• <
urząd_morski_gdynia_2021

W grudniu ruszą konsultacje nowych planów zarządzania powodzią w Polsce

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska W grudniu ruszą konsultacje nowych planów zarządzania powodzią w Polsce
W grudniu ruszą konsultacje nowych planów zarządzania powodzią w Polsce - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

sons

08.12.2020 Źródło: PAP

W grudniu mają ruszyć konsultacje społeczne nowych planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w Polsce - poinformowały we wtorek Wody Polskie. Nowe plany, oprócz np. dokończenia inwestycji na Odrze skupiać się mają bardziej na górnym odcinku Wisły.

Zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą Krzysztof Woś przypomniał podczas konferencji prasowej, że plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) zgodnie z prawem unijnym są aktualizowane co 6 lat.

Podkreślił, że skupiają się one na trzech filarach. Pierwszym z nich jest odsunięcie powodzi od ludzi poprzez tzw. twarde inwestycje, jak budowa zbiorników retencyjnych, wałów, a także zwiększania naturalnej retencji. Drugim filarem jest "odsunięcie ludzi od powodzi" rozumiane jako właściwe planowanie przestrzenne - unikanie budowania się na terenach zalewowych. Trzecim elementem planów jest - jak mówił Woś - skuteczne zarządzanie powodzią, np. przez budowę systemów prognozowania i wczesnego ostrzegania.

Wiceprezes Wód Polskich podkreślił, że kluczowe dla bezpieczeństwa powodziowego kraju są dorzecza największych polskich rzek: Wisły i Odry - szczególnie w ich górnych odcinkach. W trakcie poprzedniej "sześciolatki" uwaga głównie skupiała się na Odrze. Chodziło m.in. o modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego czy budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu.

Woś zwrócił uwagę, że polder w Raciborzu był bardzo przydatny w październiku br., kiedy po występujących w tym miesiącu deszczach, skutecznie zmniejszał falę powodziową na Odrze, a także nie dopuścił do kulminacji fal powodziowych z dorzecza tej rzeki. Zbiornik w Raciborzu chroni przed powodzią 2,5 mln osób w woj. śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Przedstawiciel Wód Polskich dodał, że w obecna "sześciolatka" skupiać się będzie na dokończeniu działań ograniczających ryzyko powodziowe w dorzeczu Odry, ale również będzie odnosiła się do zachodniej i wschodniej części górnej Wisły, które zostały uznane za newralgiczne. Dodał, że inwestycje na tym odcinku już są realizowane i dotyczą Krakowa, Sandomierza czy Tarnobrzegu.

Wody Polskie wyjaśniły, że oprócz dużych inwestycji, jak m.in. budowa czterech zbiorników retencyjnych w kotlinie kłodzkiej, plany przewidują np. opracowanie koncepcji zalesiania w Regionie Wodnym Warty.

Kierownik projektu prof. Andrzej Tiukało wyjaśnił, że przy aktualizacji planów każdy, kto mieszka w strefie zagrożenia powodzią, ma tam swój biznes, będzie mógł poznać, jakimi inwestycjami Wody Polskie będą chciały ograniczyć ryzyko wystąpienia powodzi, jej negatywnych skutków.

Poinformował, że projekty nowych planów zarządzania ryzykiem powodziowym trafią teraz do opiniowania, a następnie do konsultacji społecznych.

Przedstawicielka resortu infrastruktury Małgorzata Bogucka–Szymalska dodała, że konsultacje potrwają pół roku i rozpoczną się 22 grudnia. Od lutego 2021 r. mają ruszyć też spotkania konsultacyjne w 28 miastach. Ostatecznie PZRP zostaną przyjęte rozporządzeniem ministra.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32123,00 $ tona 3,02% 17 maj
 Cynk 2954,00 $ tona 1,03% 17 maj
 Aluminium 2455,00 $ tona 0,70% 17 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.