• <

Wynik wyszukiwania - "powódź" - Wiadomości

Somalia pod wodą. Ponad milion ludzi musiało opuścić domy z powodu szalejących powodzi

Z powodu ulewnych deszczów, które od kilku tygodni nawiedzają położoną w północno-wschodniej części Afryki Somalię, zginęło co najmniej 101 osób, a ponad milion musiało opuścić swoje domy - poinformował prezydenta Hassana Sheikha Mohamuda, cytowany przez portal Africa News.
01.12.2023

Pogorszenie sytuacji powodziowej we Francji po przejściu orkanu Ciaran

Departament Pas-de-Calais został dotknięty powodziami w tym i minionym tygodniu po przejściu orkanu Ciaran. Ulewne opady deszczu ponownie zarejestrowano w departamencie Pas-de-Calais, co pogorszyło sytuację powodziową. W 74 gminach zamknięto szkoły z powodu zagrożenia powodziowego oraz utrudnień w transporcie.
09.11.2023

System zapór "Mojżesz" w Wenecji uratował miasto przed zalaniem

System zapór o nazwie Mose ("Mojżesz") w Wenecji uratował to miasto przed powodzią. Tamtejsze służby podały, że w nocy z poniedziałku na wtorek acqua alta, wielka woda, w rejonie Lido osiągnęła poziom 154 centymetrów. Gdyby woda wlała się do miasta, konsekwencje powodzi byłyby bardzo poważne.
31.10.2023

W Wielkiej Brytanii siedem ofiar śmiertelnych powodzi po sztormie Babet

Co najmniej siedem osób zginęło w Wielkiej Brytanii w wyniku powodzi będących skutkiem sztormu Babet, który w ostatnich dniach przeszedł przez ten kraj. Zagrożenie powodziowe utrzyma się do wtorku.
24.10.2023

Sztorm wywołał rekordowo wysoki stan morza i podtopienia w Danii, zagrażając żegludze

Nawet o dwa metry wzrósł w piątek stan Morza Bałtyckiego w południowo-wschodniej Danii, wywołując liczne podtopienia oraz zakłócenia w transporcie. Według mediów jest to "najgorsza fala sztormowa od 150 lat".
20.10.2023

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Sikkim wzrosła do ponad 40

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, do której doszło w środę w wysokogórskim stanie Sikkim w północnych Indiach, wzrosła do ponad 40; około 100 osób, w tym 22 żołnierzy jest uznawanych za zaginionych - powiadomiły w piątek agencje Reutera i Associated Press za indyjskimi władzami centralnymi i regionalnymi.
06.10.2023

Zginęło 14 osób, 120 uznano za zaginione wskutek powodzi w Indiach

14 osób zginęło, a 120 uznano za zaginione wskutek gwałtownej powodzi w północnoindyjskim stanie Sikkim - podał w środę portal Hindustan Times. Wśród zaginionych jest 23 żołnierzy. Trwa akcja poszukiwawcza.
04.10.2023

Tamy, których pęknięcie doprowadziło do zalania Derny, budowała pół wieku temu firma z Jugosławii

Dwie tamy, których pęknięcie doprowadziło do zalania Derny na północy Libii, zbudowała w latach 70. XX wieku firma z Jugosławii. Eksperci wskazują, że zaniedbanie wywołane trwającym w kraju konfliktem doprowadziło do tragedii, w której zginąć mogło nawet 20 tys. osób.
14.09.2023

W wielkiej powodzi na terenie Libii mogło zginąć nawet 20 tys. osób

Liczba ofiar po katastrofalnej powodzi w libijskim mieście Derna może sięgnąć 20 tys., podały w środę lokalne władze.
14.09.2023

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych burzy i powodzi. Zwłoki są odnajdywane w morzu, dolinach i pod budynkami

Ciała ponad 1000 ofiar śmiertelnych gwałtownej powodzi spowodowanej przez burzę zostały odnalezione w mieście Derna na wschodnim wybrzeżu Libii - poinformował we wtorek agencję Reutera Hichem Chkiouat, minister i członek komisji ds. nagłych wypadków w rządzie sprawującym władzę na wschodzie Libii.
12.09.2023

W Japonii Ponad 60 osób rannych wskutek uderzenia tajfunu Lan

Ponad 60 osób zostało rannych wskutek przejścia tajfunu Lan, który w środę dotarł do zachodniej części Japonii - poinformowały służby ratunkowe tego kraju cytowane przez agencję Kyodo. Tydzień wcześniej w Japonię uderzył tajfun Khanun.
16.08.2023

Caritas Polska przekazała Słowenii 100 tys. zł na pomoc powodzianom

Caritas Polska przekazała Słowenii 100 tys. zł na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian - poinformowało we wtorek biuro prasowe Caritas Polska. Zapowiedziano także przekazanie pomocy materialnej, m.in. osuszaczy oraz odzieży i żywności z długim terminem ważności.
08.08.2023

Huragan Khanun uderza także w Chiny. Jak dotąd ewakuowano 850 tys. osób

Ulewne deszcze i woda spływająca z Pekinu, w którym odnotowano rekordowe opady, zmusiła do ewakuacji 850 tys. mieszkańców sąsiadującej ze stolicą prowincji Hebei, podaje w czwartek agencja AP. Wśród najbardziej dotkniętych obszarów jest miasto Zhuozhou, ważne centrum logistyczne branży wydawniczej.
03.08.2023

Rząd kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja ogłosił w sobotę wieczorem stan wyjątkowy w związku z powodziami

Stan wyjątkowy, który władze prowincji Nowa Szkocja ogłosiły w sobotę wieczorem w związku z powodziami, będzie obowiązywał do 5 sierpnia, o ile nie zostanie wcześniej odwołany - powiedział cytowany w rządowym komunikacie minister ds. zarządzania kryzysowego John Lohr.
23.07.2023

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje zbiórkę pomocy na rzecz powodzian na Ukrainie

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian na Ukrainie. Żywność z długim terminem przydatności do spożycia, odzież, buty, artykuły higieniczne oraz sprzęt AGD trafią na Ukrainę w drugiej połowie lipca i zostaną rozdysponowane z pomocą Caritas-Spes Odessa.
28.06.2023

Były, włoski komisarz ds. pandemii będzie odpowiadał za odbudowę Emilii-Romanii po powodzi

Włoski generał broni Francesco Figliuolo został mianowany przez rząd nadzwyczajnym komisarzem do spraw odbudowy regionu Emilia-Romania po katastrofalnej majowej powodzi, poinformowano po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Tym samym zakończono spór koalicji rządowej z opozycją na tle tej nominacji.
27.06.2023

Lubelskie: Ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami stanów wód na zachodzie i południu regionu

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW wydało w niedzielę ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami poziomu wód na Wiśle, Bystrzycy, Porze, Bukowej, Tanwi i na Wieprzu od ujścia Tyśmienicy do Wisły.
18.06.2023

Liczba ofiar śmiertelnych po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze wzrosła do 16

Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy, 31 osób jest zaginionych – podało MSW w Kijowie w komunikacie na serwisie Telegram.
18.06.2023

Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi i podtopień setek domów

Silne deszcze w minionych dniach spowodowały powodzie w zachodniej i środkowej części Bułgarii. W samej Sofii minionej doby informowano o setkach podtopionych domach i zalanych piwnicach.
17.06.2023

Powódź w Serbii zerwała dwa mosty, w 52 gminach ogłoszono stan nadzwyczajny

W odpowiedzi na wylane rzeki i powodzie w 52 gminach centralnej Serbii ogłoszono stan nadzwyczajny. Woda zerwała dwa mosty, ewakuowano już ponad 200 osób - podało w sobotę serbskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
17.06.2023

W obwodzie chersońskim po wysadzeniu tamy wciąż zalanych jest 28 miejscowości

W wyniku wysadzenia zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej w obwodzie chersońskim wciąż zalane jest 28 miejscowości, w tym 17 na okupowanych terenach – powiadomiły w sobotę władze regionu. W obwodzie mikołajowskim podtopionych jest 35 budynków.
17.06.2023

Świętokrzyskie samorządy i strażacy z pomocą dla Ukrainy

Za kilka dni na Ukrainę wyruszy transport z darami od świętokrzyskich samorządów i strażaków z regionu. Za wschodnią granicę pojadą m.in. pompy do wody, kamizelki ratunkowe, węże strażackie i autobus.
17.06.2023

Nowe zdjęcia satelitarne wysadzonej zapory. Widać na nich zniszczenia

Firma Maxar opublikowała nowe zdjęcia satelitarne elektrowni wodnej Kachowka, zniszczonej przez rosyjskie wojska. Fotografie dokładnie pokazują skalę uszkodzeń, które doprowadziły do jak dotąd największej typu katastrofy w XXI-wiecznej Europie, której skala oraz koszty są wciąż mierzone i liczone.
17.06.2023

Ponad 100 tys. osób ewakuowano przed nadejściem cyklonu Biparjoy

Władze Indii i Pakistanu poinformowały, że ponad 100 tys. osób ewakuowano z nadmorskich regionów Indii i Pakistanu w oczekiwaniu na uderzenie cyklonu Biparjoy, które powinno nastąpić w czwartek.
14.06.2023

ONZ ostrzega przed wzrostem cen żywności w związku ze zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce

Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła we wtorek, że zniszczenie tamy wodnej w Nowej Kachowce na południu Ukrainy będzie miało ogromny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, doprowadzi do wzrostu cen żywności i może spowodować problemy z wodą pitną dla setek tysięcy osób.
14.06.2023

Rosyjscy żołnierze patrolują zatopione Oleszki, uniemożliwiając cywilom ewakuację

Prowadzony przez ukraińską armię portal Centrum Narodowego Sprzeciwu poinformował dziś w Internecie, że w okupowanych Oleszkach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, zatopionych w wyniku powodzi wywołanej przez Rosjan, żołnierze agresora patrolują miasto na pontonach i nie pozwalają cywilom na ewakuację. Odnotowano przypadki strzelania do uciekających ludzi.
13.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni

Ilość wody, która stała się nieprzydatna do użycia po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze, wystarczyłaby do "pojenia całego świata przez dwa dni", ocenił szef administracji ukraińskiego obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
13.06.2023

10 ofiar śmiertelnych i 42 zaginionych po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że 10 osób nie żyje, a 42 zostały uznane za zaginione w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce. Dane dotyczące ofiar na terytoriach okupowanych, na razie nie są znane.
12.06.2023

Rosyjscy żołnierze plądrują podtopione miejscowości w obwodzie chersońskim

Mieszkańcy okupowanej wschodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, próbują wrócić do domów po powodzi wywołanej wysadzeniem przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce; najeźdźcy uniemożliwiają te powroty i plądrują opuszczone miejscowości, przekazał w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
12.06.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Władze Emilii-Romanii: nadmorskie kurorty czekają na turystów

Wybrzeże we włoskim regionie Emilia-Romania jest przygotowane na sezon letni i czeka na turystów z całego świata- zapewnili przedstawiciele lokalnych władz na konferencji prasowej w sobotę w Rimini. Minister turystyki Daniela Santanche mówiła o potrzebie wspierania ruchu turystycznego. "Pracujemy nad tym, aby nikt nie odwołał rezerwacji" - zapewniła.
27.05.2023

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Mocha w Birmie wzrosła do 145

W wyniku przejścia przez Birmę cyklonu Mocha w tym tygodniu zginęło 145 osób, podała rządząca krajem junta. Jednak organizacje humanitarne i mieszkańcy Birmy obawiają się, że ofiary mogą być liczone w setkach, przekazała w piątek agencja Reutera. Wcześniej informowano o 80 ofiarach śmiertelnych.
19.05.2023

Na terenach powodziowych we Włoszech zaczyna brakować wody pitnej i żywności

W zalanych, odizolowanych miejscowościach w rejonie Rawenny we włoskim regionie Emilia-Romania zaczyna brakować wody pitnej i żywności - podała agencja ANSA w piątek, kolejnym dniu powodzi niszczących tę część kraju. Dotychczasowy bilans żywiołu - to 14 zabitych, 15 tys. osób ewakuowanych, 58 zalanych miejscowości i ponad 540 zamkniętych dróg.
19.05.2023

Ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody na Wieprzu

Do godz. 9 w sobotę ważne będzie ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody na rzece Wieprz (Lubelskie), które wydało Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie. Stan ostrzegawczy został przekroczony już w Krasnymstawie.
19.05.2023

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Nowej Kaledonii, zagrożenie falami tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 nawiedziło w piątek rejon Wysp Loyalty, w pobliżu Nowej Kaledonii (południowo zachodni Pacyfik), poinformowała amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżnie przed falami tsunami.
19.05.2023

Zwiększa się bilans ofiar powodzi we Włoszech

9 ofiar śmiertelnych, 13 tysięcy osób ewakuowanych, to najnowszy bilans katastrofalnej powodzi we włoskim regionie Emilia- Romania podaje w czwartek prasa za lokalnymi władzami. Podkreśla się, że nad tą częścią kraju przeszły tropikalne deszcze, będące rezultatem "chorego klimatu".
18.05.2023

Tragiczne powodzie w Emilii-Romanii. Dwie osoby nie żyją, trzy zaginione

Rośnie tragiczny bilans powodzi we Włoszech. Dwie osoby nie żyją, trzy są zaginione, jak podały miejscowe władze w środę rano po kolejnej nocy opadów i akcji ratunkowej. Z brzegów wystąpiło tam 14 rzek. Obrona Cywilna ostrzegła, że niebezpieczeństwo grozi też ratownikom.
17.05.2023

Na dopływach Odry możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych

Od niedzieli do poniedziałku na dopływach Odry w województwie opolskim możliwe są wezbrania z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, punktowo alarmowych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
16.04.2023

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie kłodzkim. Ostrzeżenia w kilku powiatach

W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach w powiecie kłodzkim tamtejszy starosta wprowadził w sobotę pogotowie przeciwpowodziowe. IMGW wdał ostrzeżenia o przekroczeniu stanów alarmowych i ostrzegawczych na rzekach w kilku dolnośląskich powiatach.
15.04.2023

Liczba ofiar cyklonu Freddy wzrosła do 326

Rośnie liczba poszkodowanych i ofiar w wyniku podtopień, powodzi i osunięcia ziemi w Malawo. Rannych jest ponad 700 osób, 41 uznano za zaginione. Rząd ogłosił stan klęski żywiołowej w 10 południowych dystryktach, które zostały najsilniej dotknięte klęską żywiołową. Prezydent kraju Lazarus Chakwera zaapelował o pilną pomoc i dostarczenie helikopterami żywności i leków.
16.03.2023

Powstały zabezpieczenia przeciwpowodziowe Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów

Zakończono budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych dla Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów. Zadanie obejmowało m.in. wykonanie czterech suchych zbiorników retencyjnych, pogłębienie rzeki Modły oraz podwyższenie wałów. Koszt prac wyniósł ponad 16,8 mln zł.
16.03.2023

Wody Polskie zakończyły inwestycje dot. ochrony przeciwpowodziowej za ponad 112 mln zł

Ponad 112 mln zł kosztowały dwie inwestycje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej Krakowa zrealizowane przez Wody Polskie. Dotyczyły one modernizacji dwóch odcinków wałów przeciwpowodziowych Wisły oraz budowy pompowni Lesisko.
24.02.2023

Wysokie stany wód w Bałtyku i na Wiśle

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wody w Bałtyku i na Wiśle od Tczewa do ujścia.
24.02.2023

36 ofiar śmiertelnych tropikalnego cyklonu w Brazylii

Liczba ofiar cyklonu tropikalnego, który przyniósł ulewy w brazylijskim stanie San Paulo wzrosła do 36, poinformowały w niedzielę brazylijskie media.
20.02.2023

Powódź nawiedziła miasta zniszczone w wyniku niedawnego trzęsienia ziemi

Zaledwie kilka dni po tym, jak potężne wstrząsy uderzyły w część południowej Turcji, powodując zniszczenia w wielu miastach, odnotowano powodzie spowodowane podnoszeniem się poziomu morza, poinformowała w czwartek stacja SkyNews.
10.02.2023

Co najmniej 36 osób zginęło w Peru w wyniku osunięć ziemi i powodzi wywołanych ulewami

Intensywne opady deszczu doprowadziły do wystąpienia wód i zalania obszarów znajdujących się w ujściach rzek. Do tego doszły poważne osunięcia ziemi. Miejscowe media podały, że najwięcej szkód żywioł wyrządził w południowej części kraju.
08.02.2023

30 osób zginęło wskutek powodzi i osunięć ziemi po przejściu cyklonu Cheneso

30 osób zginęło, a 20 pozostaje zaginionych wskutek powodzi i osunięć ziemi po przejściu przez Madagaskar cyklonu Cheneso - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press.
31.01.2023

Kolejne inwestycje przeciwpowodziowe w Dolinie Maciejowickiej

W Maciejowicach została podpisana 30 stycznia br. umowa na przebudowę wału przeciwpowodziowego prawobrzeżnej doliny Wisły na odcinku Bączki – Antoniówka Świerżowska. Zadanie jest kontynuacją rozbudowy wałów przeciwpowodziowych o łącznej długości blisko 27 km.
30.01.2023

Holandia. Ponad 600 tys. domów znajduje się na obszarach zagrożonych powodzią

Około 663 tys. domów w Niderlandach zostało wybudowanych na terenach, które są zagrożone zalaniem - twierdzą eksperci cytowani przez portal NU. "Nie wyciągnęliśmy żadnych wniosków z powodzi" – ocenia profesor Marjolijn Haasnoot z uniwersytetu w Utrechcie.
21.01.2023

Woda porwała 5-letniego chłopca. Kalifornijska parada cyklonów zbiera śmiertelne żniwo

Przez Kalifornię przetacza się w poniedziałek kolejna potężna burza. Pochłonęła dwie kolejne śmiertelne ofiary, porwała z samochodu pięciolatka i wymusiła ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi.
10.01.2023

Pakistan ma otrzymać pomoc w łącznej kwocie 8,57 mld USD na usuwanie skutków katastrofalnej powodzi

Otrzymaliśmy jak dotąd łączne zobowiązania w wysokości 8,57 mld dolarów na pomoc w usuwaniu skutków powodzi - podał w poniedziałek minister informacji Pakistanu Marriyum Aurangzeb, cytowany przez agencję Reutera.
09.01.2023

Ponad tysiąc interwencji w związku z ulewami w Portugalii

Ponad tysiąc razy interweniowały służby Portugalii od niedzielnego wieczora w związku z intensywnymi opadami deszczu w całym kraju. Wśród dotkniętych podtopieniami obszarów są rejony aglomeracji największych miast: Lizbony, Porto i Coimbry.
09.01.2023

Parada cyklonów w Kalifornii. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

W rezultacie ulew i silnych wiatrów, które przeszły nad Kalifornią, w niedzielę nad ranem ponad 540 tys. gospodarstw domowych i firm w tym amerykańskim stanie było pozbawionych prądu - podała stacja NBC News.
09.01.2023

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi na Filipinach

Nowe dane podają nawet 51 zabitych osobach w wyniku powodzi, która miała miejsce w czasie świąt Bożego Narodzenia. Wcześniej informowano o 25 ofiarach. Wciąż trwają poszukiwania 19 osób uznanych za zaginione.
02.01.2023

Powódź błyskawiczna w Johannesburgu. Są ofiary

Co najmniej 14 osób zginęło w wyniku tzw. powodzi błyskawicznej, która porwała ze sobą wiernych zebranych na spotkaniu religijnym nad rzeką Jukskei w Johannesburgu w RPA - podały w niedzielę wieczorem służby ratunkowe.
05.12.2022

System barier ma uchronić Wenecję przed bardzo wysoką wodą

Lokalne władze poinformowały, że system ruchomych barier Mose zablokował we wtorek napływ do miasta tzw. wysokiej wody o jednym z najwyższych poziomów w historii. Rano poziom ten osiągnął na Adriatyku 173 centymetry, czyli najwięcej po powodziach z 1966 i 2019 roku.
22.11.2022

Silne trzęsienie ziemi w rejonie Wysp Salomona

Amerykańska Służba Geologiczna (United States Geological Survey, USGS) poinformowała o silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie blisko 7 stopni, które nawiedziło we wtorek archipelag Wysp Salomona, położony w południowo zachodniej części Oceanu Spokojnego. Wydano ostrzeżenie przed falami tsunami.
22.11.2022

Historyczne wydarzenie w Wenecji: plac Św. Marka zalany, ale woda zatrzymana przed bazyliką

Po raz pierwszy w historii Wenecji zdarzyło się w niedzielę, że podczas gdy plac Świętego Marka został zalany, woda nie wdarła się do liczącej prawie tysiąc lat bazyliki. Wodę zatrzymały szklane bariery ochronne, zamontowane w ostatnich tygodniach. W niedzielę przeszły udaną próbę tzw. wysokiej wody (acqua alta).
07.11.2022

Nigeria. W wyniku powodzi w kraju zginęło ponad 600 osób; 1,3 mln musiało opuścić domy

W wyniku utrzymujących się od około dwóch miesięcy powodzi w Nigerii zginęło ponad 600 osób, a ok. 1,3 mln musiało opuścić swoje domy - podała w poniedziałek BBC, powołując się na dane nigeryjskiego ministerstwa do spraw humanitarnych.
31.10.2022

Co najmniej 16 ofiar powodzi w indyjskim Kaszmirze

Co najmniej 16 osób zginęło po tym, jak gwałtowne opady deszczu spowodowały powódź podczas dorocznej hinduistycznej pielgrzymki do jaskini Amarnath w indyjskim Kaszmirze - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela rządu. Ponad 20 osób uznano za zaginione, trwa akcja ratunkowa.
09.07.2022

Cofka na Żuławach, wał w Nowakowie przecieka, stan alarmowy w Elblągu

Silny wiatr tłoczy wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg, co powoduje tzw. cofkę - poinformowała tamtejsza straż pożarna. Strażacy uszczelnili przeciekający wał przeciwpowodziowy w Nowakowie, w Elblągu wprowadzono wieczorem stan pogotowia przeciwpowodziowego.
31.01.2022

Wody Polskie: obecnie nie ma zagrożenia powodziami zatorowymi; monitorujemy sytuację

Obecnie nie ma stricte zagrożenia powodziami zatorowymi, zaś akcja kruszenia lodu na Odrze jest prowadzona po to, aby do takich powodzi nie doszło - powiedziała rzeczniczka Wód Polskich Anna Jastrzębska. Dodała, że lodołamacze wypłyną również w rejsy patrolowe na Wiśle na odcinku Gdańsk - Tczew.
29.12.2021

Powódź w Niemczech. Czy ropa i olej napędowy mogły zanieczyścić zbiorniki wodne?

Państwowa Agencja Ochrony Środowiska (LANUV) w niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia podejrzewa, że powodzie spowodowały przedostanie się do zbiorników wodnych m.in. ropy naftowej i oleju napędowego. Pierwsze plamy oleju zostały znalezione na Renie w pobliżu Bad Honnef.
19.07.2021

Sri Lanka. Do 14 wzrósł bilans śmiertelnych ofiar powodzi

Do 14 wzrósł bilans osób, które straciły życie w wyniku powodzi i lawin błotnych na Sri Lance - poinformowały w niedzielę lankijskie władze. Dwie osoby uważa się za zaginione. Ulewne deszcze, trwające od czwartku, wyrządziły szkody łącznie w 10 dystryktach.
06.06.2021

Sri Lanka. Sześć osób zginęło, ponad 5 tys. straciło domy wskutek powodzi i lawin błotnych

Co najmniej sześć osób poniosło śmierć, a pięć zaginęło wskutek powodzi i zejścia lawin błotnych wywołanych ulewnymi deszczami na Sri Lance. Ponad 5 tys. ludzi straciło dach nad głową – poinformowały w sobotę lankijskie władze.
05.06.2021

Gróbarczyk: jesienią zakończą się konsultacje ws. planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz gospodarowania wodami

We wrześniu i październiku zakończą się konsultacje społeczne planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz aktualizacji planów gospodarowania wodami – powiedział we wtorek na briefingu prasowym, w formule online, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
25.05.2021

Sejm wysłuchał stanu przygotowań do ewntualnej powodzi

Dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości poprawia się poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - ocenił w czwartek na posiedzeniu Sejmu szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że w tym roku na inwestycje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej przeznaczone będą prawie 3 mld zł.
25.02.2021

Państwowa Straż Pożarna: cały krajowy system ratowniczo-gaśniczy w gotowości

W związku z prognozowaną odwilżą i prawdopodobnym wystąpieniem fali wezbraniowej na rzekach gotowy jest cały potencjał krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w tym 502 Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze PSP oraz 4544 jednostki ochotniczych straży pożarnych - poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.
22.02.2021

Inwestycje przeciwpowodziowe na Wiśle i Sanie zakończone

21 grudnia 2020 r. odbył się odbiór zadań Wisła 2 i San III, inwestycji przeciwpowodziowych na Wiśle i Sanie w województwie podkarpackim, prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
21.12.2020

Wody Polskie rozbudują wały przeciwpowodziowe w Krośnie Odrzańskim

Wody Polskie podpisały z wykonawcą umowę na wzmocnienie zabezpieczenia przed powodzią Krosna Odrzańskiego w województwie lubuskim. Łączna długość wybudowanych i rozbudowywanych odcinków wałów nad Odrą wyniesie 6 kilometrów, a kanałów ulgi 2,5 kilometra. Całość znacząco podniesie stopień ochrony ponad 10 tysięcy mieszkańców i ich mienia oraz lokalnej infrastruktury. #StopPowodzi! Przekazanie placu budowy wykonawcy zadania jest zaplanowane na pierwszą połowę 2021 roku.
15.12.2020

W grudniu ruszą konsultacje nowych planów zarządzania powodzią w Polsce

W grudniu mają ruszyć konsultacje społeczne nowych planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w Polsce - poinformowały we wtorek Wody Polskie. Nowe plany, oprócz np. dokończenia inwestycji na Odrze skupiać się mają bardziej na górnym odcinku Wisły.
08.12.2020

System zapór ponownie uchronił Wenecję przed zalaniem

System zapór w Wenecji wczoraj ponownie uchronił miasto przed zalaniem. Po raz kolejny w ostatnich tygodniach 78 ruchomych barier zostało podniesionych w związku z nadejściem tzw. wysokiej wody.
02.12.2020

PIE: Polska nie jest szczególnie uboga w wodę

Najlepszym sposobem zapobiegania negatywnym skutkom suszy i powodzi jest retencjonowanie wody jak najbliżej miejsca, w którym spadła - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wbrew doniesieniom, Polska nie jest krajem szczególnie ubogim w wodę - dodaje.
25.11.2020

STOP SUSZY. STOP POWODZI. Inwestycje Wód Polskich

Wody Polskie realizują kompleksowe inwestycje, zgodnie z zasadami zrównoważonego gospodarowania wodami. Do najważniejszych należą zadania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą.
25.11.2020

Ochrona przeciwpowodziowa i ochrona przyrody – to połączenie jest możliwe!

W dolinie środkowej Odry udało się połączyć ochronę przeciwpowodziową z ochroną przyrody dzięki projektowi Fundacji WWF Polska. To pierwsze w Polsce proekologiczne rozwiązanie przeciwpowodziowe na taką skalę, a w tym roku przyniosło zamierzone efekty, okazując się pionierskim i skutecznym działaniem. Poprawiło się bezpieczeństwo powodziowe okolicznych mieszkańców, a rzeka odzyskała część swoich terenów zalewowych, dzięki czemu udało się przywrócić warunki do odtworzenia cennych siedlisk łęgowych.
06.11.2020

Realizacja zabezpieczenia przeciwpowodziowego w Kątach Rybackich [wideo]

Zakończone latem prace polegały na przedłużeniu murku w porcie rybackim Katy Rybackie w kierunku wschodnim. Umowa obejmowała również dostawę przyczepy ze sprzętem służącym utrzymaniu zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Całe przedsięwzięcie związane jest z zabezpieczaniem przeciwpowodziowym miejscowości Kąty Rybackie i zwiększa obszar chroniony przed zalewaniem w przypadku spiętrzenia wód w Zalewie Wiślanym.
28.10.2020

Opublikowano mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego

W dniu 22 października 2020 r. Minister Klimatu i Środowiska opublikował mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego opracowane w II cyklu planistycznym.
23.10.2020

Dlaczego nie doszło do powodzi. Podsumowanie akcji na Odrze

Odra płynąca przez Zbiornik Racibórz Dolny wróciła do pierwotnego koryta. Jednak przez miniony tydzień czasza tego największego w kraju suchego zbiornika była częściowo wypełniona wodą. Polder przechwycił nadmiar wód z Odry, co uchroniło przed ryzykiem powodzi tereny położone poniżej, począwszy od Raciborza przez Opole, na Wrocławiu kończąc. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o uruchomieniu tego obiektu była słuszna.
23.10.2020

Po raz drugi system zapór uchronił Wenecję przed zalaniem

Po raz drugi w ostatnich dniach system 78 ruchomych zapór uratował Wenecję przed zalaniem. Dzisiaj, dwanaście dni po pierwszym jego uruchomieniu, bariery zamontowane w morzu znów zostały podniesione w związku z nadejściem tzw. wysokiej wody.
15.10.2020

Międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej

25 sierpnia 2020 r. odbyło się zorganizowane przez kolumbijskie biuro Banku Światowego webinarium dot. gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej, w którym udział wziął podsekretarz stanu w MGMiŻŚ, Grzegorz Witkowski. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń różnych państw w zakresie realizacji dużych projektów infrastrukturalnych.
27.08.2020

Inwestycje Wód Polskich w ochronę przeciwpowodziową - działania w regionach

Wrota sztormowe na rzece Tudze, budowa wałów przeciwpowodziowych wokół Słubic czy udrożnienie toru przekopu Klucz-Ustowo to ostatnie inwestycje Wód Polskich zabezpieczające różne regiony Polski przed powodzią.
23.07.2020

Ekspert: susza - mimo ulewnych opadów

Mimo ulewnych opadów w ostatnich dniach zagrożenie suszą nie minęło. Woda szybko spływa po powierzchni terenu nie nawilżając gleby. Sytuację może poprawić. retencjonowanie wody i ograniczenie powierzchni nieprzepuszczalnych - uważa ekspert Instytutu Ochrony Środowiska Michał Marcinkowski.
22.07.2020

Podpisano umowę na budowę wałów przeciwpowodziowych oraz przebudowę kanału Czarny Kanał i Racza Struga

Zarząd Budimeksu S.A. zawiadamia, że 21.07.2020 roku została zawarta umowa pomiędzy Budimeksem S.A. a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie - Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ul. C. K. Norwida 34, 50-950 Wrocław w postępowaniu przetargowym na: Kontrakt 1C.2 Budowa wałów przeciwpowodziowych oraz przebudowa kanału Czarny Kanał i Racza Struga.
21.07.2020

Burze, ulewy i powodzie. Jak zachować się po szkodzie?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) codziennie wydaje ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne dla poszczególnych części kraju. Ulewy, burze z gradem czy powodzie zagrażają polskim regionom od początku czerwca. W samym tylko pierwszym tygodniu lipca zjawiska atmosferyczne w mniejszym lub większym stopniu zagroziły niemal wszystkim województwom. Jak podają przedstawiciele branży ubezpieczeniowej, wyraźnie rośnie w związku z tym liczba tzw. szkód katastroficznych, czyli zniszczeń w domach na skutek groźnych zjawisk
17.07.2020

Dzięki realizacji tego zadania Wody Polskie ochronią mieszkańców przed powodzią

W czwartek w siedzibie Wód Polskich w Szczecinie podpisano umowę na jedno z zadań w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły. Mowa o bagrowaniu przekopu Klucz – Ustowo. Na podstawie Kontraktu Wykonawca zobowiązuje się do wykonania robót obejmujących prace pogłębiarskie na torze wodnym Przekop Klucz-Ustowo wraz z odkładem urobku na polu refulacyjnym. Zadanie ma wiele zalet – zaczynając od lepszej ochrony przeciwpowodziowej kończąc na poprawie ruchu żeglugowego zarówno dla jednostek takich jak lodołamacze, a
17.07.2020

HydroProg ostrzeże przed powodziami

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zakończyli prace nad nowatorskim systemem wczesnego ostrzegania przed powodziami. Już wkrótce HydroProg będzie wysyłał firmom i instytucjom automatyczne powiadomienia o potencjalnych powodziach i podtopieniach.
08.07.2020

WWF: Lekarstwo gorsze niż choroba, czyli dlaczego zbiorniki zaporowe nie są dobrym narzędziem w walce z suszą [wideo]

Budowa zbiorników zaporowych na rzekach jest coraz częściej podawanym rozwiązaniem w ramach walki z suszą. Jest to jednak podejście błędne, gdyż woda w nich gromadzona nie może być skutecznie wykorzystana np. do celów rolniczych. Paradoksalnie, zbiorniki zaporowe powodują lokalnie susze. Wbrew głoszonej opinii, nie sprawdzają się również w przypadku powodzi.
06.07.2020

Nowy zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu zabezpieczy przed żywiołem 2,5 mln osób z południa Polski. Tego typu inwestycji będzie coraz więcej

W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Na budowie obiektu przez dwa i pół roku pracowało ponad 1 tys. osób i kilka tysięcy jednostek sprzętu. Realizacja inwestycji nie była łatwa m.in. ze względu na powódź i pandemię. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy Budimex, w
02.07.2020

MFiPR: Fundusze unijne na ochronę przeciwpowodziową

Kluczowa inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla mieszkańców województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego została ukończona! Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze, bo o nim mowa, powstał przy wsparciu funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Wkład UE w realizację tej inwestycji o wartości całkowitej przekraczającej 2 mld zł to ponad 667mln zł. W uroczystości otwarcia udział wziął wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
30.06.2020

Otwarcie Zbiornika Racibórz Dolny

Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Przemysław Daca Prezes Wód Polskich oraz liczni przedstawiciele władz samorządowych, Banku Światowego i innych organizacji zaangażowanych w budowę obiektu, wzięli dzisiaj udział w ceremonii odbioru Zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na Odrze.
30.06.2020

Więcej wody w zabytkowym Parku Przymorze

W poniedziałek 29 czerwca woda ze zbiornika retencyjnego Orłowska rozleje się na zielone tereny Parku Przymorze. To ratunek dla rosnących tam zabytkowych drzew.
29.06.2020

Wody Polskie: fala wezbraniowa na Wiśle w Warszawie w niedzielę

Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w niedzielę – poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej w miejscowości Gusin (Mazowieckie, gm. Sobienie-Jeziory) prezes Wód Polskich Przemysław Deca. Przekazał, że nie przewiduje, by stany ostrzegawcze na Wiśle zostały przekroczone.
26.06.2020

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o.

nurkowanie,budownictwo podwodne,prace podwodne,pogłębianie w portach,budowa falochronów,układanie rurociągów,prace hydrotechniczne,ochrona brzegów morskich,prace na rzekach,prcip,prace hydrotechniczne w portach,budowa i remont nabrzeży portowych,roboty konstrukcyjne betonowe,żelbetowe i rozbiórkowe,roboty z zakresu budownictwa lądowego- zmechanizowane,roboty ziemne,kubaturowe i instalacyjne,pogłębianie,inwestycyjne w basenach portowych,pogłębianie konserwacyjne portów i torów wodnych,falochrony,pirsy itd.,tworzenie lądu pod zabudowę przemysłową,ochrona brzegów,zasilanie plaż,wykopy/prace zasypowe przy układaniu rurociągów gazowych o dużych średnicach,układanie rurociągów na dnie morza,układanie kabli podwodnych,wykonanie i układanie wylotów morskich rurociągów z oczyszczalni ścieków i związane z tym wykopy i prace zasypowe,pogłębianie dna rzek,budowa wałów i ochrona przeciw powodziowa,niewybuchy,wydobycie niewybuchów,raporty ferromagnetyczne,oczyszczanie dna morza z niewybuchów

Haco Sp. z o.o.

KONSTRUKCJE OFFSHORE l KONSTRUKCJE OKRĘTOWE l KONSTRUKCJE STALOWE
konstrukcje stalowe,cięcie laserowe,cięcie gazowe,osprzęt okrętowy,frezowanie,struganie,wiercenie,gwintowanie,szlifowanie,wykończenie powierzchni cynkowaniem oraz czyszczeniem i malowaniem wykonanych konstrukcji farbami podkładowymi i finalnie,elementy systemów wydobywczych na platformy wiertnicze,wysięgniki serwisowe systemów wydobycia głębinowego,elementy obsługi brzegowej,elementy wyposażenia morskich wydobywczych jednostek serwisowych,konstrukcje offshore,Elementy pokryw luków okrętowych i pokładów,koła toczne z wałami,zawiasy,stopery,elementy nierdzewne oraz z brązu i mosiądzu,prowadnice,gniazda i zaczepy kontenerowe,uchwyty do mocowanie innych ładunków,uszczelnienia zrębnic,pokrywy wentylatorów,windy kotwiczne,dźwigi pokładowe,Konstrukcje kadłubowe i RO-RO,włazy,zbiorniki,drzwi burtowe i przeciwpowodziowe,rampy i podesty,najazdy załadowcze,podnośniki towarowe,furty,trapy,napinacze lin wyciągowych,chwytaki i podajniki rur, wyciągarki linowe,rampy załadowcze,trapy i schodnie,wytacz

Grupa GeoFusion Sp. z o.o.

Zabezpieczamy Twoją otoczenie, byś spokojnie mógł spoglądać w przyszłość.
badania termowizyjne,badania geofizyczne,usługi saperskie,Badania geofizyczno-inżynierskie dla obiektów budowlanych,Badania geofizyczne dla potrzeb inżynierii transportowej,Badania skarp i osuwisk,Nieinwazyjne badania archeologiczne,Badania skażeń gruntów i wód podziemnych,Charakterystyka warunków gruntowo-wodnych,Badania wałów przeciwpowodziowych i zapór,Kompleksowe oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN),Oczyszczanie zbiorników wodnych z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN),Prowadzenie nadzoru saperskiego podczas wykonywania prac ziemnych,Opracowywanie ekspertyz i opinii saperskich

NAVIMOR-INVEST S.A.

wykonawstwo gotowych obiektów,remonty,modernizacje,specjalistyczne usługi podwykonawstwa,budownictwo hydrotechniczne,budowa,modernizacja i remonty śluz żeglugowych,jazów,progów piętrzących,remonty nabrzeży,remonty terminali portowych,budowa obiektów związanych z turystyką i sportami wodnymi,budowa portów i przystani żeglarskich,marin,budowa pomostów spacerowych,budowa dalb cumowniczych,remonty elektrowni wodnych,regulacja potoków,rzek i kanałów (stopnie,progi itp.),umocnienia brzegów,czyszczenie koryt,budowa i remonty zabezpieczeń przeciwpowodziowych,usuwanie szkód powodziowych,inwestycje związane z infrastrukturą (ulice,budownictwo przemysłowe),budowa placów składowych,montażowych (np. stoczniowych),manewrowych,budowa ścianek szczelnych,roboty kafarowe (przy pomocy posiadanych wibromłotów),inne usługi sprzętowe,usługi wykonywane z wody.

174 mln złotych na ochronę Żuław przed powodzią. Jednym z zadań nowe lodołamacze dla RZGW w Gdańsku

174 mln złotych zostaną przeznaczone na ochronę Żuław przed powodzią. Jak zapowiedział Mariusz Gajda, wiceminister środowiska, obecny w czwartek w Gdańsku na konferencji „Przykłady dobrej koordynacji działań przeciwpowodziowych w dorzeczu”, zabezpieczenie przed powodzią mają ułatwić przepisy nowego Prawa Wodnego, które zakłada m.in., że rzeki, jak i infrastruktura przeciwpowodziowa, zarządzane będą przez jeden podmiot – Państwowe Gospodarstwo Wodne. Jednym z zadań realizowanych w ramach zabezpieczenia Żuław, jest budowa czterech nowych lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
30.06.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.