej.
18.12.2023

Korea Płn. wystrzeliła pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego – ogłosiło kolegium szefów sztabów armii Korei Południowej. O wykryciu pocisku, najprawdopodobniej balistycznego, poinformowało również japońskie ministerstwo obrony.
17.12.2023

Carbon Ridge i Crowley uruchomią pokładowy projekt wychwytywania dwutlenku węgla

Crowley i Carbon Ridge, wiodący deweloper modułowych pokładowych rozwiązań do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (OCCS), przy wsparciu ze strony programu U.S. Maritime Administration (MARAD) Maritime Environmental and Technical Assistance (META), zainicjowały zaawansowany, pilotażowy projekt mający na celu zmniejszenie wpływu na emisje przy użyciu międzynarodowego kontenerowca Crowley's Storm.
15.12.2023

Kręć się, kręć! Szanse i zagrożenia dla offshore wind z perspektywy ubezpieczyciela

Wraz z rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej, pojawiają się nie tylko szanse w rozwoju nowych technologii, ale również potencjalne ryzyka towarzyszące budowie oraz funkcjonowaniu offshore wind. Nad tymi zagadnieniami pochylił się Allianz Commercial w swoim raporcie.
14.12.2023

Dostęp do Internetu na morzu wyzwaniem dla sił zbrojnych. Niemiecka Marynarka Wojenna wdraża nowe technologie

Cyfryzacja i automatyzacja technologii morskich wiąże się z zapewnieniem niezakłóconej komunikacji i wymiany danych na okrętach znajdujących nierzadko setki mil morskich od brzegu. Stąd Deutsche Marine testuje systemy w celu zapewnienia lepszej komunikacji między okrętami oraz w perspektywie morze - ląd.
12.12.2023

Vard dostarczy specjalistyczny statek do układania kabli na rzecz japońskiej energetyki wiatrowej na morzu

Toyo Construction zawiera umowę w kwestii dostarczenia przez Vard hybrydowego statku do układania kabli. Zostanie on wykorzystany przy rozbudowie infrastruktury dla morskiej energetyki wiatrowej, jaka powstaje na wodach w pobliżu Japonii.
12.12.2023

Huti zaatakowali norweski tankowiec

W cieśninie Bab-el-Mandeb u wybrzeży Jemenu trafiony pociskiem przeciwokrętowym został cywilny tankowiec pod norweską banderą.
12.12.2023

Orlen obejmie 50 proc. udziałów w koncesji do sekwestracji CO2 na Morzu Barentsa

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen podpisało z norweską firmą Horisont Energi umowę objęcia 50 proc. udziałów w leżącej na Morzu Barentsa koncesji Polaris, która posłuży do zatłaczania i magazynowania dwutlenku węgla - poinformował w poniedziałek Orlen.
11.12.2023

Infrastruktura krytyczna Polski elementem systemu rurociągów NATO

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej nagła konieczność zmiany kierunków zaopatrzenia w ropę naftowa i paliwa nie byłaby tak szybko możliwa bez wcześniejszych inwestycji w terminale i rurociągi. Infrastruktura krytyczna w naszym kraju stoi dziś przed szeregiem wyzwań – zapewnieniem nieprzerwanych dostaw ropy i paliw oraz włączeniem do systemu rurociągów Paktu Północnoatlantyckiego. Kluczowe jest także odpowiednie wykorzystanie potencjału w tym obszarze by dostosować biznes do postępujących zmian w energetyce.
11.12.2023

Okręt USA naruszył suwerenność ChRL na Morzu Wschodniochińskim

Chińska armia oskarżyła siły USA o "naruszenie suwerenności" ChRL na Morzu Południowochińskim, kiedy w poniedziałek amerykański okręt wojenny znalazł się na wodach w pobliżu Drugiej Ławicy Thomasa. Obszar ten, nazywana przez Chiny Ren'ai, jest przedmiotem przybierającego na sile sporu terytorialnego między ChRL a Filipinami.
04.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach programu Connecting Fundusze Europejskiego Instrumentu Finansowego (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

Izrael wysyła siły morskie, w tym okręt podwodny, do ochrony statków na Morzu Czerwonym

Eskalacja działań rebeliantów Huti przeciwko Izraelowi, w tym w postaci ataków na statki związane z tym państwem, wymusiły reakcję władz w Tel Awiwie. W związku z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi wysyłają zespół okrętów, który ma patrolować trasy morskie i eskortować statki.
04.12.2023

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł szwedzki okręt HSwMS Belos

Z wizytą roboczą w Polsce pojawił się, 1 grudnia, okręt ratowniczy Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji (Svenska Marinen), przeznaczony do wspierania działań okrętów podwodnych. Wizyta zbiega się z rozpoczęciem tego samego dnia misji Połączonych Sił Ekspedycyjnych (Joint Expeditionary Force, JEF) w zakresie ochrony podwodnej infrastruktury krytycznej.
01.12.2023

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.
26.11.2023

Rosja planuje budowę tunelu podwodnego na Krym? W tle chińska firma

Jak podaje Washington Post, powołując się na komunikaty przechwycone przez ukraińskie służby bezpieczeństwa rosyjscy i chińscy biznesmeni prowadzą rozmowy o planach budowy podwodnego tunelu łączącego Rosję z Krymem. Ten szlak transportowy miałby chronić Rosję przed atakami Ukrainy.
24.11.2023

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

Ruszyły filipińsko-amerykańskie patrole na Morzu Południowochińskim

Stany Zjednoczone i Filipiny rozpoczęły wspólne patrole powietrzne i morskie na Morzu Południowochińskim – podała w środę agencja AP. Wcześniej prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. ocenił, że sytuacja na akwenie, od dawna postrzeganym jako potencjalny punkt zapalny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, gdzie Pekin zgłasza liczne roszczenia terytorialne, jest "tragiczniejsza niż kiedykolwiek".
22.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Prezydent Meksyku nie chce, by w kraju wciąż używano nazwy "Morze Cortéza"

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador ogłosił, że położona u północno-zachodnich wybrzeży tego kraju Zatoka Kalifornijska, nazywana w Meksyku Morzem Cortéza, zmieni swoją nazwę. Podkreślił, że należy usunąć nazwisko XVI-wiecznego hiszpańskiego konkwistadora i zdobywcy Meksyku z mapy kraju.
17.11.2023

Korytarz IMEC zwiększy integrację między Azją i Europą. Polska ma szansę włączyć region Bałtyku

Światowi przywódcy zainicjowali korytarz gospodarczy Indie–Bliski Wschód–Europa postrzegany jako sprzeczny z chińskim Nowym Jedwabnym Szlakiem BRI. Celem IMEC jest wspieranie rozwoju gospodarczego poprzez integrację gospodarczą między Azją, Zatoką Perską i Europą.
16.11.2023

Unia na gazie. Morski import LNG do Unii Europejskiej rośnie, ceny spadają

Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej dzięki dynamicznemu wzrostowi eksportu LNG ze Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku światowy handel LNG drogą morską w dalszym ciągu rósł, do czego przyczyniła się głównie zmiana łańcuchów dostaw po napaści Rosji na Ukrainę.
16.11.2023

Amerykański samolot wojskowy rozbił się we wschodniej części Morza Śródziemnego

Amerykański samolot wojskowy rozbił się podczas lotu szkoleniowego nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego - poinformowało w sobotę późnym wieczorem dowództwo europejskie sił zbrojnych USA (EUCOM) z siedzibą w niemieckim Stuttgarcie. Nie podało, co się stało z załogą.
12.11.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

Propalestyńscy demonstranci próbują zatrzymać statek, który podobno ma dostarczyć broń Izraelowi

Na terenie Oakland protestujący wdarli się na teren portu i próbowali zablokować wyjście w morze transportowca realizującego zadania dla US Navy. Straż Wybrzeża USA prowadzi dochodzenie w zakresie stwarzania zagrożenia przez demonstrantów, jak i niedopełnienia obowiązków przez służby chroniące infrastrukturę portową.
06.11.2023

Marynarz i pasażer pod opieką satelity. Od 2024 roku poprawi się bezpieczeństwo ludzi morza i statków

Zawód marynarza na statku handlowym, rybackim, jednostce offshore czy holowniku w porcie wciąż pozostaje zawodem niebezpiecznym. Pomocy na morzu czasami wymagają również pasażerowie cruiserów, promów oraz żeglarze. Nie wszyscy użytkownicy transportu morskiego wiedzą, że od wielu lat znajdują się pod obserwacją systemów satelitarnych, a nawet pojedynczy windsurfer może liczyć na lokalizację i pomoc morskich ratowników lub załóg statków.
03.11.2023

Rok 2022 gazowych turbulencji. Rok 2023 gazowej transformacji. Rok 2024 gazowych nadziei, również dla Polski

Rok 2022 stał się najbardziej burzliwym rokiem w historii biznesu gazowego, naznaczonym niespotykanymi dotąd szokami podażowymi i cenowymi. W 2023 r., gdy podaż pozostaje napięta, a perspektywy popytu niepewne, rynek wszedł w „niestabilną” równowagę, pozostając bardzo wrażliwym na wszelkie ruchy po stronie podaży lub popytu – tak zaczyna się „Global Gas Report 2023” opublikowany na końcu października przez International Gas Union, SNAM i Rystad Energy.
30.10.2023

PGE i GE przetestują produkcję zielonego wodoru z morskiej turbiny wiatrowej

PGE SA i GE (GE Wind France SAS i GE Power Sp. z o.o.) podpisały umowę dotyczącą rozwoju projektu mającego na celu przetestowanie produkcji zielonego wodoru przy użyciu morskiej turbiny wiatrowej GE.
26.10.2023

Port morski aktywny w ochronie środowiska atlantyckich wyspiarzy. Guadeloupe Port Caraïbes daje dobry przykład

Porty to nie tylko przeładunki. To również działalność na rzecz otoczenia społecznego i środowiska. Przykładem zarządu portu odpowiedzialnego społecznie jest Guadeloupe Port Caraïbes (Zarząd Portu Guadeloupe). Przejął odpowiedzialność za zarządzanie obszarami naturalnymi podlegającymi jego jurysdykcji.
22.10.2023

Wysoki stan wód w Bałtyku

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało ostrzeżenia przed wysokim stanem wody Morza Bałtyckiego i gwałtownym wzrostem stanów wody na Żuławach. Synoptycy wskazują, że lokalnie przekroczone mogą zostać stany ostrzegawcze.
19.10.2023

Turcja: Amerykanie twierdzą, że przesunęli lotniskowce do wschodniej części Morza Śródziemnego "w celu ewentualnej ewakuacji cywilów"

Amerykanie powiedzieli tureckim wojskowym, że celem skierowania dwóch lotniskowców do wschodniej części Morza Śródziemnego, które nastąpiło po ataku Hamasu na Izrael, była "ewentualna ewakuacja cywilów" - poinformował w czwartek urzędnik tureckiego resortu obrony.
19.10.2023

Izraelskie korwety ostrzeliwują pozycje Hamasu

Trwający od 7 października konflikt między Izraelem a palestyńskimi bojownikami nie słabnie, a walki odbywają się w każdej domenie. Działania zbrojne prowadzą także korwety typu Sa'ar 6, będące najnowszym nabytkiem Izraelskiego Korpusu Morskiego,
18.10.2023

Saxdor Yachts debiutuje w USA z flotą trzech jachtów podczas Fort Lauderdale International Boat Show 2023

Saxdor Yachts, niedawno uznana za "najszybciej rozwijającą się markę w Europie", ma swoją premierę na scenie publicznej w Stanach Zjednoczonych podczas Fort Lauderdale International Boat Show, który odbędzie się w dniach 25-29 października. To ważne wydarzenie oznacza inauguracyjny występ Saxdor na jednym z najważniejszych rynków w branży jachtowej, prezentując flotę, która doskonale nadaje się dla zagranicznych właścicieli, z zaawansowanym, nowoczesnym designem.
17.10.2023

USA wysyłają drugi lotniskowiec na wschodnie Morze Śródziemne

Stany Zjednoczone skierują do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego swój drugi lotniskowiec aby powstrzymać Iran i Hezbollah przed atakiem na Izrael walczącym z terrorystycznym ugrupowaniem palestyńskim Hamas w Strefie Gazy - poinformowała telewizja ABC powołując się na amerykańskie źródła oficjalne.
15.10.2023

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.
13.10.2023

Chińska armia w stanie gotowości po przelocie amerykańskiego samolotu patrolowego nad Cieśniną Tajwańską

Amerykański samolot zwiadowczy P-8A Poseidon przeleciał w czwartek nad Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Jego ruchom przyglądało się chińskie wojsko, które oświadczyło, że "pozostaje w stanie wysokiej gotowości przez cały czas".
12.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

CRIST. Jedyna w swoim rodzaju jednostka MPP przekazana armatorowi

W stoczni CRIST, przy Nabrzeżu Dokowym odbyła się dzisiaj uroczystość oficjalnego przekazania zacumowanej tam specjalistycznej jednostki nazwanej MPP. Był to kolejny prototypowy projekt w historii stoczni, ale jednocześnie jeden ze zdecydowanie najbardziej skomplikowanych.
09.10.2023

Lotos Petrobaltic i ARP podpisały umowę na wsparcie przy budowie trzech jednostek do obsługi morskich farm wiatrowych

LOTOS Petrobaltic z Grupy ORLEN podpisała umowę o współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP). Dotyczy ona wsparcia przy budowie 3 jednostek przeznaczonych do transferu pracowników na obszar morskich elektrowni wiatrowych (MEW) oraz zabezpieczenia finansowania na realizację projektu. Statki, które mają zostać oddane do użytku w latach 2025-2026, będą mogły być również wykorzystywane podczas prac instalacyjnych oraz przy układaniu kabli.
09.10.2023

USA wysyłają grupę uderzeniową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że USA wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.
08.10.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Austal dostarcza zamawiającemu 17 patrolowiec typu Guardian

Australijski koncern realizuje zamówienie w zakresie budowy statków i okrętów przekazał kolejną jednostkę z serii szybkich okrętów patrolowych. Od 2018 roku należąca do niego stocznia dostarczyła już zamawiającemu 17 z 22 zaplanowanych jednostek, z czego nie wszystkie trafią do australijskich sił morskich, ale też należących do państw zaprzyjaźnionych.
06.10.2023

Znowu groźnie na Pacyfiku. Chińskie okręty blokują trasę filipińskiego konwoju

To już kolejna sytuacja, gdy okręty chińskiej straży wybrzeża oraz jednostki tzw. milicji morskiej blokowały i nękały konwój morski z zaopatrzeniem, zmierzające do placówki Marynarki Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas), stanowiącej kość niezgody w związku z roszczeniami morskimi Chin o obszary morskie na Morzu Południowochińskim. Incydent odbył się w trakcie realizowanych na szeroką skalę amerykańsko-filipińskich ćwiczeń morskich.
05.10.2023

Azja na fali – kraje azjatyckie liderami w handlu, transporcie morskim i produkcji statków

W drugim kwartale 2023 r. gospodarki Azji były krajami o największej liczbie połączeń morskich, które mierzone są za pomocą wskaźnika LSCI (Liner Shipping Connectivity Index) – informują eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”.
04.10.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

Władze USA zakończyły przegląd przegląd środowiskowy morskiej farmy wiatrowej należącej do Dominion Energy

Wspierając cel administracji prezydenta Joe Bidena, jakim jest uruchomienie morskiej energii wiatrowej o mocy 30 GW do 2030 roku, Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM) zakończyło ocenę środowiskową proponowanego, komercyjnego projektu morskiej energetyki wiatrowej przy nabrzeżu stanu Wirginia (Coastal Virginia Offshore Wind, CVOW), która według szacunków może zasilić setki tysięcy domów czystą, odnawialną energią.
27.09.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

USA prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie dostaw uzbrojenia

Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie największego w historii kontraktu zbrojeniowego z tym krajem, obejmującego m.in. dostawy samolotów wielozadaniowych F-16; władze w Hanoi próbują pogłębić współpracę z USA w obawie przed Chinami, z którymi toczą spór terytorialny na Morzu Południowochińskim - ujawniła w sobotę agencja Reutera.
23.09.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.