• <

Wynik wyszukiwania - "ZSK" - Wiadomości

Uwięziona od miesiąca w zatoce młoda orka przepłynęła sama do Pacyfiku

Młodej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od wód Pacyfiku – powiadomiły w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa orki trwała od początku kwietnia.
26.04.2024

W akcję ratunkową młodej orki włączyła się skrzypaczka

W Kolumbii Brytyjskiej, na północy Wyspy Vancouver trwają przygotowania do kolejnych prób wydostania młodej orki z zatoki i przetransportowania do wód Pacyfiku. Nietypową próbę przywabienia zwierzęcia muzyką podjęła w czwartek skrzypaczka.
19.04.2024

Kanada. Rozpoczęła się operacja przewiezienia młodej orki, uwięzionej w zatoce

Ratownicy w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie rozpoczęli w piątek operację uwolnienia zabłąkanej orki z zatoki w północnej części Wyspy Vancouver.
13.04.2024

Czarter na czas – naruszenie obowiązku płatności „hire”

W tradycyjnym systemie common law, terminowa płatność „hire” (opłaty czarterowej), jakkolwiek należąca do kluczowych obowiązków czarterującego, nie stanowi warunku istotnego umowy czarteru na czas.
08.04.2024

Ratownicy planują użyć helikoptera, by przewieźć młodą orkę do rodzinnego stada

Ratownicy z Kolumbii Brytyjskiej planują użyć helikoptera, by przewieźć zabłąkaną młodą orkę z zatoki w północnej części Wyspy Vancouver w pobliże rodzinnego stada – podały w środę kanadyjskie media.
04.04.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu i morskiego listu przewozowego

W naszym wcześniejszych opracowaniu podjęliśmy próbę prześledzenia ewolucji orzecznictwa angielskiego (lub szerzej anglo-saskiego) w zakresie istotnej kwestii prawnej – ustalenia obowiązku (lub jego braku) wydania ładunku na podstawie konosamentu imiennego.
06.03.2024

Nietypowa akcja SAR. Tylko oni byli w stanie uratować psa

Ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR Kołobrzeg uratowali szczeniaka, który utkwił na niewielkiej wysepce na Bugu i przebywał tam kilka dni. Ratownicy musieli pokonać 700 km w jedną stronę, bo inne służby nie były w stanie przeprowadzić akcji.
03.02.2024

Protestujący belgijscy rolnicy przestają blokować port Zeebrugge

Rolnicy demonstrujący w Belgii przeciwko polityce ochrony środowiska UE w piątek wieczorem zaczęli odblokowywać port Zeebrugge - podała agencja informacyjna Reutera. Jednocześnie, współpracujące ze sobą belgijskie i holenderskie organizacje rolnicze nadal blokowały trzy autostradowe przejścia graniczne między dwoma krajami.
02.02.2024

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

Wyrok dla byłego dowódcy wachty Helge Ingstad utrzymany w mocy

Norweski sąd apelacyjny podtrzymał wyrok 60 dni więzienia w zawieszeniu dla oficera wachtowego z okrętu Helge Ingstad. Raport wskazuje na błędy załogi wachtowej w identyfikacji nadpływającego statku.
25.12.2023

Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część II)

W pierwszej części naszego opracowania Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część I) podjęliśmy próbę omówienia wybranych zagadnień prawnych, związanych z transakcjami sprzedaży statku używanego („second-hand”) w świetle prawa angielskiego. Transakcje te opisane są zazwyczaj na uznanych międzynarodowych formularzach typu „NSF” z 1993 lub 2012, „Nipponsale” „SSF” czy „SHIPSALE form”.
20.12.2023

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki sektora OZE

Funkcjonowanie zarządu, jako głównego organu spółki kapitałowej, pozostaje kluczowe dla jej działalności we wszystkich sferach. To decyzje osób wchodzących w skład przedmiotowego organu kształtują politykę wewnętrzną spółki, jej bieżące funkcjonowanie czy w końcu projektują strategie jej przyszłego rozwoju.
11.12.2023

Śmiertelny atak rekina na Bahamach

44-letnia obywatelka USA zmarła u wybrzeży Bahamów po tym, jak zaatakował ją rekin, gdy pływała na desce SUP - poinformowała BBC na swojej stronie internetowej.
05.12.2023

Nowy rząd: Gajadhur ministrem infrastruktury, Łukaszewska-Trzeciakowska ministrem klimatu

Premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów. Pośród „morskich” resortów szefem ministerstwa infrastruktury ma zostać Alvin Piotr Gajadhur, ministrem klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
27.11.2023

Nieszczęśliwy wypadek. Turystka straciła rękę w wyniku ataku rekina. Pomyliła go z... tuńczykiem

W egipskim kurorcie Dahab nad Morzem Czerwonym w wyniku ataku rekina turystka straciła rękę. Prawdopodobnie pomyliła niebezpiecznego drapieżnika z tuńczykiem, informują w czwartek media lokalne. Minister środowiska Egiptu Jasmin Fuad potwierdziła, że plaża w Dahabie została zamknięta.
14.09.2023

Konosament – ustalenie ciężaru ładunku masowego

Pomimo faktu, iż „draft survey” jest powszechnie stosowaną w praktyce shipping’owej formą ustalenia ciężaru ładunku, równie powszechnym jest problem dokładności tych pomiarów i związanych z tym sporów.
31.08.2023

Polska jednym z największych klientów koncernu zbrojeniowego Saab. Największe zamówienie - wyposażenie okrętów

W ubiegłym roku Polska stała się jednym z największych klientów szwedzkiego koncernu zbrojeniowego Saab pod względem liczby przyjmowanych zamówień - pisze w poniedziałek "Svenska Dagbladet".
03.07.2023

Na plaży w Hiszpanii pojawił się rekin. Panika wśród turystów [WIDEO]

W czwartkowy poranek w słonecznym hiszpańskim kurorcie Alicante wypoczynek turystów przerwało pojawienie się w wodzie rekina. Widok stworzenia wywołał panikę, a ludzie zaczęli uciekać z wody. Nastąpiło to zaledwie kilka dni po tym, jak rosyjski turysta został zjedzony żywcem przez rekina w Egipcie.
16.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Czarter na podróż – “lien and exemption clause”

Nasze opracowanie Czarter na podróż - Cesser clause wywołało duże zainteresowanie wśród naszych stałych adresatów. Postanowiliśmy w związku z tym powrócić do tego tematu.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Konosament – wybrane zagadnienia praktyczne

Konosament („bill of lading („B/L”)) jest specyficznym dokumentem przewozowym, mającym charakter papieru wartościowego („negotiable document of title”). Wyróżnia się trzy funkcje konosamentu. Jest on zatem potwierdzeniem przyjęcia przez przewoźnika do przewozu określonego (co do ilości, charakteru i stanu zewnętrznego) ładunku.
14.05.2023

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. wypadku jachtu Delphia 24, w którym zginęło trzech żeglarzy

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie wypadku jachtu Delphia 24, do którego doszło w ubiegłym roku nieopodal gdyńskiego basenu żeglarskiego. W wyniku wywrócenia się jachtu zginęło trzech żeglarzy. Powodem umorzenia śledztwa jest śmierć sprawcy wypadku.
10.05.2023

Nowa baza żeglarska w Jelitkowie

W środę, 26 kwietnia, o godz. 10.00 odbędzie się konferencja prasowa dotycząca realizacji nowej bazy żeglarskiej dla dzieci i młodzieży, sportowców zrzeszonych i miłośników żagli. Centrum sportów wodnych powstanie przy ul. Jelitkowska 10A i tam właśnie będzie można posłuchać o szczegółach inwestycji.
25.04.2023

Znane są przyczyny wypadku jachtu Delphia 24, w którym zginęło trzech żeglarzy

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport na temat wypadku jachtu Delphia 24, do którego doszło w ubiegłym roku nieopodal gdyńskiego basenu żeglarskiego. W wyniku wywrócenia się jachtu zginęło trzech żeglarzy.
05.04.2023

Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom gospodarczym wynikającym z postępującego rozwoju branży offshore wind, Szkoła Morska w Gdyni wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowała opis kwalifikacji dla monterów turbin wiatrowych.
23.02.2023

Pomylili tankowiec z terminalem. W Norwegii trwa rozprawa w sprawie katastrofy fregaty

W Norwegii toczy się rozprawa sądowa mająca ustalić, kto powinien ponieść odpowiedzialność za zderzenie fregaty Helge Ingstad z tankowcem Sola TS, do którego doszło w 2018 roku. W wyniku wypadku fregata przewróciła się i osiadła na mieliźnie, a zniszczenia okazały się zbyt poważne, by dało się ją przywrócić do użytku.
08.02.2023

Konosament – wniesienie uwag („zabrudzenie”) konosamentu

Konosament, jako dokument przewozowy, spełnia niezwykle istotną rolę, między innymi, w ewidencjonowaniu i dokumentacyjnym potwierdzaniu wszelkich danych ładunkowych, towaru, który jest przedmiotem przewozu a szerzej transakcji handlowych w międzynarodowym obrocie gospodarczym.
03.02.2023

Czarter na podróż – kwit sternika („Mate’s receipt”)

Wydanie czy przekazanie ładunku przez frachtującego („shipper”) przewoźnikowi („carrier”) do przewozu w ramach konosamentowej umowy frachtowej (umowy o przewóz ładunku na podstawie konosamentu), często poprzedzone jest wydaniem przez przewoźnika specyficznego dokumentu przewozowego zwanego „kwitem sternika” („mate’s receipt”).
18.01.2023

Czy zaniedbania oficera doprowadziły do katastrofy norweskiego okrętu? Dziś rusza proces

Oficer norweskiej marynarki wojennej stanie dziś, w poniedziałek 16 stycznia, przed sądem w związku z oskarżeniem o zaniedbania, które doprowadziły do kolizji okrętu z tankowcem. Do incydentu, w którym zatonęła jedna z najlepszych norweskich fregat, doszło w listopadzie 2018 roku.
16.01.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Zaginiony statek towarowy jest już bezpieczny

Transportowiec Mutia Ladjoni 7, którego poszukiwały służby SAR Indonezji i Nowej Gwinei, odnalazł się dryfujący na morzu.
18.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”) [Część 2]

https://www.gospodarkamorska.pl/konosament-specjalne-klauzule-ladunkowe-disclaimers-czesc-1-65311
01.09.2022

Porzucony bez zasilania statek straszy na kotwicowisku w Dakarze. Załoga bezradna, właściciel i port umywają ręce

Na kotwicowisku portu Dakar od miesięcy kotwiczy frachtowiec porzucony wraz z załogą. Statek nie ma zasilania, nie jest też w żaden sposób oświetlony, co stwarza niebezpieczeństwo dla innych jednostek. Na frachtowcu pozostało czterech marynarzy pozbawionych opieki armatora.
18.08.2022

Norwedzy uśmiercili morsa... z powodu zainteresowania gapiów

W niedzielę dokonano eutanazji 600-kilogramowej samicy arktycznego morsa - poinformowała Norweska Dyrekcja ds. Rybołówstwa. Zwierzę nazwane Freya od kilku tygodni przebywało w okolicach Oslo, budząc zainteresowanie gapiów.
14.08.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”). Część 1

W naszym opracowaniu Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych dokonaliśmy pogłębionej analizy pierwszej, niezwykle istotnej, funkcji konosamentu – dokumentacyjnego potwierdzenia przez przewoźnika przyjęcia do przewozu określonego (w kategoriach znaków głównych, ilości i stanu zewnętrznego) ładunku.
13.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

W Brukseli nowa propozycja sankcji na ropę z Rosji; miałyby dotyczyć tylko tankowców

Komisja Europejska i prezydencja francuska w UE przedstawiły w weekend nową propozycję dotyczącą nałożenia sankcji na ropę z Rosji, która ma przełamać dotychczasowy brak porozumienia wśród krajów UE. Najważniejsza zmianą jest to, że sankcje ograniczałyby się do ropy transportowanej drogą morską – wynika ze źródeł PAP. To około dwie trzecie transportu rosyjskiej ropy.
29.05.2022

Sankcje na ropę z Rosji. Czy uda się je ustalić przed szczytem UE?

Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
25.05.2022

Embargo na rosyjską ropę? Jeden kraj się sprzeciwia

W kwestii embarga na rosyjską ropę naftową UE jest „zakładnikiem jednego kraju” – powiedział w poniedziałek w Brukseli dziennikarzom litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.
16.05.2022

Część państw UE nie chce objęcia sankcjami unijnych tankowców transportujących rosyjską ropę

Polska i inne państwa członkowskie nie zgodzą się na wyłączenie ropy naftowej z unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
13.05.2022

UE. Impas w sprawie embarga na ropę z Rosji; trwa szukanie kompromisu

Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. „To rozbijanie solidarności unijnej” – powiedział PAP unijny dyplomata.
10.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Port Gdańsk. Otwarcie Nabrzeża Ziółkowskiego już w ten weekend [WIDEO]

Nabrzeże Ziółkowskiego często odwiedzane przez mieszkańców i turystów, znowu będzie ogólnodostępne dla zwiedzających. Już w długi majowy weekend będzie można z bliska podziwiać jednostki wchodzące do Portu Wewnętrznego, w tym min. wycieczkowce, takie jak: „Spirit of discovery”, pływający pod brytyjską banderą, który zacumuje przy Nabrzeżu Westerplatte 7 maja.
01.05.2022

Niemieckie media: zaginęły dokumenty ws. fundacji klimatycznej utworzonej na potrzeby Nord Stream 2

Akta dotyczące powstania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim fundacji klimatycznej, mającej chronić interesy gazociągu Nord Stream 2, przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć – pisze w piątek dziennik „Welt”. Nie będzie więc można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz landu w tym projekcie – podkreśla gazeta.
29.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Ever Forward wciąż na mieliźnie. Statek będzie opróżniony

334-metrowy kontenerowiec Ever Forward, który 13 marca utknął na mieliźnie w Zatoce Chesapeake, wciąż jest unieruchomiony. Kolejna próba uwolnienia statku zakłada usunięcie z jednostki ładunku.
05.04.2022

Wycieczkowiec na mieliźnie na Dominikanie

Nietypową atrakcję zafundował swoim pasażerom wycieczkowiec Norwegian Escape – statek utknął na mieliźnie u wybrzeży Dominikany.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Konosament – praktyczne aspekty związane z przenoszeniem konosamentu

W naszych opracowaniach – Konosament – ogólna charakterystyka w systemie prawa angielskiego, Konosament „na zlecenie” i „na okaziciela” (prawo angielskie), Konosament – procedura przenoszenia konosamentu (prawo angielskie) dokonaliśmy analizy konosamentu – jako papieru wartościowego w świetle prawa angielskiego.
04.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

29 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

W piątek przypada 29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 1]

U podstaw „shipbuilding contract” leży zobowiązanie stoczni wybudowania statku w uzgodnionym terminie oraz o parametrach technicznych (nośność, szybkość, zużycie paliwa itp.) ustanowionych w warunkach umowy. Niewykonanie lub nienależyte wykonanie przez stocznię tego obowiązku, stanowi potencjalnie źródło poważnych szkód po stronie armatora, zamawiającego statek („Buyer”).
06.12.2021

Zmiany w zakresie odpowiedzialności organów spółek - Business Judgement Rule?

W dniu 23 sierpnia 2021 roku do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.
17.11.2021

Konosament – fałszywa deklaracja ładunkowa

W dotychczasowych naszych opracowaniach, w szczególności Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych, zajmowaliśmy się wartością dowodową ładunkowych zapisów konosamentowych oraz wynikającą z tego ewentualną odpowiedzialnością kontraktową (contractual liability, ex contractu) zarówno w ujęciu common law, jak i Reguł Hague-Visby (w formie przyjętej w COGSA 1971/1992).
15.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Poufność to fundament mediacji dla branży morskiej

Wiele sytuacji w obrocie gospodarczym nie zawsze kończy się zgodnie z pierwotnymi założeniami obu stron lub jednej z nich, co w niektórych przypadkach kreuje dość skomplikowane spory między przedsiębiorcami. Naturalnym odruchem dla wielu przedsiębiorców jest rozpoczęcie przedsądowej windykacji, a następnie dość szybkie złożenie pozwu w sądzie właściwym, co nie zawsze jest najbardziej fortunnym rozwiązaniem.
04.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Umowa o budowę statku – „on demand guarantee” (prawo angielskie)

Angielski Sąd Apelacyjny w bardzo reprezentatywnym składzie (Lord Geoffrey Vos (MR), Lord Baker (J), Lord Popplewell (J)) przyniósł długo oczekiwane rozstrzygnięcie w sprawie „Shanghai Shipyard Co. Ltd v Reignwood International Investment (Group) Company Limited” [2021] EWCA Civ 1147.
14.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Konosament – deklaracja dotycząca znaków głównych ładunku

Konosament, obok określenia ładunku z podaniem jego rodzaju, miary, objętości, liczby sztuk czy wagi oraz określeń zewnętrznego stanu ładunku (lub jego opakowania), zawiera (może zawierać) również podane przez załadowcę tzw. znaki główne ładunku (leading marks).
04.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Technologiczni giganci wnioskują o zezwolenie zagranicznym statkom na naprawę podwodnych kabli w Malezji

Giganci Doliny Krzemowej będą wnioskować u premiera Malezji, by kraj ten zezwolił zagranicznym statkom na prace serwisowe podmorskich kabli na jej wodach.
05.09.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Kukułcze jajo. Polityka Bidena wobec regionu Bałtyku

Wraz z wyborem nowego amerykańskiego prezydenta zasadnym jest zastanowienie się nad polityką Waszyngtonu w regionie Morza Bałtyckiego. Wzrost znaczenia Chin w regionie czy też prężenie muskułów przez Rosję stanowią wybrane problemy polityki zagranicznej Joe Bidena.
11.07.2021

Portugalia: Nastolatek znalazł butelkę z listem wrzuconą do Atlantyku w USA w 2018 r.

Prawie trzy lata trwała podróż listu w butelce, którą 13-letni Amerykanin wrzucił przy jednej z plaży Rhode Island do Atlantyku w listopadzie 2018 r. W czerwcu 2021 r. nietypową wiadomość odebrał inny nastolatek na portugalskim archipelagu Azorów.
22.06.2021

Konosament – deklaracja dotycząca stanu ładunku – LOI

Reguły Hague-Visby 1924/1968/1979 [w zakresie inkorporowanym w UK – COGSA 1971 oraz Merchant Shipping Act 1981], potwierdziły w Art. III (3) (c) – iż frachtujący (shipper) jest uprawniony do żądania od przewoźnika wydania konosamentu określającego, między innymi, zewnętrzny stan i wygląd ładunku („the apparent order and condition of the goods”).
21.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Szkoła Morska będzie szkolić budowniczych i serwisantów morskich farm wiatrowych

– Zebraliśmy fachowców z branży, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy i zadaniach zawodowych. Korzystając z ich doświadczenia wyodrębniliśmy zestaw wiedzy i umiejętności jakie muszą mieć pracownicy potrzebni do budowy i serwisu farm na morzu. Na tej podstawie opracowaliśmy ścisły program kursów, które zakończy egzamin praktyczny – mówi Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni. – Z taką ofertą jesteśmy pierwsi w Polsce. Nasze kursy będą też poświadczane certyfikatem uznawanym zarówno w kraju, jak i za granicą.
31.05.2021

Korea Płd. i Japonia będą rozmawiać o sporze historycznym i terytorialnym

Korea Płd. i Japonia przeprowadzą w czwartek robocze rozmowy na temat trwającego sporu historycznego, handlowego i terytorialnego – ogłosiło w środę koreańskie MSZ. Dzień wcześniej Seul potępił Tokio za roszczenia do kontrolowanych przez Koreę Płd. wysp.
31.03.2021

Ekonomiści biją na alarm! Zablokowany Kanał Sueski zaczyna poważnie wpływać na rynki finansowe

Zablokowany Kanał Sueski jest krytyczną arterią żeglugową. Od wtorku upływa już 6 doba, kiedy tranzyt przez kanał jest wstrzymany. Po obu jego stronach oczekuje kilkaset jednostek. Kanał stanowi około 12% globalnego łańcucha dostaw, i jest jednym z największych szlaków handlowych świata.
28.03.2021

OOCL UNITED KONGDOM opuścił obszar Kanału Sueskiego, zmierza w kierunku RPA

Pierwsza jednostka OOCL UNITED KONGDOM opuściła obszar Kanału Sueskiego. Czy kolejne statki po dzisiejszych nieudanych próbach uwolnienia kontenerowca, który we wtorek osiadł na mieliźnie, również zawrócą w kierunku Afryki?
26.03.2021

Borrell: Rosja nie wykorzystała okazji do dialogu z UE; możliwe sankcje

Wydalenie dyplomatów państw unijnych podczas mojej wizyty w Moskwie wskazuje, że władze Rosji nie chciały wykorzystać tej okazji do dialogu z UE - napisał w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że w efekcie UE może nałożyć sankcje na Rosję.
08.02.2021

NBP walczy o konkurencyjność polskiego eksportu. Czy to konieczne?

Próby osłabienia złotego przez NBP mogą być pomocne, ale z pewnością nie są niezbędne polskim eksporterom. Z kolei importerom mogą wręcz szkodzić. Dla przedsiębiorców liczą się przede wszystkim: koniunktura na rynkach docelowych oraz możliwie stabilny i przewidywalny kurs walutowy.
26.01.2021

Ebury: czy polscy eksporterzy potrzebują pomocy NBP?

Próby osłabienia złotego przez NBP mogą być pomocne, ale z pewnością nie są niezbędne polskim eksporterom. Z kolei importerom mogą wręcz szkodzić. Dla przedsiębiorców liczą się przede wszystkim: koniunktura na rynkach docelowych oraz możliwie stabilny i przewidywalny kurs walutowy.
26.01.2021

50. rocznica Grudnia '70. Osiem pamiątkowych płyt uhonoruje gdańskie ofiary

Pamięć ośmiu zabitych oraz wszystkich innych imiennych i bezimiennych ofiar Grudnia ’70 Miasto Gdańsk uczci specjalnymi tablicami chodnikowymi. Na płytach w różnych miejscach miasta znajdą się imiona i nazwiska ośmiu osób: Józef Widerlik, Bogdan Sypka, Kazimierz Zastawny, Waldemar Rebinin, Jerzy Matelski, Stefan Mosiewicz, Kazimierz Stojecki, Andrzej Perzyński. Przeczytaj biogramy zabitych.
15.12.2020

Nowy raport: Ubóstwo energetyczne w Europie

Nowy raport „Walka z ubóstwem energetycznym poprzez krajowe plany w zakresie energii i klimatu: priorytet czy pusta obietnica?” zostanie opublikowany podczas specjalnej debaty na forum Right To Energy 2020 w dniu dzisiejszym o godz. 10:00.
03.12.2020

Prezes PGNiG: stabilny koncern multienergetyczny może przynieść tylko korzyści

Stabilny koncern multienergetyczny może przynieść właściwie wyłącznie korzyści - ocenił dziś prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka poinformowała m.in., że do końca listopada br. powinna być gotowa strategia rozwoju sektora biometanu w Polsce.
19.11.2020

Gazprom chce renegocjować w górę cenę gazu w kontrakcie jamalskim

PGNiG otrzymało w poniedziałek wniosek Gazpromu i Gazpromexportu o renegocjację ceny gazu w kontrakcie jamalskim - poinformowała spółka. PGNiG zaznaczyło, że wniosek mówi o renegocjacji w kierunku podwyższenia ceny. Polska spółka uważa go za niezasadny.
10.11.2020

Korea Płn. oskarża Koreę Płd. w sprawie zastrzelenia urzędnika na morzu

Oficjalna agencja prasowa Korei Płn. KCNA oceniła dzisiaj, że to Korea Płd. ponosi odpowiedzialność za śmierć swojego urzędnika, zastrzelonego niedawno przez północnokoreańskich żołnierzy, ponieważ nie była w stanie upilnować swojego obywatela.
30.10.2020

100 lat temu powstało Wolne Miasto Gdańsk - największy port morski południowego Bałtyku

100 lat temu, 27 października 1920 r., Konferencja Ambasadorów przy Lidze Narodów powołała Wolne Miasto Gdańsk. Formalnie niezależne i neutralne, od początku było narzędziem niemieckiej polityki wymierzonej w Polskę i miejscowych Polaków. Żądanie jego powrotu do Rzeszy było jednym z pretekstów do rozpętania II wojny światowej.
27.10.2020

Jest raport w sprawie ogromnego pożaru na Maersk Honam

6 marca 2018 roku Maersk Honam płynął z Singapuru do Suez, kiedy w jego trzeciej ładowni, bezpośrednio pod kwaterami pojawił się ogień. Początkowo załoga próbowała sama zwalczyć ogień, ale wysiłek pozostał bezskuteczny. W wyniku pożaru zginęło 5 członków załogi. Dochodzenie w tej sprawie poprowadziło Transport Safety Investigation Bureau (TSIB) w Singapurze. Znamy już jego wyniki.
22.10.2020

ISR: O żegludze na Odrze na nowo. Po czesku

O przywróceniu Odrze znaczenia gospodarczego w Polsce ostatnio nieco ciszej. Tymczasem inwestycyjną i przy okazji geopolityczną inicjatywę podejmują w oparciu o rzekę Czesi. Ciekawe, w jakim stopniu wpłynie to w Polsce na powrót do ambitnych planów.
19.10.2020

Znaleziono dryfujące zwłoki w Mielenku; to najprawdopodobniej 19-latek z Mazowsza

W poniedziałek spacerujący plażą w Mielenku ujawnił dryfujące przy brzegu morza ciało mężczyzny. Najprawdopodobniej to 19-letni turysta z Mazowsza, który tonął w Bałtyku w piątek – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa koszalińskiej policji kom. Monika Kosiec.
31.08.2020

Zakończono poszukiwania mężczyzny, który tonął w Bałtyku

Przez złe warunki atmosferyczne zakończono poszukiwania mężczyzny, który tonął w morzu w Mielenku – poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie, kpt. Tomasz Kubiak.
28.08.2020

7 osób wpadło do wody przy wywrotce łodzi motorowej; nie żyje 9 - latka

Podczas wywrotki łodzi motorowej siedem osób wpadło do wody, jedna z dziewczynek została uwięziona w kabinie – poinformowała PAP mł. asp. Ewelina Gryszpan z biura prasowego szczecińskiej policji. 9-latki nie udało się uratować. Do wypadku doszło w sobotę na jeziorze Dąbie, na wysokości Orlego Przesmyku.
25.07.2020

Zawarcie warunkowej umowy sprzedaży nieruchomości w Vistal Gdynia

Zarząd Vistal Gdynia S.A. ("Spółka") w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 8/2020 i 9/2020 informuje, że dnia 3 czerwca 2020 r. zawarta została warunkowa umowa sprzedaży na rzecz Operator ARP Sp. z o.o. należącego do Spółki prawa użytkowania wieczystego działki nr 589 objętej księgą wieczystą nr GD1Y/00054873/1, wraz z prawem własności znajdującego się na tej działce budynku, stanowiącego odrębną nieruchomość, zlokalizowanej przy ul. Czechosłowackiej 3 w Gdyni. Umowa została zawarta w formie aktu notarialnego.
03.06.2020

Czy marynarz może ogłosić upadłość konsumencką?

Epidemia koronawirusa (Covid-19) wpłynęła znacząco na sytuację gospodarczą wielu podmiotów. Przedsiębiorcy podejmują działania w celu utrzymywania swoich działalności, dokonywane są optymalizacje i analizy mające uchronić firmy przed stanem niewypłacalności. Trzeba jednak mieć na uwadze, że także osoby nieprowadzące działalności gospodarczej silnie odczuwają skutki pandemii. We wcześniejszych publikacjach zwracaliśmy uwagę na problemy w zakresie otrzymywania wynagrodzeń, które mogą wpłynąć na wypłacalność wielu gospodarstw
06.04.2020

RPO podjął sprawę marynarza rannego podczas bombardowania Hajfongu w 1972 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał MSZ o działania podjęte w celu uzyskania od władz amerykańskich odszkodowań dla Polaków, którzy ucierpieli w grudniu 1972 r. podczas bombardowania wietnamskiego portu Hajfong. Do RPO wcześniej zwrócił się jeden z rannych wówczas marynarzy.
03.04.2020

Umowa o budowę statku a instytucja „siły wyższej” w prawie angielskim

System prawa angielskiego (common law) przyjmuje, iż umowa o budowę statku („shipbuilding contract”) jest uznawana, w ujęciu kontraktowym, za umowę sprzedaży (nie zaś na przykład za umowę zlecenia czy umowę o dzieło jak by to miało miejsce w wielu porządkach prawa kontynentalnego). Dlatego też, między innymi, często strony umowy określane są jako „sprzedający” („Seller”) – w tym przypadku stocznia - oraz „kupujący” („Buyer”) – w tym przypadku armator/strona zamawiająca budowę statku].
27.03.2020

Podatki marynarskie: Koronawirus, a terminy podatkowe i toczące się postępowania

Wielu marynarzy zgłasza obawy, że w związku z ogłoszeniem stanu epidemicznego w Polsce i z paraliżem normalnego funkcjonowania sądów, urzędów oraz wiekszości przedsiębiorstw, ich interes podatkowy może nie zostać odpowiednio zabezpieczony. W poniższej publikacji nakreślimy obecną sytuację prawną dotyczącą tych bardzo ważkich kwestii.
20.03.2020

Umowa stoczniowa- wypowiedzenie czy odstąpienie?

Podstawową umową cywilnoprawną zawieraną w działalności stoczniowej jest umowa o budowę statku bądź poszczególnych jego elementów (umowa stoczniowa). Mimo, iż obie strony przystępują do jej zawarcia w celu wykonania statku bądź jego elementów za wynagrodzeniem, nierzadko okazuje się, że oczekiwania stron względem wzajemnej współpracy okazują się odmienne od rzeczywistego przebiegu realizacji umowy, przez co niemożliwym lub nadmiernie utrudnionym staje się jej wykonanie w całości. W konsekwencji, zasadnym jawi się odpowiedź
05.03.2020

Łukasz Zakrzewski bojerowym mistrzem świata 2020 w klasie DN, Karol Jabłoński wicemistrzem!

Mistrzostwa Świata 2020 w bojerowej klasie DN były rozgrywane od poniedziałku, 10 lutego na tafli Jeziora Orsasjön w środkowej Szwecji. Zawodnicy przez dwa ostatnie dni bezskutecznie oczekiwali na wiatr, który pozwoliłby na rozegranie kolejnych wyścigów tych regat. W związku z tym, że pierwszego i drugiego dnia zmagań udało się już rozegrać minimalną, wymaganą dla ważności regat ilość wyścigów, wyniki po drugim dniu rywalizacji są jednocześnie ostatecznymi wynikami bojerowych Mistrzostw Świata 2020 w klasie DN.
14.02.2020

Kapitan promu Red Funnel oczyszczony z zarzutów

Kapitan należącego do Red Funnel promu, który w ubiegłym roku uległ kolizji (doszło do zderzenia z jachtem), został oczyszczony z zarzutów. Sąd uznał, że dowodzący wówczas jednostką Ian Drummond nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenie.
19.12.2019

Japonia wyśle 270 żołnierzy marynarki wojennej do bliskowschodnich portów

Japonia pracuje nad planem wysłania około 270 wojskowych na Bliski Wschód. Będą chronić jednostek płynących z/do kraju Kwitnącej Wiśni.
06.12.2019

Rybacy zablokują porty. Wszystko przez zakaz łowienia dorszy w Bałtyku

Od 1 stycznia 2020 roku wchodzi w życie dyrektywa unijna zakazująca łowienia dorszy w Bałtyku przez okres czterech lat. Rybacy chcieli rozmawiać z przedstawicielami rządu, na temat rekompensat, niestety bezskutecznie - dialogu się nie doczekali i przygotowują protest.
21.11.2019

Rzeczoznawca wyceni wartość wraku wydobytego z gdańskiej mariny

Gdański Ośrodek Sportu powoła eksperta, który wyceni wartość kutra wydobytego w sobotę z dna gdańskiej mariny. Jeśli po ocenie rzeczoznawcy okaże się, że gra jest warta świeczki, jednostka zostanie wystawiona na licytację - powiedział w niedzielę PAP Grzegorz Pawelec z GOS.
29.09.2019

Trump polecił „znaczne zwiększenie sankcji” na Iran

Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że polecił ministrowi finansów (skarbu) Stevenowi Mnuchinowi "znaczne zwiększenie sankcji" nałożonych na Iran w obliczu narastających napięć między Waszyngtonem a Teheranem. Rosja skrytykowała tę decyzję.
19.09.2019

Dera o noweli Kodeksu pracy: Podkreśla zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji pracowników

Rozwiązania wprowadzone w nowelizacji Kodeksu pracy podkreślają zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji pracowników - wskazuje sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera. W sobotę weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy zainicjowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
07.09.2019

„Die Welt”: Polska jest zirytowana polityką zagraniczną Niemiec

Prawicowy dziennik "Die Welt" konstatuje w środę, że w żadnym innym kraju polityka zagraniczna Niemiec nie wywołuje takiej irytacji jak w Polsce. Chodzi głównie o kwestie związane z obronnością, migracjami i Nord Stream 2.
21.08.2019

90 lat temu urodziła się Anna Walentynowicz

90 lat temu, 15 sierpnia 1929 r., urodziła się Anna Walentynowicz – jedna z kluczowych i symbolicznych postaci rodzącej się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Solidarności”. To z jej powodu wybuchł słynny strajk w Stoczni Gdańskiej.
15.08.2019

Kołobrzeg: Nie żyją dwie skoczkinie spadochronowe wyciągnięte z morza (wideo)

Nie żyją dwie skoczkinie spadochronowe, które wpadły do morza na wysokości kołobrzeskiego osiedla Podczele (Zachodniopomorskie). Jedną wyciągnęli ratownicy z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Kołobrzegu, drugą - WOPR-owcy. Mimo reanimacji zmarły. Policja ustala okoliczności zdarzenia.
05.08.2019

Francja: Debata o groźbie wojny po zajęciu kolejnego tankowca przez Iran

Zajęcie przez Iran kolejnego tankowca ożywiło we Francji debatę o zagrożeniu wojną i o ewentualnym przystąpieniu Paryża do koalicji mającej ochraniać statki w cieśninie Ormuz, do czego wzywa francuskie władze prezydent USA Donald Trump.
05.08.2019

Japonia i Korea Południowa pozbawią się wzajemnie przywilejów handlowych

W ramach dalszej eskalacji sporu pomiędzy Japonią a Koreą Płd. oba kraje ogłosiły w piątek, że pozbawią się wzajemnie statusu ułatwiającego dwustronny handel. Seul zagroził ponadto, że może nie przedłużyć z Tokio umowy o wymianie informacjach wywiadowczych.
03.08.2019

Corsica Linea zamawia nowoczesny prom. Ważna inwestycja w przyszłość

Firma Corsica Linea będzie miała zupełnie nowy prom. Armator, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zawarł właśnie kontrakt na budowę nowoczesnego promu, który jeszcze bardziej wzmocni jego znaczenie na Morzu Śródziemnym.
01.08.2019

Rosyjskie ministerstwo obrony: Wykonano chińsko-rosyjski lot patrolowy

Rosja przeprowadziła we wtorek wspólnie z Chinami pierwszy patrol powietrzny w rejonie Azji i Pacyfiku – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Operacja spowodowała oddanie strzałów ostrzegawczych przez samoloty Korei Pd. oraz protest Japonii.
24.07.2019

Podatki marynarskie: Urzędy Skarbowe ścigają marynarzy za przestępstwa skarbowe

W związku z nasileniem się negatywnych praktyk urzędów skarbowych skierowanych przeciwko marynarzom, w szczególności na Pomorzu, w środowisku marynarskim zaczęły pojawiać się niepokojące sygnały, z których wynika, iż wielu marynarzy rozważa czy aby na pewno „opłaca się” ujawnianie przed Urzędem Skarbowym w Polsce. Oczywiście mowa tu o sytuacjach, w których takowy obowiązek faktycznie ciąży po stronie marynarza.
18.07.2019

Gdańsk: Koło mola w Brzeźnie wyłowiono ciało drugiego nastolatka. Chłopcy w wieku 16 i 17 lat utonęli w czasie kąpieli

Z wód Zatoki Gdańskiej w pobliżu mola w Brzeźnie wyłowiono ciało drugiego z poszukiwanych w piątek nastolatków. Chłopcy w wieku 16 i 17 lat utonęli w czasie kąpieli. Jeden z nich zmarł po przewiezieniu do szpitala, niedługo później odnaleziono w akwenie ciało drugiego.
28.06.2019

Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury

24 maja 2019 roku o godzinie 16.00 zapraszamy na wyspę Ołowiankę, do siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na XI Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Wyścigi smoczych łodzi, których NMM jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
17.05.2019

Senat zaproponował poprawkę do prezydenckiej noweli Kodeksu pracy

W związku z poprawką zaproponowaną przez Senat prezydencka nowela Kodeksu pracy ponownie trafi na obrady Sejmu. Nowe przepisy mają ułatwić pracownikom m.in. realizację uprawnień związanych z równym traktowaniem i wydawaniem świadectw pracy.
09.05.2019

Część uszkodzonego w pożarze kontenerowca Maersk Honam w drodze do Korei Południowej

Część kadłuba statku, na którym w marcu 2018 wybuchł poważny pożar, jest w drodze do Korei Południowej. Ciężarowiec Xin Guan Hua transportuje na swoim pokładzie 228-metrowy fragment (od środokręcia do części rufowej) kontenerowca Maersk Honam.
15.02.2019

Uwaga: Dłuższe terminy przedawnienia i surowsze kary dla przestępców skarbowych – projekt nowelizacji kks

Dnia 10 stycznia 2019 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego. Wprowadzenie zmian ww. ustawie ma na celu podniesienie poziomu efektywności poboru podatków. Zgodnie z przedstawionym projektem wprowadzone mają zostać bardziej restrykcyjne przepisy karno-skarbowe. Projekt nowelizacji przewiduje m.in. podwyższenie kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. W projekcie ustawy wskazano, iż przewiduje się wejście w życie projektu po upływie 1 miesiąca od dnia opublikowani
11.02.2019

Petycja o oddanie Kanadzie części terytorium USA

Na stronie internetowej Białego Domu umieszczona została petycja i zbierane są podpisy, by oddać Kanadzie obecnie amerykańskie tereny Northwest Angle, znajdujące się na terytorium kanadyjskiej prowincji Manitoba.
07.01.2019

Są nowe informacje w sprawie niewystartowania Yacht Clubu Sopot w regatach Sydney Hobart

Dodatkowe informacje w nawiązaniu do komunikatu YCS, który ukazał się na stronie klubu w dniu 22 grudnia 2018 roku w sprawie startu załogi w regatach Sydney Hobart (treść pierwotnego komunikatu na końcu tekstu).
26.12.2018

Prezydent: To dzięki ofiarom Grudnia’70 żyjemy w niepodległej, suwerennej ojczyźnie

To dzięki ofiarom Grudnia’70 my. współcześni Polacy, żyjemy na powrót w niepodległej, suwerennej ojczyźnie – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników poniedziałkowych obchodów 48. rocznicy Grudnia'70 w Gdyni.
17.12.2018

Przywróćmy polską banderę, a staniemy się europejskim centrum zarządzania statkami

Na przestrzeni ostatnich 28 lat polska flota handlowa w żegludze międzynarodowej zmniejszyła się z 247 statków pływających pod polską banderą do 96 jednostek, z czego tylko 6 pływa aktualnie w narodowych barwach. Ludzie morza o przyczynach tego stanu dyskutują od lat i co jakiś czas temat ten poruszany jest w różnego rodzaju pracach legislacyjnych, jednakże jak dotąd bezskutecznie. Dlaczego warto przywrócić polską banderę?
13.12.2018

Czechy/Premier Morawiecki w HN: Nie widzę między nami konfliktu interesów

W wywiadzie dla czwartkowego wydania czeskiego dziennika ekonomicznego „Hospodarzske Noviny” (HN) premier Mateusz Morawiecki pozytywnie ocenił obecny stan stosunków Polski z Republiką Czeską, akcentując, że między obu państwami nie ma kwestii konfliktowych.
16.11.2018

Blackout na promie Finnfellow

Pasażerowie, którzy dziś w nocy korzystali z nocnej przeprawy promem Finnfellow, zapamiętają swoją podróż na dłużej. Wszystko przez awarię, która miała miejsce na pokładzie jednostki.
14.11.2018

Zdatność statku do żeglugi („seaworthiness”) w świetle Reguł Hague-Visby i prawa angielskiego

Reguły Haskie z 1924r., a w ślad za nimi ich angielski odpowiednik COGSA 1924 (Carriage of Goods by Sea Act 1924), jak również poprawki do tych Reguł z 1968 r. – zwane Regułami Visby (z odpowiednikiem brytyjskim – COGSA 1971) wprowadziły nową regulację dotyczącą zdatności statku do żeglugi.
27.10.2018

Media: najpewniej tajemniczy okręt podwodny w Archipelagu Sztokholmskim (wideo)

Szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" opublikował w piątek zdjęcia nieznanego obiektu podwodnego, który został zaobserwowany latem przez ludność cywilną w Archipelagu Sztokholmskim. Według gazety może chodzić o akcją wywiadowczą obcego państwa, najpewniej Rosji.
26.10.2018

Interpretacja pojęcia „demurrage” – przedawnienie roszczenia

Angielski Sąd Gospodarczy [QBD (Comm Ct) - Sędzia Popplewell – przyniósł interesujące rozstrzygnięcie w sprawie „Lukoil Asia Pacific Pte Ltd v. Ocean Tankers (Pte) Ltd” („The Ocean Neptune”) [02.20.2018].
15.10.2018

Co z jachtem zatopionym w marinie w Gdańsku?

Gdański Ośrodek Sportu od czerwca 2016 roku zabiega o usunięcie z wód Mariny Gdańsk jachtu Incentive, który zatonął ponad 2 lata temu. Właściciel nawet nie ineresuje się wrakiem, choć ten zalega w prestiżowym punkcie miasta, przy Szafarni.
08.09.2018

Bezskuteczne odstąpienie od umowy czarteru na czas

Zgodnie z umową – czarterem na czas („time charter”) z dn.02.07.2010r. na formularzu NYPE (ze zmianami) – armator Dry Bulk Handy Holdings Inc („disponent owners”) wyczarterował masowiec (58 000 mt supramax bulk carrier) m/v Bulk Uruguay do czarterujących – Geden Operations Ltd. – na okres ok. 35 – 37 miesięcy przy stawce hire USD 18 500 za dzień. Umowa została zawarta, kiedy statek był w trakcie budowy z przewidywaną datą dostawy na rok 2011.
01.09.2018

MTS rozpatruje pozew Iranu przeciwko USA w sprawie sankcji

Irańscy prawnicy zwrócili się w poniedziałek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze o nakazanie Stanom Zjednoczonym zniesienia sankcji, nałożonych na Teheran przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.
27.08.2018

Wydanie ładunku na podstawie konosamentu w świetle prawa angielskiego

Podstawową konsekwencją wystawienia konosamentu w umowie przewozu ładunku jest, fakt iż przewoźnik obowiązany jest wydać ładunek w porcie przeznaczenia wyłącznie legitymowanemu posiadaczowi konosamentu.
17.08.2018

Wykreślenia podatników VAT z rejestru bezskuteczne?

W wyniku uchwalonej na początku grudnia nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221). od 1 stycznia 2017 wprowadzono zmiany w zakresie podatku VAT.
16.08.2018

USA/ Biały Dom: rozważamy odstąpienie od wymiany bezcłowej z Turcją

W reakcji na wprowadzenie przez Turcję odwetowych ceł na wwóz towarów z USA o łącznej wartości 1,78 mld USD Biały Dom nie wyklucza odejścia od wymiany bezcłowej z Turcją i wyłączenie jej z systemu preferencji handlowych GPS (Generalized System of Preferences).
04.08.2018

Iran: Ajatollah Chamenei za blokadą eksportu ropy z Zatoki Perskiej

Najwyższy duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei poparł w sobotę stanowisko prezydenta Alego Rowhaniego, który sugerował, że jeśli irański eksport ropy naftowej zostanie wstrzymany, Iran zablokuje eksport ropy z krajów Zatoki Perskiej.
21.07.2018

Rosja/Ławrow: Spodziewamy się wznowienia stałej komunikacji z USA

"W ideale chcielibyśmy się porozumieć ws. wznowienia komunikacji i udrożnienia jej kanałów, ażebyśmy mogli pracować nad zbliżeniem stanowisk we wszystkich trudnych kwestiach" - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ w wywiadzie, jakiego udzielił stacji RT.
14.07.2018

Trump: państwa NATO muszą wydawać 2 proc. PKB na obronność, potem 4 proc.

Wszystkie państwa NATO muszą spełnić cel wydatków na obronność w wysokości 2 proc. PKB, a potem ostatecznie przejść do 4 proc. - napisał na Twitterze w czwartek, tuż przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu NATO w Brukseli, prezydent USA Donald Trump.
12.07.2018

Cud u wybrzeży Kuby. Człowiek za burtą uratowany po niemal dobie spędzonej w wodzie

Do szczęśliwego zdarzenia doszło w ostatnią niedzielę u wybrzeży Kuby. Członek załogi Norwegian Gateway, statku należącego do norweskiej linii wycieczkowej, został dostrzeżony i uratowany przez pasażerów i załogę przypadkowego wycieczkowca, który przepływał w pobliżu.
04.07.2018

Ekspertka: są czynniki, które mogą zrewidować stanowisko Niemiec ws. Nord Stream2

Niemcy są do tej pory stali w swoim poparciu dla Nord Stream 2, ale jest kilka czynników, które testują stałość tego podejścia- mówi w rozmowie z PAP ekspertka OSW Agata Łoskot - Strachota. Groźba amerykańskich sankcji, coraz ostrzejsza dyskusja w UE - to tylko niektóre z nich.
19.06.2018

Wieloryb zdechł po połknięciu ponad 80 plastikowych worków (wideo)

Jak poinformował The Guardian, bezskuteczna próba uratowania zwierzęcia, miała miejsce w południowej Tajlandii. Ledwo żywy, mlody wieloryb został znaleziony w kanale, blisko granicy z Malezją.
04.06.2018

Zakres zastosowania Reguł Hague-Visby w świetle prawa angielskiego

Generalny zakres zastosowania przepisów Reguł Hague-Visby wyznacza Art. II, zgodnie z którym:„ Z zastrzeżeniem przepisów Art. VI, na podstawie każdej umowy przewozu ładunku morzem, przewoźnik w zakresie ładowania, manipulowania, rozmieszczenia, przewozu, dozoru, pieczy i wyładowania tych ładunków – podlega odpowiedzialności i zobowiązaniom oraz korzysta z praw i wyłączeń odpowiedzialności, w zakresie przewidzianym Regułami.”
28.05.2018

Smocza Dekada – zapraszamy na dziesiąte Wyścigi Smoczych Łodzi instytucji kultury

25 maja 2018 roku, w piątek o godzinie 17.00 zapraszamy na jubileuszowe, dziesiąte już Wyścigi Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Impreza odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika. Regaty Smoczych Łodzi, których Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
21.05.2018

Świrski: Wydarzenia ostatniego miesiąca poderwały zaufanie PFN do Fundacji Navigare

Wydarzenia ostatniego miesiąca poderwały zaufanie Polskiej Fundacji Narodowej do Fundacji Navigare. Po otrzymaniu rozliczenia pierwszej transzy funduszy okazało się, że pozycje zawarte w tych dokumentach budzą poważne wątpliwości - powiedział we wtorek Maciej Świrski z zarządu PFN.
08.05.2018

Wyładowanie ładunku w innym miejscu niż port przeznaczenia – analiza w świetle prawa angielskiego

Kluczowym warunkiem umowy przewozu („contract of affreightment”) jest dowiezienie i wydanie ładunku przez przewoźnika w porcie przeznaczenia (porcie wyładunkowym). Obowiązek ten w systemie common law ma charakter obowiązku bezwzględnego („absolute obligation”), z bardzo „krótką listą” okoliczności zwalniających przewoźnika z odpowiedzialności z tytułu naruszenia tego obowiązku.
28.04.2018

Wydanie ładunku bez okazania konosamentu za Letter of Indemnity (LOI)

Kolejne ciekawe orzeczenia sądu angielskiego w sprawie „The Songa Winds” dotyczące wydania ładunku bez konosamentu [B/L] za LOI.
08.04.2018

Volvo Ocean Race - człowiek za burtą (wideo)

Przerażające chwile dla załogi Sun Hung Kai/Scallywag podczas Volvo Ocean Race. Jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu umieszczonego na stronie wydarzenia - jeden z żeglarzy wypadł za burtę około 1400 mil na zachód od Przylądka Horn. Pozostała część załogi jest bezpieczna.
27.03.2018

Kontenerowiec Maersk Honam zostanie odholowany do Jebel Ali

6 marca Maersk Honam płynął z Singapuru do Suez, kiedy w jego trzeciej ładowni, bezpośrednio pod kwaterami pojawił się ogień. Początkowo załoga próbowała sama zwalczyć ogień, ale wysiłek pozostał bezskuteczny. Kapitan wydał polecenie opuszczenia statku a w akcji ratowniczej pomagał statek ALS Ceres, który sprowadził poszkodowanych na brzeg w południowych Indiach.
22.03.2018

Szefowa MEN zaapelowała do pracodawców o włączenie się w prace nad ZSK

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zaapelowała do pracodawców, by włączyli się w prace nad opisywaniem kwalifikacjami, które zostaną wpisane do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Jak zaznaczyła, pracodawcy "dużego biznesu" nie uczestniczą obecnie w takich pracach.
15.03.2018

Ciała trzech zaginionych marynarzy z Maersk Honam odnalezione

Wczoraj, ciała trzech z czterech zaginionych marynarzy po pożarze na statku Maersk Honam zostały odnalezione. Jak poinformował w oficjalnym komunikacie Maersk, póki co, nie udało się ich zidentyfikować.
13.03.2018

Ryzyko umów z podwykonawcą zatrudniającym nielegalnie cudzoziemców

Sytuacja na rynku pracowniczym w branży gospodarki morskiej jest powszechnie znana. Oficjalnie niemal nieistniejące bezrobocie, większość fachowców poza granicami kraju i brak rąk do pracy nawet przy najprostszych zadaniach. Stąd powstaje naturalnie uzasadniona tendencja do zatrudniania osób nie będących obywatelami RP, w tym obcokrajowców spoza krajów UE (takich jak np. Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Wietnam czy nawet Korea Północna).
25.02.2018

Machałek: Nowe podstawy programowe są pisane wspólnie z pracodawcami

Nowe podstawy programowe kształcenia w zawodach zmieniane są w sposób "zasadniczy i istotny"; pisane są wspólnie z pracodawcami - zapewniła w Sejmie w środę wiceminister edukacji Marzena Machałek.
07.02.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.